Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, elenioz είπε:

Και εγώ δεν το έχω συζήτηση ακόμη. Αλλά θα ξεκινήσω 6ο κλεισμένα. Όχι νωρίτερα. Και ξέρω ότι θα συμφωνεί και ο παιδίατρος. Με λαχανικά και κρεατακι ως μεσημεριανό και μετά τα φρούτα σαν πρωινό κάπως. 

Βρώμη/Πλιγούρι σε κάθε γεύμα; Όχι αυγουλάκι ή γιαουρτάκι το πρωί ή το απόγευμα; 

@Christinα Χαχαχα ναι ναι! Ούτε ο γιατρός το πίστευε προχθές που την είδε. 

@Eva137 Άσε και δεν φτάνει που είναι όλοι μέρα στο βυζί δαγκώνει κιόλας. Πιράνχας!!! 

 

@LadyP Φτου φτου το ζουρμπουλάκι!!! 

Βρε τη βρώμη τις πρώτες μέρες σκέτη..μετά αναλόγως τι θα έχει κάνει εισαγωγή θα βάζουμε φρούτα/λαχανικά κτλ

Απλά είναι η αρχή αντί για έτοιμες κρέμες βρεφικές..

αυγό κ γαλακτοκομικά νομίζω κάνουμε πιο μετά εισαγωγή..το πρόγραμμα αναλυτικά θα μου το δώσει τον άλλο μήνα που θα έχουμε κλείσει τον 5ο 

Συμφωνώ με τη @LadyP για κλεισμένο 6ο γτ κ ο δικός μου παιδίατρος (είναι οικογενειακος φίλος τον γονιών μου πλεον κ έχουμε επαφή αλλά έχει συνταξιοδοτηθεί) μου σύστησε κλεισμένους 6 εφόσον είμαστε οκ σε κιλά 

προσωπικά αποφάσισα σίγουρα αφού κλείσουμε τον 5ο κ από κει κ έπειτα μόλις δω από το παιδί μου ενδιαφέρον για το φαγητό. Που ακόμη δεεεν! Κ φυσικά να στέκει καλά στη μεσουλα του που αυτό σιγά σιγά το έχει ομολογώ..

επίσης να σας πω πως ο μπεμπουλης μου είναι άρρωστουλης σημερα:(

 

13 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Εγώ σκέφτομαι να ακολουθήσω τις οδηγίες του ΠΟΥ και να περιμένω να περάσει το εξάμηνο για να αφήσω να ωριμάσει το στομαχάκι του. Μετά θα ξεκινήσω όπως λες 1 καινούργιο φαγητό κάθε δυο μέρες για να κάνει ένα γεύμα, μετά από δυο-τρεις εβδομάδες και δεύτερο γεύμα και αργότερα τρίτο. Απλά εγώ λέω να ξεκινήσω με λαχανικά και ζωμό (κοτόπουλου για παράδειγμα) και μετά να πάω στα φρούτα και λίγο σιτηρά (βρώμη, ρύζι). Περισσότερο για να μάθει πρώτα τις πιο αλμυρές γεύσεις, γιατί φοβάμαι ότι αν ξεκινήσει με τις γλυκές (όπως τα φρούτα) δε θα θέλει μετά τα υπόλοιπα.

Αυτό είναι ένα δίκοπο μαχαίρι..

Ο παιδίατρος η αλήθεια είναι μου είπε να ξεκινήσω με ότι θέλω εγώ κ ότι δεν έχει σημασία ουσιαστική. Αλλά τα φρουτα κ τα σιτηρά τα δέχονται πιο εύκολα όντως λόγω της γλυκιας γεύσης τους ενώ τα αλμυρά λίγο πιο δύσκολα .βέβαια είναι κ στο παιδί κ επίσης κ στα αλμυρά κάνεις τρικ με καρότο ή γλυκοπατάτα ώστε να το ξεγελας..

Τα φρούτα θέλω κ εγώ τελευταία να είμαι ειλικρινής που θα έχει μπει κ άνοιξη κ θα έχουμε περισσότερες εποχιακές επιλογές! 

 

12 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Νομίζω δίνουν πιο νωρις στα μωράκια που έχουν θέμα με το γαλατακι κ τις αναγογες αλλά ας πουν οι ειδικευμένες σε αυτά μανούλες!

Βαριά η βρώμη Ε? Χμμ λογικό μ φαίνεται! Εγώ την έβαζα πιο μετα στη φρουτοκρεμα για να είναι πιο κρεμωδης κ χορταστική αντί για τα μπισκότα που έβαζαν παλιά. Πάντως να σου πω κ ρυζογαλο θα ξαναδωσω κι αυτές τις κρεμουλες γτ βολεύουν πολύ αν δν έχεις χρόνο για να ετοιμάσεις. Για απογευματινό το έδινα εναλλάξ με γιαούρτι.

Γάλα βρώμης δν έχω δοκιμάσει έλεγα θα είναι χαλί σαν τα αλλά αλλά θα το πάρω κι εγώ από περιέργεια!

Φίλη αν θες,χωρίς να φαντάζομαι με τη γνώμη μου το ξέρετε νομίζω,για ρυζόγαλο μπορείς να φτιάχνεις κ μόνη πολυυυυ εύκολα κ γρήγορα κ να το έχεις σε μπολακια στο ψυγείο..κρατάει έως κ βδομάδα! Το λέω σαν εναλλακτική που όντως είναι γρήγορο κ νόστιμο κ απλά θα τρως 20' πχ τη Κυριακή κ θα έχεις όλη την εβδομάδα;)κ θα ξέρεις τι συστατικά έχει,πόση ζάχαρη κ χωρίς συντηρητικά!

Υγ: το τσακίζω εγώ κ φτιάχνω για αυτό..:P

12 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Ναι ναι, εμενα κ παιδογαστρεντερολογος μου είπε να ξεκινήσουμε νωρίτερα, δηλαδή στον 5ο μηνα.

Κοριτσια άλλη ερώτηση. Εγω στον υπνο της έβαζα υπνοσακο κ οχι κουβέρτα γιατι λένε δεν κάνει. Τωρα ομως που έχει αρχίσει να προσπαθεί να γυρισει μ φαίνεται επικίνδυνος και ο υπνοσακος (εχω τον σακο χωρίς ποδια). Πηγα να δω για αυτούς με πόδια αλλα σε όλα τα μαγαζιά μου είπαν ξεκινάει από 1 και πάνω. Εσεις τι κανετε; τα σκεπαζετε;

Γιατί σου φαίνεται επικίνδυνος??:huh:

Κ εγώ υπνοσακο του έχω από νεογέννητο έως τώρα κ μάλλον...για όσο βρίσκω στο νούμερο του! Είναι ότι πιο βολικό πιστεύω!

12 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Ζουμπουρλουλα! Κι εγώ λέω τη δικιά μου παχουλοκομψη! Ο πιο τέλειος ήχος Ε? Μια γλύκα!!!

Το σκεπαζω απ την αρχή με κουβέρτα κανονική αλλά τα χεράκια έξω! Μα λίστα αυτές τις μέρες που έκανε πολύ κρύο έβαλα κ παπλωματακι (η κουβέρτα έφευγε κ τν έβρισκα ξεσκεπαστη )αν κ φοβόμουν πολύ αλλά μια χαρά, στέκεται καλύτερα από τη κουβέρτα! Ο υπνοσακος με βόλεψε μετά τον χρονο αλλά κ τότε έβαζα κουβέρτα από πανω γτ τα πατουσακια είναι έξω κ κάλτσες δν θέλω να φοράει στον ύπνο. 

Α καλά αυτό το autocorrect με έχει καταστρέψει...ρυζαλευρο ήθελα να γράψω! Αλλά Ναι κ ρυζογαλο φυσικά κ σπιτικό χωρίς ζάχαρη είναι σούπερ αλλά όχι από τόσο μικρό. Θα βρούμε συνταγές κ κόλπα απλά εγώ θέλω να βρω κάτι που θα μπορώ να το εχω έτοιμο από πριν ή και να κρατάει 2 μέρες γτ τα απογεύματα θα ειναι στη γιαγια. 

Τώρα είδα που λες για το ρυζόγαλο:P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez said:

Βρε τη βρώμη τις πρώτες μέρες σκέτη..μετά αναλόγως τι θα έχει κάνει εισαγωγή θα βάζουμε φρούτα/λαχανικά κτλ

Απλά είναι η αρχή αντί για έτοιμες κρέμες βρεφικές..

αυγό κ γαλακτοκομικά νομίζω κάνουμε πιο μετά εισαγωγή..το πρόγραμμα αναλυτικά θα μου το δώσει τον άλλο μήνα που θα έχουμε κλείσει τον 5ο 

Συμφωνώ με τη @LadyP για κλεισμένο 6ο γτ κ ο δικός μου παιδίατρος (είναι οικογενειακος φίλος τον γονιών μου πλεον κ έχουμε επαφή αλλά έχει συνταξιοδοτηθεί) μου σύστησε κλεισμένους 6 εφόσον είμαστε οκ σε κιλά 

προσωπικά αποφάσισα σίγουρα αφού κλείσουμε τον 5ο κ από κει κ έπειτα μόλις δω από το παιδί μου ενδιαφέρον για το φαγητό. Που ακόμη δεεεν! Κ φυσικά να στέκει καλά στη μεσουλα του που αυτό σιγά σιγά το έχει ομολογώ..

επίσης να σας πω πως ο μπεμπουλης μου είναι άρρωστουλης σημερα:(

 

Αυτό είναι ένα δίκοπο μαχαίρι..

Ο παιδίατρος η αλήθεια είναι μου είπε να ξεκινήσω με ότι θέλω εγώ κ ότι δεν έχει σημασία ουσιαστική. Αλλά τα φρουτα κ τα σιτηρά τα δέχονται πιο εύκολα όντως λόγω της γλυκιας γεύσης τους ενώ τα αλμυρά λίγο πιο δύσκολα .βέβαια είναι κ στο παιδί κ επίσης κ στα αλμυρά κάνεις τρικ με καρότο ή γλυκοπατάτα ώστε να το ξεγελας..

Τα φρούτα θέλω κ εγώ τελευταία να είμαι ειλικρινής που θα έχει μπει κ άνοιξη κ θα έχουμε περισσότερες εποχιακές επιλογές! 

 

Φίλη αν θες,χωρίς να φαντάζομαι με τη γνώμη μου το ξέρετε νομίζω,για ρυζόγαλο μπορείς να φτιάχνεις κ μόνη πολυυυυ εύκολα κ γρήγορα κ να το έχεις σε μπολακια στο ψυγείο..κρατάει έως κ βδομάδα! Το λέω σαν εναλλακτική που όντως είναι γρήγορο κ νόστιμο κ απλά θα τρως 20' πχ τη Κυριακή κ θα έχεις όλη την εβδομάδα;)κ θα ξέρεις τι συστατικά έχει,πόση ζάχαρη κ χωρίς συντηρητικά!

Υγ: το τσακίζω εγώ κ φτιάχνω για αυτό..:P

Γιατί σου φαίνεται επικίνδυνος??:huh:

Κ εγώ υπνοσακο του έχω από νεογέννητο έως τώρα κ μάλλον...για όσο βρίσκω στο νούμερο του! Είναι ότι πιο βολικό πιστεύω!

Σκέφτομαι μήπως αν τελικά γυρισει μπρούμυτα της κολλήσει κάτω από την μύτη. Είμαι κ λίγο υπερβολική αλλα γενικα ειναι υπερκινητικη και με αγχώνει.


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Εχει τύχει να σηκώσει την κουβέρτα πανω απο το κεφάλι για αυτο την άλλαξα σε υπνοσακο. Προς το παρον την αφήνω χωρίς κουβέρτα και εχω αυξήσει λιγο την θερμοκρασία του σπιτιού. Ελπίζω να μην κρυώσει το μπουμπουκακι μου.

Να κοιτάξεις ποσά τογκ είναι ο υπνκσακος σε σχέση με τη θερμοκρασία του σπιτιού κ δε θα κρυώνει..

Εμένα είναι κλειστός στα ποδαράκια κ τα μανίκια αφαιρούνται (τα έχω βγάλει εγώ Γιά να κινεί πιο άνετα τα χεράκια του!) Αλλά πάντα είναι ζεστός μόλις ανοίγω το πρωί τον υπνοσακο κ τα μαγουλακια του οπότε δε κρυώνει..

3 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Εγώ στη φρουτόκρεμα σκέφτομαι να βάζω και ταχίνι για να είναι πιο θρεπτική και χορταστική! 

 

Ωραία, αφού σου άρεσε είναι καλή επιλογή γιατί δεν έχει περίεργη γεύση όπως του αμυγδάλου ή της καρύδας... αν δεν έχει και πολλά πρόσθετα και ζάχαρη, τέλεια!

 

Εγώ τον σκεπάζω με κουβερτούλα, αλλά σκεπάζεται από τα χέρια και κάτω. Τώρα τελευταία που έχει ενοχλήσεις κλωτσαει τα πόδια του και γυρνάει και στο πλάι/μπρούμυτα οπότε ξεσκεπάζεται που και που, αλλά τον ξανασκεπάζω και δεν πολυανησυχώ αν μείνει για λίγο ξεσκέπαστος γιατί πάντα έχουμε ζέστη στο σπίτι. Αργότερα αν κουνιέται ακόμα περισσότερο στον ύπνο του μάλλον θα του πάρω κι εγώ υπνόσακο.

 

Καλή ιδέα! Εγώ, ειδικά στην αρχή που θα πειραματίζεται και μπορεί να τρώει πολύυυ μικρές ποσότητες, σκέφτομαι να ετοιμάζω μια μεγάλη ποσότητα και την χωρίζω μικρές μερίδες σε βαζάκια στην κατάψυξη μόνο για εκείνον, για να τα έχω έτοιμα.

Πολύ καλή ιδέα κ το ταχίνι κ εγώ το εγώ το όψιν όπως κ φυστικοβουτυρο κ φουντουκοβουτυρο αλλά 100% πάστα όχι με ζάχαρη κτλ..

1 ώρα πρίν, Nina13 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε μαρσιπο για πειτε που να κινηθώ. Λέω να παρω έναν για να τα βγάζω και τα δυο βόλτα, να μην περνω καροτσια κτλ... Για πειτε

Έχω mei tai βολικός,ελαφρύς κ μαλακός..με έχει βολεψει εμένα πολύ!

1 hour ago, Nina13 είπε:

Καλά για λίγους μήνες το χρειαζόμαστε εξαλλου... Είναι πολυ καλός συμφωνα με τις κριτικές που διάβασα και για να λες κι εσυ έτσι θα τον παρω .. Τι λες?? Τον έχετε δοκιμάσει στη μπουμπου σας? 

Επίσης πως τα ντυθουμε ρε κορίτσια για να μην κρυωνουν όταν τα βγάζουμε με μαρσιπο έξω? Για τώρα τον χειμώνα εννοω

Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και έναν babybjorn

Εγώ του βάζω ζιπουνακι μακρυμάνικο, φορμακι μακρυμάνικο (ή παντελόνι κ μπλουζιτσα χειμωνιάτικα εννοείται) κ από πάνω ένα θεϊκό μπουφάν που του πήρα από το πατ πατ φουλ ζεστό!!) Α! Κ πάντα σκουφάκι για τα αυτακια του κυρίως!

Just now, Elinita είπε:

Σκέφτομαι μήπως αν τελικά γυρισει μπρούμυτα της κολλήσει κάτω από την μύτη. Είμαι κ λίγο υπερβολική αλλα γενικα ειναι υπερκινητικη και με αγχώνει.

Κάτσε ρε συ,πως είναι ο υπνκσακος που της έχεις? Εμένα είναι στο ύφασμα σαν πάπλωματακι λεπτό βαμβακερος κ κλείνει με φερμουάρ από κάτω προς τα πάνω..ε εκεί στο στήθος δεν είναι φαρδύς ώστε να κουνιέται τόσο κ να μπορεί αν του πάει κάτω απο τη μυτούλα..

Εκτός αν έχεις αυτούς που είναι σαν κουβέρτα υπνοσακος..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Renez Ωχχ περαστικά!!! Πως είναι; Ανέβασε πυρετό; 

Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα να το τρώει εκεί στο 7-8 μήνα τα πρωινά γι'αυτό ρώτησα ^_^ 

Μωρέ είναι κ στο παιδί πιστεύω. Αν είναι φαγανο με ότι κ να ξεκινήσεις θα τα φάει όλα. Αν είναι κανένα όπως ήμουν εγώ μικρή όλο και κάτι θα βρει να ξινισει (με τάιζε η μαμά μου κ της τα εφτυνα στα μουτρα :ph34r:) Εγώ είμαι υπέρ του κρέατος, ζωμού, λαχανικού επειδή κιόλας παίρνει περισσότερα πράγματα από αυτά που έχει ανάγκη σε αυτήν την ηλικία. Αλλά σίγουρα βλέπεις κ το παιδί τι το τραβάει, πόσο εύκολα τρώει κάτι και πορευεσαι. 

@Nina13 Με γειααα! Να το χαρείτε! Εμείς έχουμε το γκρι αλλά να σου πω το ροζ είναι πολύ πιο εντυπωσιακο!!! 

@Anastasia05 Η αλήθεια είναι πως όταν είναι δύο τα παιδιά είναι όλα πιο δύσκολα. Αλλά αν το κάνετε μια δύο φορές και πάρετε τον αέρα ίσως μετά να βγαίνετε κ μόνοι σας. Να μας πεις πως ήταν όταν βγείτε!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

@Renez Ωχχ περαστικά!!! Πως είναι; Ανέβασε πυρετό; 

Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα να το τρώει εκεί στο 7-8 μήνα τα πρωινά γι'αυτό ρώτησα ^_^ 

Μωρέ είναι κ στο παιδί πιστεύω. Αν είναι φαγανο με ότι κ να ξεκινήσεις θα τα φάει όλα. Αν είναι κανένα όπως ήμουν εγώ μικρή όλο και κάτι θα βρει να ξινισει (με τάιζε η μαμά μου κ της τα εφτυνα στα μουτρα :ph34r:) Εγώ είμαι υπέρ του κρέατος, ζωμού, λαχανικού επειδή κιόλας παίρνει περισσότερα πράγματα από αυτά που έχει ανάγκη σε αυτήν την ηλικία. Αλλά σίγουρα βλέπεις κ το παιδί τι το τραβάει, πόσο εύκολα τρώει κάτι και πορευεσαι. 

@Nina13 Με γειααα! Να το χαρείτε! Εμείς έχουμε το γκρι αλλά να σου πω το ροζ είναι πολύ πιο εντυπωσιακο!!! 

@Anastasia05 Η αλήθεια είναι πως όταν είναι δύο τα παιδιά είναι όλα πιο δύσκολα. Αλλά αν το κάνετε μια δύο φορές και πάρετε τον αέρα ίσως μετά να βγαίνετε κ μόνοι σας. Να μας πεις πως ήταν όταν βγείτε!!! 

Mε τον πρώτο μου γιο είχαμε βγει κάποιες φορές με τον μάρσιπο κ το είχε συνηθίσει! Θα σας πω τι έγινε όταν το δοκιμάσουμε!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Renez είπε:

Να κοιτάξεις ποσά τογκ είναι ο υπνκσακος σε σχέση με τη θερμοκρασία του σπιτιού κ δε θα κρυώνει..

Εμένα είναι κλειστός στα ποδαράκια κ τα μανίκια αφαιρούνται (τα έχω βγάλει εγώ Γιά να κινεί πιο άνετα τα χεράκια του!) Αλλά πάντα είναι ζεστός μόλις ανοίγω το πρωί τον υπνοσακο κ τα μαγουλακια του οπότε δε κρυώνει..

Πολύ καλή ιδέα κ το ταχίνι κ εγώ το εγώ το όψιν όπως κ φυστικοβουτυρο κ φουντουκοβουτυρο αλλά 100% πάστα όχι με ζάχαρη κτλ..

Έχω mei tai βολικός,ελαφρύς κ μαλακός..με έχει βολεψει εμένα πολύ!

Εγώ του βάζω ζιπουνακι μακρυμάνικο, φορμακι μακρυμάνικο (ή παντελόνι κ μπλουζιτσα χειμωνιάτικα εννοείται) κ από πάνω ένα θεϊκό μπουφάν που του πήρα από το πατ πατ φουλ ζεστό!!) Α! Κ πάντα σκουφάκι για τα αυτακια του κυρίως!

Κάτσε ρε συ,πως είναι ο υπνκσακος που της έχεις? Εμένα είναι στο ύφασμα σαν πάπλωματακι λεπτό βαμβακερος κ κλείνει με φερμουάρ από κάτω προς τα πάνω..ε εκεί στο στήθος δεν είναι φαρδύς ώστε να κουνιέται τόσο κ να μπορεί αν του πάει κάτω απο τη μυτούλα..

Εκτός αν έχεις αυτούς που είναι σαν κουβέρτα υπνοσακος..

Περαστικά στο παιδακι σας!!! 

Just now, elenioz είπε:

@Renez Ωχχ περαστικά!!! Πως είναι; Ανέβασε πυρετό; 

Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα να το τρώει εκεί στο 7-8 μήνα τα πρωινά γι'αυτό ρώτησα ^_^ 

Μωρέ είναι κ στο παιδί πιστεύω. Αν είναι φαγανο με ότι κ να ξεκινήσεις θα τα φάει όλα. Αν είναι κανένα όπως ήμουν εγώ μικρή όλο και κάτι θα βρει να ξινισει (με τάιζε η μαμά μου κ της τα εφτυνα στα μουτρα :ph34r:) Εγώ είμαι υπέρ του κρέατος, ζωμού, λαχανικού επειδή κιόλας παίρνει περισσότερα πράγματα από αυτά που έχει ανάγκη σε αυτήν την ηλικία. Αλλά σίγουρα βλέπεις κ το παιδί τι το τραβάει, πόσο εύκολα τρώει κάτι και πορευεσαι. 

@Nina13 Με γειααα! Να το χαρείτε! Εμείς έχουμε το γκρι αλλά να σου πω το ροζ είναι πολύ πιο εντυπωσιακο!!! 

@Anastasia05 Η αλήθεια είναι πως όταν είναι δύο τα παιδιά είναι όλα πιο δύσκολα. Αλλά αν το κάνετε μια δύο φορές και πάρετε τον αέρα ίσως μετά να βγαίνετε κ μόνοι σας. Να μας πεις πως ήταν όταν βγείτε!!! 

Ειναι πολυ εντυπωσιακό καιβτονπρασινο και το ροζ.. Ευχαριστώ για ολααα

  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα φαγητά που λέγαμε εγώ έδινα πρωί φρούτα, μεσημέρι φαγητό κ απόγευμα γιαούρτι ή κρέμα εναλλάξ κ σιγά σιγά ή εισαγωγή σε όλα φυσικά. Όμως βρε κορίτσια ρυζογαλο να δώσουμε πριν τον χρόνο αφού ουσιαστικά δν πίνουν ακόμα φρέσκο γάλα? Το ρύζι είναι κ κομματάκια όποτε πάει για μετά λέω. Για πείτε καμμία ιδέα για κρέμες σπιτικές (εκτός φρουτου)όπως με βρώμη για να πάρω καμμία ιδέα κ να ρωτήσω κ τη παιδίατρο ????

Επίσης το αλματακι που λέγατε??? Χμμμ έχουμε γκρινιτσα σήμερα και ποιο πολύ πειιινα! Πλέον πίνει 210 κάθε 4 ωρες

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenioz είπε:

@Renez Ωχχ περαστικά!!! Πως είναι; Ανέβασε πυρετό; 

Έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα να το τρώει εκεί στο 7-8 μήνα τα πρωινά γι'αυτό ρώτησα ^_^ 

Μωρέ είναι κ στο παιδί πιστεύω. Αν είναι φαγανο με ότι κ να ξεκινήσεις θα τα φάει όλα. Αν είναι κανένα όπως ήμουν εγώ μικρή όλο και κάτι θα βρει να ξινισει (με τάιζε η μαμά μου κ της τα εφτυνα στα μουτρα :ph34r:) Εγώ είμαι υπέρ του κρέατος, ζωμού, λαχανικού επειδή κιόλας παίρνει περισσότερα πράγματα από αυτά που έχει ανάγκη σε αυτήν την ηλικία. Αλλά σίγουρα βλέπεις κ το παιδί τι το τραβάει, πόσο εύκολα τρώει κάτι και πορευεσαι. 

@Nina13 Με γειααα! Να το χαρείτε! Εμείς έχουμε το γκρι αλλά να σου πω το ροζ είναι πολύ πιο εντυπωσιακο!!! 

@Anastasia05 Η αλήθεια είναι πως όταν είναι δύο τα παιδιά είναι όλα πιο δύσκολα. Αλλά αν το κάνετε μια δύο φορές και πάρετε τον αέρα ίσως μετά να βγαίνετε κ μόνοι σας. Να μας πεις πως ήταν όταν βγείτε!!! 

@Christinα @Marti Όχι δόξα τον Θεό δεν έχουμε πυρετο ούτε καν δέκατα.

Απλά τα λαιμό του..όταν αναπνέει από τον λαιμό είναι σαν να έχει φλέγματα..ακροαστικα κ λίγο βήχα (4-5 φορές μέσα στη μέρα μου εβηξε)η μυτούλα όμως δεν είναι βουλωμένη κ έχει φουλ όρεξη! Λίγη γκρινια μου έκανε το μεσημέρι κ τέλος.. 

Μάλλον ιωσουλα είπε ο γιατρός γτ ήταν κ ο άντρας μου 2-3 μέρες συναχομενος..απυρετος κ εκείνος όμως..

Πήρα να έχω σπίτι ένα ντεπονακι παιδικό αλλά ευελπιστω να μη χρειαστεί..

Υγ1.έτσι φίλη το γκρι γτ μπορεί το επόμενο να είναι αγοράκι;)

 

Υγ2: ευχαριστώ κορίτσια μου για τα περαστικά!!

Just now, Christinα είπε:

Για τα φαγητά που λέγαμε εγώ έδινα πρωί φρούτα, μεσημέρι φαγητό κ απόγευμα γιαούρτι ή κρέμα εναλλάξ κ σιγά σιγά ή εισαγωγή σε όλα φυσικά. Όμως βρε κορίτσια ρυζογαλο να δώσουμε πριν τον χρόνο αφού ουσιαστικά δν πίνουν ακόμα φρέσκο γάλα? Το ρύζι είναι κ κομματάκια όποτε πάει για μετά λέω. Για πείτε καμμία ιδέα για κρέμες σπιτικές (εκτός φρουτου)όπως με βρώμη για να πάρω καμμία ιδέα κ να ρωτήσω κ τη παιδίατρο ????

Επίσης το αλματακι που λέγατε??? Χμμμ έχουμε γκρινιτσα σήμερα και ποιο πολύ πειιινα! Πλέον πίνει 210 κάθε 4 ωρες

Θα μου δώσει ο γιατρός μου κάποιες συνταγές με το καλό κ θα σας τις πω εννοείται..

Επίσης αν γκουγκαρεις σπιτικές βρεφικές κρέμες έχει πολλές πλέον;)

Πάντως μπορείς κ ρυζαλευρο να φτιάξεις.. με άγριο καστανό ρύζι το τρίβεις στο μπλέντερ γίνεται σαν σκόνη,αλεύρι κ το βράζεις σιγά σιγά με νεράκι ή γάλα..μπορείς να τρίψεις ποσότητα κ να το αποθηκεύεις σε γυάλινο βαζακι αεροστεγώς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

@Christinα @Marti Όχι δόξα τον Θεό δεν έχουμε πυρετο ούτε καν δέκατα.

Απλά τα λαιμό του..όταν αναπνέει από τον λαιμό είναι σαν να έχει φλέγματα..ακροαστικα κ λίγο βήχα (4-5 φορές μέσα στη μέρα μου εβηξε)η μυτούλα όμως δεν είναι βουλωμένη κ έχει φουλ όρεξη! Λίγη γκρινια μου έκανε το μεσημέρι κ τέλος.. 

Μάλλον ιωσουλα είπε ο γιατρός γτ ήταν κ ο άντρας μου 2-3 μέρες συναχομενος..απυρετος κ εκείνος όμως..

Πήρα να έχω σπίτι ένα ντεπονακι παιδικό αλλά ευελπιστω να μη χρειαστεί..

Υγ1.έτσι φίλη το γκρι γτ μπορεί το επόμενο να είναι αγοράκι;)

 

Υγ2: ευχαριστώ κορίτσια μου για τα περαστικά!!

Θα μου δώσει ο γιατρός μου κάποιες συνταγές με το καλό κ θα σας τις πω εννοείται..

Επίσης αν γκουγκαρεις σπιτικές βρεφικές κρέμες έχει πολλές πλέον;)

Πάντως μπορείς κ ρυζαλευρο να φτιάξεις.. με άγριο καστανό ρύζι το τρίβεις στο μπλέντερ γίνεται σαν σκόνη,αλεύρι κ το βράζεις σιγά σιγά με νεράκι ή γάλα..μπορείς να τρίψεις ποσότητα κ να το αποθηκεύεις σε γυάλινο βαζακι αεροστεγώς!

Ο γλυκούλης!!! Πάει πέρασε!

Ναι τα έχω δει! Απλά λέω μήπως έχετε δοκιμάσει καμμία! Φρούτα κ λαχανικά τα έχω όλα δοκιμάσει κ με δικά μ πειράματα!  Βρώμη, κεχρι έχω φτιάξει! Με δημητριακά δν το έχω ψάξει! Αυτή με το σιμιγδάλι την έχει φτιάξει καμμία?


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Renez είπε:

@Christinα @Marti Όχι δόξα τον Θεό δεν έχουμε πυρετο ούτε καν δέκατα.

Απλά τα λαιμό του..όταν αναπνέει από τον λαιμό είναι σαν να έχει φλέγματα..ακροαστικα κ λίγο βήχα (4-5 φορές μέσα στη μέρα μου εβηξε)η μυτούλα όμως δεν είναι βουλωμένη κ έχει φουλ όρεξη! Λίγη γκρινια μου έκανε το μεσημέρι κ τέλος.. 

Μάλλον ιωσουλα είπε ο γιατρός γτ ήταν κ ο άντρας μου 2-3 μέρες συναχομενος..απυρετος κ εκείνος όμως..

Πήρα να έχω σπίτι ένα ντεπονακι παιδικό αλλά ευελπιστω να μη χρειαστεί..

Υγ1.έτσι φίλη το γκρι γτ μπορεί το επόμενο να είναι αγοράκι;)

 

Υγ2: ευχαριστώ κορίτσια μου για τα περαστικά!!

Θα μου δώσει ο γιατρός μου κάποιες συνταγές με το καλό κ θα σας τις πω εννοείται..

Επίσης αν γκουγκαρεις σπιτικές βρεφικές κρέμες έχει πολλές πλέον;)

Πάντως μπορείς κ ρυζαλευρο να φτιάξεις.. με άγριο καστανό ρύζι το τρίβεις στο μπλέντερ γίνεται σαν σκόνη,αλεύρι κ το βράζεις σιγά σιγά με νεράκι ή γάλα..μπορείς να τρίψεις ποσότητα κ να το αποθηκεύεις σε γυάλινο βαζακι αεροστεγώς!

Eνταξει μωρέ το παιδακι λίγο κρυωσε! Όλα καλά! Ούτε θα τι χρειαστείς το ντεπον! Περαστικά σας! 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Renez said:

Να κοιτάξεις ποσά τογκ είναι ο υπνκσακος σε σχέση με τη θερμοκρασία του σπιτιού κ δε θα κρυώνει..

Εμένα είναι κλειστός στα ποδαράκια κ τα μανίκια αφαιρούνται (τα έχω βγάλει εγώ Γιά να κινεί πιο άνετα τα χεράκια του!) Αλλά πάντα είναι ζεστός μόλις ανοίγω το πρωί τον υπνοσακο κ τα μαγουλακια του οπότε δε κρυώνει..

Πολύ καλή ιδέα κ το ταχίνι κ εγώ το εγώ το όψιν όπως κ φυστικοβουτυρο κ φουντουκοβουτυρο αλλά 100% πάστα όχι με ζάχαρη κτλ..

Έχω mei tai βολικός,ελαφρύς κ μαλακός..με έχει βολεψει εμένα πολύ!

Εγώ του βάζω ζιπουνακι μακρυμάνικο, φορμακι μακρυμάνικο (ή παντελόνι κ μπλουζιτσα χειμωνιάτικα εννοείται) κ από πάνω ένα θεϊκό μπουφάν που του πήρα από το πατ πατ φουλ ζεστό!!) Α! Κ πάντα σκουφάκι για τα αυτακια του κυρίως!

Κάτσε ρε συ,πως είναι ο υπνκσακος που της έχεις? Εμένα είναι στο ύφασμα σαν πάπλωματακι λεπτό βαμβακερος κ κλείνει με φερμουάρ από κάτω προς τα πάνω..ε εκεί στο στήθος δεν είναι φαρδύς ώστε να κουνιέται τόσο κ να μπορεί αν του πάει κάτω απο τη μυτούλα..

Εκτός αν έχεις αυτούς που είναι σαν κουβέρτα υπνοσακος..

Ειναι λιγο άνετος στο στηθος θα έλεγα. Είναι 0-6 οποτε έχει περιθώριο και αγχώνομαι επειδή είναι υπεκρινητικη μήπως και το τραβήξει τίποτα. Ρώτησα ομως και μου είπαν ότι όλοι έτσι είναι... τι να πω. Θα τον χρησιμοποιήσω αφου από κουβέρτα είναι σίγουρα πιο ασφαλής. Πως πατε;

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια όσες δεν θηλάζετε,πόσες φορές ξυπνάει μέσα στη νύχτα το μικρό σας για να φάει??

Θα ξεκινήσω νυχτερινά κ με έχει πιάσει άγχος γιατί θηλάζει συχνά μέσα στη νύχτα.. σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε κ φόρμουλα οπότε (κατά πάσα πιθανότητα)τετοιο θα πίνει όταν θα δουλεύω νύχτα. 

Πόσα γεύματα σας κάνουν??

 

 

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Kοριτσια όσες δεν θηλάζετε,πόσες φορές ξυπνάει μέσα στη νύχτα το μικρό σας για να φάει??

Θα ξεκινήσω νυχτερινά κ με έχει πιάσει άγχος γιατί θηλάζει συχνά μέσα στη νύχτα.. σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε κ φόρμουλα οπότε (κατά πάσα πιθανότητα)τετοιο θα πίνει όταν θα δουλεύω νύχτα. 

Πόσα γεύματα σας κάνουν??

 

 

 

Εγω του δινω κοιμισμένο ενα στη μια και μετα ξυπνάει στις 630με 7για να φάει! 

On 25/1/2021 at 8:59 ΜΜ, Christinα είπε:

Για τα φαγητά που λέγαμε εγώ έδινα πρωί φρούτα, μεσημέρι φαγητό κ απόγευμα γιαούρτι ή κρέμα εναλλάξ κ σιγά σιγά ή εισαγωγή σε όλα φυσικά. Όμως βρε κορίτσια ρυζογαλο να δώσουμε πριν τον χρόνο αφού ουσιαστικά δν πίνουν ακόμα φρέσκο γάλα? Το ρύζι είναι κ κομματάκια όποτε πάει για μετά λέω. Για πείτε καμμία ιδέα για κρέμες σπιτικές (εκτός φρουτου)όπως με βρώμη για να πάρω καμμία ιδέα κ να ρωτήσω κ τη παιδίατρο ????

Επίσης το αλματακι που λέγατε??? Χμμμ έχουμε γκρινιτσα σήμερα και ποιο πολύ πειιινα! Πλέον πίνει 210 κάθε 4 ωρες

Ρε εμένα τρώει ακόμα με το ζόρι 150...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...