Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Eirini_ka είπε:

Κορίτσια μου σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ εσείς πώς πάτε με κιλακια;

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 70 κιλά ενώ τα κανονικά μου είναι 66-68! Εν παση περιπτώσει πήρα 12 κιλά και πήγα 82!! Όταν γέννησα εχασα τα 7 και πήγα 75 και μέσα σε τρεις μήνες πήρα πάλι 4 κιλά από το φαΐ! Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα διατροφή και personal γιατί πρέπει να χάσω 13 κιλά. Ότι φάγαμε φάγαμε!!!!

Τώρα είδα ότι αναφέρεσαι στο προηγούμενο ποστ οποτε μάλλον εννοεις τα κιλά του μωρου!!! :D:-D

Η μικρούλα μου είναι 4 μηνών και 3 ημερών και είναι 6.800 σε κιλά και 64 εκατοστά! Γεννήθηκε 2.870 και μέχρι και τον τρίτο έπαιρνε πολλά γραμμάρια. Τον τελευταιο μήνα όμως δεν έχει πάρει πολλά. Έχω και γιατρό την Τετάρτη και θα μας πει. Κόψαμε και τον θηλασμο.. ποιος ξερει!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

πρίν από 24 λεπτά , Eirini_ka είπε:

Κορίτσια μου σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ εσείς πώς πάτε με κιλακια;

Εγώ δεν τον μετράω να σου πω την αλήθεια..κάθε μήνα τον μετράει η γιατρός! Στις 11/2 έχουμε πάλι ραντεβού,θα σου πω τότε!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eirini_ka είπε:

Κορίτσια μου σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ εσείς πώς πάτε με κιλακια;

Καλησπερα, η μικρή μου είναι 5500 περίπου και 58 εκατοστά ύψος. Έχουμε θέμα με το φαγητό, συνολικά τρώει περίπου 510ml, κάναμε εξετάσεις είναι όλα φυσιολογικά απλά είναι αναφαγο! Της αλλάξαμε γάλα από εχθές και περιμένω να δω πως θα τα πάμε. Η παιδίατρος θα μας ξεκινήσει φαγητό στον πέμπτο μήνα. Εσάς βρε κορίτσια πόσο τρώνε;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mariapap1986 είπε:

Καλησπερα, η μικρή μου είναι 5500 περίπου και 58 εκατοστά ύψος. Έχουμε θέμα με το φαγητό, συνολικά τρώει περίπου 510ml, κάναμε εξετάσεις είναι όλα φυσιολογικά απλά είναι αναφαγο! Της αλλάξαμε γάλα από εχθές και περιμένω να δω πως θα τα πάμε. Η παιδίατρος θα μας ξεκινήσει φαγητό στον πέμπτο μήνα. Εσάς βρε κορίτσια πόσο τρώνε;;; 

Δεν ξέρω πόσο πίνει σε ml, μόνο όταν πίνει αντλημενο όσο είμαι στη δουλειά. Στο 7 ωρο πίνει περιπου 450ml κι όσο πάει το αυξάνει. Την υπόλοιπη μέρα θηλάζει.

Τον καθε παιδάκι είναι διαφορετικό όμως!

Ο.μικρος μου Φουσκωσε απότομα με το αντλημενο γάλα.

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Δεν ξέρω πόσο πίνει σε ml, μόνο όταν πίνει αντλημενο όσο είμαι στη δουλειά. Στο 7 ωρο πίνει περιπου 450ml κι όσο πάει το αυξάνει. Την υπόλοιπη μέρα θηλάζει.

Τον καθε παιδάκι είναι διαφορετικό όμως!

Ο.μικρος μου Φουσκωσε απότομα με το αντλημενο γάλα.

 

Καλησπερα κοριτσι μου. 

Συγγνωμη που πεταγομαι, αλλα επειδη θα γυρισω κ γω στη δουλεια κ πρεπει να αφηνω γαλα, ποσες φορες σου τρωει το μωρο οσο λειπεις; εννοω ποσα γευματα κανει;; 3; 

Να τα χαιρεσαι κ τα δυο παιδακια σου! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε κορίτσια μου! Από κιλά τα είπαμε εμείς έχουμε ξεφύγει είμαστε 3μιση μηνών 7200... Από ύψος δεν ξέρω ακόμα αλλά τα φορμάκια μέχρι 62 πλέον δεν κάνουν. Στους 2 μήνες ήμασταν 59 εκατοστά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Κορίτσια μου!!! Τι κάνετε;; Εγώ όπως βλέπετε μια χάνομαι μια εμφανίζομαι χεχε! Προσπάθησα να σας διαβάσω, αρχικά να ευχηθώ περαστικά σε μωράκια και μανουλες αρρωστουλικα!! Όλα να πάνε καλά!!

Ως προς την εισαγωγή στερεών θέλω κ εγώ να ξεκινήσω ιδανικα κλεισμενους τους 6 μήνες.. αρχικά με λαχανικά, κρέας, φρούτα και δημητριακά λογικά βρώμη με κάποιο φρουτακι.. πολύ καλό πρόγραμμα μου φαίνεται του Παπαβεντση το πρόγραμμα στερεών τροφών, οποία ενδιαφέρεται μπορεί να το γκουγκλαρει, τείνω προς αυτό κ γενικά αυτός ο παιδίατρος είναι από τους κορυφαίους για μένα.. λίγο με τις ποσότητες ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρα στο μυαλό μου, ελπίζω να το βρω στην πορεία..

Ως προς τον ύπνο εμείς σταθερα ξυπνάμε ανά δύο τρεις ώρες.. το χω πάρει απόφαση νομίζω αυτό δε θα αλλάξει τουλάχιστον όχι άμεσα..

@Nina13 μάρσιπο έχω έναν kavka πολύ καλός αποδείχτηκε μέχρι στιγμής και βάζω συνήθως μια ολόσωμη φορμιτσα και στον καλό καιρό πού είχε κάποιες μερες με χοντρή ζακετουλα..

@Elinita εγώ από την αρχή τη σκεπάζω κανονικά με ένα κουβερτακι μέχρι το στήθος περίπου και τα χέρια εννοείται απέξω.. 

Με τα κιλα λίγο της μικρής μου κορίτσια αγχώνομαι.. στους 3 μήνες ήμασταν 5750γρ βαρος και 66εκ. ύψος.. πήρε μόνο 450γρ και τώρα στους 4 μήνες καλά καλά δεν ξέρω αν θα πάρει 350-400γρ με βάση τα ζυγισματα που την κάνω στο σπίτι.. ουφ κ λίγο με στεναχωρεί γτ τους πρώτους δύο μήνες έπαιρνε από ένα κιλό!

Νομίζω πως σιγά σιγά δεν θα παίρνουν βάρος με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό! Ένα κιλο έπαιρνε κι η δικια μ μέχρι τώρα κ είναι το μαξ ας πούμε! Δν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς! Στους 3 μήνες ήταν 65 πόντους κ 6500,αφράτη τη λες!

@Vivi8 εμείς πάμε μαζί μανούλες και κορουλες...αχαχα

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου. 

Συγγνωμη που πεταγομαι, αλλα επειδη θα γυρισω κ γω στη δουλεια κ πρεπει να αφηνω γαλα, ποσες φορες σου τρωει το μωρο οσο λειπεις; εννοω ποσα γευματα κανει;; 3; 

Να τα χαιρεσαι κ τα δυο παιδακια σου! 

Σε ευχαριστώ! Με το καλό να γυρίσεις στην δουλειά!

Ναι συνήθως 3 κάνει! Συνολικά 450ml περιπου! Θηλαζει σίγουρα πριν φύγω κ όταν γυρίσω!

Θα ξεκινήσουμε κ σκόνη τις επόμενες μέρες επειδή δεν θα τον καλύπτει το αντλημενο!

Έχεις κάνει τράπεζα με αντλημενο? Ή θα δίνεις σκόνη?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Δεν ξέρω πόσο πίνει σε ml, μόνο όταν πίνει αντλημενο όσο είμαι στη δουλειά. Στο 7 ωρο πίνει περιπου 450ml κι όσο πάει το αυξάνει. Την υπόλοιπη μέρα θηλάζει.

Τον καθε παιδάκι είναι διαφορετικό όμως!

Ο.μικρος μου Φουσκωσε απότομα με το αντλημενο γάλα.

 

Τυχερή! Η δικιά μου έχει περάσει μέρα που έχει φάει 450, όλη μέρα! Αγόρια-κορίτσια έχουν ομως διαφορά... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mariapap1986 είπε:

Τυχερή! Η δικιά μου έχει περάσει μέρα που έχει φάει 450, όλη μέρα! Αγόρια-κορίτσια έχουν ομως διαφορά... 

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν,είμαι αγορομανα!! :tongue:

Όλα τα παιδάκια διαφέρουν! Αν η παιδιατρος σου λέει ότι είναι εντάξει,μην ανησυχείς! Αν συνεχίσεις να ανησυχείς όμως,μπορείς πάντα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη! :)

 

 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν,είμαι αγορομανα!! :tongue:

Όλα τα παιδάκια διαφέρουν! Αν η παιδιατρος σου λέει ότι είναι εντάξει,μην ανησυχείς! Αν συνεχίσεις να ανησυχείς όμως,μπορείς πάντα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη! :)

 

 

Ανησυχώ, της κάναμε εξετάσεις αλλά είναι όλα φυσιολογικά! Τώρα βλέπουμε με το καινούργιο γάλα πως θα πάει. Α με το αντλημενο γάλα φουσκώνει περισσότερο γιατί δεν ζορίζεται, είναι πιο εύκολο το μπουκάλι! Όταν είχε γεννηθεί η μικρή στις 2 μέρες είχε χάσει βάρος και η παιδίατρος μας σταμάτησε τις προσπάθειες στο στηθος για να μην κουράζεται. Να σου ζήσουν τα αγόρια σου! 

Just now, LadyP είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου! Από κιλά τα είπαμε εμείς έχουμε ξεφύγει είμαστε 3μιση μηνών 7200... Από ύψος δεν ξέρω ακόμα αλλά τα φορμάκια μέχρι 62 πλέον δεν κάνουν. Στους 2 μήνες ήμασταν 59 εκατοστά.

Θα τα χάσει καλέ όταν αρχίσει να κινείται! Να σου ζήσει! Πόσα κιλά γεννήθηκε; είμαστε στην ίδια ηλικία περίπου αλλά πολύ πιο κάτω... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mariapap1986 είπε:

Καλησπερα, η μικρή μου είναι 5500 περίπου και 58 εκατοστά ύψος. Έχουμε θέμα με το φαγητό, συνολικά τρώει περίπου 510ml, κάναμε εξετάσεις είναι όλα φυσιολογικά απλά είναι αναφαγο! Της αλλάξαμε γάλα από εχθές και περιμένω να δω πως θα τα πάμε. Η παιδίατρος θα μας ξεκινήσει φαγητό στον πέμπτο μήνα. Εσάς βρε κορίτσια πόσο τρώνε;;; 

5500 πότε ήταν; Κλεισμενους τρεις μήνες; Εμείς στους 3 ήμασταν 5750 και στις 2 του μηνός κλείνουμε τους 4.. εξετάσεις ομως σας είπε ο γιατρός να κάνετε; Γιατί έτσι; Εμένα η αλήθεια είναι ότι μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά αν αυτόν τον μήνα πάρει κάτω από 400-500 που για εκεί το κόβω δεν ξέρω τι θα μου πει.. θηλαζω αποκλειστικα και δεν ξέρω καθόλου τις ποσότητες..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

5500 πότε ήταν; Κλεισμενους τρεις μήνες; Εμείς στους 3 ήμασταν 5750 και στις 2 του μηνός κλείνουμε τους 4.. εξετάσεις ομως σας είπε ο γιατρός να κάνετε; Γιατί έτσι; Εμένα η αλήθεια είναι ότι μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά αν αυτόν τον μήνα πάρει κάτω από 400-500 που για εκεί το κόβω δεν ξέρω τι θα μου πει.. θηλαζω αποκλειστικα και δεν ξέρω καθόλου τις ποσότητες..

Καλησπερα, εγώ της δίνω φόρμουλα δεν μπόρεσα να την θηλασω όσο ήθελα. 5500 ήταν χθες τώρα είναι 3 μηνών και 20 ημερών περίπου. Ηθελε να της στείλω μερικά βίντεο την ώρα του φαγητού γιατί της είχα πει πως έκλαιγε, είχε κάνει πολλά κενά χωρίς να φάει δλδ και 8 ώρες και φοβήθηκαν, γι αυτό κάναμε εξετάσεις. Δεν ξέρω να σου πω πόσο βάρος πρέπει να βάζουν, μας είπε πως το κατώτατο όριο στο φαγητό είναι τα 550 ml

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Σε ευχαριστώ! Με το καλό να γυρίσεις στην δουλειά!

Ναι συνήθως 3 κάνει! Συνολικά 450ml περιπου! Θηλαζει σίγουρα πριν φύγω κ όταν γυρίσω!

Θα ξεκινήσουμε κ σκόνη τις επόμενες μέρες επειδή δεν θα τον καλύπτει το αντλημενο!

Έχεις κάνει τράπεζα με αντλημενο? Ή θα δίνεις σκόνη?

Τωρα ξεκινησα αλλα δεν προλαβαινω μεσα στην ημερα να κανω πολλες αντλησεις. Δηλαδη για να καλυψω 3 γευματα δεν ξερω πως θα το καταφερω μου φαινεται βουνο γιατι κ στη δουλεια δεν θα μπορω να αντλω αλλα ειπα να το παλεψω οσο κ οπως μπορεσω. 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Anastasia05 Περαστικά σας! Πως είστε σήμερα; Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι με το μπουκάλι συνήθως βάζουν περισσότερο γτ τρώνε πιο παθητικά. Αν και δεν είναι πάντα απόλυτο αυτό. 

@Eirini_ka Προσωπικά την μετράω μόνο όταν πάμε στο γιατρό. Ποτέ στο σπίτι. Γεννήθηκε 3010 τελευταία επίσκεψη είχαμε όταν ήμασταν 3 μηνών και 7 μέρες κ ήμασταν 5.200 και 64εκ. 

Μην αγχώνεσαι! Δες πως θα πάει και αυτός ο μήνας. Πόσες πάνες βρέχει την ήμερα; Ακολουθεί την καμπύλη του; Αν ναι, δεν υπάρχει θέμα. 

Πάντως από τον τέταρτο μήνα κ μετά όπως είπε και η Χριστίνα αρχίζουν να παίρνουν λιγότερο βάρος οποτε είναι φυσιολογικό αν έχουν βάλει κ μόνο 300-400 γρ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...