Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

4 hours ago, Anastasia05 said:

Πότε ξεκίνησες να μαζεύεις? Έχεις ακόμη καιρο μπροστά σου αν θες να μαζέψεις!

Εγώ κάνω μία άντληση κάθε μέρα από αρχές Νοεμβρίου. Σάββατο ξεκινάω δουλεια. Έχω ένα συρτάρι γεμάτο μόνο με γάλα στην κατάψυξη.

Από χώρο,σίγουρα θα βρω κάπου να αντλώ ,ελπίζω να βρω κ λιγο χρόνο!!

 

Από μέσα Νοεμβρίου προσπαθώ να οργανωθώ... μια βδομάδα τώρα όμως δεν έχω καταφέρει τίποτα, είναι συνεχώς πάνω μου και θηλάζει. Επισης γιανα αποθηκεύσω 180ml πρέπει να αντλήσω τουλάχιστον 4-5 φορές τη μέρα για να μαζευτεί η ποσότητα. Πολλες φορές εχω καταφέρει 60-70ml  σε ενα 24ωρο και σε αυτές τις περιπτώσεις το δίνω γεύμα εκείνη τη μέρα, θεωρώ ότι δεν έχει νοημα να αποθηκεύσω τέτοια ποσότητα. Δε ξέρω ίσως τα 'χω λίγο μπερδεμενα στο μυαλό μου, δεν εχω ιδέα τί κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

4 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Κοριτσι μ εχεις master στην άντληση!

Αυτο με περβαζι αχαχχα εκανα στο πρωτο μ μωράκι! Οπως αντλουσα το εβαζα σε ενα ισιθερμικο τσαντάκι κ σε ενα δωματιο που εχω στη δουλεια χωρις θέρμανση για ενα 3ωρο ,μια χαρα ηταν. Δεκέμβρης ηταν τοτε οποτε το κρύο τσουχτερό απο τις 5 κ μετά. Τη μερα ομως αν εχει ηλιο ειναι δύσκολο. 

Με τσαντακι ισιθερμικο κ παγοκυστη πιστευω θα ειναι μια χαρα!

Θα ελεγα κοριτσια μ ομως αυτο το γαλα να πηγαίνει προς κατανάλωση κ οχι για αποθήκευση γτ ειναι ευαίσθητο. 

Ναι κι εγώ για την επόμενη μερα θα το έχω αυτό που αντλώ στην δουλειά

Just now, Blossombaby είπε:

Από μέσα Νοεμβρίου προσπαθώ να οργανωθώ... μια βδομάδα τώρα όμως δεν έχω καταφέρει τίποτα, είναι συνεχώς πάνω μου και θηλάζει. Επισης γιανα αποθηκεύσω 180ml πρέπει να αντλήσω τουλάχιστον 4-5 φορές τη μέρα για να μαζευτεί η ποσότητα. Πολλες φορές εχω καταφέρει 60-70ml  σε ενα 24ωρο και σε αυτές τις περιπτώσεις το δίνω γεύμα εκείνη τη μέρα, θεωρώ ότι δεν έχει νοημα να αποθηκεύσω τέτοια ποσότητα. Δε ξέρω ίσως τα 'χω λίγο μπερδεμενα στο μυαλό μου, δεν εχω ιδέα τί κάνω.

Καλά είναι κ τα 60!! 60-60 μαζεύονται!

Εγώ αντλώ το βράδυ που κοιμάται ο μικρός. Αυτές τις μέρες βέβαια ξυπνάει κατά τις 2-3 κ θέλει να είναι πάνω μου να τρώει μέχρι το πρωί. Συνήθως κατά τις 12 αντλώ.

Τώρα με την δουλειά ,δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να αντλώ κάθε βράδυ! Έχω όμως αρκετή ποσότητα στη καταψυξη. 

Βάζω μικρούς στόχους κάθε φορά! Τώρα ξέρω πως τουλάχιστον μέχρι να γίνει 3 μηνών έχει γάλα στην κατάψυξη για όσο λειπω.

 

 

 

 

 

4 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Έχω αγοράσει από τα τζάμπο ένα ισοθερμικό τσαντάκι από αυτά τα τετράγωνα που κλείνουν με φερμουάρ. Κάθε σκ που φεύγουμε, βάζω τα μπουκάλια με το γάλα (χωράει μέχρι 6-8) και μια παγωμένη παγοκυστη κ κομπλέ.

Ακόμα και τη νυχτα έχω το συγκεκριμένο τσαντάκι δίπλα στο κρεβάτι. Με ένα γάλα και μια παγοκυστη μέσα με το που αρχίσει να κουνιέται το μωρό βγάζω το γάλα από το τσαντάκι, το βάζω θερμαντήρα που το έχω βάλει κ αυτό δίπλα μου κ έτσι δεν χρειάζεται να σηκωθώ απ το κρεβάτι! 

Σωστή σε βρίσκω! Ποιον θερμαντήρα έχεις?

 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας! Η μικρή μου πάντα έκανε γουλιτσες αλλά δε με ανησυχούσε γιατί είπε η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικο. Εδώ και τρεις μέρες κάνει γουλιτσες μετά από κάθε γεύμα, είτε ξένο είτε δικο μου, αλλά μεγαλύτερη ποσότητα και μυριζουν ξυνιλα και έχει και περισσότερη γκρίνια!! Της κάνω μεικτή διατροφή με 2 περίπου γεύματα ξένο και 6-8 θηλασμούς τη μέρα. Εννοείται το απόγευμα θα πάρω και την παιδίατρο αλλά ήθελα και τη γνώμη σας!


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Vivi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας! Η μικρή μου πάντα έκανε γουλιτσες αλλά δε με ανησυχούσε γιατί είπε η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικο. Εδώ και τρεις μέρες κάνει γουλιτσες μετά από κάθε γεύμα, είτε ξένο είτε δικο μου, αλλά μεγαλύτερη ποσότητα και μυριζουν ξυνιλα και έχει και περισσότερη γκρίνια!! Της κάνω μεικτή διατροφή με 2 περίπου γεύματα ξένο και 6-8 θηλασμούς τη μέρα. Εννοείται το απόγευμα θα πάρω και την παιδίατρο αλλά ήθελα και τη γνώμη σας!

Κ μένα κάνει γουλιτσες κ θηλάζει αποκλειστικά. Ούτε εμάς ανησυχεί η παιδιατρος... Μέχρι τους 3-4 πρώτους μηνες θα κάνει μας είπε. Μάλιστα έκανε κ μπροστά της κ δεν ανησύχησε καθόλου.

Βέβαια μου είπε πως αν έπινε φόρμουλα θα το ψάχναμε περισσότερο. Η δική μου όμως παιδίατρος είναι της άποψης όσο μπορώ να θηλάζω για να μην έχω τέτοια θέματα με τη φόρμουλα..

Καλά θα κάνετε κ θα πάτε, όταν μπορέσεις να μας πεις τι σου είπε!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vivi8 said:

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας! Η μικρή μου πάντα έκανε γουλιτσες αλλά δε με ανησυχούσε γιατί είπε η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικο. Εδώ και τρεις μέρες κάνει γουλιτσες μετά από κάθε γεύμα, είτε ξένο είτε δικο μου, αλλά μεγαλύτερη ποσότητα και μυριζουν ξυνιλα και έχει και περισσότερη γκρίνια!! Της κάνω μεικτή διατροφή με 2 περίπου γεύματα ξένο και 6-8 θηλασμούς τη μέρα. Εννοείται το απόγευμα θα πάρω και την παιδίατρο αλλά ήθελα και τη γνώμη σας!

Βιβή μου καλησπέρα! Εμενα η δικιά μου κάνει γουλιτσες και εμετούς κάποιες φορές, πολυ χειρότερα από εσάς. Έχουμε πολύ γκρίνια μετα το φαι κλπ και πάλι ο παιδιατρος μας λέει να κάνουμε υπομονή και θα περάσει. Εννοειται να πας στον παιδίατρο, ιδίως επειδή δίνεις και ξένο όπως είπε η Αναστασία αλλα οσο βλέπεις το μωρακι να βγάζει ανενόχλητα stay calm ♥ 

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας! Η μικρή μου πάντα έκανε γουλιτσες αλλά δε με ανησυχούσε γιατί είπε η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικο. Εδώ και τρεις μέρες κάνει γουλιτσες μετά από κάθε γεύμα, είτε ξένο είτε δικο μου, αλλά μεγαλύτερη ποσότητα και μυριζουν ξυνιλα και έχει και περισσότερη γκρίνια!! Της κάνω μεικτή διατροφή με 2 περίπου γεύματα ξένο και 6-8 θηλασμούς τη μέρα. Εννοείται το απόγευμα θα πάρω και την παιδίατρο αλλά ήθελα και τη γνώμη σας!

Κορίτσι μου καλησπέρα!!!το ενδεχόμενο να έχει γοπ το μωρό σου το έχετε συζητήσει με το γιατρό??? γιατί κ ο δικός μου έκανε κ τελικά έχει γοπ ..κ άλλαξα γάλα δίνω αντιαναγωγικο κ έχει φτιάξει αρκετά!!!!να την ρευεις πολύ καλά κ μετά το φαγητό να την κρατάς μισή ώρα όρθια!!!κλαίει η τεντώνεται κατά τη διάρκεια του φαγητού η στο ρέψιμο???μπορεί να έχει ελαφριάς μορφής η κρυφή.καλο θα ήταν να κάνετε έναν υπέρηχο για παν ενδεχόμενο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita είπε:

Βιβή μου καλησπέρα! Εμενα η δικιά μου κάνει γουλιτσες και εμετούς κάποιες φορές, πολυ χειρότερα από εσάς. Έχουμε πολύ γκρίνια μετα το φαι κλπ και πάλι ο παιδιατρος μας λέει να κάνουμε υπομονή και θα περάσει. Εννοειται να πας στον παιδίατρο, ιδίως επειδή δίνεις και ξένο όπως είπε η Αναστασία αλλα οσο βλέπεις το μωρακι να βγάζει ανενόχλητα stay calm ♥ 

Όταν λες να βγαζει ανενόχλητα τι εννοεις; 
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Μου είπε να το παρακολουθήσουμε και μου έδωσε και δυο τρεις συμβουλές για να το αποτρέψω. Δεν αγχώθηκε!

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα!!!το ενδεχόμενο να έχει γοπ το μωρό σου το έχετε συζητήσει με το γιατρό??? γιατί κ ο δικός μου έκανε κ τελικά έχει γοπ ..κ άλλαξα γάλα δίνω αντιαναγωγικο κ έχει φτιάξει αρκετά!!!!να την ρευεις πολύ καλά κ μετά το φαγητό να την κρατάς μισή ώρα όρθια!!!κλαίει η τεντώνεται κατά τη διάρκεια του φαγητού η στο ρέψιμο???μπορεί να έχει ελαφριάς μορφής η κρυφή.καλο θα ήταν να κάνετε έναν υπέρηχο για παν ενδεχόμενο!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Θα δω πως πάει και αν δεν φτιαξει πιστεύω θα μου το πει και η ίδια αλλιώς θα το αναφέρω εγώ. Όταν τρώει πολύ σπάνια γκρινιάζει. Τεντώνεται κάποιες φορές αλλά πιστεύω πως είναι το εντερακι της γιατί έχει πονάκια. Στο ρέψιμο είναι κυρία!

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 said:

Όταν λες να βγαζει ανενόχλητα τι εννοεις; 
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Μου είπε να το παρακολουθήσουμε και μου έδωσε και δυο τρεις συμβουλές για να το αποτρέψω. 

Εννοω να μην συνοδεύεται από δυσφορία ή κλαμα. Ακολούθησε τις συμβουλές της γιατρου και πιστεύω θα δεις αρκετή βελτίωση :)

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Ναι κι εγώ για την επόμενη μερα θα το έχω αυτό που αντλώ στην δουλειά

Καλά είναι κ τα 60!! 60-60 μαζεύονται!

Εγώ αντλώ το βράδυ που κοιμάται ο μικρός. Αυτές τις μέρες βέβαια ξυπνάει κατά τις 2-3 κ θέλει να είναι πάνω μου να τρώει μέχρι το πρωί. Συνήθως κατά τις 12 αντλώ.

Τώρα με την δουλειά ,δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να αντλώ κάθε βράδυ! Έχω όμως αρκετή ποσότητα στη καταψυξη. 

Βάζω μικρούς στόχους κάθε φορά! Τώρα ξέρω πως τουλάχιστον μέχρι να γίνει 3 μηνών έχει γάλα στην κατάψυξη για όσο λειπω.

 

 

 

 

 

Σωστή σε βρίσκω! Ποιον θερμαντήρα έχεις?

 

Έναν chicco τον απλό, όχι τον ψηφιακό!

  • Ευχαριστώ 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Εμείς κάναμε χθες το δεύτερο εμβόλιο !! Όλα πήγαν καλά μόνο λίγη υπνηλία είχαμε ..

το βάρος που πήρε Ήταν οριακό μου είπε.. μόνο 600 γραμμάρια Αλλά πήρε πιο πολύ ύψος! Συνεχίζουμε όμως κανονικά όπως πριν δεν μου είπε να αλλάξουμε κάτι..  και βλέπουμε!!

 

Ξέχασα να σας πω βγάζουμε και δοντάκια αμεεεεεε

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mariamaraki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Εμείς κάναμε χθες το δεύτερο εμβόλιο !! Όλα πήγαν καλά μόνο λίγη υπνηλία είχαμε ..

το βάρος που πήρε Ήταν οριακό μου είπε.. μόνο 600 γραμμάρια Αλλά πήρε πιο πολύ ύψος! Συνεχίζουμε όμως κανονικά όπως πριν δεν μου είπε να αλλάξουμε κάτι..  και βλέπουμε!!

 

Ξέχασα να σας πω βγάζουμε και δοντάκια αμεεεεεε

Τελεια!!! Εγώ από τις 26 και μετά παω για εμβόλια κορίτσια... Ανυπομονώ... Πως ειστε?? Όλα καλά? Εμείς μια χαρά

Δεν παιρνουν παντα το ίδιο. Η δικιά μου σε 45 ημέρες πηρε 1800 γρ και μετά έκανε μια παυση και ξανά προς τη δόξα τραβα... Χαχαχ 

Είναι φαγανουλικα τα παιδια μου

Ξεκινησατε τα σαλακια και να τρώτε χεράκια??? 

  • Μου αρέσει 5

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Τελεια!!! Εγώ από τις 26 και μετά παω για εμβόλια κορίτσια... Ανυπομονώ... Πως ειστε?? Όλα καλά? Εμείς μια χαρά

Δεν παιρνουν παντα το ίδιο. Η δικιά μου σε 45 ημέρες πηρε 1800 γρ και μετά έκανε μια παυση και ξανά προς τη δόξα τραβα... Χαχαχ 

Είναι φαγανουλικα τα παιδια μου

Ξεκινησατε τα σαλακια και να τρώτε χεράκια??? 

Τα πάμε πολυυύυ καλά και κοιμάστε πλέον όλο το βράδυ! Την ημέρα την βγάζουμε γυμναστήριο 10 λεπτά, ρηλαξ 5 λεπτά βόλτα με το καρότσι 20 λεπτά και αγκαλίτσα την υπόλοιπη ώρα!! Βαριέται πολυ ευκολα τα πάντα!

Σαλακια ναι και όλη την μπουνιτσα στο στόμα της!! 

Αχ τα ζουζουνάκια σου  τα φαγανουλικααα !! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! 

Σήμερα ξεκινήσαμε το nexium εμεις, να δουμε αν θα βοηθήσει την μπεμπούλα μου καθολου γιατι τις τελευταίες μέρες άρχισε να μου κλαιει στο φαγητό. Ελπιζω να βοηθήσει και επιτέλους να ηρεμησει λιγο το μπεμπακι μου. 

Διάβαζα τα ποστ σας και αποφάσισα να της πάρω και εγώ ένα mobile για το λίκνο αλλα αν συνεχίσουν έτσι οι κουριερ δεν βλέπω να έρχεται πριν τα Χριστούγεννα :angry:

Περιεργες γιορτές θα είναι φέτος με όλα αυτά τα μέτρα. Τι κανετε εσεις;;

  • Μου αρέσει 2

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε! Έχουμε πάει στο 2-3 το βράδυ από εκεί που έκανε και ένα 4 Ώρο... Ααααα και είχα μια εβδομάδα να της δώσω μπουκάλι και χτες που προσπάθησα μου έριξε άκυρο... Πως της το μαθαίνω πάλι? Εγώ της πήρα ένα ξύλινο τρενάκι τις ίδιας σειράς που της έχω πάρει και μια πυραμίδα. Προς το παρών θα είναι διακοσμητικό στο δωμάτιο αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ! Καλά ο άντρας μου έχει πάθει πλάκα με τα ξύλινα του άντρα της @OctoberMom. Αυτά τα ξύλινα ζωάκια που μετατρέπονται σε διάφορα ζωάκια είναι τρεεεεελα! Η επόμενη μας αγορά σίγουρα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Καλά είμαστε! Έχουμε πάει στο 2-3 το βράδυ από εκεί που έκανε και ένα 4 Ώρο... Ααααα και είχα μια εβδομάδα να της δώσω μπουκάλι και χτες που προσπάθησα μου έριξε άκυρο... Πως της το μαθαίνω πάλι? Εγώ της πήρα ένα ξύλινο τρενάκι τις ίδιας σειράς που της έχω πάρει και μια πυραμίδα. Προς το παρών θα είναι διακοσμητικό στο δωμάτιο αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ! Καλά ο άντρας μου έχει πάθει πλάκα με τα ξύλινα του άντρα της @OctoberMom. Αυτά τα ξύλινα ζωάκια που μετατρέπονται σε διάφορα ζωάκια είναι τρεεεεελα! Η επόμενη μας αγορά σίγουρα!

Καλέ ευχαριστούμεεε :oops:

Καλά, εδώ ο αδερφός μου πήρε για τον εαυτό του έναν τάρανδο για διακοσμητικό, 28 χρονών γάιδαρος (και άτεκνος...), να μην πάρεις εσύ τρενάκι??

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...