Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Κορίτσια μου να ρωτήσω εσάς που θηλάζετε.. τώρα που μεγάλωσαν τα μωρακια μας λίγο και ιδίως τη μέρα που κάθονται περισσότερο ξύπνια, κάθε ποτε τα θηλάζετε και για πόση ώρα την κάθε φορά; Πως καταλαβαίνετε ότι έχουν χορτάσει;;


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Vivi8 είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω εσάς που θηλάζετε.. τώρα που μεγάλωσαν τα μωρακια μας λίγο και ιδίως τη μέρα που κάθονται περισσότερο ξύπνια, κάθε ποτε τα θηλάζετε και για πόση ώρα την κάθε φορά; Πως καταλαβαίνετε ότι έχουν χορτάσει;;

Καλέ σήμερα ο τύπος έκατσε όλη μέρα ξύπνιος με ένα ύπνο 1.5 ώρα το μεσημέρι!! Τεσπα..κάνω απλά σχολιασμό στο ότι όντως πλέον μένουν ξύπνια περισσότερο κ είμαι πολύ ευτυχισμένη γτ είναι το παρεάκι μου:x

Λοιποοον εγώ του δίνω οπότε βλέπω πως αρχίζει κ γκρινιάζει πολύ(περίπου ανά 2-3 ώρες) ξέρω ότι θέλει να φάει..εδώ κ 2.5 Εβδομαδες τρώει μίνιμουμ 7' και μάξιμουμ 15' τη φορά! 

Καταλαβαίνω ότι χόρτασε γτ το αφήνει το στήθος κ μετά τον βλέπω ήρεμο κ χαρούμενο να κάθεται άρα είναι κομπλέ αν πεινανε πίστεψε με ξέρεις κ εσύ δε καθονται ήρεμα..

Εσύ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω εσάς που θηλάζετε.. τώρα που μεγάλωσαν τα μωρακια μας λίγο και ιδίως τη μέρα που κάθονται περισσότερο ξύπνια, κάθε ποτε τα θηλάζετε και για πόση ώρα την κάθε φορά; Πως καταλαβαίνετε ότι έχουν χορτάσει;;

Εμείς αυτές τις μέρες έχουμε ζόρι. Είναι τη περισσότερη μέρα ξύπνιος κ θέλει πολύ συχνά να θηλάζει. Συνήθως γκρινιάζει κ ηρεμεί μόνο εκεί κ μόνο εκεί ψιλοκοιμαται..

Θηλάζει από 15'-40' μπορει κ ώρα,συνήθως το πρωί. Εσυ?

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τραβούσα το ζόρι της @Anastasia05 μέχρι σήμερα. Στήθος ανα μια ώρα μπορεί και πιο σύντομα αλλά καθόταν ελάχιστα πάνω! Σήμερα δεν ξέρω τι έγινε... τρώει ανα 2-3 ώρες και κοιμάται! Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει κανένα προγραμμα τη μέρα..μια έτσι μια αλλιώς! Στο στήθος δε μένει πάνω από 10 λεπτά!!   Το πετάει και κάνει παιχνίδια κι εγώ την ξαναβαζω 2-3 φορές για να είμαι σίγουρη πριν την αφήσω.

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Εγώ τραβούσα το ζόρι της @Anastasia05 μέχρι σήμερα. Στήθος ανα μια ώρα μπορεί και πιο σύντομα αλλά καθόταν ελάχιστα πάνω! Σήμερα δεν ξέρω τι έγινε... τρώει ανα 2-3 ώρες και κοιμάται! Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει κανένα προγραμμα τη μέρα..μια έτσι μια αλλιώς! Στο στήθος δε μένει πάνω από 10 λεπτά!!   Το πετάει και κάνει παιχνίδια κι εγώ την ξαναβαζω 2-3 φορές για να είμαι σίγουρη πριν την αφήσω.

Φτιάχνουν σιγά σιγά το πρόγραμμα τους! Εμάς τρώνε λιγότερο γτ είναι κ μεγαλύτερα από της Αναστασίας κ έχουμε δει πόσο αλλάζουν από εβδομαδα σε εβδομάδα!!

Γνώμη μου να μην τη πιέζεις να πίνει εφόσον αφήνει το στήθος..αν πεινάει θα στο ζητήσει μην αγχώνεσαι!!

Just now, Anastasia05 είπε:

Εμείς αυτές τις μέρες έχουμε ζόρι. Είναι τη περισσότερη μέρα ξύπνιος κ θέλει πολύ συχνά να θηλάζει. Συνήθως γκρινιάζει κ ηρεμεί μόνο εκεί κ μόνο εκεί ψιλοκοιμαται..

Θηλάζει από 15'-40' μπορει κ ώρα,συνήθως το πρωί. Εσυ?

Υπομονή..παίρνει τη φάση του ξέρεις..

Ελπίζω να ηρεμήσει μέρα με τη μέρα ξανά..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vivi8 είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω εσάς που θηλάζετε.. τώρα που μεγάλωσαν τα μωρακια μας λίγο και ιδίως τη μέρα που κάθονται περισσότερο ξύπνια, κάθε ποτε τα θηλάζετε και για πόση ώρα την κάθε φορά; Πως καταλαβαίνετε ότι έχουν χορτάσει;;

Εγώ της δίνω όποτε ζητάει. Περίπου ανά 1.5 ώρα το πρωί. Αλλα δεν κάθεται πάντα το ίδιο. Ας πούμε χθες έτρωγε μόνο για 5 λεπτά κ μετά έπαιζε ή την έπαιρνε ο ύπνος όμως σε ένα μισάωρο βαριά ξανά ήθελε. Σήμερα καθόταν ένα 15-17 λεπτό. Με τα κέφια της γενικότερα. Και ανάλογα κ τα ζόρια μας! 

@Christinα Τι εννοείς; Και εγώ άλλη μάρκα έχω κ δεν μου είπαν κάτι στο φαρμακείο ή ο γιατρός για να την αλλάξω τον επόμενο μήνα... Και το φυλλάδιο που διάβασα πριν την ξεκινήσω επίσης δεν έλεγε κατι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

@elenioz @Anastasia05 @Renez Σας βγάζουν γουλιτσες μετα το γεύμα? Εμένα μετά από κάθε γεύμα σχεδόν είναι στανταρακι. Κάποιες φορές και ρουκέτες αλλά όχι συχνά!

Ναι μου βγάζει. Ειδικά μέρες όπως η σημερινή που έχει φάει πααααρα πολύ. Δεν τον ενοχλεί όμως.

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ναι μου βγάζει. Ειδικά μέρες όπως η σημερινή που έχει φάει πααααρα πολύ. Δεν τον ενοχλεί όμως.

Ναι ναι κ εμένα βγάζει λίγο. Ειδικά όταν όπως λέει η Αναστασία έχει φάει πολύ. Εμένα είναι κ λαίμαργη κ πνίγεται κ την ώρα που τρώει. Ευτυχώς όμως δεν έχουμε ρουκέτες μόνο μικρές γουλίτσες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Renez @elenioz @MartiΕυχαριστώ! Εγώ δίνω ditrevit forte και θυμάμαι στον γιο μ που έδινα την ίδια ότι άλλαζα κάθε μήνα ,το πέταγα το προηγούμενο αλλά τώρα δν ρώτησα κ πέταξα κ το κουτάκι για να το διαβάσω...

Εμένα στάνταρ αρχίζει να γκρινιάζει στις 2,5 με 3 ώρες η μπουμπού για φαγητό όποτε τώρα ξέρω κ είμαι σε ετοιμότητα. Θηλάζει 30', μπορεί κ 40', το πρωί όμως κάνει ελαφρύ γεύμα 15' Αχαχαχα! Πέρασε φάση που ήταν ανήσυχη κ ήθελε πιο συχνά κ κι η ώρα αλλά 1 εβδομάδα. Γενικά από την αρχή έτσι τρώει. Κάνει κ γουλιτσες σχεδόν πάντα κ πνίγεται φυσικά γτ είναι λαιμαργη κ φαγανη! Να τα σηκώνεται πιο συχνά για ρέψιμο κ από θηλασμό αν κάνουν πολλές γουλιτσες και στο μπουκάλι παντα στα μισά. 

@marianna1986με έχει δελεάσει η μέθοδος σου με τις αντλήσεις γτ δεν έχω χρόνο πάντα να απολαμβάνω τον θηλασμό. Δεν σου μειώνεται η παραγωγή με το θήλαστρο Ε???

@Anastasia05μην προβληματίζεσαι, θα βρείτε τα κόλπα σας όταν πας στη δουλειά. Να του μάθεις όμως σιγά σιγά το μπιμπερό γτ  μπορεί να πνίγεται από τη λαιμαργία του ή να του τρέχουν γάλατα από το στόμα.

Εμείς σήμερα κλείνουμε 40 μέρες. Έξω δν την έχω βγάλει πάρα μόνο στη βεράντα. Εγω ήθελα δλδ να τη βολταρω αλλά ο μπαμπάς της δν ήθελε να βγει η κόρη του κ κρυώσει. Να σας πω κ την αλήθεια δν ήθελα να τη βάλω κ στο ανσασερ. Καρότσι, μωρό κ νήπιο 3 ορόφους με ημιοροφο...not! Για σαραντησμα δν πήγα κ ούτε πρόκειται με όλα αυτά,δν πειράζει η πίστη είναι μέσα μας κ κάτι πολύ προσωπικό θεωρώ! Παρόλα αυτά με συγκίνησαν οι ιστορίες σας κ θυμάμαι στον γιο μ που είχα πάει με τη πεθερά μ μας είχα πιάσει τα ζουμιά κ τις 2.

8 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! Σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω πάντα να γράψω..

τα κορίτσια μου έχουν μεγαλώσει πολύ, μέσα στην εβδομάδα θα κάνουμε κ το πρώτο μας εμβόλιο! Ευτυχώς πια κοιμόμαστε το βράδυ σερί , σήμερα 11 ώρες παρακαλώ.... μέσα στη μέρα βέβαια οργιάζουν αλλά το βράδυ ξεκουραζομαι! Αν δε ξυπνούσα κ για άντληση θα ήταν καλύτερα, αλλά ας μην ειμαι αχάριστη... χαχαχαχ
Περιμένω πως κ πως να έρθουν τα στολίδια για να στολισω δέντρο κ να τις ντυσω αγιοβασιλιτσες στα πρώτα τους Χριστούγεννα!  
θερμόμετρο αν κ έχω κ υδραργύρου κ ηλεκτρονικό χρησιμοποίησα το δεύτερο μια φορά που χρειάστηκε στον πισινουλη! Όλα καλά, ήταν εύκολο δεν καταλαβαίνουν τίποτα... 

Μούρλια θα είναι τα κοριτσάκια σου τα Χριστούγεννα στο δέντρο!!! Κι εγώ θα στόλισε αυτή τη βδομάδα! Ανυπομονώ σαν μικρό παιδί κ θα τη ντύσω καλικάντζαρακι! Ένας άγιος Βασίλης κ ένας Ρούντολφ παρακαλώ??? να βγάλουμε μια ομαδική φωτο.

  • Μου αρέσει 4

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

@Renez @elenioz @MartiΕυχαριστώ! Εγώ δίνω ditrevit forte και θυμάμαι στον γιο μ που έδινα την ίδια ότι άλλαζα κάθε μήνα ,το πέταγα το προηγούμενο αλλά τώρα δν ρώτησα κ πέταξα κ το κουτάκι για να το διαβάσω...

Εμένα στάνταρ αρχίζει να γκρινιάζει στις 2,5 με 3 ώρες η μπουμπού για φαγητό όποτε τώρα ξέρω κ είμαι σε ετοιμότητα. Θηλάζει 30', μπορεί κ 40', το πρωί όμως κάνει ελαφρύ γεύμα 15' Αχαχαχα! Πέρασε φάση που ήταν ανήσυχη κ ήθελε πιο συχνά κ κι η ώρα αλλά 1 εβδομάδα. Γενικά από την αρχή έτσι τρώει. Κάνει κ γουλιτσες σχεδόν πάντα κ πνίγεται φυσικά γτ είναι λαιμαργη κ φαγανη! Να τα σηκώνεται πιο συχνά για ρέψιμο κ από θηλασμό αν κάνουν πολλές γουλιτσες και στο μπουκάλι παντα στα μισά. 

@marianna1986με έχει δελεάσει η μέθοδος σου με τις αντλήσεις γτ δεν έχω χρόνο πάντα να απολαμβάνω τον θηλασμό. Δεν σου μειώνεται η παραγωγή με το θήλαστρο Ε???

@Anastasia05μην προβληματίζεσαι, θα βρείτε τα κόλπα σας όταν πας στη δουλειά. Να του μάθεις όμως σιγά σιγά το μπιμπερό γτ  μπορεί να πνίγεται από τη λαιμαργία του ή να του τρέχουν γάλατα από το στόμα.

Εμείς σήμερα κλείνουμε 40 μέρες. Έξω δν την έχω βγάλει πάρα μόνο στη βεράντα. Εγω ήθελα δλδ να τη βολταρω αλλά ο μπαμπάς της δν ήθελε να βγει η κόρη του κ κρυώσει. Να σας πω κ την αλήθεια δν ήθελα να τη βάλω κ στο ανσασερ. Καρότσι, μωρό κ νήπιο 3 ορόφους με ημιοροφο...not! Για σαραντησμα δν πήγα κ ούτε πρόκειται με όλα αυτά,δν πειράζει η πίστη είναι μέσα μας κ κάτι πολύ προσωπικό θεωρώ! Παρόλα αυτά με συγκίνησαν οι ιστορίες σας κ θυμάμαι στον γιο μ που είχα πάει με τη πεθερά μ μας είχα πιάσει τα ζουμιά κ τις 2.

Μούρλια θα είναι τα κοριτσάκια σου τα Χριστούγεννα στο δέντρο!!! Κι εγώ θα στόλισε αυτή τη βδομάδα! Ανυπομονώ σαν μικρό παιδί κ θα τη ντύσω καλικάντζαρακι! Ένας άγιος Βασίλης κ ένας Ρούντολφ παρακαλώ??? να βγάλουμε μια ομαδική φωτο.

Μακάρι να γίνει όπως λες! Από το μπιμπερο πίνει καλά ευτυχώς!

Για το σαραντισμα συμφωνώ απόλυτα με όσα λες! Κι εγώ είχα συγκινηθεί στον μεγάλο μου γιο με όλα αυτά όμως δεν θα το χαιρομουν απλά θα φοβόμουν,οπότε δεν πήγαμε ούτε εμείς 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω..

Όταν θηλάζετε από τον ένα μαστό έχετε πόνο/ενόχληση/περίεργη αίσθηση στον άλλο; 

Σε εμένα τρέχει γάλα από τον άλλο μαστό και συνήθως έχω και έντονο πόνο. Συμβαίνει κ σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω..

Όταν θηλάζετε από τον ένα μαστό έχετε πόνο/ενόχληση/περίεργη αίσθηση στον άλλο; 

Σε εμένα τρέχει γάλα από τον άλλο μαστό και συνήθως έχω και έντονο πόνο. Συμβαίνει κ σε εσάς;

Και σε μένα τρέχει γαλατακι αλλά όχι πάντα! Νιώθω κ ελαφρύ πονακι. Νομίζω είναι φυσιολογικό. 

Βρε κορίτσια εγώ έχω κ το εξης: με το που θα γκρινιαξει το μωρό αμέσως το στήθος μ τσουπ πετάγεται κ ψιλοποναει. Επικοινωνούν...αχαχαχ!

  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω..

Όταν θηλάζετε από τον ένα μαστό έχετε πόνο/ενόχληση/περίεργη αίσθηση στον άλλο; 

Σε εμένα τρέχει γάλα από τον άλλο μαστό και συνήθως έχω και έντονο πόνο. Συμβαίνει κ σε εσάς;

Ναι,σαν τσιμπηματακια!

Πόνο έχω κάποιες φορές αν έχει θηλάσει για 1 ώρα(!)

Just now, Christinα είπε:

Και σε μένα τρέχει γαλατακι αλλά όχι πάντα! Νιώθω κ ελαφρύ πονακι. Νομίζω είναι φυσιολογικό. 

Βρε κορίτσια εγώ έχω κ το εξης: με το που θα γκρινιαξει το μωρό αμέσως το στήθος μ τσουπ πετάγεται κ ψιλοποναει. Επικοινωνούν...αχαχαχ!

Μόνο όταν γκρινιάζει το μωρό σου?? Γιατί εμένα τρέχουν σε κλάμα οποιουδήποτε μωρού :lol:

τοοοτε παλιά που βγαίναμε :Pειχα πάει να ψωνίσω ρουχα. Η μαμά μου ήταν έξω από το μαγαζί με τον πρώτο μου γιο. Ακούω από το δοκιμαστηριο κλάμα μωρού . Αρχίζουν τσιμπηματακια στο στήθος κ βγαίνω πανικόβλητη ,η μαμά με τον γιο μου ήταν ακόμη έξω κ το κλάμα ήταν από άλλο μωράκι μέσα στο μαγαζι:shock:

  • Χαχα 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...