Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 17 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι ενώ δεν είχα έχω τώρα το απόγευμα πόνους δ ξέρω εάν είναι κοιλιά μέση η πόδια .. δ ξέρω ενώ ήμουν πολύ καλα σήμερα ξέφυγα κ βλέπω παντού φαντάσματα .. δηλαδή ακόμα κ εμένα την ίδια κούρασα 

      Λογικη τη βρίσκω την αντίδραση σου,δεν περνάμε και λίγα για να κάνουμε ένα παιδάκι.Δεν ξέρω που οφείλονται οι πόνοι σου,πάντως υπάρχει περίπτωση να είναι εμφύτευσης ☺️

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Nina13 είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου.. Νομίζω ότι παμε λιγοβκαλυτερα σήμερα.. Σας ευχαριστω όλες για τις ευχές και την θετική ενέργεια και για την συμπαράσταση.. Γενικά ένα μεγάλο ευχαριστώ.. Ελπίζω να παμε καλυτερα... 

Πολύ χαίρομαι! σε λιγες μέρες δν θα τη χορταίνεις φαγητό!:x

  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

11 hours ago, elenioz said:

Και εμένα η μέση δεν με πονάει ευτυχώς. Μονο λίγο στα σημεία που έγινε η επισκηρίδιος. Εγώ πάλι έχω θέμα με τα πόδια μου και με τον ποπό από τις τόσες ώρες που κάθομαι και θηλάζω.... Μουδιάζουν και με καίνε! Προσπαθώ να αλλάζω στάσεις αλλά δεν βοηθάει κ πολύ!

 @Eva137 Χαχαα εγώ της λέω ότι έρχεται η μπριζολίτσα σου!!! 

Γι'αυτό είπα και πάρα πάνω ότι από κάποια φάση και μετά πρέπει να σταματάνε αυτά, περισσότερο για να προστατέψουμε τα παιδιά μας -- και να μην το θεωρούν κάτι φυσιολογικό (να τους βλέπουν έτσι) όπως το κοριτσακι που λες με το φιλί. Τώρα τόσο μικρά που είναι τα δικά μας σίγουρα δεν μας νοιάζει ακόμη. 

@Vivi8 Φυσιολογικό είναι κ εγώ έτσι ξέρω. Εμένα με είχε προειδοποιήσει και η γιατρός να μην φρικαρω αν γίνει. Αλλά το θυμόμουν κ από την αδελφή μου, που το είχε υπερβολικά έντονα. Είναι λόγο των ορμονών. Εννιά μήνες δεν γινόταν ο σωστός κύκλος, δεν χάναμε όσες τρίχες πρέπει. Οπότε τώρα γίνεται μαζεμένο. 

Πάντως σίδηρο, θυροειδή κτλπ είναι καλό ολες μας να τα ελέγξουμε μετά την εγκυμοσύνη. Για να ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται ο οργανισμός μας. 

Επίσης είμαστε πάνω στο άλμα 15-19 και τα έχω παίξει. Δεν κοιμάται με τίποτα το βράδυ, θέλει συνεχώς να είναι στο στήθος (από τις 9 το βράδυ το έβγαλε για να κοιμηθεί χωρίς αυτό στις 4). Δεν κάθεται ξανφικα ούτε στο γυμναστήριο της, ούτε ριλάξ τίποτα, θέλει μόνο πάνω μου να είναι συνεχώς. Έτσι θα πάει ως το τέλος;; Τώρα είμαστε στην 16η. Ποια εβδομάδα είναι η κορύφωση ξέρετε; 

Κι εμείς διανύουμε την 16η εβδομάδα και είμαστε λίγο αναστατωμένοι. Το θετικό είναι ότι έχει αρχίσει να μου κάνει περισσότερα χαμόγελα, να ανοίγει πιο διάπλατα τα μάτια του, να παρατηρεί περισσότερα, να πιάνει τα πάντα... σαν να ξύπνησε και να μεγάλωσε απότομα. Το κακό είναι ότι σαν να βαριέται πιο εύκολα τώρα, θέλει συνέχεια να του μιλάς, να του τραγουδάς, να τον χαϊδεύεις-γαργαλάς, να τον παίρνεις αγκαλιά, να τον περπατάς κτλ. Πάνε αυτά που καθότανε με τις ώρες στο ριλάξ του. Τον πιάνει γκρίνια συχνά και δε ξέρω αν είναι επειδή πονάει η κοιλίτσα ή τα δόντια του, ή αν είναι επειδή περνάει άλμα ή επειδή βαριέται ή επειδή είναι κουρασμένος αλλά έχει υπερένταση και δε μπορεί να κοιμηθεί. Επίσης τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κι άλλη φορά μέσα στη νύχτα (γύρω στις 4), όπως έκανε δηλαδή όταν ήταν νεογέννητο και χθες το βράδυ και τις δυο φορές που ξύπνησε είχε γυρίσει μπρούμυτα στον ύπνο του και μάλλον προσπαθούσε να γυρίσει πάλι στο πλάι ή ανάσκελα και δε μπορούσε και ήταν μέσα στα νεύρα. Ευτυχώς κάθε φορά τον τάιζα λίγο και ξανακοιμόταν. Ελπίζω μόλις βγούμε από αυτό το άλμα να ηρεμήσει λίγο πάλι.

 

8 hours ago, Anastasia05 said:

17η!!! Σε κάθε παιδάκι όμως μπορεί για διαφέρει..

Εγώ ξεκίνησα απόχη από γαλακτοκομικά κ δεν ξέρω τι να φάω!:lol: ούτε γάλα,ούτε τυριά,ούτε σοκολάτες,τίποτα!!

Έχει τρομερή ανησυχία και δυσφορία ο μικρός κ θέλουμε να καλύψουμε κι αυτό το ενδεχόμενο.. θα κάνουμε κ κάποιες εξετάσεις κ θα δούμε.. 

Έχει λίγες μέρες που βελτιώθηκε λιγάκι κ ας πούμε κοιμάται κι ενα 3 ωρο(πριν κάτι δεκάλεπτα με το ζόρι) συνολικά μέσα στη μέρα κ καλύτερα το βραδυ. 

Δύσκολη η αποχή από τα γαλακτοκομικά... υπάρχουν παντού τα άτιμα! Και είναι και δύσκολο να καταλάβεις τί φταίει αν είναι ανήσυχο το μωρό. Μπορεί να φταίνε τα δόντια, μπορεί να πονάει η κοιλίτσα λόγω δυσπεψίας επειδή είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους σύστημα... άντε να βρεις τί φταίει. Μόνο δοκιμή με αποχές από φαγητά μπορείς να κάνεις όπως λες. Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο τεστ αλλεργίας που μπορούν να κάνουν από τόσο μικρά. Πάντως από vegan γάλατα το αγαπημένο μου είναι το cashew milk. Δε ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά έχει πολύ ήπια γεύση και σχετικά κοντά στο κανονικό γάλα. Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις και μόνη σου γιατί απλά μουλιάζεις τα κάσιους και τα χτυπάς στο μπλέντερ (δε θέλει ούτε στράγγιγμα ούτε τίποτε άλλο). Εγώ τα γάλατα σόγιας, καρύδας και αμυγδάλου δε μπορώ να τα πιω με τίποτα... μου αφήνουν πολύ περίεργο aftertaste και μου φέρνουν ναυτία. Πάντως το oat milk μου άρεσε μια φορά που δοκίμασα, απλά μου είχε φανεί πολύ γλυκό γιατί αυτό που βρήκα στο σουπερμαρκετ είχε και ζάχαρη μέσα.

 

8 hours ago, marianna1986 said:

Καλημέρα!!!

Η 17η είναι η κορύφωση! Εμείς σήμερα μπήκαμε στην 17 και είμαι επί ποδός για το τι θα τραβήξω πάλι! Θυμάμαιστην κόρη μου αυτό το αλμα ήταν το χειρότερο ειδικά η 17 εβδ μας είχε γονατίσει... Ξυπνούσε τη νύχτα κ ήθελε να γυρίσει μπρουμυτα κ ανάσκελα και δεν μπορούσε καλά...

Μέχρι στιγμής σε αυτόν δεν έχω δει κάτι περίεργο. Τα βράδια του ακόμα είναι λίγο άστατα αλλά γενικά κοιμάται! Πριν 3 μέρες γύρισε και από μπρούμυτα ανάσκελα. Ας μας πουν τα υπόλοιπα κορίτσια που πέρασαν πρόσφατα την 17η αν δυσκολεύτηκαν...

Κορίτσια, και τα δικά σας τα παιδάκια ξεκίνησαν να γυρνάνε από ανάσκελα μπρούμυτα πρώτα? Γιατί ο δικός μου το κάνει συνέχεια αυτό πια (στο κρεβατάκι του, στο γυμναστήριο... όπου και να τον ξαπλώσω ανάσκελα αυτός μέσα σε ένα λεπτό έχει γυρίσει μπρούμυτα) αλλά είχα διαβάσει ότι τα περισσότερα μωρά ξεκινάνε να γυρνάνε πρώτα από μπρούμυτα ανάσκελα και κάνα μήνα μετά από ανάσκελα μπρούμυτα. Απλά αναρωτιέμαι τί ισχύει τελικά. Ελπίζω πάντως να καταφέρουμε και το αντίθετο γιατί και ο μικρός εκνευρίζεται που δε μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα κι εγώ αγχώνομαι μη πάθει τίποτα στον ύπνο του αν μείνει ξαπλωμένος με το κεφάλι κάτω.

 

  • Ευχαριστώ 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Κι εμείς διανύουμε την 16η εβδομάδα και είμαστε λίγο αναστατωμένοι. Το θετικό είναι ότι έχει αρχίσει να μου κάνει περισσότερα χαμόγελα, να ανοίγει πιο διάπλατα τα μάτια του, να παρατηρεί περισσότερα, να πιάνει τα πάντα... σαν να ξύπνησε και να μεγάλωσε απότομα. Το κακό είναι ότι σαν να βαριέται πιο εύκολα τώρα, θέλει συνέχεια να του μιλάς, να του τραγουδάς, να τον χαϊδεύεις-γαργαλάς, να τον παίρνεις αγκαλιά, να τον περπατάς κτλ. Πάνε αυτά που καθότανε με τις ώρες στο ριλάξ του. Τον πιάνει γκρίνια συχνά και δε ξέρω αν είναι επειδή πονάει η κοιλίτσα ή τα δόντια του, ή αν είναι επειδή περνάει άλμα ή επειδή βαριέται ή επειδή είναι κουρασμένος αλλά έχει υπερένταση και δε μπορεί να κοιμηθεί. Επίσης τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κι άλλη φορά μέσα στη νύχτα (γύρω στις 4), όπως έκανε δηλαδή όταν ήταν νεογέννητο και χθες το βράδυ και τις δυο φορές που ξύπνησε είχε γυρίσει μπρούμυτα στον ύπνο του και μάλλον προσπαθούσε να γυρίσει πάλι στο πλάι ή ανάσκελα και δε μπορούσε και ήταν μέσα στα νεύρα. Ευτυχώς κάθε φορά τον τάιζα λίγο και ξανακοιμόταν. Ελπίζω μόλις βγούμε από αυτό το άλμα να ηρεμήσει λίγο πάλι.

 

Δύσκολη η αποχή από τα γαλακτοκομικά... υπάρχουν παντού τα άτιμα! Και είναι και δύσκολο να καταλάβεις τί φταίει αν είναι ανήσυχο το μωρό. Μπορεί να φταίνε τα δόντια, μπορεί να πονάει η κοιλίτσα λόγω δυσπεψίας επειδή είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους σύστημα... άντε να βρεις τί φταίει. Μόνο δοκιμή με αποχές από φαγητά μπορείς να κάνεις όπως λες. Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο τεστ αλλεργίας που μπορούν να κάνουν από τόσο μικρά. Πάντως από vegan γάλατα το αγαπημένο μου είναι το cashew milk. Δε ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά έχει πολύ ήπια γεύση και σχετικά κοντά στο κανονικό γάλα. Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις και μόνη σου γιατί απλά μουλιάζεις τα κάσιους και τα χτυπάς στο μπλέντερ (δε θέλει ούτε στράγγιγμα ούτε τίποτε άλλο). Εγώ τα γάλατα σόγιας, καρύδας και αμυγδάλου δε μπορώ να τα πιω με τίποτα... μου αφήνουν πολύ περίεργο aftertaste και μου φέρνουν ναυτία. Πάντως το oat milk μου άρεσε μια φορά που δοκίμασα, απλά μου είχε φανεί πολύ γλυκό γιατί αυτό που βρήκα στο σουπερμαρκετ είχε και ζάχαρη μέσα.

 

Κορίτσια, και τα δικά σας τα παιδάκια ξεκίνησαν να γυρνάνε από ανάσκελα μπρούμυτα πρώτα? Γιατί ο δικός μου το κάνει συνέχεια αυτό πια (στο κρεβατάκι του, στο γυμναστήριο... όπου και να τον ξαπλώσω ανάσκελα αυτός μέσα σε ένα λεπτό έχει γυρίσει μπρούμυτα) αλλά είχα διαβάσει ότι τα περισσότερα μωρά ξεκινάνε να γυρνάνε πρώτα από μπρούμυτα ανάσκελα και κάνα μήνα μετά από ανάσκελα μπρούμυτα. Απλά αναρωτιέμαι τί ισχύει τελικά. Ελπίζω πάντως να καταφέρουμε και το αντίθετο γιατί και ο μικρός εκνευρίζεται που δε μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα κι εγώ αγχώνομαι μη πάθει τίποτα στον ύπνο του αν μείνει ξαπλωμένος με το κεφάλι κάτω.

 

Σκέψου ότι πριν 30 χρόνια μας βάζαμε μπρούμυτα όταν ειμασταν νινακια..

Καλά κάνεις κ τον προσέχεις! Εμένα δεν γυρίζει ακόμη!

Θα δοκιμάσω το γάλα που πήρα κι ελπίζω να πίνεται γιατί αλλιώς θα σκάσω:P

Έχει ηρεμήσει το παιδί από τη μέρα που είπαμε για απόχη,λες να με λυπήθηκε κι αυτός?!:lol:

Πολλά μπορεί να τους φταίνε..δεν ξέρω τι θα κάνουμε τελικά. Κ πρέπει να του πάρω κ γάλα σκόνη! Μάλλον θα παρω υποαλλεργικο,για αρχή τουλάχιστον και βλέπουμε!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Κι εμείς διανύουμε την 16η εβδομάδα και είμαστε λίγο αναστατωμένοι. Το θετικό είναι ότι έχει αρχίσει να μου κάνει περισσότερα χαμόγελα, να ανοίγει πιο διάπλατα τα μάτια του, να παρατηρεί περισσότερα, να πιάνει τα πάντα... σαν να ξύπνησε και να μεγάλωσε απότομα. Το κακό είναι ότι σαν να βαριέται πιο εύκολα τώρα, θέλει συνέχεια να του μιλάς, να του τραγουδάς, να τον χαϊδεύεις-γαργαλάς, να τον παίρνεις αγκαλιά, να τον περπατάς κτλ. Πάνε αυτά που καθότανε με τις ώρες στο ριλάξ του. Τον πιάνει γκρίνια συχνά και δε ξέρω αν είναι επειδή πονάει η κοιλίτσα ή τα δόντια του, ή αν είναι επειδή περνάει άλμα ή επειδή βαριέται ή επειδή είναι κουρασμένος αλλά έχει υπερένταση και δε μπορεί να κοιμηθεί. Επίσης τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κι άλλη φορά μέσα στη νύχτα (γύρω στις 4), όπως έκανε δηλαδή όταν ήταν νεογέννητο και χθες το βράδυ και τις δυο φορές που ξύπνησε είχε γυρίσει μπρούμυτα στον ύπνο του και μάλλον προσπαθούσε να γυρίσει πάλι στο πλάι ή ανάσκελα και δε μπορούσε και ήταν μέσα στα νεύρα. Ευτυχώς κάθε φορά τον τάιζα λίγο και ξανακοιμόταν. Ελπίζω μόλις βγούμε από αυτό το άλμα να ηρεμήσει λίγο πάλι.

 

Δύσκολη η αποχή από τα γαλακτοκομικά... υπάρχουν παντού τα άτιμα! Και είναι και δύσκολο να καταλάβεις τί φταίει αν είναι ανήσυχο το μωρό. Μπορεί να φταίνε τα δόντια, μπορεί να πονάει η κοιλίτσα λόγω δυσπεψίας επειδή είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους σύστημα... άντε να βρεις τί φταίει. Μόνο δοκιμή με αποχές από φαγητά μπορείς να κάνεις όπως λες. Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο τεστ αλλεργίας που μπορούν να κάνουν από τόσο μικρά. Πάντως από vegan γάλατα το αγαπημένο μου είναι το cashew milk. Δε ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά έχει πολύ ήπια γεύση και σχετικά κοντά στο κανονικό γάλα. Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις και μόνη σου γιατί απλά μουλιάζεις τα κάσιους και τα χτυπάς στο μπλέντερ (δε θέλει ούτε στράγγιγμα ούτε τίποτε άλλο). Εγώ τα γάλατα σόγιας, καρύδας και αμυγδάλου δε μπορώ να τα πιω με τίποτα... μου αφήνουν πολύ περίεργο aftertaste και μου φέρνουν ναυτία. Πάντως το oat milk μου άρεσε μια φορά που δοκίμασα, απλά μου είχε φανεί πολύ γλυκό γιατί αυτό που βρήκα στο σουπερμαρκετ είχε και ζάχαρη μέσα.

 

Κορίτσια, και τα δικά σας τα παιδάκια ξεκίνησαν να γυρνάνε από ανάσκελα μπρούμυτα πρώτα? Γιατί ο δικός μου το κάνει συνέχεια αυτό πια (στο κρεβατάκι του, στο γυμναστήριο... όπου και να τον ξαπλώσω ανάσκελα αυτός μέσα σε ένα λεπτό έχει γυρίσει μπρούμυτα) αλλά είχα διαβάσει ότι τα περισσότερα μωρά ξεκινάνε να γυρνάνε πρώτα από μπρούμυτα ανάσκελα και κάνα μήνα μετά από ανάσκελα μπρούμυτα. Απλά αναρωτιέμαι τί ισχύει τελικά. Ελπίζω πάντως να καταφέρουμε και το αντίθετο γιατί και ο μικρός εκνευρίζεται που δε μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα κι εγώ αγχώνομαι μη πάθει τίποτα στον ύπνο του αν μείνει ξαπλωμένος με το κεφάλι κάτω.

 

Νομίζω ότι γεννησαμε μαζί εμείς Ε? Στις 7! Η μπούκα δεν γυρνάει ακόμα αλλά κάνει κάτι περίεργα τεντωματα! Παρατηρώ κι εγώ ότι βαριέται πιο εύκολα! Επίσης τσιρίζει πολύ! Όχι για γκρίνια αλλά για κουβέντα! Εσάς τσιριζουν? Μας έχει πάρει τα αυτιά!

@Anastasia05 δύσκολο με τα γαλακτοκομικά...κι εγώ τα είχα κόψει! Κι αυτά τα βιγκαν δν μ αρέσουν καθόλου! Ένα ποτήρι γάλα νομίζω μπορείς να πίνεις! Αν έχει αλλεργία φαίνεται κ στα κακα , είναι κάπως βλενωδη! Μακάρι να μην είναι τίποτα, να ήταν φάση κ να πέρασε!

Η μπούκα κάνει πολλές γουλιτσες, στο ρέψιμο δλδ κάνει αρκετή για να λερώσει σαλιαρα κ πιο μετα μπορεί να της τρέξει πάλι! Δεν δυσφορει καθόλου απλά τρέχει το γαλατακι. Έχει καμμία εικόνα αν ειναι κάτι ανησυχητικό? Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ! Το αγοράκι μ δν έκανε καθόλου γουλιτσες κ δν ήξερα καν πως είναι!

  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Σκέψου ότι πριν 30 χρόνια μας βάζαμε μπρούμυτα όταν ειμασταν νινακια..

Καλά κάνεις κ τον προσέχεις! Εμένα δεν γυρίζει ακόμη!

Θα δοκιμάσω το γάλα που πήρα κι ελπίζω να πίνεται γιατί αλλιώς θα σκάσω:P

Έχει ηρεμήσει το παιδί από τη μέρα που είπαμε για απόχη,λες να με λυπήθηκε κι αυτός?!:lol:

Πολλά μπορεί να τους φταίνε..δεν ξέρω τι θα κάνουμε τελικά. Κ πρέπει να του πάρω κ γάλα σκόνη! Μάλλον θα παρω υποαλλεργικο,για αρχή τουλάχιστον και βλέπουμε!

Ναι, αυτό μου το είπε και η μαμά μου, μπρούμυτα μας κοιμήζανε. Μωρέ εκείνος να είναι καλά και ας γυρίσει όποτε θέλει!

Χαχα, μπορεί να σε λυπήθηκε το παιδί και να ηρέμησε, σαν να σου λέει "τρώγε γαλακτοκομικά μαμά, μην ανησυχείς, θα είμαι καλό παιδί"!:)

  • Χαχα 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christinα said:

Νομίζω ότι γεννησαμε μαζί εμείς Ε? Στις 7! Η μπούκα δεν γυρνάει ακόμα αλλά κάνει κάτι περίεργα τεντωματα! Παρατηρώ κι εγώ ότι βαριέται πιο εύκολα! Επίσης τσιρίζει πολύ! Όχι για γκρίνια αλλά για κουβέντα! Εσάς τσιριζουν? Μας έχει πάρει τα αυτιά!

@Anastasia05 δύσκολο με τα γαλακτοκομικά...κι εγώ τα είχα κόψει! Κι αυτά τα βιγκαν δν μ αρέσουν καθόλου! Ένα ποτήρι γάλα νομίζω μπορείς να πίνεις! Αν έχει αλλεργία φαίνεται κ στα κακα , είναι κάπως βλενωδη! Μακάρι να μην είναι τίποτα, να ήταν φάση κ να πέρασε!

Η μπούκα κάνει πολλές γουλιτσες, στο ρέψιμο δλδ κάνει αρκετή για να λερώσει σαλιαρα κ πιο μετα μπορεί να της τρέξει πάλι! Δεν δυσφορει καθόλου απλά τρέχει το γαλατακι. Έχει καμμία εικόνα αν ειναι κάτι ανησυχητικό? Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ! Το αγοράκι μ δν έκανε καθόλου γουλιτσες κ δν ήξερα καν πως είναι!

Θα συμφωνήσω με την παιδιατρο σου :)Εφόσον το παιδί δεν δυσανασχετεί δεν ειναι ανησυχητικό. Εμας κάνει γουλιτσες ενίοτε και εμετο αλλα δυσφορει κιόλας μετά το φαι. Αν είναι χαρούμενο, μην σε ανησυχεί καθολου. 

  • Ευχαριστώ 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα said:

Νομίζω ότι γεννησαμε μαζί εμείς Ε? Στις 7! Η μπούκα δεν γυρνάει ακόμα αλλά κάνει κάτι περίεργα τεντωματα! Παρατηρώ κι εγώ ότι βαριέται πιο εύκολα! Επίσης τσιρίζει πολύ! Όχι για γκρίνια αλλά για κουβέντα! Εσάς τσιριζουν? Μας έχει πάρει τα αυτιά!

@Anastasia05 δύσκολο με τα γαλακτοκομικά...κι εγώ τα είχα κόψει! Κι αυτά τα βιγκαν δν μ αρέσουν καθόλου! Ένα ποτήρι γάλα νομίζω μπορείς να πίνεις! Αν έχει αλλεργία φαίνεται κ στα κακα , είναι κάπως βλενωδη! Μακάρι να μην είναι τίποτα, να ήταν φάση κ να πέρασε!

Η μπούκα κάνει πολλές γουλιτσες, στο ρέψιμο δλδ κάνει αρκετή για να λερώσει σαλιαρα κ πιο μετα μπορεί να της τρέξει πάλι! Δεν δυσφορει καθόλου απλά τρέχει το γαλατακι. Έχει καμμία εικόνα αν ειναι κάτι ανησυχητικό? Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ! Το αγοράκι μ δν έκανε καθόλου γουλιτσες κ δν ήξερα καν πως είναι!

Ναι, σωστά, στις 7 γεννήσαμε και οι δυο! Αυτά τα περίεργα τεντώματα (στο πλάι και να λυγίζει την πλάτη προς τα πίσω) τα κάνει και ο δικός μου... έτσι ξεκίνησε να γυρνάει στο πλάι και μετά μπρούμυτα. Ο δικός μου δεν τσιρίζει πολύ, εκτός από όταν τον πιάσουν τα νεύρα του, αλλά μουρμουρίζει πολύ όταν έχει όρεξη, είτε γιατί μιλάει μόνος του ή στα παιχνίδια του είτε γιατί παραπονιέται και γκρινιάζει αν δεν του δίνουμε αρκετή σημασία. Εγώ τον λέω κύριο μίρλα όταν τον πιάνει. Νομίζω είναι στο παιδί αυτό. Ο δεύτερος γιος της αδερφής μου πατάει τσιρίδες πολύ συχνά για τα πάντα... και στη χαρά και στη λύπη και στη βαρεμάρα του τσιρίζει. Πειραματίζεται με τη φωνή του μάλλον. 

Οι γουλίτσες από ότι ξέρω είναι φυσιολογικές. Αρκεί να μην κάνει εμετό. Λογικά μέχρι το εξάμηνο θα σταματήσουν.

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eva137 είπε:

Κι εμείς διανύουμε την 16η εβδομάδα και είμαστε λίγο αναστατωμένοι. Το θετικό είναι ότι έχει αρχίσει να μου κάνει περισσότερα χαμόγελα, να ανοίγει πιο διάπλατα τα μάτια του, να παρατηρεί περισσότερα, να πιάνει τα πάντα... σαν να ξύπνησε και να μεγάλωσε απότομα. Το κακό είναι ότι σαν να βαριέται πιο εύκολα τώρα, θέλει συνέχεια να του μιλάς, να του τραγουδάς, να τον χαϊδεύεις-γαργαλάς, να τον παίρνεις αγκαλιά, να τον περπατάς κτλ. Πάνε αυτά που καθότανε με τις ώρες στο ριλάξ του. Τον πιάνει γκρίνια συχνά και δε ξέρω αν είναι επειδή πονάει η κοιλίτσα ή τα δόντια του, ή αν είναι επειδή περνάει άλμα ή επειδή βαριέται ή επειδή είναι κουρασμένος αλλά έχει υπερένταση και δε μπορεί να κοιμηθεί. Επίσης τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κι άλλη φορά μέσα στη νύχτα (γύρω στις 4), όπως έκανε δηλαδή όταν ήταν νεογέννητο και χθες το βράδυ και τις δυο φορές που ξύπνησε είχε γυρίσει μπρούμυτα στον ύπνο του και μάλλον προσπαθούσε να γυρίσει πάλι στο πλάι ή ανάσκελα και δε μπορούσε και ήταν μέσα στα νεύρα. Ευτυχώς κάθε φορά τον τάιζα λίγο και ξανακοιμόταν. Ελπίζω μόλις βγούμε από αυτό το άλμα να ηρεμήσει λίγο πάλι.

 

Δύσκολη η αποχή από τα γαλακτοκομικά... υπάρχουν παντού τα άτιμα! Και είναι και δύσκολο να καταλάβεις τί φταίει αν είναι ανήσυχο το μωρό. Μπορεί να φταίνε τα δόντια, μπορεί να πονάει η κοιλίτσα λόγω δυσπεψίας επειδή είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους σύστημα... άντε να βρεις τί φταίει. Μόνο δοκιμή με αποχές από φαγητά μπορείς να κάνεις όπως λες. Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο τεστ αλλεργίας που μπορούν να κάνουν από τόσο μικρά. Πάντως από vegan γάλατα το αγαπημένο μου είναι το cashew milk. Δε ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά έχει πολύ ήπια γεύση και σχετικά κοντά στο κανονικό γάλα. Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις και μόνη σου γιατί απλά μουλιάζεις τα κάσιους και τα χτυπάς στο μπλέντερ (δε θέλει ούτε στράγγιγμα ούτε τίποτε άλλο). Εγώ τα γάλατα σόγιας, καρύδας και αμυγδάλου δε μπορώ να τα πιω με τίποτα... μου αφήνουν πολύ περίεργο aftertaste και μου φέρνουν ναυτία. Πάντως το oat milk μου άρεσε μια φορά που δοκίμασα, απλά μου είχε φανεί πολύ γλυκό γιατί αυτό που βρήκα στο σουπερμαρκετ είχε και ζάχαρη μέσα.

 

Κορίτσια, και τα δικά σας τα παιδάκια ξεκίνησαν να γυρνάνε από ανάσκελα μπρούμυτα πρώτα? Γιατί ο δικός μου το κάνει συνέχεια αυτό πια (στο κρεβατάκι του, στο γυμναστήριο... όπου και να τον ξαπλώσω ανάσκελα αυτός μέσα σε ένα λεπτό έχει γυρίσει μπρούμυτα) αλλά είχα διαβάσει ότι τα περισσότερα μωρά ξεκινάνε να γυρνάνε πρώτα από μπρούμυτα ανάσκελα και κάνα μήνα μετά από ανάσκελα μπρούμυτα. Απλά αναρωτιέμαι τί ισχύει τελικά. Ελπίζω πάντως να καταφέρουμε και το αντίθετο γιατί και ο μικρός εκνευρίζεται που δε μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα κι εγώ αγχώνομαι μη πάθει τίποτα στον ύπνο του αν μείνει ξαπλωμένος με το κεφάλι κάτω.

 

Η κόρη μου κ αυτή πρώτα γύρισε από μπρούμυτα ανάσκελα κ μετά από κάνα μήνα αφού τελείωσε το άλμα 15-19 έκανε το ανάσκελα σε μπρούμυτα!

Αυτά που σου κάνει στον ύπνο είναι χαρακτηριστικό του άλματος αλλά μην στεναχωριέσαι θα ξαναφτιάξει!

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Christinα είπε:

Νομίζω ότι γεννησαμε μαζί εμείς Ε? Στις 7! Η μπούκα δεν γυρνάει ακόμα αλλά κάνει κάτι περίεργα τεντωματα! Παρατηρώ κι εγώ ότι βαριέται πιο εύκολα! Επίσης τσιρίζει πολύ! Όχι για γκρίνια αλλά για κουβέντα! Εσάς τσιριζουν? Μας έχει πάρει τα αυτιά!

@Anastasia05 δύσκολο με τα γαλακτοκομικά...κι εγώ τα είχα κόψει! Κι αυτά τα βιγκαν δν μ αρέσουν καθόλου! Ένα ποτήρι γάλα νομίζω μπορείς να πίνεις! Αν έχει αλλεργία φαίνεται κ στα κακα , είναι κάπως βλενωδη! Μακάρι να μην είναι τίποτα, να ήταν φάση κ να πέρασε!

Η μπούκα κάνει πολλές γουλιτσες, στο ρέψιμο δλδ κάνει αρκετή για να λερώσει σαλιαρα κ πιο μετα μπορεί να της τρέξει πάλι! Δεν δυσφορει καθόλου απλά τρέχει το γαλατακι. Έχει καμμία εικόνα αν ειναι κάτι ανησυχητικό? Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ! Το αγοράκι μ δν έκανε καθόλου γουλιτσες κ δν ήξερα καν πως είναι!

Αυτό που σου είπαν κ τα κορίτσια. Εμένα ας πούμε κάνει γουλιες κ γελαει καπάκια. Ο πρώτος κ μένα δεν μου έκανε  καθολου. Ο μικρός συχνα.

Είναι ανησυχητικο αν το παιδί είναι χλωμό ή κακοκεφο

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Αυτό που σου είπαν κ τα κορίτσια. Εμένα ας πούμε κάνει γουλιες κ γελαει καπάκια. Ο πρώτος κ μένα δεν μου έκανε  καθολου. Ο μικρός συχνα.

Είναι ανησυχητικο αν το παιδί είναι χλωμό ή κακοκεφο

 

 

 

 

Κορίτσια και εμένα παντως που έχουμε θέμα, το μωρό δεν δυσανασχετεί καθόλου την ώρα που βγάζει.. Και ρουκέτα που έτυχε να κάνει μια μέρα μετά γελουσε.. Όποτε δεν είμαι σίγουρη πτι αυτό που λέτε ισχυει... Καλυτερα να ρωτήσετε και παιδιατρο. Η δικιά μου ουτε κακοκεφη ήταν ουτε χλωμή.. Κι όμως είχε παθει φλεγμονή απ ότι φάνηκε... Τώρα παμε αρκετά καλυτερα θα έλεγα. 

Αλλά η μπεμπα μου είναι ένα χαρουμενο μωρό ακόμα κι αν υποφέρει γι αυτό δνε το καταλάβαμε αμέσως, δλδ από την πρωτη βδομάδα... Άρα δεν είναι παντα ένδειξη, εφόσον το μωρό δεν σου δείχνει κάτι από μόνο του @Christinα @Elinita

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Nina13 είπε:

Κορίτσια και εμένα παντως που έχουμε θέμα, το μωρό δεν δυσανασχετεί καθόλου την ώρα που βγάζει.. Και ρουκέτα που έτυχε να κάνει μια μέρα μετά γελουσε.. Όποτε δεν είμαι σίγουρη πτι αυτό που λέτε ισχυει... Καλυτερα να ρωτήσετε και παιδιατρο. Η δικιά μου ουτε κακοκεφη ήταν ουτε χλωμή.. Κι όμως είχε παθει φλεγμονή απ ότι φάνηκε... Τώρα παμε αρκετά καλυτερα θα έλεγα. 

Αλλά η μπεμπα μου είναι ένα χαρουμενο μωρό ακόμα κι αν υποφέρει γι αυτό δνε το καταλάβαμε αμέσως, δλδ από την πρωτη βδομάδα... Άρα δεν είναι παντα ένδειξη, εφόσον το μωρό δεν σου δείχνει κάτι από μόνο του @Christinα @Elinita

Μα η παιδιατρος μου το είπε δεν το λέω από μόνη μου. Πλέον δεν μου κάνει τόσο συχνά όμως.

Πάντως κι εγώ είμαι της άποψης αν κάτι μας ανησυχεί να το ψάχνουμε περισσότερο.


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάνω στο θέμα αυτό εγώ να σας πω ότι δεν το ψάξαμε καθολου.. τι εννοω.. από πολύ μωρό έκανε μικρές γουλιτσες. Μόλις πια σταμάτησα το θηλασμο έκανε ρουκέτες αρκετά συχνά και εννοείται είπα στη γιατρό να δούμε για παλινδρόμηση. Μου είπε απλά να πάρω αντιαναγωγικο γάλα και εδώ και 2-3 εβδομάδες έχει κάνει ρουκέτα 1.5 φορά και γουλιές βγαζει πλέον σπάνια. Απλά εγώ της είπα να κάνουμε εξετάσεις κι εκείνη απάντησε με αλλαγή γάλατος. Τώρα δεν ξέρω αν το γάλα φτιάχνει το πρόβλημα η αν απλά το καλύπτει προσωρινά η το κάνει χειρότερο.. θα δείξει!

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Παιδιά πάνω στο θέμα αυτό εγώ να σας πω ότι δεν το ψάξαμε καθολου.. τι εννοω.. από πολύ μωρό έκανε μικρές γουλιτσες. Μόλις πια σταμάτησα το θηλασμο έκανε ρουκέτες αρκετά συχνά και εννοείται είπα στη γιατρό να δούμε για παλινδρόμηση. Μου είπε απλά να πάρω αντιαναγωγικο γάλα και εδώ και 2-3 εβδομάδες έχει κάνει ρουκέτα 1.5 φορά και γουλιές βγαζει πλέον σπάνια. Απλά εγώ της είπα να κάνουμε εξετάσεις κι εκείνη απάντησε με αλλαγή γάλατος. Τώρα δεν ξέρω αν το γάλα φτιάχνει το πρόβλημα η αν απλά το καλύπτει προσωρινά η το κάνει χειρότερο.. θα δείξει!

Καλημερα.. Το γάλα φτιάχνει το προβλημα. Αν συνεχιστεί βέβαια τότε πας για νεξιουμ όπως κο εμείς.  

Ελπίζω να μην έχετε κανένα θέμα κορίτσι μου!!! 

Εμένα ρουκέτα 2 φορές έχει κάνει από τότε που γεννήθηκε. Αν κάνει συχνά καλό είναι να συμβουλευθεί και παιδογαστρεντερολογο... Αλλά νομίζω με τον θηλασμό κάνουν πιο συχνά ρουκετες καθώς το γάλα είναι λεπτό ρευστό. Γενικά η παλλινδρομηση στα βρέφη είναι πολυ συχνή, σχεδόν τα περισσοτερα βρεφακια ταλαιπωρούνται. 

Εμείς έχουμε παλαλινδρομηση τυπου ένα στα 500...ε εμείς έχουμε 2 στα 500,καθως και τα δυο μου παιδια είχαν

Εμείς θα ξεκινήσουμε κρέμες τον άλλο μήνα οπότε πιστευω θα παμε καλα


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Καλημερα.. Το γάλα φτιάχνει το προβλημα. Αν συνεχιστεί βέβαια τότε πας για νεξιουμ όπως κο εμείς.  

Ελπίζω να μην έχετε κανένα θέμα κορίτσι μου!!! 

Εμένα ρουκέτα 2 φορές έχει κάνει από τότε που γεννήθηκε. Αν κάνει συχνά καλό είναι να συμβουλευθεί και παιδογαστρεντερολογο... Αλλά νομίζω με τον θηλασμό κάνουν πιο συχνά ρουκετες καθώς το γάλα είναι λεπτό ρευστό. Γενικά η παλλινδρομηση στα βρέφη είναι πολυ συχνή, σχεδόν τα περισσοτερα βρεφακια ταλαιπωρούνται. 

Εμείς έχουμε παλαλινδρομηση τυπου ένα στα 500...ε εμείς έχουμε 2 στα 500,καθως και τα δυο μου παιδια είχαν

Εμείς θα ξεκινήσουμε κρέμες τον άλλο μήνα οπότε πιστευω θα παμε καλα

Τις κρέμες και τα αλεσμένα περιμένω κι εγώ Νίνα μου γιατί δε σου κρύβω πως το φοβάμαι το αντιαναγωγικο. Επειδή πολλές φορές τινάζεται και φαίνεται σα να σφίγγεται φοβάμαι μήπως θέλει να το βγάλει αλλά δεν το βγάζει επειδή είναι πηχτό και ταλαιπωρείται. Όταν κλείσει 6 μήνες θα γυρίσω και στη δουλειά όποτε έχω αγωνία να έχει στρώσει το στομαχάκι της μέχρι τότε.

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Νομίζω ότι γεννησαμε μαζί εμείς Ε? Στις 7! Η μπούκα δεν γυρνάει ακόμα αλλά κάνει κάτι περίεργα τεντωματα! Παρατηρώ κι εγώ ότι βαριέται πιο εύκολα! Επίσης τσιρίζει πολύ! Όχι για γκρίνια αλλά για κουβέντα! Εσάς τσιριζουν? Μας έχει πάρει τα αυτιά!

@Anastasia05 δύσκολο με τα γαλακτοκομικά...κι εγώ τα είχα κόψει! Κι αυτά τα βιγκαν δν μ αρέσουν καθόλου! Ένα ποτήρι γάλα νομίζω μπορείς να πίνεις! Αν έχει αλλεργία φαίνεται κ στα κακα , είναι κάπως βλενωδη! Μακάρι να μην είναι τίποτα, να ήταν φάση κ να πέρασε!

Η μπούκα κάνει πολλές γουλιτσες, στο ρέψιμο δλδ κάνει αρκετή για να λερώσει σαλιαρα κ πιο μετα μπορεί να της τρέξει πάλι! Δεν δυσφορει καθόλου απλά τρέχει το γαλατακι. Έχει καμμία εικόνα αν ειναι κάτι ανησυχητικό? Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι οκ! Το αγοράκι μ δν έκανε καθόλου γουλιτσες κ δν ήξερα καν πως είναι!

η αλλεργια συνηθως προκαλει αλλεργικη κολιτιδα που εκδηλωνεται με αιματηρες κενωσεις. ειναι η νο1 ενδειξη αλλεργιας. εμεις ετσι την εντοπισαμε. οι παλινδρομησεις απο μονες τους δεν αποτελουν ενδειξη αλλεργιας. η δικια μου πχ που ειχε και γοπ, ακομα και με 6μηνες αυστηροτατης αποχης, δεν βελτιωθηκε σε αυτο το κομματι. αυτο βελτιωθηκε οταν ωριμασε ο δακτυλιος του στομαχου και εκλεινε σωστα. απλα την αλλεργια την εχουν κανει και λιγο μοδα-καραμελα οι γιατροι πλεον και ολα τα αποδιδουν εκει.και μαλιστα δινουν και τελειως λαθος συμβουλες αποχης, που επι της ουσιας αποχη δεν ειναι..απλα δυσκολευουν τη ζωη της μαμας..η σωστη αποχη ειναι πολυ αυστηρη, ακομα και τα κρεατα που καταναλωνεις πρεπει να ειναι ελευθερας βοσκης. ωστε να μην εχουν καταναλωσει σογια η ιχνη της. επισης τα αλευρα να ειναι συγκεκριμενα χωρις ιχνη σογιας...καλα για τα ιχνη γαλακτος, εννοειται ουτε λογος...πρεπει δηλ ψωμι να φτιαχνεις μονος με καθαρο αλευρι..κι απεξω να μην τρως τιποτα επι της ουσιας..γιατι δεν ελεγχεις που μπορει να εχει παρασκευαστει η ψηθει κλπ...κ αν πχ εκει πριν ειχε περασει κατι με γαλακτομικα, παλι θα βρεθουν ιχνη. γενικα ολες οι επεξεργασμενες τροφες ειναι ενοχες..οποια ενδιαφερεται εχω αναλυτικο διατροφικο οδηγο να στειλω με πμ...αλλα ξαναλεω η διαγνωση θα πρεπει να εχει γινει απο ειδικο παιδιοαλλεργιολογο...μην μπαινουμε σε τετοια διαδικασια απλα απο υποψια...ειδικα αν μονο ενοχλημα ειναι οι γουλιες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...