Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Anastasia05 είπε:

6 γεύματα συνολικά ε?? Λίγα δεν είναι?

Θα σας πω κ τα δικά μας γεύματα, όταν ξεκινήσω την αλλη εβδομάδα. Μέχρι τους 3 μήνες κ λίγο παραπάνω, έχουμε απόθεμα αντλημενο, οπότε είμαστε κομπλέ. Μετά το δεύτερο εμβόλιο θα μιλήσω με παιδιατρο κ ίσως τότε να βάλουμε κ κάποια γεύματα σκονη όταν λείπω, γιατί δεν θα φτάνει το αντλημενο

Μπιμπερό του δικού μου του αρέσουν τα νουκ με την θηλή Small(είναι για το μητρικό γάλα). Πιπίλες δεν του αρέσουν...ούτε οι μαμ ούτε οι νουκ.

Όχι φίλη,τόσο είναι το κανονικο για την ηλικία του σε μπιμπερο μη κοιτάς εσύ που θηλαζεις αποκλειστικά..εκει εννοείται κάνουν περισσότερα γεύματα γτ πεινανε πιο γρήγορα! 

Πίνει στις 21:30 το βράδυ κοιμάται κατά τις 10:30 κ ξανά πινει 4:30-8:30-10:30-13:30-17:30..

Σύνολο 700-750μλ την ημέρα συν όσο πίνει από στήθος πριν από κάθε μπιμπερό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

6 γεύματα συνολικά ε?? Λίγα δεν είναι?

Θα σας πω κ τα δικά μας γεύματα, όταν ξεκινήσω την αλλη εβδομάδα. Μέχρι τους 3 μήνες κ λίγο παραπάνω, έχουμε απόθεμα αντλημενο, οπότε είμαστε κομπλέ. Μετά το δεύτερο εμβόλιο θα μιλήσω με παιδιατρο κ ίσως τότε να βάλουμε κ κάποια γεύματα σκονη όταν λείπω, γιατί δεν θα φτάνει το αντλημενο

Μπιμπερό του δικού μου του αρέσουν τα νουκ με την θηλή Small(είναι για το μητρικό γάλα). Πιπίλες δεν του αρέσουν...ούτε οι μαμ ούτε οι νουκ.

Κ μένα οπότε βλέπει θηλαστρο, λέει τους αριθμούς που δείχνει η οθόνη(κολλημα με τους αριθμούς) κ πατάει ότι βρει:lol: Που να αντλήσω η μάνα?

 Χαχα ακριβώς!! Θα μου το χαλάσει!! Αφού μπόρεσες κ έκανες τράπεζα , μια χαρά είσαι! 

Just now, Renez είπε:

Όχι φίλη,τόσο είναι το κανονικο για την ηλικία του σε μπιμπερο μη κοιτάς εσύ που θηλαζεις αποκλειστικά..εκει εννοείται κάνουν περισσότερα γεύματα γτ πεινανε πιο γρήγορα! 

Πίνει στις 21:30 το βράδυ κοιμάται κατά τις 10:30 κ ξανά πινει 4:30-8:30-10:30-13:30-17:30..

Σύνολο 700-750μλ την ημέρα συν όσο πίνει από στήθος πριν από κάθε μπιμπερό..

Μια χαρά είναι τα γεύματα σας. 

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Βρε καλά κάνεις κ δίνεις σκόνη!! Έγω αυτό προσπαθώ αλλά δεν θέλει ακόμα.. 

Δεν θα αντλώ Όχι... Δεν μπορώ κ με τον μεγάλο που να με αφήσει(όταν είχε δει το θήλαστρο το περασε για παιχνίδι κ το πατούσε συνέχεια!!! χαχα χα)κ χρόνο δεν έχω κ υπομονή..στήθος κ έστω ένα 1  γεύμα ξένο για να μάθει να βγω 3 ώρες κ να μπορεί  να την ταΐσει η μαμά μου.  Αυτό θέλω! Ζητάω πολλά η μάνα???

Όσο αντλείς θα έχεις γάλα ! Κ να τον βάζεις πρωί βράδυ στο στήθος οπότε μια χαρά θα είστε.  

Τον βάζω πριν από κάθε γεύμα κ πίνει περίπου 7-10'.. 

Όχι δόλια μάνα σε νιώθω απίστευτα!! Αυτό δεν έλεγα τις προάλλες?? Απ' όταν γύρισα στη δουλειά νιώθω άλλος άνθρωπος!! Αντί να κουράζομαι έχω περισσότερη ενέργεια!!! Θα μάθει κορίτσι μου,υπομονή!! 

ΥΓ: επειδή το novalac το είχαν κ στο μαιευτήριο κ το κοιταγα ρε συ δεν είναι ότι καλύτερο..πολλά συντηρητικά,λίγες βιταμίνες κ ζάχαρη..το nan είναι καλύτερο κ το almiron(δεν έχει ζάχαρη) κ φυσικά θα μπορούσες κ βιολογικό αφού θα τρώει κ λίγο κ δε θα παίρνεις πολλά κουτιά να σου φανεί ακριβό πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Πιστεύω θα κάνετε δουλίτσα με της μαμ..περιμένω να μου πεις εντυπώσεις!

Μικτή διατροφή κάνω..για την ακρίβεια 3 γεύματα στήθος κ 3 κατσίκα..στην αρχή έδινα 1 κατσίκα μόνο το βράδυ αλλά τώρα που έχω γυρίσει στη δουλειά κ τον κρατάει ο άντρας μου αναγκαστικά δίνουμε πιο πολύ κ δεν φτάνει το δικό μου που αντλώ για 3 γεύματα..

Μωρέ δε με νοιάζει από την αρχή έδινα κ κατσίκα μπας κ κοιμηθεί παραπάνω κ έμεινε..εγώ απλά θέλω όσο μπορώ να δίνω κ δικό μου σαν booster για τον οργανισμό κ το ανοσοποιητικό του..

Εσύ δικό σου θα του δίνεις αντλείς ή δίνεις κ σκόνη?

Δε ξέρω ρε φίλη..μέχρι τους 2 μήνες ακριβώς έδινα μόνο ένα γεύμα ξένο όπως είπα στην Άντα..τώρα δε μπορώ μόνο δικό μου οπότε τα μοιράζω κ ευελπιστώ να κρατήσω κ το δικό μου όσο πιο πολύ μπορώ...

Ε εντάξει μια χαρά τα πήγατε και μέχρι τώρα κορίτσι μου! Άσε που με δουλειά κτλ δεν είναι εύκολη και η άντληση και αν αποστηρωσεις και θηλασμός... Ότι βγεί μια χαρά θα είναι το αντράκι σου! 

Εγώ από μπιμπερο δίνω dr brown είμαι πολύ ευχαριστημένη γενικά. Έχω πάρει τα γυάλινα τα μεγάλα για να τα έχω και αργότερα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Όχι φίλη,τόσο είναι το κανονικο για την ηλικία του σε μπιμπερο μη κοιτάς εσύ που θηλαζεις αποκλειστικά..εκει εννοείται κάνουν περισσότερα γεύματα γτ πεινανε πιο γρήγορα! 

Πίνει στις 21:30 το βράδυ κοιμάται κατά τις 10:30 κ ξανά πινει 4:30-8:30-10:30-13:30-17:30..

Σύνολο 700-750μλ την ημέρα συν όσο πίνει από στήθος πριν από κάθε μπιμπερό..

Τόσα λίγα είναι???

Ααααααααχ που να ξέρω η δολια με τα βυζοτσιμπουρα που έχω για παιδιά???

Just now, Renez είπε:

Τον βάζω πριν από κάθε γεύμα κ πίνει περίπου 7-10'.. 

Όχι δόλια μάνα σε νιώθω απίστευτα!! Αυτό δεν έλεγα τις προάλλες?? Απ' όταν γύρισα στη δουλειά νιώθω άλλος άνθρωπος!! Αντί να κουράζομαι έχω περισσότερη ενέργεια!!! Θα μάθει κορίτσι μου,υπομονή!! 

ΥΓ: επειδή το novalac το είχαν κ στο μαιευτήριο κ το κοιταγα ρε συ δεν είναι ότι καλύτερο..πολλά συντηρητικά,λίγες βιταμίνες κ ζάχαρη..το nan είναι καλύτερο κ το almiron(δεν έχει ζάχαρη) κ φυσικά θα μπορούσες κ βιολογικό αφού θα τρώει κ λίγο κ δε θα παίρνεις πολλά κουτιά να σου φανεί ακριβό πολύ..

Ήταν από τις επιλογές που θα έκανα το νοβαλακ πριμιουμ.. κρίμα.

Αααααντε πάλι να ψάχνω τι γάλα θα πάρω  όταν χρειαστεί:P Θα κοιτάξω κι αυτά που λες.

  • Χαχα 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Τον βάζω πριν από κάθε γεύμα κ πίνει περίπου 7-10'.. 

Όχι δόλια μάνα σε νιώθω απίστευτα!! Αυτό δεν έλεγα τις προάλλες?? Απ' όταν γύρισα στη δουλειά νιώθω άλλος άνθρωπος!! Αντί να κουράζομαι έχω περισσότερη ενέργεια!!! Θα μάθει κορίτσι μου,υπομονή!! 

ΥΓ: επειδή το novalac το είχαν κ στο μαιευτήριο κ το κοιταγα ρε συ δεν είναι ότι καλύτερο..πολλά συντηρητικά,λίγες βιταμίνες κ ζάχαρη..το nan είναι καλύτερο κ το almiron(δεν έχει ζάχαρη) κ φυσικά θα μπορούσες κ βιολογικό αφού θα τρώει κ λίγο κ δε θα παίρνεις πολλά κουτιά να σου φανεί ακριβό πολύ..

  Δεν είναι το θέμα μου τα χρήματα, αρκεί να πιει κάποιο.  Το novalac το πέταξα σχεδόν γεμάτο να φανταστείς. Τώρα δοκίμασα ναν κ θα πάρω κ humana . Μπορεί να πάρω κ κατσικίσιο μετά . Θα δω. 

Αχ πόσο μου λείπει να βγω σαν κ εσένα κ να μην εχω την έννοια να επιτρέψω γρήγορα.. νιώθεις άλλος άνθρωπος. 

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Ε εντάξει μια χαρά τα πήγατε και μέχρι τώρα κορίτσι μου! Άσε που με δουλειά κτλ δεν είναι εύκολη και η άντληση και αν αποστηρωσεις και θηλασμός... Ότι βγεί μια χαρά θα είναι το αντράκι σου! 

Εγώ από μπιμπερο δίνω dr brown είμαι πολύ ευχαριστημένη γενικά. Έχω πάρει τα γυάλινα τα μεγάλα για να τα έχω και αργότερα.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τα dr brown ,ξεκίνησα με Νουκ κ συνεχίζω εφόσον το δέχεται..αλλά η @Jasmine@ που είχε ξεκινήσει με αυτά παραπονιόταν για διαρροές κ είχε πει πως κ στα σχόλια στο Σκρουτζ πχ είχαν κ άλλοι το ίδιο θέμα..

Παρόλα αυτά πολλοί λένε τα καλύτερα!! Κ ναι, σοφή επιλογή να έχεις τα μεγάλα μια κ καλή!!

Just now, Anastasia05 είπε:

Τόσα λίγα είναι???

Ααααααααχ που να ξέρω η δολια με τα βυζοτσιμπουρα που έχω για παιδιά???

Ήταν από τις επιλογές που θα έκανα το νοβαλακ πριμιουμ.. κρίμα.

Αααααντε πάλι να ψάχνω τι γάλα θα πάρω  όταν χρειαστεί:P Θα κοιτάξω κι αυτά που λες.

Ναι ρε φιληηηη το μπιμπερο έχει τα θετικά του λεμεεε:mrgreen: 

Αχχχχ πίκρα το ψάξιμο για τα γάλατα!! Να εγώ παρούσα τη μάρκα που ήθελα κ διάβαζα τα συστατικά..κατ εμέ έχε απλά στο νου σου να μην έχουν ζάχαρη-φοινικελαιο κ πολλά Ε(συντηρητικά δλδ) κ να έχουν αρκετές βιταμίνες,ασβέστιο κτλ..θα ξανά κοιτάξω κ εγώ να σας πω μια γνώμη..

Just now, ada32 είπε:

  Δεν είναι το θέμα μου τα χρήματα, αρκεί να πιει κάποιο.  Το novalac το πέταξα σχεδόν γεμάτο να φανταστείς. Τώρα δοκίμασα ναν κ θα πάρω κ humana . Μπορεί να πάρω κ κατσικίσιο μετά . Θα δω. 

Αχ πόσο μου λείπει να βγω σαν κ εσένα κ να μην εχω την έννοια να επιτρέψω γρήγορα.. νιώθεις άλλος άνθρωπος. 

Θα γίνει κοριτσάκι μου..το παρηγορο έστω τώρα είναι πως έξω είναι όλα κλειστα οπότε...ευελπιστώ μέχρι να ανοίξουν να έχει μαθει η μπεμπουλα σου στο μπιμπερό κ να βγαίνεις τις βολτουλες σου!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Renez είπε:

9η εβδομαδα περίπου μετά το άλμα που λες άρχισε να κοιμάται πιο πολύ!!

Εν τω μεταξύ ενώ δύο μέρες τσακωνόταν με το στήθος μου κ έβαλα πιο πολλά γεύματα με μπιμπερο ενώ βέβαια του πρόσφερα στήθος πρώτα μπας και τίποτα..

Σήμερα λοιπόν θηλασε 44' κ μετά είπα να του δώσω κ συμπληρωμα μπας και..ε ήπιε 130μλ!!! Τι φάση??? Νερό βγάζω ή έχω τον κύριο φαγανα δίπλα μου??

Καλησπερα. Η συμβουλος μου, σε κατι σεμιναρια της που παρακολουθουσα, ειχε θιξει το συγκεκριμενο θεμα, γιατι ελεγε οτι για πολλες μαναδες το γεγονος οτι το παιδι μετα τον θηλασμο πινει (πολυ) ξενο, τις κανει να αμφιβαλουν για την ποιοτητα και την ποσοτητα του μητρικου τους γαλακτος και να πιστευουν οτι δεν το χορταινει. Ελεγε λοιπον οτι κατι τετοιο δεν εχει καμια βαση και μαλιστα ειχε πει χαρακτηριστικα οτι ειναι σαν να εχουμε φαει εμεις το βραδυνο μας, κοτοπουλο με ρυζι και σαλατα και ξαφνικα χτυπαει το κουδουνι και σκαει ντιλιβερας με πιτογυρο η burger.. δεν θα πουμε κι οχι... Καπως ετσι γινεται στα βρεφη και με το ξενο καπακι μετα το θηλασμο. Νομιζω οτι ειναι ενα γλαφυρο παραδειγμα που μπορει να σε κανει να καταλαβεις γιατι μπορει να τρωει ξανα και ξενο. Σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι το δικο σου γαλα ειναι νερο κι εφοσον αφηνεις το παιδι να θηλασει οποτε κι οσο θελει, δεν υπαρχει κανενας λογος να συμπληρωνεις ξενο, τουλαχιστον αν δεν θες να αποθηλασεις σταδιακα. Αυτη η τακτικη σε καθημερινη βαση θα απορυθμισει σιγα σιγα την παραγωγη σου και θα οδηγησει συντομα σε αποθηλασμο και συγχρονως η ευκολια του μπιμπερο, θα κανει απο μονη της το μικρο σου να το προτιμα και να πινει μεγαλυτερες ποσοτητες απο εκει.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Renez είπε:

Όχι κορίτσακι μου δεν είναι λαιμαργία γτ στα υπόλοιπα 5 γεύματα της ημέρας του κάνω 150 κ συνήθως πίνει 120-140 κ όταν δε θέλει το σπρώχνει με τη γλώσσα κ δε το παίρνει..εκείνο το θέλει!! Εμετό δόξα τον Θεό δε μου έχει κάνει ποτέ,ούτε γουλιες βγάζει..

Ίσως απλά το βράδυ επειδή κοιμάται κ 6+ ωρα πλέον  να θέλει περισσότερο τι να πω..επίσης σε κιλά είμαστε στο μέσο όρο άρα δεν έχει πάρει παραπάνω απ' ότι θα έπρεπε βάρος κ σύνολο πίνει 700-750μλ την ημέρα γάλα ενώ με βάση τα κιλά του θα μπορούσε να πιει κ μέχρι 795..

Με τον ύπνο πως τα πάτε?? Αγκαλιτσα ακόμη ε..? :x

 

Αγκαλίτσα αλλά κοιμάται 6-7 ώρες. Εγώ σήμερα επειδή μετά από γεύμα ξένο έκανε εμετό πάνω στο ριλαξ (καταλαβαίνετε μετά τι τράβηξα) αποφάσισα να το κόψω μέσα στην ημέρα, να δίνω μόνο στήθος και να της δίνω ένα μπουκάλι 180 πριν κοιμηθεί! Μακάρι να μη σου κάνει ποτέ πρόβλημα και να τρώει πάντα έτσι καλα ο γλυκούλης! :wub:

πρίν από 12 λεπτά , Anastasia05 είπε:

Τόσα λίγα είναι???

Ααααααααχ που να ξέρω η δολια με τα βυζοτσιμπουρα που έχω για παιδιά???

Ήταν από τις επιλογές που θα έκανα το νοβαλακ πριμιουμ.. κρίμα.

Αααααντε πάλι να ψάχνω τι γάλα θα πάρω  όταν χρειαστεί:P Θα κοιτάξω κι αυτά που λες.

Να δεις το αλμιρον! Είναι πολύ καλό!

πρίν από 13 λεπτά , LadyP είπε:

Ε εντάξει μια χαρά τα πήγατε και μέχρι τώρα κορίτσι μου! Άσε που με δουλειά κτλ δεν είναι εύκολη και η άντληση και αν αποστηρωσεις και θηλασμός... Ότι βγεί μια χαρά θα είναι το αντράκι σου! 

Εγώ από μπιμπερο δίνω dr brown είμαι πολύ ευχαριστημένη γενικά. Έχω πάρει τα γυάλινα τα μεγάλα για να τα έχω και αργότερα.

Κι εγώ εκτός από μαμ έχω dr brown και είμαι πολύ ευχαριστημένη!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλησπερα. Η συμβουλος μου, σε κατι σεμιναρια της που παρακολουθουσα, ειχε θιξει το συγκεκριμενο θεμα, γιατι ελεγε οτι για πολλες μαναδες το γεγονος οτι το παιδι μετα τον θηλασμο πινει (πολυ) ξενο, τις κανει να αμφιβαλουν για την ποιοτητα και την ποσοτητα του μητρικου τους γαλακτος και να πιστευουν οτι δεν το χορταινει. Ελεγε λοιπον οτι κατι τετοιο δεν εχει καμια βαση και μαλιστα ειχε πει χαρακτηριστικα οτι ειναι σαν να εχουμε φαει εμεις το βραδυνο μας, κοτοπουλο με ρυζι και σαλατα και ξαφνικα χτυπαει το κουδουνι και σκαει ντιλιβερας με πιτογυρο η burger.. δεν θα πουμε κι οχι... Καπως ετσι γινεται στα βρεφη και με το ξενο καπακι μετα το θηλασμο. Νομιζω οτι ειναι ενα γλαφυρο παραδειγμα που μπορει να σε κανει να καταλαβεις γιατι μπορει να τρωει ξανα και ξενο. Σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι το δικο σου γαλα ειναι νερο κι εφοσον αφηνεις το παιδι να θηλασει οποτε κι οσο θελει, δεν υπαρχει κανενας λογος να συμπληρωνεις ξενο, τουλαχιστον αν δεν θες να αποθηλασεις σταδιακα. Αυτη η τακτικη σε καθημερινη βαση θα απορυθμισει σιγα σιγα την παραγωγη σου και θα οδηγησει συντομα σε αποθηλασμο και συγχρονως η ευκολια του μπιμπερο, θα κανει απο μονη της το μικρο σου να το προτιμα και να πινει μεγαλυτερες ποσοτητες απο εκει.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έπειτα για Να είμαι ειλικρινής δε θέλω να αποθηλασω πριν τον 6ο για αυτό παλεύω κ με θηλαστρο κτλ..αλλά λόγω δουλειάς είναι αναπόφευκτο το μπιμπερο..

Θα το παλέψω ώστε να το κρατήσω οσο μπορώ με μικτή για να οφείλεται όσο περισσότερο γίνεται ο μπέμπης μου κ αν κοπεί κόπηκε..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έπειτα για Να είμαι ειλικρινής δε θέλω να αποθηλασω πριν τον 6ο για αυτό παλεύω κ με θηλαστρο κτλ..αλλά λόγω δουλειάς είναι αναπόφευκτο το μπιμπερο..

Θα το παλέψω ώστε να το κρατήσω οσο μπορώ με μικτή για να οφείλεται όσο περισσότερο γίνεται ο μπέμπης μου κ αν κοπεί κόπηκε..

Συγγνωμη δεν καταλαβα οτι λογω δουλειας ξεκινησες μικτη και νομιζα οτι προσπαθουσες για αποκλειστικο θηλασμο,γι αυτο κι ηθελα να σου εξηγησω οτι το γαλα σου ειναι θρεπτικο και χορταστικο, ανεξαρτητως του αν παιρνει μπιμπερο μετα το θηλασμο. Νομιζα οτι το εκανες πειραματικα, απο ανασφαλεια η λογω λαθος συμβουλων απο παιδιατρο. Ελπιζω να τα καταφερεις να διατηρησεις εστω και ετσι τη γαλουχια, αν χρειαστεις βοηθεια πιθανον ενας συμβουλος να σε κατευθυνει ορθοτερα απο οποιονδηποτε. Καλη επιτυχια.

 

υγ* το οτι φοβηθηκες οτι το γαλα σου ειναι σαν νερο μου χτυπησε καμπανακι...καμιας γυναικας το γαλα δεν ειναι νερο..ισα ισα το μητρικο γαλα ειναι οτι πιο πολυτιμο διατροφικα (και συναισθηματικα) μπορει να θρεψει ενα παιδι. μην ξανασκεφτεις κατι τετοιο.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Συγγνωμη δεν καταλαβα οτι λογω δουλειας ξεκινησες μικτη και νομιζα οτι προσπαθουσες για αποκλειστικο θηλασμο,γι αυτο κι ηθελα να σου εξηγησω οτι το γαλα σου ειναι θρεπτικο και χορταστικο, ανεξαρτητως του αν παιρνει μπιμπερο μετα το θηλασμο. Νομιζα οτι το εκανες πειραματικα, απο ανασφαλεια η λογω λαθος συμβουλων απο παιδιατρο. Ελπιζω να τα καταφερεις να διατηρησεις εστω και ετσι τη γαλουχια, αν χρειαστεις βοηθεια πιθανον ενας συμβουλος να σε κατευθυνει ορθοτερα απο οποιονδηποτε. Καλη επιτυχια.

 

υγ* το οτι φοβηθηκες οτι το γαλα σου ειναι σαν νερο μου χτυπησε καμπανακι...καμιας γυναικας το γαλα δεν ειναι νερο..ισα ισα το μητρικο γαλα ειναι οτι πιο πολυτιμο διατροφικα (και συναισθηματικα) μπορει να θρεψει ενα παιδι. μην ξανασκεφτεις κατι τετοιο.. 

Αχ ρε παγωτουλα αυτό ακριβώς πιστεύω κ εγώ για αυτό είπα πως θέλω όσο μπορώ να το διατηρήσω έστω μεικτα..ιδομεν!

Κ πάλι ευχαριστω πάντως!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω λέτε για γάλατα κ το είχα ψάξει κ εγώ αρκετά στις αρχές. Κατά 99% όλα μα όλα έχουν τα ίδια πράγματα μέσα. Αν κάθεται καλά στο μωράκι, κ του αρέσει κ γευστικά νζμ πως δεν πολύ έχει σημασία η μάρκα τελικά.  

Πάντως το Almiron έχω κ εγώ την αίσθηση ότι είναι ελαφρύ κ το προτιμούν γενικά τα μωράκια. 

Υ.Γ Είναι εδώ κ μια ώρα στο στήθος πιπιλάει κ κοιμάται του καλού καιρού. Τέλος ζωάρα κάνουν :razz:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κάνετε? 

Θέλω την  βοήθεια σας!! Η μπέμπα μου ενώ έπιανε μπιμπερό κανονικά της nuk κ έπινε  στην αρχή (7 μέρες στην μενν με μπιμπερό την τάιζαν) , Τώρα δεν το πιάνει με τίποτα. εγώ της βάζω το μπιμπερό στο στόμα κ αυτή το βγάζει κ παίζει.  Δεν το αναγνωρίζει!!! Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ δν της συνέχισα το ξένο γτ έχει γοπ κ μια φορά που την πίεσα, έκανε εμετό κ τα παράτησα.  Απλά θέλω να μπορώ να την αφήνω κ να της δίνουν γάλα!!έχω δοκιμάσει nuk κ avene κ δεν τα δέχεται.  Τι άλλο να δοκιμάσω? 

Εντωμεταξύ ούτε πιπίλα θέλει , ενώ βάζει όλο οο το χέρι της στο στόμα κ το ρουφάει!!! Χαχα  έχουμε θέμα με τα κακα της, πλέον κάνει ανά 2-3 μέρες μετά το εμβόλιο που κάναμε. Κ έναν ύπνο άστα να πάνε.. Την εβα λα στην κούνια της κ μάλλον δεν της άρεσε, όλη μέρα κοιμάται κ είναι ήσυχη αλλά μόνο στην αγκαλιά μου Κ μόλις την αφήνω ξυπνάει.. Την νύχτα όμως δεν παλεύεται  αυτό,ξεκινάει από τις 12 να κλαίει κ να κάνει πριτς συνέχεια κ μέχρι τις 3.30 είμαστε σε φάση που την έχω αγκαλιά,κοιμαται , την αφήνω στην κούνια κ σε 10 λεπτά έχει ξυπνήσει κ ξανά  το ίδιο μέχρι τις 3.30 κ μετα κοιμόμαστε μέχρι τις 10.30 το πρωί.  Θα αλλάξει αυτό?? Χθες από την νηστα  δεν εβλεπα μπροστά μου..

Βέβαια είναι μια γλύκα, γελάει πολύ ειδικά με μένα! Κ σήμερα μας έφεραν ένα παιχνίδι που κάνει φως με αστέρια στο ταβάνι κ κάθησε 20 λεπτά να το κοιτάζει!!!

@Renez ουαου !!καλέ 220 μλ  πίνει τώρα ο μεγάλος που είναι 2 χρονών!! Αντλημενο δίνεις η σκόνη? Εμείς βλέπω ότι θα προσέχουμε την σιλουέτα  μας  γτ 5200 ήταν 2 μηνών κ 3 πιστεύω να φτάσει τα 6 ..

Δολια μανα τι τραβάς κι εσυ? Συστήνω τα μαμ ανεπιφυλαχτα! Κι εγω ξεκινησα με νουκ τα γυαλινα κ τελικα ειχε διαρροές κ εκανε μαγαλες γουλιτσες κι επινε αερα ενω τωρα με τα μαμ μια χαρα! Εβαλα κ νο 2 θηλη τωρα κ τη δέχτηκε αμεσως χωρις να εχει αλλαξει η σχεση της με το στηθος! Ρε φιλη κι εμενα το πρωι στους 2 θηλασμους κλαιει στο στηθος κ θελει να τη θηλαζω ορθια...τι να κανω? Τη κραταω οπως όπως κι αρχίζω τραγουδια κ χορους με τν μεγαλο με το μωρο στο βυζι! Ελεος η φαση μου! Την υπόλοιπη μερα κ νυχτα μια χαρα ομως!

7 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Καλημέρα! Εμείς σταθερά εδώ κ περίπου 40 μερες κοιμόμαστε 9-11 ώρες το βράδυ συνεχόμενα....παράπονο δεν έχω ξεκουραζομαι φουλ! Κ γενικως έχουν σταθερό ωράριο κάθε μέρα με απόκλιση μισής ώρας μέσα στη μέρα! Σήμερα έκλεισαν κ τους 3 μήνες!!!:wub: ποσό γρήγορα πέρασαν ούτε που κατάλαβα...

πολυ χάλια καιρός δε μπορούμε να πάμε κ μια καροτσαδα ρε γαμωτο!

Σουπερ τα κοριτσια σου! Παλι καλα που κοιμούνται γτ ειναι κ 2! Σε προσεχουν οι κορακλες σου! Φτου φτου

5 ώρες πρίν, elenioz είπε:

@Renez Η αλήθεια είναι πως όχι δεν πολύ κάθεται ριλάξ. Αν κ βλέπω όσο μεγαλώνει το προτιμάει λίγο παραπάνω. Και εμας εκεί έχει κάτι αρκουδάκια μπλε σκούρο ούτε καν τα κοιτάει. Αλλά έχω παραγγείλει το γυμναστήριο που είναι φουλ πολύχρωμο κ πιστεύω θα της αρέσει! 

Αφήστε που το πήρα από amazon κ τα δέματα αυτά έρχονται με ΕΛΤΑ. Πήγα μέσα στην βροχή 1:05 και μου λένε ααα πλέον εξυπηρετούμε μόνο μέχρι τις 1. Κ δεν μου το έδωσαν. Τα νεύρα μου λαμπάκια!!!!!  

@Eva137 Και στην Γερμανία έτσι τα κάνουν τα εμβόλια. Πιο αραιά κ περισσότερα μαζί. Εσύ πότε γυρνάς κορίτσι μου δουλειά; Θυμάμαι που έχετε λίγο καιρό κενό.

@Christinα Πωπω άλλη μια στρουμπουλούλα !!!! Τελικά η δική μου πρέπει να είναι η πιο αδύνατη. Όλες σας βλέπω είναι πάνω από 5 κιλά. Μάλλον γεννήθηκε κ πιο μικρή. 

@Jasmine@ Αγάπες μου :x Φτου φτου πάντα έτσι καλά να κοιμούνται! 

Καλε παχουλοκομψη σου λεω! 3139 γεννήθηκε αλλα τα πηρε μαζεμένα! Με το καλο το γυμναστήριο να το χαρει η μικρη κορμάρα!

2 ώρες πρίν, Renez είπε:

Πιστεύω θα κάνετε δουλίτσα με της μαμ..περιμένω να μου πεις εντυπώσεις!

Μικτή διατροφή κάνω..για την ακρίβεια 3 γεύματα στήθος κ 3 κατσίκα..στην αρχή έδινα 1 κατσίκα μόνο το βράδυ αλλά τώρα που έχω γυρίσει στη δουλειά κ τον κρατάει ο άντρας μου αναγκαστικά δίνουμε πιο πολύ κ δεν φτάνει το δικό μου που αντλώ για 3 γεύματα..

Μωρέ δε με νοιάζει από την αρχή έδινα κ κατσίκα μπας κ κοιμηθεί παραπάνω κ έμεινε..εγώ απλά θέλω όσο μπορώ να δίνω κ δικό μου σαν booster για τον οργανισμό κ το ανοσοποιητικό του..

Εσύ δικό σου θα του δίνεις αντλείς ή δίνεις κ σκόνη?

Δε ξέρω ρε φίλη..μέχρι τους 2 μήνες ακριβώς έδινα μόνο ένα γεύμα ξένο όπως είπα στην Άντα..τώρα δε μπορώ μόνο δικό μου οπότε τα μοιράζω κ ευελπιστώ να κρατήσω κ το δικό μου όσο πιο πολύ μπορώ...

Αρετη μ κι εγω σαν εσενα το κανω τελικα τν τελευταίο καιρο και αντλω οσο πιο πολυ μπορώ! Ρε συ εμενα οταν πίνει δικο μου πεινάει στο 2ωρο αντε 2,5 ωρες κι ας πιει 150 ενω με τη σκονη στο 4ωρο με 150μλ. Ειναι βαρυ της σκονης κ τα ντερλικονουν καλα!

@Anastasia05 & @ada32 εγω δινω sanilac! Ειμαι ευχαριστημένη! Ειναι λεπτορευστο γαλα κ δεν κανει φουσκαλιτσες. Το ρευεται καλά κ απο οτι βλεπω στο κουτί τα συνήθη στοιχεια έχει. Φοινικέλαιο κ Ε αν δν κανω λαθος δν λέει. Ειχα ρωτησει τη παιδιατρο για κατσικίσιο κ μ ειπε οτι δν εχει φολικο οξύ κ πρεπει να δινουμε συμπλήρωμα! Βεβαια αν δν ειναι η βασικη διατροφη υποθετω δν υπαρχει θεμα γτ παιρνει απο τον θηλασμο. Λεω ομως στον χρόνο που θα δωσω φρεσκο να δωσω κατσικουλα. Ο μικρος μ συνήθισε τν αγελαδιτσα κ απο κατσικουλα μονο γιαουρρι τρωει.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Renez είπε:

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τα dr brown ,ξεκίνησα με Νουκ κ συνεχίζω εφόσον το δέχεται..αλλά η @Jasmine@ που είχε ξεκινήσει με αυτά παραπονιόταν για διαρροές κ είχε πει πως κ στα σχόλια στο Σκρουτζ πχ είχαν κ άλλοι το ίδιο θέμα..

Παρόλα αυτά πολλοί λένε τα καλύτερα!! Κ ναι, σοφή επιλογή να έχεις τα μεγάλα μια κ καλή!!

Ναι ρε φιληηηη το μπιμπερο έχει τα θετικά του λεμεεε:mrgreen: 

Αχχχχ πίκρα το ψάξιμο για τα γάλατα!! Να εγώ παρούσα τη μάρκα που ήθελα κ διάβαζα τα συστατικά..κατ εμέ έχε απλά στο νου σου να μην έχουν ζάχαρη-φοινικελαιο κ πολλά Ε(συντηρητικά δλδ) κ να έχουν αρκετές βιταμίνες,ασβέστιο κτλ..θα ξανά κοιτάξω κ εγώ να σας πω μια γνώμη..

Θα γίνει κοριτσάκι μου..το παρηγορο έστω τώρα είναι πως έξω είναι όλα κλειστα οπότε...ευελπιστώ μέχρι να ανοίξουν να έχει μαθει η μπεμπουλα σου στο μπιμπερό κ να βγαίνεις τις βολτουλες σου!!

 Αυτό ακριβώς σκέφτομαι , Ότι όταν θα ανοίξουν να είμαστε καλύτερα κ να βγω μια Βόλτα επιτέλους !

Just now, Christinα είπε:

Δολια μανα τι τραβάς κι εσυ? Συστήνω τα μαμ ανεπιφυλαχτα! Κι εγω ξεκινησα με νουκ τα γυαλινα κ τελικα ειχε διαρροές κ εκανε μαγαλες γουλιτσες κι επινε αερα ενω τωρα με τα μαμ μια χαρα! Εβαλα κ νο 2 θηλη τωρα κ τη δέχτηκε αμεσως χωρις να εχει αλλαξει η σχεση της με το στηθος! Ρε φιλη κι εμενα το πρωι στους 2 θηλασμους κλαιει στο στηθος κ θελει να τη θηλαζω ορθια...τι να κανω? Τη κραταω οπως όπως κι αρχίζω τραγουδια κ χορους με τν μεγαλο με το μωρο στο βυζι! Ελεος η φαση μου! Την υπόλοιπη μερα κ νυχτα μια χαρα ομως!

Σουπερ τα κοριτσια σου! Παλι καλα που κοιμούνται γτ ειναι κ 2! Σε προσεχουν οι κορακλες σου! Φτου φτου

Καλε παχουλοκομψη σου λεω! 3139 γεννήθηκε αλλα τα πηρε μαζεμένα! Με το καλο το γυμναστήριο να το χαρει η μικρη κορμάρα!

Αρετη μ κι εγω σαν εσενα το κανω τελικα τν τελευταίο καιρο και αντλω οσο πιο πολυ μπορώ! Ρε συ εμενα οταν πίνει δικο μου πεινάει στο 2ωρο αντε 2,5 ωρες κι ας πιει 150 ενω με τη σκονη στο 4ωρο με 150μλ. Ειναι βαρυ της σκονης κ τα ντερλικονουν καλα!

@Anastasia05 & @ada32 εγω δινω sanilac! Ειμαι ευχαριστημένη! Ειναι λεπτορευστο γαλα κ δεν κανει φουσκαλιτσες. Το ρευεται καλά κ απο οτι βλεπω στο κουτί τα συνήθη στοιχεια έχει. Φοινικέλαιο κ Ε αν δν κανω λαθος δν λέει. Ειχα ρωτησει τη παιδιατρο για κατσικίσιο κ μ ειπε οτι δν εχει φολικο οξύ κ πρεπει να δινουμε συμπλήρωμα! Βεβαια αν δν ειναι η βασικη διατροφη υποθετω δν υπαρχει θεμα γτ παιρνει απο τον θηλασμο.

Χαχα καλά αν έχω τον γιο μου , δεν πρόκειται να με αφήσει να τη θηλάζω όρθια! Απλά τώρα τον έχω στείλει στην γιαγιά του εδώ κ μια βδομάδα.  Να δω από αύριο τι θα κάνω. Δν ξέρω τι παθαίνουν κ θέλουν στα όρθια πάντως!!!! Μου κάνει εντύπωση..

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...