Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Blossombaby είπε:

Σαλάκια και εμείς πολλά, γουλιτσες όχι, αλλάζουμε 2 φορές φορμάκια σίγουρα. Βέβαια μπορεί να το γλυτώναμε λίγο αν της έβαζα σαλιάρα πιο συχνά αλλά δε μου αρέσουν, μου φαίνονται τεράστιες...εν τω μεταξύ έχει αρχήσει εδω και δυο βδομάδες και κάνει πρρρρ με τα χειλάκια της και γελάει, εκει να δεις σάλια..

Ναι αυτό το κάνουμε και μεις..μαζί με Φούσκες με τα σάλια του.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

@elenioz Χμ... Δεν έχω σκεφτεί αλλαγή μάρκας.. δε νομίζω να φταίει η μάρκα γιατί δε συμβαίνει όλες τις φορές που κατουράει. Αλλά αν συνεχίσει να συμβαίνει θα το σκεφτώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εμείς κάνουμε φούσκες (ή μπουρμπουλήθρες όπως τις λέω εγώ) εδώ και καιρό!

Just now, Eirini_ka said:

Κορίτσια μου δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά τα δικά σας κάνουν ήχους τύπου μουρμουρητα; Εμένα έχει λίγο καιρό που ξεκίνησε να τα κάνει σαν να μιλάει στα παιχνίδια την ώρα που παίζει και από χθες ειδικά άρχισε να το κάνει σε άσχετες φάσεις ή λίγο πριν κοιμηθεί ή στο στήθος ή ακόμα κ στον ύπνο της.. σαν να νανουριζεται κιόλας..

Όχι καθόλου! Βάζω χαμηλό πρόγραμμα κ είναι μια χαρά! Και μοσχομυριζουν!

Μουρμουρητά ναι, σε άσχετες στιγμές όπως λες κι εσύ... κυρίως όταν κάθεται και κοιτάζει τα παιχνίδια του, ή όταν είναι κουρασμένος και παραμιλάει και νανουρίζεται.

 

Κορίτσια, ο μικρός μου φαίνεται λίγο ζεστός σήμερα και του έχω πάρει τη θερμοκρασία πολλές φορές... μία τον δείχνει καλά και μια να έχει δέκατα (37,1-37,5). Τώρα που μετριέμαι και μένα μου βγάζει ότι είμαι γύρω στα 37-37,3 και η αλήθεια είναι ότι κρύωνα λίγο πριν χωρίς να έχουμε κρύο στο σπίτι, αλλά τώρα νιώθω μια χαρά. Ο μικρός μου φαίνεται μια χαρά κι αυτός, ούτε είναι πιο ανήσυχος από ότι συνήθως ούτε έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα αδιαθεσίας (ανορεξία, διάρροια, συνάχι ή κάτι άλλο). Να ανησυχήσω λέτε? Ο παιδίατρος μας είχε πει να τον παίρνουμε τηλέφωνο γενικά αν ο μικρός έχει συμπτώματα δυσφορίας ή πυρετό πάνω από 38, μετρημένο πρωκτικά όμως. Εσείς τί γνώμη έχετε, ειδικά οι πιο έμπειρες μανούλες? Μπορεί να είναι απλά από τα δοντάκια ας πούμε?


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Ναι, κι εμείς κάνουμε φούσκες (ή μπουρμπουλήθρες όπως τις λέω εγώ) εδώ και καιρό!

Μουρμουρητά ναι, σε άσχετες στιγμές όπως λες κι εσύ... κυρίως όταν κάθεται και κοιτάζει τα παιχνίδια του, ή όταν είναι κουρασμένος και παραμιλάει και νανουρίζεται.

 

Κορίτσια, ο μικρός μου φαίνεται λίγο ζεστός σήμερα και του έχω πάρει τη θερμοκρασία πολλές φορές... μία τον δείχνει καλά και μια να έχει δέκατα (37,1-37,5). Τώρα που μετριέμαι και μένα μου βγάζει ότι είμαι γύρω στα 37-37,3 και η αλήθεια είναι ότι κρύωνα λίγο πριν χωρίς να έχουμε κρύο στο σπίτι, αλλά τώρα νιώθω μια χαρά. Ο μικρός μου φαίνεται μια χαρά κι αυτός, ούτε είναι πιο ανήσυχος από ότι συνήθως ούτε έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα αδιαθεσίας (ανορεξία, διάρροια, συνάχι ή κάτι άλλο). Να ανησυχήσω λέτε? Ο παιδίατρος μας είχε πει να τον παίρνουμε τηλέφωνο γενικά αν ο μικρός έχει συμπτώματα δυσφορίας ή πυρετό πάνω από 38, μετρημένο πρωκτικά όμως. Εσείς τί γνώμη έχετε, ειδικά οι πιο έμπειρες μανούλες? Μπορεί να είναι απλά από τα δοντάκια ας πούμε?

Άμα σου φαίνεται ζεστουλης τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν πέφτεις έξω... 

Αν έχεις θερμόμετρο υδραργύρου δοκίμασε το! Έχω ένα κάρο θερμόμετρα, μα μόνο αυτό εμπιστεύομαι. Στη θέση σου για να ξεαγχωθω θα έπαιρνα παιδίατρο αν ήμουν πρωτομαμα!

Σαν δευτερομαμα όμως δεν θα αγχωνομουν, θα στεναχωριομουν όμως και μπορεί να έδινα και λίγο ντεπον για να βγει πιο καλά η νύχτα. Και θα τσεκαρα κάθε 2-3 ώρες για θερμοκρασία...

Η κόρη μου ποτέ δεν είχε ανεβάσει θερμοκρασία από δόντια! Για άσχετους λόγους όμως ναι και περνούσε την επόμενη μέρα. Μήπως κάνατε εμβόλιο;

 

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Eva137 είπε:

Ναι, κι εμείς κάνουμε φούσκες (ή μπουρμπουλήθρες όπως τις λέω εγώ) εδώ και καιρό!

Μουρμουρητά ναι, σε άσχετες στιγμές όπως λες κι εσύ... κυρίως όταν κάθεται και κοιτάζει τα παιχνίδια του, ή όταν είναι κουρασμένος και παραμιλάει και νανουρίζεται.

 

Κορίτσια, ο μικρός μου φαίνεται λίγο ζεστός σήμερα και του έχω πάρει τη θερμοκρασία πολλές φορές... μία τον δείχνει καλά και μια να έχει δέκατα (37,1-37,5). Τώρα που μετριέμαι και μένα μου βγάζει ότι είμαι γύρω στα 37-37,3 και η αλήθεια είναι ότι κρύωνα λίγο πριν χωρίς να έχουμε κρύο στο σπίτι, αλλά τώρα νιώθω μια χαρά. Ο μικρός μου φαίνεται μια χαρά κι αυτός, ούτε είναι πιο ανήσυχος από ότι συνήθως ούτε έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα αδιαθεσίας (ανορεξία, διάρροια, συνάχι ή κάτι άλλο). Να ανησυχήσω λέτε? Ο παιδίατρος μας είχε πει να τον παίρνουμε τηλέφωνο γενικά αν ο μικρός έχει συμπτώματα δυσφορίας ή πυρετό πάνω από 38, μετρημένο πρωκτικά όμως. Εσείς τί γνώμη έχετε, ειδικά οι πιο έμπειρες μανούλες? Μπορεί να είναι απλά από τα δοντάκια ας πούμε?

Αν δεν έχει γκρίνια και αλλα συμπτώματα δε νομίζω να είναι κάτι.. Εμένα ο γιατρός μ πε να του παίρνω θερμοκρασία από τη μασχάλη κανονικά.. Αν και γω ξέρω ότι ο ποπός δείχνει πιο σίγουρα.. Παρακολούθησης το και αύριο και όπως να χει εγω θα τον ενημέρωνα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ναι, κι εμείς κάνουμε φούσκες (ή μπουρμπουλήθρες όπως τις λέω εγώ) εδώ και καιρό!

Μουρμουρητά ναι, σε άσχετες στιγμές όπως λες κι εσύ... κυρίως όταν κάθεται και κοιτάζει τα παιχνίδια του, ή όταν είναι κουρασμένος και παραμιλάει και νανουρίζεται.

 

Κορίτσια, ο μικρός μου φαίνεται λίγο ζεστός σήμερα και του έχω πάρει τη θερμοκρασία πολλές φορές... μία τον δείχνει καλά και μια να έχει δέκατα (37,1-37,5). Τώρα που μετριέμαι και μένα μου βγάζει ότι είμαι γύρω στα 37-37,3 και η αλήθεια είναι ότι κρύωνα λίγο πριν χωρίς να έχουμε κρύο στο σπίτι, αλλά τώρα νιώθω μια χαρά. Ο μικρός μου φαίνεται μια χαρά κι αυτός, ούτε είναι πιο ανήσυχος από ότι συνήθως ούτε έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα αδιαθεσίας (ανορεξία, διάρροια, συνάχι ή κάτι άλλο). Να ανησυχήσω λέτε? Ο παιδίατρος μας είχε πει να τον παίρνουμε τηλέφωνο γενικά αν ο μικρός έχει συμπτώματα δυσφορίας ή πυρετό πάνω από 38, μετρημένο πρωκτικά όμως. Εσείς τί γνώμη έχετε, ειδικά οι πιο έμπειρες μανούλες? Μπορεί να είναι απλά από τα δοντάκια ας πούμε?

Καλημέρα! Πως είστε φίλη; 

Προσωπικά θα τον έπαιρναν τον γιατρό περισσότερο για να μου φύγει η ιδέα. Εμείς στο πρώτο εμβόλιο ήταν έτσι 37.5 και 6 αλλά μου είχε πει όχι ντεπόν. Δεν πρέπει να μάθει ο οργανισμός τοσο εύκολα. Να την παρακολουθώ και να κάνουμε πολλές αγκαλίτσες και θηλασμους (για να ενυδατωνετε). Και πράγματι την άλλη μέρα ήταν μια χαρά. 

Συνήθως τα μωράκια μας εχουν έτσι κ αλλιώς πιο υψηλή θερμοκρασία από εμάς. Πάντως θα μπορούσε να είναι κ τα δόντια. Ειχα μωράκι στον παιδικό που ανέβαζε πυρετό από αυτόν τον λόγο συχνά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Ο μικρός μάλλον γενικά έχει γύρω στα 36.9 θερμοκρασία, τόσο βγαίνει και σήμερα που τον μετράω. Από χθες μας έχω μετρήσει όλους στο σπίτι πολλές φορές με όλα τα 4 θερμόμετρα που έχουμε και καθε ένα κάθε φορά μας βγάζει άλλον αριθμό, ή φυσιολογικό ή δέκατα. Ε, για να μη τρελαθώ σταμάτησα να το ψάχνω. Εφόσον νιώθουμε καλά αυτό έχει σημασία. Απλά θα έχω το νου μου στον μικρούλη λίγο παραπάνω (έτσι κι αλλιώς).

Just now, Marti said:

Ερώτηση.. Ποια ενδοεπικοινωνία η κάμερα χρησιμοποιείται? Δεν εχω καταλήξει ακόμα και λεω να αγοράσω τωρα για να επωφεληθω τις εκπτώσεις.. 

Εγώ είχα πάρει μία από το άμαζον. Δεν είναι καμιά γνωστή μάρκα, απλά διάλεξα τη συγκεκριμένη επειδή είχε λογική τιμή κ πολύ καλά reviews. Ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει όμως επειδή είμαι συνέχεια μαζί με τον μικρό. Θα την χρησιμοποιήσουμε σίγουρα όταν αρχίσει να πηγαίνει στο δωμάτιό του για ύπνο.


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Δεν στα μαζεύει λίγο τα ρούχα; Εγώ το χρησιμοποιώ με ρέγουλα!

Άσε με,αφού έκανα small 3 πουλόβερ του άντρα μου ξεκίνησα να κοιτάω τα ταμπέλακια των ρούχων:mrgreen:

Τα μάλλινα ΔΕΝ μπαίνουν στεγνωτηριο ποτέ!!! Τα υπόλοιπα συνήθως δεν έχουν θέμα αλλά να τσεκαρεις τα ταμπέλακια λένε..

21 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Κορίτσια μου δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά τα δικά σας κάνουν ήχους τύπου μουρμουρητα; 

έχει λίγο καιρό που ξεκίνησε να τα κάνει σαν να μιλάει στα παιχνίδια την ώρα που παίζει και από χθες ειδικά άρχισε να το κάνει σε άσχετες φάσεις ή λίγο πριν κοιμηθεί ή στο στήθος ή ακόμα κ στον ύπνο της.. σαν να νανουριζεται κιόλας..

Όχι καθόλου! Βάζω χαμηλό πρόγραμμα κ είναι μια χαρά! Και μοσχομυριζουν!

Μουρμουρητα?? Καλέ συζήτηση πιάνει κ ο άντρας μου ήδη αγχώνεται μη βγει πολυλογας σαν εμένα,τότε λέει θα δουλεύει κ υπερωρίες :P

21 ώρες πρίν, Aurora S είπε:

@elenioz Χμ... Δεν έχω σκεφτεί αλλαγή μάρκας.. δε νομίζω να φταίει η μάρκα γιατί δε συμβαίνει όλες τις φορές που κατουράει. Αλλά αν συνεχίσει να συμβαίνει θα το σκεφτώ. 

Ποια μάρκα χρησιμοποιεις? Εγώ έχω καταλήξει ότι πρέπει να αλλάζουμε νούμερο 1-2 κιλα πριν από αυτό που λένε! Πχ εμένα τώρα είναι σχεδόν 7 κιλά κ του φοράω από 6.5 κιλά το νούμερο 3 που είναι από 6-10 κιλά γιατί το νούμερο 2 που λέει 4-8 κιλά από τα 6 κιλά του άρχισαν κ του ήταν κοντές κ μικρές.

Επίσης να μη φοβάσαι να τις σφίγγεις (όχι υπερβολικά βέβαια αλλά ούτε κ χαλαρές!!)

20 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ναι, κι εμείς κάνουμε φούσκες (ή μπουρμπουλήθρες όπως τις λέω εγώ) εδώ και καιρό!

Μουρμουρητά ναι, σε άσχετες στιγμές όπως λες κι εσύ... κυρίως όταν κάθεται και κοιτάζει τα παιχνίδια του, ή όταν είναι κουρασμένος και παραμιλάει και νανουρίζεται.

 

Κορίτσια, ο μικρός μου φαίνεται λίγο ζεστός σήμερα και του έχω πάρει τη θερμοκρασία πολλές φορές... μία τον δείχνει καλά και μια να έχει δέκατα (37,1-37,5). Τώρα που μετριέμαι και μένα μου βγάζει ότι είμαι γύρω στα 37-37,3 και η αλήθεια είναι ότι κρύωνα λίγο πριν χωρίς να έχουμε κρύο στο σπίτι, αλλά τώρα νιώθω μια χαρά. Ο μικρός μου φαίνεται μια χαρά κι αυτός, ούτε είναι πιο ανήσυχος από ότι συνήθως ούτε έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα αδιαθεσίας (ανορεξία, διάρροια, συνάχι ή κάτι άλλο). Να ανησυχήσω λέτε? Ο παιδίατρος μας είχε πει να τον παίρνουμε τηλέφωνο γενικά αν ο μικρός έχει συμπτώματα δυσφορίας ή πυρετό πάνω από 38, μετρημένο πρωκτικά όμως. Εσείς τί γνώμη έχετε, ειδικά οι πιο έμπειρες μανούλες? Μπορεί να είναι απλά από τα δοντάκια ας πούμε?

Πως τον μετρησες εσύ από ποιο σημείο του? Γτ στον πωπο όντως από 38+ είναι πυρετός ενώ στη μασχάλη από 37..επίσης μέτρα τον ώστε σταθερή ώρα το πρωί κ το βράδυ να μάθεις τη θερμοκρασία του..εμένα πχ η φυσιολογική μου είναι 36.4-36.5..δεν είναι δλδ σε όλους 3.6..κ θα συμφωνήσω με την @elenioz καλύτερα όχι ντεπονακι χωρίς σοβαρό λόγο ώστε όταν χρειαστεί πραγματικά να ενεργήσει άμεσα..

Πάντως κ εμένα μου είπε ο γιατρός αν το παιδί έχει όρεξη για φαι κ παιχνίδι κ κάτω από 38 να μην αγχώνομαι!! 

Πολύ πιθανόν κ τα δοντακια του εννοείται!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Aurora S είπε:

@Renez παμπερς πριμιουμ

Το νο2 φοράει, είναι σχεδόν 6 κιλά. Λες να πάρω το επόμενο νούμερο; Φοβάμαι μην είναι τεράστιες κ τα κάνουμε ακόμα χειρότερα

Όχι όχι μη τι φοβάσαι! Ίσα ίσα θα καλύπτει πολύ καλύτερα! Απλά θα τις κλείνεις καλά δλδ στα 6 κιλά θα ακουμπανε τα δύο σκριτσ σκρατς μεταξύ τους..εγώ στα 6.5 που τις φορές ενωνοντουσαν κ τωρα που φτάνει 7 όσο πάει κ αφήνω κενακι..

Πάρε ένα πακέτο για δοκιμή έστω..έτσι κ αλλιώς θα χρειαστούν;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Ο μικρός μάλλον γενικά έχει γύρω στα 36.9 θερμοκρασία, τόσο βγαίνει και σήμερα που τον μετράω. Από χθες μας έχω μετρήσει όλους στο σπίτι πολλές φορές με όλα τα 4 θερμόμετρα που έχουμε και καθε ένα κάθε φορά μας βγάζει άλλον αριθμό, ή φυσιολογικό ή δέκατα. Ε, για να μη τρελαθώ σταμάτησα να το ψάχνω. Εφόσον νιώθουμε καλά αυτό έχει σημασία. Απλά θα έχω το νου μου στον μικρούλη λίγο παραπάνω (έτσι κι αλλιώς).

Εγώ είχα πάρει μία από το άμαζον. Δεν είναι καμιά γνωστή μάρκα, απλά διάλεξα τη συγκεκριμένη επειδή είχε λογική τιμή κ πολύ καλά reviews. Ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει όμως επειδή είμαι συνέχεια μαζί με τον μικρό. Θα την χρησιμοποιήσουμε σίγουρα όταν αρχίσει να πηγαίνει στο δωμάτιό του για ύπνο.

Περαστικά κορίτσι μου ελπίζω να ναι όλα καλά τώρα.. έτσι κ εμένα η μικρή μου πριν κανένα μήνα ήταν ζεστή για μια δυο μέρες με θερμοκρασία στο μέτωπο 37.5 ενώ στη μασχάλη 36.5 δεν έβγαζα άκρη..

Τι θερμόμετρα χρησιμοποιείτε πέραν του υδραργύρου γτ λίγο με αγχωνουν μη σπάσουν;

Just now, Renez είπε:

Όχι όχι μη τι φοβάσαι! Ίσα ίσα θα καλύπτει πολύ καλύτερα! Απλά θα τις κλείνεις καλά δλδ στα 6 κιλά θα ακουμπανε τα δύο σκριτσ σκρατς μεταξύ τους..εγώ στα 6.5 που τις φορές ενωνοντουσαν κ τωρα που φτάνει 7 όσο πάει κ αφήνω κενακι..

Πάρε ένα πακέτο για δοκιμή έστω..έτσι κ αλλιώς θα χρειαστούν;)

Συμφωνώ μη το φοβάσαι.. μου τελείωσαν τα 2αρια και είχα στο σπίτι 3αρι οπότε κράτησα κανονικά το 3αρι όπως και η Αρετή (ιδια μάρκα) κ είμαστε 6 κ κάτι αποτι υπολογίζω.. (παιδίατρο έχουμε την Παρασκευή να δούμε τι θα γίνει με τα κιλα μας!)

Χθες γίναμε 4 μηνών κορίτσια! Μεγαλώνουμε! Και δε σταματά να μιλάει με τον τρόπο της χεχε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα ειχα και εγω με τα θερμόμετρα. Όταν είχαμε κολλήσει την μετρούσα κάθε 3 και λιγο γιατι και εγω μόνο δεκατα ειχα κάνει. Μια 36.8 μια 37.3 και λεω τι γίνεται. Εγω υδραργύρου δεν εχω, ένα ηλεκτρονικό εχω που έβαζα στον ποπό και ενα μετώπου. Αν έβλεπα ότι του μετώπου εβγαζε πανω απο 37 έβαζα στον ποπό και εμπιστευομουν αυτο. Παντως μέχρι 37.3 στα μωρα θεωρειται φυσιολογικο μου είχε πει ο παιδιατρος οποτε don't worry ^^

  • Μου αρέσει 2

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Marti είπε:

Ερώτηση.. Ποια ενδοεπικοινωνία η κάμερα χρησιμοποιείται? Δεν εχω καταλήξει ακόμα και λεω να αγοράσω τωρα για να επωφεληθω τις εκπτώσεις.. 

Εγώ έχω μια Motorola αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο, έχει πολύ καλή ανάλυση και το βράδυ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Renez said:

Άσε με,αφού έκανα small 3 πουλόβερ του άντρα μου ξεκίνησα να κοιτάω τα ταμπέλακια των ρούχων:mrgreen:

Τα μάλλινα ΔΕΝ μπαίνουν στεγνωτηριο ποτέ!!! Τα υπόλοιπα συνήθως δεν έχουν θέμα αλλά να τσεκαρεις τα ταμπέλακια λένε..

Μουρμουρητα?? Καλέ συζήτηση πιάνει κ ο άντρας μου ήδη αγχώνεται μη βγει πολυλογας σαν εμένα,τότε λέει θα δουλεύει κ υπερωρίες :P

Ποια μάρκα χρησιμοποιεις? Εγώ έχω καταλήξει ότι πρέπει να αλλάζουμε νούμερο 1-2 κιλα πριν από αυτό που λένε! Πχ εμένα τώρα είναι σχεδόν 7 κιλά κ του φοράω από 6.5 κιλά το νούμερο 3 που είναι από 6-10 κιλά γιατί το νούμερο 2 που λέει 4-8 κιλά από τα 6 κιλά του άρχισαν κ του ήταν κοντές κ μικρές.

Επίσης να μη φοβάσαι να τις σφίγγεις (όχι υπερβολικά βέβαια αλλά ούτε κ χαλαρές!!)

Πως τον μετρησες εσύ από ποιο σημείο του? Γτ στον πωπο όντως από 38+ είναι πυρετός ενώ στη μασχάλη από 37..επίσης μέτρα τον ώστε σταθερή ώρα το πρωί κ το βράδυ να μάθεις τη θερμοκρασία του..εμένα πχ η φυσιολογική μου είναι 36.4-36.5..δεν είναι δλδ σε όλους 3.6..κ θα συμφωνήσω με την @elenioz καλύτερα όχι ντεπονακι χωρίς σοβαρό λόγο ώστε όταν χρειαστεί πραγματικά να ενεργήσει άμεσα..

Πάντως κ εμένα μου είπε ο γιατρός αν το παιδί έχει όρεξη για φαι κ παιχνίδι κ κάτω από 38 να μην αγχώνομαι!! 

Πολύ πιθανόν κ τα δοντακια του εννοείται!!

 

Ναι, ντεπον ή άλλα φάρμακα δε σκέφτηκα καν να του δώσω, ίσως το έκανα μόνο αν είχε έντονα συμπτώματα δυσφορίας που ευτυχώς δεν είχε τίποτα. Εγώ θερμοκρασία μέτρησα στη μασχάλη (με ηλεκτρικό κ υδραργύρου) και στο μέτωπο (με αυτό το θερμόμετρο που δεν ακουμπάει καν το δέρμα κ παίρνει μέτρηση σε 2 δευτερόλεπτα). Παρατήρησα ότι στα πλαινά του μετώπου είναι πιο ζεστός από ότι μπροστά στο μέτωπο. 

Για το στεγνωτήριο συμφωνώ... ποτέ μάλλινα, το έμαθα με άσχημο τρόπο όταν μια ολοκαίνουργια φουστομπλούζα μου έγινε ξαφνικά βαφτιστικό ζακετάκι! Τα υπόλοιπα είναι ΟΚ, αλλά τα βάζω μόνο σε ήπιο πρόγραμμα (low heat).

 

17 hours ago, Eirini_ka said:

Περαστικά κορίτσι μου ελπίζω να ναι όλα καλά τώρα.. έτσι κ εμένα η μικρή μου πριν κανένα μήνα ήταν ζεστή για μια δυο μέρες με θερμοκρασία στο μέτωπο 37.5 ενώ στη μασχάλη 36.5 δεν έβγαζα άκρη..

Τι θερμόμετρα χρησιμοποιείτε πέραν του υδραργύρου γτ λίγο με αγχωνουν μη σπάσουν;

Συμφωνώ μη το φοβάσαι.. μου τελείωσαν τα 2αρια και είχα στο σπίτι 3αρι οπότε κράτησα κανονικά το 3αρι όπως και η Αρετή (ιδια μάρκα) κ είμαστε 6 κ κάτι αποτι υπολογίζω.. (παιδίατρο έχουμε την Παρασκευή να δούμε τι θα γίνει με τα κιλα μας!)

Χθες γίναμε 4 μηνών κορίτσια! Μεγαλώνουμε! Και δε σταματά να μιλάει με τον τρόπο της χεχε!

Ευχαριστούμε πολύ, νομίζω είναι μια χαρά, ευδιάθετος όπως συνήθως και απλά η θερμοκρασία του είναι γύρω στους 37 βαθμούς. Εμένα με έχει βολέψει πολύ το θερμόμετρο που βάζεις σε 1-2 εκατοστά απόσταση από το μέτωπο, γιατί μπορείς να μετράς τη θερμοκρασία του μωρού πολύ ευκολα, σε 2 δευτερόλεπτα, χωρίς καν να ακουμπήσεις το μωρό ή να το ξυπνήσεις αν κοιμάται.

 

17 hours ago, Elinita said:

Το ίδιο θέμα ειχα και εγω με τα θερμόμετρα. Όταν είχαμε κολλήσει την μετρούσα κάθε 3 και λιγο γιατι και εγω μόνο δεκατα ειχα κάνει. Μια 36.8 μια 37.3 και λεω τι γίνεται. Εγω υδραργύρου δεν εχω, ένα ηλεκτρονικό εχω που έβαζα στον ποπό και ενα μετώπου. Αν έβλεπα ότι του μετώπου εβγαζε πανω απο 37 έβαζα στον ποπό και εμπιστευομουν αυτο. Παντως μέχρι 37.3 στα μωρα θεωρειται φυσιολογικο μου είχε πει ο παιδιατρος οποτε don't worry ^^

Αυτό μου έλεγε τώρα και η αδερφή μου... οπότε να μην ανησυχώ άδικα.

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...