Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Εγώ την έχω παραγγείλει ήδη κ θα έρθει 21/9 με το καλό..ναι θα μπορούσα κ πιο αργά αλλά θέλω να είναι έτοιμο το δωμάτιο για να μην το έχω μετά στο νου με το μωρό στο χέρι..άσε που εχει κ αποθηκευτικό χώρο που τον έχω υπολογίσει για τα πράγματα του μπέμπη γτ εκτός από μια (μεγάλη ευτυχώς) συρταριερα που του έχω δεν έχει αλλά ντουλάπια γτ η ντουλάπα του δωματίου είναι κατειλημμένη από τα ρούχα του άντρα μου κ παπλώματα..:| 

Μηδέν αποθηκευτικός χώρος το σπίτι..είναι ο δεύτερος λόγος μετά από τα μικρά μπαλκόνια που από Φλεβάρη θα μπούμε σε διαδικασία αναζητησης νέου σπιτιού..

Ξέρω γιατί κ εμείς έτσι ακριβώς με τους χωρους...απορώ πως χωράμε ακόμη.

Ευτυχώς έχουμε μπαλκοναρα όμως με θέα θάλασσα:lol: 

Κι εμείς μάλλον μέσα στον χρόνο θα μετακομίσουμε κ το επομενο θα έχει παντού ντουλάπες . Πα ντου!

Just now, EugenJen είπε:

Σιγά μην έχουν black Friday οι κούνιες καλέ!!!άσε που θέλω να ξεμπερδευω κιόλας!

@Christinα χαρά στο κουράγιο σου, μια που το σκέφτηκα να σιδερωσω κ μια που πήρε αναβολή.!!

Κι εγώ δεν πιστεύω πως κάνουν τότε προσφορές σε κούνιες. Ίσως σε μια δύο?!

 

  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Που χάθηκες εσύ?? Κ τι κόλλημα γμτ με αυτό το black Friday??βρήκες καινούριο χορηγό???:D

Εγώ πάντως ρε φίλη δύο πράγματα που ψάχναμε με τον άντρα μου σε Μπλάκ φραιντει το ένα δεν είχε πέσει καθόλου η τιμή(τηλεόραση) κ το άλλο ενώ έκανε πριν 230€ έγραφαν οι ψεύτες αρχική 270(!) Έκπτωση 230€!!(γεγονός σε ηλεκτρονικό πατίνι στο Γερμανό!)

 

Just now, EugenJen είπε:

Σιγά μην έχουν black Friday οι κούνιες καλέ!!!άσε που θέλω να ξεμπερδευω κιόλας!

@Christinα χαρά στο κουράγιο σου, μια που το σκέφτηκα να σιδερωσω κ μια που πήρε αναβολή.!!

Αχ απλά θυμάμαι το Νοέμβρη τη φίλη μου που ήταν έγκυος κ είχε πάρει 2 καθίσματα αυτοκινήτου σε πολύ καλή τιμή κ το καρότσι... 

εννοειται όμως αν βρεις την κούνια που θες τώρα την παίρνεις! 

Εγω εδώ με ένα μυξομαντηλο άρρωστη! Κ έφτιαχνα κ συρτάρια!!! Έτοιμη η συρταριερα!!! Αύριο θα φτιαξουν τις κούνιες... για να δούμε!


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

 

Αχ απλά θυμάμαι το Νοέμβρη τη φίλη μου που ήταν έγκυος κ είχε πάρει 2 καθίσματα αυτοκινήτου σε πολύ καλή τιμή κ το καρότσι... 

εννοειται όμως αν βρεις την κούνια που θες τώρα την παίρνεις! 

Εγω εδώ με ένα μυξομαντηλο άρρωστη! Κ έφτιαχνα κ συρτάρια!!! Έτοιμη η συρταριερα!!! Αύριο θα φτιαξουν τις κούνιες... για να δούμε!

Τελειώσατε με τη συρταριερα?? Σήκω να μου στείλεις φωτό άντε!!

 

Just now, Anastasia05 είπε:

Ξέρω γιατί κ εμείς έτσι ακριβώς με τους χωρους...απορώ πως χωράμε ακόμη.

Ευτυχώς έχουμε μπαλκοναρα όμως με θέα θάλασσα:lol: 

Κι εμείς μάλλον μέσα στον χρόνο θα μετακομίσουμε κ το επομενο θα έχει παντού ντουλάπες . Πα ντου!

Κι εγώ δεν πιστεύω πως κάνουν τότε προσφορές σε κούνιες. Ίσως σε μια δύο?!

 

Φίλη κ εγώ πέραν από τα κριτήρια που έχω ήδη για σπίτι κ ευτυχώς τα έχει το νην (καινούρια κουφωματα-πορτα ασφαλείας κ πλακάκια) θα βάλω ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ αποθηκευτικούς χώρους κ μπαλκόνι!! Κ άντε να βρω σπίτι μετά σε λογική κιόλας τιμή:ph34r:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

 

Αχ απλά θυμάμαι το Νοέμβρη τη φίλη μου που ήταν έγκυος κ είχε πάρει 2 καθίσματα αυτοκινήτου σε πολύ καλή τιμή κ το καρότσι... 

εννοειται όμως αν βρεις την κούνια που θες τώρα την παίρνεις! 

Εγω εδώ με ένα μυξομαντηλο άρρωστη! Κ έφτιαχνα κ συρτάρια!!! Έτοιμη η συρταριερα!!! Αύριο θα φτιαξουν τις κούνιες... για να δούμε!

Κρυωσες ε! Περαστικά ρε κορίτσι! Η συρταριερα θα γεμίσει σιγά σιγά??.

Κι εγώ πρέπει να αδειάσω ένα συρτάρι για τον μπέμπη κ να κατεβάσω κ ρουχακια να τα ετοιμάσω αλλά διακοπαρω:P

Υπολογίζω τέλη του μήνα να τα κάνω όλα αυτά!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Jasmine@  περαστικά! Καλοριζικη η κούνια σας!

Ντουλάπες κ μπαλκόνια!!! Αυτά ερωτεύτηκα σ αυτό το σπίτι αλλά μικρά δωμάτιο ρε γμτ, πολύ μικρά, δεν φαντάζεστε! Έχει ντουλάπα σε κάθε δωματιο,1 τριτη στο χωλ κ έχω 2 συρταριερες ψηλες με τα ρούχα των παιδιών κ μια ντουλάπα έξω για απορρυπαντικά κ τέτοια! Και πάλι δεν χωράμε!

  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

@Jasmine@  περαστικά! Καλοριζικη η κούνια σας!

Ντουλάπες κ μπαλκόνια!!! Αυτά ερωτεύτηκα σ αυτό το σπίτι αλλά μικρά δωμάτιο ρε γμτ, πολύ μικρά, δεν φαντάζεστε! Έχει ντουλάπα σε κάθε δωματιο,1 τριτη στο χωλ κ έχω 2 συρταριερες ψηλες με τα ρούχα των παιδιών κ μια ντουλάπα έξω για απορρυπαντικά κ τέτοια! Και πάλι δεν χωράμε!

Πφφφ εμάς είναι 75τμ με 2 δωμάτια κ σαλονοκουζινα.. είναι πλήρως ανακαινισμένο ομολογώ κ τα δωμάτια ευρύχωρα(ούτε τεράστια ούτε μικρά) όλα καλά ως εδώ! Ντουλάπες όμως ένα χάλι!

Στο δικό μας δωμάτιο έχει μια 3 φυλλη με τα ρούχα μου στη διπλή,στη μονή πετσέτες σεντόνια κ πάνω παλτό ζακέτες κτλ κ έχω κ 2 συρταριερες μεγαλες που παλεύουν να χορεσουν παντελόνια, αξεσουάρ,εσώρουχα,πιτζάμες κτλ κτλ..

Στου μικρού πάλι μια 3φυλλη με ρούχα συζύγου κ πάνω τα παπλώματα κ λευκά είδη γενικά..κ για τον μπέμπη μένει μια συρταριερα..:| τεσπα όσο είναι μικρός οκ μετά όμως??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Πφφφ εμάς είναι 75τμ με 2 δωμάτια κ σαλονοκουζινα.. είναι πλήρως ανακαινισμένο ομολογώ κ τα δωμάτια ευρύχωρα(ούτε τεράστια ούτε μικρά) όλα καλά ως εδώ! Ντουλάπες όμως ένα χάλι!

Στο δικό μας δωμάτιο έχει μια 3 φυλλη με τα ρούχα μου στη διπλή,στη μονή πετσέτες σεντόνια κ πάνω παλτό ζακέτες κτλ κ έχω κ 2 συρταριερες μεγαλες που παλεύουν να χορεσουν παντελόνια, αξεσουάρ,εσώρουχα,πιτζάμες κτλ κτλ..

Στου μικρού πάλι μια 3φυλλη με ρούχα συζύγου κ πάνω τα παπλώματα κ λευκά είδη γενικά..κ για τον μπέμπη μένει μια συρταριερα..:| τεσπα όσο είναι μικρός οκ μετά όμως??

Μέχρι τα 4-5τα ρουχαλάκια είναι μικρά κ χωράνε στη συρταριερα. Μετά όμως θα θέλεις και 2ο !!!! Θα θες δωμάτιο για τη κόρη όπως τη πάτησα κι εγώ! Εμάς είναι 80 κάτι τμ με άνετο σαλονι κ ξεχωριστά κουζίνα,τεράστια βεράντα κ μπαλκόνια παντού αλλά δωμάτια κουτσικα... εμείς εν τω μεταξύ είχαμε μάθει σε μονοκατοικίες στους γονείς μας κ θέλουμε απλα. Τιποτα δεν βρίσκουμε κ όλοι οι γνωστοί μας λένε δεν υπάρχουν μεγάλα διαμερίσματα. Είναι κ ρακοσυλλέκτης ο άντρα μ:lol: δεν πετάει τπτ! Αύριο είπε θα ξεσαβουρωσει...για να δω...


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, χάθηκα λίγο σήμερα γιατί επιτέλους πήραμε τα κλειδιά για το σπίτι!!! Οπότε βγήκαμε στην αναζήτηση για πάγκους (γρανίτη) για τα μπάνια και μετά πήρα δείγματα μπογιάς κ τα δοκίμασα στους τοίχους για να αποφασίσω. Γενικά, ξεκινάνε οι δουλειές τώρα! Επίσης, μια και συζητάτε για ντουλάπες, ένας από τους λόγους που διαλέξαμε αυτό το σπίτι είναι οι ντουλάπες του... έχει 3 στους διαδρόμους, μια σε κάθε μπάνιο, μια μεγάλη σε κάθε δωμάτιο και η ντουλάπα του master bedroom είναι ολόκληρο δωμάτιο-βεστιάριο με ψηλά ταβάνια και ένα σωρό ράφια και κρεμάστρες... δεν έχω δει μεγαλύτερη ντουλάπα από κοντά και μόλις την είδα την ερωτεύτηκα!

Επίσης, είχα ραντεβού στον γιατρό σήμερα. Μου είπε ότι όλα φαίνονται να πηγαίνουν μια χαρά, έχω βάλει μόνο μισό κιλό από την τελευταία επίσκεψη (είμαι δηλαδή σύνολο +10.5 κιλά τώρα) και η κοιλιά μου μεγαλώνει με φυσιολογικούς ρυθμούς. Από εδώ και πέρα θα με βλέπει κάθε 2 εβδομάδες. Επίσης μου είπε ότι είχα περισσότερο αμνιακό υγρό στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου, μάλλον επειδή ξαπλώνω συνήθως από εκείνη τη μεριά! Το μόνο κακό είναι ότι έβγαλα ξαφνικά αιμορροίδες (ναι, ολοκαίνουργιο σύμπτωμα) ... το παρατήρησα χθες το βράδυ που πήγα τουαλέτα και κατάφερα να κάνω νούμερο 2 μετά από αρκετό ζόρι. Τρόμαξα λίγο μόλις το κατάλαβα, γιατί μιλάμε για μεγάλα εξογκώματα όχι αστεία, αλλά σήμερα έχουν ήδη μικρύνει και ο γιατρός μου είπε ότι κλασικά είναι της εγκυμοσύνης. Απλά για να μη χειροτερέψουν να τρώω πολλές φυτικές ίνες, φυσικά πολύ νερό (πόσο ακόμα πια?), λίγο παραπάνω άσκηση-περπάτημα (αυτό είναι το πιο δύσκολο για μένα) και να μη ζορίζομαι πολύ στην τουαλέτα. 

 

8 hours ago, EugenJen said:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Ημέρα φουλ στα νεύρα σήμερα, αλλααααααα μετράω ωρεεεες η αυριανή εμεινε κ bye byeeee!!!

@Mariamaraki για πες ποια πήρες γιατί εγώ ακόμα δεν έχω παραγγείλει!!

@marianna1986 να ρωτήσω κάτι χαζό;;η πρόκληση δεν αποκλείει τον φυσιολογικό τοκετό σωστά;;άρα γιατί δεν το θες;;ρωτάω αν υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν ξέρω!!

Η πρόκληση γίνεται για να επισπεύσει τον φυσικό τοκετό, σε περιπτώσεις που έχουν περάσει αρκετές μέρες από την πητ σου ή το μωρό είναι μεγάλο ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Απλά το κακό με την πρόκληση είναι ότι σου φέρνει πολύ δυνατές συσπάσεις (χειρότερες από ότι θα είχες κανονικά) που είναι πολύ επώδυνες, συνήθως δε σου κάνουν και επισκληρίδιο αν δεν έχεις φτάσει τουλάχιστον 4 διαστολή, οπότε υποφέρεις περισσότερο. Και αν το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί καλά μέσα στη λεκάνη μπορεί να περιμένεις πολλές ώρες μήπως και κατέβει και έχεις αρκετή διαστολή για να προχωρήσεις, όπως είπε πριν και η Αναστασία. Το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου, μόνο που εκείνη η καημένη ποτέ δε μπόρεσε να φτάσει διαστολή πάνω από 4 και επειδή η μήτρα της είχε ήδη ταλαιπωρηθεί πολύ τόσες ώρες τελικά της έκαναν καισαρική. Γι'αυτό τώρα μου λέει να μη τους αφήσω να μου κάνουν πρόκληση εμένα αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, γιατί θα πιέσουμε πολύ τον οργανισμό μου και αν δεν είναι έτοιμος θα περάσω κι εγώ τα ίδια. 

 

8 hours ago, Renez said:

Εε κορίτσια μόλις μπήκε έκτακτο πάλι ο Χαρδαλιάς κ ο Τσιορδας..όλα ωραία κ καλά αλλά δεν είναι τελείως ηλίθιο να φοράνε κ καλά τώρα μάσκα κ την ώρα που μιλάνε ένα ακόμη κ μέσα στη καραντίνα δεν φορούσαν??? Εντάξει δλδ έλεος κάπου με τη προπαγάνδα της μάσκας!! 

Αφού ο κόσμος δεν μπορεί να αλλάζει 20 μάσκες την ημέρα κ το ξέρουν δεν έχει κ μεγάλο νόημα η χρήση της..υπό την έννοια ότι όπως λένε οι ειδικοί αν φοράμε την ίδια μάσκα παντού είναι χειρότερη εστία μόλυνσης γτ μαζεύει πάνω όλα τα μικρόβια κτλ..

Κ ποιος δλδ θα φοράει μια μάσκα το πρωί μόλις μπει στο λεωφορείο,άλλη μάσκα στη δουλειά,άλλη μάσκα όταν γυρναειε το λεωφορείο,άλλη μάσκα στο σούπερ,άλλη μάσκα στο φαρμακείο κ σου λέω ότι αυτά τα κάνει σε μία ημέρα θα αλλάξει 5 μάσκες τη μέρα?? Ούτε καν! Γιατί οι μάσκες κοστίζουν!! Κ γτ θα το ξεχνάει!! Κ γτ θα απιβδησει κ θα βαρεθεί!!

Το θέμα είναι να μάθουμε να κρατάμε αποστάσεις,να έχουμε ατομική κ συνολική υπευθυνοτητα κ να φοράνε μάσκες οι ευπαθείς κυρίως ομάδες κ οι άρρωστοι σεεργ με συνοστισμο. Όχι όμως ακόμη κ έξω που λένε. Κάνανε τώρα υποχρεωτική τη μάσκα κ στο κατάστρωμα του πλοίου!!

Κ ρωτάω επίσης!! Πως θα φοράει κάποιος σε ένα ταξίδι με πλοίο για νησιά όπως Κρητη-Ροδο-Σαμο-Ικαρια κτλ κτλ για 9- 12 ώρες μάσκα???? Πως θα φάει? Πως θα καπνίσει? Πως θα πιει καφέ?? Δουλευομαστε μου φαίνεται..

Αχ κορίτσι, εμείς εδώ και δυο μήνες τουλάχιστον φοράμε μάσκες υποχρεωτικά παντού... μαγαζιά, σουπερμάρκετ, εστιατόρια-καφέ (την βγάζουμε μόνο όταν είμαστε καθιστοί στο τραπέζι μας και τρώμε). Έχω ξεχάσει πώς είναι να κυκλοφορείς ελεύθερα χωρίς το πρόσωπό σου συνεχώς καλυμένο! Είναι πίκρα, αλλά δε σε αφήνουν να μπεις πουθενά χωρίς αυτήν, άσε που άκουσα κάτι για 2 χιλιάδες πρόστιμο!:wacko: Βέβαια, όλοι φοράνε συνέχεια την ίδια μάσκα, αφήνουνε τη μύτη τους από έξω, την πιάνουνε άγαρμπα με τα χέρια τους κ την ακουμπάνε παντού, την κανουνε κολιέ-φουλάρι... όπως λες κι εσύ, κανείς δε προσέχει.

 

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eva137 είπε:

Κορίτσια μου, χάθηκα λίγο σήμερα γιατί επιτέλους πήραμε τα κλειδιά για το σπίτι!!! Οπότε βγήκαμε στην αναζήτηση για πάγκους (γρανίτη) για τα μπάνια και μετά πήρα δείγματα μπογιάς κ τα δοκίμασα στους τοίχους για να αποφασίσω. Γενικά, ξεκινάνε οι δουλειές τώρα! Επίσης, μια και συζητάτε για ντουλάπες, ένας από τους λόγους που διαλέξαμε αυτό το σπίτι είναι οι ντουλάπες του... έχει 3 στους διαδρόμους, μια σε κάθε μπάνιο, μια μεγάλη σε κάθε δωμάτιο και η ντουλάπα του master bedroom είναι ολόκληρο δωμάτιο-βεστιάριο με ψηλά ταβάνια και ένα σωρό ράφια και κρεμάστρες... δεν έχω δει μεγαλύτερη ντουλάπα από κοντά και μόλις την είδα την ερωτεύτηκα!

Επίσης, είχα ραντεβού στον γιατρό σήμερα. Μου είπε ότι όλα φαίνονται να πηγαίνουν μια χαρά, έχω βάλει μόνο μισό κιλό από την τελευταία επίσκεψη (είμαι δηλαδή σύνολο +10.5 κιλά τώρα) και η κοιλιά μου μεγαλώνει με φυσιολογικούς ρυθμούς. Από εδώ και πέρα θα με βλέπει κάθε 2 εβδομάδες. Επίσης μου είπε ότι είχα περισσότερο αμνιακό υγρό στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου, μάλλον επειδή ξαπλώνω συνήθως από εκείνη τη μεριά! Το μόνο κακό είναι ότι έβγαλα ξαφνικά αιμορροίδες (ναι, ολοκαίνουργιο σύμπτωμα) ... το παρατήρησα χθες το βράδυ που πήγα τουαλέτα και κατάφερα να κάνω νούμερο 2 μετά από αρκετό ζόρι. Τρόμαξα λίγο μόλις το κατάλαβα, γιατί μιλάμε για μεγάλα εξογκώματα όχι αστεία, αλλά σήμερα έχουν ήδη μικρύνει και ο γιατρός μου είπε ότι κλασικά είναι της εγκυμοσύνης. Απλά για να μη χειροτερέψουν να τρώω πολλές φυτικές ίνες, φυσικά πολύ νερό (πόσο ακόμα πια?), λίγο παραπάνω άσκηση-περπάτημα (αυτό είναι το πιο δύσκολο για μένα) και να μη ζορίζομαι πολύ στην τουαλέτα. 

 

Η πρόκληση γίνεται για να επισπεύσει τον φυσικό τοκετό, σε περιπτώσεις που έχουν περάσει αρκετές μέρες από την πητ σου ή το μωρό είναι μεγάλο ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Απλά το κακό με την πρόκληση είναι ότι σου φέρνει πολύ δυνατές συσπάσεις (χειρότερες από ότι θα είχες κανονικά) που είναι πολύ επώδυνες, συνήθως δε σου κάνουν και επισκληρίδιο αν δεν έχεις φτάσει τουλάχιστον 4 διαστολή, οπότε υποφέρεις περισσότερο. Και αν το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί καλά μέσα στη λεκάνη μπορεί να περιμένεις πολλές ώρες μήπως και κατέβει και έχεις αρκετή διαστολή για να προχωρήσεις, όπως είπε πριν και η Αναστασία. Το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου, μόνο που εκείνη η καημένη ποτέ δε μπόρεσε να φτάσει διαστολή πάνω από 4 και επειδή η μήτρα της είχε ήδη ταλαιπωρηθεί πολύ τόσες ώρες τελικά της έκαναν καισαρική. Γι'αυτό τώρα μου λέει να μη τους αφήσω να μου κάνουν πρόκληση εμένα αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, γιατί θα πιέσουμε πολύ τον οργανισμό μου και αν δεν είναι έτοιμος θα περάσω κι εγώ τα ίδια. 

 

Αχ κορίτσι, εμείς εδώ και δυο μήνες τουλάχιστον φοράμε μάσκες υποχρεωτικά παντού... μαγαζιά, σουπερμάρκετ, εστιατόρια-καφέ (την βγάζουμε μόνο όταν είμαστε καθιστοί στο τραπέζι μας και τρώμε). Έχω ξεχάσει πώς είναι να κυκλοφορείς ελεύθερα χωρίς το πρόσωπό σου συνεχώς καλυμένο! Είναι πίκρα, αλλά δε σε αφήνουν να μπεις πουθενά χωρίς αυτήν, άσε που άκουσα κάτι για 2 χιλιάδες πρόστιμο!:wacko: Βέβαια, όλοι φοράνε συνέχεια την ίδια μάσκα, αφήνουνε τη μύτη τους από έξω, την πιάνουνε άγαρμπα με τα χέρια τους κ την ακουμπάνε παντού, την κανουνε κολιέ-φουλάρι... όπως λες κι εσύ, κανείς δε προσέχει.

 

Καλημέρα φίλη!!

Προφανώς δε προσέχουν γτ με τη τόση καταπίεση κ τον εκβιασμό συναισθηματικό-ψυχολογικο για να τη φοράμε ,τη φοράμε όλοι μόνο κ μόνο γτ επιβάλλεται κ όχι επειδή το θέλουμε..

Μα γίνεται τώρα ρε συ στη Γαλλία κ στο Λουξεμβούργο να την εχουνε κάνει υποχρεωτική κ στις παραλίες????  Δηλ οκ,μιλάμε για παράνοια!!

Πόσο όμορφο αυτό που είπες για τη ντουλαπα- βεστιάριο...αχχχχ μόνο σε ταινίες που τη βλέπω την ερωτεύομαι!! Άντε καλή αρχή με τις ετοιμασίες τώρα κοριτσάκι μου!!

@Christinα μου κ εμείς κάπως έτσι..ο άντρας μου στη Κρήτη μια ζω σε μονοκατοικία με το κήπο κ το μποστάνακι τους κ εγώ Αθήνα μεν αλλά σε σπίτι πολύ ευρύχωρο με μπαλκόνι μονο 35τμ οπότε ίσως φταίει κ αυτό που μας λείπει τόσο..βέβαια εδώ μέναμε μαζί 4 χρόνια (τα πρώτα δύο μέναμε σε άλλη περιοχή..) αλλά επειδή όπως σας έχω πει λείπαμε 2 μήνες επαρχία κ άλλους 3 Κρήτη δε μας πειράζει καθόλου που δεν είχε μπαλκόνι γτ μόνο χειμώνα τη βγάζαμε εδώ ουσιαστικά..τώρα όμως..

Αχχχ κ εγώ μπαίνω κ κοιτάω σπίτι,βάζω μέχρι 500€ ενοίκιο με κρητιρια ανακαινισμένο/από 2 υπνοδ./από 80τμ. Κ βρίσκω κάτι χρεπια που ανακαίνιση θεωρούν ξέρω γω καινούρια κουφώματα αλλά το υπόλοιπο σπίτι καταρρέει...τι να πω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Renez είπε:

Πως είσαι κορίτσι μου?? @elenioz

Καλημέρα Αρετη μου & κορίτσια! Καλά προσπαθούσα να βρω παιδοουρολόγο -- και όλοι ήταν σε διακοπές και άδεια(Αυτά παθαίνεις τον Αύγουστο).... Τελικά έκλεισα ραντεβού σε έναν. Ελπίζω να είναι καλός. Θα του πάω όλους τους υπερήχους και τις φωτογραφίες για να δει. Γενικά θέλω να βρούμε τον καλύτερο μιας και θα χρειαστεί μετά να παρακολουθεί συστηματικά το μωρό από την αρχή της γέννησης του. 

Από ψυχολογία είμαι έτσι κ έτσι αλλά το προσπαθώ πολύ και για τους τρεις μας. 

@Eva137 Καλορίζικο!!! Με το καλό να το φτιάξετε όπως το ονειρεύεστε. Να την ευχαριστηθείς όλοι την διαδικασία. Να φανταστώ τώρα θα ετοιμάσετε και το baby shower? :x

Δυστυχώς ειδικά στην Αθήνα τα ενοίκια έχουν φτάσει πλέον στο θεό και δεν συνάδουν οι τιμές με την ποιότητα τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια μου! Όσο για τις τιμές των σπιτιών και των ενοικίων που λέτε εξαρτάται από την περιοχή προφανώς. Φαντάζομαι στην Αθήνα είναι πάντα ακριβά. Στην Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω έχουν πέσει πολύ οι τιμές μετά την κρίση, αλλά πάλι εξαρτάται την γειτονιά. Στην Χίο ας πούμε που μένει η αδερφή μου είναι πιο ακριβά τα ενοίκια (παρόμοια με της Αθήνας) και για να αγοράσεις σπίτι οι τιμές είναι απαγορευτικές. Κι εμείς εδώ είμαστε άτυχοι σε αυτό το θέμα γιατί οι τιμές των σπιτιών τα τελευταία χρόνια έχουν ανέβει κατακόρυφα... για να αγοράσεις ένα σπίτι φέτος πρέπει να δώσεις 50 χιλιάρικα παραπάνω από ότι θα έδινες για το ίδιο σπίτι πρόπερσι και να παρακαλάς να το προλάβεις και να μην έχει πολλαπλές προσφορές και σου το πάρει άλλος!:huh:

 

Just now, elenioz said:

Καλημέρα Αρετη μου & κορίτσια! Καλά προσπαθούσα να βρω παιδοουρολόγο -- και όλοι ήταν σε διακοπές και άδεια(Αυτά παθαίνεις τον Αύγουστο).... Τελικά έκλεισα ραντεβού σε έναν. Ελπίζω να είναι καλός. Θα του πάω όλους τους υπερήχους και τις φωτογραφίες για να δει. Γενικά θέλω να βρούμε τον καλύτερο μιας και θα χρειαστεί μετά να παρακολουθεί συστηματικά το μωρό από την αρχή της γέννησης του. 

Από ψυχολογία είμαι έτσι κ έτσι αλλά το προσπαθώ πολύ και για τους τρεις μας. 

@Eva137 Καλορίζικο!!! Με το καλό να το φτιάξετε όπως το ονειρεύεστε. Να την ευχαριστηθείς όλοι την διαδικασία. Να φανταστώ τώρα θα ετοιμάσετε και το baby shower? :x

Δυστυχώς ειδικά στην Αθήνα τα ενοίκια έχουν φτάσει πλέον στο θεό και δεν συνάδουν οι τιμές με την ποιότητα τους. 

Έτσι κοριτσάκι μου, θα οργανωθείτε και όλα θα πάνε μια χαρά. Θετικές σκέψεις όσο μπορείς και έχεις και την θετική ενέργεια από όλες εμάς!:)

Ναι, το baby shower το έχουμε κανονίσει για 15 Αυγούστου, έχουμε στείλει τα προσκλητήρια και μας έχουν ήδη στείλει μερικά δωράκια! Μια φίλη μου ανέλαβε την οργάνωση/διακόσμηση και η κουμπάρα μας (που έχει το εστιατόριο) ανέλαβε τα φαγητά! Βέβαια δε θα μαζευτούμε πολλά άτομα... έχουμε καλέσει κάποιους καλούς φίλους μας που μένουν μακριά οπότε δε θα έρθουν και από κοντινούς δεν έχουμε και τόσο πολλούς (μαζί με εμάς θα είμαστε όλοι κι όλοι περίπου 15 άτομα σύνολο), αλλά καλύτερα έτσι γιατί με τον κορονοϊό πρέπει να προσέχουμε έτσι κι αλλιώς. 

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλημέρα Αρετη μου & κορίτσια! Καλά προσπαθούσα να βρω παιδοουρολόγο -- και όλοι ήταν σε διακοπές και άδεια(Αυτά παθαίνεις τον Αύγουστο).... Τελικά έκλεισα ραντεβού σε έναν. Ελπίζω να είναι καλός. Θα του πάω όλους τους υπερήχους και τις φωτογραφίες για να δει. Γενικά θέλω να βρούμε τον καλύτερο μιας και θα χρειαστεί μετά να παρακολουθεί συστηματικά το μωρό από την αρχή της γέννησης του. 

Από ψυχολογία είμαι έτσι κ έτσι αλλά το προσπαθώ πολύ και για τους τρεις μας. 

@Eva137 Καλορίζικο!!! Με το καλό να το φτιάξετε όπως το ονειρεύεστε. Να την ευχαριστηθείς όλοι την διαδικασία. Να φανταστώ τώρα θα ετοιμάσετε και το baby shower? :x

Δυστυχώς ειδικά στην Αθήνα τα ενοίκια έχουν φτάσει πλέον στο θεό και δεν συνάδουν οι τιμές με την ποιότητα τους. 

Εύχομαι να βρεις έναν γρήγορα που να σου εξηγήσει την όλη κατάσταση κ να μπορείτε να συνεργαστείτε άψογα. Θα βρεις τη δύναμη μανούλα κ θα το αντιμετωπίσετε όλοι μαζί:)

πρίν από 35 λεπτά , Eva137 είπε:

Κορίτσια μου, χάθηκα λίγο σήμερα γιατί επιτέλους πήραμε τα κλειδιά για το σπίτι!!! Οπότε βγήκαμε στην αναζήτηση για πάγκους (γρανίτη) για τα μπάνια και μετά πήρα δείγματα μπογιάς κ τα δοκίμασα στους τοίχους για να αποφασίσω. Γενικά, ξεκινάνε οι δουλειές τώρα! Επίσης, μια και συζητάτε για ντουλάπες, ένας από τους λόγους που διαλέξαμε αυτό το σπίτι είναι οι ντουλάπες του... έχει 3 στους διαδρόμους, μια σε κάθε μπάνιο, μια μεγάλη σε κάθε δωμάτιο και η ντουλάπα του master bedroom είναι ολόκληρο δωμάτιο-βεστιάριο με ψηλά ταβάνια και ένα σωρό ράφια και κρεμάστρες... δεν έχω δει μεγαλύτερη ντουλάπα από κοντά και μόλις την είδα την ερωτεύτηκα!

Επίσης, είχα ραντεβού στον γιατρό σήμερα. Μου είπε ότι όλα φαίνονται να πηγαίνουν μια χαρά, έχω βάλει μόνο μισό κιλό από την τελευταία επίσκεψη (είμαι δηλαδή σύνολο +10.5 κιλά τώρα) και η κοιλιά μου μεγαλώνει με φυσιολογικούς ρυθμούς. Από εδώ και πέρα θα με βλέπει κάθε 2 εβδομάδες. Επίσης μου είπε ότι είχα περισσότερο αμνιακό υγρό στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου, μάλλον επειδή ξαπλώνω συνήθως από εκείνη τη μεριά! Το μόνο κακό είναι ότι έβγαλα ξαφνικά αιμορροίδες (ναι, ολοκαίνουργιο σύμπτωμα) ... το παρατήρησα χθες το βράδυ που πήγα τουαλέτα και κατάφερα να κάνω νούμερο 2 μετά από αρκετό ζόρι. Τρόμαξα λίγο μόλις το κατάλαβα, γιατί μιλάμε για μεγάλα εξογκώματα όχι αστεία, αλλά σήμερα έχουν ήδη μικρύνει και ο γιατρός μου είπε ότι κλασικά είναι της εγκυμοσύνης. Απλά για να μη χειροτερέψουν να τρώω πολλές φυτικές ίνες, φυσικά πολύ νερό (πόσο ακόμα πια?), λίγο παραπάνω άσκηση-περπάτημα (αυτό είναι το πιο δύσκολο για μένα) και να μη ζορίζομαι πολύ στην τουαλέτα. 

 

Η πρόκληση γίνεται για να επισπεύσει τον φυσικό τοκετό, σε περιπτώσεις που έχουν περάσει αρκετές μέρες από την πητ σου ή το μωρό είναι μεγάλο ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Απλά το κακό με την πρόκληση είναι ότι σου φέρνει πολύ δυνατές συσπάσεις (χειρότερες από ότι θα είχες κανονικά) που είναι πολύ επώδυνες, συνήθως δε σου κάνουν και επισκληρίδιο αν δεν έχεις φτάσει τουλάχιστον 4 διαστολή, οπότε υποφέρεις περισσότερο. Και αν το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί καλά μέσα στη λεκάνη μπορεί να περιμένεις πολλές ώρες μήπως και κατέβει και έχεις αρκετή διαστολή για να προχωρήσεις, όπως είπε πριν και η Αναστασία. Το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου, μόνο που εκείνη η καημένη ποτέ δε μπόρεσε να φτάσει διαστολή πάνω από 4 και επειδή η μήτρα της είχε ήδη ταλαιπωρηθεί πολύ τόσες ώρες τελικά της έκαναν καισαρική. Γι'αυτό τώρα μου λέει να μη τους αφήσω να μου κάνουν πρόκληση εμένα αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, γιατί θα πιέσουμε πολύ τον οργανισμό μου και αν δεν είναι έτοιμος θα περάσω κι εγώ τα ίδια. 

 

Αχ κορίτσι, εμείς εδώ και δυο μήνες τουλάχιστον φοράμε μάσκες υποχρεωτικά παντού... μαγαζιά, σουπερμάρκετ, εστιατόρια-καφέ (την βγάζουμε μόνο όταν είμαστε καθιστοί στο τραπέζι μας και τρώμε). Έχω ξεχάσει πώς είναι να κυκλοφορείς ελεύθερα χωρίς το πρόσωπό σου συνεχώς καλυμένο! Είναι πίκρα, αλλά δε σε αφήνουν να μπεις πουθενά χωρίς αυτήν, άσε που άκουσα κάτι για 2 χιλιάδες πρόστιμο!:wacko: Βέβαια, όλοι φοράνε συνέχεια την ίδια μάσκα, αφήνουνε τη μύτη τους από έξω, την πιάνουνε άγαρμπα με τα χέρια τους κ την ακουμπάνε παντού, την κανουνε κολιέ-φουλάρι... όπως λες κι εσύ, κανείς δε προσέχει.

 

 

Just now, Eva137 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια μου! Όσο για τις τιμές των σπιτιών και των ενοικίων που λέτε εξαρτάται από την περιοχή προφανώς. Φαντάζομαι στην Αθήνα είναι πάντα ακριβά. Στην Θεσσαλονίκη από όσο ξέρω έχουν πέσει πολύ οι τιμές μετά την κρίση, αλλά πάλι εξαρτάται την γειτονιά. Στην Χίο ας πούμε που μένει η αδερφή μου είναι πιο ακριβά τα ενοίκια (παρόμοια με της Αθήνας) και για να αγοράσεις σπίτι οι τιμές είναι απαγορευμένες. Κι εμείς εδώ είμαστε άτυχοι σε αυτό το θέμα γιατί οι τιμές των σπιτιών τα τελευταία χρόνια έχουν ανέβει κατακόρυφα... για να αγοράσεις ένα σπίτι φέτος πρέπει να δώσεις 50 χιλιάρικα παραπάνω από ότι θα έδινες για το ίδιο σπίτι πρόπερσι και να παρακαλάς να το προλάβεις και να μην έχει πολλαπλές προσφορές και σου το πάρει άλλος!:huh:

 

Έτσι κοριτσάκι μου, θα οργανωθείτε και όλα θα πάνε μια χαρά. Θετικές σκέψεις όσο μπορείς και έχεις και την θετική ενέργεια από όλες εμάς!:)

Ναι, το baby shower το έχουμε κανονίσει για 15 Αυγούστου, έχουμε στείλει τα προσκλητήρια και μας έχουν ήδη στείλει μερικά δωράκια! Μια φίλη μου ανέλαβε την οργάνωση/διακόσμηση και η κουμπάρα μας (που έχει το εστιατόριο) ανέλαβε τα φαγητά! Βέβαια δε θα μαζευτούμε πολλά άτομα... έχουμε καλέσει κάποιους καλούς φίλους μας που μένουν μακριά οπότε δε θα έρθουν και από κοντινούς δεν έχουμε και τόσο πολλούς (μαζί με εμάς θα είμαστε όλοι κι όλοι περίπου 15 άτομα σύνολο), αλλά καλύτερα έτσι γιατί με τον κορονοϊό πρέπει να προσέχουμε έτσι κι αλλιώς. 

Ωραία νέα!!! Κ η ντουλάπα,ε?? Όνειρο!!

Με το καλό να ετοιμάσετε την φωλιτσα για τον μικρό σας! Κ καλό μπέιμπι σαουερ!!!:x

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!Τελευταία μέρα στην δουλεια (φτου φτου μην το ματιάσω) και μετράω ώρεςςςςςς

@Eva137 καλορίζικο το σπιτάκι σου, νομίζω όλες ζηλέψαμε την υπέροχη ντουλάπα τύπου sex and the city!!:lol: 

@elenioz μικρομανούλα μου εμείς είμαστε έδω να τα λέμε κ να φεύγει λίγο το μυαλουδάκι σου μέχρι να πάρεις τα θετικά αποτελέσματα!Γιατί μονο θετικά θα πάρεις!

 

  • Μου αρέσει 4

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλημέρα Αρετη μου & κορίτσια! Καλά προσπαθούσα να βρω παιδοουρολόγο -- και όλοι ήταν σε διακοπές και άδεια(Αυτά παθαίνεις τον Αύγουστο).... Τελικά έκλεισα ραντεβού σε έναν. Ελπίζω να είναι καλός. Θα του πάω όλους τους υπερήχους και τις φωτογραφίες για να δει. Γενικά θέλω να βρούμε τον καλύτερο μιας και θα χρειαστεί μετά να παρακολουθεί συστηματικά το μωρό από την αρχή της γέννησης του. 

Από ψυχολογία είμαι έτσι κ έτσι αλλά το προσπαθώ πολύ και για τους τρεις μας. 

@Eva137 Καλορίζικο!!! Με το καλό να το φτιάξετε όπως το ονειρεύεστε. Να την ευχαριστηθείς όλοι την διαδικασία. Να φανταστώ τώρα θα ετοιμάσετε και το baby shower? :x

Δυστυχώς ειδικά στην Αθήνα τα ενοίκια έχουν φτάσει πλέον στο θεό και δεν συνάδουν οι τιμές με την ποιότητα τους. 

Αθήνα που μένεις περίπου? Βόρεια? Δυτικά? Νότια? 

Η κουμπάρα μου νομίζω ξέρει έναν παιδοουρολογο διότι όταν γεννήθηκε ο μικρός της (τώρα είναι 4 χρόνων) είχε ένα θέμα με τη κύστη του κ σκέψου έπινε από μωράκι αντιβίωση κ ταλαιπωρούνταν.με ουρολοιμώξεις κτλ..θα τη ρωτήσω κ θα σου πω κ τον δικό της να τον έχεις το όψιν..δε χάνουμε κάτι!

Έτσι κοριτσάκι μου να είσαι όσο πιο δυνατή γίνεται,γτ έχουμε πει πιο σημαντικό για τα μωρά μας είναι η ψυχολογία της μανουλας..

Just now, EugenJen είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!Τελευταία μέρα στην δουλεια (φτου φτου μην το ματιάσω) και μετράω ώρεςςςςςς

@Eva137 καλορίζικο το σπιτάκι σου, νομίζω όλες ζηλέψαμε την υπέροχη ντουλάπα τύπου sex and the city!!:lol: 

@elenioz μικρομανούλα μου εμείς είμαστε έδω να τα λέμε κ να φεύγει λίγο το μυαλουδάκι σου μέχρι να πάρεις τα θετικά αποτελέσματα!Γιατί μονο θετικά θα πάρεις!

 

Χαψχαχα κ εγώ όταν είπε για τη ντουλάπα έκανα εικόνα την Καρι σε εκείνη τη τεράστια ντουλάπα του Μεγάλου με τα 100νταδες παπούτσια ;)

Παειιι τον έφαγες τον γάιδαρο κ την ουρά μη σου πω!! Κάτι τριχιτσες έμειναν :mrgreen:

Αχχχ κ εγώ πρώτη μου μέρα άδεια κ είμαι ακόμη ξαααπλα στη κρεβαταρα..μου φαίνεται τόσο ωραίο..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...