Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

@EugenJen κοπέλα μου θα σου πω κι εγώ την γνώμη μου. Τα αποτελέσματα σου είναι εξαιρετικά. Η πιθανότητα να κανεις παραδείγματος χάριν παιδί με σύνδρομο νταουν είναι 1/4500 (περίπου, δεν θυμάμαι το νούμερο). Η πιθανότητα να αποβαλεις από την εξέταση είναι 1-2/100. Οι γιατροί πάντα σου λενε ότι σου συστήνω να κανεις τροφο ή αμνιο γιατί η αυχενική δεν δίνει αποτέλεσμα αλλά πιθανότητες και έχει επιτυχία 85%. Αν θες να είσαι σίγουρος 100% θα πρέπει να κανεις την παρεμβατική εξέταση. Μπορείς βέβαια να κανεις ότι θέλεις γιατί όπως σου είπα οοοοσες αυχενικες και να κανεις πάλι πιθανότητες θα παίρνεις κι όχι σιγουριά. Εγω στην θεση σου δεν τα έμπαινα στην διαδικασία της παρεμβατικής εξέτασης αλλά αν σε τρώει το αγχος για ένα 100% σίγουρο αποτέλεσμα τότε καν´την. Η μπορείς να κανεις και την εξέταση με το αίμα. Για να μην έχεις και τον φόβο της αποβολής. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Eval είπε:

Σε ιδιωτική κλινική την έκανα την εξέταση . Εκεί που θα γεννήσω πρωτα ο Θεός!

Ε σε κλινική δλδ για αυτό βγήκαν αμέσως..εμείς οι περισσότερες απ' ότι έχω καταλάβει την έχουμε κάνει σε ιδιωτικά ιατρεία εμβρυολογων οι οποίοι ενώ μας παίρνουν εκεινοι το αίμα το στέλνουν μετα σε κλινική για να βγει το αποτέλεσμα εξου κ οι 2 μέρες..ενώ στη κλινική ή στο νοσοκομείο έχουν εκεί το κατάλληλο μηχανημα για τα αποτελέσματα της αιμοληψιας κ στο λένε αμέσως.τεσπα το καλό ειναι ότι έχουμε καλά αποτελέσματα :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@EugenJen μαναρακι μου όπως είπες κ λέει κ η ίδια η γιατρός σου λογικό σαν σωστή γιατρός κ σαν άνθρωπος από τη στιγμή της πιθανότητας έστω κ ελάχιστης για κακο αποτέλεσμα σου λέει κάνε τροφοβλάστηση να έχει κ εκεινη το κεφάλι της ήσυχο μη της πεις μετά δε μας προειδοποιησες.

Από την άλλη δική σου εγκυμοσυνη εσύ παίρνεις απόφαση. Αν νιώθεις πραγματικά σίγουρη μέσα σου ότι είναι όλα καλά ξεκόλλα από τις σκέψεις κ πες το μεγάλο όχι κ συνέχισε την κύηση σου κανονικά με ηρεμια κ πίστη!

Αν έχεις έστω κ τη παραμικρή αμφιβολία (σαν ενστικο όχι βάση ότι λένε οι αλλοι) τότε προχώρησε στη τροφοβλάστηση κ πίστεψε πως όλα θα πάνε καλά,διώξε το φόβο κ θα πάνε όλα όπως τα σκεφτείς!!

Υγ: μη ξεχνάς σε όλο αυτό να συμπεριλάβεις κ τη γνώμη του άντρα σου διότι ναι μεν εμείς σαν μητέρες που τα κυοφορουμε θα έχουμε το πρώτο κ τελευταίο λόγο αλλά δε πρέπει να ξεχνάμε πως κ οι άντρες μας είναι οι πατεράδες των παιδιών μας κ οπως μετέπειτα για μια υγιή οικογενιακη ζωή θα πρέπει μαζί να παίρνουμε αποφάσεις για το παιδί έτσι πρέπει από τώρα που είμαστε έγκυες όταν προκειπτουν τέτοια θέματα.. (δε λέω ότι τον ξεχνάς εννοείται,σαν υπενθύμιση φίλης στο λέω για να είσαι κ με εκείνον δίκαιη κ ενωμένη σε περίπτωση που με όλο αυτό έχεις κλειστεί λίγο σε εσένα..

Με αγάπη η διαδικτυακή σου συγκυμονουσα :x

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mariamaraki είπε:

Πάντως για τις εξετάσεις Papp-a και Κυστική ινώση εμένα μου είπε μια βδομάδα μετά επειδή τώρα με όλα αυτά όλα πάνε με ρυθμούς χελώνας..

Ίσως γτ τα εργαστήρια τώρα έχουν κ πολλές αιμοληψιες για τον ιό και λογικά θα δίνουν προτεραιότητα..

Just now, Jasmine@ είπε:

Να ρωτήσω επειδή έψαξα για εξέταση κυστικης ινωσης. Είναι απαραίτητο να γίνει; Δε μου έχει πει κάτι ο γιατρός. Επίσης ποσό κοστίζει;

Σου είπε ο γιατρός σ να τη κάνεις?! Εμένα όχι ακόμη...... :-/

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ίσως γτ τα εργαστήρια τώρα έχουν κ πολλές αιμοληψιες για τον ιό και λογικά θα δίνουν προτεραιότητα..

Σου είπε ο γιατρός σ να τη κάνεις?! Εμένα όχι ακόμη...... :-/

Όχι δε μου είπε τίποτα, από κάποια κοπέλα το διάβασα κ είπα να ρωτήσω.


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Όχι δε μου είπε τίποτα, από κάποια κοπέλα το διάβασα κ είπα να ρωτήσω.

Δεν έχω ιδέα..η κουνιάδα Μ πάντως που έχει 3 παιδάκια κ 10,7 και 3 χρονών μου είπε ότι σε κάθε εγκυμοσυνη που είχαν 3-4 χρόνια μόνο διάφορα ζηταγαν άλλες εξετάσεις..πχ τη κυστικη ίνωση Μονκ στη τελευταία εγκυμοσυνη της τη ζήτησαν ..ίσως είναι καινούρια εξέταση..όλο βγάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Να ρωτήσω επειδή έψαξα για εξέταση κυστικης ινωσης. Είναι απαραίτητο να γίνει; Δε μου έχει πει κάτι ο γιατρός. Επίσης ποσό κοστίζει;

Εμενα τη θεωρουσε προαπαιτούμενη εξέταση για τουλάχιστον έναν από τους δυο μας. Την έκανε ο άντρας και βγήκε αρνητική οποτε δεν χρειάστηκε να κάνω εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

@P.L.L. @Jasmine@ @Renez σας ευχαριστώ πολύ πολύ, για τις συμβουλές σας, είστε απίθανες :x η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι , ενώ χθες ήμουν αρνητική στο να την κάνω ,μετα ολο βράδυ γύριζα στον ύπνο μου κ έλεγα όχι πρέπει να την κάνεις...η αλήθεια φίλη μου Renez είναι ακριβώς αυτό που είπες ότι ειδικά σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη τα πάντα τα αποφασίζουμε μαζί με τον άντρα μου ο οποίος από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν κάθετος ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις, οπότε μάλλον θα προχωρήσουμε με την εξέταση ώστε να μην έχω την παραμικρή αμφιβολία...Επισης συζητώντας κ με φίλες μου που έκαναν αμνιοπαρακέντηση μου λένε ότι αν ξαναεμειναν έγκυες θα την ξανά έκαναν..

@P.L.L. έχεις ιδέα πόσο είναι το κόστος γιατί με τον εμβρυολογο δεν έχω μιλήσει ακόμα..

  • Μου αρέσει 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, EugenJen είπε:

@P.L.L. @Jasmine@ @Renez σας ευχαριστώ πολύ πολύ, για τις συμβουλές σας, είστε απίθανες :x η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι , ενώ χθες ήμουν αρνητική στο να την κάνω ,μετα ολο βράδυ γύριζα στον ύπνο μου κ έλεγα όχι πρέπει να την κάνεις...η αλήθεια φίλη μου Renez είναι ακριβώς αυτό που είπες ότι ειδικά σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη τα πάντα τα αποφασίζουμε μαζί με τον άντρα μου ο οποίος από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν κάθετος ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις, οπότε μάλλον θα προχωρήσουμε με την εξέταση ώστε να μην έχω την παραμικρή αμφιβολία...Επισης συζητώντας κ με φίλες μου που έκαναν αμνιοπαρακέντηση μου λένε ότι αν ξαναεμειναν έγκυες θα την ξανά έκαναν..

@P.L.L. έχεις ιδέα πόσο είναι το κόστος γιατί με τον εμβρυολογο δεν έχω μιλήσει ακόμα..

Μπράβο Ευγενία μου,χαίρομαι για εσένα κ την απόφαση σου!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

@P.L.L. @Jasmine@ @Renez σας ευχαριστώ πολύ πολύ, για τις συμβουλές σας, είστε απίθανες :x η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι , ενώ χθες ήμουν αρνητική στο να την κάνω ,μετα ολο βράδυ γύριζα στον ύπνο μου κ έλεγα όχι πρέπει να την κάνεις...η αλήθεια φίλη μου Renez είναι ακριβώς αυτό που είπες ότι ειδικά σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη τα πάντα τα αποφασίζουμε μαζί με τον άντρα μου ο οποίος από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν κάθετος ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις, οπότε μάλλον θα προχωρήσουμε με την εξέταση ώστε να μην έχω την παραμικρή αμφιβολία...Επισης συζητώντας κ με φίλες μου που έκαναν αμνιοπαρακέντηση μου λένε ότι αν ξαναεμειναν έγκυες θα την ξανά έκαναν..

@P.L.L. έχεις ιδέα πόσο είναι το κόστος γιατί με τον εμβρυολογο δεν έχω μιλήσει ακόμα..

Εύχομαι κοριτσάκι μου τα αποτελέσματα να σου δώσουν μια μεγάλη ανακούφιση για τους επόμενους μήνες!! Εμείς είμαστε εδώ...

ελπιζω το πρώτο τρίμηνο Που τελειώνει  να πάρει το άγχος Τις αμφιβολίες και τους εμετούς...

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

@P.L.L. @Jasmine@ @Renez σας ευχαριστώ πολύ πολύ, για τις συμβουλές σας, είστε απίθανες :x η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι , ενώ χθες ήμουν αρνητική στο να την κάνω ,μετα ολο βράδυ γύριζα στον ύπνο μου κ έλεγα όχι πρέπει να την κάνεις...η αλήθεια φίλη μου Renez είναι ακριβώς αυτό που είπες ότι ειδικά σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη τα πάντα τα αποφασίζουμε μαζί με τον άντρα μου ο οποίος από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν κάθετος ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις, οπότε μάλλον θα προχωρήσουμε με την εξέταση ώστε να μην έχω την παραμικρή αμφιβολία...Επισης συζητώντας κ με φίλες μου που έκαναν αμνιοπαρακέντηση μου λένε ότι αν ξαναεμειναν έγκυες θα την ξανά έκαναν..

@P.L.L. έχεις ιδέα πόσο είναι το κόστος γιατί με τον εμβρυολογο δεν έχω μιλήσει ακόμα..

Κοπέλα μου τα αποτελέσματα σου είναι εξαιρετικά από όσο ξέρω! Από εκεί κ πέρα, εσύ κ αντρουλης σου θα αποφασίσετε ο,τι σας λέει το ένστικτο σας!!

Εγώ εκεί που έκλεισα για papp a μου είπαν να πάω 2 ώρες πριν σε ένα συγκεκριμένο μικροβιολογικό κ 2 ώρες μετά στο ραντεβού μου θα έχω κ τα αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

@P.L.L. @Jasmine@ @Renez σας ευχαριστώ πολύ πολύ, για τις συμβουλές σας, είστε απίθανες :x η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι , ενώ χθες ήμουν αρνητική στο να την κάνω ,μετα ολο βράδυ γύριζα στον ύπνο μου κ έλεγα όχι πρέπει να την κάνεις...η αλήθεια φίλη μου Renez είναι ακριβώς αυτό που είπες ότι ειδικά σε ότι αφορά την εγκυμοσύνη τα πάντα τα αποφασίζουμε μαζί με τον άντρα μου ο οποίος από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν κάθετος ότι θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις, οπότε μάλλον θα προχωρήσουμε με την εξέταση ώστε να μην έχω την παραμικρή αμφιβολία...Επισης συζητώντας κ με φίλες μου που έκαναν αμνιοπαρακέντηση μου λένε ότι αν ξαναεμειναν έγκυες θα την ξανά έκαναν..

@P.L.L. έχεις ιδέα πόσο είναι το κόστος γιατί με τον εμβρυολογο δεν έχω μιλήσει ακόμα..

Να σου πω δεν έχω ιδέα γιατί εγώ θα την κάνω στο Αλεξάνδρα που είναι δημόσιο. Νομίζω και πάλι πληρώνω κάποια χρήματα αλλά θα ρωτήσω αύριο μάλλον που θα πάρω τηλ για κάτι χαρτιά που θέλουν από τον γιατρό μου. Στο ιδιωτικό ξέρω ότι ποικίλουν τα νούμερα. Έχω ακούσει για 400, για 500 για 700! Δεν ξέρω αλήθεια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Να σου πω δεν έχω ιδέα γιατί εγώ θα την κάνω στο Αλεξάνδρα που είναι δημόσιο. Νομίζω και πάλι πληρώνω κάποια χρήματα αλλά θα ρωτήσω αύριο μάλλον που θα πάρω τηλ για κάτι χαρτιά που θέλουν από τον γιατρό μου. Στο ιδιωτικό ξέρω ότι ποικίλουν τα νούμερα. Έχω ακούσει για 400, για 500 για 700! Δεν ξέρω αλήθεια! 

Πολλά ρε γμτ..

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...