Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Athina_ είπε:

Και εγώ το ίδιο! Πήγα στον γιατρό σήμερα και λέγαμε για το ποτε θα γεννήσω και λέω λίγο έμεινε και δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα! Εμένα για τις αντιπηκτικες μου είπε ότι θα της κάνω και 40 μέρες μετά την γεννα αλλά νομίζω πριν γεννήσεις σου λέει κάποιες μέρες πριν να μην κάνεις και μετά αρχίζεις παλι. 

Εγώ τις είχα σταματήσει ένα μηνα πριν γεννήσω κ έκανα πάλι μετά τη γέννα λίγες μέρες.

Δεν θυμάμαι καθόλου για πόσο καιρό μετά τη γέννα έκανα όμως..

Θα μιλήσω Δευτέρα με τον γιατρό για τις ενέσεις κ μετά με τον γυναικολόγο μου να καταλήξουμε σε μια συγκεκριμένη μέρα να δω πόσες θα χρειαστώ μέχρι τότε.

Ουτε το κρεβατάκι του μωρού δεν έχω φέρει!!! Ελπίζω μέσα στον μήνα να το έχω κάνει!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Εγώ τις είχα σταματήσει ένα μηνα πριν γεννήσω κ έκανα πάλι μετά τη γέννα λίγες μέρες.

Δεν θυμάμαι καθόλου για πόσο καιρό μετά τη γέννα έκανα όμως..

Θα μιλήσω Δευτέρα με τον γιατρό για τις ενέσεις κ μετά με τον γυναικολόγο μου να καταλήξουμε σε μια συγκεκριμένη μέρα να δω πόσες θα χρειαστώ μέχρι τότε.

Ουτε το κρεβατάκι του μωρού δεν έχω φέρει!!! Ελπίζω μέσα στον μήνα να το έχω κάνει!

Εγώ έχω αρχίσει και δεν τις μπορώ καθόλου γιατί δεν έχω σημείο να τις κάνω και πλέον κάνω μελανιές. 

Καλά εμείς σκέψου ουτε καν έχουμε βάψει το δωμάτιο. Το έχουμε σαν γραφείο και ουτε που το έχουμε αδειάσει. Πιστευω μέχρι τέλος του μήνα να τα έχουμε κάνει. Αρα υπάρχουν και χειρότερα μην αγχώνεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina_ είπε:

Εγώ έχω αρχίσει και δεν τις μπορώ καθόλου γιατί δεν έχω σημείο να τις κάνω και πλέον κάνω μελανιές. 

Καλά εμείς σκέψου ουτε καν έχουμε βάψει το δωμάτιο. Το έχουμε σαν γραφείο και ουτε που το έχουμε αδειάσει. Πιστευω μέχρι τέλος του μήνα να τα έχουμε κάνει. Αρα υπάρχουν και χειρότερα μην αγχώνεσαι! 

Εντάξει δεν θα πάει στο δωμάτιο από την αρχή έτσι κι αλλιώς! Καλύτερα όμως να το κάνετε σιγά σιγά να ξεμυρισει!

Που τις κάνεις τις ενέσεις? Εγώ εναλλάξ στα μπουτακια! Μελανιές λίγες κ αχνές. Να προσέχεις μόνο η ένεση που κάνεις να έχει απόσταση από μελάνια κ σκλήρυνση


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εντάξει δεν θα πάει στο δωμάτιο από την αρχή έτσι κι αλλιώς! Καλύτερα όμως να το κάνετε σιγά σιγά να ξεμυρισει!

Που τις κάνεις τις ενέσεις? Εγώ εναλλάξ στα μπουτακια! Μελανιές λίγες κ αχνές. Να προσέχεις μόνο η ένεση που κάνεις να έχει απόσταση από μελάνια κ σκλήρυνση

Αυτό ναι το βάψιμο πρεπει να γίνει τώρα. Ε ναι μαζί μας θα την έχουμε! Ετσι και αλλιώς τόσο πολυ που την περιμενουμε δεν θα θέλαμε να την έχουμε και σε άλλο δωμάτιο. Ο Άντρας μου λέει θα πηγαίνεις στο σαλόνι να κοιμάσαι να κοιμάμαι με την κόρη μου εγώ δεν χωράμε ολοι, να είμαστε άνετοι! 

Στην κοιλια τις κάνω εγώ δεν έχω δοκιμάσει χέρια και ποδια που λένε. Η αλήθεια είναι ότι τις κάνω χαμηλά στην κοιλιά και δεν βλέπω που είναι οι μελανιές απλά τις κάνω μια από την αριστερή μεριά μια από την δεξιά. Στα μπουτια από μέσα γίνονται? Να δοκιμάσω και εκεί. Σκλήρυνση τι εννοείς? 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina_ είπε:

Αυτό ναι το βάψιμο πρεπει να γίνει τώρα. Ε ναι μαζί μας θα την έχουμε! Ετσι και αλλιώς τόσο πολυ που την περιμενουμε δεν θα θέλαμε να την έχουμε και σε άλλο δωμάτιο. Ο Άντρας μου λέει θα πηγαίνεις στο σαλόνι να κοιμάσαι να κοιμάμαι με την κόρη μου εγώ δεν χωράμε ολοι, να είμαστε άνετοι! 

Στην κοιλια τις κάνω εγώ δεν έχω δοκιμάσει χέρια και ποδια που λένε. Η αλήθεια είναι ότι τις κάνω χαμηλά στην κοιλιά και δεν βλέπω που είναι οι μελανιές απλά τις κάνω μια από την αριστερή μεριά μια από την δεξιά. Στα μπουτια από μέσα γίνονται? Να δοκιμάσω και εκεί. Σκλήρυνση τι εννοείς? 

Εξωτερικά στα μπούτια! Εννοώ αν όταν κάνεις ψηλάφηση εκεί που θα κάνεις την ένεση είναι λίγο πιο σκληρό κάποιο σημείο,από προηγούμενη ένεση.

Στην κοιλιά βέβαια πόσα να καταλάβεις που είναι τσίτα έτσι κι αλλιώς??? Δεν ξέρω,μόνο στις αρχές της πρώτης εγκυμοσύνης έκανα κοιλίτσα.

Έτσι λέει ο άντρας σου?!! Όταν ξυπνάει δηλαδή θα την κοιμηζει αυτός??? Αν ναι,σκέψου το κ το σαλονι:lol:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anastasia05 είπε:

Εξωτερικά στα μπούτια! Εννοώ αν όταν κάνεις ψηλάφηση εκεί που θα κάνεις την ένεση είναι λίγο πιο σκληρό κάποιο σημείο,από προηγούμενη ένεση.

Στην κοιλιά βέβαια πόσα να καταλάβεις που είναι τσίτα έτσι κι αλλιώς??? Δεν ξέρω,μόνο στις αρχές της πρώτης εγκυμοσύνης έκανα κοιλίτσα.

Έτσι λέει ο άντρας σου?!! Όταν ξυπνάει δηλαδή θα την κοιμηζει αυτός??? Αν ναι,σκέψου το κ το σαλονι:lol:

Μαλλον γι αυτό κάποιες φορές που πάω να την κάνω δεν μπαίνει καν το υγρό και είναι πιο σκληρό. Αυριο θα δοκιμάσω και μπουτακια να δουμε και εκεί! 

Αχαχαχαχαχαχα εγώ του λέω αν την θηλαζεις κιόλας εντάξει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina_ είπε:

Μαλλον γι αυτό κάποιες φορές που πάω να την κάνω δεν μπαίνει καν το υγρό και είναι πιο σκληρό. Αυριο θα δοκιμάσω και μπουτακια να δουμε και εκεί! 

Αχαχαχαχαχαχα εγώ του λέω αν την θηλαζεις κιόλας εντάξει! 

Καλά του ειπες!!!:P  Ο άντρας μου εχει αναλάβει σχεδόν αποκλειστικά το μπανάκι κι όταν είναι σπίτι,κάνει κ αλλαγμα πάνα κ πλυσιμο!

Έτσι το παιδάκι μας το έχει συνδιάσει με τον μπαμπά το μπανάκι του!

Μπορούν να αναλάβουν άλλα, αφού δεν μπορούν το φαγητό (αν θηλάζουμε!) :)

Κι όσο μεγαλώνουν μπορούν να αναλάβουν κ περισσότερα! Τώρα που είμαι έγκυος κι έχει μεγαλώσει κ ο πρώτος μας, κάνουν πολλά περισσότερα απ' ότι κάνανε! Γίνεται κ αντρακι κ αναπτύσσεται άλλη σχέση με τον μπαμπά!

Βέβαια τη μαμά ακόμη δεν την αλλάζει!!!:wub:

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Athina_και @Anastasia05 κάνα μήνα τώρα τις έκανα αριστερά κ δεξιά του αφαλου κ δεν μελανιαζα κ τώρα που πήγα στν γιατρό με μαλωσε...μονο κοιλιά κάτω κ 2 δάχτυλα από αφαλό λέει. Τις κάνω εκεί απο τότε αλλά δεν έχω μελανιασει τώρα που ειμαι τσίτα ενώ πριν μαυριζα κ έκανα γρουμπουλακια! Δεν μου έχει πει ποτέ θα τις κόψω κ δν έχω ιδέα πως πάει αυτό γτ στο 1ο έπαιρνα σαλοσπιρ. Το είχα κόψει λίγο πριν ,δν θυμάμαι ποτέ. Πάντως έχω διαβάσει ότι τις κόβεις μέρες πριν γεννήσεις κ συνεχίζεις λίγο μετά τη γέννα.

Για τη μικρή λέει θα τα κάνει όλα ο μπαμπας κ αν μπορούσε να τη θηλάσει θα το έκανε κι αυτό! Στο 1ο τώρα που τα σκέφτομαι ημουν πολύ αυταρχική! Ήθελα να τα κάνω όλα,να τα έχω υπό έλεγχο, δεν ξέρω αν θα είμαι πιο χαλαρή τώρα ή αν θα μου βγει το ίδιο! 

Όντως όσο μεγαλώνουν τα αγοράκια έχουν άλλη σχέση με τον μπαμπά! Ο δικός μου έχει συνδιασει πολλά με τον μπαμπά του κ ειδικά το μπάνιο που λες! Τον έχει πρότυπο χωρίς να προωθούμε αυτά τα στερεότυπα ως οικογένεια!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Καλά του ειπες!!!:P  Ο άντρας μου εχει αναλάβει σχεδόν αποκλειστικά το μπανάκι κι όταν είναι σπίτι,κάνει κ αλλαγμα πάνα κ πλυσιμο!

Έτσι το παιδάκι μας το έχει συνδιάσει με τον μπαμπά το μπανάκι του!

Μπορούν να αναλάβουν άλλα, αφού δεν μπορούν το φαγητό (αν θηλάζουμε!) :)

Κι όσο μεγαλώνουν μπορούν να αναλάβουν κ περισσότερα! Τώρα που είμαι έγκυος κι έχει μεγαλώσει κ ο πρώτος μας, κάνουν πολλά περισσότερα απ' ότι κάνανε! Γίνεται κ αντρακι κ αναπτύσσεται άλλη σχέση με τον μπαμπά!

Βέβαια τη μαμά ακόμη δεν την αλλάζει!!!:wub:

Καλε κανείς ενέσεις εσυ;;; Δε το ήξερα!!!! Τη Χριστίνα θυμόμουν που το συζητούσαμε...

εγω 40 μερες ή 2 μηνεσ μετά θα τις κόψω μου είχε πει, δε θυμάμαι! Θα τον ρωτήσω πάλι... τις κάνω αριστερά η δεξιά χαμηλά στην κοιλιά στα πλαγιά πια! Για όσο μπορώ να πιάνω δέρμα ακόμα βέβαια...

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Καλε κανείς ενέσεις εσυ;;; Δε το ήξερα!!!! Τη Χριστίνα θυμόμουν που το συζητούσαμε...

εγω 40 μερες ή 2 μηνεσ μετά θα τις κόψω μου είχε πει, δε θυμάμαι! Θα τον ρωτήσω πάλι... τις κάνω αριστερά η δεξιά χαμηλά στην κοιλιά στα πλαγιά πια! Για όσο μπορώ να πιάνω δέρμα ακόμα βέβαια...

40 μέρες!!! Τόσο πρέπει να τις έκανα κι εγώ μετά τη γέννα!!

Όταν ξαναμιλήσουμε θα τον ρωτησω

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δλδ αργεί να τελειώσει αυτό το μαρτύριο Ε? Δεν πειράζει να είναι γερά τα παιδάκια μας κι ότι χρειαστεί.  Ρε κορίτσια εμένα με αγχώνει να τις κόψω πολυ πριν? Δεν είναι επικίνδυνο? Θυμάμαι κ το σαλοσπιρ όταν έκοψα έτρεμε το φυλοκαρδι μου...


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Κορίτσια αυτό θα ρωτούσα μόλις... Επειδή παίρνω και εγώ σαλοσπιρ και λογικά θα τα κόψω λιγο πριν τη γέννα, δεν υπάρχει κίνδυνος;

Κι εγ  που φοβάμαι λέω στο εαυτό μου ότι αυτοι ξέρουν που το λένε κ φυσικά για να αποφευχθεί η αιμορραγία! Με το σαλοσπιρ που φοβόμουν μια χαρά πήγαν όλα κ το μωρό μεγάλωνε πολύ όποτε μια χαρά! Με τις ενέσεις όμως που είναι πιο βάρβαρες μια ταραχή με πιάνει στη σκέψη κ μόνο!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Δλδ αργεί να τελειώσει αυτό το μαρτύριο Ε? Δεν πειράζει να είναι γερά τα παιδάκια μας κι ότι χρειαστεί.  Ρε κορίτσια εμένα με αγχώνει να τις κόψω πολυ πριν? Δεν είναι επικίνδυνο? Θυμάμαι κ το σαλοσπιρ όταν έκοψα έτρεμε το φυλοκαρδι μου...

Τι κίνδυνος?

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική κ ο κάθε γιατρός που ξέρει το ιστορικο μας αποφασίζει. Για ασφάλεια το κάνουν που τα σταματάνε..

Νομίζω ειδικά το σαλοσπιρ πρέπει να κοπεί αρκετά νωρίτερα

Just now, Christinα είπε:

Κι εγ  που φοβάμαι λέω στο εαυτό μου ότι αυτοι ξέρουν που το λένε κ φυσικά για να αποφευχθεί η αιμορραγία! Με το σαλοσπιρ που φοβόμουν μια χαρά πήγαν όλα κ το μωρό μεγάλωνε πολύ όποτε μια χαρά! Με τις ενέσεις όμως που είναι πιο βάρβαρες μια ταραχή με πιάνει στη σκέψη κ μόνο!

Οι ενέσεις νομίζω όταν μπούμε στον μήνα μας τις κόβουμε

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος μην δημιουργηθούν θρόμβοι; Δεν ξέρω... Εγώ το σαλοσπιρ δεν το παίρνω για θρομβοφιλια (αν και δεν το έχω ψάξει αν έχω) αλλά γιατί έχω αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες.


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...