Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Δύο χρόνια μετά την αποβολή και ακόμη τιποτα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, πριν ΔΥΟ χρόνια είχα μια αποβολή στην ένατη εβδομάδα. Τυχαίο γεγονός μου είπανε. Μετά από τότε ακόμη δεν έχω μείνει έγκυος. Ο κύκλος μου είναι σταθερός, είμαι 32 ετών, περνούσε ο καιρός. Έκανα ορμονικές εξετάσεις όλα καλά και εγώ και ο σύζυγός, εξετάσεις θρομοβοφιλιας και σαλπιγγογραφια. Εκεί βρέθηκαν κάποιες συμφυσεις τις οποίες και βγάλαμε πριν 4 μήνες. Αλλά ακόμη τπτ! Άλλαξα γιατρό τα ίδια μου λέει. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο γιατί έχω αρχίζει να πανικοβάλλομαι. Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Ellizza είπε:

Καλησπέρα σας, πριν ΔΥΟ χρόνια είχα μια αποβολή στην ένατη εβδομάδα. Τυχαίο γεγονός μου είπανε. Μετά από τότε ακόμη δεν έχω μείνει έγκυος. Ο κύκλος μου είναι σταθερός, είμαι 32 ετών, περνούσε ο καιρός. Έκανα ορμονικές εξετάσεις όλα καλά και εγώ και ο σύζυγός, εξετάσεις θρομοβοφιλιας και σαλπιγγογραφια. Εκεί βρέθηκαν κάποιες συμφυσεις τις οποίες και βγάλαμε πριν 4 μήνες. Αλλά ακόμη τπτ! Άλλαξα γιατρό τα ίδια μου λέει. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο γιατί έχω αρχίζει να πανικοβάλλομαι. Ευχαριστώ πολυ

Καλημέρα κορίτσι έχεις επαφές με τεστάκια ωορρηξίας να ξέρεις να κάνεις ακριβώς τις σωστές μέρες; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ellizza said:

Καλησπέρα σας, πριν ΔΥΟ χρόνια είχα μια αποβολή στην ένατη εβδομάδα. Τυχαίο γεγονός μου είπανε. Μετά από τότε ακόμη δεν έχω μείνει έγκυος. Ο κύκλος μου είναι σταθερός, είμαι 32 ετών, περνούσε ο καιρός. Έκανα ορμονικές εξετάσεις όλα καλά και εγώ και ο σύζυγός, εξετάσεις θρομοβοφιλιας και σαλπιγγογραφια. Εκεί βρέθηκαν κάποιες συμφυσεις τις οποίες και βγάλαμε πριν 4 μήνες. Αλλά ακόμη τπτ! Άλλαξα γιατρό τα ίδια μου λέει. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο γιατί έχω αρχίζει να πανικοβάλλομαι. Ευχαριστώ πολυ

Ίσως σου λέω χαζομάρες αλλά γενικά ψαχνομαστε μετά από σοβαρή προσπάθεια ήτοι ξεκινάμε έπαφές λίγο πριν τις γόνιμες κ λίγο μετά μέρα παρά μέρα. Τα ίδια έλεγα στο γιατρό μου κ μου εξήγησε ότι δεν προσπαθούσα σωστά. Πήρα τεστ ωορρηξίας κ επειδή έχω μικρό κύκλο βγήκε ότι έχω ωορρηξία αμέσως μετά την περίοδο μου. Τον επόμενο μήνα ήμουν έγκυος... Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ellizza είπε:

Καλησπέρα σας, πριν ΔΥΟ χρόνια είχα μια αποβολή στην ένατη εβδομάδα. Τυχαίο γεγονός μου είπανε. Μετά από τότε ακόμη δεν έχω μείνει έγκυος. Ο κύκλος μου είναι σταθερός, είμαι 32 ετών, περνούσε ο καιρός. Έκανα ορμονικές εξετάσεις όλα καλά και εγώ και ο σύζυγός, εξετάσεις θρομοβοφιλιας και σαλπιγγογραφια. Εκεί βρέθηκαν κάποιες συμφυσεις τις οποίες και βγάλαμε πριν 4 μήνες. Αλλά ακόμη τπτ! Άλλαξα γιατρό τα ίδια μου λέει. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο γιατί έχω αρχίζει να πανικοβάλλομαι. Ευχαριστώ πολυ

Διαγνωστική υστεροσκοπιση έκανες; Ζητα να σου κανει ο γιατρος σου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, ευχαριστώ τοσο πολυ για τις απαντήσεις σας! Ναι έκανα διαγνωστική υστεροσκοπιση όλα ήταν φυσιολογικά. Χρησιμοποίησα και τεστ ωορρηξίας για κάποιους μήνες. Το επόμενο μου βήμα είναι να παρακολουθήσουμε τον κύκλο με τον γιατρό μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ σημαντικο ρόλο παιζει και το άγχος, δυστυχώς. Στο λέω από προσωπικη πειρα.Επισης, οι μέρες με την ωορρηξία ναι μεν θεωρουνται σημαντικές αλλά δεν σημαίνει ότι δε και καλά θα μείνεις εκείνες τις μέρες έγκυος. Γιατί ,γις δυο χρόνια και εγώ αυτό έκανα, μετρούσα μέρες, ποτε είναι καλές, ποτε είναι πιο σημαντικές,μέσα στο άγχος και νευρα κάθε φορά που μου ερχόταν περιοδος. Ώσπου χαλαρωσα, άφησα το θέμα λίγο στην άκρη, σταμάτησα να είμαι εμμονικη και είχα επαφές με τον άνδρα μου αρκετά συχνά, μέρα παρα μέρα, ασχετα με τον κύκλο, τη  ωορρηξία, αμα ήταν καλή η κακή μέρα. Εκείνη την περιοδο είχα και αρκετή δουλειά, δεν μπορουσα να ασχοληθώ με την εγκυμοσυνη . Μόλις χαλαρωσα, το ξερω ακουγεται κλισέ,μέσα σε δυο μήνες έμεινα εγκυος. Ήταν τόσο μεγάλο το σοκ που ειλικρινά δεν το πιστευα. 

Όποτε η συμβουλή μου είναι να προσπαθησεις να επικεντρωθείς σε αλλά ζητήματα και όχι στο ότι δεν μενεις έγκυος, ασε στην άκρη το μέτρημα και απόλαυσε τον έρωτα συχνά και όταν έχεις όρεξη. Εστίασε σε αλλά θέματα, και όταν χαλαρώσει το μυαλό σου και το σώμα σου, θα δεις ότι θα ερθει και το μωρό απ'οτι στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο προβλημα υγείας. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ellizza είπε:

Καλημέρα σας, ευχαριστώ τοσο πολυ για τις απαντήσεις σας! Ναι έκανα διαγνωστική υστεροσκοπιση όλα ήταν φυσιολογικά. Χρησιμοποίησα και τεστ ωορρηξίας για κάποιους μήνες. Το επόμενο μου βήμα είναι να παρακολουθήσουμε τον κύκλο με τον γιατρό μου. 

Θα σου έλεγα να την κανεις την παρακολούθηση με τον γιατρο και να μην μείνετε στα αστο κι όταν κάτσει. Χειρότερη εμμονή θα σου γίνεται. Δεν είναι εύκολο να το βγάλεις από το μυαλό σου το ότι θες να γίνεις μάνα. Συγχρονως όμως προσπαθησε να κανεις οοοοοοτι μπορείς για να είσαι ευτυχισμένη και χωρίς αυτό. Πιστεύω ακράδαντα πως τα μωρά γουστάρουν να έρχονται όταν δεν τα περιμένεις. Εμείς προσπαθούσαμε μηηηηνες κι όταν τα καταφέραμε παλινδρομησε στον τρίτο μήνα. Μετά με έπιασε τρελό αγχος μέχρι κι λεξοτανίλ έπαιρνα. Μοτ φαινόταν πως δεν περνάνε οι μερες και επρεπε να περιμένω κάποιους μήνες για να προσπαθήσουμε μετά την απόξεση. Και μέσα σε αυτόν τον πανικό που ένιωθα κι ενώ ΔΕΝ προσπαθούσαμε για παιδί ξαφνικά  έχω καθυστέρηση και κάνω τεστ, θετικό. Έτσι απέκτησα την κόρη μου. Ο Θεός μόνο ξέρει πως έγινε αυτό το θαύμα. Το μόνο σίγουρο είναι πως εκείνον τον μήνα δεν περίμενα να έχω μείνει γιατί δεν καναμε ελεύθερα. Και από άλλες ιστορίες που εγώ ακούσει έχω καταλήξει ότι θέλουν να έρχονται όταν δεν τα περιμένεις. Δεν εξηγείται αλλιώς! 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολη η αναμονή. Και ενώ σκέφτομαι πως στον κόσμο υπάρχουν άνθρωποι με τόσο σοβαρά προβλήματα τόσο πνιγώ αυτό που νιώθω θέλοντας να είμαι αισιόδοξη αλλά κάτι μέσα μου με τρώει. Μακάρι να μπορέσω να καταφέρω να μην το σκέφτομαι! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...