Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Πότε αδιαθετήσατε μετά από απόξεση;


Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Irisss είπε:

4-6 εβδομάδες. Κ τώρα είμαι στις 4 απλά δεν ξέρω αν αυτό το λίγο καφέ που έχω εδώ κ 2 μέρες θεωρείται περίοδος. Είχες κανονική ρο

Από τον Ιανουάριο που έκανα την τρίτη αποξεση ακριβώς πάνω στον μήνα είχα καφέ δύο μέρες κ μετά τιποτα.μετα από 73 μέρες μου ήρθε με dufaston κανονική περιοδος και είχα τρελή αιμορραγία κ μετά ακριβώς σε ένα μήνα πάλι πολύ αίμα κ άλλη μια φορά τώρα.αλλα στην πρώτη αποξεση είχε μειωθεί πολύ η ροή κ φοβήθηκα κ τότε αλλά ξαναεμεινα έγκυος.ορμονικα σκαμπανεβάσματα είναι μην φοβασαι.θα στρώσει το ενδομήτριο σου.θελει χρόνο.μερικοι γιατροί λένε αμέσως ξεκινά για επόμενη εγκυμοσύνη κ άλλοι τρεις κύκλους υπομονή.με τους δεύτερους τασσομαι.αφου το βλέπεις κ στην πράξη η μήτρα παλεύει να στρώσει.ρωτα κ τον γιατρό σου,αλλά εγώ πιστεύω αυτά τα ολίγα καφέ όπως κ σε μένα τότε είναι η ολίγη περίοδος σου για αυτόν τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly είπε:

Από τον Ιανουάριο που έκανα την τρίτη αποξεση ακριβώς πάνω στον μήνα είχα καφέ δύο μέρες κ μετά τιποτα.μετα από 73 μέρες μου ήρθε με dufaston κανονική περιοδος και είχα τρελή αιμορραγία κ μετά ακριβώς σε ένα μήνα πάλι πολύ αίμα κ άλλη μια φορά τώρα.αλλα στην πρώτη αποξεση είχε μειωθεί πολύ η ροή κ φοβήθηκα κ τότε αλλά ξαναεμεινα έγκυος.ορμονικα σκαμπανεβάσματα είναι μην φοβασαι.θα στρώσει το ενδομήτριο σου.θελει χρόνο.μερικοι γιατροί λένε αμέσως ξεκινά για επόμενη εγκυμοσύνη κ άλλοι τρεις κύκλους υπομονή.με τους δεύτερους τασσομαι.αφου το βλέπεις κ στην πράξη η μήτρα παλεύει να στρώσει.ρωτα κ τον γιατρό σου,αλλά εγώ πιστεύω αυτά τα ολίγα καφέ όπως κ σε μένα τότε είναι η ολίγη περίοδος σου για αυτόν τον μήνα.

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Είχα 2-3 μερες καφέ και σήμερα έχω κανονική ροή! Οπότε φαντάζομαι ήθελε το χρόνο της.. Εμένα μου είπα να περιμένω 2 κύκλους κ να προσπαθήσω ξανά αν θέλω αλλά αυτή τη στιγμή δεν το σκέφτομαι καν... Θελω να είμαι οκ ψυχολογικά να χαρώ το καλοκαίρι και αν είναι να έρθει θα έρθει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειμαι 6 εβδομαδες μετα την 2η αποξεση μου και ακομα δεν εχω αδιαθετησει.στην 1η αποξεση η αυξημενη σε ροη περιοδος ηρθε στις 32 ημερες.ξερω οτι ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλα και παλι αγχωνομαι.υπερηχο συμφωνα με το γιατρο μου θα κανουμε εφοσον τελειωσει η περιοδος.τι λετε???

 

Παντως στις 27 ημερες μετα την αποξεση ειχα ελαφρυ πονο περιοδου και 2 σταγονες αιμα και για 3-4 ημερες ειχα καποιες βλενες ροζ και καφε.μπορει αυτο να θεωρηθει περιοδος ενω στην προηγουμενη αποξεση η πρωτη περιοδος ητανε ακριβως το αντιθετο????

Link to comment
Share on other sites

Just now, Olivia2013 είπε:

Ειμαι 6 εβδομαδες μετα την 2η αποξεση μου και ακομα δεν εχω αδιαθετησει.στην 1η αποξεση η αυξημενη σε ροη περιοδος ηρθε στις 32 ημερες.ξερω οτι ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλα και παλι αγχωνομαι.υπερηχο συμφωνα με το γιατρο μου θα κανουμε εφοσον τελειωσει η περιοδος.τι λετε???

 

Παντως στις 27 ημερες μετα την αποξεση ειχα ελαφρυ πονο περιοδου και 2 σταγονες αιμα και για 3-4 ημερες ειχα καποιες βλενες ροζ και καφε.μπορει αυτο να θεωρηθει περιοδος ενω στην προηγουμενη αποξεση η πρωτη περιοδος ητανε ακριβως το αντιθετο????

Ακριβώς έτσι κ εγώ τον Ίανουαριο είχα την τρίτη μου αποξεση.ακριβως πάνω στον μήνα είχα δύο μέρες κάτι καφέ σαν ψευτοπεριοδος και μετά άλλες 40 μέρες περίπου χωρίς περιοδο δηλαδή γύρω στις 70 μέρες συνολικα και πήρα  dufaston.πηγα στον γιατρό κ είδε το ενδομήτριο πάρα πολύ παχύ κ με τα χάπια μου ήρθε τρελή αιμορραγία.οι επόμενες τέσσερις περίοδοι που μου ήρθαν είναι πάλι με πολύ αιμα από τότε.εγω λέω να πας να δεις την μήτρα σου γιατί εμένα έφτασε το ενδομήτριο 15 χιλιοστα.υπερπλαστικο δηλαδή.μου είπε κ κάτι τρελά ο γιατρός να ξανακάνουμε αποξεση μήπως έμειναν υπολείμματα από την κύηση που δεν ξεκολανε κ είχα την αιμορραγία αλλά του είπα αν υπάρχει άλλη λύση κ μου έδωσε τα cytoteck έφυγαν κομμάτια συγνώμη για την περιγραφή κ έτσι άδειασε όμορφα όλη η μήτρα.οταν ολοκληρώσεις την πρώτη σωστή περίοδο να πας να κάνεις υπέρηχο να δεις ότι καθάρισε η μήτρα.εγω πήγα όγδοη μέρα κύκλου μετά που καθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μετά από αποξεση μου είχε έρθει περίοδος περίπου 2 μήνες μετά! Μετά από φυσική αποβολή μου ήρθε 2,5μηνες μετά! Δεν είχα υπολείμματα απλά ο οργανισμός θέλει να κάνει τον κύκλο του! Το καφέ είναι παλιό αίμα κι όχι νέο. Μην βιάζεστε και μην αγχώνεστε, θα έρθει όταν είναι η ώρα της! Και τις 2 φορές έμεινα έγκυος αμέσως, σε εκείνον τον κύκλο! Αν θέλετε να μείνετε είναι καλή φάση εκτός αν πρέπει να γίνουν εξετάσεις κ έλεγχος!

Σας εύχομαι να έχετε σύντομα μια όμορφη εγκυμοσύνη!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Olivia2013 είπε:

Θα επικοινωνησω με το γιατρο μου και σιγουρα θα κανω υπερηχο και αναλογως τι θα μου πει.παντως δεν αντεχω να ξαναμπω για αποξεση παλι.

Γιατί να μπεις για αποξεση πάλι.δεν ξέρω βρε κορίτσια έχω ακούσει για πολλές κοπέλες που τις έβαλαν οι γιατροί να τις ξαναξυσουν κ εγώ ήμουν τόσο αρνητική για να μπω για επέμβαση πάλι.του είπα αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο κ μου έδωσε τα cytoteck που δίνουν για πρόκληση τοκετού.εδω αυτά τα χάπια ξεκολανε στοιχεία κύησης δεν θα ξεκολησουν υπολείμματα;;;;σε εμένα λειτούργησε δεν μπήκα σε αποξεση ξανά,δεν πλήγωσα άλλο την μήτρα μου.μηπως το κάνουν για το χρήμα οι γιατροί;;;άσε που εσύ δεν έχεις ένδειξη υπολειμμάτων ...σε εμένα η αιμορραγία υποδειλωνε ότι το ενδομήτριο ζοριζοταν κ μου είπε για αποξεση.και όπως σου είπα αφού τελείωσε η πρώτη περίοδος την αμέσως επόμενη μέρα πήγα υπέρηχο κ ήταν τέλεια η μήτρα όγδοη μερα 8 χιλιοστά ενδομήτριο αβγουλακι ένα καλό σε κάθε ωοθηκη.δηλαδη έστρωσα κ όλα καλά.εννοεοται για υπέρηχο να πας μην περιμένεις την επόμενη περίοδο.δεν τίθεται θέμα ανησυχίας,και ο γιατρός μπορεί να σου πει απλά περιμενεις.αλλα εγώ που έφτασα στο αμήν για να πάω κ το ενδομήτριο το ένιωθα τούβλο καλό δεν νομίζω ότι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις επικοινωνησα με τον γιατρο μου και μου ειπε οτι περιμενουμε μεχρι και 8 εβδομαδες να ερθει περιοδος,αλλα σιγουρα θα βρεθουμε για υπερηχο πριν τις 15 Αυγουστου για να δουμε τι γινεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Τόσο πολύ σημαντικό ρόλο παιζει τελικά το αγχος στο θέμα σύλληψη; δεν μπορω να το κατανοήσω; Δηλαδή να μην κάνω ενα τεστ ωορρηξίας να δω πότε θα εχω; να μην έχω στο νου μου πότε ειναι οι καλύτερες μερες για επαφη;( εντάξει οχι κ με μολύβι κ χαρτί;). Δηλαδή ολα αυτα έστω κ υποσυνείδητα επηρεαζουν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xriszis είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Τόσο πολύ σημαντικό ρόλο παιζει τελικά το αγχος στο θέμα σύλληψη; δεν μπορω να το κατανοήσω; Δηλαδή να μην κάνω ενα τεστ ωορρηξίας να δω πότε θα εχω; να μην έχω στο νου μου πότε ειναι οι καλύτερες μερες για επαφη;( εντάξει οχι κ με μολύβι κ χαρτί;). Δηλαδή ολα αυτα έστω κ υποσυνείδητα επηρεαζουν; 

Να κάνεις ότι καλύτερο για τον προγραμματισμό της εγκυμοσύνης σου.το ότι θα πάς μεθοδικά για την επίτευξη του στόχου σου δεν σημαίνει ότι επειδή το προγραμματίζεις θα έχεις έξτρα άγχος.και τεστακι ωορηξιας να κάνεις και σε επαφές να έρχεσαι και γυναικολόγο να πας και όλα.ετσι είναι σωστό.αν δεν θέλεις ούτε αυτα ερχεσαι απλά σε επαφές μέρα παρά μέρα όλο τον μήνα.μιλαμε για πολύ κούραση χαχα.το κάνω καιρό και κοντεύω να παραλλησω.τι τραβάμε.το άγχος υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι είναι το καλύτερο αντισυλληπτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 minutes ago, Emilly said:

Να κάνεις ότι καλύτερο για τον προγραμματισμό της εγκυμοσύνης σου.το ότι θα πάς μεθοδικά για την επίτευξη του στόχου σου δεν σημαίνει ότι επειδή το προγραμματίζεις θα έχεις έξτρα άγχος.και τεστακι ωορηξιας να κάνεις και σε επαφές να έρχεσαι και γυναικολόγο να πας και όλα.ετσι είναι σωστό.αν δεν θέλεις ούτε αυτα ερχεσαι απλά σε επαφές μέρα παρά μέρα όλο τον μήνα.μιλαμε για πολύ κούραση χαχα.το κάνω καιρό και κοντεύω να παραλλησω.τι τραβάμε.το άγχος υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι είναι το καλύτερο αντισυλληπτικό.

χαχαχαχα ωραία τα λες! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Καλό χρυσό και το τεστάκι αλλά λίγο μπερδεψούρικο! Που θα παει θα βάλει η Παναγίτσα το χέρι της για όλες μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι στην τεταρτη περιοδο μετα απο αποξεση λογω παλινδρομης κυησης και η ποσοτητα του αιματος ειναι ελαχιστη.εχω κανονικα 4 μερες περιοδου μαζι με τα τελειωματα,αλλα τις δυο πρωτες μερες που η ροη μου πριν την αποξεση ηταν μεγαλη,τωρα πλεον ειναι ελαχιστη.εχει τυχει σε καμια;αδικα ανησυχω;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mariamaraki1986 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι στην τεταρτη περιοδο μετα απο αποξεση λογω παλινδρομης κυησης και η ποσοτητα του αιματος ειναι ελαχιστη.εχω κανονικα 4 μερες περιοδου μαζι με τα τελειωματα,αλλα τις δυο πρωτες μερες που η ροη μου πριν την αποξεση ηταν μεγαλη,τωρα πλεον ειναι ελαχιστη.εχει τυχει σε καμια;αδικα ανησυχω;

Ναι μου έχει συμβει.εχω κάνει τρεις αποξεσεις στην μια είχα μειωμένη ροή και ήταν φυσιολογικό στην άλλη νορμάλ και τώρα αυξημένη.νομιζω όλα είναι φυσιολογικα.θελει τον χρόνο του ο οργανισμός.θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mariamaraki1986 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι στην τεταρτη περιοδο μετα απο αποξεση λογω παλινδρομης κυησης και η ποσοτητα του αιματος ειναι ελαχιστη.εχω κανονικα 4 μερες περιοδου μαζι με τα τελειωματα,αλλα τις δυο πρωτες μερες που η ροη μου πριν την αποξεση ηταν μεγαλη,τωρα πλεον ειναι ελαχιστη.εχει τυχει σε καμια;αδικα ανησυχω;

Καλημέρα κορίτσι!

Κ εγώ έκανα απόξεση αρχές Ιουλίου και αρχές Αυγούστου ήρθε  η πρώτη μου περίοδος μετά την απόξεση  η οποία ήταν λίγο διαφορετική από τις προηγούμενες περιόδους, δηλαδή με μεγάλη ροή τις πρώτες 2 μέρες και μετά ελάχιστη (παλιότερα είχα αρκετή ροή για 4 μέρες και μετά καφέ)! Όμως είχα πάει για υπέρηχο μια εβδομάδα μετά την απόξεση και ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ καθαρή η μήτρα μου και όλα καλά! Όποτε δεν ανησυχώ, περιμένω να περάσει άλλος ένας μηνάς και θα ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες με τον αντρούλη μου!

Μην αγχώνεστε κορίτσια μου, θετική σκέψη και όλα θα γίνουν! <3

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Ναι μου έχει συμβει.εχω κάνει τρεις αποξεσεις στην μια είχα μειωμένη ροή και ήταν φυσιολογικό στην άλλη νορμάλ και τώρα αυξημένη.νομιζω όλα είναι φυσιολογικα.θελει τον χρόνο του ο οργανισμός.θα στρώσει.

Τρεις αποξεσεις ε;;Κριμα βρε κοριτσι μου,πολυ κριμα!Δεν εχω λογια πραγματικα!Εγω μια ατυχια ειχα(κ ελπιζω να ειναι κ η τελευταια!)κ ακομα δεν το εχω ξεπερασει.Ποσο δυσκολο Χριστε μου να συμβαινει σε επαναληψη.

9 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλημέρα κορίτσι!

Κ εγώ έκανα απόξεση αρχές Ιουλίου και αρχές Αυγούστου ήρθε  η πρώτη μου περίοδος μετά την απόξεση  η οποία ήταν λίγο διαφορετική από τις προηγούμενες περιόδους, δηλαδή με μεγάλη ροή τις πρώτες 2 μέρες και μετά ελάχιστη (παλιότερα είχα αρκετή ροή για 4 μέρες και μετά καφέ)! Όμως είχα πάει για υπέρηχο μια εβδομάδα μετά την απόξεση και ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ καθαρή η μήτρα μου και όλα καλά! Όποτε δεν ανησυχώ, περιμένω να περάσει άλλος ένας μηνάς και θα ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες με τον αντρούλη μου!

Μην αγχώνεστε κορίτσια μου, θετική σκέψη και όλα θα γίνουν! <3

Κ εγω πηγα για υπερηχο μετα την πρωτη μου περιοδο κ ηταν ολα καλα.Αλλα οσο να ναι ανησυχω λιγο γιατι εχει αλλαξει εντελως η ροη της περιοδου μου.Αλλα απ οσα διαβαζω κ απο αλλες κοπελες φαινεται πως ειναι φυσιολογικο.Σκεφτομαι να μιλησω με την γυναικολογο μου να δω τι εχει να μου πει κ αυτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...