Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα.. χάθηκα λίγο ελπίζω να είστε όλες καλά μαζί με τα μωράκι σας!! 

Ερώτηση προς ναυτιλομενους χεχε, μπάνιο κάνετε καθημερινά στα μπεμπουδια σας; Κάπου διάβασα ότι δε χρειάζεται κάθε μερα αλλά μέρα παρά μέρα ή ανά δύο μερες, γτ διαταράσσεται το ph λεει και κάτι τέτοια..

Εμείς κάνουμε κάθε μέρα σαν ρουτίνα αλλά αρχίζω κ το ξανασκέφτομαι.. ειδικά τώρα π είναι κ χειμώνας..

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς κάνουμε μέρα παρά μέρα και αυτό γιατί λατρεύει το μπάνιο αλλά όταν τη βγάζω πλανταζει στο κλάμα προσπαθώ γρήγορα γρήγορα να της βάλω κρεμουλες να τη ντύσω κτλ ίσα ίσα που μου την τσιτωνει δυστυχώς. Μέσα στο μπάνιο είναι λες και την έχεις πάει για σπα απόλυτη χαλάρωση! Τοπικά πλενομαστε κάτω από τη βρύση και το προσωπάκι/προγουλακι κάθε πρωί με γάζα και φυσιολογικό ορό!

Α και εμάς τα χέρια μπουνιτσες μάχη γίνεται για να τα καθαρίσουμε και πιάνουν μαυριλες δηλαδή έλεος που της βρίσκει? είμαστε τυχερές ευτυχώς και ακόμα δενςς έχει ενοχλήσει κάτι στο δέρμα ούτε συγκαματα κτλ. Το κακό είναι ότι λόγω υπερπαραγωγής στο γάλα κάνει ζουμια κακα και ακούγονται στο άλλο δωμάτιο έεεε και έχουμε διαρροές χάλια τα φορμακια μας.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Καλημέρα κορίτσια μου!!!!

Και εμείς μπανακι κάθε μέρα ..της αρέσει πολυυυ αλλά κλαίει μετά και εμένα μόλις την βγάζω χαχαχ είναι γλυκούλικα μωλεεε!

Ρώτησα και την παιδίατρο και εκείνη μου είπε κάθε μέρα να την κάνω και το κεφαλάκι επίσης! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!!τι κάνουν τα μωράκια μας;; πώς είστε;

Εγώ έχω επιστρέψει στην δουλειά (από τον υπολογιστή) κ δεν σας προλαβαινω αλλά εδώ την @Renezπου με ενημερώνει που κ που :-P !!!

Κάναμε το δεύτερο εμβόλιο μας κ εμείς, η μικρούλα μου είναι γενικά ήσυχη, μόνο τις τελευταίες 3_4 εβδομάδες έχει κάνει μια μείωση στον Ρυθμό που παίρνει βάρος, έχει κόψει τον θηλασμό δυστυχώς κ ξεκίνησα πάλι θηλαστρο σε συνδυασμό με σκόνη...

@Mariamaraki πολύ προχωρημένο το μπεμπακι σου, έβγαλε δοντακι!! Εμάς τώρα μάλλον έχει αρχίσει να σκληραίνουν τα ούλα της γιατί βγάζει σαλάκια κ βλέπω ότι μασάει πολύ την πιπίλα!!

 

 

  • Μου αρέσει 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμας! 2 μηνών σήμερα και κάναμε και εμείς το 1ο μας εμβολιάκι. Έκλαψε ένα δυνατό για μια στιγμή αλλά μετά το ξέχασε και τη πήρε ο ύπνος. Μου είπε η παιδίατρος και πηρα ντεπον σηροπάκι αν κάνει πυρετο ή είναι πολυ ανήσυχη. Εσείς χρειαστηκε να δώσετε κάτι?

@LadyP και τα δικα μας τα φορμάκια γίνονται άστα να πάνε, εχουμε και εμείς συχνές διαρροές...και μόνο με πολυ τρίψιμο στο χέρι φεύγει :(

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Αχ κορίτσια μου όμορφα ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!! Τότε λέω να το συνεχίσω το καθημερινό μπανάκι σαν ρουτίνα, βλέποντας κ κάνοντας βεβαια, γτ η δικιά μου μιας κ το αναφέρατε ούτε τρελενεται ούτε κλαίει.. τι εννοώ.. όταν τη βάζω δεν κλαιει, δε γελάει μια ουδέτερη κατάσταση.. είναι λίγο σφιγμενουλα.. κ αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν την ακουμπάμε το σώμα κ κυρίως την κοιλιά στο μπανακι πιο πολύ αλλά κάποιες φορές κ στο ντύσιμο/ξεντυμα ανατριχιαζει κ σηκώνει το κορμάκι της ψηλά σαν να τεντώνεται.. τι να ναι είναι άραγε;; 

Μετά το μπάνιο πάλι τις περισσότερες φορές όταν πάμε να την ντύσουμε κλάμα κ κακοοο.. αφού έχει τύχει να την ντύσουμε ορθια, αγκαλιά να φανταστείτε.. οπότε μασαζακι δύσκολο δ κάθεται..  έχει τύχει σε καμία σας;;

Επίσης τελευταία μου βγάλε κ λίγη ξηροδερμια πίσω από το αυτακι της κ λίγο στο φρυδακι..

Καταταλλα τα γνωστά, μεγαλώνουμε κ εμείς, είμαστε 2μιση μηνών.. έχουμε όμως και τη ΓΟΠ (φανερή αλλα και κρυφή, της ανεβαίνει κ κατεβαίνει συνεχώς το γαλατάκι) ταλαιπωρείται λίγο η καημενουλα , συνέχεια είμαστε σε ανάκλιση, την κρατάω όρθια πάντα μετά το φαγητό μισή ώρα, μια ωρα κ κυρίως είμαστε αγκαλιά..

Κάτι ακόμα.. εσάς κοιμούνται το βραδάκι σερί μέχρι το πρωί;; Εμείς ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει.. δλδ κοιμομαστε κατά τις 10-11 συνήθως, μετά ξυπνάμε 2-3 , μετά ξανά 5-6 κ μετα ανά μιάμιση δυωρο μεχρι τις 10:30 συνήθως που ξυπνάμε το πρωί.. μέσα στη μέρα πάλι τρώμε σχετικά συχνά, ανά μιαμιση δύο ώρες..  εσείς; (Θηλάζω αποκλειστικά)

Όσο αφορά τις πάνες κ τα φορμακια και εμείς ένας χαμουλης γιατί έχω έντονη ροή!!

@Nina13 θυμισε μου, εσείς έχετε ΓΟΠ; Τι γνώμη έχεις για το nexium; Ακόμα δε μας είπε ο γιατρός να πάρουμε αν κ έκανε μια νύξη μήπως χρειαστεί..

@Blossombaby κ εμάς μας είπε για ντεπονακι αν ήταν ανήσυχη ή ανέβαζε πυρετό από 38-38.5 κ πάνω.. αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε.. απλά κοιμόταν όλη μέρα και την επόμενη ήταν αρκετά νυσταγμενη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, Eirini_ka said:

Καλησπέρα!!!

Αχ κορίτσια μου όμορφα ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!! Τότε λέω να το συνεχίσω το καθημερινό μπανάκι σαν ρουτίνα, βλέποντας κ κάνοντας βεβαια, γτ η δικιά μου μιας κ το αναφέρατε ούτε τρελενεται ούτε κλαίει.. τι εννοώ.. όταν τη βάζω δεν κλαιει, δε γελάει μια ουδέτερη κατάσταση.. είναι λίγο σφιγμενουλα.. κ αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν την ακουμπάμε το σώμα κ κυρίως την κοιλιά στο μπανακι πιο πολύ αλλά κάποιες φορές κ στο ντύσιμο/ξεντυμα ανατριχιαζει κ σηκώνει το κορμάκι της ψηλά σαν να τεντώνεται.. τι να ναι είναι άραγε;; 

Μετά το μπάνιο πάλι τις περισσότερες φορές όταν πάμε να την ντύσουμε κλάμα κ κακοοο.. αφού έχει τύχει να την ντύσουμε ορθια, αγκαλιά να φανταστείτε.. οπότε μασαζακι δύσκολο δ κάθεται..  έχει τύχει σε καμία σας;;

Επίσης τελευταία μου βγάλε κ λίγη ξηροδερμια πίσω από το αυτακι της κ λίγο στο φρυδακι..

Καταταλλα τα γνωστά, μεγαλώνουμε κ εμείς, είμαστε 2μιση μηνών.. έχουμε όμως και τη ΓΟΠ (φανερή αλλα και κρυφή, της ανεβαίνει κ κατεβαίνει συνεχώς το γαλατάκι) ταλαιπωρείται λίγο η καημενουλα , συνέχεια είμαστε σε ανάκλιση, την κρατάω όρθια πάντα μετά το φαγητό μισή ώρα, μια ωρα κ κυρίως είμαστε αγκαλιά..

Κάτι ακόμα.. εσάς κοιμούνται το βραδάκι σερί μέχρι το πρωί;; Εμείς ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει.. δλδ κοιμομαστε κατά τις 10-11 συνήθως, μετά ξυπνάμε 2-3 , μετά ξανά 5-6 κ μετα ανά μιάμιση δυωρο μεχρι τις 10:30 συνήθως που ξυπνάμε το πρωί.. μέσα στη μέρα πάλι τρώμε σχετικά συχνά, ανά μιαμιση δύο ώρες..  εσείς; (Θηλάζω αποκλειστικά)

Όσο αφορά τις πάνες κ τα φορμακια και εμείς ένας χαμουλης γιατί έχω έντονη ροή!!

@Nina13 θυμισε μου, εσείς έχετε ΓΟΠ; Τι γνώμη έχεις για το nexium; Ακόμα δε μας είπε ο γιατρός να πάρουμε αν κ έκανε μια νύξη μήπως χρειαστεί..

@Blossombaby κ εμάς μας είπε για ντεπονακι αν ήταν ανήσυχη ή ανέβαζε πυρετό από 38-38.5 κ πάνω.. αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε.. απλά κοιμόταν όλη μέρα και την επόμενη ήταν αρκετά νυσταγμενη..

Εχουμε σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα στον ύπνο. Κοιμάται στις 9 το βράδυ και ξυπνάει 1,4,6. Στις 6 για εμένα ειναι το τελειωτικό και σηκωνομαι κανονικά. Μετά θα κοιμηθεί 2-3 ώρες στις 11 το πρωι μεχρι το μεσημέρι και μετά ισως καμιά ωρα 5-6 το απόγευμα. Και εμάς τρωει κάθε 2 ώρες ίσως και πιο συχνά κάποιες μέρες. Εγώ έχω δώσει και συμπλήρωμα αλλά δεν έχω πρόγραμμα σε αυτό, πχ τις τελευταίες 2 εβδομάδες θηλάζουμε μόνο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Eirini_ka είπε:

Καλησπέρα!!!

Αχ κορίτσια μου όμορφα ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!! Τότε λέω να το συνεχίσω το καθημερινό μπανάκι σαν ρουτίνα, βλέποντας κ κάνοντας βεβαια, γτ η δικιά μου μιας κ το αναφέρατε ούτε τρελενεται ούτε κλαίει.. τι εννοώ.. όταν τη βάζω δεν κλαιει, δε γελάει μια ουδέτερη κατάσταση.. είναι λίγο σφιγμενουλα.. κ αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν την ακουμπάμε το σώμα κ κυρίως την κοιλιά στο μπανακι πιο πολύ αλλά κάποιες φορές κ στο ντύσιμο/ξεντυμα ανατριχιαζει κ σηκώνει το κορμάκι της ψηλά σαν να τεντώνεται.. τι να ναι είναι άραγε;; 

Μετά το μπάνιο πάλι τις περισσότερες φορές όταν πάμε να την ντύσουμε κλάμα κ κακοοο.. αφού έχει τύχει να την ντύσουμε ορθια, αγκαλιά να φανταστείτε.. οπότε μασαζακι δύσκολο δ κάθεται..  έχει τύχει σε καμία σας;;

Επίσης τελευταία μου βγάλε κ λίγη ξηροδερμια πίσω από το αυτακι της κ λίγο στο φρυδακι..

Καταταλλα τα γνωστά, μεγαλώνουμε κ εμείς, είμαστε 2μιση μηνών.. έχουμε όμως και τη ΓΟΠ (φανερή αλλα και κρυφή, της ανεβαίνει κ κατεβαίνει συνεχώς το γαλατάκι) ταλαιπωρείται λίγο η καημενουλα , συνέχεια είμαστε σε ανάκλιση, την κρατάω όρθια πάντα μετά το φαγητό μισή ώρα, μια ωρα κ κυρίως είμαστε αγκαλιά..

Κάτι ακόμα.. εσάς κοιμούνται το βραδάκι σερί μέχρι το πρωί;; Εμείς ακόμα δεν το έχουμε καταφέρει.. δλδ κοιμομαστε κατά τις 10-11 συνήθως, μετά ξυπνάμε 2-3 , μετά ξανά 5-6 κ μετα ανά μιάμιση δυωρο μεχρι τις 10:30 συνήθως που ξυπνάμε το πρωί.. μέσα στη μέρα πάλι τρώμε σχετικά συχνά, ανά μιαμιση δύο ώρες..  εσείς; (Θηλάζω αποκλειστικά)

Όσο αφορά τις πάνες κ τα φορμακια και εμείς ένας χαμουλης γιατί έχω έντονη ροή!!

@Nina13 θυμισε μου, εσείς έχετε ΓΟΠ; Τι γνώμη έχεις για το nexium; Ακόμα δε μας είπε ο γιατρός να πάρουμε αν κ έκανε μια νύξη μήπως χρειαστεί..

@Blossombaby κ εμάς μας είπε για ντεπονακι αν ήταν ανήσυχη ή ανέβαζε πυρετό από 38-38.5 κ πάνω.. αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε.. απλά κοιμόταν όλη μέρα και την επόμενη ήταν αρκετά νυσταγμενη..

Κ εμείς κάθε μέρα μπάνιο και τα μαλλιά! Τον κάνω ακόμα κάτω από το νιπτήρα αν κ έχω μπανιεριτσα (έχω βρει κ πατέντα για να μη σκυβω και το έχω βάλει στη βάση της καλαθουνας και ταιριάζει ταμάμ). Κάποια στιγμή θα τον βάλω στην μπανιεριτσα... Του αρέσει το μπάνιο και κάθε φορά με κοιτάζει με ευχαρίστηση και με ένα χαμόγελο!

Κ εμείς 2 μισή μηνων και σερί ακόμα όχι. Κοιμάται γύρω στις 11 και θα ξυπνήσει περίπου στις 4.30, μετά περιπου στις 8 και μετά οριστικά στις 10-11. Έχει τύχει όμως να το πάει κ παραπάνω αλλά σπάνια!

  • Μου αρέσει 2

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EugenJen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!!τι κάνουν τα μωράκια μας;; πώς είστε;

Εγώ έχω επιστρέψει στην δουλειά (από τον υπολογιστή) κ δεν σας προλαβαινω αλλά εδώ την @Renezπου με ενημερώνει που κ που :-P !!!

Κάναμε το δεύτερο εμβόλιο μας κ εμείς, η μικρούλα μου είναι γενικά ήσυχη, μόνο τις τελευταίες 3_4 εβδομάδες έχει κάνει μια μείωση στον Ρυθμό που παίρνει βάρος, έχει κόψει τον θηλασμό δυστυχώς κ ξεκίνησα πάλι θηλαστρο σε συνδυασμό με σκόνη...

@Mariamaraki πολύ προχωρημένο το μπεμπακι σου, έβγαλε δοντακι!! Εμάς τώρα μάλλον έχει αρχίσει να σκληραίνουν τα ούλα της γιατί βγάζει σαλάκια κ βλέπω ότι μασάει πολύ την πιπίλα!!

 

 

Όχι όχι δεν βγάλαμε ακόμα!! Αλλά κοντεύουμε χαχα!!!

Αχ τα γλυκούλικα μεγαλωνουννν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariamaraki είπε:

Όχι όχι δεν βγάλαμε ακόμα!! Αλλά κοντεύουμε χαχα!!!

Αχ τα γλυκούλικα μεγαλωνουννν

Βιάζεται να φάει μπριζολιτσες το παιδι:D

Άστα να πάνε, φτάσαμε στους 3.5 μήνες καλεεεε την κοιτάω στην καλαθουνα που πλέον πιάνει όλο τον χώρο κ λέω ποτέ ήταν μια σταλιτσα τόση δα!!!

  • Μου αρέσει 3

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen said:

Βιάζεται να φάει μπριζολιτσες το παιδι:D

Άστα να πάνε, φτάσαμε στους 3.5 μήνες καλεεεε την κοιτάω στην καλαθουνα που πλέον πιάνει όλο τον χώρο κ λέω ποτέ ήταν μια σταλιτσα τόση δα!!!

Ουαου!! Για πες μας αλλαγές που παρατήρησες από τους 2 στους 3 μήνες :) ρωταω γιατι λένε ότι μετα το 3μηνο τα μωρα ηρεμούν πολυ ^_^

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Elinita είπε:

Ουαου!! Για πες μας αλλαγές που παρατήρησες από τους 2 στους 3 μήνες :) ρωταω γιατι λένε ότι μετα το 3μηνο τα μωρα ηρεμούν πολυ ^_^

Δεν μπορώ να πω ότι έχει κάποια διαφορά, γιατί δεν είναι γκρινιάρικο μωρό,κάνει βέβαια που κ που τις γκρινιτσες της αλλά όχι κάτι τρομερό..το μόνο που μου άλλαξε είναι ότι για κάποιο λόγο μας έγινε λιτοδιαιτη, δεν θέλει να θηλασει, κ με το μπιμπερο τρώει με ζόρι, κάνω δλδ 1 με 1.5 ώρα για να φάει ένα γεύμα..της βαζω τι μπιμπερο στο στόμα κ αυτή με κοιτάει γελάει κ δεν πίνει, :D κοιμάται σερί πλέον βέβαια ξυπνάει στις 6-6.30 το πρωί...

 

  • Μου αρέσει 6

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen said:

Δεν μπορώ να πω ότι έχει κάποια διαφορά, γιατί δεν είναι γκρινιάρικο μωρό,κάνει βέβαια που κ που τις γκρινιτσες της αλλά όχι κάτι τρομερό..το μόνο που μου άλλαξε είναι ότι για κάποιο λόγο μας έγινε λιτοδιαιτη, δεν θέλει να θηλασει, κ με το μπιμπερο τρώει με ζόρι, κάνω δλδ 1 με 1.5 ώρα για να φάει ένα γεύμα..της βαζω τι μπιμπερο στο στόμα κ αυτή με κοιτάει γελάει κ δεν πίνει, :D κοιμάται σερί πλέον βέβαια ξυπνάει στις 6-6.30 το πρωί...

 

Νταξ, έχεις την πιο σημαντική αλλαγή! Κοιμαται σερί!!! Χαχαχαχα, ελπίζω και μεις να τα καταφέρουμε γιατι ακόμα ξυπνάει κάθε 3ωρο :rolleyes:

  • Μου αρέσει 2

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσουδια!!

Εγώ ακόμη δεν έχω βρει κάποια βρωμιτσα στα χεράκι του ούτε καν κάποια τρίχα απο τα πρωτότοκα που θα περίμενα να είχε...φυλάει για αργότερα τις γουρουνιες του μάλλον...:mrgreen:

@Blossombaby κ εμένα ντεπονακι μου είχε πει να δώσω αν χρειαστεί αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε..έκλαψε ελάχιστα στιγμιαία κ τέλος..μετά ήταν μια χαρά με λίγη παραπάνω υπνηλία εκείνη την ημέρα..

@Eirini_ka κ εμένα μου είχε βγάλει 1-2 μέρες ξηροδερμια στο κούτελο ,έβαλα λίγη κεραλοιφη κ τέλος..

Όσο για το μπανάκι εγώ τον έκανα από 15ημερων(που είχε κλείσει ο αφαλός) στη μπανιέρα του(έχουμε ψηλή με βάση λόγω ντουζιέρας κ βολεύει φουλ για τη μεσουλα μου!) Τις πρώτες εβδομάδες έκλαιγε όταν τον έβγαζα μέχρι να τον ξαπλώσω για μασαζακι που το απολαμβάνει σαν πασάς! Πλέον δε κλαίει καθόλου (έχει συνειδητοποιησει μάλλον ότι μετά έχει μασάζ κ δε τον χαλάει!) Θα συνηθίσει κ εσένα σιγά σιγά θα δεις..όλα θέλουν το χρόνο τους ,επιμονή κ υπομονή από εμάς κ πάντα ήρεμες κινήσεις κ φωνή..ακόμη κ όταν εκείνα υστεριαζουν καλό είναι να παίρνουμε βαθιά ανάσα κ να συνεχίζουμε με κανονικό Ρυθμό το ντύσιμο πχ ή ότι ήταν να κάνουμε κ να τους μιλάμε ήρεμα γτ αν κ εμας μας πιάσει τότε νευρικότητα κ άγχος να τελειώνουμε κτλ τους το μεταδίδουμε (γνώμη μου πάντα!).

Όσο για τον ύπνο τις τελευταίες 2-3 εβδομαδες πλέον κοιμάται σχεδόν σερί..δλδ γύρω στις 10-10:30 κ ξυπνάει στις 5 περιπου(ένα 7ωρο δλδ) κ μετα ξανά κοιμάται μέχρι 8:30-9.. άρα κουράγιο μάνες,όλα θα φτιάξουν!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elinita είπε:

Νταξ, έχεις την πιο σημαντική αλλαγή! Κοιμαται σερί!!! Χαχαχαχα, ελπίζω και μεις να τα καταφέρουμε γιατι ακόμα ξυπνάει κάθε 3ωρο :rolleyes:

Υπομονή θα τα καταφέρετε, μέχρι πρόσφατα ξυπνούσε κ εμένα ανά 4ωρο ενώ την ημέρα κοιμόταν του καλού καιρού

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! Κι εμείς εδώ μόνοι μας μάλλον θα κάνουμε γιορτές. Σκεφτόμασταν να πάμε σε κάτι φίλους μας στην Όμαχα τα Χριστούγεννα, αλλά τώρα μου λέει ο άντρας μου ότι σκέφτεται την πολύωρη οδήγηση με το μωρό και φοβάται και τέτοια, οπότε μάλλον εδώ σπίτι μόνους μας μας βλέπω. Ευτυχώς έχουμε τον μπεμπούλη μας!

 

On 12/17/2020 at 7:07 AM, Nina13 said:

Τελεια!!! Εγώ από τις 26 και μετά παω για εμβόλια κορίτσια... Ανυπομονώ... Πως ειστε?? Όλα καλά? Εμείς μια χαρά

Δεν παιρνουν παντα το ίδιο. Η δικιά μου σε 45 ημέρες πηρε 1800 γρ και μετά έκανε μια παυση και ξανά προς τη δόξα τραβα... Χαχαχ 

Είναι φαγανουλικα τα παιδια μου

Ξεκινησατε τα σαλακια και να τρώτε χεράκια??? 

Ναι, εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και καιρό σαλάκια, μπουρμπουλήθρες και χεράκια στο στόμα. Μερικές φορές κουνάει και το κεφάλι του δεξιά-αριστερά για να τρίβεται το χεράκι στα ούλα... αφού στο πίσω-πλάι μέρος του κεφαλιού του έχει κάνει μια οριζόντια γραμμή που δεν έχει τόσα μαλλιά, έχει πλάκα!

 

22 hours ago, Eirini_ka said:

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα.. χάθηκα λίγο ελπίζω να είστε όλες καλά μαζί με τα μωράκι σας!! 

Ερώτηση προς ναυτιλομενους χεχε, μπάνιο κάνετε καθημερινά στα μπεμπουδια σας; Κάπου διάβασα ότι δε χρειάζεται κάθε μερα αλλά μέρα παρά μέρα ή ανά δύο μερες, γτ διαταράσσεται το ph λεει και κάτι τέτοια..

Εμείς κάνουμε κάθε μέρα σαν ρουτίνα αλλά αρχίζω κ το ξανασκέφτομαι.. ειδικά τώρα π είναι κ χειμώνας..

Καλά διάβασες, εμάς τουλάχιστον έτσι μας είπε ο παιδίατρος, να μην τον κάνουμε μπάνιο συχνά (εκτός αν λερωθεί πολύ βέβαια από κακά ή κάτι άλλο). Ο παιδίατρος της κουμπάρας μου εδώ της είπε ακόμα πιο σπάνια, μία φορά την εβδομάδα και αν. Γενικά πάντως στο εξωτερικό δεν τα κάνουν όλοι τα παιδιά τους μπάνιο κάθε βράδυ όπως έχω ακούσει από όλους τους φίλους μου στην Ελλάδα.

 

13 hours ago, OctoberMom said:

Ααα εμεις μπανάκι ολόκληρο 2 φορές τη βδομάδα κάνουμε, αλλά την πλενουμε απ τη μέση και κάτω σε κάθε αλλαγή πάνας, ετσι και την ακουμπήσει μωρομάντιλο (συγ)καήκαμε με τετοιο δέρμα που έχει!

Κι ακόμα  και δικά μου μωρομάντηλα που έχω φτιάξει (ωραιότατα, να σας πω συνταγή κάποια στιγμή), την πλένω πάντα για να μαι ήσυχη...

Και της περνάω το προσωπάκι με βρεγμένο πανάκι όταν τρώει και γεμίζει όλη γάλα και τα χεράκια... όποτε μ αφήνει βασικά! Τα χει ακόμα μπουνίτσες και δεν της αρέσει να της τα ανοίγω, απλά πιάνουν μάκα εκει μέσα!! 

Κι εμείς σίριαλ με τη θέρμανση... Είχαμε σόμπα γκαζιού μια χαρούλα ζεστη μέχρι πέρισυ και φετος με το μωρό ο σύζυγος εφαγε φλασιά οτι δεν κάνει για την κόρη του και να βάλουμε πετρέλαιο... ΟΚ, μόνο που με τα υδραυλικάδικα κλειστά δεν είχε υλικά να τα επισκευάσει (νοικιάζουμε ένα ψιλοχρέπι, ψάχνουμε κι εμείς ν αγοράσουμε να φύγουμε!) και χθες που κατάφερε να βρει χρόνο και πήγε ν αγοράσει του είπαν να κλείσει ραντεβού... Οπότε η φάση είναι σόμπα ηλεκτρική κι air condition προς το παρόν!

 

Πάλι καλά, νόμιζα ότι είμαι η μόνη! Κι εγώ τον κάνω μπάνιο κάθε 3-4 μέρες και να πω την αλήθεια ούτε τοπικά τον πλένω κάθε φορά που κάνει κακά (που είναι πολλέεεεες φορές τη μέρα, μπορεί και 10). Τον αλλάζω όμως πολύ συχνά (συνήθως αμέσως μόλις λερωθεί), τον καθαρίζω πάρα πολύ καλά με τα waterwipes, οπότε είναι σαν να τον έχω ξεπλύνει καλά, κάθε φορά του βάζω κρέμα μετά, και μάλλον έχει καλό δέρμα γιατί ποτέ δεν έχει κοκκινήσει. 

Ίσως αν του άρεσε το μπάνιο να τον έκανα πιο συχνά, αλλά δε τρελαίνεται κιόλας. Στην αρχή μόνο όταν τον βάζω στο ζεστό νεράκι χαμογελάει, αλλά μετά μέχρι να τον σκουπίσω, να του βάλω λίγο κρεμούλα στα γρήγορα και να τον ντύσω, συνήθως κλαίει και χτυπιέται. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμαστε όλοι πιο συχνά με το μπάνιο, εφόσον δεν είναι και καλό για το δέρμα του έτσι κι αλλιώς.

 

10 hours ago, LadyP said:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμείς κάνουμε μέρα παρά μέρα και αυτό γιατί λατρεύει το μπάνιο αλλά όταν τη βγάζω πλανταζει στο κλάμα προσπαθώ γρήγορα γρήγορα να της βάλω κρεμουλες να τη ντύσω κτλ ίσα ίσα που μου την τσιτωνει δυστυχώς. Μέσα στο μπάνιο είναι λες και την έχεις πάει για σπα απόλυτη χαλάρωση! Τοπικά πλενομαστε κάτω από τη βρύση και το προσωπάκι/προγουλακι κάθε πρωί με γάζα και φυσιολογικό ορό!

Α και εμάς τα χέρια μπουνιτσες μάχη γίνεται για να τα καθαρίσουμε και πιάνουν μαυριλες δηλαδή έλεος που της βρίσκει? είμαστε τυχερές ευτυχώς και ακόμα δενςς έχει ενοχλήσει κάτι στο δέρμα ούτε συγκαματα κτλ. Το κακό είναι ότι λόγω υπερπαραγωγής στο γάλα κάνει ζουμια κακα και ακούγονται στο άλλο δωμάτιο έεεε και έχουμε διαρροές χάλια τα φορμακια μας.

 

Και του δικού μου τα κακά είναι πάντα νερουλά, δεν το ήξερα ότι μπορεί να φταίει η υπερπαραγωγή για αυτό. Το φυσιολογικό δεν είναι να είναι νερουλά σε αυτήν την ηλικία? Κι εμείς έχουμε διαρροές που και που, αλλά όποτε τον ακούω να τα κάνει τον παίρνω και τον αλλάζω αμέσως, οπότε συνήθως τη γλιτώνουμε. Πάντως εμένα φτου φτου όλα τα λερωμένα φορμάκια του καθαρίζουν μια χαρά στο πλυντήριο (μέχρι στιγμής τουλάχιστον, μετά που θα τρώει και φαγητά μπορεί να αλλάξει η κατάσταση).

 

7 hours ago, Blossombaby said:

Καλημέρα και από εμας! 2 μηνών σήμερα και κάναμε και εμείς το 1ο μας εμβολιάκι. Έκλαψε ένα δυνατό για μια στιγμή αλλά μετά το ξέχασε και τη πήρε ο ύπνος. Μου είπε η παιδίατρος και πηρα ντεπον σηροπάκι αν κάνει πυρετο ή είναι πολυ ανήσυχη. Εσείς χρειαστηκε να δώσετε κάτι?

@LadyP και τα δικα μας τα φορμάκια γίνονται άστα να πάνε, εχουμε και εμείς συχνές διαρροές...και μόνο με πολυ τρίψιμο στο χέρι φεύγει :(

Κι εμάς μας είπε ο παιδίατρος να πάρουμε acetaminophen αν ανεβάσει πυρετό, αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε τίποτα.

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...