Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Την αλλάζω για να ξυπνήσει λίγο να φαει κατά τις 12 γτ μετά μένει πολλές ώρες ως τις 8.30 το πρωί.

Δε γλίτωσα το βραδινο γαλα στη μια.. Και γω ακριβώς έτσι κανω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

19 ώρες πρίν, mariapap1986 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ανησυχώ κυρίως με τη διατροφή της μικρής μου, βλέπω εδώ οι περισσότερες έχετε πρόγραμμα με το φαγητό και τον ύπνο, εμάς ακόμα οι ώρες δεν είναι σταθερές. Τις τελευταίες 2 μέρες μένει πολύ ώρα νηστικη χθες πχ έφαγε στις 7:30 το πρωί περίπου 100 ml, στις 12:00 120 ml, μετά στις 15:00 120 ml, στις 10 το βράδυ με το ζόρι 120 που σίγουρα χυθηκε και αρκετό γάλα στο πανάκι της, στις 5:30 120 ml και μετά στις 9 το πρωί 120 ml. Η γιατρός δεν ανησυχεί λέει πως είναι εντάξει αφού βάζει βάρος. Το βάρος στις 08/01 ήταν 5100 και 55cm το ύψος. Για το ύψος τώρα μπήκαμε στις καμπύλες. Μήπως φταίει που είναι πρωορη έχει κάποια από εσάς κάτι αντίστοιχο; 

Πόσο είναι το μωράκι σου και σε ποια εβδομάδα γεννησες; Ίσως τα προωρακια να έχουν αλλο ρυθμο ανάπτυξης...


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, εμείς δεν έχουμε συγκεκριμένο πρόγραμμα, ειδικά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Επειδή θηλάζει μόνο, έχω στο νου μου να τον ταίζω κάθε 2μιση ώρες περίπου, αλλά και αυτό παίζει πολύ γιατί αν γκρινιάζει τον ταίζω νωρίτερα και καμιά φορά τον παίρνει ο ύπνος οπότε περιμένω και τον ταίζω αργότερα (επίσης κάποιες φορές τρώει μόνο για 5 λεπτά και κάποιες άλλες το κρατάει πάνω από ώρα)! Κατά τα άλλα παίρνει 2-3 μισάωρους υπνάκους σε άσχετες ώρες, παίζουμε λίγο στο γυμναστήριο, κάνουμε λίγο μπρούμητα κ tummy time, κάθεται στο ριλάξ κ με παρατηρεί όταν βλέπω τηλεόραση ή κάνω δουλειές, μαγειρεύω κτλ., κάνουμε πολλές αγκαλίτσες και ασκησούλες-stretching (χεράκια, ποδαράκια), παίζουμε με την κουδουνίστρα κ την μπαλίτσα του (o-ball), διαβάζουμε κάνα βιβλιαράκι, παιζουμε κου κου τσα... και κάπως έτσι περνά η μέρα. Το βράδυ κατά τις 11 μπορεί να τον κάνουμε μπανάκι (κάθε 3 μέρες περίπου) και κατά τις 12 ξαπλώνουμε στο κρεβάτι, τον ταίζω κ κοιμάται μέχρι περίπου τις 9 το πρωί, με ένα διάλειμμα στις 6-7 για να φάει.

  • Μου αρέσει 5

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2021 at 5:44 ΠΜ, elenioz είπε:

Εδώ μια παθούσα ακόμη! Ευτυχώς πλέον στους 3 μήνες δεν πρήζεται τόσο εύκολα αλλά πριν της δώσω να φάει βγάζω πάντα λίγο γτ η κακομοίρα πνίγεται από την έντονη ροή και πλέον βγάζω κ μετά από κάθε γεύμα, γτ έχω τόσο πολύ που δεν αδειάζει ποτέ το στήθος με αποτέλεσμα να γεμίζω μετά σβόλους/καρούμπαλα και το μαρτύριο ξεκινάει. Θηλαστρο δεν με αφήνει πλέον η τελευταία συμβούλους που μίλησα γτ κάνει λέει ακόμα πιο έντονη την υπερπαραγωγή. Βγάζω με το χέρι (άρμεγμα κανονικό :mrgreen:) κ γεμίζει φουλ ένα μπουκάλι μεγάλο, βγάζω περίπου 330 ml κ από τα δύο.

Εμένα πάντως βρε κορίτσια σίγουρα κάπου στη μιάμιση ώρα αρχίζει η γκρίνια κ αν δεν μπει στήθος ότι κ να κάνει ο άλλος που την έχει δεν - φάει θέλω τώρα το εθελω -. Γι'αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σχεδόν πουθενά χωρίς την μικρή. Όπως λέει η Εύα ακόμα κ μπάνιο μόνο όταν θα την έχω ταισει καλά πριν μπαίνω ή το βράδυ που θα έχει κοιμηθεί. Και ευτυχώς ο μπαμπάς της θα την παίξει φουλ, θα την κάνει βόλτες δεν θα με βγάλει όσο κ αν γκρινιάζει. Αλλά αυτή ξεχνιέται δύο λεπτά κ μετά ξανά φωνές. Για τον μόνο λόγο που ας πούμε "τσακωνόμαστε" είναι πως επειδή παθαίνω συνέχεια αυτά με το στήθος για αυτόν η αιτία είναι πως δεν τρέφομαι καλά. Είναι το μόνιμο πράγμα που μου λέει και εγώ τσατιζομαι γτ πραγματικά όταν είμαι μόνη με την μικρή δεν προλαβαίνω να φάω όπως θα ήθελα, γίνεται λίγο στο πόδι αλλά τι να κάνω;! 

@Hope89 Μπράβο βρε κορίτσι μου για το κουράγιο σου! Είσαι η απόδειξη ότι πολλά πράγματα είναι δύσκολα αλλά η αγάπη μας και η δύναμή μας δεν τα κάνει ακατόρθωτα. 

@Jasmine@ Eλα οι γλυκές μου! Καλή δύναμη φίλη !!! 

@EugenJen Καλά έκανες και άλλαξες γιατρό! Είναι μεγάλο ατού να μπορεί να σε καθησυχάζει και να είναι ήρεμος. Και εμένα η μικρή μου αν και τρώει πολύ είναι ένα αδύνατο μωράκι (διαβάζω καμια φορά τα κιλά που λένε τα κορίτσια εδώ κ μου φαίνονται εξωπραγματικά για εμάς) αλλά το κάθε παιδί είναι αλλιώς. Κάθε φορά που πάμε αυτό μου λέει κ ο γιατρός μας. Μην αγχώνεσαι, έχεις ένα υγιές μωρό. Απλά ψηλόλιγνο! Δεν θα μπορούσα με τίποτα να με αγχωνει κ αυτός πάρα πάνω... 

 

Καλεεεεε ΊΔΙΑ ΕΣΥ!!! 

Δεν έχω δει τον άντρα σου βέβαια αλλά φίλη όσο σε θυμάμαι από τη προηγούμενη φωτό σε μυτούλα κ χείλη μου φαίνεται ίδια!!

Να τη χαίρεσαι κ να τη γεμίζεις φιλουρες!!!

On 17/1/2021 at 8:21 ΠΜ, Anastasia05 είπε:

Έτσι ήταν στο πρώτο!!! Τώρα έχει μάθει κ με αφήνει να πλυθω! Σε αντίθεση με τον μεγάλο γιο,που μπαίνει στο μπάνιο για παρέα:lol:

Ρε κορίτσια,με αφορμή αυτό..

Μέχρι πότε μπορούμε να μας βλέπουν γυμνούς? Ιδίως τα αντίθετα φύλλα σε παιδιά μας? Σκεφτόμουν μέχρι να αρχίσει να με ρωτάει γτ έχω διαφορετικό σωμα πχ από εκείνον ή τον μπαμπά (δλδ από όταν θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται κ να καταλαβαίνει το γυναικείο κ το αντρικό σώμα) να βρω αφορμη τότε να εξηγήσω τη διαφορετικότητα μας κ από κει κ έπειτα να προσέχω..3ων-4ων έτσι το σκέφτομαι..

Για πείτε μου κ εσείς..

 

On 18/1/2021 at 12:53 ΠΜ, Hope89 είπε:

Αχχχ λες να ακολουθησεις τον δρόμο μου;;; Σε συμβουλεύω να το σκεφτείς καλά.αν θα βάλεις ένα ή δύο! Εγώ το θεωρούσα απίθανο να πιάνουν κ τα δυο, γτ στις δύο προηγούμενα έμβρυο μεταφορές  που είχα κάνει μετέφερα 2 καθε φορά κ τη πρώτη είχα μια παλινδρομη κ τη 2η τον γιο μου! Οπότε έλεγα τι πιθανότητες έχω τώρα.. επέμενε κ η γιατρός, λέω οκ! Κ να ναι τώρα! Γτ άλλο να σου τύχουν δίδυμα την πρώτη φορά κ άλλο όταν έχεις ήδη ενα παιδί..κ είσαι κ.μακρυα κ δεν έχεις βοήθεια κ εσύ.. αν πάλι το θέλεις τότε go for it, είναι πολύ δύσκολα αλλα δεν παύει να είναι.μεγακη ευτυχία! Τώρα για τα άλλα δύο που σε περιμένουν...κ άλλο αχχχχχ θα πω! Θυμάσαι ότι κ εγώ έχω όλο ένα κ ο άντρας μου είναι ανένδοτος ότι πρέπει να του δώσουμε μια ευκαιρία!! Μου σηκώνεται η τρίχα κ μόνο που το λέω!!!

Ναι μωρέ οι ζουζουνες... Είναι απίστευτο πόσο έντονα δείχνουν το χαρακτήρα τους από μια σταλια μωράκια!! Έχω εντυπωσιαστεί!!

Κ οι δικές μου έτσι, αυτοκολλητακια συνεχως επάνω μου. Αλλά κ ο γιος μου ήταν έτσι κ ο καιρός πέρασε τόσο γρήγορα κ ξεπετάχτηκε που βλέπω συνεχώς φωτογραφίες από.οταν ήταν σταλιτσας κ στενοχωριέμαι τόσο πολυ που έχασε τη μωρουδιλα του..τώρα βέβαια έχει αλλά ωραία.. οπότε το απολαμβάνω γτ πραγματικά περνάει τοοοοσο γρήγορα όλο αυτό όσο κ αν οι.μερες κ οι νύχτες φαίνονται ατελείωτες καμία φορά!

Αχ κορίτσια, όλες τα ίδια τραβάμε! Ρούπι δεν μπορούμε να κάνουμε με τον θηλασμό.. το μπάνιο πλέον είναι μεγάλη πολυτέλεια! 

Κοπέλα μου κ εγώ έχω κάνει εξωσωματική αλλα με δικά μου ωαρια. Ωστόσο υπάρχει σχετικό τοπικ εδώ στο φόρουμ με τίτλο "ivf με δωρεά ωαρίων" νομίζω. Για ρίξε μια ματιά!

Πόσο όμορφα ,απλά κ αληθινά τα λες..πόσο δυνατή είσαι.. ή πόσο δυνατές μας κάνουν τα παιδιά μας..όσα κ αν είναι τελικά!!

Πόσο όμορφο να είμαστε μανουλες..

Μπράβο σε όλες μας ρε κορίτσια μου,μπράβο που από το άγχος της χοριακης,αυχενικής,Β επιπέδου,ντοπλερ,γέννας,θηλασμού,πέσιμο αφαλού, φτάσαμε στο να περιμένουμε να βγάλουν τα πρώτα τους δοντακια κ να ετοιμάζουμε σιγαααα σιγαααα κουταλάκια!!

 

On 19/1/2021 at 3:43 ΠΜ, Christinα είπε:

Hello! Τι κάνετε μανούλες κ μπεμπακια?

Εμείς μια χαρά! Τελικά βλέπω ότι έχουμε μπει σε κάποιο πρόγραμμα κ κοιμάται η μπούκα όλο το βράδυ! Τελικά συνεχίζω να δίνω 100-120ml το βράδυ κατα τις 12 παρότι η παιδίατρος μου είπε να τσεκάρω τι ώρα ξυπνάει κ αν ξυπνάει- τα έχει ανάγκη! Το κάνω γτ χωρίς αυτο μου φαίνεται λίγο το σύνολο των ml ημερησίως (περιπου 640 χωρίς το βραδινο). @Renez για πες πάλι πως υπολογίζουμε τα ml σύμφωνα με το βάρος!!! Ξέρω ότι όλα είναι σχετικά κορίτσια μ κ δν συγκρίνω ούτε κολλάω...εν τω μεταξύ βλέπω ότι ο γιός μ έπινε 1l σε αυτη την ηλικία κι ήταν ελάχιστα πιο μεγαλοσωμος!

Αφήστε που έδινα για 3 μέρες 210ml  ανά 5ωρο αλλά δν βόλευε καθόλου το πρόγραμμα που έβγαινε κ το γύρισα πάλι στα 180 ανά 4 ώρες. Δν διαμαρτύρεται, είναι χορτατη η λαιμαργουλα μου! Καλώς ή κακώς δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς πρόγραμμα κ δν το επιτρέπουν οι ρυθμοί της καθημερινότητας μας.

@Nina13  δίνω ακόμα αντλημενο αλλά έχω εικόνα κι από τον γιο μ που έπινε σκόνη μόνο από 3ων μηνών παρά κάτι,οπότε αν νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω θα χαρώ πολύ!

Ώστε θέλουν να μασουλησουν τα φαφουτικα στοματακια κ να επεξεργαστούν πραγματάκια τα φιλοπεριεργα χεράκια? Μα τι θαύμα τα μωράκια μας?! Θυμάστε που λέγαμε για μουτζιτσες στη Αυχενική??? Αχαχα τι ωραία που περάσαμε βρε κορίτσια!

Μέχρι τα 6 κιλά μου είχε πει τα κιλά επί 150..από 6 κ πάνω τα κιλά επί 100.

Το αποτέλεσμα είναι το ΕΛΆΧΙΣΤΟ σε ποσότητα που θέλουμε! Δλδ εμένα είναι 6500 πχ τώρα πρέπει να πίνει 650μλ το λιγότερο ώστε να μείνει έστω στάσιμος..από κει κ έπειτα όσο θέλουν για να χορτάσουν! Εμένα συνήθως πίνει 850-1000..

On 19/1/2021 at 8:14 ΜΜ, marianna1986 είπε:

Μια απ' τα ίδια... Ο,τι κ να κάνω το γάλα μου δεν αυξάνεται οπότε σιγά σιγά και άλλο γεύμα ξένο και ελπίζω να μην συνεχίσει η μειωση:neutral:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ μιας κ τα περισσότερα μωράκια είναι 3 μηνών κ έχουν αποκτήσει ένα στοιχειώδες πρόγραμμα, για πείτε το!

Εμένα ξυπνάει 9-10, αράζει κ μετά πίνει γάλα των 10+ μετά κατα τις 12 ύπνος για μισή με μία ώρα.

Μετά θα πιει το γάλα των 13:00 κ στις 14:00 θα βγούμε την καροτσαδα μας για μια ώρα.

15:00 επιστρέφουμε σπίτι και κατά τις 16:00 θα πιει γάλα. Στις 5 ύπνος για μισή με μία ώρα.

Στις 19:00 θα πιει γάλα και στις 8 θα ξανακοιμηθεί για μισή με μία ώρα.

Στις 22:00 μπανάκι, γάλα κ νανι...

Στις 06:00 αν δεν έχει ξυπνήσει πιο νωρίς το μωρό, ο άντρας μου πριν φύγει για δουλειά του δίνει γάλα στον ύπνο του!

Σε όλα αυτά μπορούν να υπάρξουν αποκλισεις αλλά στο περίπου αυτό είναι το πρόγραμμα μας!

@elenioz να τη χαίρεσαι την κουκλίτσα σου! Είναι πολύ χαριτωμένη!!!!

 

Λοιπόοον εμένα ξυπναει κατά τις 9:30 πίνει άλλοτε τότε γάλα αλλιώς κατά τις 10:30 κοιμάται 40' περίπου μετά παιχνιδάκια/τραγούδια/παραμύθια κτλ γύρω στις 1:30 ξανά φαγακι κάτι 20' υπνους κ αραγμα στο γυμναστήριο του κ μετά φαγητό στις 4:30 κ κοιμάται 1ωρα τουλάχιστον σερί(αν τον πάρω μαζί στο κρεβάτι κοιμόμαστε κ δίωρο μαζί!) Τον κρατάω ξυπνιο από τις 6:30 κ μετά..7 ξανά τρώμε κ 8:30 έχουμε μπάνιο(καθόμαστε περίπου 30')/αγάπες/μασαζακι/φαι κ ύπνο στις 10 περίπου..

 

On 19/1/2021 at 11:14 ΜΜ, Elinita είπε:

Πω πω κοριτσια σας θαυμάζω. Εμεις δεν έχουμε καθόλου σταθερό πρόγραμμα. Δηλαδη κάποιες φορές μπορεί να φαει πάνω στην ώρα και άλλες να κάνει ένα 3ωρο 4ωρο αλλα ειμαστε πολυ καλα σε ανάπτυξη. Με τον ύπνο παλι δεν είναι 100% σε πρόγραμμα. Κοιμαται συνηθως 22-23 με 8-9 με 1 ή 2 ξυπνηματα για φαι. Προσπαθω να την βάζω συχνα μπρούμυτα και να την πηγαίνω βολτίτσα τουλάχιστον μια φορά την μέρα αλλα τωρα με το κρυο να πω την αληθεια δεν την έβγαλα. Να ρωτήσω, την πάνα την αλλάζετε το βράδυ όταν ταιζετε;

Εμένα πλέον δε ξυπνάει κάθε βράδυ..αν ξυπνήσει ναι τον αλλάζω γτ σκέφτομαι πως αν είναι στεγνός κ καθαρός θα κοιμηθεί ξανά καλύτερα κ για περισσότερες ώρες..βέβαια το δέχεται,εννοώ δεν κλαίει κτλ..αν τον αναστατωνε δε θα το έκανα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, LadyP είπε:

Καλεεεε τι κούκλα είναι αυτή? Δεν μπορώ! Φτου φτου! Εμείς το κάναμε το προηγούμενη μήνα μαζί με το 6 πλο. Δεν μας έκανε πυρετό η αλήθεια είναι. Λίγο γκρίνια την επόμενη και δώσαμε λίγο Ντεπον! κορίτσια και εμείς δνε έχουμε σταθερό πρόγραμμα! Τρώει οπότε θέλει μέρα νύχτα. Απλά ξεκινάμε ρουτίνα ύπνου με παραμύθι και φαγητό κατά τις 8! Συνήθως μέχρι 9 έχουμε κοιμηθεί! Και μετά από 2-3 ώρες φαγητό και ύπνος κατευθείαν! Ξυπνάει 8-9 το πρωί και μετά κάθεται παίζει μιλάει και να ξανακοιμαται λίγο ακόμα κατά τις 12! Πλέον μας ενοχλούν αρκετά τα δόντια και τώρα που γύρισε ο μπαμπάς στη δουλειά δουλεύουμε καί τόν μάρσιπο μέσα στο σπίτι! Χτες με βοήθησε να μαγειρέψουμε! Δείχνει τρελό ενδιαφέρον για τα πάντα και εγώ της έδειχναν και της περιέγραφα τι κανω! Πόσο ωραία είναι και πλάκα έχει? 

Χαχαχαχα φιλη κ εγώ όταν μαγειρεύω τον έχω στο ριλαξ του ( που είναι ψηλό ) κ του κάνω τον Πετρετζίκη:mrgreen:

Του εξηγώ κάθε τι που κάνω κ τι είναι το κάθε ένα..του δίνω κ μυρίζει όλα τα φαγητά (με κανένα ενδιαφέρον ακόμη αλλά οκ:P) κ γενικά είναι το παρεάκι μου ο άτιμος!! Κ μπάνιο μαζί του κάνω..τον έχω στη μπανιέρα του κ κάνω κ εγώ επί της ευκαιρίας έτσι δεν γκρινιάζει ούτε αγχώνομαι να τελειώσω;)

Απάντησα στις περισσότερες κ σε όσα θυμομουν γτ είχα χάσει αρκετές σελίδες!!

Σε άλλα νέα κορίτσια μου χάνομαι λίγο κ εγώ γτ πηγαίνω κ στη δουλειά οπως σας έχω πει 4 φορές την εβδομάδα οπότε γυρνάω κ έχω τον μπέμπη κ μαγείρεμα/μάζεμα κτλ ένας χαμουλης αλλά κατά βάθος μ αρεσει ,έχω κ εγώ τα βίτσια μου:mrgreen:

Σήμερα Ξεκαρδιστηκε κανονικότητα ο κύριος κ μάλιστα με γαργαλιμα στις μασχάλες!! Φυσικά κ δεν έχασα ευκαιρία να απαθανατίσω τη στιγμή με βίντεο κ φωτό:mrgreen: πόσο χαζομαμα!!

Αύριο έχουμε γιατρό για το 3ονμας εμβολιο παρακαλώ αμεεε..καλέ σε μια εβδομάδα κλείνουμε τον 4ο. Απίστευτο!!

Χαίρομαι που είστε όλες καλα:wub:

Υγ: @Nina13 περιμένουμε τα νέα σας..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτά που περναμε ουτε στον εχθρό μου... Δεν το πςριμενα ποτε αυτό.... 

Το παιδακι μας παλι επαθε προφανως οισοφαγιτιδα, παρολοπου κάνουμε θεραπεία εδώ και ένα μήνα... Οι εξετάσεις αίματος και ουρων ήταν καλές, αλλά το παιδι συνεχίζει και μειώνει ποσοτητες και εμείς χθες πηγαμε σε παιδογαστρεντερολογο... Ξεκίνησαμε νέα αγωγή από χθες το βράδυ, μα η μπεμπα μας όλο και μειώνει. Είπαμε να δουμε πως θα παει μέχρι την Κυριακή, αν φθάσουμε στην Κυριακή δλδ και δεν χρειαστεί να νοσηλευθουμε. 

Αυτά ελπίζω να περασει συντομα και να δράσει η νέα αγωγή αλλιώς δεν μας βλέπω καλά. 

Σας ευχαριστω όλες. 

ΥΓ το παιδι μου, το αγγελουδι μου υποφέρει εδώ και καιρό και δεν το πηραμρ είδηση καθώς νομίζαμε ότι παει καλά με την αγωγή... Αλλά κορίτσια αυτό το αγγελουδι ενώ υποφέρει και ποναει , γελαει όλη την ώρα   που το βρίσκει το κουράγιο να χαμογελάσει ενώ είναι νηστικό και τόσο ταλαιπωρημένο??? Πείτε μου που??? Είναι ένα αγγελουδι

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 7

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Κορίτσια αυτά που περναμε ουτε στον εχθρό μου... Δεν το πςριμενα ποτε αυτό.... 

Το παιδακι μας παλι επαθε προφανως οισοφαγιτιδα, παρολοπου κάνουμε θεραπεία εδώ και ένα μήνα... Οι εξετάσεις αίματος και ουρων ήταν καλές, αλλά το παιδι συνεχίζει και μειώνει ποσοτητες και εμείς χθες πηγαμε σε παιδογαστρεντερολογο... Ξεκίνησαμε νέα αγωγή από χθες το βράδυ, μα η μπεμπα μας όλο και μειώνει. Είπαμε να δουμε πως θα παει μέχρι την Κυριακή, αν φθάσουμε στην Κυριακή δλδ και δεν χρειαστεί να νοσηλευθουμε. 

Αυτά ελπίζω να περασει συντομα και να δράσει η νέα αγωγή αλλιώς δεν μας βλέπω καλά. 

Σας ευχαριστω όλες. 

ΥΓ το παιδι μου, το αγγελουδι μου υποφέρει εδώ και καιρό και δεν το πηραμρ είδηση καθώς νομίζαμε ότι παει καλά με την αγωγή... Αλλά κορίτσια αυτό το αγγελουδι ενώ υποφέρει και ποναει , γελαει όλη την ώρα   που το βρίσκει το κουράγιο να χαμογελάσει ενώ είναι νηστικό και τόσο ταλαιπωρημένο??? Πείτε μου που??? Είναι ένα αγγελουδι

Είχες πει πως "ο,τι κ αν είναι θα το ξεπεράσετε" κ αυτό ακριβώς θα κάνετε.

Σίγουρα είναι μια δυσκολη κατάσταση μα εφόσον την γνωρίζετε κ έχετε δράσει εγκαίρως θα πάνε όλα κατ ευχήν..όπως κ το εύχομαι!

Κουράγιο κ υπομονή!

Υγ: την ίδια απορία είχαμε με τη μικρή μας της @EugenJen..έτσι κ εκείνη η γλυκα..ενω πονούσε κ πεινούσε ήταν κ είναιεσα στα χαμόγελα κ τα ναζια..Αλλα Φυσικά κ έχουν το κουράγιο να σας χαμογελάνε γιατί ο,τι κ αν περνάνε δε παύει για εκείνα ο κόσμος τους να είστε εσείς κ τους αρκεί να είναι στην αγκαλιά σας για να τα ξεχάσουν όλα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Είχες πει πως "ο,τι κ αν είναι θα το ξεπεράσετε" κ αυτό ακριβώς θα κάνετε.

Σίγουρα είναι μια δυσκολη κατάσταση μα εφόσον την γνωρίζετε κ έχετε δράσει εγκαίρως θα πάνε όλα κατ ευχήν..όπως κ το εύχομαι!

Κουράγιο κ υπομονή!

Υγ: την ίδια απορία είχαμε με τη μικρή μας της @EugenJen..έτσι κ εκείνη η γλυκα..ενω πονούσε κ πεινούσε ήταν κ είναιεσα στα χαμόγελα κ τα ναζια..Αλλα Φυσικά κ έχουν το κουράγιο να σας χαμογελάνε γιατί ο,τι κ αν περνάνε δε παύει για εκείνα ο κόσμος τους να είστε εσείς κ τους αρκεί να είναι στην αγκαλιά σας για να τα ξεχάσουν όλα!!

Σε ευχαριστώ πολυ για την στήριξη, να σαι καλά και να χαίρεστε το παιδακι σας!!! 

Ναι θα το ξεπεράσουμε θέλω να πιστευω.. Αλλά είναι πολυ δυσκολο να βλέπεις το σπλαχνο σου αβοήθητο να κλαίει και να χτυπιέται, να πηγαίνεις σε γιατρους και να μην βρίσκεις τι φταίει εδώ και ένα μήνα... Και να έχεις ακόμα ένα παιδακι να πρεπει να κάνεις τον καραγκιόζη για να ναι χαρουμενο, να έχεις ένα σπίτι να μαζεψεις και έναν συζυγο να στηριξεις,και να μηνε χεις κοντά σου κανένα δικό σου άνθρωπο..και όλοι να με λένε υπερβολική και ότι κάτι δεν κάνω σωστά... Ενώ εγώ βλέπω ότι το παιιδ μου υποφέρει εδώ και έναν ολόκληρο μήνα... Και άκρη να μην βρίσκω... 

Ελπίζω να μας βοηθήσει ο θεος και αυτή τη φορά να βοηθήσει το μωρό να φαει επιτέλους.... 

Σε ευχαριστώ

Και όντως ότι κι αν περνανε , εκείνα χαμογελάνε πλατια γιατί όπως είπες εμείς είμαστε ο κόσμος τους... Καρδουλα μου, πευαινωστην ιδέα ότι δεν μπορώ να τη βοηθήσω ενώ έχω κάνει τα παντα... 

Μακάρι να ναι όντως αυτό το προξλημα μας και να το λυσουμε


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την στήριξη, να σαι καλά και να χαίρεστε το παιδακι σας!!! 

Ναι θα το ξεπεράσουμε θέλω να πιστευω.. Αλλά είναι πολυ δυσκολο να βλέπεις το σπλαχνο σου αβοήθητο να κλαίει και να χτυπιέται, να πηγαίνεις σε γιατρους και να μην βρίσκεις τι φταίει εδώ και ένα μήνα... Και να έχεις ακόμα ένα παιδακι να πρεπει να κάνεις τον καραγκιόζη για να ναι χαρουμενο, να έχεις ένα σπίτι να μαζεψεις και έναν συζυγο να στηριξεις,και να μηνε χεις κοντά σου κανένα δικό σου άνθρωπο..και όλοι να με λένε υπερβολική και ότι κάτι δεν κάνω σωστά... Ενώ εγώ βλέπω ότι το παιιδ μου υποφέρει εδώ και έναν ολόκληρο μήνα... Και άκρη να μην βρίσκω... 

Ελπίζω να μας βοηθήσει ο θεος και αυτή τη φορά να βοηθήσει το μωρό να φαει επιτέλους.... 

Σε ευχαριστώ

Και όντως ότι κι αν περνανε , εκείνα χαμογελάνε πλατια γιατί όπως είπες εμείς είμαστε ο κόσμος τους... Καρδουλα μου, πευαινωστην ιδέα ότι δεν μπορώ να τη βοηθήσω ενώ έχω κάνει τα παντα... 

Μακάρι να ναι όντως αυτό το προξλημα μας και να το λυσουμε

Καλή δύναμη μανούλα... Ο,τι κ να είναι να το αντιμετωπίσετε! 

Το ένστικτο της μάνας ποτέ δεν κάνει λάθος! Είμαι σίγουρη πως το μωράκι σου τώρα που βρήκατε την αιτία θα τα πάει καλύτερα!

Τι ακριβώς είναι η οισοφαγίτιδα; Και τι συμπτώματα έχει;

  • Ευχαριστώ 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Nina13 είπε:

Κορίτσια αυτά που περναμε ουτε στον εχθρό μου... Δεν το πςριμενα ποτε αυτό.... 

Το παιδακι μας παλι επαθε προφανως οισοφαγιτιδα, παρολοπου κάνουμε θεραπεία εδώ και ένα μήνα... Οι εξετάσεις αίματος και ουρων ήταν καλές, αλλά το παιδι συνεχίζει και μειώνει ποσοτητες και εμείς χθες πηγαμε σε παιδογαστρεντερολογο... Ξεκίνησαμε νέα αγωγή από χθες το βράδυ, μα η μπεμπα μας όλο και μειώνει. Είπαμε να δουμε πως θα παει μέχρι την Κυριακή, αν φθάσουμε στην Κυριακή δλδ και δεν χρειαστεί να νοσηλευθουμε. 

Αυτά ελπίζω να περασει συντομα και να δράσει η νέα αγωγή αλλιώς δεν μας βλέπω καλά. 

Σας ευχαριστω όλες. 

ΥΓ το παιδι μου, το αγγελουδι μου υποφέρει εδώ και καιρό και δεν το πηραμρ είδηση καθώς νομίζαμε ότι παει καλά με την αγωγή... Αλλά κορίτσια αυτό το αγγελουδι ενώ υποφέρει και ποναει , γελαει όλη την ώρα   που το βρίσκει το κουράγιο να χαμογελάσει ενώ είναι νηστικό και τόσο ταλαιπωρημένο??? Πείτε μου που??? Είναι ένα αγγελουδι

Περαστικά στο χαρούμενο μωράκι σου! Να περάσει γρήγορα χωρίς να ταλαιπωρηθεί άλλο! Καλή δύναμη μανούλα!

  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Καλή δύναμη μανούλα... Ο,τι κ να είναι να το αντιμετωπίσετε! 

Το ένστικτο της μάνας ποτέ δεν κάνει λάθος! Είμαι σίγουρη πως το μωράκι σου τώρα που βρήκατε την αιτία θα τα πάει καλύτερα!

Τι ακριβώς είναι η οισοφαγίτιδα; Και τι συμπτώματα έχει;

 

Just now, Christinα είπε:

Περαστικά στο χαρούμενο μωράκι σου! Να περάσει γρήγορα χωρίς να ταλαιπωρηθεί άλλο! Καλή δύναμη μανούλα!

Χίλια ευχαριστώ για την συμπαράσταση κορίτσια.. Να ΣτΕ παντα καλά ευχομαι. Το ένστικτο είναι αλάνθαστο τελικά.. Απλά στον γιο είχε περασει αμέσως με τα κατάλληλα φάρμακα, και η μικρή δεν είχε συμπτώματα περαν από τη μείωση ποσοτητας και το κλάμα την ώρα που έτρωγε.. Όλοι με έβγαζαν τρελή, ότι έχει κολικους κτλ.. Καμιά σχέση όμως... 

Και παλι ευχαριστώ. 

Γοπ έχει συμπτώματα να ανεβοκατεβαίνουν γουλιές γάλα με όξινα από το στομάχι και να καίνε τον οισοφάγο με αποτέλεσμα να δημιουργουν μικρά έλκη στον οισοφάγο, έτσι όταν πεφτει γάλα, την ώρα που καταπίνει το μωρό, εκείνο καίγεται και ποναει με αποτέλεσμα να μην τρώει από τον πονο. Σιγά σιγά οδηγείται σε οισοφαγιτιδα και σε απέχθεια προς τη τροφή, με λίγα λόγια ποναει και φοβάται ότι αν πιει γάλα θα ξανά πονέσει.. Αυτά.... 

  • Λυπημένη/-ος 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nina13 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την στήριξη, να σαι καλά και να χαίρεστε το παιδακι σας!!! 

Ναι θα το ξεπεράσουμε θέλω να πιστευω.. Αλλά είναι πολυ δυσκολο να βλέπεις το σπλαχνο σου αβοήθητο να κλαίει και να χτυπιέται, να πηγαίνεις σε γιατρους και να μην βρίσκεις τι φταίει εδώ και ένα μήνα... Και να έχεις ακόμα ένα παιδακι να πρεπει να κάνεις τον καραγκιόζη για να ναι χαρουμενο, να έχεις ένα σπίτι να μαζεψεις και έναν συζυγο να στηριξεις,και να μηνε χεις κοντά σου κανένα δικό σου άνθρωπο..και όλοι να με λένε υπερβολική και ότι κάτι δεν κάνω σωστά... Ενώ εγώ βλέπω ότι το παιιδ μου υποφέρει εδώ και έναν ολόκληρο μήνα... Και άκρη να μην βρίσκω... 

Ελπίζω να μας βοηθήσει ο θεος και αυτή τη φορά να βοηθήσει το μωρό να φαει επιτέλους.... 

Σε ευχαριστώ

Και όντως ότι κι αν περνανε , εκείνα χαμογελάνε πλατια γιατί όπως είπες εμείς είμαστε ο κόσμος τους... Καρδουλα μου, πευαινωστην ιδέα ότι δεν μπορώ να τη βοηθήσω ενώ έχω κάνει τα παντα... 

Μακάρι να ναι όντως αυτό το προξλημα μας και να το λυσουμε

Κοριτσι μου κι εμεις περασαμε οισοφαγιτιδα λογω πλ εντονης γοπ...ειναι πλ δυσκολο..οτι κ να λεμε ...αν δεν εχεις δει το παιδακι σ να υποφερει ετσι, δεν το καταλαβαινεις...ειναι πλ επιπονο. αλλα να θυμασαι οτι ειναι μια κατασταση παροδικη κ περαστικη..θα κανετε οτι σας πουν οι γιατροι κ συντομα ολα θα ειναι παρελθον...εξαλλου μολις μεφαλωσουν λογο τα μωρακια συνηθως ξεπερνιουνται αυτα τα θεματα...η δικια μου μετα τον 6ο ηταν αλλο παιδι...περαστικα πολλα ευχομαι! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσι μου κι εμεις περασαμε οισοφαγιτιδα λογω πλ εντονης γοπ...ειναι πλ δυσκολο..οτι κ να λεμε ...αν δεν εχεις δει το παιδακι σ να υποφερει ετσι, δεν το καταλαβαινεις...ειναι πλ επιπονο. αλλα να θυμασαι οτι ειναι μια κατασταση παροδικη κ περαστικη..θα κανετε οτι σας πουν οι γιατροι κ συντομα ολα θα ειναι παρελθον...εξαλλου μολις μεφαλωσουν λογο τα μωρακια συνηθως ξεπερνιουνται αυτα τα θεματα...η δικια μου μετα τον 6ο ηταν αλλο παιδι...περαστικα πολλα ευχομαι! 

Καλη μου κοπέλα ευχαριστω παρα πολυ!!! Παρα πολυ !!! Να σαι παντα καλά με το κοριτσάκι σας και να χετε όλα τα καλά!!!! Το χω ξαναπεράσει με τον γιο, οχι σε τέτοιο βαθμό όμως... Τουλάχιστον εκείνος με την πρωτη αγωγή έστρωσε μέσα σε τρεις ημέρες.. Η μπεμπα με την ίδια αγωγή, εδώ και ένα μήνα και οχι απλα δεν έστρωσε αλλά χειροτερεύει η κατάσταση μας ώρα με την ώρα, μέρα με την μέρα.... 

Πως το ξεπεράσατε που εσυ θηλάζει κιόλας??? Ποπο  φαντάζομαι τα κουράγια σου


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Καλη μου κοπέλα ευχαριστω παρα πολυ!!! Παρα πολυ !!! Να σαι παντα καλά με το κοριτσάκι σας και να χετε όλα τα καλά!!!! Το χω ξαναπεράσει με τον γιο, οχι σε τέτοιο βαθμό όμως... Τουλάχιστον εκείνος με την πρωτη αγωγή έστρωσε μέσα σε τρεις ημέρες.. Η μπεμπα με την ίδια αγωγή, εδώ και ένα μήνα και οχι απλα δεν έστρωσε αλλά χειροτερεύει η κατάσταση μας ώρα με την ώρα, μέρα με την μέρα.... 

Πως το ξεπεράσατε που εσυ θηλάζει κιόλας??? Ποπο  φαντάζομαι τα κουράγια σου

ασε...εκανε αφαγιες...εβλεπε στηθος κ πλανταζε στο κλαμα...απο τη στιγμη που την εβαζα σε σταση θηλασμου..πηραμε αγωγη αντιοξινου και σταδιακα βελτιωθηκε..ηταν κ με τις μερες της ομως....γενικα εμετοι ρουκετες κ γουλιες, οπως κι αυπνια, μονο αγκαλια ορθια ολη μερα, ακομα κ στον υπνο ετσι, μονο πανω μου...ανησυχια...κ πλ πλ κλαμα, απαρηγορητο λογω πονου...τα περασαμε ολα...η δικια μ ειχε γινει πλ ανησυχη κ κολλημενη ΜΟΝΟ πανω μου επι μηνες ολοκληρους...σιγουρα ως τον 7ο...αλλα μετα αλλαξε πολυ πλεον...με στερεες κλπ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...