Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ναι, εμένα κοιμάται ο δικός μου, δε μπορώ να πω. Αλλά τελευταία (την τελευταία εβδομάδα περίπου) δυσκολεύεται να τον πάρει ο ύπνος, ειδικά το βράδυ. Ενώ πριν τον θήλαζα και ηρεμούσε και τον έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, τώρα την ώρα που τον θηλάζω κουνιέται (χέρια, πόδια, το κεφάλι δεξιά-αριστερά), φτύνει το στήθος και μετά το ψάχνει σαν τρελός και κλαίει μέχρι να του το ξαναβάλω στο στόμα και ειδικά το βράδυ, αντί να τρώει για κάνα 20λεπτο και να τον παίρνει ο ύπνος, μπορεί να τρώει για μια ώρα ολόκληρη και μετά να συνεχίζει να κουνιέται και το μάτι γαρίδα. Όοοταν τον πάρει ο ύπνος όμως θα κοιμηθεί κάνα 4-5ωρο... το βράδυ βέβαια αυτό, μέσα στη μέρα κοιμάται πολύ λίγο πια. Μπορεί και ελπίζω να φταίει το άλμα που λένε ότι περνάνε τα μωρά την 5η εβδομάδα. Θα δείξει αν του περάσει σύντομα ή όχι. Εσένα δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ?

 

Ναι, κι εγώ τρώω πολλές φορές θηλάζοντας τώρα! Απλά πρέπει κάθε φορά να προσπαθώ να βολευτώ κρατώντας το μωρό και να προσέχω να μην λερώνω.:P 

 

Δεν το ήξερα ότι τα κοχύλια προκαλούν υπερπαραγωγή! Εγώ τα φοράω γιατί οι θηλές είναι ακόμα ερεθισμένες και ευαίσθητες και με τα κοχύλια τουλάχιστον στέκονται στητές στον αέρα και δεν ακουμπάνε πουθενά (αυτό βοηθάει να έχουν και καλό σχήμα για το θηλασμό και να μην είναι επίπεδες). Βέβαια τα φοράω και για να μαζεύουν το γάλα... σκέφτομαι να τις βγάζω τουλάχιστον κάποιες ώρες της ημέρας σιγά σιγά αλλά φοβάμαι ότι ό,τι επιθέματα και να βάλω θα μουσκεύουν και θα πλημμυρίζουν αμέσως!:unsure: Θα το δοκιμάσω όμως κάποια στιγμή, έτσι κι αλλιώς όλη μέρα στο σπίτι είμαι, και να λερωθώ θα αλλάξω.

Εύα μου συμφωνώ με την Αναστασία!!

Κι εμένα που πίεζαν τη θηλαία αλω από την πίεση που δημιουργείται από το σουτιέν και έσταζαν πολύ περισσότερο...αφού βγάζοντας τα έβλεπα πως μου άφηναν σημάδι..

Ενώ με τα επιθέματα δε στάζω σε τέτοιο βαθμό.απλα θέλει να έχεις το νου σου να μην τα αφήνεις πολύ βρεγμένα πάνω σου κ να τ αλλαζεις

Δοκίμασε το πιστεύω θα βοηθηθεις πολυ

  • Μου αρέσει 2

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Καλημέρα κορίτσια! Επιτέλους σκ! Εμείς θα πάμε Ναύπλιο με πρόφαση ελιές αλλά πήρε ο άντρας μου λίγες μέρες άδεια και δεν γίνεται να κάτσουμε σπίτι για κανένα λογο:lol:

Κ εμένα τα επιθέματα μια χαρά μου φαίνονται! Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτε. Τόσο πολύ σας λερώνονται τα επιθέματα; Εμένα είναι πάντα στεγνά... Νοιωθω ότι τρέχουν τα μεμε 4-5 φορές μέσα στη μέρα. Και να πω πως δεν έχω γάλα; 200 βγάζω σε κάθε άντληση (κάνω 5 την ημέρα). Όσες αρμεγεστε συστηματικά πόσο βγάζετε;

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Επιτέλους σκ! Εμείς θα πάμε Ναύπλιο με πρόφαση ελιές αλλά πήρε ο άντρας μου λίγες μέρες άδεια και δεν γίνεται να κάτσουμε σπίτι για κανένα λογο:lol:

Κ εμένα τα επιθέματα μια χαρά μου φαίνονται! Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτε. Τόσο πολύ σας λερώνονται τα επιθέματα; Εμένα είναι πάντα στεγνά... Νοιωθω ότι τρέχουν τα μεμε 4-5 φορές μέσα στη μέρα. Και να πω πως δεν έχω γάλα; 200 βγάζω σε κάθε άντληση (κάνω 5 την ημέρα). Όσες αρμεγεστε συστηματικά πόσο βγάζετε;

200 σε κάθε άντληση?????? Καλέ ακούτε @EugenJen @Jasmine@ ??? 

Μπράβο αγελαδιτσα μας!! Εμείς ρε συ μέχρι 150 φτάνουμε κ αυτά όταν γίνεται τούμπανο το ζυζι!! Παρόλα αυτά έχουμε φουλ γάλα..χχαχαα εγώ είχα ρίξει γέλιο νευρικό όταν πρώτη φορα το πίεσα λίγο κ πετάχτηκε πίδακας κ έλιωσα χαχαχα

Αλλά να ρωτήσω κάτι? Εσύ θηλάζεις κιόλας ή μόνο αντλήσεις? Μήπως έτσι δικαιολογείται..γτ εμείς οι 3 θηλάζουμε..απλά αντλούμε για καβατζα ή για αυτό τάισμα το βραδυνό..

Όσο για την εκδρομουλα σας ζηλευωωωω!! Να περάσετε υπέροχα με πολλές πολλές βολτουλες!!

Υγ: ούτε εμένα βρέχονται τόσο καλέ τα επιθέματα..ίσως στην @Eva137 λόγω των κοχυλιών αυξήθηκε η παραγωγή όπως είπε η @Anastasia05 για αυτό τρέχουν τόσο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Επιτέλους σκ! Εμείς θα πάμε Ναύπλιο με πρόφαση ελιές αλλά πήρε ο άντρας μου λίγες μέρες άδεια και δεν γίνεται να κάτσουμε σπίτι για κανένα λογο:lol:

Κ εμένα τα επιθέματα μια χαρά μου φαίνονται! Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτε. Τόσο πολύ σας λερώνονται τα επιθέματα; Εμένα είναι πάντα στεγνά... Νοιωθω ότι τρέχουν τα μεμε 4-5 φορές μέσα στη μέρα. Και να πω πως δεν έχω γάλα; 200 βγάζω σε κάθε άντληση (κάνω 5 την ημέρα). Όσες αρμεγεστε συστηματικά πόσο βγάζετε;

Καλημέρα! Καλό Σαββατοκύριακο!

200?? Καλέ έχεις γαλατακι μια χαρά! Εγώ 100 βγάζω κι αν δεν έχει περάσει ώρα αποτν θηλασμό 60. Κ να φανταστειτε βάζω κάθε φορά το μωρο στο στήθος μπας κ αυξήσω την παραγωγή γτ δν με καλύπτει πάντα! Έτσι ήταν κ στο 1ο. Καλά να περάσετε κορίτσι! Αυτές οι ηλιόλουστες μέρες θέλουν βολτίτσα!

@Eva137 εγώ τα κοχύλια δν τα βολεύομαι γτ έχω μεγάλο στήθος κ τη μ στέκονται καλά. Σπάνια μου τρέχει κιόλας! Έχω τα επιθέματα της nuk και τη μουσκεουν αλλά σταθεροποιουν το γάλα που τρέχει κ νιώθεις στεγνή, δν είναι σαν βαμβακακι.

  • Μου αρέσει 3

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Αχαχα ελααααα κι εμένα το ίδιο κάνει κ κάνει κι έναν ήχο σαν φιδάκι αχαχα κάπως κχιχ αχαχα πολύ γέλιο! Προσπαθούν να μας υπνοτησουν νομίζω! Άσε που όταν είναι στον ώμο μου γυρνάει κ με κοιτάει, τη κοιτάζω κι εγώ κ ρευεται μέσα στη μούρη μου! Αχαχα! Και το κορυφαίο? Απόψε μου κουτσουλησε τη παντόφλα όταν την έβγαλα από τη μπανιέρα...ύπουλο χαζοφατσακι!

Γέλασα πάρα πολύ! Πόση πλάκα έχουν ! Έχω τον λέω χελωνακι, έτσι όπως κάνει τα μουτρακια του!

 

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Επιτέλους σκ! Εμείς θα πάμε Ναύπλιο με πρόφαση ελιές αλλά πήρε ο άντρας μου λίγες μέρες άδεια και δεν γίνεται να κάτσουμε σπίτι για κανένα λογο:lol:

Κ εμένα τα επιθέματα μια χαρά μου φαίνονται! Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτε. Τόσο πολύ σας λερώνονται τα επιθέματα; Εμένα είναι πάντα στεγνά... Νοιωθω ότι τρέχουν τα μεμε 4-5 φορές μέσα στη μέρα. Και να πω πως δεν έχω γάλα; 200 βγάζω σε κάθε άντληση (κάνω 5 την ημέρα). Όσες αρμεγεστε συστηματικά πόσο βγάζετε;

5 την ημέρα???? Μπράβο!!! Κάνεις τραπεζα? Ποια σακουλάκια παίρνεις??

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anastasia05 είπε:

Γέλασα πάρα πολύ! Πόση πλάκα έχουν ! Έχω τον λέω χελωνακι, έτσι όπως κάνει τα μουτρακια του!

 

5 την ημέρα???? Μπράβο!!! Κάνεις τραπεζα? Ποια σακουλάκια παίρνεις??

Χελωνιτσα τη λέω κι εγώ έτσι όπως σηκώνει το κεφάλι κ φιδάκι! Μα πόσο ευφάνταστος ο κόσμος των μαμάδων!χαχαχα 

Πόσο γλυκά τα μωράκια μας!

  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Χελωνιτσα τη λέω κι εγώ έτσι όπως σηκώνει το κεφάλι κ φιδάκι! Μα πόσο ευφάνταστος ο κόσμος των μαμάδων!χαχαχα 

Πόσο γλυκά τα μωράκια μας!

Ποσο γρηγορα μεγαλώνουν....ήδη έχει αρχίσει να πέφτει το πρώτο του μαλλάκι...-_- Να δω τι μαλλί θα βγει μετά!!!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ναι, εμένα κοιμάται ο δικός μου, δε μπορώ να πω. Αλλά τελευταία (την τελευταία εβδομάδα περίπου) δυσκολεύεται να τον πάρει ο ύπνος, ειδικά το βράδυ. Ενώ πριν τον θήλαζα και ηρεμούσε και τον έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, τώρα την ώρα που τον θηλάζω κουνιέται (χέρια, πόδια, το κεφάλι δεξιά-αριστερά), φτύνει το στήθος και μετά το ψάχνει σαν τρελός και κλαίει μέχρι να του το ξαναβάλω στο στόμα και ειδικά το βράδυ, αντί να τρώει για κάνα 20λεπτο και να τον παίρνει ο ύπνος, μπορεί να τρώει για μια ώρα ολόκληρη και μετά να συνεχίζει να κουνιέται και το μάτι γαρίδα. Όοοταν τον πάρει ο ύπνος όμως θα κοιμηθεί κάνα 4-5ωρο... το βράδυ βέβαια αυτό, μέσα στη μέρα κοιμάται πολύ λίγο πια. Μπορεί και ελπίζω να φταίει το άλμα που λένε ότι περνάνε τα μωρά την 5η εβδομάδα. Θα δείξει αν του περάσει σύντομα ή όχι. Εσένα δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ?

 

Ναι, κι εγώ τρώω πολλές φορές θηλάζοντας τώρα! Απλά πρέπει κάθε φορά να προσπαθώ να βολευτώ κρατώντας το μωρό και να προσέχω να μην λερώνω.:P 

 

Δεν το ήξερα ότι τα κοχύλια προκαλούν υπερπαραγωγή! Εγώ τα φοράω γιατί οι θηλές είναι ακόμα ερεθισμένες και ευαίσθητες και με τα κοχύλια τουλάχιστον στέκονται στητές στον αέρα και δεν ακουμπάνε πουθενά (αυτό βοηθάει να έχουν και καλό σχήμα για το θηλασμό και να μην είναι επίπεδες). Βέβαια τα φοράω και για να μαζεύουν το γάλα... σκέφτομαι να τις βγάζω τουλάχιστον κάποιες ώρες της ημέρας σιγά σιγά αλλά φοβάμαι ότι ό,τι επιθέματα και να βάλω θα μουσκεύουν και θα πλημμυρίζουν αμέσως!:unsure: Θα το δοκιμάσω όμως κάποια στιγμή, έτσι κι αλλιώς όλη μέρα στο σπίτι είμαι, και να λερωθώ θα αλλάξω.

Καλημέρα!!! Μήπως θέλει να ρευτει και σου τα κάνει αυτα? Γιατί και εμένα τα ίδια μου κάνει τραβιέται από το στήθος χτυπιέται κτλ και θέλει απλά να ρευτει και ηρεμει!! Επίσης εγώ έχω πάρει συλλέκτη γάλακτος στην Αμερική παίζει πολύ το είχα δει σε βίντεο. Το βάζω στο άλλο στήθος όταν θηλάζω και αντλώ επειδη τρέχει πάρα πολύ  και το μαζεύω και το βάζω σε ήδη αντλημενο μαζί και κατάψυξη μετα! Νομίζω κάπως haka τα λένε στο Αμέρικα? Κρίμα είναι να πήγαινει χαμένο το γαλατάκι!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita είπε:

Κοριτσια εμεις κλείνουμε μηνα σημερα :x γεννησε καμια άλλη 14;; 

Εγω την φωνάζω παπάκι επειδή όταν θηλαζει τα χειλάκια της μοιάζουν με πάπιας :rolleyes:

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ κοχύλια χρησιμοποιώ κ μαζεύουν αρκετό γάλα αν δε θηλάσει για πάνω από 2-3 ώρες. Μακάρι να αυξάνουν την παραγωγή, καλό θα ήταν στην περίπτωση μου. Είχα κι εγώ ατυχήματα κάποιες φορές σκύβοντας.. λερωσα μπλούζες, σκεπάσματα κλπ Όπως είπε κ η @Eva137 βοηθάει για να μην ακουμπάει κάπου η θηλή κ να αερίζεται. Τα επιθέματα δε με βολεύουν γιατί τρίβεται πάνω η θηλή..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλησπέρα! Είμαι απο τις μανουλες Απριλίου κ ειμαι σε φάση έρευνας αγοράς για κάθισμα αυτοκινήτου. Κ θελω τη γνωμη σας μιας που έχετε πάρει ήδη εσεις λογικα. Εχω ένα καροτσι που μου φέρανε αλλα μονο του, χωρίς αυγο. Να παρω λοιπον ένα αυγο που να προσαρμοζεται στο καροτσι που εχω ή να ειναι κ ασχετο; το μωρο λογικα οταν θελω να το βγάλω δεν μπορώ να το τοποθετήσω απευθειας στο καροτσι χωρίς το αυγο; ή αν χρειαστεί κουβαλάμε το αυγο όπως είναι. Κ επισης να παρω κάθισμα που να ειναι απο νεογέννητο έως 1 έτους ή μέχρι κ μεγαλύτερης ηλικίας πχ 6 ετων κλπ; κ απο ποια εταιρια; εγω ειδα καποια στην Lapin. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να διαθέσετε κάποια χρηματα να πάρετε εξ αρχης μέχρι μεγαλύτερη ηλικία να μην αλλάζετε ξανά μόνο σε ένα χρόνο,δεν υπάρχει λόγος..

Το αυγό δεν είναι τόσο χρήσιμο οπότε όχι,δεν αξίζει αφού δε το έχετε να το πάρετε χωρια γτ είναι μέχρι συγκεκριμένη ηλικία κ αυτό κάποιων μηνών οπότε πάλι θα χρειαστειτε καινούργιο μέρα..έτσι κ αλλιώς όσο είναι μωρό περίπου ως 4-5 μηνών θα έχεις το Πορτ μπεμπέ στο καρότσι κ μόλις κάθεται στη μεσουλα του το απλό καθισματακι καροτσιου..

Μάρκα εμένα μου εκαναν δώρο κ είναι της kikka boo εως 36κιλα κοινώς ολόκληρο παιδάκι!! Έχει κ isofix που αν το διαθέτει τα αυτοκίνητό σας ως εγκατασταση είναι καλό να το προτιμήσεις(μεγαλύτερη ασφάλεια τοποθέτησης). Πολύ καλό όμως είναι της εταιρίας Joie κ της Peg perrego(αν δε μου έκαναν δώρο εκεί θα κατέληγα..)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλύτερα να διαθέσετε κάποια χρηματα να πάρετε εξ αρχης μέχρι μεγαλύτερη ηλικία να μην αλλάζετε ξανά μόνο σε ένα χρόνο,δεν υπάρχει λόγος..

Το αυγό δεν είναι τόσο χρήσιμο οπότε όχι,δεν αξίζει αφού δε το έχετε να το πάρετε χωρια γτ είναι μέχρι συγκεκριμένη ηλικία κ αυτό κάποιων μηνών οπότε πάλι θα χρειαστειτε καινούργιο μέρα..έτσι κ αλλιώς όσο είναι μωρό περίπου ως 4-5 μηνών θα έχεις το Πορτ μπεμπέ στο καρότσι κ μόλις κάθεται στη μεσουλα του το απλό καθισματακι καροτσιου..

Μάρκα εμένα μου εκαναν δώρο κ είναι της kikka boo εως 36κιλα κοινώς ολόκληρο παιδάκι!! Έχει κ isofix που αν το διαθέτει τα αυτοκίνητό σας ως εγκατασταση είναι καλό να το προτιμήσεις(μεγαλύτερη ασφάλεια τοποθέτησης). Πολύ καλό όμως είναι της εταιρίας Joie κ της Peg perrego(αν δε μου έκαναν δώρο εκεί θα κατέληγα..)

Το καροτσι το δικο μ ειναι το απλό με το απλό κάθισμα. Δεν έχει πορτ μπεμπε. Το ειχαν απο τα παιδακια τους. Δεν είναι καινούργιο. Οποτε δεν εχω με τι να το μεταφέρω τον πρώτο καιρό ουτε πως να το βγάλω απτο μαιευτήριο πχ. Το πορτ μπεμπε δεν είναι εξτρα απτο καροτσι;


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Το καροτσι το δικο μ ειναι το απλό με το απλό κάθισμα. Δεν έχει πορτ μπεμπε. Το ειχαν απο τα παιδακια τους. Δεν είναι καινούργιο. Οποτε δεν εχω με τι να το μεταφέρω τον πρώτο καιρό ουτε πως να το βγάλω απτο μαιευτήριο πχ. Το πορτ μπεμπε δεν είναι εξτρα απτο καροτσι;

Πλέον τα " πολυμορφικά" που λέμε καροτσια έχουν μαζί κ το Πορτ μπεμπέ κ το αυγό κ το απλό κάθισμα για όταν μεγαλώσει λιγάκι..

Αλλά πωλούνται κ μεμονωμένα αν χρειαστεί να πάρετε..αν έχετε σκοπό για βολτουλες στην αρχή πιστεύω ένα Πορτ μπεμπέ θα χρειαστεί γτ το απλό κάθισμα δεν θα του είναι άνετο στην αρχή..ενώ στο Πορτ μπεμπέ μπορείς κ να το κοιμίζεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...