Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, elenioz είπε:

@Anastasia05 Περαστικά σας! Πως είστε σήμερα; Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι με το μπουκάλι συνήθως βάζουν περισσότερο γτ τρώνε πιο παθητικά. Αν και δεν είναι πάντα απόλυτο αυτό. 

@Eirini_ka Προσωπικά την μετράω μόνο όταν πάμε στο γιατρό. Ποτέ στο σπίτι. Γεννήθηκε 3010 τελευταία επίσκεψη είχαμε όταν ήμασταν 3 μηνών και 7 μέρες κ ήμασταν 5.200 και 64εκ. 

Μην αγχώνεσαι! Δες πως θα πάει και αυτός ο μήνας. Πόσες πάνες βρέχει την ήμερα; Ακολουθεί την καμπύλη του; Αν ναι, δεν υπάρχει θέμα. 

Πάντως από τον τέταρτο μήνα κ μετά όπως είπε και η Χριστίνα αρχίζουν να παίρνουν λιγότερο βάρος οποτε είναι φυσιολογικό αν έχουν βάλει κ μόνο 300-400 γρ. 

Αλλάζουμε πανες περίπου ανά 3 ώρες μέσα στην ημέρα, δεν έχω δει την καμπύλη σε αυτήν την επίσκεψη, στην προηγούμενη επίσκεψη πάντως δεν είχε μπει μέσα στις καμπυλες στο βάρος. Δεν θα αφήσω να περάσει όλος ο Φεβρουάριος περίπου κατά τις 8 του μήνα θα ξαναπάμε για να κάνει κ το εμβόλιο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, mariapap1986 είπε:

Καλησπερα, εγώ της δίνω φόρμουλα δεν μπόρεσα να την θηλασω όσο ήθελα. 5500 ήταν χθες τώρα είναι 3 μηνών και 20 ημερών περίπου. Ηθελε να της στείλω μερικά βίντεο την ώρα του φαγητού γιατί της είχα πει πως έκλαιγε, είχε κάνει πολλά κενά χωρίς να φάει δλδ και 8 ώρες και φοβήθηκαν, γι αυτό κάναμε εξετάσεις. Δεν ξέρω να σου πω πόσο βάρος πρέπει να βάζουν, μας είπε πως το κατώτατο όριο στο φαγητό είναι τα 550 ml

Κατάλαβα.. ωραία αφού κάνατε εξετάσεις κ είναι όλα καλά.. μήπως έχει γκρίνια λόγω ΓΟΠ; Γιατί εμείς έχουμε κ μου κλαιει αρκετές φορές πάνω στο φαγητό κ φοβάμαι μην τυχόν δεν τρώει όσο θέλει.. 550ml κάθε μήνα πρέπει να παίρνουν; Εγώ νόμιζα για 450-500..

Just now, elenioz είπε:

@Anastasia05 Περαστικά σας! Πως είστε σήμερα; Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι με το μπουκάλι συνήθως βάζουν περισσότερο γτ τρώνε πιο παθητικά. Αν και δεν είναι πάντα απόλυτο αυτό. 

@Eirini_ka Προσωπικά την μετράω μόνο όταν πάμε στο γιατρό. Ποτέ στο σπίτι. Γεννήθηκε 3010 τελευταία επίσκεψη είχαμε όταν ήμασταν 3 μηνών και 7 μέρες κ ήμασταν 5.200 και 64εκ. 

Μην αγχώνεσαι! Δες πως θα πάει και αυτός ο μήνας. Πόσες πάνες βρέχει την ήμερα; Ακολουθεί την καμπύλη του; Αν ναι, δεν υπάρχει θέμα. 

Πάντως από τον τέταρτο μήνα κ μετά όπως είπε και η Χριστίνα αρχίζουν να παίρνουν λιγότερο βάρος οποτε είναι φυσιολογικό αν έχουν βάλει κ μόνο 300-400 γρ. 

Βρέχει γύρω στις 6-8.. νομίζω είναι νορμάλ αυτό.. ως προς την καμπυλη.. μέχρι και τον 2ο μήνα ήταν λίγο πάνω από την πράσινη.. στον 3ο μήνα πήγε ελαχιστα κάτω από την πράσινη.. 

Το κανονικό πως είναι; Να ακολουθεί την ίδια ακριβώς πορεία με αυτή που ξεκίνησε; Δεν ξέρω πώς πάει..

Just now, mariapap1986 είπε:

Αλλάζουμε πανες περίπου ανά 3 ώρες μέσα στην ημέρα, δεν έχω δει την καμπύλη σε αυτήν την επίσκεψη, στην προηγούμενη επίσκεψη πάντως δεν είχε μπει μέσα στις καμπυλες στο βάρος. Δεν θα αφήσω να περάσει όλος ο Φεβρουάριος περίπου κατά τις 8 του μήνα θα ξαναπάμε για να κάνει κ το εμβόλιο 

Όταν λες δεν είχε μπει μέσα στις καμπύλες; Πρέπει να 'παταει' πάνω σε μια καμπύλη; Είναι λάθος να είναι στο ενδιάμεσο 2 καμπυλών ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Κατάλαβα.. ωραία αφού κάνατε εξετάσεις κ είναι όλα καλά.. μήπως έχει γκρίνια λόγω ΓΟΠ; Γιατί εμείς έχουμε κ μου κλαιει αρκετές φορές πάνω στο φαγητό κ φοβάμαι μην τυχόν δεν τρώει όσο θέλει.. 550ml κάθε μήνα πρέπει να παίρνουν; Εγώ νόμιζα για 450-500..

Βρέχει γύρω στις 6-8.. νομίζω είναι νορμάλ αυτό.. ως προς την καμπυλη.. μέχρι και τον 2ο μήνα ήταν λίγο πάνω από την πράσινη.. στον 3ο μήνα πήγε ελαχιστα κάτω από την πράσινη.. 

Το κανονικό πως είναι; Να ακολουθεί την ίδια ακριβώς πορεία με αυτή που ξεκίνησε; Δεν ξέρω πώς πάει..

Νομίζω πως μια εξέταση η crp θα έδειχνε για πρόβλημα στο στομάχι. Εσένα κλαίει μόνο στο φαγητό λόγω του προβλήματος; ή έκλαιγε γενικά και το καταλάβατε; τα ml που τρώνε νομίζω πως πάνε ανάλογα με το βάρος του παιδιού. 

Νομίζω πως το λογικό είναι να έχουν ανοδική πορεία στο βάρος ή έστω σταθερή, κοινώς να μην χάνουν! 

Just now, Eirini_ka είπε:

Κατάλαβα.. ωραία αφού κάνατε εξετάσεις κ είναι όλα καλά.. μήπως έχει γκρίνια λόγω ΓΟΠ; Γιατί εμείς έχουμε κ μου κλαιει αρκετές φορές πάνω στο φαγητό κ φοβάμαι μην τυχόν δεν τρώει όσο θέλει.. 550ml κάθε μήνα πρέπει να παίρνουν; Εγώ νόμιζα για 450-500..

Βρέχει γύρω στις 6-8.. νομίζω είναι νορμάλ αυτό.. ως προς την καμπυλη.. μέχρι και τον 2ο μήνα ήταν λίγο πάνω από την πράσινη.. στον 3ο μήνα πήγε ελαχιστα κάτω από την πράσινη.. 

Το κανονικό πως είναι; Να ακολουθεί την ίδια ακριβώς πορεία με αυτή που ξεκίνησε; Δεν ξέρω πώς πάει..

Όταν λες δεν είχε μπει μέσα στις καμπύλες; Πρέπει να 'παταει' πάνω σε μια καμπύλη; Είναι λάθος να είναι στο ενδιάμεσο 2 καμπυλών ας πούμε;

Η δικιά μου είναι κάτω από την κόκκινη καμπύλη στο χαμηλότερο βάρος. Δεν εννοώ να πατάει σε ένα χρώμα αλλά να είναι πάνω και κάτω από το κόκκινο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Κατάλαβα.. ωραία αφού κάνατε εξετάσεις κ είναι όλα καλά.. μήπως έχει γκρίνια λόγω ΓΟΠ; Γιατί εμείς έχουμε κ μου κλαιει αρκετές φορές πάνω στο φαγητό κ φοβάμαι μην τυχόν δεν τρώει όσο θέλει.. 550ml κάθε μήνα πρέπει να παίρνουν; Εγώ νόμιζα για 450-500..

Βρέχει γύρω στις 6-8.. νομίζω είναι νορμάλ αυτό.. ως προς την καμπυλη.. μέχρι και τον 2ο μήνα ήταν λίγο πάνω από την πράσινη.. στον 3ο μήνα πήγε ελαχιστα κάτω από την πράσινη.. 

Το κανονικό πως είναι; Να ακολουθεί την ίδια ακριβώς πορεία με αυτή που ξεκίνησε; Δεν ξέρω πώς πάει..

Όταν λες δεν είχε μπει μέσα στις καμπύλες; Πρέπει να 'παταει' πάνω σε μια καμπύλη; Είναι λάθος να είναι στο ενδιάμεσο 2 καμπυλών ας πούμε;

Καθε παιδακι ειναι διαφορερικο το βαρος θα εχει σκαμπανευασματα δεν ειναι ποτε σταθερο το ποσο θα περνουν . Το θεμα ειναι να μην πεφτει συνεχομενα στις καμπυλες δηλαδη για δυο συνεχομενους μηνες να εχει καθοδικη πορεια . Το να πεσει μια φορα λιγο πιο κατω ενω εχει παρει βαρος ειναι φυσιολογικο. Το να πεφτει ομως κ για δευτερο μηνα σε πιο χαμηλη καμπυλη κατι δεν παει καλα . 

Χα χα χα εννοειτε οτι μπορει να ειναι αναμεσα στις καμπυλες καλε . Προφανως εννοει οτι ειναι κατω απο την χαμηλοτερη καμπυλη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mariapap1986 είπε:

Ανησυχώ, της κάναμε εξετάσεις αλλά είναι όλα φυσιολογικά! Τώρα βλέπουμε με το καινούργιο γάλα πως θα πάει. Α με το αντλημενο γάλα φουσκώνει περισσότερο γιατί δεν ζορίζεται, είναι πιο εύκολο το μπουκάλι! Όταν είχε γεννηθεί η μικρή στις 2 μέρες είχε χάσει βάρος και η παιδίατρος μας σταμάτησε τις προσπάθειες στο στηθος για να μην κουράζεται. Να σου ζήσουν τα αγόρια σου! 

Θα τα χάσει καλέ όταν αρχίσει να κινείται! Να σου ζήσει! Πόσα κιλά γεννήθηκε; είμαστε στην ίδια ηλικία περίπου αλλά πολύ πιο κάτω... 

 Σ' ευχαριστώ! Μακάρι το καινούριο γάλα να της αρέσει περισσότερο!!

Just now, nanoula90 είπε:

Τωρα ξεκινησα αλλα δεν προλαβαινω μεσα στην ημερα να κανω πολλες αντλησεις. Δηλαδη για να καλυψω 3 γευματα δεν ξερω πως θα το καταφερω μου φαινεται βουνο γιατι κ στη δουλεια δεν θα μπορω να αντλω αλλα ειπα να το παλεψω οσο κ οπως μπορεσω. 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! 

Σε καταλαβαίνω! Εγώ ξεκίνησα μέσα Δεκεμβρίου δουλεια κ είχα ξεκινήσει συστηματικά αντλήσεις από τον Νοέμβριο. Στην δουλειά κάνω σίγουρα μια άντληση όμως. 

Κι εγώ αυτό είπα. Θα το παλέψω όσο κ όπως μπορέσω!:) 

Θα σε βοηθούσε μια άντληση τουλάχιστον για τη στήθος σου. Για να μη σε πονάει. Για αυτό το λόγο πήρα κι ένα χειροκίνητο θηλαστρο κ με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Just now, elenioz είπε:

@Anastasia05 Περαστικά σας! Πως είστε σήμερα; Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι με το μπουκάλι συνήθως βάζουν περισσότερο γτ τρώνε πιο παθητικά. Αν και δεν είναι πάντα απόλυτο αυτό. 

@Eirini_ka Προσωπικά την μετράω μόνο όταν πάμε στο γιατρό. Ποτέ στο σπίτι. Γεννήθηκε 3010 τελευταία επίσκεψη είχαμε όταν ήμασταν 3 μηνών και 7 μέρες κ ήμασταν 5.200 και 64εκ. 

Μην αγχώνεσαι! Δες πως θα πάει και αυτός ο μήνας. Πόσες πάνες βρέχει την ήμερα; Ακολουθεί την καμπύλη του; Αν ναι, δεν υπάρχει θέμα. 

Πάντως από τον τέταρτο μήνα κ μετά όπως είπε και η Χριστίνα αρχίζουν να παίρνουν λιγότερο βάρος οποτε είναι φυσιολογικό αν έχουν βάλει κ μόνο 300-400 γρ. 

Ευχαριστούμε πολύ! Είμαστε πολύ καλύτερα κ οι δύο!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

Καθε παιδακι ειναι διαφορερικο το βαρος θα εχει σκαμπανευασματα δεν ειναι ποτε σταθερο το ποσο θα περνουν . Το θεμα ειναι να μην πεφτει συνεχομενα στις καμπυλες δηλαδη για δυο συνεχομενους μηνες να εχει καθοδικη πορεια . Το να πεσει μια φορα λιγο πιο κατω ενω εχει παρει βαρος ειναι φυσιολογικο. Το να πεφτει ομως κ για δευτερο μηνα σε πιο χαμηλη καμπυλη κατι δεν παει καλα . 

Χα χα χα εννοειτε οτι μπορει να ειναι αναμεσα στις καμπυλες καλε . Προφανως εννοει οτι ειναι κατω απο την χαμηλοτερη καμπυλη. 

Αυτό ακριβώς! Κάτω από την κόκκινη καμπυλη! 

 

 

Έχετε σκεφτεί να κάνετε ιδιωτική ασφάλιση στα μωράκια σας; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mariapap1986 είπε:

Αυτό ακριβώς! Κάτω από την κόκκινη καμπυλη! 

 

 

Έχετε σκεφτεί να κάνετε ιδιωτική ασφάλιση στα μωράκια σας; 

Εμείς έχουμε κάνει και στα δύο!:)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mariapap1986 είπε:

Σε ποια εταιρεία; τα καλύπτουν όλα; 

Τι εννοείς όλα?? Γιατρούς ,εξετάσεις κ νοσηλεία μέχρι ένα ποσό, αρκετά μεγάλο..

Μας κάλυψε ακόμη κ το μπεξερο! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη,νιώθω ασφάλεια για τα παιδάκια μου.

Στην εθνική είμαστε!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Τι εννοείς όλα?? Γιατρούς ,εξετάσεις κ νοσηλεία μέχρι ένα ποσό, αρκετά μεγάλο..

Μας κάλυψε ακόμη κ το μπεξερο! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη,νιώθω ασφάλεια για τα παιδάκια μου.

Στην εθνική είμαστε!

Το μπεξερο τι είναι; δλδ οδοντίατρος θεραπείες, παιδιατρους, ράμματα, όλους τους γιατρούς; εγχειρήσεις κτλ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , mariapap1986 είπε:

Σε ποια εταιρεία; τα καλύπτουν όλα; 

Κ εμεις εχουμε κανει ιδιωτικη εθνικη. Τα καλυπτουν ολα αλλα πρεπει να πληρωσεις κ παραπανω συνδρομη. Εμεις εχουμε κανει μονο για  νοσηλειες κ μεταφορα με ελικοπτερο αν χρειαστει γιατι μενουμε για μεγαλα διαστηματα κ επαρχια ετσι κι αλλιως εξετασεις τις γραφουμε κ με το ικα κ ειναι μικρη η συμμετοχη κ σπανια θα χρειαστουν κ παραπανω εξετασεις  . Η συνδρομη ειναι γυρω στα 400 το χρονο αν βαλεις κ αλλα μεσα αυξανει φυσικα. 

Το bexcero ειναι το εμβολιο της μυννιγγιτιδας β που δεν ειναι υποχρεωτικο κ κοστιζει 100 ευρω η δοση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mariapap1986 είπε:

Αυτό ακριβώς! Κάτω από την κόκκινη καμπυλη! 

 

 

Έχετε σκεφτεί να κάνετε ιδιωτική ασφάλιση στα μωράκια σας; 

Καλησπέρα! Και εμείς έχουμε κάνει της εθνικής! Όλοι οικογενειακός αν και εγώ είχα ήδη από τη δική μου δουλειά! Εμείς την έχουμε για τα επείγοντα νοσηλεία και τα πιο βαριά νομίζω θέματα( μακρυά από εμάς)

16 ώρες πρίν, mariapap1986 είπε:

Ανησυχώ, της κάναμε εξετάσεις αλλά είναι όλα φυσιολογικά! Τώρα βλέπουμε με το καινούργιο γάλα πως θα πάει. Α με το αντλημενο γάλα φουσκώνει περισσότερο γιατί δεν ζορίζεται, είναι πιο εύκολο το μπουκάλι! Όταν είχε γεννηθεί η μικρή στις 2 μέρες είχε χάσει βάρος και η παιδίατρος μας σταμάτησε τις προσπάθειες στο στηθος για να μην κουράζεται. Να σου ζήσουν τα αγόρια σου! 

Θα τα χάσει καλέ όταν αρχίσει να κινείται! Να σου ζήσει! Πόσα κιλά γεννήθηκε; είμαστε στην ίδια ηλικία περίπου αλλά πολύ πιο κάτω... 

Γεννήθηκαμε 3260 και φύγαμε από το μαιευτήριο 3160 αλλά της έδινα και λίγο ξένο γιατί το παιδί μου γεννήθηκε πεινασμένο. Τώρα με αποκλειστικό θηλασμό κοντεύουμε να βγούμε εκτός της ανώτατης καμπύλης! Τα χέρια μου και η μέση μου είναι ένα χάλι. Πρέπει να υιοθετήσω έναν χειροπρακτη να τον έχω στο σπίτι. Σήμερα είναι ακριβώς 3 μισή μηνών το μπουλούκι. Κορίτσια δειλά δειλά 3 μέρες τώρα έκοψε έναν βραδινό θηλασμο και πήγαμε στους 3 από τις 12 μέχρι τις 8!!!! Το βράδυ κοιμήθηκα πρώτη φορά 4 μισή ώρες σερί! Στείλτε θετική ενέργεια μπας και το κρατήσει! Κατά τα άλλα πλέον γυρνάει άνετα από ανάσκελα μπρούμυτα και μου κάνει λίγο την δύσκολη στο φαγητό .. τρώει πολύ λίγο μετά γελάει φωνάζει και ξανά πάλι... Νόμιζα ότι θα είχαμε χάσει αλλά σήμερα την ζυγισα ξανά και πήγαμε 7260 δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα βάζει έτσι! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέσω της δουλειάς μου έχω ασφαλίσει τον άντρα μου και τη μπεμπα στην εθνική. 

Εμένα κορίτσια πίνει 930-960 ml σκόνη αντιαναγωγικο γάλα μπερδεμένο με κανονικό. Μας βοήθησε παρα πολύ αυτό το γάλα!

Ερωτηση: έχω πει και στο παρελθόν ότι η μπεμπα δε θέλει με τιποτα λίκνο, κούνια κλπ και κοιμάται η πάνω μου η δίπλα μου. Όταν τη βάλω στο λίκνο η ακόμα και όταν είναι δίπλα μου κάποιες φορές, γυρίζει το κεφαλάκι της με φορά αριστερα και δεξιά και τινάζει τα ποδαράκια της. Σας το κάνουν εσάς ρε κορίτσια αυτό; Την Τετάρτη έχω γιατρό και θα ρωτήσω αλλά έχω ανησυχήσει λίγο.. 

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μέσω της δουλειάς του άντρα μου!

Η δική μου δουλειά δεν μας τα δίνει αυτά :P

Βιβή κι εμένα κάνει διάφορα. Το βασικό μας(που υποχωρεί σιγά σιγά) είναι το σφίξιμο. Συνέχεια σφίγγεται αυτό το παιδί, ο γιατρός μας είπε ότι σε κάποια μωράκια μένει λίγο παραπάνω από την κοιλιά κ υποχωρεί όσο μεγαλώνει κ πως είναι μικρός ακόμη. Βέβαια έχει χαλαρωσει πολύ τώρα πια. Να ρωτήσεις τον γιατρό κ να μας πεις τι σου είπε.

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...