Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν

 

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

 

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

 

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

 

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

 

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, dpilo said:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν

 

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

 

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

 

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

 

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

 

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Γεια σου dpilo, με το καλό να σου έρθει το μωρακι σου! Θα σου απαντήσω με βάση την δική μου εμπειρία, φαντάζομαι κάθε κοπέλα έχει τις δικές της προτιμήσεις :)

1. Εγω ειχα εσωρουχα μιας χρήσης και σερβιέτες λοχίας τα οποία με βόλεψαν μια χαρα και τα χρησιμοποίησα και για αρκετό καιρό μετά το μαιευτήριο. Εγω γεννησα σε ιδιωτικό αλλα δεν παρείχαν τέτοια πράγματα οποτε ρωτα να είσαι σίγουρη!

2. Εγω ειχα πάρει μια τσάντα πλάτης, με μεγάλη χωρητικότητα βεβαια. Νομίζω μια βαλίτσα τύπου χειραποσκευη είναι πάνω από αρκετή. Βεβαια παλι εξαρτάται από το τι σου παρέχει το μαιευτήριο. Εμας πχ για το μωρο δεν χρειάστηκε να πάρουμε τίποτα εκτός τα ρούχα εξόδου, έδιναν πετσέτες για μένα και τον συζυγο όπως και σεντόνια κλπ. 

3. Σ αυτό ίσως σε συμβουλέψει καλύτερα άλλη κοπέλα γιατι εγω εχω πάρει απλα πανες αλλαγής που με βολεύουν. Δεν ήθελα να παρω αλλαξιερες κλπ γιατι μετα τον Μάρτη θα επιστρέψουμε Αγγλία και δεν ήθελα να μπλέκω με έπιπλα κλπ.

4. Πιπιλες ειχα πάρει εγω από πριν, αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο! Γενικα, η συμβουλή είναι πιπιλα αφου εδραιωθεί ο θηλασμός (αν σκοπεύεις να θηλάζεις εννοειται), οποτε μιλάμε για περίπου 6 βδομάδες μετά την γεννα. Εγω ειχα και αποστειρωτή, μέχρι στιγμής δεν τον έχω χρησιμοποιήσει (χαχα), γιατι εμενα πιπιλα δεν παίρνει με τίποτα. Αλλα πολλές πιπιλες έρχονται σε κουτάκι για αποστείρωση στον φούρνο μικροκυμάτων οποτε ο αποστειρωτής ίσως είναι περιττός. Αν χρησιμοποιήσεις μπουκάλια τότε μπορει να είναι πιο χρησιμος.

Αυταααα από μένα. Και πάλι με το καλο να σου έρθει το μπεμπακι σου. Κοριτσι ή αγορι;

Επεξεργάστηκαν by Elinita
Απάντηση σε ερωτημα
  • Ευχαριστώ 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita είπε:

Γεια σου dpilo, με το καλό να σου έρθει το μωρακι σου! Θα σου απαντήσω με βάση την δική μου εμπειρία, φαντάζομαι κάθε κοπέλα έχει τις δικές της προτιμήσεις :)

1. Εγω ειχα εσωρουχα μιας χρήσης και σερβιέτες λοχίας τα οποία με βόλεψαν μια χαρα και τα χρησιμοποίησα και για αρκετό καιρό μετά το μαιευτήριο. Εγω γεννησα σε ιδιωτικό αλλα δεν παρείχαν τέτοια πράγματα οποτε ρωτα να είσαι σίγουρη!

2. Εγω ειχα πάρει μια τσάντα πλάτης, με μεγάλη χωρητικότητα βεβαια. Νομίζω μια βαλίτσα τύπου χειραποσκευη είναι πάνω από αρκετή. Βεβαια παλι εξαρτάται από το τι σου παρέχει το μαιευτήριο. Εμας πχ για το μωρο δεν χρειάστηκε να πάρουμε τίποτα εκτός τα ρούχα εξόδου, έδιναν πετσέτες για μένα και τον συζυγο όπως και σεντόνια κλπ. 

3. Σ αυτό ίσως σε συμβουλέψει καλύτερα άλλη κοπέλα γιατι εγω εχω πάρει απλα πανες αλλαγής που με βολεύουν. Δεν ήθελα να παρω αλλαξιερες κλπ γιατι μετα τον Μάρτη θα επιστρέψουμε Αγγλία και δεν ήθελα να μπλέκω με έπιπλα κλπ.

4. Πιπιλες ειχα πάρει εγω από πριν, αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο! Γενικα, η συμβουλή είναι πιπιλα αφου εδραιωθεί ο θηλασμός (αν σκοπεύεις να θηλάζεις εννοειται), οποτε μιλάμε για περίπου 6 βδομάδες μετά την γεννα. Εγω ειχα και αποστειρωτή, μέχρι στιγμής δεν τον έχω χρησιμοποιήσει (χαχα), γιατι εμενα πιπιλα δεν παίρνει με τίποτα. Αλλα πολλές πιπιλες έρχονται σε κουτάκι για αποστείρωση στον φούρνο μικροκυμάτων οποτε ο αποστειρωτής ίσως είναι περιττός. Αν χρησιμοποιήσεις μπουκάλια τότε μπορει να είναι πιο χρησιμος.

Αυταααα από μένα. Και πάλι με το καλο να σου έρθει το μπεμπακι σου. Κοριτσι ή αγορι;

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ! 

Κι εμένα όλα μου τα παρέχει για το μωρό το μαιευτήριο. Θα πάρω μαζί μου μόνο τα ρούχα εξόδου και σκέφτηκα ότι μια βαλίτσα καμπίνας είναι κομπλέ για μένα.. 

 

Για την πιπίλα επειδή θέλω να θηλάσω αποκλειστικά για αυτό δεν ήξερα τι να κάνω. Έχω ήδη μια που μου έδωσαν από ένα δείγμα της nuk αλλά θα πάρω άλλες 2 να έχω για παν ενδεχόμενο όπως φαίνεται! 

 

Αγοράκι έχω χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν

 

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

 

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

 

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

 

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

 

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Εγώ γέννησα σε δημόσιο αλλά θυμάμαι από τα κορίτσια εδώ ότι δεν χρειάζεται να παρεις τίποτα από αυτά. Τα έχουν όλα στο μαιευτήριο. Προσωπικά εμένα με βολεψαν περισσότερο οι σερβιετες λοχείας. 

Εγώ έχω βάλει έτσι πάνω στο πλυντήριο στρωματακι (κ όχι σε συρταριερα) και είναι το καλύτερο που έχω κάνει. Όπως λες έχω ακριβώς δίπλα την βρύση ανοίγω την πλένω , κατευθείαν πετσετουλα, νέα πάνα κ έτοιμη. Ότι πιο βολικό. Το στρωματακι το πήρα από το γνωστό κατάστημα στο Περιστέρι (αν θέλεις στείλε μνμ να σου πω) είναι αδιάβροχο όποτε δεν βάζω καν κάτι από πάνω. Αν λερωθεί το περνάω με ένα υγρό πανακι κ έτοιμο. 

Όχι η πιπίλα δεν είναι από τα απαραίτητα. Εγώ είχα πάρει μια έτσι για να έχω. Αν θέλεις αποκλειστικό θηλασμό δεν αναδεικνύεται γενικά για να μην υπάρξει σύγχυση θηλών. Πάντως είναι κ στο μωράκι κάποια την παίρνουν κατευθείαν κ εύκολα κ άλλα όχι. Π.Χ το δικό μου δεν την θέλει καθόλου. Ούτε να την βλέπει. Καμία μάρκα κ στυλ.   

Με το καλό να το υποδεχτείς το αγοράκι σου !!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν

 

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

 

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

 

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

 

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

 

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Με το καλό το νινακι σου!

1. Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό στην Αθήνα,σου δίνουν εσώρουχο-διχτακι και σερβιετες λοχείας.μην ψωνίσεις κάτι απλά να έχεις σερβιετες κανονικές στο σπίτι. 

2. Ναι!

3. Στρώματακι κ πετσέτα όπως είπε μια κοπέλα. Εγώ βάζω  ή σελτεδακια ή πετσέτα. 

4. Όχι!

Εγώ βέβαια είμαι της άποψης όχι πολλά πράγματα γιατί ίσως να μην χρειαστούν. :)

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι! @dpilo

1. Εγώ φορούσα βρακάκια μιας χρήσης με σερβιετα από μέσα τις 2 πρώτες ημέρες..από την 3η είχε μειωθεί η αιμορραγία κ φορούσα κανονικά τα βρακάκια μου (τα μεγαλουτσικα που είχα στην εγκυμοσύνη) με σερβιετες xl βέβαια..

2. Δε ξέρω γέννησα σε δημόσιο..

3. Πάρε αυτό που λες το μαξιλαράκι κ ναι στο μπάνιο είναι η τέλεια θέση. Υπάρχουν κ αδιάβροχα τέτοια,κοίταξε το! Αλλιώς βολεύουν πολύ πιστεύω τα σελτεδακια μιας χρήσεως..εστί κ αλλιώς δε θα τα λερώνει καααθε φορά!

4. Εγώ του έδωσα από την 4η ημέρα πιπίλα γτ είχε πληγώσει πολύ τις θηλές μου κ μέχρι να τις φτιάξω με το θηλαστρο κ αντλήσεις δεν είχα επιλογή! Τη πήρε αμέσως αλλά θέλει συγκεκριμένης εταιρείας.. δεν είχε κανέναν πρόβλημα με τον θηλασμό πάντως! Βέβαια δε σε προτρέπω γτ είναι στο παιδί αλλά παθαίνουν σύγχιση θηλών αλλα όχι..θα σε συμβουλευα πάντως εφόσον θες να πάρεις άλλες 2-3 να έχεις μην πάρεις πάλι nuk αφού έχεις ήδη μια,πάρε avent ή mam που έχουν διαφορετική θηλή από τη nuk ώστε να δεις αν χρειαστεί ποια του αρέσει! Να ξέρεις έχουν προτίμηση

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν

 

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

 

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

 

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

 

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

 

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Γεια σου κορίτσι! 
1. στο μαιευτήριο μου τα έδωσαν όλα. Βρακάκια με διχτάκι και σερβιέτες λοχείας τις οποίες φορούσα 2-2. Μια μπροστά, μια πίσω. Εγώ είχα μεγάλη ροή για μέρες οπότε αν ξανά γεννήσω σίγουρα θα πάρω μαζί μου πάνες ακράτειας η τις always που είναι πιο σικ.

2. Η μικρή βαλιτσα φτάνει και περισσεύει για τις πυτζαμες σου, τα ρούχα σου και τις παντοφλες σου, τα είδη προσωπικής φροντίδας (το νεσεσέρ σου), τα ρουχαλάκια εξόδου του μωρου και καμία κουβερτούλα

3. Σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ τα έχω όλα στο δωματιο μου όπου και κοιμάται και την αλλάζω στο κρεβατι μου με σελτεδακι. 
 

4. αποστειρωτη να πάρεις γιατί μπορεί για οποιονδήποτε λόγο να χρειαστεί συμπλήρωμα το μωρό (που το απεύχομαι) οποτε θα πρέπει να βάζεις και τα μπιμπερό. Πιπίλα εγώ έδωσα μετά από 10 μέρες αλλά δεν την ήθελε. Γενικά όλοι μου είχαν πει ότι είναι σωτηρια η πιπίλα αλλά ακόμα και τώρα μετά από λίγο την πετάει!

Με το καλό το μωρούλι σου!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Καμιά 15αριά! Δεν μπορώ να τον αφήσω παραπάνω κιόλας γιατί αλλιώς ξεχειλίζει κ βγαίνουν έξω από την πάνα και λερώνει τα ρούχα του, σεντόνια, καναπέδες, εμάς... ό,τι έρθει σε επαφή γενικά.

 

Ούτε εμένα, καθόλου, κάτι θα κάνω λάθος μάλλον.:unsure:

 

Τυχερή!!! Εγώ δε μπορώ να βρω τίποτα αντίστοιχο εδώ.:sad: Έψαχνα τις προάλλες για να επιχειρήσω να φτιάξω τσουρέκι με λευκή σοκολάτα και κάστανο (σαν το αγαπημένο μου από τον Τερκενλή), αλλά τζίφος!

How strange!! Κουφάθηκα, στην Αμερικη και να μη βρίσκεις προϊόν... Τεσπα, δες στο "αμαζόνιο", το χουν ;) Πλάκα πλάκα δε σκεφτηκα ποτέ να το φτιάξω κάτι, το μόνο που κάνω παραλλαγή απ το να το τρωω με το κουτάλι (αντε και σε ψωμάκι!) είναι με κατσικίσιο γιαούρτι που παραδοσιακά ετσι το τρώνε...


JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dpilo said:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν

 

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

 

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

 

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

 

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

 

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Γεια σου κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου! Μην πανικοβάλλεσαι, όσο πιο ήρεμη είσαι εσύ τόσο πιο βολικά θα σου έρχονται και θα σου φαίνονται όλα... θα δεις με τον καιρό ότι όλα παίρνουν το δρόμο τους. Εγώ γέννησα σε νοσοκομείο στην Αμερική που μένω οπότε σε κάποιες ερωτήσεις ίσως σε συμβουλέψουν καλύτερα τα υπόλοιπα κορίτσια αλλά πιστεύω ότι αρκετά πράγματα έχουμε κοινά κι εδώ.

1. Εγώ στο νοσοκομείο χρησιμοποιούσα αυτά τα διχτάκια-εσώρουσα με τις μεγάλες σερβιέτες που μου έδωσαν εκεί, αλλά επειδή ήταν πολύ ογκώδη την δεύτερη μέρα πριν φύγω το γύρισα σε εσώρουχα μιας χρήσης για την ακράτεια (τα Always discreet πήρα γιατί είχανε καλή εφαρμογή και δεν τα ένιωθα τελείως σαν πάνες) και επειδή είχα πολύ αίμα έβαζα και σερβιέτα μέσα. Έτσι ήμουν σίγουρη ότι δε θα είχα διαρροές. Επίσης, πολύ χρήσιμο θα είναι να πάρεις και ένα μπουκαλάκι-μπιντέ (peribottle) για να μπορείς να πλένεσαι καλά και εύκολα, ειδικά αν έχεις σκίσιμο/τραυματισμό στο περίνεο (σχεδόν σίγουρο με φυσικό τοκετό) ή αιμορροίδες, είναι σωτήριο το μπουκαλάκι.

2. Εγώ είχα βαλιτσούλα καμπίνας και χώρεσε μια χαρά τα πράγματά μου και του μωρού. Ειδικά για το μωρό μόνο τα ρουχαλάκια εξόδου και την κουβερτούλα που τον σκεπάσαμε στο ριλάξ-καρότσι χρειάστηκα.

3. Το στρωματάκι αλλαξιέρας καλά το σκέφτηκες και είναι το μόνο που θα χρειαστείς σίγουρα (είναι και αδιάβροχα συνήθως οπότε δε χρειάζεσαι κάλυμα). Εγώ έχω πάρει και αλλαξιέρα-συρταριέρα, γιατί ήθελα έτσι κι αλλιώς έξτρα αποθηκευτικό χώρο και επιπλάκια για το παιδικό δωμάτιο και μου αρέσει γιατί έχω όλα τα απαραίτητα εκεί (πάνες, μωρομάντηλα, κρέμα σώματος, κρέμα για το σύγκαμα κτλ.), και στα συρτάρια έχω βάλει μπουρνουζάκια, σαλιάρες και πανάκια ρεψίματος.

4. Εγώ πιπίλες δεν είχα αγοράσει καθόλου από πριν γιατί σκόπευα να θηλάσω αποκλειστικά και ειδικά στην αρχή δεν ήθελα να δώσω πιπίλα για να αποφύγω σύγχηση θηλών. Μετά την 5η εβδομάδα όμως αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο και του δίνω τώρα κάποιες φορές μέσα στη μέρα/νύχτα όταν γκρινιάζει και δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει (αφού έχει ήδη φάει, ρευτεί, αλλαχτεί κτλ.) ή αν βγούμε έξω για φαγητό. Πολλές φορές την φτύνει αλλά άλλες φορές την κρατάει και τον ηρεμεί για λίγο. Εγώ χρησιμοποιώ τις Μαμ... έρχονται δυο μαζί μέσα σε ένα κουτάκι που το γεμίζεις με νερό και το βάζεις στον φούρνο μικροκυμμάτων για 3 λεπτά και αποστειρώνονται έτσι εύκολα. Εμένα με έχει βολέψει πολύ γιατί δεν χρησιμοποιώ τίποτε άλλο (μπουκάλια, θήλαστρα ή κάτι άλλο) και δεν έχω αποστειρωτήρα, οπότε δεν ήθελα να μπλέξω με κατσαρόλες, βράσιμο κτλ. μόνο για μία πιπίλα.

 

Just now, OctoberMom said:

How strange!! Κουφάθηκα, στην Αμερικη και να μη βρίσκεις προϊόν... Τεσπα, δες στο "αμαζόνιο", το χουν ;) Πλάκα πλάκα δε σκεφτηκα ποτέ να το φτιάξω κάτι, το μόνο που κάνω παραλλαγή απ το να το τρωω με το κουτάλι (αντε και σε ψωμάκι!) είναι με κατσικίσιο γιαούρτι που παραδοσιακά ετσι το τρώνε...

Ναιαιαιαιαι, το βρήκα! Είχα ψάξει και παλιότερα και δεν είχα βρει τίποτα. Τώρα μόλις παρήγγειλα ένα βάζο!:wink:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου! Μην πανικοβάλλεσαι, όσο πιο ήρεμη είσαι εσύ τόσο πιο βολικά θα σου έρχονται και θα σου φαίνονται όλα... θα δεις με τον καιρό ότι όλα παίρνουν το δρόμο τους. Εγώ γέννησα σε νοσοκομείο στην Αμερική που μένω οπότε σε κάποιες ερωτήσεις ίσως σε συμβουλέψουν καλύτερα τα υπόλοιπα κορίτσια αλλά πιστεύω ότι αρκετά πράγματα έχουμε κοινά κι εδώ.

1. Εγώ στο νοσοκομείο χρησιμοποιούσα αυτά τα διχτάκια-εσώρουσα με τις μεγάλες σερβιέτες που μου έδωσαν εκεί, αλλά επειδή ήταν πολύ ογκώδη την δεύτερη μέρα πριν φύγω το γύρισα σε εσώρουχα μιας χρήσης για την ακράτεια (τα Always discreet πήρα γιατί είχανε καλή εφαρμογή και δεν τα ένιωθα τελείως σαν πάνες) και επειδή είχα πολύ αίμα έβαζα και σερβιέτα μέσα. Έτσι ήμουν σίγουρη ότι δε θα είχα διαρροές. Επίσης, πολύ χρήσιμο θα είναι να πάρεις και ένα μπουκαλάκι-μπιντέ (peribottle) για να μπορείς να πλένεσαι καλά και εύκολα, ειδικά αν έχεις σκίσιμο/τραυματισμό στο περίνεο (σχεδόν σίγουρο με φυσικό τοκετό) ή αιμορροίδες, είναι σωτήριο το μπουκαλάκι.

2. Εγώ είχα βαλιτσούλα καμπίνας και χώρεσε μια χαρά τα πράγματά μου και του μωρού. Ειδικά για το μωρό μόνο τα ρουχαλάκια εξόδου και την κουβερτούλα που τον σκεπάσαμε στο ριλάξ-καρότσι χρειάστηκα.

3. Το στρωματάκι αλλαξιέρας καλά το σκέφτηκες και είναι το μόνο που θα χρειαστείς σίγουρα (είναι και αδιάβροχα συνήθως οπότε δε χρειάζεσαι κάλυμα). Εγώ έχω πάρει και αλλαξιέρα-συρταριέρα, γιατί ήθελα έτσι κι αλλιώς έξτρα αποθηκευτικό χώρο και επιπλάκια για το παιδικό δωμάτιο και μου αρέσει γιατί έχω όλα τα απαραίτητα εκεί (πάνες, μωρομάντηλα, κρέμα σώματος, κρέμα για το σύγκαμα κτλ.), και στα συρτάρια έχω βάλει μπουρνουζάκια, σαλιάρες και πανάκια ρεψίματος.

4. Εγώ πιπίλες δεν είχα αγοράσει καθόλου από πριν γιατί σκόπευα να θηλάσω αποκλειστικά και ειδικά στην αρχή δεν ήθελα να δώσω πιπίλα για να αποφύγω σύγχηση θηλών. Μετά την 5η εβδομάδα όμως αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο και του δίνω τώρα κάποιες φορές μέσα στη μέρα/νύχτα όταν γκρινιάζει και δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει (αφού έχει ήδη φάει, ρευτεί, αλλαχτεί κτλ.) ή αν βγούμε έξω για φαγητό. Πολλές φορές την φτύνει αλλά άλλες φορές την κρατάει και τον ηρεμεί για λίγο. Εγώ χρησιμοποιώ τις Μαμ... έρχονται δυο μαζί μέσα σε ένα κουτάκι που το γεμίζεις με νερό και το βάζεις στον φούρνο μικροκυμμάτων για 3 λεπτά και αποστειρώνονται έτσι εύκολα. Εμένα με έχει βολέψει πολύ γιατί δεν χρησιμοποιώ τίποτε άλλο (μπουκάλια, θήλαστρα ή κάτι άλλο) και δεν έχω αποστειρωτήρα, οπότε δεν ήθελα να μπλέξω με κατσαρόλες, βράσιμο κτλ. μόνο για μία πιπίλα.

 

Ναιαιαιαιαι, το βρήκα! Είχα ψάξει και παλιότερα και δεν είχα βρει τίποτα. Τώρα μόλις παρήγγειλα ένα βάζο!:wink:

Καλοφάγωτο!! Να πάνε όλες οι θερμίδες στο μπέμπη να γίνει ακόμα πιο γλυκούλης!

  • Χαχα 2

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Renez είπε:

Τη Πέμπτη 5200 κ 58.5εκ φίλη..

Γτ λίγο μωρέ? Μια χαρά είναι να δε παίρνουν πάντα το ίδιο κάθε μέρα..επίσης τα κοριτσάκια συνήθως είναι πιο μικροκαμωμένα λένε..για αυτό κ έχουν διαφορετικές καμπύλες ανάπτυξης από τα αγόρια..

Ίδια είναι στο βάρος κ ύψος  τα μωρά μας! Οπότε καλά είμαστε! Εσένα την μέρα κάθε ποτε θηλάζει? 

Πάντως ο γιος μου Δεν είχε καμία σχέση με την μπέμπα τώρα.  Τότε δν είχα μωρό μπορώ να πω!! Απλά θηλαζε συχνά την μέρα κ τη νύχτα κοιμόταν.  Μόνο αυτό.  Η μπέμπα είναι πιο ευαίσθητη.. 

Αλλά μπορώ να πω πως είναι λίγο διαφορετικά τώρα που έγινε 2 μηνών . Εσείς πως τα πάτε με τα δικά σας μωράκια?


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Σας γράφω για να σας αναφέρω το εξής περίεργο: εχτές το βράδυ η μικρούλα κοιμήθηκε 6 ώρες σερί! Χάρηκα αλλά συγκρατημένα! Καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας κοιμήθηκε μόνο στη βόλτα με το καρότσι! Όλη την υπόλοιπη μέρα κοιμόταν όταν τη θήλαζα και μόλις την αγκαλιαζα ξυπνουσε αμέσως. Και ερχόμαστε στο σημερινό βράδυ: κοιμήθηκε από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί. 8 ώρες!!!!! Άρχισε να κάνει κάποιες κινήσεις στις 6 αλλά ξανακοιμηθηκε και έκλαψε στις 7. Μου φαίνεται απίστευτο! Μήπως έπρεπε να την ξυπνήσω να θηλάσει; Να πω ότι τελευταίο γεύμα της δίνω ξένο και πίνει γύρω στα 180 ml.

  • Μου αρέσει 2

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Καλημέρα σας!

Σας γράφω για να σας αναφέρω το εξής περίεργο: εχτές το βράδυ η μικρούλα κοιμήθηκε 6 ώρες σερί! Χάρηκα αλλά συγκρατημένα! Καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας κοιμήθηκε μόνο στη βόλτα με το καρότσι! Όλη την υπόλοιπη μέρα κοιμόταν όταν τη θήλαζα και μόλις την αγκαλιαζα ξυπνουσε αμέσως. Και ερχόμαστε στο σημερινό βράδυ: κοιμήθηκε από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί. 8 ώρες!!!!! Άρχισε να κάνει κάποιες κινήσεις στις 6 αλλά ξανακοιμηθηκε και έκλαψε στις 7. Μου φαίνεται απίστευτο! Μήπως έπρεπε να την ξυπνήσω να θηλάσει; Να πω ότι τελευταίο γεύμα της δίνω ξένο και πίνει γύρω στα 180 ml.

Καλημερα κορίτσι μου και ευχομαι καλους υπνους από εδώ και μετά!!!! Οχι φυσικά.. Δεν ξυπνάμε το μωρό.. Αν αντλεις και βγάζεις το γάλα είσαι μια χαρά  ... Καλους υπνους και παλι και σε σας και στο μωράκι σας.... 

Εμένα πινει γυρω στα 150 και κοιμάται 10-5....

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Vivi8 μια χαρά είσαι! Δεν χρειάζεται να ξυπνάς. Το στήθος θα προσαρμοστεί αλλά μπορείς να αντλήσεις αν νιώθεις περίεργα...

Εμένα ρε κορίτσια πλέον δεν κοιμάται μέσα στη μέρα... 3-4 μισαωρα στο πολύ κέφι μπορεί κάνα κ κάνα δίωρο! Το βράδυ κοιμάται 11-9 με δύο ξυπνήματα περίπου 4.30-7.30. Επίσης, το γάλα του δεν το πίνει μονορουφι την ημέρα, πίνει συχνά και λιγο δλδ λίγο να γκρινιάξει του χώνω μπουκαλι. Εσείς έχετε πρόγραμμα όσες δίνετε μπιμπερο; Έχουμε ένα μπουκάλι και το λιβανιζει 3-4 ώρες μέχρι να το τελειώσει.... Δεν το πίνει με τη μία ώστε μετά από 3-4 ώρες να δώσω άλλο...

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Μα τι καλα τα μωράκια Οκτωβρίου, αντε και τα Σεπτεμβρίου καλα ειναι...χιχιχι! Τελεια που κοιμούνται τόσες ωρες! Κι εμενα κοιμάται ενα 5ωρο τη νυχτα κ μετα ανα 3 ή 4 ωρες, τη μερα βέβαια στις 2,5-3 ωρες ζηταει φαΐ να αναπληρώσει το κενο...Αχαχαχαχ. Μπαινουν σε καποιο πρόγραμμα σιγα σιγα τα γλυκουλια μας! @marianna1986 κλαίει οταν τρωει? Μηπως δεν θελει τη θηλη του μπιμπερό? Φαση θα ειναι για ασε να περάσουν λιγες μερες!

Κοριτσια εχω βολευτει πολυ τα μαμ τα μπιμπερό. Τα προτείνω σε οσες εχουν θεμα με κολικους κ παλινδρόμηση. Δν πινει αερα κ κ βλεπω διαφορα απο αλλες μάρκες κ η θηλη τους εφαρμόζει τέλεια κ δν της τρεχει γαλατακι.

  • Μου αρέσει 4

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...