Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

      πρίν από 45 λεπτά , Marlina είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

       ψάξε στο ίντερνετ έχουν μισθώσεις συγκεκριμένα  για κοντά στο μαιευτήριο!  ίσως βρεις κάτι! σου είπε μέχρι ποτέ σε υπολογίζει; 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Jasmine@ είπε:

Λοιπον απαντάω σε όλες ότι ξέρω, δε θυμάμαι ποια ρώτησε τι... 

το 9μηνο ξέρω ότι ισχύει στο δημόσιο 100%για ιδιωτικό δεν έχω ακούσει κάτι.

απο το hnm έχω πάρει κ εγώ αλλά ήταν με κανονικά νούμερα! Πάντως το medium φαίνεται νόρμαλ κ εγώ που φοράω b αυτό θα έπαιρνα να είμαι άνετη.

οσες γεννάνε σε δίκλινα τρίκλινα τετράκλινα ξέρω ότι δεν επιτρέπεται να μείνει νύχτα  σύνοδος άντρας,προφανώς για να νιώθουν άνετα όλες οι γυναίκες στο θάλαμο. Γυναίκα μπορεί να μείνει σύνοδος...

αυτα!!!

Λακωνική κ κατατοπιστική!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Jasmine@ είπε:

Λοιπον απαντάω σε όλες ότι ξέρω, δε θυμάμαι ποια ρώτησε τι... 

το 9μηνο ξέρω ότι ισχύει στο δημόσιο 100%για ιδιωτικό δεν έχω ακούσει κάτι.

απο το hnm έχω πάρει κ εγώ αλλά ήταν με κανονικά νούμερα! Πάντως το medium φαίνεται νόρμαλ κ εγώ που φοράω b αυτό θα έπαιρνα να είμαι άνετη.

οσες γεννάνε σε δίκλινα τρίκλινα τετράκλινα ξέρω ότι δεν επιτρέπεται να μείνει νύχτα  σύνοδος άντρας,προφανώς για να νιώθουν άνετα όλες οι γυναίκες στο θάλαμο. Γυναίκα μπορεί να μείνει σύνοδος...

αυτα!!!

Κ την πρώτη φορά που γέννησα φεύγανε το βράδυ οι άντρες μας, να ξεκουραστούμε κι εμείς κι αυτοί..

Δεν ξεκουραζομασταν βέβαια ιδιαίτερα γιατί θήλαζαμε τα βλαστάρια μας:x 

Μονο ένα βράδυ έμεινε μεσα ο άντρας μου που ειμασταν μόνοι μας!

 

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες έχετε γεννήσει και είχατε rooming in το μωρό το είχαν και οι άλλες κοπέλες δηλαδή έβαζαν μαζί αυτές που ήθελαν rooming in ή ήταν μεικτά?μην μου τύχει καμία που έδωσε το μωρό για να κοιμηθεί και στραβωσει με το δικό μου που θα ξυπνάει το βράδυ γιατί θα της φέρω τους όρους στο κεφάλι!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια όσες έχετε γεννήσει και είχατε rooming in το μωρό το είχαν και οι άλλες κοπέλες δηλαδή έβαζαν μαζί αυτές που ήθελαν rooming in ή ήταν μεικτά?μην μου τύχει καμία που έδωσε το μωρό για να κοιμηθεί και στραβωσει με το δικό μου που θα ξυπνάει το βράδυ γιατί θα της φέρω τους όρους στο κεφάλι!

Καλή ερώτηση! Την είχα σκεφτεί κ εγω γιατί δεν θέλω να κάνω rooming in...


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια όσες έχετε γεννήσει και είχατε rooming in το μωρό το είχαν και οι άλλες κοπέλες δηλαδή έβαζαν μαζί αυτές που ήθελαν rooming in ή ήταν μεικτά?μην μου τύχει καμία που έδωσε το μωρό για να κοιμηθεί και στραβωσει με το δικό μου που θα ξυπνάει το βράδυ γιατί θα της φέρω τους όρους στο κεφάλι!

Ναι είχαμε κ οι δύο τα μωρά. Νομίζω πως βάζουν μαζί τις κοπέλες με ρουμινγκ ιν κ μαζί όσες δεν κάνουν

Άμα στραβωσει γι'αυτό το λόγο (σε αυτό το χώρο) να το κοιτάξει πες της:tongue:

  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλάβω αν κάποια δεν θέλει να κάνει rooming in για να κοιμηθεί ξεκουραστεί γιατί δνε είναι καλά κτλ οπότε λογικό να στραβωσει αν την ξυπνάει άλλο μωρό ενώ έχει δώσει το δικό της! Για αυτό ρωτάω ποια είναι η πολιτική γιατί μάλλον και οι δύο θα έχουμε δίκιο αν φάμε τα μουστάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτη μέρα δεν τον είχα μαζί το βράδυ. Κοιμήθηκα σαν τούβλο,ούτε που άκουσα το μωράκι δίπλα.

Βέβαια με ξυπνουσανε συνέχεια για να θηλάσει το μωρό μου.

Από τη δεύτερη μέρα τον είχα όλη μέρα μαζί!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Renez Μην αγχώνεσαι κοριτισι μου! Το ξέρω πως δεν υπάρχει περίπτωση να με ξεχασες. Και εμείς μιλήσαμε με τέσσερις και ήταν όλοι διακοπές(+αυτός που μας το ακύρωσε) οπότε πιθανόν δεν θα βρίσκαμε κάποιον αυτόν τον καιρό. Από τέλη Αυγούστου όλο κ κάτι θα γίνει. 

@Anastasia05 Ναι κυρίως για μετά τον χρειαζόμαστε. Απλά ήθελα από τώρα να έχουμε στο νου μας για τον καλύτερο και να του δείξουμε το υπερηχογράφημα για να έχει μια εικόνα κ να μας τα πει ακριβώς πώς είναι τα πράγματα μιας και είναι στο δικό του κλάδο περισσότερο. 

Για τα μαιευτήρια που λέτε νμζ θα αλλάξουν πολλά μέχρι να γεννησουμε εμείς. Εγώ ας πούμε για το Έλενα που με ενδιαφέρει κάθε βδομάδα ακούω κ άλλα οπότε δεν ξέρεις... Έχουμε πέσει σε ιδιαίτερη χρόνια δυστυχώς.... 

Μόλις μου έφερε η θεία μου κάτι υπέροχα απαλά βελούδινα κορμάκια από τα κορίτσια της και ένα ριλάξ που γίνεται κ σαν κούνια τελειοοοο λευκό με γκρι :x:x  

@Christinα Νμζ σήμερα βγαίνουν τα αποτέλεσμα με το ΕΣΠΑ για τους παιδικούς. Να έχεις το νου σου αν είχες κάνει κ εκεί να μπεις να δεις για τον μικρό!!! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

@Renez Μην αγχώνεσαι κοριτισι μου! Το ξέρω πως δεν υπάρχει περίπτωση να με ξεχασες. Και εμείς μιλήσαμε με τέσσερις και ήταν όλοι διακοπές(+αυτός που μας το ακύρωσε) οπότε πιθανόν δεν θα βρίσκαμε κάποιον αυτόν τον καιρό. Από τέλη Αυγούστου όλο κ κάτι θα γίνει. 

@Anastasia05 Ναι κυρίως για μετά τον χρειαζόμαστε. Απλά ήθελα από τώρα να έχουμε στο νου μας για τον καλύτερο και να του δείξουμε το υπερηχογράφημα για να έχει μια εικόνα κ να μας τα πει ακριβώς πώς είναι τα πράγματα μιας και είναι στο δικό του κλάδο περισσότερο. 

Για τα μαιευτήρια που λέτε νμζ θα αλλάξουν πολλά μέχρι να γεννησουμε εμείς. Εγώ ας πούμε για το Έλενα που με ενδιαφέρει κάθε βδομάδα ακούω κ άλλα οπότε δεν ξέρεις... Έχουμε πέσει σε ιδιαίτερη χρόνια δυστυχώς.... 

Μόλις μου έφερε η θεία μου κάτι υπέροχα απαλά βελούδινα κορμάκια από τα κορίτσια της και ένα ριλάξ που γίνεται κ σαν κούνια τελειοοοο λευκό με γκρι :x:x  

@Christinα Νμζ σήμερα βγαίνουν τα αποτέλεσμα με το ΕΣΠΑ για τους παιδικούς. Να έχεις το νου σου αν είχες κάνει κ εκεί να μπεις να δεις για τον μικρό!!! 

 

Σ ευχαριστώ! Το είδα δεν έχουν αναρτηθεί ακόμα μάλλον...

1 hour ago, LadyP είπε:

Κορίτσια όσες έχετε γεννήσει και είχατε rooming in το μωρό το είχαν και οι άλλες κοπέλες δηλαδή έβαζαν μαζί αυτές που ήθελαν rooming in ή ήταν μεικτά?μην μου τύχει καμία που έδωσε το μωρό για να κοιμηθεί και στραβωσει με το δικό μου που θα ξυπνάει το βράδυ γιατί θα της φέρω τους όρους στο κεφάλι!

Είναι λίγο παράλογο να ενοχληθεί η διπλανή και δεν πρέπει να σε απασχολεί! Σε εμάς ούτως ή άλλως τα αφήνουν στο δωμάτιο μαζί μας κ αν χρειαστεί γάλα, αλλαγμα η οτιδήποτε πατάς κουδούνι. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη επιλογή κ να σου πω το θέλω κ μαζί αλλά για φαντάσου χωρίς συνοδό τη 1η μέρα? Ούτε από τη κούνια δεν θα μπορώ να το σηκώσω...γι αυτά που λέγαμε νωρίτερα!

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει σε ιδιωτικα κ συγκεκριμένα ξέρω για Ρέα,Μητέρα και Λητώ τα είχα χωρισμένα δωμάτια με rooming in και δωμάτια χωρίς που είναι κ το λογικό πιστεύω..

Οπότε μην αγχώνεσαι @LadyP μου!!! Άσε κ εγώ είμαι σαν εσένα πάντως γτ το είχαμε ξανά συζητήσει εδω..δε ξέρω αν φταίει ότι είναι το πρώτο μου αλλά οοοσο πτώμα κ να είμαι το θέλω μαζί μου συνεχώς!! Βέβαια να έχω κ ένα σύνοδο να με βοηθάει αλλά δε μπορώ να διανοηθω ότι μόλις λίγες ώρες που θα έχει βγει από τη κοιλίτσα μου κ ακόμη δε θα το έχει καν συνειδητοποιησει εγώ θα τον έχω κ μόνο του μακρυά μου..

@pap88 άσχετο αλλά είδα που έλεγες για τις αιμορροΐδες στην άλλη ομαδουλα..να σε ρωτήσω πόσο σίδηρο παίρνεις?? Εγώ επειδή πάντα ήμουν ολίγον τι δυσκοιλια κ μου είχε δώσει 2 φορές την ημέρα σίδηρο γτ όντως έχω κάτω από το όριο αιματοκρίτη έβγαλα αιμορροΐδες κ έκανα μεεερες να πάω τουαλέτα κ αυτές με πόνο..ε μετά έκοψα τον ένα σίδηρο κ σε συνδιασμό με καθημερινά φρούτα ισιωσα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! Χάθηκα λίγο γιατί πλακώσανε οι δουλειές στο σπίτι. Σήμερα πέρασα πόσες ώρες να ξύνω και να καθαρίζω ντουλάπια για βάψιμο και πόνεσε η μέση μου (λογικό βέβαια, εδώ πονάει άλλες μέρες). Από αύριο θα το πάρω λίγο πιο χαλαρά γιατί έχω λίγες τύψεις τώρα και γιατί κουράστηκα και γιατί ανέπνεα τις μπογιές από τα διπλανά δωμάτια που έβαφαν και ξέρω ότι δεν κάνει. Νομίζω είμαι η μόνη έγκυος που καθόμουν στην αρχή της εγκυμοσύνης και άρχισα τις δουλειές τώρα στα τελειώματα! 

 

16 hours ago, elenioz said:

Καλημερα κορίτσια μου! Πως είστε; Σας ψηλό διαβάζω αλλά όχι όλα... 

Ξεκινάω το σεντόνι μου

Εμάς μας έριξε άκυρο ο παιδοουρολόγος -- θα πάει Κρήτη για ένα συνέδριο (έτσι λέμε τις διακοπές μάλλον πλέον :mrgreen:) γενικά τώρα που είναι Αύγουστος δεν λειτουργεί τίποτα κ δεν βρίσκεις κανέναν στην κυριολεξία.... Μετά τις 23 είπε θα μας δει... 

Τελικά δεν θα κάνουμε ούτε την αμνιοπαρακέντηση. Μετά από πολύ συζήτηση και με την εξωτερική μου γυναικολόγο και με τους γιατρούς στο Έλενα κ με τον άνδρα μου, καταλήξαμε πως δεν αξίζει το ρίσκο (λόγο προχωρημένης κύησης μου είπα ότι αν την κάνουμε έχω ένα ποσοστό 90% να γεννήσω πρόωρα και ένα 3% για επιτόπου αποβολής) και να έχει κάτι το κοριτσάκι μας δεν μπορούμε να το αλλάξουμε πλέον -- ένας μήνας+ έμεινε -- και δεν το διακυνδυνευω να πάθει κάτι (αφήστε που βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα πέρα από την υδρονέφρωση) Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα νεφράκια και γενικά προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο θετικά και βλέποντας κ κάνοντας.   

 

 

 

 

 

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλά έκανες και απέφυγες την αμνιοπαρακέντηση, δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύεις την υγεία του μωρού τώρα. Και σε χαίρομαι που σε βλέπω να είσαι αισιόδοξη, έτσι πρέπει... μόνο θετικές σκέψεις γιατί οι αρνητικές, εκτός του ότι δε βοηθούν σε τίποτα, πιθανότατα είναι λάθος και θα αποδειχθεί αργότερα ότι τελικά δεν υπήρχε κανένας λόγος. Θα βρείτε γιατρό μετά τον Δεκαπενταύγουστο (έτσι κι αλλιώς έχετε χρόνο μέχρι να γεννηθεί το μωράκι σας), θα το παρακολουθείτε και όλα θα πάνε μια χαρά.

 

11 hours ago, OctoberMom said:

Εγώ, επειδή μ αρέσουν οι κολοκύθες και θα ναι η εποχή τους, έχω κοζάρει κάτι φορμάκια κολοκύθες για την έξοδο <3 Η κολλητή μου φωνάζει ήδη το έμβρυο "μικρή μας κολοκύθα".

Χαχα, κι εγώ ήθελα να ντύσω τον μικρό κολοκύθα για το Halloween, αλλά έλα που θα γεννηθεί Οκτώβριο, οπότε θα είναι ακόμα νεογέννητος και λίγο απίθανο να τον βγάλουμε για trick or treat εν μέσω πανδημίας! Ίσως του χρόνου!:wink:

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Χάθηκα λίγο γιατί πλακώσανε οι δουλειές στο σπίτι. Σήμερα πέρασα πόσες ώρες να ξύνω και να καθαρίζω ντουλάπια για βάψιμο και πόνεσε η μέση μου (λογικό βέβαια, εδώ πονάει άλλες μέρες). Από αύριο θα το πάρω λίγο πιο χαλαρά γιατί έχω λίγες τύψεις τώρα και γιατί κουράστηκα και γιατί ανέπνεα τις μπογιές από τα διπλανά δωμάτια που έβαφαν και ξέρω ότι δεν κάνει. Νομίζω είμαι η μόνη έγκυος που καθόμουν στην αρχή της εγκυμοσύνης και άρχισα τις δουλειές τώρα στα τελειώματα! 

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλά έκανες και απέφυγες την αμνιοπαρακέντηση, δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύεις την υγεία του μωρού τώρα. Και σε χαίρομαι που σε βλέπω να είσαι αισιόδοξη, έτσι πρέπει... μόνο θετικές σκέψεις γιατί οι αρνητικές, εκτός του ότι δε βοηθούν σε τίποτα, πιθανότατα είναι λάθος και θα αποδειχθεί αργότερα ότι τελικά δεν υπήρχε κανένας λόγος. Θα βρείτε γιατρό μετά τον Δεκαπενταύγουστο (έτσι κι αλλιώς έχετε χρόνο μέχρι να γεννηθεί το μωράκι σας), θα το παρακολουθείτε και όλα θα πάνε μια χαρά.

 

Χαχα, κι εγώ ήθελα να ντύσω τον μικρό κολοκύθα για το Halloween, αλλά έλα που θα γεννηθεί Οκτώβριο, οπότε θα είναι ακόμα νεογέννητος και λίγο απίθανο να τον βγάλουμε για trick or treat εν μέσω πανδημίας! Ίσως του χρόνου!:wink:

Εντάξει ξεδωσες σήμερα,αύριο όμως χαλαρα!!

Εγώ κοιμάμαι από τις 10+ ,με κοιμησε ο μικρός μου κ σηκώθηκαμε στις 7. Κάνω μπιουτι σλιπ! Με βάζει για ύπνο ο μεγάλος για να αντέξω τον μικρό μάλλον!

Μέσα στη κοιλιά γίνεται πάρτυ καθημερινά!!:wub:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εντάξει ξεδωσες σήμερα,αύριο όμως χαλαρα!!

Εγώ κοιμάμαι από τις 10+ ,με κοιμησε ο μικρός μου κ σηκώθηκαμε στις 7. Κάνω μπιουτι σλιπ! Με βάζει για ύπνο ο μεγάλος για να αντέξω τον μικρό μάλλον!

Μέσα στη κοιλιά γίνεται πάρτυ καθημερινά!!:wub:

Καλημέρα!!! Λοιπον για να μην αναρωτιέσαι αν έχω κάποιο καινούριο σύμπτωμα...

εδω κ 3-4 μερες πονάνε οι αρθρώσεις στα δάκτυλά χεριών κ ποδιών κ είναι αρκετά δύσκαμπτες...


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Εντάξει ξεδωσες σήμερα,αύριο όμως χαλαρα!!

Εγώ κοιμάμαι από τις 10+ ,με κοιμησε ο μικρός μου κ σηκώθηκαμε στις 7. Κάνω μπιουτι σλιπ! Με βάζει για ύπνο ο μεγάλος για να αντέξω τον μικρό μάλλον!

Μέσα στη κοιλιά γίνεται πάρτυ καθημερινά!!:wub:

Από τώρα είναι καλός αδερφός ο μεγάλος!:wub: Καλά και στη δική μου κοιλιά κανονικό πάρτυ γινεται... του δίνει και καταλαβαίνει ο μπέμπης! Μόνο σήμερα που έκανα πολλές δουλειές ήταν πιο ήσυχος. Μάλλον του αρέσει και τον κοιμήζει το κούνημα.. ωχ, τί μας περιμένει!

 

Just now, Jasmine@ said:

Καλημέρα!!! Λοιπον για να μην αναρωτιέσαι αν έχω κάποιο καινούριο σύμπτωμα...

εδω κ 3-4 μερες πονάνε οι αρθρώσεις στα δάκτυλά χεριών κ ποδιών κ είναι αρκετά δύσκαμπτες...

Ε από εδώ και πέρα όταν σε ρωτάνε τί συμπτώματα έχεις στην εγκυμοσύνη, απλά να απαντάς "πονάνε τα πάντα", να γλιτώνεις και χρόνο!:P

  • Χαχα 3

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...