Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, LadyP είπε:

Ερώτηση κυρίως προς τις πρωτομανουλες αλλά και τις δεύτερο μανούλες. Σκέφτεστε ήδη για το δεύτερο παιδάκι? Ή όσες είστε στο δεύτερο το σκεφτόσασταν από όταν κάνετε το πρώτο στις αρχές? Εγώ πέρα ότι έλεγα από πριν ότι δεν θέλω δεύτερο για την βολεψη μου κτλ αλλά και τώρα που έχω τη μικρή δεν μπορώ να σκεφτώ να κάνω και άλλο και να μην δίνω το 100% σε αυτήν ή να μοιράσω την αγάπη μου και την προσοχή μου! 

Κι εγώ σκεφτομαι ήδη πολύ έντονα για δεύτερο! Έχω τρελαθεί με τη μικρή παρα την κούραση. Θα ήθελα να κάνω τρία αν τα καταφέρω! Δηλαδή με τον άντρα μου έχουμε ήδη πετάξει στην κουβεντα ‘μήπως του χρονου’?
Το μόνο που σκεφτομαι ρε κορίτσια είναι η δουλεια! Ήμουν πολύ κοντά στην προαγωγή πριν μείνω έγκυος και γενικά με ενδιαφερει πολύ η καριέρα μου και η εξέλιξη. Ακόμα και μεταπτυχιακό κάνω. Όπως καταλαβαίνετε η καριέρα μιας γυναίκας μπορεί να πάει πίσω..

  • Μου αρέσει 3

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, LadyP είπε:

Ερώτηση κυρίως προς τις πρωτομανουλες αλλά και τις δεύτερο μανούλες. Σκέφτεστε ήδη για το δεύτερο παιδάκι? Ή όσες είστε στο δεύτερο το σκεφτόσασταν από όταν κάνετε το πρώτο στις αρχές? Εγώ πέρα ότι έλεγα από πριν ότι δεν θέλω δεύτερο για την βολεψη μου κτλ αλλά και τώρα που έχω τη μικρή δεν μπορώ να σκεφτώ να κάνω και άλλο και να μην δίνω το 100% σε αυτήν ή να μοιράσω την αγάπη μου και την προσοχή μου! 

Εγώ πάντα ήθελα περισσότερα από ένα παιδάκι! Δεν το είχαμε στο νου μας βέβαια για τόσο νωρίς!! Έβλεπα μόνο τα αρνητικά παρόλο που ήθελα να είναι κοντά ηλικιακά

Το δεύτερο έτσι κι αλλιώς δεν θα έχει όλη σου τη προσοχή!!

Τώρα που έχω δύο βλέπω μόνο τα θετικά! Ξέρω ότι θα ζοριστουμε λίγο καιρό τώρα στην αρχη,αλλά κ ποιος δεν ζοριζεται???

 

  • Μου αρέσει 4

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP said:

Ερώτηση κυρίως προς τις πρωτομανουλες αλλά και τις δεύτερο μανούλες. Σκέφτεστε ήδη για το δεύτερο παιδάκι? Ή όσες είστε στο δεύτερο το σκεφτόσασταν από όταν κάνετε το πρώτο στις αρχές? Εγώ πέρα ότι έλεγα από πριν ότι δεν θέλω δεύτερο για την βολεψη μου κτλ αλλά και τώρα που έχω τη μικρή δεν μπορώ να σκεφτώ να κάνω και άλλο και να μην δίνω το 100% σε αυτήν ή να μοιράσω την αγάπη μου και την προσοχή μου! 

Πριν λίγα λεπτά διάβαζα για vbac... Που σημαίνει ότι το σκέφτομαι έντονα κ ιδανικά θα ήθελα να γίνει σύντομα.. αλλά φοβάμαι ότι οι συνθήκες μου δεν το επιτρέπουν. Παρόλαυτα το σκέφτομαι πολύ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Κι εγώ σκεφτομαι ήδη πολύ έντονα για δεύτερο! Έχω τρελαθεί με τη μικρή παρα την κούραση. Θα ήθελα να κάνω τρία αν τα καταφέρω! Δηλαδή με τον άντρα μου έχουμε ήδη πετάξει στην κουβεντα ‘μήπως του χρονου’?
Το μόνο που σκεφτομαι ρε κορίτσια είναι η δουλεια! Ήμουν πολύ κοντά στην προαγωγή πριν μείνω έγκυος και γενικά με ενδιαφερει πολύ η καριέρα μου και η εξέλιξη. Ακόμα και μεταπτυχιακό κάνω. Όπως καταλαβαίνετε η καριέρα μιας γυναίκας μπορεί να πάει πίσω..

Ναι πάει πίσω η δουλειά. Τουλάχιστον αν τα κάνεις κοντά τα παιδιά, κάνεις ένα μεγάλο διάλειμμα κ γυρίζεις μια κ καλή !

Εγώ έτσι το βλέπω γιατι δεν έχω κι άλλη επιλογή! Γυρίζω δουλειά αυτό το μήνα κ έχω να δουλέψω από το καλοκαίρι του 2018!!!!

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από δουλειά καριέρα κούραση κτλ εγώ πραγματικά σκέφτομαι ότι δεν θέλω να μοιράσω τη προσοχή μου και την αγάπη μου σε άλλο παιδάκι που και αυτό επειδή θα είναι δεύτερο δεν θα έχει τα ίδια με τη μικρή και ξενερώνω ακόμα πιο πολύ... Δεν ξέρω εμένα μου έχει βγει το αντίθετο.πολλοι μου λένε να έχει ένα αδερφάκι ώστε αργότερα να έχει έναν άνθρωπο στο κόσμο όταν θα γεράσουμε κτλ και αυτό όντως το σκέφτομαι αλλά από την άλλη αν τα αδέρφια τα δικά μου και του άντρα μου κάνουν παιδιά και σχετικά σε έναν βάθος χρόνου 5-6 χρόνια σκέφτομαι να μεγαλώσουν σαν αδέρφια. Αχ δεν ξέρω προβληματίζομαι πολύ ήδη!

Α και κάτι ακόμα το οικονομικό και η περιουσία εμένα οι γονείς μου μου άφησαν σπίτι και πήραν αμάξι κτλ και είχαν λεφτά να με σπουδάσουν να με στηρίξουν κτλ αν έχω 2 μάλλον θα είμαστε λίγο σφιχτά και θέλω πολύ να τους αφήσω κάτι για αργότερα το έχω μεγάλο άγχος γιατί ξέρω από εμένα πόσο σημαντικό είναι αν και δεν είναι λόγος αυτός να μη μεγαλώσει ένα παιδί σωστά ξέρω ότι αν έχει 5 έξτρα πράγματα θα βοηθηθεί πολύ και θα του καλυτερεύσει τη ζωή!  Σόρρυ για το σεντόνι απλά οι καιροί είναι δύσκολοι και εμείς δεν μπορούμε να αγοράσουμε σπίτια και οικόπεδα όπως έκαναν οι γονείς μας και πραγματικά αυτό με αγχωνει. Σόρρυ για την ερώτηση απλά ενημερωτικά ρωτάω εσείς έχετε κάτι που θα αφήσετε ή θέλετε να αφήσετε στα παιδιά σας ή δεν υπάρχει κάτι που είναι και λογικό στις μέρες μας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, LadyP είπε:

Πέρα από δουλειά καριέρα κούραση κτλ εγώ πραγματικά σκέφτομαι ότι δεν θέλω να μοιράσω τη προσοχή μου και την αγάπη μου σε άλλο παιδάκι που και αυτό επειδή θα είναι δεύτερο δεν θα έχει τα ίδια με τη μικρή και ξενερώνω ακόμα πιο πολύ... Δεν ξέρω εμένα μου έχει βγει το αντίθετο.πολλοι μου λένε να έχει ένα αδερφάκι ώστε αργότερα να έχει έναν άνθρωπο στο κόσμο όταν θα γεράσουμε κτλ και αυτό όντως το σκέφτομαι αλλά από την άλλη αν τα αδέρφια τα δικά μου και του άντρα μου κάνουν παιδιά και σχετικά σε έναν βάθος χρόνου 5-6 χρόνια σκέφτομαι να μεγαλώσουν σαν αδέρφια. Αχ δεν ξέρω προβληματίζομαι πολύ ήδη!

Τα δεύτερα παιδάκια έχουν αδερφάκι όμως! Κι αν δεις πως προσέχει ο μεγάλος μου(25 μηνών) τον μικρό θα πάθεις πλάκα! Όλο φιλάκια του δίνει κ του χαμογελαει!

Από τα δικά μας αδέρφια δεν προβλέπονται ξαδερφακια σύντομα! Έχουν όμως ο ένας τον άλλο τώρα πια:wub:

Έχεις χρόνο μπροστά σου! Είναι νωρίς ακόμη για να πάρεις μια απόφαση! 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Ερώτηση κυρίως προς τις πρωτομανουλες αλλά και τις δεύτερο μανούλες. Σκέφτεστε ήδη για το δεύτερο παιδάκι? Ή όσες είστε στο δεύτερο το σκεφτόσασταν από όταν κάνετε το πρώτο στις αρχές? Εγώ πέρα ότι έλεγα από πριν ότι δεν θέλω δεύτερο για την βολεψη μου κτλ αλλά και τώρα που έχω τη μικρή δεν μπορώ να σκεφτώ να κάνω και άλλο και να μην δίνω το 100% σε αυτήν ή να μοιράσω την αγάπη μου και την προσοχή μου! 

Παντα ηθελα 2 παιδάκια στάνταρ! Θεωρώ πολύτιμο να εχεις αδέρφια! Λοιπον οταν εκανα το αγοράκι μ κ μεγάλωσε γυρω 1,5 χρονών ειπαμε να το πάρουμε απόφαση μιας και εξ αρχής ειχαμε συμφωνήσει στανταρ 2 παιδιά. Εγω κορίτσια μου ομως ειχα 2ες σκέψεις, ένοιωθα τοσο γεματη με το παιδί, ηταν η παρέα μ, καναμε τις βολτες μας κ περνούσαμε τέλεια οσο μεγάλωνε κ συνεννοουμασταν, που δν ηθελα να το χασω αυτο. Επισης σκεφτομουν οτι πως μπορω να αγαπησω τοσο αλλο παιδι? Εντάξει τα εβαλα κατω κ αποφάσισα οτι δν πρεπει να τον αφησω μονο του κ οτι σκέφτομαι χαζα και να τη η μπουμπου που ειναι εξίσου μεγαλος ερωτας! Τώρα ειμαι πραγματικα πλήρης κ μη σου πω ότι αν ειχα οικονομική δυνατότητα κ χρόνο κι αλλο θα έκανα κ θα υιοθετουσα παιδάκι. Χθες τα συζητούσαμε με τον άντρα μου,θα παιξω κανα τζόκερ...Αχαχα 

Παρολα αυτα δν ειναι ολοι για 2 και παραπανω παιδιά η και καθολου παιδιά! Ο καθενας κάνει τις επιλογες του και ειναι σεβαστές και δν σε κρινει κανενας απο το αν και ποσα παιδια εκανες! Κι αυτα τα αντε κανε κ αλλο παιδάκι νωρις κ τα σχετικα που λενε, ειναι παλιακα!

Η καριέρα οντως μενει πίσω θελοντας κ μη! Κι εγω ηθελα μεταπτυχιακό αλλα το άφησα, ισως σε κανα 3αρι χρόνια λεω...αχαχαχα ! Δεν ειναι αδύνατον ομως,θέληση και επιμονή!

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Παντα ηθελα 2 παιδάκια στάνταρ! Θεωρώ πολύτιμο να εχεις αδέρφια! Λοιπον οταν εκανα το αγοράκι μ κ μεγάλωσε γυρω 1,5 χρονών ειπαμε να το πάρουμε απόφαση μιας και εξ αρχής ειχαμε συμφωνήσει στανταρ 2 παιδιά. Εγω κορίτσια μου ομως ειχα 2ες σκέψεις, ένοιωθα τοσο γεματη με το παιδί, ηταν η παρέα μ, καναμε τις βολτες μας κ περνούσαμε τέλεια οσο μεγάλωνε κ συνεννοουμασταν, που δν ηθελα να το χασω αυτο. Επισης σκεφτομουν οτι πως μπορω να αγαπησω τοσο αλλο παιδι? Εντάξει τα εβαλα κατω κ αποφάσισα οτι δν πρεπει να τον αφησω μονο του κ οτι σκέφτομαι χαζα και να τη η μπουμπου που ειναι εξίσου μεγαλος ερωτας! Τώρα ειμαι πραγματικα πλήρης κ μη σου πω ότι αν ειχα οικονομική δυνατότητα κ χρόνο κι αλλο θα έκανα κ θα υιοθετουσα παιδάκι. Χθες τα συζητούσαμε με τον άντρα μου,θα παιξω κανα τζόκερ...Αχαχα 

Παρολα αυτα δν ειναι ολοι για 2 και παραπανω παιδιά η και καθολου παιδιά! Ο καθενας κάνει τις επιλογες του και ειναι σεβαστές και δν σε κρινει κανενας απο το αν και ποσα παιδια εκανες! Κι αυτα τα αντε κανε κ αλλο παιδάκι νωρις κ τα σχετικα που λενε, ειναι παλιακα!

Η καριέρα οντως μενει πίσω θελοντας κ μη! Κι εγω ηθελα μεταπτυχιακό αλλα το άφησα, ισως σε κανα 3αρι χρόνια λεω...αχαχαχα ! Δεν ειναι αδύνατον ομως,θέληση και επιμονή!

Μου τα λένε αλλά δεν με επηρεάζουν καθόλου από τη μια μπαίνει και την άλλη βγαίνει. Αυτό που μου λένε όμως και με προβληματίζει είναι αυτό ότι τα αδέρφια είναι οικογένεια όταν εμείς δεν θα υπάρχουμε. εγώ με τα αδέρφια μου δεν έχω τρελές σχέσεις όχι κακές αδιάφορες βέβαια οποίος χρειαστεί βοήθεια θα είμαστε εκεί αλλά παρόλαυτα δεν θεωρώ στήριγμα αυτό. Εγώ στήριγμα θεωρούσα πιο ρηχά πράγματα όπως πχ ότι έχω ένα σπίτι και ότι ότι και να γίνει θα έχω να μείνω γιατί τα αδέρφια καλά χρυσά αλλά αν δεν μπορούν να βοηθήσουν όταν εσύ πχ μπορεί να μην μπορείς να νοικιάσεις δεν έχεις λεφτά κτλ δεν σε βοηθάει πρακτικά στη ζωή σου. Ξέρω ακούγομαι τρομερά ρηχή αλλά πολέμησα και πολεμάω πάντα για τη δουλειά τα. Λεφτά τη ζωή μου κτλ και θεωρώ ότι καλύτερη τη ζωή μας τη κάνει η υγεία η αγάπη αλλά και κάποιου είδους οικονομική ασφάλεια

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Μου τα λένε αλλά δεν με επηρεάζουν καθόλου από τη μια μπαίνει και την άλλη βγαίνει. Αυτό που μου λένε όμως και με προβληματίζει είναι αυτό ότι τα αδέρφια είναι οικογένεια όταν εμείς δεν θα υπάρχουμε. εγώ με τα αδέρφια μου δεν έχω τρελές σχέσεις όχι κακές αδιάφορες βέβαια οποίος χρειαστεί βοήθεια θα είμαστε εκεί αλλά παρόλαυτα δεν θεωρώ στήριγμα αυτό. Εγώ στήριγμα θεωρούσα πιο ρηχά πράγματα όπως πχ ότι έχω ένα σπίτι και ότι ότι και να γίνει θα έχω να μείνω γιατί τα αδέρφια καλά χρυσά αλλά αν δεν μπορούν να βοηθήσουν όταν εσύ πχ μπορεί να μην μπορείς να νοικιάσεις δεν έχεις λεφτά κτλ δεν σε βοηθάει πρακτικά στη ζωή σου. Ξέρω ακούγομαι τρομερά ρηχή αλλά πολέμησα και πολεμάω πάντα για τη δουλειά τα. Λεφτά τη ζωή μου κτλ και θεωρώ ότι καλύτερη τη ζωή μας τη κάνει η υγεία η αγάπη αλλά και κάποιου είδους οικονομική ασφάλεια

Σωστά αυτά που λες κορίτσι μου έτσι είναι..... Κ εγώ ακόμα δεν σκέφτομαι για δευτερο παιδι.... Ο μόνος λόγος που θα ήθελα δευτερο παιδακι είναι για να μην είναι μόνος του ο μικρός μου! Κ εγώ  με τα αδέρφια Μ δεν έχω τις καλυτερες σχέσεις τωρα... Έχω βέβαια ωραίες αναμνήσεις από τα παιδικα μας χρόνια.... Πάντα είχα παρεα... Εγώ ήμουν κ πρωτη βέβαια.... Δεν ξέρω πως είναι για τα μικρότερα αδέρφια...... Σίγουρα μοιράζονται τα πραγματα..... Μοιράζονται νομίζω και οι ευθυνες.... Ο άντρας Μ είναι μοναχοπαίδι και οι γονείς τ είναι μεγάλοι σε ηλικία ότι κ αν σημαίνει αυτό.... Πολλές φορές έχει πει ότι θα ήθελε να έχει αδερφό/η έτσι ώστε να έχει λίγη βοήθεια όσον αφορά τους γονείς του......εχει όλη την ευθυνη μόνος του..... Φυσικά ουτε αυτός είναι λόγος να κάνεις δευτερο παιδι.... Αλλά εγω δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα μέσα μου! Σίγουρα το μόνο π σκέφτομαι είναι το οικονομικό με ένα δευτερο παιδι.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Πριν λίγα λεπτά διάβαζα για vbac... Που σημαίνει ότι το σκέφτομαι έντονα κ ιδανικά θα ήθελα να γίνει σύντομα.. αλλά φοβάμαι ότι οι συνθήκες μου δεν το επιτρέπουν. Παρόλαυτα το σκέφτομαι πολύ..

Γιατί όχι..?:|

Just now, LadyP είπε:

Μου τα λένε αλλά δεν με επηρεάζουν καθόλου από τη μια μπαίνει και την άλλη βγαίνει. Αυτό που μου λένε όμως και με προβληματίζει είναι αυτό ότι τα αδέρφια είναι οικογένεια όταν εμείς δεν θα υπάρχουμε. εγώ με τα αδέρφια μου δεν έχω τρελές σχέσεις όχι κακές αδιάφορες βέβαια οποίος χρειαστεί βοήθεια θα είμαστε εκεί αλλά παρόλαυτα δεν θεωρώ στήριγμα αυτό. Εγώ στήριγμα θεωρούσα πιο ρηχά πράγματα όπως πχ ότι έχω ένα σπίτι και ότι ότι και να γίνει θα έχω να μείνω γιατί τα αδέρφια καλά χρυσά αλλά αν δεν μπορούν να βοηθήσουν όταν εσύ πχ μπορεί να μην μπορείς να νοικιάσεις δεν έχεις λεφτά κτλ δεν σε βοηθάει πρακτικά στη ζωή σου. Ξέρω ακούγομαι τρομερά ρηχή αλλά πολέμησα και πολεμάω πάντα για τη δουλειά τα. Λεφτά τη ζωή μου κτλ και θεωρώ ότι καλύτερη τη ζωή μας τη κάνει η υγεία η αγάπη αλλά και κάποιου είδους οικονομική ασφάλεια

Έχω δεν έχω να τους αφήσω κάτι δε το θεωρώ απαραίτητο!! Κ να έχω τώρα ποιος μου εξασφαλίζει ότι θα μου επιτρέψει η ζωή να το κρατήσω ώστε να το δώσω στο παιδί μου? Κανείς δε ξέρει τι γίνεται κ τι ανάγκες μπορεί να έχουμε στο μέλλον ειδικά στη γενιά μας καλώς ή κακώς!

Οπότε το σημαντικότερο κατ εμέ είναι να δώσω όλα τα εφόδια στο παιδί μου ώστε είτε να σπουδάσει είτε να τελειοποιήσει οτιδήποτε αγαπάει πραγματικα στη ζωή του κ να μπορέσει μόνος του να σταθεί στα πόδια του χωρίς να έχει ανάγκη κανέναν κ τίποτε!! 

Μακάρι να καταφέρω φυσικά να του προσφέρω κ υλικά αγαθά όταν έρθει η ώρα όπως λες είτε αμάξι είτε οτιδήποτε αλλα κ να μη το καταφέρω θα ξέρω κ εγώ αλλά κ εκείνος το ποσο πάλεψα με τον πατέρα του για την ανατροφή του κ πιστεύω αυτό κ μόνο θα του αρκεί για να είναι ένας πλήρης κ γεμάτος άνθρωπος!

Κ γιατί όχι λοιπόν κ δύο ?;)

ΥΓ: ξεκαθαρίζω πως χωρίς να το λέω για να θίξω την άποψη σου την οποία σέβομαι εξίσου,θεωρώ ότι δυστυχώς πολλοί σκέφτονται αυτό που λες κ εσύ γτ έτσι μάθαμε κάποιοι από τους γονείς μας κ τον περίγυρο μας (να αφήνουν περιουσία ή σπίτια κτλ) κ είναι από τους σοβαρότερους λόγους της υπογεννητικότητας στη χώρα μας.. αλλά ο κάθε ένας εννοείται κάνει ότι νιώθει ότι θα είναι το καλύτερο για την οικογένεια του.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σκέφτομαι εμας με τρία παιδάκια στον καναπέ μπροστά από το χριστουγεννιάτικο δεντρο να βλεπουμε χριστουγεννιάτικες ταινίες και να γελάμε όλοι μαζί και λιώνωωωωωω!

Περα από την πλακα δεν υπάρχουν πρέπει και μήπως και αν! Είναι ξεκαθαρα επιλογή του ζευγαριού! Ξέρετε Ποσα αδέρφια δεν μιλιούνται καν και μόνο πόνο έχουν προκαλέσει;;; 

  • Μου αρέσει 8

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν κάθετα αρνητική για δεύτερο παιδί μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που έγινε 3 η δικιά μου. Ήμουν πλήρης! Μετά άρχισε να με πιέζει ο άντρας μου και αρχίσαμε κ συζήτηση πέρσι τέτοιο καιρό με την κουμπάρα μου κ μια άλλη φίλη να πάμε για δεύτερο... Μείναμε ταυτόχρονα κ οι τρεις έγκυες και τώρα έχουμε meeting κάθε βράδυ στα ξενύχτια μας:lol:

Τώρα δεν αποκλείω και τρίτο παιδάκι αν επιτρέψουν τα επαγγελματικά και αν διοριστω! Ένα μεταπτυχιακό είχα στα σχέδια μου αλλά φυσικά τώρα δεν έχω κουράγιο για τετοια...

Οπότε μην αισθάνεσαι να σε πιέζει κάτι για δεύτερο! Έχεις χρόνια μπροστά σου! Κ να μην κάνεις δεν χάθηκε κ ο κόσμος! 

Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένα τα αδέρφια να είναι κολλητά φιλαράκια! Το καθένα μεγαλώνει και παίρνει το δρόμο του αλλά είναι ωραίο να ξέρεις πως κάπου υπάρχει ένα στήριγμα... 

 

  • Μου αρέσει 5

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Γιατί όχι..?:|

Έχω δεν έχω να τους αφήσω κάτι δε το θεωρώ απαραίτητο!! Κ να έχω τώρα ποιος μου εξασφαλίζει ότι θα μου επιτρέψει η ζωή να το κρατήσω ώστε να το δώσω στο παιδί μου? Κανείς δε ξέρει τι γίνεται κ τι ανάγκες μπορεί να έχουμε στο μέλλον ειδικά στη γενιά μας καλώς ή κακώς!

Οπότε το σημαντικότερο κατ εμέ είναι να δώσω όλα τα εφόδια στο παιδί μου ώστε είτε να σπουδάσει είτε να τελειοποιήσει οτιδήποτε αγαπάει πραγματικα στη ζωή του κ να μπορέσει μόνος του να σταθεί στα πόδια του χωρίς να έχει ανάγκη κανέναν κ τίποτε!! 

Μακάρι να καταφέρω φυσικά να του προσφέρω κ υλικά αγαθά όταν έρθει η ώρα όπως λες είτε αμάξι είτε οτιδήποτε αλλα κ να μη το καταφέρω θα ξέρω κ εγώ αλλά κ εκείνος το ποσο πάλεψα με τον πατέρα του για την ανατροφή του κ πιστεύω αυτό κ μόνο θα του αρκεί για να είναι ένας πλήρης κ γεμάτος άνθρωπος!

Κ γιατί όχι λοιπόν κ δύο ?;)

ΥΓ: ξεκαθαρίζω πως χωρίς να το λέω για να θίξω την άποψη σου την οποία σέβομαι εξίσου,θεωρώ ότι δυστυχώς πολλοί σκέφτονται αυτό που λες κ εσύ γτ έτσι μάθαμε κάποιοι από τους γονείς μας κ τον περίγυρο μας (να αφήνουν περιουσία ή σπίτια κτλ) κ είναι από τους σοβαρότερους λόγους της υπογεννητικότητας στη χώρα μας.. αλλά ο κάθε ένας εννοείται κάνει ότι νιώθει ότι θα είναι το καλύτερο για την οικογένεια του.

Φυσικά και δεν παρεξηγούνται και καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες. Απλά έχω παράδειγμα πχ τη κολλητή μου που την μεγάλωσαν με αξίες και πολύ καλα αλλά οι γονείς της δεν έχουν λεφτά είτε τώρα είτε από παλιά και πχ η κοπέλα ήθελε να πάει σε ένα ΙΕΚ γιατί δεν πέρασε πανελλήνιες και οι γονείς δνε είχαν να τη στηρίξουν. Δούλεψε έβγαλε μόνη της λεφτά για σχολή κτλ αλλά έμεινε πίσω όπως επίσης και κάποιες κακες επιλογές σε συντρόφους κτλ γιατί πχ δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να είναι τελείως ανεξάρτητη ή πχ οι δουλειές της αν είναι μακρύα επειδή δεν μπορεί να αγοράσει αμάξι τη βασανίζουν. Ξέρω όλα αυτά στην ουσία δνε έχουν αξία αλλά από την άλλη βοηθάνε στη ζωή

Βασικά σόρρυ που το τράβηξα με αυτή τη κουβέντα βγήκαμε τελείως εκτός του thread !

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Φυσικά και δεν παρεξηγούνται και καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες. Απλά έχω παράδειγμα πχ τη κολλητή μου που την μεγάλωσαν με αξίες και πολύ καλα αλλά οι γονείς της δεν έχουν λεφτά είτε τώρα είτε από παλιά και πχ η κοπέλα ήθελε να πάει σε ένα ΙΕΚ γιατί δεν πέρασε πανελλήνιες και οι γονείς δνε είχαν να τη στηρίξουν. Δούλεψε έβγαλε μόνη της λεφτά για σχολή κτλ αλλά έμεινε πίσω όπως επίσης και κάποιες κακες επιλογές σε συντρόφους κτλ γιατί πχ δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να είναι τελείως ανεξάρτητη ή πχ οι δουλειές της αν είναι μακρύα επειδή δεν μπορεί να αγοράσει αμάξι τη βασανίζουν. Ξέρω όλα αυτά στην ουσία δνε έχουν αξία αλλά από την άλλη βοηθάνε στη ζωή

Βασικά σόρρυ που το τράβηξα με αυτή τη κουβέντα βγήκαμε τελείως εκτός του thread !

Μα δεν έχουμε ένα μόνο τοπική εδώ..συζητάμε κάθε ανησυχία ενός γονιού πλέον..αυτό είναι το ωραίο άλλωστε να γίνονται κοινωνικές συζητήσεις με όλες τις απόψεις!

Όσο για τη φίλη σου ναι υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα όπως κ τα άλλα που από το μηδέν έφτασαν στη κορυφή πολλοί άνθρωποι μόνοι τους ευγνωμονούν τους γονείς τους μόνο που τους έφεραν στον κόσμο..είναι κ θέμα τύχης..κ χαρακτήρα..κ λίγο απ' όλα νομίζω..

Παρόλα αυτά όπως είπαν κάποια κορίτσια παραπανω έχεις κ εσύ πολύ καιρό ακόμη να το σκεφτείς..άσε που όσο μεγαλώνει η κορούλα σου ίσως αρχίσει να σου λείπει αυτή η μωρουδιλα..η κοιλίτσα..τα γλυκό άγχος της εγκυμοσύνης..όλα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Μου τα λένε αλλά δεν με επηρεάζουν καθόλου από τη μια μπαίνει και την άλλη βγαίνει. Αυτό που μου λένε όμως και με προβληματίζει είναι αυτό ότι τα αδέρφια είναι οικογένεια όταν εμείς δεν θα υπάρχουμε. εγώ με τα αδέρφια μου δεν έχω τρελές σχέσεις όχι κακές αδιάφορες βέβαια οποίος χρειαστεί βοήθεια θα είμαστε εκεί αλλά παρόλαυτα δεν θεωρώ στήριγμα αυτό. Εγώ στήριγμα θεωρούσα πιο ρηχά πράγματα όπως πχ ότι έχω ένα σπίτι και ότι ότι και να γίνει θα έχω να μείνω γιατί τα αδέρφια καλά χρυσά αλλά αν δεν μπορούν να βοηθήσουν όταν εσύ πχ μπορεί να μην μπορείς να νοικιάσεις δεν έχεις λεφτά κτλ δεν σε βοηθάει πρακτικά στη ζωή σου. Ξέρω ακούγομαι τρομερά ρηχή αλλά πολέμησα και πολεμάω πάντα για τη δουλειά τα. Λεφτά τη ζωή μου κτλ και θεωρώ ότι καλύτερη τη ζωή μας τη κάνει η υγεία η αγάπη αλλά και κάποιου είδους οικονομική ασφάλεια

Κανενας δν μας εγγυάται οτι θα εχουν καλες σχεσεις τ αδέρφια αν κ πιστευω ειναι κ πως θα τα μεγαλώσεις χωρις να ειμαι απόλυτη γτ εχω δει διάφορα. Προσπαθουμε ομως να τα αναθρεψουμε κ να ειναι αγαπημένα κ στήριγμα το 1 του αλλου,οχι ομως υποχρέωση κ βαρος. Γνώμη μ ο αδερφος-η κ θα σε φιλοξενήσει κ θα σε δανείσει στην ανάγκη εκτός αν μιλάμε για εκμετάλλευση. Πάντως να σου πω δεν το παω τοσο μακρυά,  τα συναισθηματικα με απασχολουν πιο πολύ κ κυρίως στη παιδικη ηλικία.

Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες ειδικα στους καιρους που ζουμε. Τα οικονομικα τα σκέφτομαι αλλα σε φαση να μπορω περα απο φαγητο,ρουχα-παιχνίδια να μπορω να προσφέρω δραστηριότητες, μόρφωση, εκδρομες, να μπορουν να ανακαλυψουν τα ταλέντα τους κ να μην στερηθουν επιλογες. Κι οσο για σπίτια κ περιουσίες, να ειναι γερά κ έξυπνα κ με τα εφόδια που θα τους εχω δώσει να κυνηγούν κ να πραγματοποιουν τα όνειρα τους. 

Εχεις καιρο κ μαλλον χρόνια κ θα δεις πως θα σου ρθει! Αυτη η μπεμπιλα εμενα μ ειχε λείψει κ οσο σκέφτομαι οτι ειναι η τελευταία φορα( τα χω ξαναπει) με κανει κ ρουφαω καθε άγρυπνο βράδυ. Φυσικα δν εισαι εκτος θέματος, για τα παιδιά μας μιλαμε οι μανες!

Θυμάστε χθες που σας έλεγα για το καραντίνο κούρεμα κ τη βολτα? Ε λοιπον βγηκα με το παιδι χωρις σκουφι κ το κερασακι στη τουρτα??? Παει κ κάθεται σε ενα αυτοκινητάκι απο αυτα τα κουνιστα κ γίνεται μουσκεμα...περα απο κακοκουρεμενο το κυκλοφορουσα κ σαν κατουρημενο!:shock: ευτυχώς δν θα θυμάται...

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 5

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...