Recommended Posts

Just now, Καντι είπε:

Κανω τα πάντα κατα βούληση!

Ακολουθώ την οδηγία του παιδιάτρου να τρώει την μερα 350 έως 450 ml την μέρα. Οποτε δίνω αυτα τα 400 σε ξένο , εκ των οποίων τα 80 ml μέσο όρο είναι δικά μου απο αντλήσεις. Κανω μέσο όρο 4 αντλήσεις την μερα, σε 20 λεπτά βγάζω 30 ml περιπου.

Επισης τον βάζω στήθος οποτε γκρινιάζει ή το ψάχνει. Τις τελευταιες μερες φτάνω 3 ωρες την μερα. Αυτα ομως δεν τα προσμετρώ  στην διατροφή του. Ειμαι σίγουρη οτι τρώει βεβαια γιατι οταν τον διακόπτω εχει πάντα γάλα στο στόμα του,

το βράδυ δεν τα πάω καλα που δεν κανω ουτε άντληση ουτε στήθος , αλλα κοιμάμαι ορθια...

οσο θα δυναμωνει θα τραβαει κ περισσοτερο . βαζε στο στηθος οσο μπορεις κ κανε κ αντλησεις . παρε να πινεις εχει κατι τσαγακια η Μεντελα για θηλασμο αυξανουν την παραγωγη.

ενα θα σου πω εμενα ειναι 2 κ με μεικτη διατροφη ακομα εχω γαλα κ ακομα θηλαζω δεν ξερω πως να σταματησω πλεον .

μην ανχωνεσε εκει ειναι το μυστικο μολις ηρεμησεις λιγο θα κατεβει ακομα περισσοτερο γαλα

• Μου αρέσει 1

Just now, Καντι είπε:

Κανω τα πάντα κατα βούληση!

Ακολουθώ την οδηγία του παιδιάτρου να τρώει την μερα 350 έως 450 ml την μέρα. Οποτε δίνω αυτα τα 400 σε ξένο , εκ των οποίων τα 80 ml μέσο όρο είναι δικά μου απο αντλήσεις. Κανω μέσο όρο 4 αντλήσεις την μερα, σε 20 λεπτά βγάζω 30 ml περιπου.

Επισης τον βάζω στήθος οποτε γκρινιάζει ή το ψάχνει. Τις τελευταιες μερες φτάνω 3 ωρες την μερα. Αυτα ομως δεν τα προσμετρώ  στην διατροφή του. Ειμαι σίγουρη οτι τρώει βεβαια γιατι οταν τον διακόπτω εχει πάντα γάλα στο στόμα του,

το βράδυ δεν τα πάω καλα που δεν κανω ουτε άντληση ουτε στήθος , αλλα κοιμάμαι ορθια...

Αρα επι της ουσιας δινεις σε ξενο την συνολικη ποσοτητα π χρειαζεται για την ηλικια του...Σιγουρα τρωει κ στο στηθος..απλα με 4 αντλησεις κ καθολου το βραδυ...νομιζω θα μειωθει πλ η παραγωγη σ...γτ μην κοιτας τωρα π ακομα δν εχει γινει η εδραιωση κ οι μαστοι τεινουν να υπερπαραγουν ...σιγα σιγα θα αλλαξει ολο αυτο κ με τοσες λιγες φορες δεν θα καταφερνουν να διατηρησουν την παραγωγη... το θεμα ειναι εσυ τι θες να κανεις;;; αν θες να θηλασεις, νομιζω εχεις εντελως λαθος καθοδηγηση..το μονο π θα επρεπε να κανεις ειναι να βαζεις το παιδι σρηθος, ουτε αντλησεις, ουτε ξενο, ουτε τπτ...κ μονο οι πανες κ η προσληψη βαρους θα σε καθοδηγουν..δεν υφισταται κανονας μετρησης των μλ σε μωρο π θηλαζει...αυτο ειναι καθαρα οι οδηγιες απ το πισω μερος των φορμουλων...οποτε σιγουρα ο γιατρος σ, δειχνει ξεκαθαρα ποια οδο ακολουθει...αν θες να θηλασεις, χρειαζεσαι η αλλο παιδιατρο η ιδανικα συμβουλο...αν δεν σε πειραζει, συνεχιζεις ετσι κι οσο παει...απλα με αυτο το "σχημα" σιγουρα δεν ευνοεις τον θηλασμο σε αυτη τη φαση...οποτε ζυγιασε μεσα σ τι εχεις αναγκη κ πραξε αναλογως...

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, linaa είπε:

οσο θα δυναμωνει θα τραβαει κ περισσοτερο . βαζε στο στηθος οσο μπορεις κ κανε κ αντλησεις . παρε να πινεις εχει κατι τσαγακια η Μεντελα για θηλασμο αυξανουν την παραγωγη.

ενα θα σου πω εμενα ειναι 2 κ με μεικτη διατροφη ακομα εχω γαλα κ ακομα θηλαζω δεν ξερω πως να σταματησω πλεον .

μην ανχωνεσε εκει ειναι το μυστικο μολις ηρεμησεις λιγο θα κατεβει ακομα περισσοτερο γαλα

Θα ηθελα να κρατήσω μεικτή διατροφή για καιρό, αρκεί ομως να εχω γάλα, προς το παρον δεν το βλέπω να αυξάνεται ενώ εχω αρχίσει να κανω μεγαλη προσπαθεια. Χτες βράδυ  θηλαζα ως τις 2, στις 5 εκανα άντληση, στις 8 στήθος στις 10 άντληση δεν ειδα να αυξάνεται η ποσοτητα και τωρα άντληση κανω και ειμαι κομμάτια.

πινω τσάι της welleda και παίρνω και fenugreek απο την μερα που ήρθαμε σπίτι.

Ήρεμη ειμαι γενικως 

wRSzp2.pngm2gGp2.png

13 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Αρα επι της ουσιας δινεις σε ξενο την συνολικη ποσοτητα π χρειαζεται για την ηλικια του...Σιγουρα τρωει κ στο στηθος..απλα με 4 αντλησεις κ καθολου το βραδυ...νομιζω θα μειωθει πλ η παραγωγη σ...γτ μην κοιτας τωρα π ακομα δν εχει γινει η εδραιωση κ οι μαστοι τεινουν να υπερπαραγουν ...σιγα σιγα θα αλλαξει ολο αυτο κ με τοσες λιγες φορες δεν θα καταφερνουν να διατηρησουν την παραγωγη... το θεμα ειναι εσυ τι θες να κανεις;;; αν θες να θηλασεις, νομιζω εχεις εντελως λαθος καθοδηγηση..το μονο π θα επρεπε να κανεις ειναι να βαζεις το παιδι σρηθος, ουτε αντλησεις, ουτε ξενο, ουτε τπτ...κ μονο οι πανες κ η προσληψη βαρους θα σε καθοδηγουν..δεν υφισταται κανονας μετρησης των μλ σε μωρο π θηλαζει...αυτο ειναι καθαρα οι οδηγιες απ το πισω μερος των φορμουλων...οποτε σιγουρα ο γιατρος σ, δειχνει ξεκαθαρα ποια οδο ακολουθει...αν θες να θηλασεις, χρειαζεσαι η αλλο παιδιατρο η ιδανικα συμβουλο...αν δεν σε πειραζει, συνεχιζεις ετσι κι οσο παει...απλα με αυτο το "σχημα" σιγουρα δεν ευνοεις τον θηλασμο σε αυτη τη φαση...οποτε ζυγιασε μεσα σ τι εχεις αναγκη κ πραξε αναλογως...

επισης με αυτο το "σχημα" εχεις μια μαμα που κουραζεται πολυ παραπανω απο το να θηλαζε απλα η να εδινε γαλα σκονη

μια μαμα που πιστευει οτι προσπαθει για τον θηλασμο,κ μπορει να απογοητευτει αν τελικα κοπει το γαλα

Just now, Καντι είπε:

Θα ηθελα να κρατήσω μεικτή διατροφή για καιρό, αρκεί ομως να εχω γάλα, προς το παρον δεν το βλέπω να αυξάνεται ενώ εχω αρχίσει να κανω μεγαλη προσπαθεια. Χτες βράδυ  θηλαζα ως τις 2, στις 5 εκανα άντληση, στις 8 στήθος στις 10 άντληση δεν ειδα να αυξάνεται η ποσοτητα και τωρα άντληση κανω και ειμαι κομμάτια.

πινω τσάι της welleda και παίρνω και fenugreek απο την μερα που ήρθαμε σπίτι.

Ήρεμη ειμαι γενικως 

αν κ δ εχω κανει αντλησεις,ξερω οτι χρειαζεται νοσοκομειακο θηλαστρο κ τουλ 8αντλησεις το 24ωρο,σαν να θηλαζες

αν εννοεις να δινεις κ μπουκαλι κ στηθος,να ξερεις οτι το μωρο μπορει να προτιμησει το μπουκαλι λογω ροης κ να μην καθεται μετα στο στηθος

• Μου αρέσει 2

13 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλα τα λες , αλλα τον παιδίατρο δεν μπορώ να τον αγνοήσω την στιγμή που εχω ενα μωρο στο σπίτι τριών εβδομάδων που δεν ειναι καν 3 κιλά. Αν ειχαμε αλλα κιλά σίγουρα θα ειχα αλλη οπτική.

Just now, vikib είπε:

αν κ δ εχω κανει αντλησεις,ξερω οτι χρειαζεται νοσοκομειακο θηλαστρο κ τουλ 8αντλησεις το 24ωρο,σαν να θηλαζες

αν εννοεις να δινεις κ μπουκαλι κ στηθος,να ξερεις οτι το μωρο μπορει να προτιμησει το μπουκαλι λογω ροης κ να μην καθεται μετα στο στηθος

Της Medela έχω νοικιάσει διπλό νοσοκομειακό. Ουσιαστικα παρέλειπα δυο βραδυνες αντλήσεις, αλλα πραγματικά πίστευα οτι ακομα δεν μου εχει κατέβει το γάλα.

Το μωρο μου απο το μπουκάλι καταβροχθίζει σαν να μην υπάρχει αυριο, στο στήθος κάθεται με μεγαλη ευχαρίστηση γιατι παρηγορειται κιόλας. Και μάλιστα με εισεχουσες θηλες που κανει προσπαθεια στην αρχη να τις βγαλει, παντως δεν δυσανασχετεί καθόλου μεχρι στιγμής.

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Καλα τα λες , αλλα τον παιδίατρο δεν μπορώ να τον αγνοήσω την στιγμή που εχω ενα μωρο στο σπίτι τριών εβδομάδων που δεν ειναι καν 3 κιλά. Αν ειχαμε αλλα κιλά σίγουρα θα ειχα αλλη οπτική.

Της Medela έχω νοικιάσει διπλό νοσοκομειακό. Ουσιαστικα παρέλειπα δυο βραδυνες αντλήσεις, αλλα πραγματικά πίστευα οτι ακομα δεν μου εχει κατέβει το γάλα.

Το μωρο μου απο το μπουκάλι καταβροχθίζει σαν να μην υπάρχει αυριο, στο στήθος κάθεται με μεγαλη ευχαρίστηση γιατι παρηγορειται κιόλας. Και μάλιστα με εισεχουσες θηλες που κανει προσπαθεια στην αρχη να τις βγαλει, παντως δεν δυσανασχετεί καθόλου μεχρι στιγμής.

ισως τοτε με περισσοτερες αντλησεις να το καταφερεις

το θηλαστρο θελει συστημα για να αυξησει την παραγωγη σου

μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο ειναι κ οτι δ υπαρχει χρονος,κ φυσικα εισαι πολυ κουρασμενη

ο δικος μου γεννηθηκε 2900,σπιτι τον πηρα 2600,εχασε το αναμενομενο που ηταν να χασει.αλλα ηταν το δευτερο,μετα απο θηλασμο 2χρ,μολις 3μ δ θηλαζα οποτε δ φοβηθηκα

μπορεις να συνεχισεις ετσι,να παρει αλλα 200γρ ,να κλεισετε κ τον μηνα,κ μετα να μειωσεις σταδιακα τα 400μλ συμπληρωματος αν θελησεις.οσο πιο μικρο ειναι το μωρο,τοσο πιο ευκολο ειναι

• Μου αρέσει 2

Τελος για να ειμαι ειληκρινης ενώ με εχετε βοηθησει πολυ με αυτα που μου γράψατε και ξερω οτι είχατε όλη την καλη πρόθεση,  εγραψα σ αυτο το γκρουπ για να μου πουν οι κοπέλες που ειναι στην ίδια φαση χρονικά με εμενα αν έχουν γάλα και ποσο. Μηπως εγω εχω υψηλές προσδοκίες ;  Απο την αλλη ξερω οτι 450 ml εγώ δεν θα μάζευα με τιποτα.

Just now, vikib είπε:

ισως τοτε με περισσοτερες αντλησεις να το καταφερεις

το θηλαστρο θελει συστημα για να αυξησει την παραγωγη σου

μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο ειναι κ οτι δ υπαρχει χρονος,κ φυσικα εισαι πολυ κουρασμενη

ο δικος μου γεννηθηκε 2900,σπιτι τον πηρα 2600,εχασε το αναμενομενο που ηταν να χασει.αλλα ηταν το δευτερο,μετα απο θηλασμο 2χρ,μολις 3μ δ θηλαζα οποτε δ φοβηθηκα

μπορεις να συνεχισεις ετσι,να παρει αλλα 200γρ ,να κλεισετε κ τον μηνα,κ μετα να μειωσεις σταδιακα τα 400μλ συμπληρωματος αν θελησεις.οσο πιο μικρο ειναι το μωρο,τοσο πιο ευκολο ειναι

Αυτός ειναι ο στόχος μου απλα δεν βλέπω να αυξάνεται το γάλα μου μερα με την μερα και εκεί απογοητεύομαι ενώ εγω αυξάνω τις διεγέρσεις στο στήθος ειτε με θηλασμούς ειτε με αντλήσεις. Και να πω οτι θηλαστρο μου έφεραν απο την πρώτη μερα στο μαιευτήριο και τον μικρο στο στήθος τον εβαλα. Δεν μπορώ να καταλάβω που εχει μπλοκαριστεί το θεμα.

wRSzp2.pngm2gGp2.png

18 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Ταυτιζομαι!!! Εχω και εγω ενα μικρο κροκοδειλακι που τρωει 100-120 ml ανα 2-3 ωρες! Αν η μπουκαλα δεν ετοιμαστει μεσα σε 5 λεπτα απ'οταν ξυπνησει σηκωνει την γειτονια και κατα την διαρκεια του γευματος κανει ηχουν ληγουριας και ευχαριστησης. Δεν υπαρχει το κροκοδειλακι μου!!!!

Χαχαχαχα ναι αυτοί οι ήχοι ευχαρίστησης όταν το καταβροχθίζει με λαιμαργία με τρελαίνουν!!!! 

• Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Just now, Καντι είπε:

μια χαρα τα πας. η κουραση ειναι τεραστια με την μεικτη διατροφη χρειαζετε συνεχεια να εχεις καποιον για βοηθεια . αφου περνει κ ξενο δεν προκειτε να αφυδατωθει οποτε αφηνε τον στηθος οσο περισσοτερο μπορεις πριν δωσεις μπουκαλι.  

• Ευχαριστώ 1

Just now, Καντι είπε:

Τελος για να ειμαι ειληκρινης ενώ με εχετε βοηθησει πολυ με αυτα που μου γράψατε και ξερω οτι είχατε όλη την καλη πρόθεση,  εγραψα σ αυτο το γκρουπ για να μου πουν οι κοπέλες που ειναι στην ίδια φαση χρονικά με εμενα αν έχουν γάλα και ποσο. Μηπως εγω εχω υψηλές προσδοκίες ;  Απο την αλλη ξερω οτι 450 ml εγώ δεν θα μάζευα με τιποτα.

Αυτός ειναι ο στόχος μου απλα δεν βλέπω να αυξάνεται το γάλα μου μερα με την μερα και εκεί απογοητεύομαι ενώ εγω αυξάνω τις διεγέρσεις στο στήθος ειτε με θηλασμούς ειτε με αντλήσεις. Και να πω οτι θηλαστρο μου έφεραν απο την πρώτη μερα στο μαιευτήριο και τον μικρο στο στήθος τον εβαλα. Δεν μπορώ να καταλάβω που εχει μπλοκαριστεί το θεμα.

Μήπως επειδή στην ουσία πίνει σχεδόν όλη την ποσότητα που χρειάζεται σε ξένο όταν τον βάζεις στο στήθος πιο πολύ πιπιλαει και λιγότερο ρουφάει;;; Οπότε δεν διεγείρει το στήθος όσο θα έπρεπε? Μπορεί να λέω και βλακείες δεν ξέρω...επίσης σίγουρα πλήγμα για την μη αύξηση της παραγωγής είναι το βράδυ. Κάπου είχα διαβάσει / ακούσει ότι το στήθος παράγει περισσότερο γάλα τις πρώτες πρωινές ώρες οπότε μια έστω γρήγορη άντληση εκεί θα βοηθούσε.

• Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Διαφημίσεις

Γεια σας μανούλες Δεκεμβρίου και καλή χρόνια! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

@Καντι μου δεν είμαστε στην ίδια ακριβώς φάση καθώς εγώ ανήκω στις μανούλες Νοεμβρίου είμαστε όμως αρκετά κοντά και τα έχω αρκετά πρόσφατα όλα. Διάβασα όλη την κουβέντα εδώ με μεγάλο ενδιαφέρον μιας και ο θηλασμός είναι ένα θέμα που σε όλες του τις διαστάσεις με απασχόλησε τελευταία. Θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια στο κομμάτι των επαγγελματιών. Στην Ελλάδα όλοι είναι υπέρ του θηλασμού αλλά στην πράξη δεν μπορούν να σε καθοδηγήσουν σωστά με αντίθετα πολλές φορές αποτελέσματα αν θέλεις να θηλάσεις. Από την άλλη πλευρά εάν δεν θέλεις να θηλάσεις ή αποφασίσεις ότι σου ταιριάζει η μικτή διατροφή θα υπάρξουν πάντα κάποιοι στον περίγυρο σου οι οποίοι θα σε κάνουν να νιώσεις άσχημα γι αυτό.

Αυτό που κανείς είναι απίστευτα δύσκολο, χαρά στο κουράγιο σου! Δε νομίζω ότι θα αντέξεις να το κανείς πολύ καιρό ακόμα. Μου ακούγεται και σίγουρα πρέπει να το ξανασυζητήσεις με τον παιδίατρο σου αν όχι να τον αλλάξεις.. 

Το στήθος σου παράγει ανάλογα με τη ζήτηση που έχει. Έτσι εάν το μωρό τρώει όλη την ημερήσια ποσότητα σε ξένο, πίνει ελάχιστο απ το στήθος. Ίσως γι αυτό δεν αυξάνεται και η παραγωγή. Επίσης το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Σε μένα σκέψου ακόμα και σήμερα δυο μήνες μετά τη γεννά βγάζει πολύ λίγο. Περίπου 50 ml στα είκοσι λεπτά ενώ το μωρό πίνοντας έχει βάλει 2200 κιλά απ τη γέννηση. 

Δεν είμαι ειδική αλλά θα έλεγα πως ιδανικό θα ήταν να βάζεις το μωρό όταν πεινάει πρώτα στο στήθος ώστε να φάει όσο χρειάζεται και μετά να του δίνεις συμπλήρωμα για να είσαι σίγουρη ότι είναι χορτάτο. Επίσης μιλά με σύμβουλο θηλασμού για να σε βοηθήσει. Για να αυξήσεις την παραγωγή σου χρειάζεσαι πρωτόκολλο αντλησεων. Εμένα με βοήθησε πολύ το τσάι της weleda και το piulatte της Humana.

Όλα θα πάνε καλά! Φρόντισε τον εαυτό σου και όλα θα έρθουν. Με τη σωστή καθοδήγηση θα στρώσει η κατάσταση.

• Μου αρέσει 3

BwLip2.png

23 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κορίτσι ποτε γέννησες; Μας έγραψες λεπτομεριες και δεν το ειδα να το βάλω στο πινακακι; Να σου ζήσει η μπουμπου σου καλοτυχη και ευτυχισμένη να ειναι!

Δίκιο εχετε για την στήριξη στον θηλασμό. Αν ο παιδίατρος μας μου έλεγε βαλτον στήθος και οσο φάει , θα ηταν ολα πολυ εύκολα, το θεμα ειναι οταν οι οδηγίες ειναι πολυ συγκεκριμένες σε ml τι κανεις.

Ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου. Γεννησα 15/12 στις 00:20,φυσιολογικο τοκετο 3630 η μικρη. Δυσκολος τοκετος στις εξωθησεις,κοντος λωρος και μια περιδεση στο ποδαρακι. Ζοριστηκα μονο στο τελος 1.5 ωρα αλλα ηταν πολυ καλος ο γυναικολογος μου και με προκαλεσε σχεδον να το παλεψω να μην παμε σε καισαρικη. Ο αντρας μου ηταν μεσα σε ολη την διαδικασια, μπροστα καθισε και τα ειδε ολα μεταφορικα και κυριολεκτικα. Εφαγα αρκετα ραμματακια αλλα σε 3 ωρες σηκωθηκα και ζητουσα φαγητο. Η μικρη μου ερωτας!!!! Ιδια ο μπαμπας της!!! Να μας ζησουν τα λουλουδια μας!!!

Οσο αφορα τον θηλασμο το παλεψα μονη μου στο μαιευτηριο γιατι δεν θα σχολιασω το κλιμα εκει....μονο οτι την δευτερη μερα ειχα κλειστει στο μπανιο και εκλαιγα νομιζοντας οτι ειμαι κακη μητερα. Η μικρη αποκλειστικα απο την αρχη μονο με ξενο γαλα. Χθες ηταν 4200! Τρωει πολυ,στηθος σπανια πιο πολυ για παρηγορια.Νοικιασα θηλαστρο και την ημερα αλιμονο αν βγαζω 30 ml ...πλεον με ενδιαφερει μονο η μικρη να τρεφεται και να μην χανει γευματα. 

• Μου αρέσει 2

ibK9p3.png

On 28/12/2020 at 5:32 ΜΜ, Καντι είπε:

Anast20  3/12, κοριτσάκι, Έλενα, Παφίλης 

@Elektra_Gr 6/12, διδυμα  αγοράκια , Νοσοκομείο Αγίου Νικόλαου Κρήτης 

@Nat92 7/12

@manoulaMeXara 11/12

@xxolga 14/12 αγόρι,  Μιχαλοδημητρακης, Γεωργακιλα

@Vagia1985 15/12, αγόρι, Χατζηπαπας, Αλεξάνδρα καλώς ήρθες μπεμπάκο, που δεν ταλαιπωρησες καν την μανούλα!!! 11/12 και 3.535

@Nancy_ 16/12 αγόρι , Αθάνατος, Δαγκλής καλώς τον μπεμπουλη στις 14/12 , με καισαρική , 3.600 και 51εκ !!!

@valkyrie 17/12, αγόρι, ΡΕΑ 

@ranial83 17/12, κοριτσάκι, ιασω ηρθε η μπουμπού,  φυσιολογικά , 3.630kg,   στις 15/12.!!!

@Monika93 17/12, αγοράκι, διαβαλκανικό θες/νίκης.  Ηρθε κι άλλος μπεμπούλης !!! 3.100 , φυσιολογικά στις 7/12

@DimitraL 18/12, αγόρι , ΡΕΑ 

@Athina28 19/12 αγόρι , Κούρτης , στο Έλενα έφτασε ο πρώτος μας μπόμπιρας!!! 3.000kg φυσιολογικά και βιαστικά στις 30/11

@Xrysagr 20/12

@Maria95 20/12 κορίτσι Ιασω

@Hanna83 20/12 αγόρι @

@korina84 21/12 αγόρι, ιασω κατέφθασε κι άλλος μπεμπης , φυσιολογικά 3.000 στις 5/12!!!

@pap88 21/12 , αγόρι, ιασω , ηρθε ο μπεμπουλης στις 16/12, 3.450kg 53 πόντους , με καισαρική.!!!

@Dimitra1979 22/11 αγόρι , Αρεταίειο

@Nantia1286 23/12 κοριτσι, Γεννεσις θες/νίκης, Αυγουστινακης, Ζορμπας

@Depykal 23/12 , αγόρι, πανεπιστημιακό Ιωαννίνων 

@Zoyla 23/12, κορίτσι, ΡΕΑ,  Χρηστάκης, Γεωργακοπούλου ήρθε η πρώτη μας νυφούλα,  10/12 και 2720 kg!!!

@miti85 24/12, αγόρι, μητέρα 

@Mts_dreamer 24/12 αγόρι , διαβαλκανικό Θες/νίκης, Γρηγοριάδου, Αθανασιαδης

@Καντι 26/12 αγόρι , μητέρα , Σφακιανουδης, Μαλλιγιαννης ηρθε ο σπιρτουλης μου με καισαρική , 14/12 και 2.680kg 51 πόντους!!!

@nanoula90 28/12 κοριτσι, ΡΕΑ , Σπανοπουλος ηρθε η μπουμπού φυσιολογικά και εύκολα, 16/12, 3.620kg και 52 ποντους.!!!

@Eleni1988 31/12, κορίτσι, euromedica Ρόδος 

@Viik 4/1

On 4/1/2021 at 1:55 ΠΜ, ranial83 είπε:

Ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου. Γεννησα 15/12 στις 00:20,φυσιολογικο τοκετο 3630 η μικρη. Δυσκολος τοκετος στις εξωθησεις,κοντος λωρος και μια περιδεση στο ποδαρακι. Ζοριστηκα μονο στο τελος 1.5 ωρα αλλα ηταν πολυ καλος ο γυναικολογος μου και με προκαλεσε σχεδον να το παλεψω να μην παμε σε καισαρικη. Ο αντρας μου ηταν μεσα σε ολη την διαδικασια, μπροστα καθισε και τα ειδε ολα μεταφορικα και κυριολεκτικα. Εφαγα αρκετα ραμματακια αλλα σε 3 ωρες σηκωθηκα και ζητουσα φαγητο. Η μικρη μου ερωτας!!!! Ιδια ο μπαμπας της!!! Να μας ζησουν τα λουλουδια μας!!!

Οσο αφορα τον θηλασμο το παλεψα μονη μου στο μαιευτηριο γιατι δεν θα σχολιασω το κλιμα εκει....μονο οτι την δευτερη μερα ειχα κλειστει στο μπανιο και εκλαιγα νομιζοντας οτι ειμαι κακη μητερα. Η μικρη αποκλειστικα απο την αρχη μονο με ξενο γαλα. Χθες ηταν 4200! Τρωει πολυ,στηθος σπανια πιο πολυ για παρηγορια.Νοικιασα θηλαστρο και την ημερα αλιμονο αν βγαζω 30 ml ...πλεον με ενδιαφερει μονο η μικρη να τρεφεται και να μην χανει γευματα. 

Νομίζω οτι ειμαστε στην ίδια φαση. Εχω τρία βραδια που πλεον αφου τον εχω ταΐσει γαλατάκι βγάζω και με τι θηλαστρο, να δούμε τι θα δούμε, προς το παρον ειμαι ακομα στα 30-40 ml ανα άντληση.

Εχω τελειώσει ήδη μια συσκευασία τσάι welleda, πίνω καθημερινα fenugreek και σημερα πήρα και το piulatte να δούμε τι θα βγάλω.

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Θα σας πω και την δική μου εμπειρία με τον θηλασμό! Εμείς πλέον είμαστε 3 εβδομάδων και 3.700γρ ( βάρος γέννησης 3.600γρ.) όταν έφυγα από το μαιευτήριο (3.300γρ) μου είπαν οι μαίες με το μαλακό τα υγρά έχεις παρά πολύ γάλα! Όποτε γυρνάμε στο σπίτι και θηλάζω κανονικά πάμε στο πρώτο ραντεβού με το γιατρό και έχουμε χάσει κ αλλά 100 γρ μας λέει συνεχίζουμε μητρικό θηλασμό εφόσον το επιθυμείτε μας ξαναμετράει σε 5 μέρες κ έχουμε χάσει κ αλλά 100 γρ! Και εκεί τρομοκρατήθηκα Γτ το παιδί υποσιτιζόταν! Όποτε αρχίσαμε τις αντλήσεις και συμπλήρωμα φόρμουλα! Στην αρχή έκανα αντλήσεις 40 ml και μετά από 5 μέρες είχα φτάσει και 80 ml την άντληση αλλά κάθε 4 με 5 ώρες γέμιζε το στήθος! Με αυτή την μέθοδο φτάσαμε τα 3.700 γρ όποτε ηρέμησα! Τώρα η γιατρός μας είπε από 20 λεπτά στο κάθε στήθος και μετά συμπλήρωμα 60 ή 90 ml! Όποτε συνεχίζουμε με αυτή τη μέθοδο και σε 3 μέρες θα ξανά ζυγιστούμε, Γτ στο στήθος δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς τα ml! Δεν ξέρω τι έκανα λάθος και δεν κατάφερα να έχω αρκετό γάλα ενώ στην αρχή οι μαίες μ έλεγαν ότι έχω μπόλικο..

13 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Anast20  3/12, κοριτσάκι, Έλενα, Παφίλης 

@Elektra_Gr 6/12, διδυμα  αγοράκια , Νοσοκομείο Αγίου Νικόλαου Κρήτης 

@Nat92 7/12

@manoulaMeXara 11/12

@xxolga 14/12 αγόρι,  Μιχαλοδημητρακης, Γεωργακιλα

@Vagia1985 15/12, αγόρι, Χατζηπαπας, Αλεξάνδρα καλώς ήρθες μπεμπάκο, που δεν ταλαιπωρησες καν την μανούλα!!! 11/12 και 3.535

@Nancy_ 16/12 αγόρι , Αθάνατος, Δαγκλής καλώς τον μπεμπουλη στις 14/12 , με καισαρική , 3.600 και 51εκ !!!

@valkyrie 17/12, αγόρι, ΡΕΑ 

@ranial83 17/12, κοριτσάκι, ιασω ηρθε η μπουμπού,  φυσιολογικά , 3.630kg,   στις 15/12.!!!

@Monika93 17/12, αγοράκι, διαβαλκανικό θες/νίκης.  Ηρθε κι άλλος μπεμπούλης !!! 3.100 , φυσιολογικά στις 7/12

@DimitraL 18/12, αγόρι , ΡΕΑ 

@Athina28 19/12 αγόρι , Κούρτης , στο Έλενα έφτασε ο πρώτος μας μπόμπιρας!!! 3.000kg φυσιολογικά και βιαστικά στις 30/11

@Xrysagr 20/12

@Maria95 20/12 κορίτσι Ιασω

@Hanna83 20/12 αγόρι @

@korina84 21/12 αγόρι, ιασω κατέφθασε κι άλλος μπεμπης , φυσιολογικά 3.000 στις 5/12!!!

@pap88 21/12 , αγόρι, ιασω , ηρθε ο μπεμπουλης στις 16/12, 3.450kg 53 πόντους , με καισαρική.!!!

@Dimitra1979 22/11 αγόρι , Αρεταίειο

@Nantia1286 23/12 κοριτσι, Γεννεσις θες/νίκης, Αυγουστινακης, Ζορμπας

@Depykal 23/12 , αγόρι, πανεπιστημιακό Ιωαννίνων 

@Zoyla 23/12, κορίτσι, ΡΕΑ,  Χρηστάκης, Γεωργακοπούλου ήρθε η πρώτη μας νυφούλα,  10/12 και 2720 kg!!!

@miti85 24/12, αγόρι, μητέρα 

@Mts_dreamer 24/12 αγόρι , διαβαλκανικό Θες/νίκης, Γρηγοριάδου, Αθανασιαδης

@Καντι 26/12 αγόρι , μητέρα , Σφακιανουδης, Μαλλιγιαννης ηρθε ο σπιρτουλης μου με καισαρική , 14/12 και 2.680kg 51 πόντους!!!

@nanoula90 28/12 κοριτσι, ΡΕΑ , Σπανοπουλος ηρθε η μπουμπού φυσιολογικά και εύκολα, 16/12, 3.620kg και 52 ποντους.!!!

@Eleni1988 31/12, κορίτσι, euromedica Ρόδος 

@Viik 4/1

Νομίζω οτι ειμαστε στην ίδια φαση. Εχω τρία βραδια που πλεον αφου τον εχω ταΐσει γαλατάκι βγάζω και με τι θηλαστρο, να δούμε τι θα δούμε, προς το παρον ειμαι ακομα στα 30-40 ml ανα άντληση.

Εχω τελειώσει ήδη μια συσκευασία τσάι welleda, πίνω καθημερινα fenugreek και σημερα πήρα και το piulatte να δούμε τι θα βγάλω.

Και εγώ το piulatte πίνω και χάπια μαγιάς Μπύρας! Δεν ξέρω βέβαια κατά ποσό έχουν βοηθήσει!!

8 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Θα σας πω και την δική μου εμπειρία με τον θηλασμό! Εμείς πλέον είμαστε 3 εβδομάδων και 3.700γρ ( βάρος γέννησης 3.600γρ.) όταν έφυγα από το μαιευτήριο (3.300γρ) μου είπαν οι μαίες με το μαλακό τα υγρά έχεις παρά πολύ γάλα! Όποτε γυρνάμε στο σπίτι και θηλάζω κανονικά πάμε στο πρώτο ραντεβού με το γιατρό και έχουμε χάσει κ αλλά 100 γρ μας λέει συνεχίζουμε μητρικό θηλασμό εφόσον το επιθυμείτε μας ξαναμετράει σε 5 μέρες κ έχουμε χάσει κ αλλά 100 γρ! Και εκεί τρομοκρατήθηκα Γτ το παιδί υποσιτιζόταν! Όποτε αρχίσαμε τις αντλήσεις και συμπλήρωμα φόρμουλα! Στην αρχή έκανα αντλήσεις 40 ml και μετά από 5 μέρες είχα φτάσει και 80 ml την άντληση αλλά κάθε 4 με 5 ώρες γέμιζε το στήθος! Με αυτή την μέθοδο φτάσαμε τα 3.700 γρ όποτε ηρέμησα! Τώρα η γιατρός μας είπε από 20 λεπτά στο κάθε στήθος και μετά συμπλήρωμα 60 ή 90 ml! Όποτε συνεχίζουμε με αυτή τη μέθοδο και σε 3 μέρες θα ξανά ζυγιστούμε, Γτ στο στήθος δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς τα ml! Δεν ξέρω τι έκανα λάθος και δεν κατάφερα να έχω αρκετό γάλα ενώ στην αρχή οι μαίες μ έλεγαν ότι έχω μπόλικο..

Και εγώ το piulatte πίνω και χάπια μαγιάς Μπύρας! Δεν ξέρω βέβαια κατά ποσό έχουν βοηθήσει!!

Νανσυ μου εμεις γεννήσαμε την ίδια μερα, σημερα ηρθε και ο παιδίατρος τον βρήκε 3.120 και μας ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημένος. Απο το μαιευτήριο βγήκαμε 2.440. Με χαλάρωσε λιγο οσον αφορα τις ωρες σίτισης απο καθε δυο ωρες την μερα μας το έκανε τρίωρο και το βράδυ τετράωρο. Πιστεύω οτι θα παρω μεγαλη ανάσα αν μου βγαίνει να τον ταΐζω 12-4-8 την νύχτα.

οσον αφορα τον θηλασμό μου ειπε να το βάζω συνεχεια το παιδί στο στήθος και οτι θελει τις αντλήσεις για να ξέρει ποσο τρώει ομως. Με απώτερο στόχο να δίνουμε ξένο μονο το βράδυ αν χρειαζεται. Σημερα λοιπόν που ήπιε πολυ δικο μου γάλα ο μικρός απο στήθος καιπεριπου 150 ml απο αντλήσεις καταλήξαμε να ειναι ξυπνητος απο τις 6 το απογευμα έως τις 12 το βράδυ με πολυ γκρίνια. Και τον άνδρα μου να μου λέει οτι αφηνω νηστικό το παιδί, του ζέστανε ενα ωραιότατο γαλατάκι και ο μικρός ξεράθηκε. Δεν ξερω πως θα πάει αλλα πολυ απογοητεύτηκα. Επισης ολες αυτές τις ωρες που τον ειχα στο στήθος δεν κατάφερα να κανω άντληση και δεν εχω να του δώσω αυριο ώστε να εχω τουλαχιστον καποια μετρημένη ποσοτητα που έφαγε. Οποτε στο δκονογσλα θα ξαναπεσω.

Αυτα τα ωραία και οπως φαντάζεσαι άντληση κανω τέτοια ώρα....

εμεναποτε δεν γεμίσε το στήθος και δεν ένιωσα την ανάγκη να το βγάλω. Δεν νομιζω οτι εκανες κατι λάθος. Το μωρο το έβαζες στήθος οταν αυτο έκλαιγε ή το έβαζες σταθερές ωρες;

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα