Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Nancy_ said:

5-7 τσάγια;;;; Κ εγώ ένα με το ζόρι πίνω! Ποιο σ έδωσε να πίνεις; Εγώ ένα της Humana πάλι piullate κάπως έτσι λέγεται! Πλέον δεν βγάζω με το θήλαστρο καθόλου αλλά έχω εντύπωση ότι έχει αυξηθεί η παραγωγή μ ειδικά από το ένα στήθος! Επίσης μου είπε να μην το ταΐζω πιο σύντομα από το δίωρο! 

Της weleda μου προτεινε!

να περιμενεις δυωρο ε; Εμενα τα βραδυα τρωει κ τον ξαπλωνω κ μετα απο 20 λεπτα ξυπναει κ θελει παλι

μπανακι σε μπανιερακι κανετε;; Εμεις πλενοναστε στη βρυση ακομη... σκεφτομαι το σκ να τον ξεκινησω!!


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πετάγομαι από Μανούλες Φεβρουαρίου να πω ότι στο Λητω είναι πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα.Δε μπαινοβγαίνουν οι συνοδοι ούτε μένουν το βράδυ.

Βγαίνουν μόνο βράδυ και ξαναμπαινουν το πρωί.Τερμα.Το μαιευτήριο που πήγα χθες μοιάζει έρημο.

Είτε κάνεις φυσιολογικό τοκετο ειτε καισαρική συνοδός βράδυ δε μένει.Ωστοσο,οι μαίες είναι συνεχώς από πάνω σου.

Το να μπαινοβγαίνουν οι συνοδοί και να 'σαι σε δίκλινο με άλλη γυναίκα και το συνοδό της μερα νύχτα και να μπαινοβγαίνει κιόλας προσωπικά θα με έκανε να νιώθω μεγάλη ανασφάλεια.

Είμαστε τοσο καιρό ταμπουρωμενοι στο σπίτι για να μην κολλήσουμε και να ρισκάρουμε τώρα στο μαιευτήριο?

Δε μπορώ να το διανοηθω τόσο για μένα όσο και για το μωρο.Ιδιως όταν έχεις και ρουμινγκ ιν.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Της weleda μου προτεινε!

να περιμενεις δυωρο ε; Εμενα τα βραδυα τρωει κ τον ξαπλωνω κ μετα απο 20 λεπτα ξυπναει κ θελει παλι

μπανακι σε μπανιερακι κανετε;; Εμεις πλενοναστε στη βρυση ακομη... σκεφτομαι το σκ να τον ξεκινησω!!

Πω πολύ κούραση ρε συ κάθε 20 λεπτά! Εμείς από την αρχή σε μπανάκι τον κάνουμε μπάνιο! Έχω πάρει μια βάση για νεογέννητο για μέσα στο μπανάκι και με βόλεψε πολύ!!

Just now, Nancy_ είπε:

Πω πολύ κούραση ρε συ κάθε 20 λεπτά! Εμείς από την αρχή σε μπανάκι τον κάνουμε μπάνιο! Έχω πάρει μια βάση για νεογέννητο για μέσα στο μπανάκι και με βόλεψε πολύ!! Της weleda καλό είναι;; Διάβασα στις αξιολογήσεις ότι μυρίζεις μετά από λίγο καιρό, ισχύει; Γιατί έχει καλή τιμή! Της Humana έχει 22€ και έχει μέσα 15 φακελάκια!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Της weleda μου προτεινε!

να περιμενεις δυωρο ε; Εμενα τα βραδυα τρωει κ τον ξαπλωνω κ μετα απο 20 λεπτα ξυπναει κ θελει παλι

μπανακι σε μπανιερακι κανετε;; Εμεις πλενοναστε στη βρυση ακομη... σκεφτομαι το σκ να τον ξεκινησω!!

Κ μεις ολη μερα στο στηθος. Ειναι φυσιολογικο κοριτσι μου. Σε εναν μηνα ισως κ λιγοτερο απο τωρα θα δεις μεγαλη διαφορα, θα θηλαζουν πολυ πιο γρηγορα και θα μειωθουν οι μαραθωνιοι θηλασμοι. Υπομονη μανουλα!

9 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Χαχαχα μάλλον...

Ναι είναι το δεύτερο, έχω έναν γιο 15 μηνών.

Μακάρι να είναι γρήγορος και εύκολος ο τοκετός, γιατί την πρώτη φορά μπήκα με πρόκληση 37+3 και το μετάνιωσα που πήγα φυσιολογικά. Γι' αυτό θέλω να προλάβω να κάνω και επισκληρίδιο τουλάχιστον.

Θα τα συζητήσω όλα αύριο με τον γιατρό.

Σ' ευχαριστώ πολύ! Κι εσένα να σου ζήσει το μωράκι!

Άρα αλλάζουν τα πράγματα συχνά. Άλλα εσύ και άλλα η διπλανή σου.

Νόμιζα πως άμα φύγεις από το νοσοκομείο δε σε αφήνουν να ξαναμπείς άμα δεν ξανακάνεις τεστ.

Ααα ειναι μικρουλι κ το πρωτο σου. Τι ωραια θα μεγαλωσουν παρεα! κ γω στον πρωτο πηγα με προκληση κ δεν ειχα πολυ ευχαριστη εμπειρια. Αυτη τη φορα ειχα πει οτι θελω να γεννησω οποτε θελησει το μωρο να ερθει κ ετσι κ εγινε κ ολα ηταν πολυ πιο ομορφα κ πιο ευκολα. Ευχομαι το ιδιο κ σε σενα!!

11 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εσας κοριτσια ποσα ml τρώνε τα μωρά σας την μερα; Έστω στο συμπλήρωμα που δίνετε.

 Εμενα 600 εκ των οποίων τα 200 ειναι μητρικό. Εχω πιεί οτι μαντζούνι υπάρχει και γάλα δεν λέει να μου κατέβει και τον θηλάζω δυο ωρες μέσο όρο καθε μερα. Τα εχω πάρει λιγο με τον παιδίατρο με την οδηγία δώστε οσο ζητάει το παιδί.

Καντι μου δεν θελω να σε κουραζω με αυτο το θεμα αληθεια ουτε να σε πρηζω, αλλα 2 ωρες δεν κανουν τιποτα. Το στηθος σου παραγει ελαχιστο γαλα γιατι βαζεις ελαχιστα το μωρο να θηλασει. Μονο ενας συμβουλος θηλασμου θα σε βοηθησει αν θελεις να θηλαζεις παραπανω.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Στο Μητέρα γενναω κ γω κ μου είπαν ότι κάνει αρκετές ώρες(24 με 36 ωρες μου είπαν)  να βγει του συζύγου. Με αποτέλεσμα εμείς του απρογραμμάτιστου να ψάχνουμε λύσεις.

Κι εγώ θα γεννήσω στο Μητέρα φυσιολογικά και απρογραμμάτιστα. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι κάνει 72 ώρες να βγει το τεστ.... Το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος μου.

7 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Κ εμεις αυτο καναμε, οταν πλησιαζαν οι μερες μας παροτρυνε π γιατρος να ξεκινησουμε τα τεστ. Δε χρειαστηκε να κανουμε δευτερο, πεσαμε μεσα!

Μοριακό τεστ κάνατε; Κι εγώ έτσι σκέφτομαι, αλλά είναι πολλά τα λεφτά σχεδόν 200€ για 2 άτομα κάθε 2 - 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ θα γεννήσω στο Μητέρα φυσιολογικά και απρογραμμάτιστα. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι κάνει 72 ώρες να βγει το τεστ.... Το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος μου.

Μοριακό τεστ κάνατε; Κι εγώ έτσι σκέφτομαι, αλλά είναι πολλά τα λεφτά σχεδόν 200€ για 2 άτομα κάθε 2 - 3 μέρες.

Κοριτσι μου σε μια κλινικη στο περιστερι (αυτην που χε γινει ντορος περισυ) χρεωνουν το μοριακο τεστ 40ευρω. Δειτε το κ αυτο αν σας βολευει η περιοχη. Με την προϋποθεση οτι το Μητερα δεχεται τεστ και απο αλλου


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ααα ειναι μικρουλι κ το πρωτο σου. Τι ωραια θα μεγαλωσουν παρεα! κ γω στον πρωτο πηγα με προκληση κ δεν ειχα πολυ ευχαριστη εμπειρια. Αυτη τη φορα ειχα πει οτι θελω να γεννησω οποτε θελησει το μωρο να ερθει κ ετσι κ εγινε κ ολα ηταν πολυ πιο ομορφα κ πιο ευκολα. Ευχομαι το ιδιο κ σε σενα!!

Ναι είναι μικρούλης. Θα έχουν διαφορά 16 με 17 μήνες.

Αχ μακάρι να γίνει το ίδιο και σε μένα. Κι εγώ την πρώτη φορά που μπήκα με πρόκληση ήμουν 37+3 και είπε ο γιατρός να μπω νωρίς για να μην σκιστώ πολύ από κάτω επειδή έχω στενή λεκάνη. Το αποτέλεσμα ήταν να μου το βγάλουν με βεντούζα και να σκιστεί όλο το περίνεο μέχρι πίσω... Δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ μόνη μου για να πάω τουαλέτα 3 μέρες. Και γενικά ακόμα πονάω...

Την πρώτη φορά γέννησα στο ΡΕΑ, τώρα άλλαξα γυναικολόγο και δε θα μπω είπαμε με πρόκληση.

Just now, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου σε μια κλινικη στο περιστερι (αυτην που χε γινει ντορος περισυ) χρεωνουν το μοριακο τεστ 40ευρω. Δειτε το κ αυτο αν σας βολευει η περιοχη. Με την προϋποθεση οτι το Μητερα δεχεται τεστ και απο αλλου

Εγώ μένω νότια προάστια και είναι πολύ μακριά από μένα. Σ' ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Ναι είναι μικρούλης. Θα έχουν διαφορά 16 με 17 μήνες.

Αχ μακάρι να γίνει το ίδιο και σε μένα. Κι εγώ την πρώτη φορά που μπήκα με πρόκληση ήμουν 37+3 και είπε ο γιατρός να μπω νωρίς για να μην σκιστώ πολύ από κάτω επειδή έχω στενή λεκάνη. Το αποτέλεσμα ήταν να μου το βγάλουν με βεντούζα και να σκιστεί όλο το περίνεο μέχρι πίσω... Δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ μόνη μου για να πάω τουαλέτα 3 μέρες. Και γενικά ακόμα πονάω...

Την πρώτη φορά γέννησα στο ΡΕΑ, τώρα άλλαξα γυναικολόγο και δε θα μπω είπαμε με πρόκληση.

Εγώ μένω νότια προάστια και είναι πολύ μακριά από μένα. Σ' ευχαριστώ πάντως!!!

Αχ κ μενα με βεντουζα τον βγαλανε!!!!! Δεν το πιστευω χαχα. 

Αλλα μετα ημουν μια χαρα σηκωθηκα αμεσως. Παρολα αυτα η εμπειρια της γεννας δεν ηταν καλη. Δεν κατεβαινε το μωρο κ η προισταμενη μαια μου πιεσε την κοιλια με τους αγκωνες της κ αυτο ηταν οτι πιο επωδυνο εχω ζησει. Τελος παντων, κραταμε τα καλά. 

να δεις που τωρα θα εχεις διαφορετικη εμπειρια κ πιο ευκολη!! 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Αχ κ μενα με βεντουζα τον βγαλανε!!!!! Δεν το πιστευω χαχα. 

Αλλα μετα ημουν μια χαρα σηκωθηκα αμεσως. Παρολα αυτα η εμπειρια της γεννας δεν ηταν καλη. Δεν κατεβαινε το μωρο κ η προισταμενη μαια μου πιεσε την κοιλια με τους αγκωνες της κ αυτο ηταν οτι πιο επωδυνο εχω ζησει. Τελος παντων, κραταμε τα καλά. 

να δεις που τωρα θα εχεις διαφορετικη εμπειρια κ πιο ευκολη!! 

Εμένα απλά δεν πρόλαβε να με κόψει λίγο και σκίστηκα μόνη μου αρκετά. Και σε μένα η μαία είχε ανέβει πάνω στην κοιλιά μου και με πίεζε. Εκείνη την ώρα δεν κατάλαβα πολλά ευτυχώς, γιατί είχα κάνει επισκληρίδιο.

Μακάρι αυτή τη φορά να μην είμαι έτσι. Ο καινούργιος γιατρός είπε θα μου διορθώσει και την παλιά τομή για να μην πονάω, γιατί λέει με έραψε μάλλον πιο σφιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ θα γεννήσω στο Μητέρα φυσιολογικά και απρογραμμάτιστα. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι κάνει 72 ώρες να βγει το τεστ.... Το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος μου.

Μοριακό τεστ κάνατε; Κι εγώ έτσι σκέφτομαι, αλλά είναι πολλά τα λεφτά σχεδόν 200€ για 2 άτομα κάθε 2 - 3 μέρες.

Θα ξαναπαρω σήμερα! Εμένα μου είπαν τα παραπάνω 24 με 36 ωρες  .Κ είχα πάρει πριν 5 μέρες οχι παλιά....Σήμερα θα δω τι θα μας πουν παλι. Δυστυχώς αλλη λύση δεν υπάρχει μονο αυτη με κόστος κ κοπο ,για εμάς τις μη προγραμματισμενης. Ποτε γεννας εσυ;


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nikoleta... said:

Κι εγώ θα γεννήσω στο Μητέρα φυσιολογικά και απρογραμμάτιστα. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι κάνει 72 ώρες να βγει το τεστ.... Το ίδιο μου είπε και ο γυναικολόγος μου.

Μοριακό τεστ κάνατε; Κι εγώ έτσι σκέφτομαι, αλλά είναι πολλά τα λεφτά σχεδόν 200€ για 2 άτομα κάθε 2 - 3 μέρες.

Sto iaso itan nomizw 105 eurw kai gia tous duo - paizei rolo i timi an prokeitai na genniseis ekei

57 minutes ago, Nancy_ said:

Έχω πάρει μια βάση για νεογέννητο για μέσα στο μπανάκι και με βόλεψε πολύ!!

Χιχι εχουμε παρει κ εμεις βαση, ελπιζω να του αρεσει

41 minutes ago, nanoula90 said:

μεις ολη μερα στο στηθος. Ειναι φυσιολογικο κοριτσι μου. Σε εναν μηνα ισως κ λιγοτερο απο τωρα θα δεις μεγαλη διαφορα, θα θηλαζουν πολυ πιο γρηγορα και θα μειωθουν οι μαραθωνιοι θηλασμοι. Υπομονη μανουλα!

Μακαριιιιι


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Sto iaso itan nomizw 105 eurw kai gia tous duo - paizei rolo i timi an prokeitai na genniseis ekei

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Just now, Lottaki είπε:

Θα ξαναπαρω σήμερα! Εμένα μου είπαν τα παραπάνω 24 με 36 ωρες  .Κ είχα πάρει πριν 5 μέρες οχι παλιά....Σήμερα θα δω τι θα μας πουν παλι. Δυστυχώς αλλη λύση δεν υπάρχει μονο αυτη με κόστος κ κοπο ,για εμάς τις μη προγραμματισμενης. Ποτε γεννας εσυ;

Άμα πάρεις μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι σου είπαν;

Εσύ κοντεύεις βλέπω. Με το καλό εύχομαι! Όλα να πάνε καλά!!!! Εγώ είμαι 32+1. Έχω ΠΗΤ 10 Μαρτίου. 

Απλά φοβάμαι μη γεννήσω πιο νωρίς, γιατί κόντυνε ξαφνικά ο τράχηλός μου. Είμαι ξάπλα τώρα και μου έκανε ένεση κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου σε μια κλινικη στο περιστερι (αυτην που χε γινει ντορος περισυ) χρεωνουν το μοριακο τεστ 40ευρω. Δειτε το κ αυτο αν σας βολευει η περιοχη. Με την προϋποθεση οτι το Μητερα δεχεται τεστ και απο αλλου

Γεια σου κορίτσι μου! Επειδή πρόκειται να γεννησω προγραμματισμένα σε δύο εβδομάδες και με ενδιαφέρει αυτό που έγραψες για την κλινική στο Περιστέρι. Επειδή μένω Περιστέρι μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα πια είναι; Σε ευχαριστώ πολύ.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Άμα πάρεις μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι σου είπαν;

Εσύ κοντεύεις βλέπω. Με το καλό εύχομαι! Όλα να πάνε καλά!!!! Εγώ είμαι 32+1. Έχω ΠΗΤ 10 Μαρτίου. 

Απλά φοβάμαι μη γεννήσω πιο νωρίς, γιατί κόντυνε ξαφνικά ο τράχηλός μου. Είμαι ξάπλα τώρα και μου έκανε ένεση κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού ο γιατρός.

Καλησπέρα! Πήρα τηλ σήμερα κ τα έμαθα αναλυτικά γιατι όπως είδες εγω απο μερα σε μερα είμαι σε ετοιμότητα. 

Μου είπαν λοιπόν 1) για προγραμματισμενο τοκετο δεχονται 72 ωρες πριν της εγκύου τεστ μοριακο και 48 πριν για το σύζυγο μοριακο 2) σε περίπτωση μη προγραμματισμενου την έγκυο την βάζουν μεσα της κάνουν ενα τεστ μοριακο αλλά ταχυ που βγαίνει δηλ σε 50 λεπτά οπότε η γυναίκα μπαίνει μέσα κανονικά, ο σύζυγος αν το κάνει εκεί δυστυχώς δεν έχει την επιλογή να κάνει αυτο το ταχυ. Οπότε αν το κάνει μέχρι τις 10 το πρωι βγαίνει μέχρι τις 8 το βράδυ αλλιώς την επόμενη μέρα.


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Lottaki είπε:

Καλησπέρα! Πήρα τηλ σήμερα κ τα έμαθα αναλυτικά γιατι όπως είδες εγω απο μερα σε μερα είμαι σε ετοιμότητα. 

Μου είπαν λοιπόν 1) για προγραμματισμενο τοκετο δεχονται 72 ωρες πριν της εγκύου τεστ μοριακο και 48 πριν για το σύζυγο μοριακο 2) σε περίπτωση μη προγραμματισμενου την έγκυο την βάζουν μεσα της κάνουν ενα τεστ μοριακο αλλά ταχυ που βγαίνει δηλ σε 50 λεπτά οπότε η γυναίκα μπαίνει μέσα κανονικά, ο σύζυγος αν το κάνει εκεί δυστυχώς δεν έχει την επιλογή να κάνει αυτο το ταχυ. Οπότε αν το κάνει μέχρι τις 10 το πρωι βγαίνει μέχρι τις 8 το βράδυ αλλιώς την επόμενη μέρα.

Καλησπέρα! Σ' ευχαριστώ πολύ! Εμένα αυτή στο τηλέφωνο μου είπε πως πρέπει να συνεννοηθώ εκείνη την ώρα που θα πάω να γεννήσω με την προϊσταμένη. Γενικά δεν είχε πολύ όρεξη να μου πει.

Θα ξαναπάρω κι εγώ τηλέφωνο και θα ρωτήσω πάλι και τον γιατρό. Αλλά εσύ έπρεπε να ξέρεις τώρα γιατί κοντεύεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...