Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Κι εμείς διανύουμε την 16η εβδομάδα και είμαστε λίγο αναστατωμένοι. Το θετικό είναι ότι έχει αρχίσει να μου κάνει περισσότερα χαμόγελα, να ανοίγει πιο διάπλατα τα μάτια του, να παρατηρεί περισσότερα, να πιάνει τα πάντα... σαν να ξύπνησε και να μεγάλωσε απότομα. Το κακό είναι ότι σαν να βαριέται πιο εύκολα τώρα, θέλει συνέχεια να του μιλάς, να του τραγουδάς, να τον χαϊδεύεις-γαργαλάς, να τον παίρνεις αγκαλιά, να τον περπατάς κτλ. Πάνε αυτά που καθότανε με τις ώρες στο ριλάξ του. Τον πιάνει γκρίνια συχνά και δε ξέρω αν είναι επειδή πονάει η κοιλίτσα ή τα δόντια του, ή αν είναι επειδή περνάει άλμα ή επειδή βαριέται ή επειδή είναι κουρασμένος αλλά έχει υπερένταση και δε μπορεί να κοιμηθεί. Επίσης τις τελευταίες μέρες ξυπνάει κι άλλη φορά μέσα στη νύχτα (γύρω στις 4), όπως έκανε δηλαδή όταν ήταν νεογέννητο και χθες το βράδυ και τις δυο φορές που ξύπνησε είχε γυρίσει μπρούμυτα στον ύπνο του και μάλλον προσπαθούσε να γυρίσει πάλι στο πλάι ή ανάσκελα και δε μπορούσε και ήταν μέσα στα νεύρα. Ευτυχώς κάθε φορά τον τάιζα λίγο και ξανακοιμόταν. Ελπίζω μόλις βγούμε από αυτό το άλμα να ηρεμήσει λίγο πάλι.

 

Δύσκολη η αποχή από τα γαλακτοκομικά... υπάρχουν παντού τα άτιμα! Και είναι και δύσκολο να καταλάβεις τί φταίει αν είναι ανήσυχο το μωρό. Μπορεί να φταίνε τα δόντια, μπορεί να πονάει η κοιλίτσα λόγω δυσπεψίας επειδή είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους σύστημα... άντε να βρεις τί φταίει. Μόνο δοκιμή με αποχές από φαγητά μπορείς να κάνεις όπως λες. Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο τεστ αλλεργίας που μπορούν να κάνουν από τόσο μικρά. Πάντως από vegan γάλατα το αγαπημένο μου είναι το cashew milk. Δε ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει αλλά έχει πολύ ήπια γεύση και σχετικά κοντά στο κανονικό γάλα. Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις και μόνη σου γιατί απλά μουλιάζεις τα κάσιους και τα χτυπάς στο μπλέντερ (δε θέλει ούτε στράγγιγμα ούτε τίποτε άλλο). Εγώ τα γάλατα σόγιας, καρύδας και αμυγδάλου δε μπορώ να τα πιω με τίποτα... μου αφήνουν πολύ περίεργο aftertaste και μου φέρνουν ναυτία. Πάντως το oat milk μου άρεσε μια φορά που δοκίμασα, απλά μου είχε φανεί πολύ γλυκό γιατί αυτό που βρήκα στο σουπερμαρκετ είχε και ζάχαρη μέσα.

 

Κορίτσια, και τα δικά σας τα παιδάκια ξεκίνησαν να γυρνάνε από ανάσκελα μπρούμυτα πρώτα? Γιατί ο δικός μου το κάνει συνέχεια αυτό πια (στο κρεβατάκι του, στο γυμναστήριο... όπου και να τον ξαπλώσω ανάσκελα αυτός μέσα σε ένα λεπτό έχει γυρίσει μπρούμυτα) αλλά είχα διαβάσει ότι τα περισσότερα μωρά ξεκινάνε να γυρνάνε πρώτα από μπρούμυτα ανάσκελα και κάνα μήνα μετά από ανάσκελα μπρούμυτα. Απλά αναρωτιέμαι τί ισχύει τελικά. Ελπίζω πάντως να καταφέρουμε και το αντίθετο γιατί και ο μικρός εκνευρίζεται που δε μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα κι εγώ αγχώνομαι μη πάθει τίποτα στον ύπνο του αν μείνει ξαπλωμένος με το κεφάλι κάτω.

 

Φίλη ισχύει ότι σε όλα,ότι κάθε μωράκι είναι διαφορετικό με δική του ανάπτυξη!!;)

Εμένα έχει γυρίσει μια φορά από μπρούμυτα ανάσκελα..το αντίθετο όχι αν κ εδώ κ 2 μέρες γυρνάει στο πλάι..λες να το πηγαίνει εκεί?? Να σου πω με αγχωνει να γυρνάει μπρούμυτα το βράδυ γμτ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

On 23/1/2021 at 11:45 ΠΜ, Anastasia05 είπε:

17η!!! Σε κάθε παιδάκι όμως μπορεί για διαφέρει..

Εγώ ξεκίνησα απόχη από γαλακτοκομικά κ δεν ξέρω τι να φάω!:lol: ούτε γάλα,ούτε τυριά,ούτε σοκολάτες,τίποτα!!

Έχει τρομερή ανησυχία και δυσφορία ο μικρός κ θέλουμε να καλύψουμε κι αυτό το ενδεχόμενο.. θα κάνουμε κ κάποιες εξετάσεις κ θα δούμε.. 

Έχει λίγες μέρες που βελτιώθηκε λιγάκι κ ας πούμε κοιμάται κι ενα 3 ωρο(πριν κάτι δεκάλεπτα με το ζόρι) συνολικά μέσα στη μέρα κ καλύτερα το βραδυ. 

Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση και να μην ταλαιπωρήστε κορίτσι μου! 

Όσο για τα γαλακτοκομικά σε καταλαβαίνω γτ κ εγώ έκανα αποχή ένα μηνα σχεδόν. Και δεν παλεύεται. Παντού ίχνη γάλατος υπάρχουν... Τίποτα δεν μπορείς να φας. 

@marianna1986 Ωχ καλό μας κουράγιο δλδ! Μακάρι αυτήν την φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα κ μικρός να μην σας ταλαιπωρήσει τόσο. Πάντως η δικιά μου για την ώρα δεν την κόβω με τίποτα να γυρνάει. 

@Eva137 Και εμείς έτσι ακριβώς! Μέχρι τώρα έπαιζε πολύ καλά στο γυμναστήριο πλέον μόλις την βάζω υστεριάζει. Όπως κ στο ρηλαξ. Θέλει συνέχεια αγκαλιά ψηλά στον ώμο για να κοιτάει κ τα πάντα η κοτσομπόλα! Και κάνουμε μαραθώνιους θηλασμους 3-4 ώρες σερί!!!!!!! Το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές. Γενικά πολύ γκρίνια..... Αντε λίγες εβδομάδες μας έμειναν ας ελπίζουμε ότι θα στρώσει η κατάσταση 

Αααα εμάς βγήκε εντελώς κορίτσια και το ένα δόντι!!! 

@Renez Και εμένα φίλη με αγχωνει αν αρχίσει να γυρνάει τα βράδια. Καλά ήταν μικρούλια. Ποιος τα πιάνει σιγά σιγά τώρα :mrgreen:

@Christinα Ψυχούλες μου :x Τα δύο αγαπημένα αδερφάκια μαζί !!! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση και να μην ταλαιπωρήστε κορίτσι μου! 

Όσο για τα γαλακτοκομικά σε καταλαβαίνω γτ κ εγώ έκανα αποχή ένα μηνα σχεδόν. Και δεν παλεύεται. Παντού ίχνη γάλατος υπάρχουν... Τίποτα δεν μπορείς να φας. 

@marianna1986 Ωχ καλό μας κουράγιο δλδ! Μακάρι αυτήν την φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα κ μικρός να μην σας ταλαιπωρήσει τόσο. Πάντως η δικιά μου για την ώρα δεν την κόβω με τίποτα να γυρνάει. 

@Eva137 Και εμείς έτσι ακριβώς! Μέχρι τώρα έπαιζε πολύ καλά στο γυμναστήριο πλέον μόλις την βάζω υστεριάζει. Όπως κ στο ρηλαξ. Θέλει συνέχεια αγκαλιά ψηλά στον ώμο για να κοιτάει κ τα πάντα η κοτσομπόλα! Και κάνουμε μαραθώνιους θηλασμους 3-4 ώρες σερί!!!!!!! Το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές. Γενικά πολύ γκρίνια..... Αντε λίγες εβδομάδες μας έμειναν ας ελπίζουμε ότι θα στρώσει η κατάσταση 

Αααα εμάς βγήκε εντελώς κορίτσια και το ένα δόντι!!! 

@Renez Και εμένα φίλη με αγχωνει αν αρχίσει να γυρνάει τα βράδια. Καλά ήταν μικρούλια. Ποιος τα πιάνει σιγά σιγά τώρα :mrgreen:

@Christinα Ψυχούλες μου :x Τα δύο αγαπημένα αδερφάκια μαζί !!! 

Εμ για πες μου εσύ!?:ph34r:

Εμένα προς το παρόν τελειοποιεί το πιάσιμο αντικειμένων..με προορισμό το στόμα του φυσικα αλλά νταξ...

Ότι του δίνω το πιάνει αμέσως κ ότι θέλει κ βλέπει γύρω του το αρπάζει κ το επεξεργάζεται..

Είναι αυτό που λένε πως υπάρχει ένας μπουσουλας πάνω κάτω σε "επίτευγματα" αλλά κάθε μωρό ξεκινά από διαφορετικό..αλλά μιλάνε πρώτα..αλλά περπατάνε..χαμουλης!!

Μιας κ ανέφερε τις κρέμες κ τις τροφές η @Nina13 γιααα πείτε κορίτσια ,ποτέ κ τι θα δώσετε εσείς? Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας?

Εμένα μου είπε αν θέλω από τον επόμενο μήνα,δλδ να έχει κλείσει κ τον 5ο κ να αρχίσουμε με βρώμη κ φρούτα εισαγωγή ανά 2 ημέρες 1 γεύμα την ημέρα..

μετά από 2 εβδομαδες θα βάλουμε λαχανικά κ θα πάμε στα 2 γεύματα την ημέρα..

μέχρι τον 7ο να κάνουμε 3 γεύματα την ημέρα, 1 βρώμη/πλιγούρι κάτι τέτοιο (είμαι αυτής της φιλοσοφίας κ όχι τον έτοιμων κ ευτυχώς κ ο γιατρός μου το είχαμε συζητήσει από το πρώτο ραντεβού γτ ήθελα να ξέρω την ιδεολογία του) 2ο μεσημεριανό κ απογευματινό φρουτάκια..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Εμ για πες μου εσύ!?:ph34r:

Εμένα προς το παρόν τελειοποιεί το πιάσιμο αντικειμένων..με προορισμό το στόμα του φυσικα αλλά νταξ...

Ότι του δίνω το πιάνει αμέσως κ ότι θέλει κ βλέπει γύρω του το αρπάζει κ το επεξεργάζεται..

Είναι αυτό που λένε πως υπάρχει ένας μπουσουλας πάνω κάτω σε "επίτευγματα" αλλά κάθε μωρό ξεκινά από διαφορετικό..αλλά μιλάνε πρώτα..αλλά περπατάνε..χαμουλης!!

Μιας κ ανέφερε τις κρέμες κ τις τροφές η @Nina13 γιααα πείτε κορίτσια ,ποτέ κ τι θα δώσετε εσείς? Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας?

Εμένα μου είπε αν θέλω από τον επόμενο μήνα,δλδ να έχει κλείσει κ τον 5ο κ να αρχίσουμε με βρώμη κ φρούτα εισαγωγή ανά 2 ημέρες 1 γεύμα την ημέρα..

μετά από 2 εβδομαδες θα βάλουμε λαχανικά κ θα πάμε στα 2 γεύματα την ημέρα..

μέχρι τον 7ο να κάνουμε 3 γεύματα την ημέρα, 1 βρώμη/πλιγούρι κάτι τέτοιο (είμαι αυτής της φιλοσοφίας κ όχι τον έτοιμων κ ευτυχώς κ ο γιατρός μου το είχαμε συζητήσει από το πρώτο ραντεβού γτ ήθελα να ξέρω την ιδεολογία του) 2ο μεσημεριανό κ απογευματινό φρουτάκια..

Δεν το έχουμε συζητήσει ακομα, αλλά είπαμε ότι γύρω στους 4.5 με 5 μήνες θα αρχίσουμε και εμείς σιγα σιγα. Για μένα οσο νωρίτερα τόσο καλύτερο μήπως και ηρεμησει το στομαχακι της.


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση και να μην ταλαιπωρήστε κορίτσι μου! 

Όσο για τα γαλακτοκομικά σε καταλαβαίνω γτ κ εγώ έκανα αποχή ένα μηνα σχεδόν. Και δεν παλεύεται. Παντού ίχνη γάλατος υπάρχουν... Τίποτα δεν μπορείς να φας. 

@marianna1986 Ωχ καλό μας κουράγιο δλδ! Μακάρι αυτήν την φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα κ μικρός να μην σας ταλαιπωρήσει τόσο. Πάντως η δικιά μου για την ώρα δεν την κόβω με τίποτα να γυρνάει. 

@Eva137 Και εμείς έτσι ακριβώς! Μέχρι τώρα έπαιζε πολύ καλά στο γυμναστήριο πλέον μόλις την βάζω υστεριάζει. Όπως κ στο ρηλαξ. Θέλει συνέχεια αγκαλιά ψηλά στον ώμο για να κοιτάει κ τα πάντα η κοτσομπόλα! Και κάνουμε μαραθώνιους θηλασμους 3-4 ώρες σερί!!!!!!! Το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές. Γενικά πολύ γκρίνια..... Αντε λίγες εβδομάδες μας έμειναν ας ελπίζουμε ότι θα στρώσει η κατάσταση 

Αααα εμάς βγήκε εντελώς κορίτσια και το ένα δόντι!!! 

@Renez Και εμένα φίλη με αγχωνει αν αρχίσει να γυρνάει τα βράδια. Καλά ήταν μικρούλια. Ποιος τα πιάνει σιγά σιγά τώρα :mrgreen:

@Christinα Ψυχούλες μου :x Τα δύο αγαπημένα αδερφάκια μαζί !!! 

Δόντι? Σοβαρά τώρα? I m gonna freak out!αχαχα... αυτή είναι έτοιμη για μπριζόλα! Τι κρέμες συζητάμε? Αχαχα 

Just now, Renez είπε:

Εμ για πες μου εσύ!?:ph34r:

Εμένα προς το παρόν τελειοποιεί το πιάσιμο αντικειμένων..με προορισμό το στόμα του φυσικα αλλά νταξ...

Ότι του δίνω το πιάνει αμέσως κ ότι θέλει κ βλέπει γύρω του το αρπάζει κ το επεξεργάζεται..

Είναι αυτό που λένε πως υπάρχει ένας μπουσουλας πάνω κάτω σε "επίτευγματα" αλλά κάθε μωρό ξεκινά από διαφορετικό..αλλά μιλάνε πρώτα..αλλά περπατάνε..χαμουλης!!

Μιας κ ανέφερε τις κρέμες κ τις τροφές η @Nina13 γιααα πείτε κορίτσια ,ποτέ κ τι θα δώσετε εσείς? Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας?

Εμένα μου είπε αν θέλω από τον επόμενο μήνα,δλδ να έχει κλείσει κ τον 5ο κ να αρχίσουμε με βρώμη κ φρούτα εισαγωγή ανά 2 ημέρες 1 γεύμα την ημέρα..

μετά από 2 εβδομαδες θα βάλουμε λαχανικά κ θα πάμε στα 2 γεύματα την ημέρα..

μέχρι τον 7ο να κάνουμε 3 γεύματα την ημέρα, 1 βρώμη/πλιγούρι κάτι τέτοιο (είμαι αυτής της φιλοσοφίας κ όχι τον έτοιμων κ ευτυχώς κ ο γιατρός μου το είχαμε συζητήσει από το πρώτο ραντεβού γτ ήθελα να ξέρω την ιδεολογία του) 2ο μεσημεριανό κ απογευματινό φρουτάκια..

Στον 5ο λέω κι εγώ για κρεμουλες! Κ στον γιο 5 κ κάτι ξεκινήσαμε! Του είχα δώσει κ πολύ b10 b3b€ κρέμα που είναι πιο αγνή αλλά δν παχαινε με τπτ! Στη κόρη όμως λέω να κινηθώ πιο υγιεινά για να διατηρήσει σιλουέτα από τώρα! Θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, Nina13 said:

Καλημερα.. Το γάλα φτιάχνει το προβλημα. Αν συνεχιστεί βέβαια τότε πας για νεξιουμ όπως κο εμείς.  

Ελπίζω να μην έχετε κανένα θέμα κορίτσι μου!!! 

Εμένα ρουκέτα 2 φορές έχει κάνει από τότε που γεννήθηκε. Αν κάνει συχνά καλό είναι να συμβουλευθεί και παιδογαστρεντερολογο... Αλλά νομίζω με τον θηλασμό κάνουν πιο συχνά ρουκετες καθώς το γάλα είναι λεπτό ρευστό. Γενικά η παλλινδρομηση στα βρέφη είναι πολυ συχνή, σχεδόν τα περισσοτερα βρεφακια ταλαιπωρούνται. 

Εμείς έχουμε παλαλινδρομηση τυπου ένα στα 500...ε εμείς έχουμε 2 στα 500,καθως και τα δυο μου παιδια είχαν

Εμείς θα ξεκινήσουμε κρέμες τον άλλο μήνα οπότε πιστευω θα παμε καλα

Τον άλλο μήνα? Τόσο νωρίς?

 

46 minutes ago, Renez said:

Φίλη ισχύει ότι σε όλα,ότι κάθε μωράκι είναι διαφορετικό με δική του ανάπτυξη!!;)

Εμένα έχει γυρίσει μια φορά από μπρούμυτα ανάσκελα..το αντίθετο όχι αν κ εδώ κ 2 μέρες γυρνάει στο πλάι..λες να το πηγαίνει εκεί?? Να σου πω με αγχωνει να γυρνάει μπρούμυτα το βράδυ γμτ..

Και μένα με αγχώνει λίγο αυτό, αλλά λέω στον εαυτό μου ότι είναι πολύ δυνατός και το κεφάλι και τους ώμους του τους στηρίζει πολύ καλά, οπότε πιστεύω ότι μπορεί να το σηκώνει ή απλά να το γυρίζει στο πλάι όταν είναι μπρούμυτα. Επίσης, μέχρι στιγμής, δεν του αρέσει επειδή κουράζεται μάλλον και κλαίει, οπότε ξυπνάω τον ταίζω και τον γυρίζω πάλι ανάσκελα. Μετά σκέφτομαι ότι κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε, οπότε ελπίζω να μην είναι πολύ επικίνδυνο, αλλά σίγουρα ανυπομονώ να μπορεί από μόνος του να γυρίζει σε όλες τις μεριές ώστε να μην ανησυχώ και γι'αυτό.

 

10 minutes ago, elenioz said:

Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση και να μην ταλαιπωρήστε κορίτσι μου! 

Όσο για τα γαλακτοκομικά σε καταλαβαίνω γτ κ εγώ έκανα αποχή ένα μηνα σχεδόν. Και δεν παλεύεται. Παντού ίχνη γάλατος υπάρχουν... Τίποτα δεν μπορείς να φας. 

@marianna1986 Ωχ καλό μας κουράγιο δλδ! Μακάρι αυτήν την φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα κ μικρός να μην σας ταλαιπωρήσει τόσο. Πάντως η δικιά μου για την ώρα δεν την κόβω με τίποτα να γυρνάει. 

@Eva137 Και εμείς έτσι ακριβώς! Μέχρι τώρα έπαιζε πολύ καλά στο γυμναστήριο πλέον μόλις την βάζω υστεριάζει. Όπως κ στο ρηλαξ. Θέλει συνέχεια αγκαλιά ψηλά στον ώμο για να κοιτάει κ τα πάντα η κοτσομπόλα! Και κάνουμε μαραθώνιους θηλασμους 3-4 ώρες σερί!!!!!!! Το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές. Γενικά πολύ γκρίνια..... Αντε λίγες εβδομάδες μας έμειναν ας ελπίζουμε ότι θα στρώσει η κατάσταση 

Αααα εμάς βγήκε εντελώς κορίτσια και το ένα δόντι!!! 

@Renez Και εμένα φίλη με αγχωνει αν αρχίσει να γυρνάει τα βράδια. Καλά ήταν μικρούλια. Ποιος τα πιάνει σιγά σιγά τώρα :mrgreen:

@Christinα Ψυχούλες μου :x Τα δύο αγαπημένα αδερφάκια μαζί !!! 

Αχ, περνάει ο καιρός και γίνονται όλο και πιο κουτσομπόλικα και περίεργα! Καλά, για το δόντι τί να πω, βιάζεται να μεγαλώσει η δικιά σου!:wink:

Εσύ έχεις και τους μαραθώνιους θηλασμούς βρε κορίτσι μου... υπομονή, ελπίζω να περάσει κι αυτό μαζί με το άλμα!

 

Just now, Christinα said:

Δόντι? Σοβαρά τώρα? I m gonna freak out!αχαχα... αυτή είναι έτοιμη για μπριζόλα! Τι κρέμες συζητάμε? Αχαχα 

Στον 5ο λέω κι εγώ για κρεμουλες! Κ στον γιο 5 κ κάτι ξεκινήσαμε! Του είχα δώσει κ πολύ b10 b3b€ κρέμα που είναι πιο αγνή αλλά δν παχαινε με τπτ! Στη κόρη όμως λέω να κινηθώ πιο υγιεινά για να διατηρήσει σιλουέτα από τώρα! Θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού!

Τί ωραία που είναι τα δυο αδερφάκια μαζί!:wub:

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! Λοιπόν εμείς γουλιες πάντα κάναμε πολλές και συνεχίζουμε ανάλογα με τη μέρα. Βέβαια ο γιατρός είναι κάθετος στο ότι είναι φυσιολογικό μιας που η μπέμπα στους 3 μήνες  και 9 ημέρες είναι επίσημος 7 κιλά. Πρέπει να είμαστε οι πιο χοντρές εδώ μέσα. Άρα δεν συζηταμε ακόμα για αλλεργίες ή άλλα θέματα! Όσο για τις στερεές ο Π.Ο.Υ λέει κλεισμένους 6 μήνες κορίτσια μου οπότε αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος δεν θα ξεκινήσω πιο νωρίς ότι και αν πει ο παιδίατρος ( που η αλήθεια είναι ότι δεν λέει) σήμερα λοιπόν άκουσα το γέλιο της για πρώτη φορά και με πήραν τα ζουμια! Τι συναίσθημα? Τρελάθηκα καλεεεε έχω γίνει χαζή μανουλιτσα ξεκάθαρα.  Επίσης νομιζω ότι μας χτυπάει την πόρτα το άλμα 15-19 και δεν προβλέπεται καλό... Δεν μπορώ να καταλάβω αν η γκρίνια προέρχεται από δόντια ή άλμα! Αλήθεια ποια δόντια βγάζουν πρώτα? Γιατί εγώ νόμιζα τα κάτω αλλά τα πάνω βλέπω να έχουν ασπρίσει...γενικά πλέον καμία φορά γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα σε σκληρό έδαφος  και σίγουρα από ανάσκελα πλάγια ( έχει συνηθίσει από τον θηλασμό και ψάχνει ζιζι)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Renez είπε:

Εμ για πες μου εσύ!?:ph34r:

Εμένα προς το παρόν τελειοποιεί το πιάσιμο αντικειμένων..με προορισμό το στόμα του φυσικα αλλά νταξ...

Ότι του δίνω το πιάνει αμέσως κ ότι θέλει κ βλέπει γύρω του το αρπάζει κ το επεξεργάζεται..

Είναι αυτό που λένε πως υπάρχει ένας μπουσουλας πάνω κάτω σε "επίτευγματα" αλλά κάθε μωρό ξεκινά από διαφορετικό..αλλά μιλάνε πρώτα..αλλά περπατάνε..χαμουλης!!

Μιας κ ανέφερε τις κρέμες κ τις τροφές η @Nina13 γιααα πείτε κορίτσια ,ποτέ κ τι θα δώσετε εσείς? Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας?

Εμένα μου είπε αν θέλω από τον επόμενο μήνα,δλδ να έχει κλείσει κ τον 5ο κ να αρχίσουμε με βρώμη κ φρούτα εισαγωγή ανά 2 ημέρες 1 γεύμα την ημέρα..

μετά από 2 εβδομαδες θα βάλουμε λαχανικά κ θα πάμε στα 2 γεύματα την ημέρα..

μέχρι τον 7ο να κάνουμε 3 γεύματα την ημέρα, 1 βρώμη/πλιγούρι κάτι τέτοιο (είμαι αυτής της φιλοσοφίας κ όχι τον έτοιμων κ ευτυχώς κ ο γιατρός μου το είχαμε συζητήσει από το πρώτο ραντεβού γτ ήθελα να ξέρω την ιδεολογία του) 2ο μεσημεριανό κ απογευματινό φρουτάκια..

Και εγώ δεν το έχω συζήτηση ακόμη. Αλλά θα ξεκινήσω 6ο κλεισμένα. Όχι νωρίτερα. Και ξέρω ότι θα συμφωνεί και ο παιδίατρος. Με λαχανικά και κρεατακι ως μεσημεριανό και μετά τα φρούτα σαν πρωινό κάπως. 

Βρώμη/Πλιγούρι σε κάθε γεύμα; Όχι αυγουλάκι ή γιαουρτάκι το πρωί ή το απόγευμα; 

@Christinα Χαχαχα ναι ναι! Ούτε ο γιατρός το πίστευε προχθές που την είδε. 

@Eva137 Άσε και δεν φτάνει που είναι όλοι μέρα στο βυζί δαγκώνει κιόλας. Πιράνχας!!! 

@LadyP Φτου φτου το ζουρμπουλάκι!!! 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Εμ για πες μου εσύ!?:ph34r:

Εμένα προς το παρόν τελειοποιεί το πιάσιμο αντικειμένων..με προορισμό το στόμα του φυσικα αλλά νταξ...

Ότι του δίνω το πιάνει αμέσως κ ότι θέλει κ βλέπει γύρω του το αρπάζει κ το επεξεργάζεται..

Είναι αυτό που λένε πως υπάρχει ένας μπουσουλας πάνω κάτω σε "επίτευγματα" αλλά κάθε μωρό ξεκινά από διαφορετικό..αλλά μιλάνε πρώτα..αλλά περπατάνε..χαμουλης!!

Μιας κ ανέφερε τις κρέμες κ τις τροφές η @Nina13 γιααα πείτε κορίτσια ,ποτέ κ τι θα δώσετε εσείς? Έχετε μιλήσει με τον γιατρό σας?

Εμένα μου είπε αν θέλω από τον επόμενο μήνα,δλδ να έχει κλείσει κ τον 5ο κ να αρχίσουμε με βρώμη κ φρούτα εισαγωγή ανά 2 ημέρες 1 γεύμα την ημέρα..

μετά από 2 εβδομαδες θα βάλουμε λαχανικά κ θα πάμε στα 2 γεύματα την ημέρα..

μέχρι τον 7ο να κάνουμε 3 γεύματα την ημέρα, 1 βρώμη/πλιγούρι κάτι τέτοιο (είμαι αυτής της φιλοσοφίας κ όχι τον έτοιμων κ ευτυχώς κ ο γιατρός μου το είχαμε συζητήσει από το πρώτο ραντεβού γτ ήθελα να ξέρω την ιδεολογία του) 2ο μεσημεριανό κ απογευματινό φρουτάκια..

Εγώ σκέφτομαι να ακολουθήσω τις οδηγίες του ΠΟΥ και να περιμένω να περάσει το εξάμηνο για να αφήσω να ωριμάσει το στομαχάκι του. Μετά θα ξεκινήσω όπως λες 1 καινούργιο φαγητό κάθε δυο μέρες για να κάνει ένα γεύμα, μετά από δυο-τρεις εβδομάδες και δεύτερο γεύμα και αργότερα τρίτο. Απλά εγώ λέω να ξεκινήσω με λαχανικά και ζωμό (κοτόπουλου για παράδειγμα) και μετά να πάω στα φρούτα και λίγο σιτηρά (βρώμη, ρύζι). Περισσότερο για να μάθει πρώτα τις πιο αλμυρές γεύσεις, γιατί φοβάμαι ότι αν ξεκινήσει με τις γλυκές (όπως τα φρούτα) δε θα θέλει μετά τα υπόλοιπα.

  • Μου αρέσει 3

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Εγώ σκέφτομαι να ακολουθήσω τις οδηγίες του ΠΟΥ και να περιμένω να περάσει το εξάμηνο για να αφήσω να ωριμάσει το στομαχάκι του. Μετά θα ξεκινήσω όπως λες 1 καινούργιο φαγητό κάθε δυο μέρες για να κάνει ένα γεύμα, μετά από δυο-τρεις εβδομάδες και δεύτερο γεύμα και αργότερα τρίτο. Απλά εγώ λέω να ξεκινήσω με λαχανικά και ζωμό (κοτόπουλου για παράδειγμα) και μετά να πάω στα φρούτα και λίγο σιτηρά (βρώμη, ρύζι). Περισσότερο για να μάθει πρώτα τις πιο αλμυρές γεύσεις, γιατί φοβάμαι ότι αν ξεκινήσει με τις γλυκές (όπως τα φρούτα) δε θα θέλει μετά τα υπόλοιπα.

Έτσι ξεκίνησα με τον πρώτο,έτσι κ με τον δεύτερο!!

Στους 5,5 μήνες..τώρα θα δούμε! Δεν το έχουμε συζητήσει καθόλου με την παιδίατρο. 

Η βρώμη του είχε πέσει πολύ βαριά του πρώτου μου γιου κ δεν είχαμε κάνει εισαγωγή πολύ νωρίς..γύρω στους 8 μήνες. Τον ενόχλησε αρκετά. Τίποτα άλλο δεν τον έχει ενοχλησει ξανά.

Βρήκα γάλα για μενα! Αυτό με τη βρώμη! Εξαιρετικό!!! Δεν ξέρω αν όντως είναι αλλεργικό το παιδί μου,όσο μπορώ όμως θα απέχω από γαλακτοκομικά. Έχει ηρεμήσει αυτές τις μέρες συνεχίζει ομως να ζοριζεται σε χαμηλότερο βαθμό:unsure: είναι κ το άλμα τώρα..από πού να το πιασειςκ που να το αφήσεις... Θα περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω αν έχει αποτέλεσμα η αποχή

 

Just now, elenioz είπε:

Και εγώ δεν το έχω συζήτηση ακόμη. Αλλά θα ξεκινήσω 6ο κλεισμένα. Όχι νωρίτερα. Και ξέρω ότι θα συμφωνεί και ο παιδίατρος. Με λαχανικά και κρεατακι ως μεσημεριανό και μετά τα φρούτα σαν πρωινό κάπως. 

Βρώμη/Πλιγούρι σε κάθε γεύμα; Όχι αυγουλάκι ή γιαουρτάκι το πρωί ή το απόγευμα; 

@Christinα Χαχαχα ναι ναι! Ούτε ο γιατρός το πίστευε προχθές που την είδε. 

@Eva137 Άσε και δεν φτάνει που είναι όλοι μέρα στο βυζί δαγκώνει κιόλας. Πιράνχας!!! 

 

@LadyP Φτου φτου το ζουρμπουλάκι!!! 

Τρελαίνομαι με την κορδέλα! Κοριτσάκι γλυκάκι!

πρίν από 9 λεπτά , Christinα είπε:

Δόντι? Σοβαρά τώρα? I m gonna freak out!αχαχα... αυτή είναι έτοιμη για μπριζόλα! Τι κρέμες συζητάμε? Αχαχα 

Στον 5ο λέω κι εγώ για κρεμουλες! Κ στον γιο 5 κ κάτι ξεκινήσαμε! Του είχα δώσει κ πολύ b10 b3b€ κρέμα που είναι πιο αγνή αλλά δν παχαινε με τπτ! Στη κόρη όμως λέω να κινηθώ πιο υγιεινά για να διατηρήσει σιλουέτα από τώρα! Θα το συζητήσω στο επόμενο ραντεβού!

Τι υπέροχη φωτογραφία??? Λιώνω!!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Eva137 είπε:

Τον άλλο μήνα? Τόσο νωρίς?

 

Και μένα με αγχώνει λίγο αυτό, αλλά λέω στον εαυτό μου ότι είναι πολύ δυνατός και το κεφάλι και τους ώμους του τους στηρίζει πολύ καλά, οπότε πιστεύω ότι μπορεί να το σηκώνει ή απλά να το γυρίζει στο πλάι όταν είναι μπρούμυτα. Επίσης, μέχρι στιγμής, δεν του αρέσει επειδή κουράζεται μάλλον και κλαίει, οπότε ξυπνάω τον ταίζω και τον γυρίζω πάλι ανάσκελα. Μετά σκέφτομαι ότι κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε, οπότε ελπίζω να μην είναι πολύ επικίνδυνο, αλλά σίγουρα ανυπομονώ να μπορεί από μόνος του να γυρίζει σε όλες τις μεριές ώστε να μην ανησυχώ και γι'αυτό.

 

Αχ, περνάει ο καιρός και γίνονται όλο και πιο κουτσομπόλικα και περίεργα! Καλά, για το δόντι τί να πω, βιάζεται να μεγαλώσει η δικιά σου!:wink:

Εσύ έχεις και τους μαραθώνιους θηλασμούς βρε κορίτσι μου... υπομονή, ελπίζω να περάσει κι αυτό μαζί με το άλμα!

 

Τί ωραία που είναι τα δυο αδερφάκια μαζί!:wub:

Νομίζω δίνουν πιο νωρις στα μωράκια που έχουν θέμα με το γαλατακι κ τις αναγογες αλλά ας πουν οι ειδικευμένες σε αυτά μανούλες!

Just now, Anastasia05 είπε:

Έτσι ξεκίνησα με τον πρώτο,έτσι κ με τον δεύτερο!!

Στους 5,5 μήνες..τώρα θα δούμε! Δεν το έχουμε συζητήσει καθόλου με την παιδίατρο. 

Η βρώμη του είχε πέσει πολύ βαριά του πρώτου μου γιου κ δεν είχαμε κάνει εισαγωγή πολύ νωρίς..γύρω στους 8 μήνες. Τον ενόχλησε αρκετά. Τίποτα άλλο δεν τον έχει ενοχλησει ξανά.

Βρήκα γάλα για μενα! Αυτό με τη βρώμη! Εξαιρετικό!!! Δεν ξέρω αν όντως είναι αλλεργικό το παιδί μου,όσο μπορώ όμως θα απέχω από γαλακτοκομικά. Έχει ηρεμήσει αυτές τις μέρες συνεχίζει ομως να ζοριζεται σε χαμηλότερο βαθμό:unsure: είναι κ το άλμα τώρα..από πού να το πιασειςκ που να το αφήσεις... Θα περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω αν έχει αποτέλεσμα η αποχή

 

Τρελαίνομαι με την κορδέλα! Κοριτσάκι γλυκάκι!

Τι υπέροχη φωτογραφία??? Λιώνω!!

Βαριά η βρώμη Ε? Χμμ λογικό μ φαίνεται! Εγώ την έβαζα πιο μετα στη φρουτοκρεμα για να είναι πιο κρεμωδης κ χορταστική αντί για τα μπισκότα που έβαζαν παλιά. Πάντως να σου πω κ ρυζογαλο θα ξαναδωσω κι αυτές τις κρεμουλες γτ βολεύουν πολύ αν δν έχεις χρόνο για να ετοιμάσεις. Για απογευματινό το έδινα εναλλάξ με γιαούρτι.

Γάλα βρώμης δν έχω δοκιμάσει έλεγα θα είναι χαλί σαν τα αλλά αλλά θα το πάρω κι εγώ από περιέργεια!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, εμενα κ παιδογαστρεντερολογος μου είπε να ξεκινήσουμε νωρίτερα, δηλαδή στον 5ο μηνα.

Κοριτσια άλλη ερώτηση. Εγω στον υπνο της έβαζα υπνοσακο κ οχι κουβέρτα γιατι λένε δεν κάνει. Τωρα ομως που έχει αρχίσει να προσπαθεί να γυρισει μ φαίνεται επικίνδυνος και ο υπνοσακος (εχω τον σακο χωρίς ποδια). Πηγα να δω για αυτούς με πόδια αλλα σε όλα τα μαγαζιά μου είπαν ξεκινάει από 1 και πάνω. Εσεις τι κανετε; τα σκεπαζετε;

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Νομίζω δίνουν πιο νωρις στα μωράκια που έχουν θέμα με το γαλατακι κ τις αναγογες αλλά ας πουν οι ειδικευμένες σε αυτά μανούλες!

Βαριά η βρώμη Ε? Χμμ λογικό μ φαίνεται! Εγώ την έβαζα πιο μετα στη φρουτοκρεμα για να είναι πιο κρεμωδης κ χορταστική αντί για τα μπισκότα που έβαζαν παλιά. Πάντως να σου πω κ ρυζογαλο θα ξαναδωσω κι αυτές τις κρεμουλες γτ βολεύουν πολύ αν δν έχεις χρόνο για να ετοιμάσεις. Για απογευματινό το έδινα εναλλάξ με γιαούρτι.

Γάλα βρώμης δν έχω δοκιμάσει έλεγα θα είναι χαλί σαν τα αλλά αλλά θα το πάρω κι εγώ από περιέργεια!

Ρυζόγαλο ξεκίνησα να κάνω κι εγώ στον μεγάλο κ το τσακίζει!!

Κι εγώ είπα να δοκιμάσω κι αυτό ,στο παρελθόν έχω δοκιμάσει κ τα υπόλοιπα. Έφαγα το πρωί με δημητριακά. Μπορεί κι από τη λαχτάρα μου να μου φάνηκε τοσο καλό τι να πω?? :lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Λοιπόν εμείς γουλιες πάντα κάναμε πολλές και συνεχίζουμε ανάλογα με τη μέρα. Βέβαια ο γιατρός είναι κάθετος στο ότι είναι φυσιολογικό μιας που η μπέμπα στους 3 μήνες  και 9 ημέρες είναι επίσημος 7 κιλά. Πρέπει να είμαστε οι πιο χοντρές εδώ μέσα. Άρα δεν συζηταμε ακόμα για αλλεργίες ή άλλα θέματα! Όσο για τις στερεές ο Π.Ο.Υ λέει κλεισμένους 6 μήνες κορίτσια μου οπότε αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος δεν θα ξεκινήσω πιο νωρίς ότι και αν πει ο παιδίατρος ( που η αλήθεια είναι ότι δεν λέει) σήμερα λοιπόν άκουσα το γέλιο της για πρώτη φορά και με πήραν τα ζουμια! Τι συναίσθημα? Τρελάθηκα καλεεεε έχω γίνει χαζή μανουλιτσα ξεκάθαρα.  Επίσης νομιζω ότι μας χτυπάει την πόρτα το άλμα 15-19 και δεν προβλέπεται καλό... Δεν μπορώ να καταλάβω αν η γκρίνια προέρχεται από δόντια ή άλμα! Αλήθεια ποια δόντια βγάζουν πρώτα? Γιατί εγώ νόμιζα τα κάτω αλλά τα πάνω βλέπω να έχουν ασπρίσει...γενικά πλέον καμία φορά γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα σε σκληρό έδαφος  και σίγουρα από ανάσκελα πλάγια ( έχει συνηθίσει από τον θηλασμό και ψάχνει ζιζι)

Ζουμπουρλουλα! Κι εγώ λέω τη δικιά μου παχουλοκομψη! Ο πιο τέλειος ήχος Ε? Μια γλύκα!!!

Just now, Elinita είπε:

Ναι ναι, εμενα κ παιδογαστρεντερολογος μου είπε να ξεκινήσουμε νωρίτερα, δηλαδή στον 5ο μηνα.

Κοριτσια άλλη ερώτηση. Εγω στον υπνο της έβαζα υπνοσακο κ οχι κουβέρτα γιατι λένε δεν κάνει. Τωρα ομως που έχει αρχίσει να προσπαθεί να γυρισει μ φαίνεται επικίνδυνος και ο υπνοσακος (εχω τον σακο χωρίς ποδια). Πηγα να δω για αυτούς με πόδια αλλα σε όλα τα μαγαζιά μου είπαν ξεκινάει από 1 και πάνω. Εσεις τι κανετε; τα σκεπαζετε;

Το σκεπαζω απ την αρχή με κουβέρτα κανονική αλλά τα χεράκια έξω! Μα λίστα αυτές τις μέρες που έκανε πολύ κρύο έβαλα κ παπλωματακι (η κουβέρτα έφευγε κ τν έβρισκα ξεσκεπαστη )αν κ φοβόμουν πολύ αλλά μια χαρά, στέκεται καλύτερα από τη κουβέρτα! Ο υπνοσακος με βόλεψε μετά τον χρονο αλλά κ τότε έβαζα κουβέρτα από πανω γτ τα πατουσακια είναι έξω κ κάλτσες δν θέλω να φοράει στον ύπνο. 

Just now, Anastasia05 είπε:

Ρυζόγαλο ξεκίνησα να κάνω κι εγώ στον μεγάλο κ το τσακίζει!!

Κι εγώ είπα να δοκιμάσω κι αυτό ,στο παρελθόν έχω δοκιμάσει κ τα υπόλοιπα. Έφαγα το πρωί με δημητριακά. Μπορεί κι από τη λαχτάρα μου να μου φάνηκε τοσο καλό τι να πω?? :lol:

Α καλά αυτό το autocorrect με έχει καταστρέψει...ρυζαλευρο ήθελα να γράψω! Αλλά Ναι κ ρυζογαλο φυσικά κ σπιτικό χωρίς ζάχαρη είναι σούπερ αλλά όχι από τόσο μικρό. Θα βρούμε συνταγές κ κόλπα απλά εγώ θέλω να βρω κάτι που θα μπορώ να το εχω έτοιμο από πριν ή και να κρατάει 2 μέρες γτ τα απογεύματα θα ειναι στη γιαγια. 

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα said:

Ζουμπουρλουλα! Κι εγώ λέω τη δικιά μου παχουλοκομψη! Ο πιο τέλειος ήχος Ε? Μια γλύκα!!!

Το σκεπαζω απ την αρχή με κουβέρτα κανονική αλλά τα χεράκια έξω! Μα λίστα αυτές τις μέρες που έκανε πολύ κρύο έβαλα κ παπλωματακι (η κουβέρτα έφευγε κ τν έβρισκα ξεσκεπαστη )αν κ φοβόμουν πολύ αλλά μια χαρά, στέκεται καλύτερα από τη κουβέρτα! Ο υπνοσακος με βόλεψε μετά τον χρονο αλλά κ τότε έβαζα κουβέρτα από πανω γτ τα πατουσακια είναι έξω κ κάλτσες δν θέλω να φοράει στον ύπνο. 

Α καλά αυτό το autocorrect με έχει καταστρέψει...ρυζαλευρο ήθελα να γράψω! Αλλά Ναι κ ρυζογαλο φυσικά κ σπιτικό χωρίς ζάχαρη είναι σούπερ αλλά όχι από τόσο μικρό. Θα βρούμε συνταγές κ κόλπα απλά εγώ θέλω να βρω κάτι που θα μπορώ να το εχω έτοιμο από πριν ή και να κρατάει 2 μέρες γτ τα απογεύματα θα ειναι στη γιαγια. 

Εχει τύχει να σηκώσει την κουβέρτα πανω απο το κεφάλι για αυτο την άλλαξα σε υπνοσακο. Προς το παρον την αφήνω χωρίς κουβέρτα και εχω αυξήσει λιγο την θερμοκρασία του σπιτιού. Ελπίζω να μην κρυώσει το μπουμπουκακι μου.

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...