Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Rooming in - Νεογέννητο στο δωμάτιο μαζί μου


BabyGirl_A

Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Καρδιοτοκογραφος δλδ???

Ναι ναι ακριβώς! Nst (non stress test ή αλλιώς στα ελληνικά καρδιοτοκογραφημα) μετραει τον καρδιακο ρυθμό του μωρού, τις ενδεχόμενες συσπάσεις της μήτρας και τις κινήσεις του μωρού. 

  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

3 ώρες πρίν, BabyGirl_A είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Ανοίγω το θέμα για να πούμε απόψεις και σκέψεις σχετικά με το rooming in, Την δυνατότητα που έχει δηλαδή η νέα μανούλα να έχει το μωρό της δίπλα στο κρεβάτι μονίμως (εκτός από τις ώρες του επισκεπτηριου). 

Ποια είναι η άποψη σας ? 

Οσες μανούλες έχετε προηγούμενη εμπειρία, πως σας φάνηκε? 

Δική μου άποψη-ανησυχία: θα μου άρεσε πολυ ετσι οπως το σκέφτομαι σαν ιδέα αλλα παραλληλα αναρωτιεμαι ποσο καλό είναι για το μπεμπακι ή πόσο κακό. Από την μια νομίζω να ναι συνέχεια κοντά στην μανούλα θα δημιουργεί μια ασφάλεια παραπάνω (ακόμα καλά καλά δεν έχει καταλάβει ότι είναι 2 σώματα κι όχι 1) από την άλλη με τόσες ιώσεις που κυκλοφορούν.. (??)

 

Θα χαρώ να διαβάσω τις απαντήσεις σας :wub:

Καλησπέρα κοριτσι!! Γνώμη μου είναι πως είναι ότι καλύτερο και για τη μητέρα κ για το παιδί ακόμη κ αν ζοριστει λίγο η μανούλα λόγω της κούρασης μετα τη γέννα θα πάρει πολύ πιο εύκολα το "κολλάει" έτσι ώστε στις 3-4 μερουλες που θα επιστρέψουν σπίτι θα νιώθει ήδη πιο σίγουρη κ έτοιμη να περιποιηθεί το μωρό της. Όσο για τις ιωσεις αγάπη μου είναι σχεδόν αναπόφευκτο με την έννοια ότι βέβαια θα προσέχεις την υγιεινή του χώρου αλλά το μωρό σκέψου κ στο χώρο με τα υπόλοιπα μωράκια που τα παίρνει η κάθε νοσοκόμα που έχει βάρδια αγκαλιά κτλ τους ίδιους κινδύνους θα χει πάνω κάτω!! Σε δημόσιο η ιδιωτικό θα γεννήσεις? Σκέφτεσαι μονοκλινο θα μπορούσες να το υποστηρίξεις ή θα πάμε σε τρίκλινο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλησπέρα κοριτσι!! Γνώμη μου είναι πως είναι ότι καλύτερο και για τη μητέρα κ για το παιδί ακόμη κ αν ζοριστει λίγο η μανούλα λόγω της κούρασης μετα τη γέννα θα πάρει πολύ πιο εύκολα το "κολλάει" έτσι ώστε στις 3-4 μερουλες που θα επιστρέψουν σπίτι θα νιώθει ήδη πιο σίγουρη κ έτοιμη να περιποιηθεί το μωρό της. Όσο για τις ιωσεις αγάπη μου είναι σχεδόν αναπόφευκτο με την έννοια ότι βέβαια θα προσέχεις την υγιεινή του χώρου αλλά το μωρό σκέψου κ στο χώρο με τα υπόλοιπα μωράκια που τα παίρνει η κάθε νοσοκόμα που έχει βάρδια αγκαλιά κτλ τους ίδιους κινδύνους θα χει πάνω κάτω!! Σε δημόσιο η ιδιωτικό θα γεννήσεις? Σκέφτεσαι μονοκλινο θα μπορούσες να το υποστηρίξεις ή θα πάμε σε τρίκλινο?

Σε ευχαριστώ πολύ @Renezμου ! Κι εγώ θα το ήθελα πολύ να δεθουμε με την μικρή και να μάθω λίγο να την κουμαντάρω πριν πάμε σπίτι μόνες μας και πέσουμε στα βαθιά. Επίσης νομίζω είναι καλύτερο και για το ζελεδακι να ναι κοντά μου. Αρκεί να μην επικρατεί οχλαγωγία στο δωμάτιο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μας παίρνει για μονοκλινο οπότε θα μαι σε τρίκλινο σε ιδιωτικό.

Προς το παρόν σκέφτομαι (πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά) να την πάρω μαζί μου κι αν δω ότι γίνεται πολύ σουρτα φέρτα να ζητάω να την πηγαίνουν στο δωμάτιο με τα μωρακια μέχρι να ηρεμήσει το δωμάτιο. 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...