Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, LadyP είπε:

Πέρα από δουλειά καριέρα κούραση κτλ εγώ πραγματικά σκέφτομαι ότι δεν θέλω να μοιράσω τη προσοχή μου και την αγάπη μου σε άλλο παιδάκι που και αυτό επειδή θα είναι δεύτερο δεν θα έχει τα ίδια με τη μικρή και ξενερώνω ακόμα πιο πολύ... Δεν ξέρω εμένα μου έχει βγει το αντίθετο.πολλοι μου λένε να έχει ένα αδερφάκι ώστε αργότερα να έχει έναν άνθρωπο στο κόσμο όταν θα γεράσουμε κτλ και αυτό όντως το σκέφτομαι αλλά από την άλλη αν τα αδέρφια τα δικά μου και του άντρα μου κάνουν παιδιά και σχετικά σε έναν βάθος χρόνου 5-6 χρόνια σκέφτομαι να μεγαλώσουν σαν αδέρφια. Αχ δεν ξέρω προβληματίζομαι πολύ ήδη!

Α και κάτι ακόμα το οικονομικό και η περιουσία εμένα οι γονείς μου μου άφησαν σπίτι και πήραν αμάξι κτλ και είχαν λεφτά να με σπουδάσουν να με στηρίξουν κτλ αν έχω 2 μάλλον θα είμαστε λίγο σφιχτά και θέλω πολύ να τους αφήσω κάτι για αργότερα το έχω μεγάλο άγχος γιατί ξέρω από εμένα πόσο σημαντικό είναι αν και δεν είναι λόγος αυτός να μη μεγαλώσει ένα παιδί σωστά ξέρω ότι αν έχει 5 έξτρα πράγματα θα βοηθηθεί πολύ και θα του καλυτερεύσει τη ζωή!  Σόρρυ για το σεντόνι απλά οι καιροί είναι δύσκολοι και εμείς δεν μπορούμε να αγοράσουμε σπίτια και οικόπεδα όπως έκαναν οι γονείς μας και πραγματικά αυτό με αγχωνει. Σόρρυ για την ερώτηση απλά ενημερωτικά ρωτάω εσείς έχετε κάτι που θα αφήσετε ή θέλετε να αφήσετε στα παιδιά σας ή δεν υπάρχει κάτι που είναι και λογικό στις μέρες μας

Είναι πολύ λογικά αυτά που σκέφτεσαι. Εγώ μεγάλωσα σε μια οικογένεια πολύτεκνη που δεν ήταν στα καλύτερα της οικονομικά (και πριν κρίσεις). Αλλά πιστεύω ότι στην ζωή όλα γίνονται αν έχεις μεράκι, φυσικά τα λεφτά θα σε βοηθήσουν να το κάνεις πιο γρήγορα κ εύκολα. Μπορείς να βρεις ένα δημόσιο ΙΕΚ (εκτός κ αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο που δεν υπάρχει εκεί) ή δωρεάν σεμινάρια μέσω ΟΑΕΔ. Μας δίνει λύσεις το κράτος (ακόμα κ το άθλιο το δικό μας :grin:) απλά δεν τις ψάχνουμε ή δεν τις ξέρουμε οι περισσότεροι. Τώρα αν θα βρεις δουλειά ποτέ είναι άλλο παπά ευαγγέλιο. Εμένα προσωπικά αν μου έλεγες θα προτιμούσες να ήσασταν λίγο καλύτερα οικονομικά, να σου έμενε ένα σπίτι, να σου έβγαζαν οι γονείς σου ένα δίπλωμα κτλπ αλλά να ήσουν μοναχοπαίδι. Θα έλεγα όχι. Δεν αλλάζω τα αδέρφια μου με τίποτα στον κόσμο!!!!! Είναι το στήριγμα μου, η ζωή μου. Και έχω κ ξαδέρφια που είμαστε ηλικιακά κοντά κ μεγαλώσαμε μαζί κ τα αγαπώ όσο τίποτα αλλά και πάλι δεν είναι τα αδέλφια μου. Φυσικά από το να κάνεις εκατό παιδιά κ να μην μπορείς να τα μεγαλώσεις καλύτερα να μείνεις στα λίγα. 

Θα το δεις και στην πορεία. Αν θέλεις να μείνεις σε ένα παιδί γιατί όχι;! Το ότι το καταλαβαίνεις ότι θέλεις αυτό κ το κάνεις συνειδητοποιημένα, σημαίνει ότι είσαι ώριμη με τις επιλογές σου. Κ αν τυχόν θελήσεις κ άλλο ο δρόμος είναι ανοιχτός να το κάνεις. Εγώ θέλω σίγουρα να κάνω κ άλλα παιδιά (ιδανικά τρία) αλλά δεν θα το ήθελα άμεσα. Καμία φορά στην πλάκα λέμε με τον άνδρα μου άντε τώρα που πήραμε το κολλάει πάμε σε ένα χρόνο για το επόμενο. Αλλά δεν θα ήμουν έτοιμη. Θέλω να έχει ξεπεταχτεί σίγουρα η μικρή. 

@Renez Χαχααα! Δεν σε φοβάμαι σε λιγότερο από μια ώρα θα έχεις ξανά βρει τους παλιούς σου ρυθμούς στο μαγαζί :D Και εμένα βάζει το χέρι συνέχειααααα στο στόμα αλλά νμζ το κάνει περισσότερο λόγο πείνας ή συνήθειας.... Και σάλια έχει μπόλικα (πνίγεται κιόλας με αυτά) αλλά τα έχει από 40 ημερών. Οπότε δεν ξέρω ςκατα πόσο είναι τα ούλα. Λες να τα έχει πιάσει από τώρα;! Πωπω μας βλέπω σε λίγο καιρό να λέμε καλύτερα κολικοί παρα δόντια... 

Εμείς κάναμε το εμβόλιο. Και της έδωσε εκείνη την ώρα κ ένα σαν σιρόπι, αρκετά κολλώδες με σύριγγα. Για βαριές γαστρεντερίτιδες μας είπε είναι... Το έχει πάρει το μωράκι καμιάς; 

Έκλαψε αλλά σε φυσιολογία πλαίσια. Μετά ήταν αρκετά ανήσυχη, και μέσα στην ημέρα μου έκανε δύο φορές εμετό. Πυρετό δεν ανέβασε. Κιλά έχουμε πάει 4.220 βάλαμε σε ένα μήνα 1 κιλό και 130γρ μας είπε ότι είναι πάρα πολύ καλά! 

Τώρα συζήτησα αρκετά πράγματα μαζί του. Θα σας πω μερικά που μου έκαναν εντύπωση. 

1. Αρχικά μιλήσαμε που έχει πολλααα αέρια η μικρή κ ζοριζεται κ κλαίει μέχρι να αεριστει. Μου είπε ότι είναι καλό αυτό, πρέπει να γίνεται. Αν όμως πονούσε κ δεν είχε αέρια τότε και μόνο μιλάμε για κολικούς. Αλλιώς είναι απλά εντερικά πονάκια, παροδικά που δεν επεμβαίνουμε με προβιοτικα κτλπ. 

2. Τα πράσινα κακά δεν πρέπει να μας φοβίζουν. Δεν δείχνουν αλλεργίες κ ενοχλήσεις. Αυτό λέει είναι ένας μύθος που έχει μείνει πολύ καλά ριζώμενος. Τόσο που το επαναλαμβάνουν ακόμα κ επαγγελματίες όταν λέει δεν έχει καμία υπόσταση. 

3. Τα γαλακτοκομικά από την ημέρα που τα σταματάς (φανερά κρυφά) κάνουν ένα μήνα να τα αποβάλει εντελώς ο οργανισμός μας Οπότε αν εχε το παιδί ενοχλήσεις ή κάποια αλλεργία πάνω σε αυτά. Μπορεί να τον ενοχλεί ακόμα κ αν εσύ τα έχεις κόψει για αρκετό διάστημα ακόμη. 

Αυτά, φυσικά η κάθε μία ακούσει μόνο τον γιατρό της. Αλλά είπα να σας τα πω γτ μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

πρίν από 54 λεπτά , elenioz είπε:

Είναι πολύ λογικά αυτά που σκέφτεσαι. Εγώ μεγάλωσα σε μια οικογένεια πολύτεκνη που δεν ήταν στα καλύτερα της οικονομικά (και πριν κρίσεις). Αλλά πιστεύω ότι στην ζωή όλα γίνονται αν έχεις μεράκι, φυσικά τα λεφτά θα σε βοηθήσουν να το κάνεις πιο γρήγορα κ εύκολα. Μπορείς να βρεις ένα δημόσιο ΙΕΚ (εκτός κ αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο που δεν υπάρχει εκεί) ή δωρεάν σεμινάρια μέσω ΟΑΕΔ. Μας δίνει λύσεις το κράτος (ακόμα κ το άθλιο το δικό μας :grin:) απλά δεν τις ψάχνουμε ή δεν τις ξέρουμε οι περισσότεροι. Τώρα αν θα βρεις δουλειά ποτέ είναι άλλο παπά ευαγγέλιο. Εμένα προσωπικά αν μου έλεγες θα προτιμούσες να ήσασταν λίγο καλύτερα οικονομικά, να σου έμενε ένα σπίτι, να σου έβγαζαν οι γονείς σου ένα δίπλωμα κτλπ αλλά να ήσουν μοναχοπαίδι. Θα έλεγα όχι. Δεν αλλάζω τα αδέρφια μου με τίποτα στον κόσμο!!!!! Είναι το στήριγμα μου, η ζωή μου. Και έχω κ ξαδέρφια που είμαστε ηλικιακά κοντά κ μεγαλώσαμε μαζί κ τα αγαπώ όσο τίποτα αλλά και πάλι δεν είναι τα αδέλφια μου. Φυσικά από το να κάνεις εκατό παιδιά κ να μην μπορείς να τα μεγαλώσεις καλύτερα να μείνεις στα λίγα. 

Θα το δεις και στην πορεία. Αν θέλεις να μείνεις σε ένα παιδί γιατί όχι;! Το ότι το καταλαβαίνεις ότι θέλεις αυτό κ το κάνεις συνειδητοποιημένα, σημαίνει ότι είσαι ώριμη με τις επιλογές σου. Κ αν τυχόν θελήσεις κ άλλο ο δρόμος είναι ανοιχτός να το κάνεις. Εγώ θέλω σίγουρα να κάνω κ άλλα παιδιά (ιδανικά τρία) αλλά δεν θα το ήθελα άμεσα. Καμία φορά στην πλάκα λέμε με τον άνδρα μου άντε τώρα που πήραμε το κολλάει πάμε σε ένα χρόνο για το επόμενο. Αλλά δεν θα ήμουν έτοιμη. Θέλω να έχει ξεπεταχτεί σίγουρα η μικρή. 

@Renez Χαχααα! Δεν σε φοβάμαι σε λιγότερο από μια ώρα θα έχεις ξανά βρει τους παλιούς σου ρυθμούς στο μαγαζί :D Και εμένα βάζει το χέρι συνέχειααααα στο στόμα αλλά νμζ το κάνει περισσότερο λόγο πείνας ή συνήθειας.... Και σάλια έχει μπόλικα (πνίγεται κιόλας με αυτά) αλλά τα έχει από 40 ημερών. Οπότε δεν ξέρω ςκατα πόσο είναι τα ούλα. Λες να τα έχει πιάσει από τώρα;! Πωπω μας βλέπω σε λίγο καιρό να λέμε καλύτερα κολικοί παρα δόντια... 

Εμείς κάναμε το εμβόλιο. Και της έδωσε εκείνη την ώρα κ ένα σαν σιρόπι, αρκετά κολλώδες με σύριγγα. Για βαριές γαστρεντερίτιδες μας είπε είναι... Το έχει πάρει το μωράκι καμιάς; 

Έκλαψε αλλά σε φυσιολογία πλαίσια. Μετά ήταν αρκετά ανήσυχη, και μέσα στην ημέρα μου έκανε δύο φορές εμετό. Πυρετό δεν ανέβασε. Κιλά έχουμε πάει 4.220 βάλαμε σε ένα μήνα 1 κιλό και 130γρ μας είπε ότι είναι πάρα πολύ καλά! 

Τώρα συζήτησα αρκετά πράγματα μαζί του. Θα σας πω μερικά που μου έκαναν εντύπωση. 

1. Αρχικά μιλήσαμε που έχει πολλααα αέρια η μικρή κ ζοριζεται κ κλαίει μέχρι να αεριστει. Μου είπε ότι είναι καλό αυτό, πρέπει να γίνεται. Αν όμως πονούσε κ δεν είχε αέρια τότε και μόνο μιλάμε για κολικούς. Αλλιώς είναι απλά εντερικά πονάκια, παροδικά που δεν επεμβαίνουμε με προβιοτικα κτλπ. 

2. Τα πράσινα κακά δεν πρέπει να μας φοβίζουν. Δεν δείχνουν αλλεργίες κ ενοχλήσεις. Αυτό λέει είναι ένας μύθος που έχει μείνει πολύ καλά ριζώμενος. Τόσο που το επαναλαμβάνουν ακόμα κ επαγγελματίες όταν λέει δεν έχει καμία υπόσταση. 

3. Τα γαλακτοκομικά από την ημέρα που τα σταματάς (φανερά κρυφά) κάνουν ένα μήνα να τα αποβάλει εντελώς ο οργανισμός μας Οπότε αν εχε το παιδί ενοχλήσεις ή κάποια αλλεργία πάνω σε αυτά. Μπορεί να τον ενοχλεί ακόμα κ αν εσύ τα έχεις κόψει για αρκετό διάστημα ακόμη. 

Αυτά, φυσικά η κάθε μία ακούσει μόνο τον γιατρό της. Αλλά είπα να σας τα πω γτ μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. 

Καλημέρα Ελενίτσα μου!!

Πόσο όμορφα τα λόγια για τα αδέρφια σου!! Κ εγώ 3 έχω κ τα λατρεύω!!

Λοιποοον πάμε στον παιδίατρο:

1. Όχι δε μας έδωσε τέτοιο φάρμακο ούτε τον έχω ξανά ακούσει.αλλα για να είμαι ειλικρινής δε θα Μ άρεσε η ιδέα να πάρει κάποιο φάρμακο το παιδί μου χωρίς να έχει ενδείξεις ότι το χρειάζεται..γενικά εγώ όμως είμαι κατά των φαρμάκων για το παραμικρό..για πιο λόγο σας είπε ότι το έδωσε? Προφανώς λόγω αυτου έκανε εμετό,σωστά?

2. Δεν το έχω ρωτήσει/ψάξει καλά κ δεν έχω γνώμη..κάποια στιγμή καποθνειχα διαβάσει πως πράσινα πολλές φορές είναι λόγω της υπερπαραγωγής της μητέρας..

3. Σε αυτό ναι έχει δίκιο..εμένα μου είχε πει θέλει πάνω από 2 εβδομαδες κ έτσι λένε τα περισσότερα που έχω διαβάσει επί του θέματος..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenioz είπε:

Είναι πολύ λογικά αυτά που σκέφτεσαι. Εγώ μεγάλωσα σε μια οικογένεια πολύτεκνη που δεν ήταν στα καλύτερα της οικονομικά (και πριν κρίσεις). Αλλά πιστεύω ότι στην ζωή όλα γίνονται αν έχεις μεράκι, φυσικά τα λεφτά θα σε βοηθήσουν να το κάνεις πιο γρήγορα κ εύκολα. Μπορείς να βρεις ένα δημόσιο ΙΕΚ (εκτός κ αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο που δεν υπάρχει εκεί) ή δωρεάν σεμινάρια μέσω ΟΑΕΔ. Μας δίνει λύσεις το κράτος (ακόμα κ το άθλιο το δικό μας :grin:) απλά δεν τις ψάχνουμε ή δεν τις ξέρουμε οι περισσότεροι. Τώρα αν θα βρεις δουλειά ποτέ είναι άλλο παπά ευαγγέλιο. Εμένα προσωπικά αν μου έλεγες θα προτιμούσες να ήσασταν λίγο καλύτερα οικονομικά, να σου έμενε ένα σπίτι, να σου έβγαζαν οι γονείς σου ένα δίπλωμα κτλπ αλλά να ήσουν μοναχοπαίδι. Θα έλεγα όχι. Δεν αλλάζω τα αδέρφια μου με τίποτα στον κόσμο!!!!! Είναι το στήριγμα μου, η ζωή μου. Και έχω κ ξαδέρφια που είμαστε ηλικιακά κοντά κ μεγαλώσαμε μαζί κ τα αγαπώ όσο τίποτα αλλά και πάλι δεν είναι τα αδέλφια μου. Φυσικά από το να κάνεις εκατό παιδιά κ να μην μπορείς να τα μεγαλώσεις καλύτερα να μείνεις στα λίγα. 

Θα το δεις και στην πορεία. Αν θέλεις να μείνεις σε ένα παιδί γιατί όχι;! Το ότι το καταλαβαίνεις ότι θέλεις αυτό κ το κάνεις συνειδητοποιημένα, σημαίνει ότι είσαι ώριμη με τις επιλογές σου. Κ αν τυχόν θελήσεις κ άλλο ο δρόμος είναι ανοιχτός να το κάνεις. Εγώ θέλω σίγουρα να κάνω κ άλλα παιδιά (ιδανικά τρία) αλλά δεν θα το ήθελα άμεσα. Καμία φορά στην πλάκα λέμε με τον άνδρα μου άντε τώρα που πήραμε το κολλάει πάμε σε ένα χρόνο για το επόμενο. Αλλά δεν θα ήμουν έτοιμη. Θέλω να έχει ξεπεταχτεί σίγουρα η μικρή. 

@Renez Χαχααα! Δεν σε φοβάμαι σε λιγότερο από μια ώρα θα έχεις ξανά βρει τους παλιούς σου ρυθμούς στο μαγαζί :D Και εμένα βάζει το χέρι συνέχειααααα στο στόμα αλλά νμζ το κάνει περισσότερο λόγο πείνας ή συνήθειας.... Και σάλια έχει μπόλικα (πνίγεται κιόλας με αυτά) αλλά τα έχει από 40 ημερών. Οπότε δεν ξέρω ςκατα πόσο είναι τα ούλα. Λες να τα έχει πιάσει από τώρα;! Πωπω μας βλέπω σε λίγο καιρό να λέμε καλύτερα κολικοί παρα δόντια... 

Εμείς κάναμε το εμβόλιο. Και της έδωσε εκείνη την ώρα κ ένα σαν σιρόπι, αρκετά κολλώδες με σύριγγα. Για βαριές γαστρεντερίτιδες μας είπε είναι... Το έχει πάρει το μωράκι καμιάς; 

Έκλαψε αλλά σε φυσιολογία πλαίσια. Μετά ήταν αρκετά ανήσυχη, και μέσα στην ημέρα μου έκανε δύο φορές εμετό. Πυρετό δεν ανέβασε. Κιλά έχουμε πάει 4.220 βάλαμε σε ένα μήνα 1 κιλό και 130γρ μας είπε ότι είναι πάρα πολύ καλά! 

Τώρα συζήτησα αρκετά πράγματα μαζί του. Θα σας πω μερικά που μου έκαναν εντύπωση. 

1. Αρχικά μιλήσαμε που έχει πολλααα αέρια η μικρή κ ζοριζεται κ κλαίει μέχρι να αεριστει. Μου είπε ότι είναι καλό αυτό, πρέπει να γίνεται. Αν όμως πονούσε κ δεν είχε αέρια τότε και μόνο μιλάμε για κολικούς. Αλλιώς είναι απλά εντερικά πονάκια, παροδικά που δεν επεμβαίνουμε με προβιοτικα κτλπ. 

2. Τα πράσινα κακά δεν πρέπει να μας φοβίζουν. Δεν δείχνουν αλλεργίες κ ενοχλήσεις. Αυτό λέει είναι ένας μύθος που έχει μείνει πολύ καλά ριζώμενος. Τόσο που το επαναλαμβάνουν ακόμα κ επαγγελματίες όταν λέει δεν έχει καμία υπόσταση. 

3. Τα γαλακτοκομικά από την ημέρα που τα σταματάς (φανερά κρυφά) κάνουν ένα μήνα να τα αποβάλει εντελώς ο οργανισμός μας Οπότε αν εχε το παιδί ενοχλήσεις ή κάποια αλλεργία πάνω σε αυτά. Μπορεί να τον ενοχλεί ακόμα κ αν εσύ τα έχεις κόψει για αρκετό διάστημα ακόμη. 

Αυτά, φυσικά η κάθε μία ακούσει μόνο τον γιατρό της. Αλλά είπα να σας τα πω γτ μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. 

Καλημέρα!

Εμείς αυτό το πόσιμο εμβόλιο θα το κάνουμε τον επόμενο μήνα μαζί με πρεβεναρ! Είναι για τον ροταϊο (κάπως έτσι). Στο πρώτο παιδί δεν το ειχα κάνει και ας έχω τον ίδιο παιδιατρο... Ούτε μου είχε πει δλδ. Απ' ότι κατάλαβα είναι ίσως στα υποχρεωτικά πλέον ή τώρα με τον κορονοιο κοιτάνε να τους κάνουν όσα πιο πολλά μπορούν να είναι καλυμμένα...

Στο θέμα των πολλών παιδιών πιστεύω είναι καλύτερα να κάνεις όσα μπορείς αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά για τις υποχρεώσεις! Να πάνε τα αγγλικά τους κλπ... Γιατί είναι κρίμα να θέλει το ένα πχ ωδείο και να το ξεκινήσεις κ μετά το άλλο να θέλει ποδόσφαιρο και να αναγκαστείς να κόψεις το ωδείο από το πρώτο... Εξαρτάται όμως και το που μένεις. Στην Αθήνα και σε μεγάλες πόλεις τα παιδιά χρειάζονται πολλές δραστηριότητες γιατί όλα έτσι κάνουν... Στην επαρχία απασχολούνται και με τη φύση και είναι αλλιώς

Επίσης πολύ μεγάλο έξοδο είναι κ οι σπουδές... Πόσα παιδιά δεν σπουδαζουν επειδή πέρασαν σε άλλη πόλη; 

  • Μου αρέσει 3

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Renez είπε:

Καλημέρα Ελενίτσα μου!!

Πόσο όμορφα τα λόγια για τα αδέρφια σου!! Κ εγώ 3 έχω κ τα λατρεύω!!

Λοιποοον πάμε στον παιδίατρο:

1. Όχι δε μας έδωσε τέτοιο φάρμακο ούτε τον έχω ξανά ακούσει.αλλα για να είμαι ειλικρινής δε θα Μ άρεσε η ιδέα να πάρει κάποιο φάρμακο το παιδί μου χωρίς να έχει ενδείξεις ότι το χρειάζεται..γενικά εγώ όμως είμαι κατά των φαρμάκων για το παραμικρό..για πιο λόγο σας είπε ότι το έδωσε? Προφανώς λόγω αυτου έκανε εμετό,σωστά?

2. Δεν το έχω ρωτήσει/ψάξει καλά κ δεν έχω γνώμη..κάποια στιγμή καποθνειχα διαβάσει πως πράσινα πολλές φορές είναι λόγω της υπερπαραγωγής της μητέρας..

3. Σε αυτό ναι έχει δίκιο..εμένα μου είχε πει θέλει πάνω από 2 εβδομαδες κ έτσι λένε τα περισσότερα που έχω διαβάσει επί του θέματος..

 

Καλημέρα :) 

Δεν ήταν ακριβώς φάρμακο πρέπει κ αυτό εμβόλιο να ήταν. Ήταν σε ίδια συσκευασία όπως το εμβόλιο απλά μου είπε ότι αυτό το δίνουμε πόσιμο. Και έμοιαζε με σιροπακι. Αλλά μου έκανε εντύπωση γτ δεν είδα καμία από εσάς να το αναφέρει. Και λέω μόνο σε εμάς... Ναι απο αυτό έκανε. Με είχε προειδοποιήσει ότι κάποια μωράκια κάνουν. Η κακομοίρα ζοριστηκε αρκετά με τον εμετό, άσε που έπρεπε να καθαρίσω το μισό σαλόνι μετά....

Όμορφη Κυριακή να έχουμε κορίτσια μου! Έχει και ωραίο καιρό, ότι πρέπει για βολτούλα. 

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα!

Εμείς αυτό το πόσιμο εμβόλιο θα το κάνουμε τον επόμενο μήνα μαζί με πρεβεναρ! Είναι για τον ροταϊο (κάπως έτσι). Στο πρώτο παιδί δεν το ειχα κάνει και ας έχω τον ίδιο παιδιατρο... Ούτε μου είχε πει δλδ. Απ' ότι κατάλαβα είναι ίσως στα υποχρεωτικά πλέον ή τώρα με τον κορονοιο κοιτάνε να τους κάνουν όσα πιο πολλά μπορούν να είναι καλυμμένα...

Στο θέμα των πολλών παιδιών πιστεύω είναι καλύτερα να κάνεις όσα μπορείς αρκεί να μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά για τις υποχρεώσεις! Να πάνε τα αγγλικά τους κλπ... Γιατί είναι κρίμα να θέλει το ένα πχ ωδείο και να το ξεκινήσεις κ μετά το άλλο να θέλει ποδόσφαιρο και να αναγκαστείς να κόψεις το ωδείο από το πρώτο... Εξαρτάται όμως και το που μένεις. Στην Αθήνα και σε μεγάλες πόλεις τα παιδιά χρειάζονται πολλές δραστηριότητες γιατί όλα έτσι κάνουν... Στην επαρχία απασχολούνται και με τη φύση και είναι αλλιώς

Επίσης πολύ μεγάλο έξοδο είναι κ οι σπουδές... Πόσα παιδιά δεν σπουδαζουν επειδή πέρασαν σε άλλη πόλη; 

Αααα μας ελυσες την απορία! Πράγματι εμβόλιο είναι! 

Συμφωνώ με τα άλλα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλημέρα :) 

Δεν ήταν ακριβώς φάρμακο πρέπει κ αυτό εμβόλιο να ήταν. Ήταν σε ίδια συσκευασία όπως το εμβόλιο απλά μου είπε ότι αυτό το δίνουμε πόσιμο. Και έμοιαζε με σιροπακι. Αλλά μου έκανε εντύπωση γτ δεν είδα καμία από εσάς να το αναφέρει. Και λέω μόνο σε εμάς... Ναι απο αυτό έκανε. Με είχε προειδοποιήσει ότι κάποια μωράκια κάνουν. Η κακομοίρα ζοριστηκε αρκετά με τον εμετό, άσε που έπρεπε να καθαρίσω το μισό σαλόνι μετά....

Όμορφη Κυριακή να έχουμε κορίτσια μου! Έχει και ωραίο καιρό, ότι πρέπει για βολτούλα. 

Αααα μας ελυσες την απορία! Πράγματι εμβόλιο είναι! 

Συμφωνώ με τα άλλα! 

Aααα εμβολιοοο νταξξξ!!

Του το επιτρέπουμε τοτες:mrgreen:

Εγώ νόμιζα ότι είναι φάρμακο κ το έδωσε "προληπτικά"..

Ναιιι κ εγώ περιμένω να ξυπνήσει ο άντρας μου να βγουμε:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οικονομικό θέμα δυστυχώς είναι από τους πρώτους λόγους που δεν αποφασίζουμε κ για επόμενα παιδάκια.. κι εμείς στην δεύτερη εγκυμοσύνη αρχικά λέγαμε πως δε θα την συνεχίσουμε κι αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λογους.

Μετά από πολλή συζήτηση καταλήξαμε να συνεχίσουμε. Πάντα όμως θέλαμε κ δεύτερο! Ίσως όχι τόσο νωρίς,το θέλαμε όμως!

Πολλές μαμάδες αποφασίζουν να μην κάνουν άλλο παιδακι κ είναι σεβαστό! Κι όχι μόνο για οικονομικούς λόγους! Πιστεύω πως το να κάνεις ένα δεύτερο παιδί για να έχει παρέα το πρώτο, δεν στέκει από μόνο του σαν λόγος! 

Τώρα το τι άποψη έχουν οι γύρω,δικό τους θέμα! Κ μένα μου λένε να κάνω κι ένα τρίτο. Όχι τώρα! Σε καμία δεκαριά χρόνια, να έχουν ξεπεταχτεί τα αγόρια:lol:

Και γιατί να κάνω τρίτο?? Για να είναι κοριτσι!!

Κορίτσια να βγείτε κ για εμας επειδή περάσαμε δύσκολη κ άυπνη νύχτα εχθές, οπότε σήμερα σερνομαστε οικογενειακώς!

  • Μου αρέσει 5

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλιτσες πως περάσατε τη Κυριακή σας?

Συζητούσα με τις μανουλες Σεπτεμβρίου (είμαι κ εκεί αφού μας την έσκασε ο μπέμπης!!) Για την αποστείρωση κ ποτέ θα τη κόψουμε κτλ..

Ποια η δική σας γνώμη?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Μανουλιτσες πως περάσατε τη Κυριακή σας?

Συζητούσα με τις μανουλες Σεπτεμβρίου (είμαι κ εκεί αφού μας την έσκασε ο μπέμπης!!) Για την αποστείρωση κ ποτέ θα τη κόψουμε κτλ..

Ποια η δική σας γνώμη?

 

Σε κάνα δίμηνο?? Δεν ξέρω κιόλας! Εγώ αποστειρωνω επειδή αποθηκεύω στη κατάψυξη! Όταν κόψω την αποθήκευση θα κόψω κ την αποστειρωση:) 

Στην άλλη ομάδα τι λέτε?

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Μανουλιτσες πως περάσατε τη Κυριακή σας?

Συζητούσα με τις μανουλες Σεπτεμβρίου (είμαι κ εκεί αφού μας την έσκασε ο μπέμπης!!) Για την αποστείρωση κ ποτέ θα τη κόψουμε κτλ..

Ποια η δική σας γνώμη?

 

Καλησπέρα! Κοιτα κι εγω δν είμαι υστερική πχ αφηνω τη πιπίλα στο σεντόνι της κ τη ξαναχρησιμοποιω αλλα πριν απο καθε υπνακι αλλάζω πιπιλα(μονο στον υπνο τη θέλει), στο θήλαστρο δεν αποστειρωνω παντα τη χοάνη κ γενικά πιο τυπικη είμαι με τα μπιμπερό. Οντως καποια πράγματα δν στέκουν απο τη στιγμη που βαζουν τα χεράκια στο στόμα  κ το στήθος μας. Ομως με τρώει αυτο το "κι αν..." , το εντερακι τους περα απο το ανοσοποιητικό τους ειναι πολυ ευαίσθητο ακομα. Δεν λεει κατι να τα βάζουμε στον αποστειρωτη, ουτως η αλλως έρχονται σε επαφη με μικροβια οποτε απλα τα μετριαζουμε λιγο. 

Just now, Anastasia05 είπε:

Σε κάνα δίμηνο?? Δεν ξέρω κιόλας! Εγώ αποστειρωνω επειδή αποθηκεύω στη κατάψυξη! Όταν κόψω την αποθήκευση θα κόψω κ την αποστειρωση:) 

Στην άλλη ομάδα τι λέτε?

Νομιζω οτι αφου αποθηκευεις καλα κανεις! Αφου μενει ,ψύχεται κ ζεσταίνεται ας ειναι πιο "καθαρο"

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ στην άλλη οι περισσότερες είναι υπέρ του να σταματήσουν τώρα που μπαίνουν στον 3ο μήνα όπως κ εγώ γτ όλες βλέπουμε ότι ρεαλιστικά δεν έχει νόημα πλέον εφόσον ήδη αγγίζουν κ βάζουν χέρια κτλ..

Καλό πλύσιμο θέλουν όλα κ ως εκεί πλέον πιστεύω..

Πχ του πήρα μασητικά (περιμένω να έρθουν) όλες οι εταιρείες που έψαξα λένε πως ΔΕΝ αποστειρώνονται ούτε σε αποστειρωτη ούτε με βρασιμο, συστήνουν μόνο πλύσιμο με ζεστό νερό κ σαπούνι κ είναι λογικό αφού θα το πιάνουμε εμείς,μετά τα μωρά,θα τους πέφτει κ ξανά στόμα κτλ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άμα έδινα ξένο θα την εκοβα σιγά σιγά. Όμως έχω ακούσει ότι εφ όσον κάποιος αντλεί, το γάλα πρέπει να μπαίνει σε αποστειρωμενα μπουκαλια στο ψυγείο αν και κάπου διάβασα πως μόνο αυτά που είναι για κατάψυξη πρέπει να αποστειρώνονται.

Τεσπά εμένα ο κόπος μου δεν είναι η αποστειρωση γιατί τα πλένω μόνο με νερό και τα πετάω όπως είναι στον κάδο του αποστείρωτη και πατάω το κουμπάκι.


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Άμα έδινα ξένο θα την εκοβα σιγά σιγά. Όμως έχω ακούσει ότι εφ όσον κάποιος αντλεί, το γάλα πρέπει να μπαίνει σε αποστειρωμενα μπουκαλια στο ψυγείο αν και κάπου διάβασα πως μόνο αυτά που είναι για κατάψυξη πρέπει να αποστειρώνονται.

Τεσπά εμένα ο κόπος μου δεν είναι η αποστειρωση γιατί τα πλένω μόνο με νερό και τα πετάω όπως είναι στον κάδο του αποστείρωτη και πατάω το κουμπάκι.

Έτσι είναι για την άντληση! Κι εγώ μόνο εκεί κάνω αποστείρωση 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Άμα έδινα ξένο θα την εκοβα σιγά σιγά. Όμως έχω ακούσει ότι εφ όσον κάποιος αντλεί, το γάλα πρέπει να μπαίνει σε αποστειρωμενα μπουκαλια στο ψυγείο αν και κάπου διάβασα πως μόνο αυτά που είναι για κατάψυξη πρέπει να αποστειρώνονται.

Τεσπά εμένα ο κόπος μου δεν είναι η αποστειρωση γιατί τα πλένω μόνο με νερό και τα πετάω όπως είναι στον κάδο του αποστείρωτη και πατάω το κουμπάκι.

Ααααα εγώ τα κάνω κ με σαπούνι πρώτα..να φεύγουν σκέφτομαι καλά τα υπολείμματα από το γάλα..:|

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ααααα εγώ τα κάνω κ με σαπούνι πρώτα..να φεύγουν σκέφτομαι καλά τα υπολείμματα από το γάλα..:|

Εγώ τα ξεπλενω με νερό κ μετά τα βάζω σε ένα μεγάλο μπολ με ζεστό νερό κ λίγο σαπούνι. Τα τρίβω με τα χέρια , τα ξαναξεπλενω, στεγνώνω κ μετά αποστειρωτη


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Ααααα εγώ τα κάνω κ με σαπούνι πρώτα..να φεύγουν σκέφτομαι καλά τα υπολείμματα από το γάλα..:|

Έχω κ ένα βουρτσακι και τα καθαρίζω με αυτό! Το ξένο αφήνει υπολείμματα και θέλει καλό τρίψιμο, το μητρικό με ζεστό νεράκι είναι οκ!

Έχει κάνει καμία μετάβαση στην κούνια;


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...