Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Anastasia05 είπε:

Καλά στα δικά μας κι εγώ βάζω,για του παιδιού λέγαμε όμως.

Ξύδι εγώ βάζω στις πετσέτες! Μαλακώνουν λιγάκι. Δεν επηρεάζει καθόλου το ξύδι την μυρωδιά!

Ναι κ εγώ για του παιδιού έλεγα αλλά η Μαρτί νομίζω εννοούσε πως κ στα δικά τους βάζει ξύδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Τέλεια!

Μαλακτικό κ εγώ δεν έχω σκοπό να βάλω να είμαι ειλικρινής γτ δε το χρειάζονται..Μ αρέσει το ελαφρύ άρωμα από το planet μου αρκεί γτ εγώ θέλω τη δικη του μυρωδιά:x

Σε εμάς χρησιμοποιω βέβαια γτ Μ αρέσει να μοσχοβολανε ρε κορίτσια..τώρα @Marti με το ξύδι όντως μαλακώνουν ? Μετά μυρίζουν απορρυπαντικό ή όχι? Δεν είναι κακη ιδέα για του παιδιού τα ρούχα αργότερα σκέφτομαι..

Ναι μαλακωνουν κανονικά! Και δε μυριζουν ξύδι αλλά το απορρύπαντικο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Eχει γίνει εφιάλτης το πλυντήριο με δύο παιδιά πάντως.... Το μετά δηλαδή..μάζεμα σιδέρωμα....

Αν εγώ έχω τέτοιο θέμα, δεν θέλω να φανταστώ τι έχει πάθει η @Christinα που το έχει με τα πλυντήρια:lol:

  • Χαχα 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2020 at 11:37 ΠΜ, OctoberMom είπε:

Καλημέρεεες! Για γρήγορα και νόστιμα...

1. Φακοσαλάτα: Βάζεις να βράσει η φακή (σε νερό απο βραστήρα, χα!) και δεν ασχολείσαι μαζι της μέχρι να μυρίσει "έβρασααα"! Κόβεις μια ντοματούλα απο πάνω, λίγο μαϊντανό απ'την καταψυξη και μπόλικο μπαλσάμικο κι έφαγες!

2. Ρύζι με γιαούρτι, παιδικό κι αγαπημένο! Το κάνω πιο ενήλικο προσθέτοντας ξύδι, δυόσμο κι αλάτι στο γιαούρτι...

3. Συκώτι... Θέλει ελάχιστη ώρα να ψηθεί, είναι πεντανόστιμο και τέρμα θρεπτικό! Πασπαλιστε με κύμινο και συνοδέψτε με πράσινη σαλατούλα για τη δροσιά! Ή με πουρέ για το χουχούλιασμα...

4. Papillote! Ψαράκι φιλέτο (κατά προτίμηση τα κομματια σολωμού που πουλάνε στο σουπερμάρκετ), το τυλίγουμε σε λαδόκολλα με λαδάκι, λεμόνι και ο,τι μπαχαρικό θέλετε (πάπρικα και σκόρδο πχ!) και το βάζετε φούρνο μικροκυμάτων για 7 λεπτά! Σε κανονικό φούρνο θέλει σε αλουμινόχαρτο 20... φτιάξτε ένα ρυζάκι από δίπλα η μια σαλάτα αν προσέχετε κι έτοιμες!

5. Το γερμανόφωνο... Βράστε λουκάνικα φρανκφούρτης, πασαλείψτε τα με μουσταρδα και τυλίξτε τα στοργικά με φύλλα λάχανου. Βάλτε τα να ξαπλώσουν σε φέτα καλου ψωμιού σικάλεως και χλλλλαπ! 

6. Του χωραφιού! Αυγό τηγανιτό, όσο είναι ζεστό το βαζουμε πάνω σε φέτα τυρί του τοστ η οποία είναι πανω σε φετα ψωμί (όχι του τοστ, φετα απο καρβελάκι!) και συνοδεύουμε με μια ντομάτα κι ελιές απο δίπλα.

7. Τορτελίνια: υπάρχουν στο ντουλάπι "δια πάσαν νόσο και μαλακία". Η έσχατη λύση όταν δεν έχεις το κουράγιο να μαγειρέψεις το ο,τιδηποτε... μ'ένα βραστό αυγουλάκι για την τιμή των όπλων...

Trelainomai me tis perigrafes soy!!:D

Geia sas vre koritsia exw meres na bw.Elpizw na mou eiste oles Kala!!!
Emeis simera kleisame 1 mina!!!Pote peraseeee????Ftasame ta 4.400 k se ligo exoume to kathierwmeno mas rantevoy me ton paidiatro!!Na doume ti tha mas pei..:P

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Eχει γίνει εφιάλτης το πλυντήριο με δύο παιδιά πάντως.... Το μετά δηλαδή..μάζεμα σιδέρωμα....

Αν εγώ έχω τέτοιο θέμα, δεν θέλω να φανταστώ τι έχει πάθει η @Christinα που το έχει με τα πλυντήρια:lol:

Άύτό σκέφτομαι από χθες...άχάχάχάχ...κάθε μέρα βάζω ρέ φίλή πολλές φορές κ 2, δν μπορώ άλλο...το πλήντύρίό θά μάζέψέί τά λάστίχά τόύ κ θά φύγέί. Γίά σίδέρώμά τής μπέμπάς τά στέλνω στο μαμά μού τις πέρίσσότέρές φορές, τ άλλά δν τά σίδέρώνώ εκτός από τά βάσίκά...δν πάμε κ πόύθένά...πιτζάμες, φόρμές κ πετσέτες! Ούτε πόύ ξέρω πώς μάζέύόντάί τόσο πολλά!

Έν τώ μέτάξύ τί έχέί πάθέί το κίνήτό μ κ μού βάζέί πάντόύ τόνόύς??? Τί πάτήσά ή άσχέτή πάλι???

Ά νάί κί εγώ ξύδάκί βάζω, δν μύρίζέί!

Έπίσής τό τσόύνάκί δν τόσο πέίράζόύμέ! Ή πάίδίάτρός τό πέίράζέί τόύς πρώτόύς μήνες. Μετά τόν 1,5 χρόνο άν χρέίάζέτάί. Έμέίς τώρα τόύ τό πέίράζόύμέ κ μόνος τόύ στο μπάνίό δλδ.

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Μπράβο ρε θηρίο! Μια ερώτηση, όταν κατουριεται δεν φεύγουν στα ρούχα; Είναι πολύ απορροφητικες; 

 

Ωωωω εσυ είσαι πολύ γκουρμέ!!!

Αν δεν είσαι κότα σαν εμενα να φοβάσαι οτι κακοποιείς το παιδι σου όταν τις κουμπώνεις σφιχτά, όχι!

Ντάξει, εξαρτάται τη μαρκα... Κατι Grovia που μας έδωσε τζάμπα μια γαλλίδα φιλη, δεν κανουν καλή εφαρμογή στο μπούτι της κ στο 2ωρο εχει διαρροές... Οι υπολοιπες πχ απο Ali Express, μια χαρούλα! Εχω κι αλλες εταιρειες αλλα δεν ειναι το μεγεθός της ακομα να σας πω γνώμη!

Βεβαια θέμα καλού ταιριασματος μπουτιού/πάνας ειναι κατ εμέ...

Και ξαναδιαβάζοντας την ερώτηση σου μάλλον δεν σου διευκρίνησα: εχουν αδιαβροχο καλυμμα γυρω γυρω, δεν ειναι ολη υφασμα!!


JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως ρε @OctoberMom !!

Εγώ έχω σκεφτεί να τις χρησιμοποιήσω όταν χρονισει που θα αρχίσει σιγά σιγά να αντιλαμβάνεται τσισα/κακα σαν "εκπαιδευτικά" βρακάκια ή αργότερα όταν θα έχει μάθει τουαλέτα αλλά μπορεί ακόμη να του φεύγουν το βράδυ να του τις φοράω εκεί..

αλλα τώρα που θέλω 8-10 την ημέρα δε θα το άντεχα πλύνε /βάλε γμτ..άσε που πχ σήμερα πήγαμε βόλτα κτλ κτλ κ για 4 ώρες δεν τον άλλαξα κ ήταν τίγκα κ όμως δεν αγχώνομαι γτ τις έχω τσεκαρει τις πάνες που χρησιμοποιώ κ δεν έχουν καμία διαρροή ενώ ρε συ φίλη με τις πλενομενες έχω δει πως δεν είναι γενικά για πάνω από 2-3 ώρες...:|

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, OctoberMom είπε:

Αν δεν είσαι κότα σαν εμενα να φοβάσαι οτι κακοποιείς το παιδι σου όταν τις κουμπώνεις σφιχτά, όχι!

Ντάξει, εξαρτάται τη μαρκα... Κατι Grovia που μας έδωσε τζάμπα μια γαλλίδα φιλη, δεν κανουν καλή εφαρμογή στο μπούτι της κ στο 2ωρο εχει διαρροές... Οι υπολοιπες πχ απο Ali Express, μια χαρούλα! Εχω κι αλλες εταιρειες αλλα δεν ειναι το μεγεθός της ακομα να σας πω γνώμη!

Βεβαια θέμα καλού ταιριασματος μπουτιού/πάνας ειναι κατ εμέ...

Και ξαναδιαβάζοντας την ερώτηση σου μάλλον δεν σου διευκρίνησα: εχουν αδιαβροχο καλυμμα γυρω γυρω, δεν ειναι ολη υφασμα!!

Α νόμιζα πως ήταν μόνο ύφασμα! Μια χαρά τότε. Θα μάθει και πιο γρήγορα να τα κανει μόνη της. Έτσι μου είχαν πει τέλος πάντων πως όταν είχαν πάνες ύφασμα επειδή τους ενοχλούσαν τα τσίσα τις έκοβαν πιο νωρίς. Χαρά στο κουραγιο σου παντως! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Α νόμιζα πως ήταν μόνο ύφασμα! Μια χαρά τότε. Θα μάθει και πιο γρήγορα να τα κανει μόνη της. Έτσι μου είχαν πει τέλος πάντων πως όταν είχαν πάνες ύφασμα επειδή τους ενοχλούσαν τα τσίσα τις έκοβαν πιο νωρίς. Χαρά στο κουραγιο σου παντως! 

Βασικά το χω ακούσει κι εγώ αλλά δεν ξέρω αν πολυισχύει αυτό γτ είναι απο κάτι σαν φλις το οποίο δεν έχει την αίσθηση βρεγμένου στο ποπουδάκι, η υγρασία πάει στο επίθεμα μέσα... πόσο μάλλον αν της φοράς και χαρτάκι για τα κακά απο πάνω όπως εγώ! Βγάζει κάτι ωραία σε ρολό η popolini...

@Renez στην ουσία είναι άλλο ένα πλυντήριο κάθε 2 μέρες κ το άπλωμα/μάζεμα!

Απ'τη δική μου μεριά να σας πω: εμένα μου κακοφάνηκε πολύ το οτι έπρεπε να χω χωρο ν αποθηκεύω τις μίας χρήσης και να χω επίσης χώρο να τις πετάω (μου σπάσανε τα νεύρα που γέμιζαν όλους μου τους κάδους) κ μετά να τις πηγαίνω κάθε μερα στα σκουπίδια (γιατί οι μίας χρήσης μυρίζουν διπλάσια απ τις πλενόμενες...), επίσης το οτι σου τελειώνουν και δε μπορείς απλα να βάλεις πλυντήριο και να χεις φρεσκιες και πρέπει να πας να πάρεις μου ακούγεται κομμάτι άβολο!

Αλλά το χειρότερό μου ήταν οτι πολλές φορές το υλικό της μίας χρήσης κόλλαγε στο ποπουδάκι κι έπρεπε να το τραβήξω με προσοχή να ξεκολλήσει... δεν το ζησα πολύ καλά! Και παίρναμε την ακριβή μάρκα!!

Α και μου χει τύχει με τις μίας χρήσης να της φύγει προς τα κάτω η πάνα και να κάνει αξέχαστη διαρροή απο πίσω, αλλά μπορεί να μην την είχα βάλει καλά, τι να πω...

Τσιμπήσαμε κι ένα ωραίο σύγκαμα την εποχή που της φόραγα μίας χρήσης και η "συμπάθειά" μου εντάθηκε...

Στα συν με της μίας χρήσης οτι κρατάνε περισσότερη ώρα! Κι έχουν σχετικά καλή εφαρμογή...

  • Μου αρέσει 2

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Βασικά το χω ακούσει κι εγώ αλλά δεν ξέρω αν πολυισχύει αυτό γτ είναι απο κάτι σαν φλις το οποίο δεν έχει την αίσθηση βρεγμένου στο ποπουδάκι, η υγρασία πάει στο επίθεμα μέσα... πόσο μάλλον αν της φοράς και χαρτάκι για τα κακά απο πάνω όπως εγώ! Βγάζει κάτι ωραία σε ρολό η popolini...

@Renez στην ουσία είναι άλλο ένα πλυντήριο κάθε 2 μέρες κ το άπλωμα/μάζεμα!

Απ'τη δική μου μεριά να σας πω: εμένα μου κακοφάνηκε πολύ το οτι έπρεπε να χω χωρο ν αποθηκεύω τις μίας χρήσης και να χω επίσης χώρο να τις πετάω (μου σπάσανε τα νεύρα που γέμιζαν όλους μου τους κάδους) κ μετά να τις πηγαίνω κάθε μερα στα σκουπίδια (γιατί οι μίας χρήσης μυρίζουν διπλάσια απ τις πλενόμενες...), επίσης το οτι σου τελειώνουν και δε μπορείς απλα να βάλεις πλυντήριο και να χεις φρεσκιες και πρέπει να πας να πάρεις μου ακούγεται κομμάτι άβολο!

Αλλά το χειρότερό μου ήταν οτι πολλές φορές το υλικό της μίας χρήσης κόλλαγε στο ποπουδάκι κι έπρεπε να το τραβήξω με προσοχή να ξεκολλήσει... δεν το ζησα πολύ καλά! Και παίρναμε την ακριβή μάρκα!!

Α και μου χει τύχει με τις μίας χρήσης να της φύγει προς τα κάτω η πάνα και να κάνει αξέχαστη διαρροή απο πίσω, αλλά μπορεί να μην την είχα βάλει καλά, τι να πω...

Τσιμπήσαμε κι ένα ωραίο σύγκαμα την εποχή που της φόραγα μίας χρήσης και η "συμπάθειά" μου εντάθηκε...

Στα συν με της μίας χρήσης οτι κρατάνε περισσότερη ώρα! Κι έχουν σχετικά καλή εφαρμογή...

Μπράβο για τις πάνες! Πολύ θα ήθελα να το προσπαθήσω κι εγώ κάποια στιγμή 

Να πω κι εγώ τον καημό μου!

Χθες τελείωσα τη σειρά how to get away with murder  κ τρελάθηκα με το τέλος!! Η πρωταγωνίστρια είναι ηθοποιαρα κ το απέδειξε κ στο τέλος!! Αν ψάχνετε σειρά να δείτε,την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ξεκίνησα κ τη καινούργια σεζον the crown! Επίσης πολύ καλή! Μ αρέσει πολύ που αλλάζουν τους ηθοποιούς κάθε δύο σεζόν!

Εσείς τι βλέπετε?? Έχετε δει κάποια καλή τελευταία?? 

 

 

 

 

 

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

Μπράβο για τις πάνες! Πολύ θα ήθελα να το προσπαθήσω κι εγώ κάποια στιγμή 

Να πω κι εγώ τον καημό μου!

Χθες τελείωσα τη σειρά how to get away with murder  κ τρελάθηκα με το τέλος!! Η πρωταγωνίστρια είναι ηθοποιαρα κ το απέδειξε κ στο τέλος!! Αν ψάχνετε σειρά να δείτε,την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ξεκίνησα κ τη καινούργια σεζον the crown! Επίσης πολύ καλή! Μ αρέσει πολύ που αλλάζουν τους ηθοποιούς κάθε δύο σεζόν!

Εσείς τι βλέπετε?? Έχετε δει κάποια καλή τελευταία?? 

 

 

 

 

 

 

Φοβερες σειρες και οι 2 οντως.. Τις έλιωσα ειδικά την πρώτη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Φοβερες σειρες και οι 2 οντως.. Τις έλιωσα ειδικά την πρώτη! 

Μονορουφι η τελευταία σεζόν! Καθηλωτικη η ερμηνεία της κ στο τελευταίο επεισόδιο. Από τις καλύτερες σειρές που έχω δει ,εβερ;)

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Μπράβο για τις πάνες! Πολύ θα ήθελα να το προσπαθήσω κι εγώ κάποια στιγμή 

Να πω κι εγώ τον καημό μου!

Χθες τελείωσα τη σειρά how to get away with murder  κ τρελάθηκα με το τέλος!! Η πρωταγωνίστρια είναι ηθοποιαρα κ το απέδειξε κ στο τέλος!! Αν ψάχνετε σειρά να δείτε,την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ξεκίνησα κ τη καινούργια σεζον the crown! Επίσης πολύ καλή! Μ αρέσει πολύ που αλλάζουν τους ηθοποιούς κάθε δύο σεζόν!

Εσείς τι βλέπετε?? Έχετε δει κάποια καλή τελευταία?? 

 

 

 

 

 

 

Ρε συ με κούφανες τώρα... Ποτε προλαβαίνεις με δυο παιδιά και βλέπεις σειρές;;; Εγώ δεν προλαβαίνω να βήξω. Οκ είναι κάτι μέρες που ο μικρός κοιμάται πιο πολύ και είναι ήρεμος (γιατί συνήθως κλαίει σχεδόν όλη μέρα) αλλά εκεί πρέπει να ασχοληθώ με τη μεγάλη ή έχω ενα σωρό δουλειες που πρέπει να γίνουν. Μόνο βιβλία διαβάζω κι αυτό επειδή μπορω να το κάνω την ώρα που θηλάζω η που τρώω η είμαι στην τουαλέτα κτλ. Πες μου το μυστικό σου σε παρακαλώ! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Ρε συ με κούφανες τώρα... Ποτε προλαβαίνεις με δυο παιδιά και βλέπεις σειρές;;; Εγώ δεν προλαβαίνω να βήξω. Οκ είναι κάτι μέρες που ο μικρός κοιμάται πιο πολύ και είναι ήρεμος (γιατί συνήθως κλαίει σχεδόν όλη μέρα) αλλά εκεί πρέπει να ασχοληθώ με τη μεγάλη ή έχω ενα σωρό δουλειες που πρέπει να γίνουν. Μόνο βιβλία διαβάζω κι αυτό επειδή μπορω να το κάνω την ώρα που θηλάζω η που τρώω η είμαι στην τουαλέτα κτλ. Πες μου το μυστικό σου σε παρακαλώ! 

Ο μεγάλος κοιμάται νωρίς, το πιο αργά που πάει είναι 9. Ο μικρός εκείνη την ώρα είναι συνήθως σε φάση μαμ κ λαγοκοιμαται μέχρι να τον πιάσει καλά ο ύπνος. Ε όσο τον θηλάζω ή βλέπω σειρά ή διαβάζω!

Μετά κοιμάται κι αυτός κ ή συνεχίζω διάβασμα/ σειρά ή ασχολούμαι με κάτι άλλο που με ευχαριστεί κ με χαλαρώνει! Δουλειά δεν παίζει να κάνω κ να ρισκάρω να τους ξυπνήσω!

Για παράδειγμα σήμερα ξεκίνησα ένα επεισόδιο με το που κοιμήθηκε ο μικρός κ στα μισά πήγα για άντληση κ συνέχισα εκεί το υπόλοιπο επεισόδιο

Μέσα στην μέρα ο μεγάλος δεν κοιμάται καθόλου κ ο μικρός κάποιες μέρες κ όχι πολύ!! Οπότε οι νύχτες μου ανήκουν!!:)

Σειρες κ βιβλία το πάω εναλλάξ! Μια το ένα μια το άλλο! 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, P.L.L. said:

Α νόμιζα πως ήταν μόνο ύφασμα! Μια χαρά τότε. Θα μάθει και πιο γρήγορα να τα κανει μόνη της. Έτσι μου είχαν πει τέλος πάντων πως όταν είχαν πάνες ύφασμα επειδή τους ενοχλούσαν τα τσίσα τις έκοβαν πιο νωρίς. Χαρά στο κουραγιο σου παντως! 

Γι'αυτό το λόγο κι εγώ αλλάζω τόσο συχνά πάνες στον μικρό. Εκτός του ότι θέλω να είναι καθαρός, έχω ακούσει ότι αν του αλλάζω πάνα κάθε φορά αμέσως μόλις κατουρήσει/τα κάνει θα συνηθίσει να είναι πάντα στεγνός, δε θα του αρέσει μετά να είναι βρεγμένος και έτσι θα μάθει να πηγαίνει τουαλέτα πιο εύκολα και γρήγορα... θα το δούμε αργότερα και στην πράξη!:unsure:

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...