Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

2 hours ago, Καντι said:

Τι είπες  τωρα; Φλέγον ζητημα. Εμενα εχει τρεις μερες που με το που τον ακουμπάμε στο λίκνο , στην φωλίτσα ή στο ριλαξ ουρλιάζει ενώ τον εχουμε κοιμήσει αγκαλιά πρώτα. Τα τρία τελευταια βραδια λοιπόν κοιμάται πάνω μας  ή στο κρεβάτι μας αφου τον εχει πάρει ο ύπνος στην ξαπλωτη στάση θηλασμού. Αν τον κουνήσω και τον βάλω στο κρύο σεντόνι ουρλιάζει, ακομα και με κουβέρτα που τον εχω φασκιωμενο. Οποτε ναι κοιμόμαστε αλλα ανυσηχω για την τακτική που ακολουθώ.

 Εσεις πως πάτε με το θεμα ύπνος;

Εμενα πανω μου μπορει να κοιμηθει για δυο τρεις συνεχομενες ωρες! Αν ομως τον ακουμπησω στο λικνο στα πεντε λεπτα ξυπναει

το μονο δυωρο που κοιμαται στο λικνο του, ειναι το βραδυ κατα τις δυο που του δινω ενα συμπληρωμα!! Η παιδιατρος λεει οτι δεν ειναι χορτατος και γι αυτο δε κοιμαται στο κρεβατι του :evil:


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την ημέρα σας κοιμουνται;; Πολλη κουραση παντως κοριτσια. Εμενα κ που θελει να κοιμηθει η καημενουλα εχω τον τρελο τον μεγαλο που τσιριζει κ κανει φασαρια. Που να κοιμηθει το καημενο 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 said:

Την ημέρα σας κοιμουνται;; Πολλη κουραση παντως κοριτσια. Εμενα κ που θελει να κοιμηθει η καημενουλα εχω τον τρελο τον μεγαλο που τσιριζει κ κανει φασαρια. Που να κοιμηθει το καημενο 

Αν εξαιρεσουμε σημερα που δε ξερω τι τον εχει πιασει κ ολο κλαιει, εμενα κοιμαται τα μεσημεροαπογευματα!! (Κυριως αγκαλια εννοειται....)

Η κακομοιρουλα, χιχι!! Θα μαθει με φασαρια και θα κοιμαται σιγα σιγα!


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

Αν εξαιρεσουμε σημερα που δε ξερω τι τον εχει πιασει κ ολο κλαιει, εμενα κοιμαται τα μεσημεροαπογευματα!! (Κυριως αγκαλια εννοειται....)

Η κακομοιρουλα, χιχι!! Θα μαθει με φασαρια και θα κοιμαται σιγα σιγα!

Χαχα αυτο μου λενε ολοι οτι θα μαθει με θορυβο κ μετα θα την ενοχλει η ησυχια :lol:

Επισης βγαζει παρα πολλες γουλιες ρε κοριτσια. Πιπιλα δινετε;


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 said:

Χαχα αυτο μου λενε ολοι οτι θα μαθει με θορυβο κ μετα θα την ενοχλει η ησυχια :lol:

Επισης βγαζει παρα πολλες γουλιες ρε κοριτσια. Πιπιλα δινετε;

Για τις γουλιες εγω ειδα μεγαλη διαφορα κοβοντας τα γαλακτοκομικα. Τα ξαναεισηγαγα και αμεσως ξεκινησε να κανει περισσοτερες οποτε ξανασταματησα!!

πιπιλα δινω εδω και 4-5 μερες αλλα δε τρελενεται. Σπανια τον βοηθαει - ολο την φτυνει!! 


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/1/2021 at 2:31 ΜΜ, pap88 είπε:

Πως πατε μανουλιτσες;; Κοιμαστε καθολου;;

Εμείς κοιμόμαστε το βράδυ μια χαρά!! Το πρόβλημα μ είναι ότι τις τελευταίες μέρες τσιρίζει παρά πολύ όταν πεινάει και δεν κάθεται καθόλου στο στήθος, κάνει 2-3 προσπάθειες και μετά τα παρατάει, όποτε του δίνω συμπλήρωμα γιατί ποσό να τον αφήσω να κλαίει! Ξαναγυρισα στις αντλήσεις κ έχει πέσει πολύ η παραγωγή μ..

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 8:20 ΜΜ, pap88 είπε:

Εμενα πανω μου μπορει να κοιμηθει για δυο τρεις συνεχομενες ωρες! Αν ομως τον ακουμπησω στο λικνο στα πεντε λεπτα ξυπναει

το μονο δυωρο που κοιμαται στο λικνο του, ειναι το βραδυ κατα τις δυο που του δινω ενα συμπληρωμα!! Η παιδιατρος λεει οτι δεν ειναι χορτατος και γι αυτο δε κοιμαται στο κρεβατι του :evil:

Σιγά μην πεινάει. Απλά καταλαβαίνει την διαφορα και τον αφηνεις.

On 23/1/2021 at 10:28 ΜΜ, nanoula90 είπε:

Την ημέρα σας κοιμουνται;; Πολλη κουραση παντως κοριτσια. Εμενα κ που θελει να κοιμηθει η καημενουλα εχω τον τρελο τον μεγαλο που τσιριζει κ κανει φασαρια. Που να κοιμηθει το καημενο 

Το σκεφτόμουν πως τα καταφέρνουν οι μανούλες με δεύτερο μωράκι.

Just now, Nancy_ είπε:

Εμείς κοιμόμαστε το βράδυ μια χαρά!! Το πρόβλημα μ είναι ότι τις τελευταίες μέρες τσιρίζει παρά πολύ όταν πεινάει και δεν κάθεται καθόλου στο στήθος, κάνει 2-3 προσπάθειες και μετά τα παρατάει, όποτε του δίνω συμπλήρωμα γιατί ποσό να τον αφήσω να κλαίει! Ξαναγυρισα στις αντλήσεις κ έχει πέσει πολύ η παραγωγή μ..

Ποσο βγάζεις δηλαδη σε μια άντληση , πόση ώρα την κανεις;και απο το ενα στήθος ή και τα δυο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Σιγά μην πεινάει. Απλά καταλαβαίνει την διαφορα και τον αφηνεις.

Το σκεφτόμουν πως τα καταφέρνουν οι μανούλες με δεύτερο μωράκι.

Ποσο βγάζεις δηλαδη σε μια άντληση , πόση ώρα την κανεις;και απο το ενα στήθος ή και τα δυο;

Μισή ώρα άντληση κάνω κ από τα 2 κ βγάζω περίπου 70 ml..  αντλήσεις κάνω περίπου 3 φορές τη μέρα, παραπάνω δεν προλαβαίνω άσε π δεν γεμίζει κ το στήθος! Εσείς πως είστε από παραγωγή μητρικού γάλακτος;; Πιστεύω φταίει σε κάποιο βαθμό π χρησιμοποίησα ψευδοθηλες κ δεν κάθεται στο στήθος! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Nancy_ είπε:

Μισή ώρα άντληση κάνω κ από τα 2 κ βγάζω περίπου 70 ml..  αντλήσεις κάνω περίπου 3 φορές τη μέρα, παραπάνω δεν προλαβαίνω άσε π δεν γεμίζει κ το στήθος! Εσείς πως είστε από παραγωγή μητρικού γάλακτος;; Πιστεύω φταίει σε κάποιο βαθμό π χρησιμοποίησα ψευδοθηλες κ δεν κάθεται στο στήθος! 

Εγω σημερα έβγαλα το περισσότερο απο καθε αλλη μερα. 50 ml Kai 40ml απο το ενα και το αλλο στήθος με μισή ώρα άντληση. Ουσιαστικα ενα γεύμα. Του δίνω απο 90 έως 120μλ την φορα. Το μονο που άλλαξα τις τελευταιες μερες ειναι οτι κάνουμε ξαπλώτούς θηλασμους για να μπορώ να κοιμάμαι κι εγω και το παιδί πιο εύκολα, οποτε μπορει να ειναι πάνω απο μιάμιση ώρα στο στήθος χωρις να τρώει συνεχεια. Προσπαθώ α κανω πέντε αντλήσεις την μερα και η πιο δύσκολη αλλα πιο σημαντική άντληση λένε οτι ειναι αυτη τα ξημερώματα 3-4 το πρωί,

 ψευδοθηλες χρησιμοποίησα στην αρχη μετα μου φαινόταν οτι τον αηδιαζε και δεν τις ξανά εβαλα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Καντι said:

Εγω σημερα έβγαλα το περισσότερο απο καθε αλλη μερα. 50 ml Kai 40ml απο το ενα και το αλλο στήθος με μισή ώρα άντληση. Ουσιαστικα ενα γεύμα. Του δίνω απο 90 έως 120μλ την φορα. Το μονο που άλλαξα τις τελευταιες μερες ειναι οτι κάνουμε ξαπλώτούς θηλασμους για να μπορώ να κοιμάμαι κι εγω και το παιδί πιο εύκολα, οποτε μπορει να ειναι πάνω απο μιάμιση ώρα στο στήθος χωρις να τρώει συνεχεια. Προσπαθώ α κανω πέντε αντλήσεις την μερα και η πιο δύσκολη αλλα πιο σημαντική άντληση λένε οτι ειναι αυτη τα ξημερώματα 3-4 το πρωί,

 ψευδοθηλες χρησιμοποίησα στην αρχη μετα μου φαινόταν οτι τον αηδιαζε και δεν τις ξανά εβαλα.

Η ξαπλωτη ειναι η καλυτερη σταση αλλα δυσκολευομαι να την τελειοποιησω.

Επειδη εχω μεγαλο κ βαρυ στηθος αισθανομαι οτι θα τον πλακωσω :shock:

ια τις ψευδοθηλες μου ειπαν οτι δεν επιτρεπουν να αυξηθει η παραγωγη οποτε τις σταματησα κ εγω παροτι στο ενα δυσκολευεται να πιασει

στην πρωινη μου αντληση βγαζω συνολο 120-140μλ συνηθως. Το απογευμα φαινεται να εχω μηδενικη παραγωγη - σημερα το απογευμα που προσπαθησα δε καταφερα να βγαλω ουτε 15 μλ συνολο κ απ τα δυο!!!

 


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Η ξαπλωτη ειναι η καλυτερη σταση αλλα δυσκολευομαι να την τελειοποιησω.

Επειδη εχω μεγαλο κ βαρυ στηθος αισθανομαι οτι θα τον πλακωσω :shock:

ια τις ψευδοθηλες μου ειπαν οτι δεν επιτρεπουν να αυξηθει η παραγωγη οποτε τις σταματησα κ εγω παροτι στο ενα δυσκολευεται να πιασει

στην πρωινη μου αντληση βγαζω συνολο 120-140μλ συνηθως. Το απογευμα φαινεται να εχω μηδενικη παραγωγη - σημερα το απογευμα που προσπαθησα δε καταφερα να βγαλω ουτε 15 μλ συνολο κ απ τα δυο!!!

 

Αχ εχω ακριβως το αντίθετο πρόβλημα ειναι το στήθος μου πολυ μικρο και πρεπει να κανω ακροβατικά με την μέση μου για να το πιασει.

 Η πρωινή σου ειναι πολυ καλη!!! Εμενα άλλες φορές ειναι καλυτερα το πρωί άλλες το βράδυ.

 

κοριτσια εχω το εξής μπλέξιμο, ενώ δηλώσαμε οτι ο μικρός ειναι ασφαλισμένος σε μενα , δεν φαίνεται δηλωμένος και ασφαλισμένος. Μας ειπαν να μιλήσουμε με το μητρώο στο ΙΚΑ και άκρη δεν βγάζω δεν σηκώνουν καν το 1555 για να μαθουμε το τηλ του μητρώου. Το αντιμετώπισε καποια;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Αχ εχω ακριβως το αντίθετο πρόβλημα ειναι το στήθος μου πολυ μικρο και πρεπει να κανω ακροβατικά με την μέση μου για να το πιασει.

 Η πρωινή σου ειναι πολυ καλη!!! Εμενα άλλες φορές ειναι καλυτερα το πρωί άλλες το βράδυ.

 

κοριτσια εχω το εξής μπλέξιμο, ενώ δηλώσαμε οτι ο μικρός ειναι ασφαλισμένος σε μενα , δεν φαίνεται δηλωμένος και ασφαλισμένος. Μας ειπαν να μιλήσουμε με το μητρώο στο ΙΚΑ και άκρη δεν βγάζω δεν σηκώνουν καν το 1555 για να μαθουμε το τηλ του μητρώου. Το αντιμετώπισε καποια;

Καντι μου εγώ σε λίγες μέρες θα γεννήσω αλλά είχα πάει στο ΙΚΑ πριν ένα μήνα για το επίδομα. Λοιπόν , στο μητρώο που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να πάω με την ληξιαρχική πράξη γάμου και μια εξουσιοδοτηση από τον σύζυγο ότι μου επιτρέπει να το ασφαλίσω να γράψω το παιδί σε μένα. Μου είπαν ότι επικρατεί μια φήμη ψευδής ότι δεν χρειάζεται να πας από το μητρώο γιατί όλα γίνονται αυτόματα αλλά δεν ισχύει. Κλείσε ραντεβού στο μητρώο στο ΙΚΑ της περιοχής σου να γράψεις το παιδί. Θέλουν αυτά τα δύο. Ληξιαρχική πράξη γέννησης και εξουσιοδότηση από τον σύζυγο 

 

Κλείνεις ραντεβού στο εφκα ηλεκτρονικό Ραντεβού

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καντι μου εγώ σε λίγες μέρες θα γεννήσω αλλά είχα πάει στο ΙΚΑ πριν ένα μήνα για το επίδομα. Λοιπόν , στο μητρώο που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να πάω με την ληξιαρχική πράξη γάμου και μια εξουσιοδοτηση από τον σύζυγο ότι μου επιτρέπει να το ασφαλίσω να γράψω το παιδί σε μένα. Μου είπαν ότι επικρατεί μια φήμη ψευδής ότι δεν χρειάζεται να πας από το μητρώο γιατί όλα γίνονται αυτόματα αλλά δεν ισχύει. Κλείσε ραντεβού στο μητρώο στο ΙΚΑ της περιοχής σου να γράψεις το παιδί. Θέλουν αυτά τα δύο. Ληξιαρχική πράξη γέννησης και εξουσιοδότηση από τον σύζυγο 

 

Κλείνεις ραντεβού στο εφκα ηλεκτρονικό Ραντεβού

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

πηρα χτες στο Μητέρα μηπως μπορούσαν να με βοηθήσουν απο το γραφείο που καταθέσαμε τα χαρτί μας. Η κυρία λοιπόν μου ειπε οτι απο την στιγμή που και εγω και ο σύζυγος ειμαστε στο δημόσιο δεν εχουμε καμια δουλειά με το ΙΚΑ και λογικά δεν θα πάρουμε απο αυτούς το χαρτί οτι το παιδί διαθέτει ασφαλιστική ικανότητα. Και κακώς μου το ζητάνε. Το τρελο ειναι οτι το εχω σε μήνυμα στο κινητό μου απο το e birth οτι διαθέτει και δεν βρίσκω με ποιον τροπο μπορώ να το τυπώσω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

πηρα χτες στο Μητέρα μηπως μπορούσαν να με βοηθήσουν απο το γραφείο που καταθέσαμε τα χαρτί μας. Η κυρία λοιπόν μου ειπε οτι απο την στιγμή που και εγω και ο σύζυγος ειμαστε στο δημόσιο δεν εχουμε καμια δουλειά με το ΙΚΑ και λογικά δεν θα πάρουμε απο αυτούς το χαρτί οτι το παιδί διαθέτει ασφαλιστική ικανότητα. Και κακώς μου το ζητάνε. Το τρελο ειναι οτι το εχω σε μήνυμα στο κινητό μου απο το e birth οτι διαθέτει και δεν βρίσκω με ποιον τροπο μπορώ να το τυπώσω.

Α τότε αλλάζει το πράγμα. Μήπως ακόμα δεν το έχουν ολοκληρώσει , τη διαδικασία εννοώ; Αλλά και πάλι τοσο καιρό! Τι να πω;

Σου έχουν πει αυτό το χαρτί από πού θα το πάρεις;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Α τότε αλλάζει το πράγμα. Μήπως ακόμα δεν το έχουν ολοκληρώσει , τη διαδικασία εννοώ; Αλλά και πάλι τοσο καιρό! Τι να πω;

Σου έχουν πει αυτό το χαρτί από πού θα το πάρεις;

Αυτο ψάχνω που μπορώ να το βρω τυπωμένο. Στο μήνυμα στο κινητό γραφει η διαδικασία ολοκληρώθηκε το άμκα του παιδιού ειναι τάδε και διαθέτει ασφαλιστική ικανότητα,


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...