Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Yummy yummy! Τι νόστιμα φαγητά! 

Εύκολη κ σχετικά γρήγορη είναι η πατατοσουπα (τσιγαρίζεις πράσο, κρεμμύδι μετά κόβεις κ βάζεις τις πατάτες να βράσουν κ μόλις είναι έτοιμες τις πολτοποιείς - με ραβδομπλέντερ - κ ρίχνεις λίγη κρέμα γάλακτος κ το αφήνεις σε χαμηλή φωτιά ένα 5 λεπτο ακόμη) γίνεται μούρλια ειδικά με λίγο κρουτόν κ μπέικον από πάνω.  

Φάβα (τσιγαρίζεις κρεμμυδάκι, την αφήνεις να βράσει κ μετά πολτοποιείς κ έτοιμη) 

Επίσης εμένα όταν έχουν περισσέψει κεφτεδάκια τα βάζω σε κατσαρόλα μαζί με μακαρονακι ή κριθαράκι κόκκινη σάλτσα κολοκυθάκια κτλπ κ κάνω κάτι σαν σουπίτσα. 

Αν έχετε πιτούλες έτοιμες, βάζεις στο φούρνο κ μανιτάρια πλευρώτους κ κάνεις ένα ωραίο γύρο vegan.

Τέλος ομελέτα με σπανάκι, στραπατσάδα, κ σπετσοφάι(Για να κλάνουν ως αύριο τα μικράκια μας :D)!

Κατά τα άλλα πέρα από τα φαγητά τι κάνετε; Πως είναι τα μωράκια σας σήμερα; Εμείς έχουμε τον μπαμπά μας εδώ - οπότε έχω βρει ευκαιρία κ κάνω δουλίτσες. 

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, elenioz είπε:

Yummy yummy! Τι νόστιμα φαγητά! 

Εύκολη κ σχετικά γρήγορη είναι η πατατοσουπα (τσιγαρίζεις πράσο, κρεμμύδι μετά κόβεις κ βάζεις τις πατάτες να βράσουν κ μόλις είναι έτοιμες τις πολτοποιείς - με ραβδομπλέντερ - κ ρίχνεις λίγη κρέμα γάλακτος κ το αφήνεις σε χαμηλή φωτιά ένα 5 λεπτο ακόμη) γίνεται μούρλια ειδικά με λίγο κρουτόν κ μπέικον από πάνω.  

Φάβα (τσιγαρίζεις κρεμμυδάκι, την αφήνεις να βράσει κ μετά πολτοποιείς κ έτοιμη) 

Επίσης εμένα όταν έχουν περισσέψει κεφτεδάκια τα βάζω σε κατσαρόλα μαζί με μακαρονακι ή κριθαράκι κόκκινη σάλτσα κολοκυθάκια κτλπ κ κάνω κάτι σαν σουπίτσα. 

Αν έχετε πιτούλες έτοιμες, βάζεις στο φούρνο κ μανιτάρια πλευρώτους κ κάνεις ένα ωραίο γύρο vegan.

Τέλος ομελέτα με σπανάκι, στραπατσάδα, κ σπετσοφάι(Για να κλάνουν ως αύριο τα μικράκια μας :D)!

Κατά τα άλλα πέρα από τα φαγητά τι κάνετε; Πως είναι τα μωράκια σας σήμερα; Εμείς έχουμε τον μπαμπά μας εδώ - οπότε έχω βρει ευκαιρία κ κάνω δουλίτσες. 

Πως τα πατε με την κουκλα σας? Εμείς όλοι καλά δόξα το θεο... Την έβαλα πρωτη φορα στο γυμναστήριο και το απόγευμα λέμε να την βάλουμε και σε ρήλαξ.  Της άρεσε πολυ... Και ασχολήθηκε αρκετά με το να τα κοιτάζει, τα κρεμαστά.. 

Κλείσαμε μήνα σήμερα και θα το γιορτάσουμε με γλυκά και τουρτα

  • Μου αρέσει 6

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Nina13 είπε:

Πως τα πατε με την κουκλα σας? Εμείς όλοι καλά δόξα το θεο... Την έβαλα πρωτη φορα στο γυμναστήριο και το απόγευμα λέμε να την βάλουμε και σε ρήλαξ.  Της άρεσε πολυ... Και ασχολήθηκε αρκετά με το να τα κοιτάζει, τα κρεμαστά.. 

Κλείσαμε μήνα σήμερα και θα το γιορτάσουμε με γλυκά και τουρτα

Πόσο μ'αρεσει που είσαι τόσο χαρούμενη! Μεγαλώνει η ζουζούνα σας!!! Να φατε τουρτιτσα να το ευχαριστηθείτε :D

Και εμας έχει αρχίσει να επεξεργάζεται τα πάντα γύρω της. Χαμογελάει όταν της μιλάμε συνειδητά. Επίσης δύο φορές έκανε κ ένα γελάκι με ήχο όλα τα λεφτά. Στο ριλάξ από τα δύο λεπτά που καθόταν πλέον έχουμε πάει στα 10 (έχουμε μια πρόοδο :lol:) Γενικά πάντως δεν την χορταίνουμε. 

Με την νταντά όλα καλά; Μπορεί να έρχεται κ τώρα με το lockdown; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Ευχαριστώ! 

Πιο πολλά από εμενα τρως! Εγώ δεν τρώω καθόλου όσπρια και αρακά γιαυι τον πειράζουν! Ρύζι μακαρόνια πατάτα καρότο και στο τσακίρ κέφι κολοκύθι! Ε και κρέας και ψάρι μπόλικα. 

Ωραίες συνταγές ρε κορίτσια! Τι νοικοκυρές που είμαστε όλες! Εγώ φτιάχνω και σπανακόπιτα παραδοσιακή σε μπαστουνάκια. Κάνω και τα φυλάω στην κατάψυξη. Κι οποτε θελουμε βγάζουμε και ψήνουμε κατευθείαν. Αλλά ούτε αυτό μπορώ να φάω τώρα. 

Ρε σεις ποια κοπέλα έλεγε ότι θα χρησιμοποιούσε τις πλένουμε σε πάνες; Το έκανε τελικά; Αν ναι της βγάζω το καπέλο!

Εγώ ειμ'αυτήη! Στην αρχή που είχαμε την ταλαίπα με το βάρος, έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε μιας χρήσης γτ τις μετράγαμε κ λέγαμε στη μαία πόσες έχει, πόσο βρεγμένες κλπ...

Τώρα πίσω στις πλενόμενες και βασικά πολύ χαίρομαι! Τρελλό σκουπίδι η πάνα και τις βαρέθηκα να μυρίζουν στο μπανιο μου!

Λίγο με το κούμπωμα κάνω ακόμα πειράματα (πόσο να τις σφίγγω δλδ), κατα τ άλλα πολύ ευχαριστημένη, τις προτείνω φουλλλ... Οι pocket με βόλεψαν πιο πολύ απ'τις all in one, όλως περιέργως! Αχ, βάλτε και καμια άλλη να χουμε να συζητάμεε!


JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου, εμείς εδώ είχαμε Thanksgiving σήμερα, οπότε ήταν αργία και φάγαμε στο σπίτι φίλων μας που μας είχαν καλέσει! Επειδή είχε και πολύ καλό καιρό περπατήσαμε και μια βόλτα εδώ στη γειτονιά να πάρουμε λίγο αέρα... ωραία ήτανε!:)

 

On 11/25/2020 at 4:31 AM, Nina13 said:

Καλημερα κουκλα μου.. Επειδή τα έχω περασει και τα περναω με την γοπ

Θα σου πω τα εξής.. Μπορεί να έχει πιει γαλατάκι και ακόμα και δυο ωρες αργότερα να της ανεβαίνει γάλα στον οισοφάγο. Πολυ καλα στα λένε οι γιατροί, έχει πονακια το μωρό γιατί καίγεται κάθε φορά που μια γουλια ανεβαίνει στον οισοφάγο της.. Η πιπιλα σώζει, καθώς πιπιλοντας ανακουφίζομαι αφου εκκρίνεται σάλιο... 

Και η όρθια στάση για ένα μισάωρο μετά το γευμα. Όταν τη ξαπλώσεις, να δεις ότι δυσανασχετεί σήκωσε την και χτυπα την στη πλατξ, μπορεί να θέλει να ρευτεις. Γενικά τα μωρά με γοπ θέλουν καλό και συχνότητα ρεψιμο. Και μικρα και συχνά γευματα. Τι γάλα πινει? Θηλάζει? 

Πάντως οι γιατροί τα λένε πολυ σωστά και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο δεν θα υποφέρει το μωρό σας... Κάνε υπομονή και μετά τους έξι μήνες στρώνει... 

 

Αχ θα συμφωνήσω μαζί σου... 

Για πες μας πως τα πας με τον παιδαρο σας? Όλα καλά? Πως είναι ο Νικολάκης???? Το λατρευω αυτό το όνομα.. Στο χω ξαναπεί ε??? 

Αχ αχ έρωτας τα μωρά μας

Γενικά κορίτσια πως ειστε? Πως νιώθετε? 

Εμείς το βράδυ τρώμε ανά 4-5ωρο και έτσι κοιμάται όλη η μεξικανό οικογενεια μας... Και ειμαστε μια χαρά δόξα το θεο.. 

Σήμερα ξυπνησα με διάθεση να κάνω κέικ... Θα τρελαθωωωω ποση δυναμη έχουμε.. Να κάνουμε όλο το σπίτι να λάμπει και ταυτόχρονα να χουμε και παιδια και συζυγο και δουλειά και όλα. Είμαστε θεες

Τα φιλιά μουυυ

Ο Νικολάκης είναι μια χαρά... τη μια μέρα μπορεί να μας κουράζει λίγο παραπάνω αν έχει πονάκια και την επόμενη να είναι αγγελούδι! Σήμερα ο γλυκούλης μας ήτανε πάλι πολύ καλό παιδί, το βράδυ κοιμήθηκε σερί 6 ώρες, ξύπνησε για να φάει και κοιμήθηκε άλλες 2μιση ώρες μετά. Ευχαριστηθήκαμε ύπνο! Μετά καθότανε ήσυχος στο καρεκλάκι του μέχρι να μαγειρέψω (έπρεπε να φτιάξω ριζότο για το τραπέζι του Thanksgiving) και ξανακοιμήθηκε όταν φεύγαμε να πάμε στους φίλους μας. Εκεί τη μισή ώρα κοιμότανε και την υπόλοιπη καθότανε αγκαλιά και μας παρατηρούσε όλους ήσυχος ο γλυκούλης! Τώρα το βράδυ βέβαια δε ξέρω τί μας περιμένει... θα δείξει!:P Το όνομά του και εμένα μου αρέσει πολύ! Είμασταν όλοι τυχεροί που λένε έτσι τον πεθερό μου... εμείς γιατί δε χρειάστηκε να ψάξουμε άλλο άσχετο όνομα και ο πεθερός μου γιατί το άκουσε από τον γιο του γιου του όπως ήθελε (αν τον έλεγαν ας πούμε Αναξίμανδρο δεν υπήρχε περίπτωση να το διαλέξουμε), χαχα!

Χαίρομαι που περνάνε κι εσείς τόσο καλά με τα κουκλάκια σας τα κοκκινομάλλικα! Έτσι να είστε πάντα αγαπημένοι και ευτυχισμένοι!!!

 

On 11/25/2020 at 1:06 PM, P.L.L. said:

Λοιπόν, εγώ σήμερα θα φτιάξω κριθαροτο με γαρίδες. Πολύ νόστιμο! Προχθες έφτιαξα σούπα βελουτε με κίτρινη κολοκύθα. Υπέροχη βγήκε! Επισης εχθές έφτιαξα τούρτα και χριστουγεννιάτικα τυροπιτάκια γιατί η κόρη μου έγινε δυο ετών! 

Α, επισης φτιάχνω στον φούρνο πολύ ωραία τσιπς πατάτας και γλυκοπατατας. Πεντανόστιμα και πιο υγιεινά φυσικά από τηγανητά. 

Μμμ, γιάμι... η βελουτέ σούπα κολοκύθας είναι η αγαπημένη μου και είναι και η εποχή της τώρα! Κι εγώ σήμερα έφτιαξα κριθαρότο με κρεμμύδι, μάραθο, κολοκύθα, κράνμπερι, κολοκυθόσπορους και κάστανο!:P Το εξαφανίσαμε όλο!!!

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Eva137 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου, εμείς εδώ είχαμε Thanksgiving σήμερα, οπότε ήταν αργία και φάγαμε στο σπίτι φίλων μας που μας είχαν καλέσει! Επειδή είχε και πολύ καλό καιρό περπατήσαμε και μια βόλτα εδώ στη γειτονιά να πάρουμε λίγο αέρα... ωραία ήτανε!:)

 

Ο Νικολάκης είναι μια χαρά... τη μια μέρα μπορεί να μας κουράζει λίγο παραπάνω αν έχει πονάκια και την επόμενη να είναι αγγελούδι! Σήμερα ο γλυκούλης μας ήτανε πάλι πολύ καλό παιδί, το βράδυ κοιμήθηκε σερί 6 ώρες, ξύπνησε για να φάει και κοιμήθηκε άλλες 2μιση ώρες μετά. Ευχαριστηθήκαμε ύπνο! Μετά καθότανε ήσυχος στο καρεκλάκι του μέχρι να μαγειρέψω (έπρεπε να φτιάξω ριζότο για το τραπέζι του Thanksgiving) και ξανακοιμήθηκε όταν φεύγαμε να πάμε στους φίλους μας. Εκεί τη μισή ώρα κοιμότανε και την υπόλοιπη καθότανε αγκαλιά και μας παρατηρούσε όλους ήσυχος ο γλυκούλης! Τώρα το βράδυ βέβαια δε ξέρω τί μας περιμένει... θα δείξει!:P Το όνομά του και εμένα μου αρέσει πολύ! Είμασταν όλοι τυχεροί που λένε έτσι τον πεθερό μου... εμείς γιατί δε χρειάστηκε να ψάξουμε άλλο άσχετο όνομα και ο πεθερός μου γιατί το άκουσε από τον γιο του γιου του όπως ήθελε (αν τον έλεγαν ας πούμε Αναξίμανδρο δεν υπήρχε περίπτωση να το διαλέξουμε), χαχα!

Χαίρομαι που περνάνε κι εσείς τόσο καλά με τα κουκλάκια σας τα κοκκινομάλλικα! Έτσι να είστε πάντα αγαπημένοι και ευτυχισμένοι!!!

 

Μμμ, γιάμι... η βελουτέ σούπα κολοκύθας είναι η αγαπημένη μου και είναι και η εποχή της τώρα! Κι εγώ σήμερα έφτιαξα κριθαρότο με κρεμμύδι, μάραθο, κολοκύθα, κράνμπερι, κολοκυθόσπορους και κάστανο!:P Το εξαφανίσαμε όλο!!!

Μμμμμ....τι νοστιμιές!!! 

Καλημέρα κορίτσια!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elenioz είπε:

Πόσο μ'αρεσει που είσαι τόσο χαρούμενη! Μεγαλώνει η ζουζούνα σας!!! Να φατε τουρτιτσα να το ευχαριστηθείτε :D

Και εμας έχει αρχίσει να επεξεργάζεται τα πάντα γύρω της. Χαμογελάει όταν της μιλάμε συνειδητά. Επίσης δύο φορές έκανε κ ένα γελάκι με ήχο όλα τα λεφτά. Στο ριλάξ από τα δύο λεπτά που καθόταν πλέον έχουμε πάει στα 10 (έχουμε μια πρόοδο :lol:) Γενικά πάντως δεν την χορταίνουμε. 

Με την νταντά όλα καλά; Μπορεί να έρχεται κ τώρα με το lockdown; 

Είμαι είμαι, αν και πτώμα καθημερινά αλλά το απολαμβάνω και χαίρομαι που τα έκανα κοντά κοντά γιατί θα είναι αγαπημένα.. 

Σε ευχαριστώ καλή μου 

Ναι δόξα το θεο έρχεται κάθε μέρα ως τις δυο το μεσημέρι. Και μετά αναλαμβάνω δράση εγώ, ώσπου να ρθει ο άντρας μου, και έπειτα είμαστε οι 4 μας ως το βράδυ.. Ευτυχώς κοιμουνται και τα δυο, όποτε φτου να μη μας ματιασω

Η γλυκουλα σας άρχισε αγκου??? 

Αχ είναι τρέλα!!! Θα δεις ποσο όμορφα θα ναι όταν αρχισετε και στερεες τροφές και θα κάθεται στον ποπο της χαχαχα

πρίν από 13 λεπτά , Eva137 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου, εμείς εδώ είχαμε Thanksgiving σήμερα, οπότε ήταν αργία και φάγαμε στο σπίτι φίλων μας που μας είχαν καλέσει! Επειδή είχε και πολύ καλό καιρό περπατήσαμε και μια βόλτα εδώ στη γειτονιά να πάρουμε λίγο αέρα... ωραία ήτανε!:)

 

Ο Νικολάκης είναι μια χαρά... τη μια μέρα μπορεί να μας κουράζει λίγο παραπάνω αν έχει πονάκια και την επόμενη να είναι αγγελούδι! Σήμερα ο γλυκούλης μας ήτανε πάλι πολύ καλό παιδί, το βράδυ κοιμήθηκε σερί 6 ώρες, ξύπνησε για να φάει και κοιμήθηκε άλλες 2μιση ώρες μετά. Ευχαριστηθήκαμε ύπνο! Μετά καθότανε ήσυχος στο καρεκλάκι του μέχρι να μαγειρέψω (έπρεπε να φτιάξω ριζότο για το τραπέζι του Thanksgiving) και ξανακοιμήθηκε όταν φεύγαμε να πάμε στους φίλους μας. Εκεί τη μισή ώρα κοιμότανε και την υπόλοιπη καθότανε αγκαλιά και μας παρατηρούσε όλους ήσυχος ο γλυκούλης! Τώρα το βράδυ βέβαια δε ξέρω τί μας περιμένει... θα δείξει!:P Το όνομά του και εμένα μου αρέσει πολύ! Είμασταν όλοι τυχεροί που λένε έτσι τον πεθερό μου... εμείς γιατί δε χρειάστηκε να ψάξουμε άλλο άσχετο όνομα και ο πεθερός μου γιατί το άκουσε από τον γιο του γιου του όπως ήθελε (αν τον έλεγαν ας πούμε Αναξίμανδρο δεν υπήρχε περίπτωση να το διαλέξουμε), χαχα!

Χαίρομαι που περνάνε κι εσείς τόσο καλά με τα κουκλάκια σας τα κοκκινομάλλικα! Έτσι να είστε πάντα αγαπημένοι και ευτυχισμένοι!!!

 

Μμμ, γιάμι... η βελουτέ σούπα κολοκύθας είναι η αγαπημένη μου και είναι και η εποχή της τώρα! Κι εγώ σήμερα έφτιαξα κριθαρότο με κρεμμύδι, μάραθο, κολοκύθα, κράνμπερι, κολοκυθόσπορους και κάστανο!:P Το εξαφανίσαμε όλο!!!

Τι καλό μωράκι ειβαι αυτό!!! Έτσι να ναι παντα!!! Γλυκααας

Το όνομα είναι λατρεμενο στην οικογένεια μου.. Είναι πολυ χαρισματικό όνομα και μπράβο σας ποη το επιλέξατε!!! 

Να ναι γέρος και καλοτυχος

Ευχαριστώ κορίτσι μου, να μαστε όλοι καλα

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλιτσες!!

Κάναμε κ εμείς εχθές το πρώτο μας εμβόλιο κ όλα πήγαν τέλεια δόξα τον Θεό!! Έκλαψε στιγμιαία όταν τον τσίμπησε μόνο αλλά ελάχιστα ! Τον είχα βέβαια αγκαλίτσα για να του το κανει κ πιο πολύ αγχώθηκα εγώ μου φαίνεται:rolleyes:

Επίσης θα σας πω δυο τρία πράγματα που είχα σημειώσει κ ρώτησα τον γιατρό μήπως έχετε κ εσείς Πάρομοιες απορίες να σας βοηθήσω ή να μου πείτε αν σας έχουν πει εσάς κάτι διαφορετικό οι δικοί σας παιδίατροι γιατί ξέρουμε πως κ αυτοί δεν είναι πάντα ακριβής μεταξύ τους...χμμμμ ποιους μου θυμιζουν----} τους γυναικολόγους μας:twisted:

Λοιποοον

1. Προβιοτικα σταματάμε στον 3ο που γενικώς εκεί σταματάνε λένε(ευελπιστω!!) Κ όλα τους τα κοιλιακά/εντερικά προβλήματα κ μπορούμε όσες θηλάζουμε να τρώμε πλεον τα παντααα γιεεεε!!!!

2. Βιταμίνη D μέχρι ενός έτους.

3. Σακάκια αρχίζουν από τώρα (μπήκαμε στον 3ο εμείς να θυμίσω..) μαζί με πρήξιμο στα ούλα κ τα πρώτα σκάνε συνήθως 5ο με 6ο μήνα!

4. Μαλλάκια φυσιολογικο που πέφτουν θα βγουν κανονικά από 1ος έτους.

5. Το τσουτσοθνακι στα αγοράκια καλό είναι να το ανεβοκατεβαζουμε 2-3 φορές κάθε μέρα αλλά και να μη το κάνουμε (εγώ πχ φοβάμαι γμτ μην τον πονέσω..:unsure:) δεν υπάρχει θέμα θα το κοιτάει ο γιατρός λέει κάθε μηνα κ συνήθως μέχρι 3ων/4ων χρονών έχουν ελαφρύα φίμωση που έπειτα φεύγει μόνη της..

6. Περίπου υπολογίζουμε τα μλ που πρέπει να τρώνε αναλόγως τα κιλά τους πολλαπλασιάζοντας τα κιλά του παιδιού με το 150..εμένα πχ είναι 5160×150= 770μλ τη μέρα. Φυσικά με τα +- του εννοείται όχι ως κανόνας απλά να έχουμε ένα μπουσουλα λέει..

7. Κακακια εμένα κάνει 1-2 φορές τη μέρα είπε είναι φυσιολογικοτατο ακόμη κ αν κάνει μέρα παρά μέρα. Δε θέλουμε να είναι σκληρά κ πάνω από 3 ημέρες γτ τότε σηματοδοτεί δυσκοιλιότητα..

8. Το ρουφυχτηρι στη μύτη δε το συνιστά λόγω αρνητικής συμπιέσης που προκαλεί στα αυτιά με κίνδυνο τραυματισμό τους παρά μόνο σε εξαιρετικά αναγκαίες καταστάσεις που είναι τελείως βουλωμένο κ δεν αναπνέει καλά κ όχι πάνω από 2 φορές/ μήνα..

9. Μπορώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ κάποιο μαλακτικό αν θέλω αλλά καλό είναι χωρίς έντονο άρωμα..

Αυταααα...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλημέρα μανουλιτσες!!

Κάναμε κ εμείς εχθές το πρώτο μας εμβόλιο κ όλα πήγαν τέλεια δόξα τον Θεό!! Έκλαψε στιγμιαία όταν τον τσίμπησε μόνο αλλά ελάχιστα ! Τον είχα βέβαια αγκαλίτσα για να του το κανει κ πιο πολύ αγχώθηκα εγώ μου φαίνεται:rolleyes:

Επίσης θα σας πω δυο τρία πράγματα που είχα σημειώσει κ ρώτησα τον γιατρό μήπως έχετε κ εσείς Πάρομοιες απορίες να σας βοηθήσω ή να μου πείτε αν σας έχουν πει εσάς κάτι διαφορετικό οι δικοί σας παιδίατροι γιατί ξέρουμε πως κ αυτοί δεν είναι πάντα ακριβής μεταξύ τους...χμμμμ ποιους μου θυμιζουν----} τους γυναικολόγους μας:twisted:

Λοιποοον

1. Προβιοτικα σταματάμε στον 3ο που γενικώς εκεί σταματάνε λένε(ευελπιστω!!) Κ όλα τους τα κοιλιακά/εντερικά προβλήματα κ μπορούμε όσες θηλάζουμε να τρώμε πλεον τα παντααα γιεεεε!!!!

2. Βιταμίνη D μέχρι ενός έτους.

3. Σακάκια αρχίζουν από τώρα (μπήκαμε στον 3ο εμείς να θυμίσω..) μαζί με πρήξιμο στα ούλα κ τα πρώτα σκάνε συνήθως 5ο με 6ο μήνα!

4. Μαλλάκια φυσιολογικο που πέφτουν θα βγουν κανονικά από 1ος έτους.

5. Το τσουτσοθνακι στα αγοράκια καλό είναι να το ανεβοκατεβαζουμε 2-3 φορές κάθε μέρα αλλά και να μη το κάνουμε (εγώ πχ φοβάμαι γμτ μην τον πονέσω..:unsure:) δεν υπάρχει θέμα θα το κοιτάει ο γιατρός λέει κάθε μηνα κ συνήθως μέχρι 3ων/4ων χρονών έχουν ελαφρύα φίμωση που έπειτα φεύγει μόνη της..

6. Περίπου υπολογίζουμε τα μλ που πρέπει να τρώνε αναλόγως τα κιλά τους πολλαπλασιάζοντας τα κιλά του παιδιού με το 150..εμένα πχ είναι 5160×150= 770μλ τη μέρα. Φυσικά με τα +- του εννοείται όχι ως κανόνας απλά να έχουμε ένα μπουσουλα λέει..

7. Κακακια εμένα κάνει 1-2 φορές τη μέρα είπε είναι φυσιολογικοτατο ακόμη κ αν κάνει μέρα παρά μέρα. Δε θέλουμε να είναι σκληρά κ πάνω από 3 ημέρες γτ τότε σηματοδοτεί δυσκοιλιότητα..

8. Το ρουφυχτηρι στη μύτη δε το συνιστά λόγω αρνητικής συμπιέσης που προκαλεί στα αυτιά με κίνδυνο τραυματισμό τους παρά μόνο σε εξαιρετικά αναγκαίες καταστάσεις που είναι τελείως βουλωμένο κ δεν αναπνέει καλά κ όχι πάνω από 2 φορές/ μήνα..

9. Μπορώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ κάποιο μαλακτικό αν θέλω αλλά καλό είναι χωρίς έντονο άρωμα..

Αυταααα...

Συμφωνεί σε όλα κ η δική μου παιδίατρος.

Εκτός από το 5. Μου έχει πει να μην το πειράζω κ φοβάμαι κιόλας να σου πω την αλήθεια!

Για το 6 δεν γνωρίζω καθόλου αλλά θα μάθω 7/12 που θα μιλήσουμε κ περισσότερο για τη φόρμουλα ,να μου πει πως δίνουμε.

Θέλω να πάρω να υπάρχει στο πιτι τώρα που θα πάω δουλειά,κι αφού κλείσει τους 3 μήνες ίσως ξεκινήσουμε,δεν θα φτάνουν τα αντλημενο γεύματα.

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλημέρα μανουλιτσες!!

Κάναμε κ εμείς εχθές το πρώτο μας εμβόλιο κ όλα πήγαν τέλεια δόξα τον Θεό!! Έκλαψε στιγμιαία όταν τον τσίμπησε μόνο αλλά ελάχιστα ! Τον είχα βέβαια αγκαλίτσα για να του το κανει κ πιο πολύ αγχώθηκα εγώ μου φαίνεται:rolleyes:

Επίσης θα σας πω δυο τρία πράγματα που είχα σημειώσει κ ρώτησα τον γιατρό μήπως έχετε κ εσείς Πάρομοιες απορίες να σας βοηθήσω ή να μου πείτε αν σας έχουν πει εσάς κάτι διαφορετικό οι δικοί σας παιδίατροι γιατί ξέρουμε πως κ αυτοί δεν είναι πάντα ακριβής μεταξύ τους...χμμμμ ποιους μου θυμιζουν----} τους γυναικολόγους μας:twisted:

Λοιποοον

1. Προβιοτικα σταματάμε στον 3ο που γενικώς εκεί σταματάνε λένε(ευελπιστω!!) Κ όλα τους τα κοιλιακά/εντερικά προβλήματα κ μπορούμε όσες θηλάζουμε να τρώμε πλεον τα παντααα γιεεεε!!!!

2. Βιταμίνη D μέχρι ενός έτους.

3. Σακάκια αρχίζουν από τώρα (μπήκαμε στον 3ο εμείς να θυμίσω..) μαζί με πρήξιμο στα ούλα κ τα πρώτα σκάνε συνήθως 5ο με 6ο μήνα!

4. Μαλλάκια φυσιολογικο που πέφτουν θα βγουν κανονικά από 1ος έτους.

5. Το τσουτσοθνακι στα αγοράκια καλό είναι να το ανεβοκατεβαζουμε 2-3 φορές κάθε μέρα αλλά και να μη το κάνουμε (εγώ πχ φοβάμαι γμτ μην τον πονέσω..:unsure:) δεν υπάρχει θέμα θα το κοιτάει ο γιατρός λέει κάθε μηνα κ συνήθως μέχρι 3ων/4ων χρονών έχουν ελαφρύα φίμωση που έπειτα φεύγει μόνη της..

6. Περίπου υπολογίζουμε τα μλ που πρέπει να τρώνε αναλόγως τα κιλά τους πολλαπλασιάζοντας τα κιλά του παιδιού με το 150..εμένα πχ είναι 5160×150= 770μλ τη μέρα. Φυσικά με τα +- του εννοείται όχι ως κανόνας απλά να έχουμε ένα μπουσουλα λέει..

7. Κακακια εμένα κάνει 1-2 φορές τη μέρα είπε είναι φυσιολογικοτατο ακόμη κ αν κάνει μέρα παρά μέρα. Δε θέλουμε να είναι σκληρά κ πάνω από 3 ημέρες γτ τότε σηματοδοτεί δυσκοιλιότητα..

8. Το ρουφυχτηρι στη μύτη δε το συνιστά λόγω αρνητικής συμπιέσης που προκαλεί στα αυτιά με κίνδυνο τραυματισμό τους παρά μόνο σε εξαιρετικά αναγκαίες καταστάσεις που είναι τελείως βουλωμένο κ δεν αναπνέει καλά κ όχι πάνω από 2 φορές/ μήνα..

9. Μπορώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ κάποιο μαλακτικό αν θέλω αλλά καλό είναι χωρίς έντονο άρωμα..

Αυταααα...

Για το 5 και μένα μου πε να μη το ανεβοκατεβαζω.. Ετσι ήξερα και γω. Για τα ml δε ξέρω.. Ούτε για το μαλακτικό το οποίο και δε θα χρησιμοποιήσω καθόλου.. Σταμάτησα και σε μας κ βάζω λευκό ξύδι.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marti είπε:

Για το 5 και μένα μου πε να μη το ανεβοκατεβαζω.. Ετσι ήξερα και γω. Για τα ml δε ξέρω.. Ούτε για το μαλακτικό το οποίο και δε θα χρησιμοποιήσω καθόλου.. Σταμάτησα και σε μας κ βάζω λευκό ξύδι.. 

Ναι ξέχασα,ούτε εγώ βάζω μαλακτικό

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, OctoberMom είπε:

Εγώ ειμ'αυτήη! Στην αρχή που είχαμε την ταλαίπα με το βάρος, έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε μιας χρήσης γτ τις μετράγαμε κ λέγαμε στη μαία πόσες έχει, πόσο βρεγμένες κλπ...

Τώρα πίσω στις πλενόμενες και βασικά πολύ χαίρομαι! Τρελλό σκουπίδι η πάνα και τις βαρέθηκα να μυρίζουν στο μπανιο μου!

Λίγο με το κούμπωμα κάνω ακόμα πειράματα (πόσο να τις σφίγγω δλδ), κατα τ άλλα πολύ ευχαριστημένη, τις προτείνω φουλλλ... Οι pocket με βόλεψαν πιο πολύ απ'τις all in one, όλως περιέργως! Αχ, βάλτε και καμια άλλη να χουμε να συζητάμεε!

Μπράβο ρε θηρίο! Μια ερώτηση, όταν κατουριεται δεν φεύγουν στα ρούχα; Είναι πολύ απορροφητικες; 

 

3 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου, εμείς εδώ είχαμε Thanksgiving σήμερα, οπότε ήταν αργία και φάγαμε στο σπίτι φίλων μας που μας είχαν καλέσει! Επειδή είχε και πολύ καλό καιρό περπατήσαμε και μια βόλτα εδώ στη γειτονιά να πάρουμε λίγο αέρα... ωραία ήτανε!:)

 

Ο Νικολάκης είναι μια χαρά... τη μια μέρα μπορεί να μας κουράζει λίγο παραπάνω αν έχει πονάκια και την επόμενη να είναι αγγελούδι! Σήμερα ο γλυκούλης μας ήτανε πάλι πολύ καλό παιδί, το βράδυ κοιμήθηκε σερί 6 ώρες, ξύπνησε για να φάει και κοιμήθηκε άλλες 2μιση ώρες μετά. Ευχαριστηθήκαμε ύπνο! Μετά καθότανε ήσυχος στο καρεκλάκι του μέχρι να μαγειρέψω (έπρεπε να φτιάξω ριζότο για το τραπέζι του Thanksgiving) και ξανακοιμήθηκε όταν φεύγαμε να πάμε στους φίλους μας. Εκεί τη μισή ώρα κοιμότανε και την υπόλοιπη καθότανε αγκαλιά και μας παρατηρούσε όλους ήσυχος ο γλυκούλης! Τώρα το βράδυ βέβαια δε ξέρω τί μας περιμένει... θα δείξει!:P Το όνομά του και εμένα μου αρέσει πολύ! Είμασταν όλοι τυχεροί που λένε έτσι τον πεθερό μου... εμείς γιατί δε χρειάστηκε να ψάξουμε άλλο άσχετο όνομα και ο πεθερός μου γιατί το άκουσε από τον γιο του γιου του όπως ήθελε (αν τον έλεγαν ας πούμε Αναξίμανδρο δεν υπήρχε περίπτωση να το διαλέξουμε), χαχα!

Χαίρομαι που περνάνε κι εσείς τόσο καλά με τα κουκλάκια σας τα κοκκινομάλλικα! Έτσι να είστε πάντα αγαπημένοι και ευτυχισμένοι!!!

 

Μμμ, γιάμι... η βελουτέ σούπα κολοκύθας είναι η αγαπημένη μου και είναι και η εποχή της τώρα! Κι εγώ σήμερα έφτιαξα κριθαρότο με κρεμμύδι, μάραθο, κολοκύθα, κράνμπερι, κολοκυθόσπορους και κάστανο!:P Το εξαφανίσαμε όλο!!!

Ωωωω εσυ είσαι πολύ γκουρμέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. said:

Μπράβο ρε θηρίο! Μια ερώτηση, όταν κατουριεται δεν φεύγουν στα ρούχα; Είναι πολύ απορροφητικες; 

 

Ωωωω εσυ είσαι πολύ γκουρμέ!!!

Χαχα, ήτανε λόγω γιορτής... δεν τα μαγειρεύω αυτά κάθε μέρα!:P


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

Μαλακτικό κ εγώ δεν έχω σκοπό να βάλω να είμαι ειλικρινής γτ δε το χρειάζονται..Μ αρέσει το ελαφρύ άρωμα από το planet μου αρκεί γτ εγώ θέλω τη δικη του μυρωδιά:x

Σε εμάς χρησιμοποιω βέβαια γτ Μ αρέσει να μοσχοβολανε ρε κορίτσια..τώρα @Marti με το ξύδι όντως μαλακώνουν ? Μετά μυρίζουν απορρυπαντικό ή όχι? Δεν είναι κακη ιδέα για του παιδιού τα ρούχα αργότερα σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Τέλεια!

Μαλακτικό κ εγώ δεν έχω σκοπό να βάλω να είμαι ειλικρινής γτ δε το χρειάζονται..Μ αρέσει το ελαφρύ άρωμα από το planet μου αρκεί γτ εγώ θέλω τη δικη του μυρωδιά:x

Σε εμάς χρησιμοποιω βέβαια γτ Μ αρέσει να μοσχοβολανε ρε κορίτσια..τώρα @Marti με το ξύδι όντως μαλακώνουν ? Μετά μυρίζουν απορρυπαντικό ή όχι? Δεν είναι κακη ιδέα για του παιδιού τα ρούχα αργότερα σκέφτομαι..

Καλά στα δικά μας κι εγώ βάζω,για του παιδιού λέγαμε όμως.

Ξύδι εγώ βάζω στις πετσέτες! Μαλακώνουν λιγάκι. Δεν επηρεάζει καθόλου το ξύδι την μυρωδιά!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...