Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, pap88 είπε:

Kai emas to prevenar einai to epomeno. Elpizw na mi kanoume pali pireto, an kai kati mou leei oti se kathe emvolio tha mou to pathainei. 

Exete sizitisei to minigitida b me ton paidiatro sas? Exw sti lista mou na to rwtisw!!

tin tetarti kleinoume 3 mhno - megalwsan ta ninakia mas.

Μολις εγραψα κι εγω στις απορίες για μηνιγγίτιδα , θα σας πω.

 Κι εμεις κλείσαμε 3 μηνες. Αυτο ελεγα σε μια φιλη ποτε ηταν 2.500 κιλά και χτες 6.100 μεγάλωσε πολυ το αντράκι μου.

 Ρε μην τον φοβάσαι τον πυρετό μπορει απλα να σοκαριστικέ ο οργανισμος του την πρώτη φορα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 minutes ago, Καντι said:

Μολις εγραψα κι εγω στις απορίες για μηνιγγίτιδα , θα σας πω.

 Κι εμεις κλείσαμε 3 μηνες. Αυτο ελεγα σε μια φιλη ποτε ηταν 2.500 κιλά και χτες 6.100 μεγάλωσε πολυ το αντράκι μου.

 Ρε μην τον φοβάσαι τον πυρετό μπορει απλα να σοκαριστικέ ο οργανισμος του την πρώτη φορα.

Ναι μωρε... κ να κανει ξανα τουλαχιστον ειμαι πιο προετοιμασμενη :mrgreen:

χιχι κ εμας μεγαλωσε πολυ, ηδη μου φαινεται πολυ βαρυς να τον κουβαλαω μες το σπιτι. Ειναι 6.900 πλεον.

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ανέβασε πυρετό το καημένο κ δεν είναι κ τόσο απλό, διότι εύκολα ξεφεύγει σε υψηλές τιμές και είναι επικίνδυνο. Κ άντε να δώσεις ντεπον με την σύριγγα κ να μην το φτύσει. Όπως κ η θερμομετρηση επίσης δύσκολη...

Prevenar κ εμείς αλλά κ της μηνιγγίτιδας. Αναρωτιέμαι γιατί όμως δύο μαζί. Θα σπαραξει στο κλάμα δύο φορές το ζουζούνι μου; Η γιατρός λέει αυτό είναι το πρωτόκολλο εμβολιασμού.

Επίσης να ρωτήσω, έλεγχο ακοής κ καρδιολογικό σας έχουν συστήσει;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constance_79 είπε:

Κ εμένα ανέβασε πυρετό το καημένο κ δεν είναι κ τόσο απλό, διότι εύκολα ξεφεύγει σε υψηλές τιμές και είναι επικίνδυνο. Κ άντε να δώσεις ντεπον με την σύριγγα κ να μην το φτύσει. Όπως κ η θερμομετρηση επίσης δύσκολη...

Prevenar κ εμείς αλλά κ της μηνιγγίτιδας. Αναρωτιέμαι γιατί όμως δύο μαζί. Θα σπαραξει στο κλάμα δύο φορές το ζουζούνι μου; Η γιατρός λέει αυτό είναι το πρωτόκολλο εμβολιασμού.

Επίσης να ρωτήσω, έλεγχο ακοής κ καρδιολογικό σας έχουν συστήσει;

 

Θερμομετρηση με το θερμόμετρο που το χτυπάς στο μέτωπο. Σαν αυτο που σου κανουν θερμομετρηση στα σούπερ μάρκετ. Εμεις μ αυτο το θερμόμετρο μετράμε και το γάλα του και το νερό στο μπανακι. Μεγαλη επιτυχία.

ελεγχος ακοής και ισχύων ηταν δυο απο τις 5  προαιρετικές εξετασεις που κάνανε στο μαιευτήριο. Και μας τις ζήτησε ο παιδίατρος να τις κάνουμε εκεί με 160 ευρώ.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constance_79 said:

Prevenar κ εμείς αλλά κ της μηνιγγίτιδας. Αναρωτιέμαι γιατί όμως δύο μαζί. Θα σπαραξει στο κλάμα δύο φορές το ζουζούνι μου; Η γιατρός λέει αυτό είναι το πρωτόκολλο εμβολιασμού.

Σιγουρα ειναι αυτο της μηνιγγιτιδας β; Ειναι εμβολιο που δεν γραφεται καθως δεν ειναι υποχρεωτικο απο την εθνικη επιτροπη εμβολιασμου


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Σιγουρα ειναι αυτο της μηνιγγιτιδας β; Ειναι εμβολιο που δεν γραφεται καθως δεν ειναι υποχρεωτικο απο την εθνικη επιτροπη εμβολιασμου

Ναι, είναι για την μηνιγγίτιδα κ συστήνεται,  δεν συνταγογραφειται κ έχει κόστος πέριξ των 100€.

Κ εσείς θα το κάνετε; Ελπίζω να μην ανεβάσει πυρετό, το έχω τρομερό άγχος!

Πρωτόκολλο εννοώ τη διαδικασία να γίνονται δύο δύο τα εμβόλια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constance_79 said:

Ναι, είναι για την μηνιγγίτιδα κ συστήνεται,  δεν συνταγογραφειται κ έχει κόστος πέριξ των 100€.

Κ εσείς θα το κάνετε; Ελπίζω να μην ανεβάσει πυρετό, το έχω τρομερό άγχος!

Πρωτόκολλο εννοώ τη διαδικασία να γίνονται δύο δύο τα εμβόλια. 

Δε το εχω συζητησει ακομη, θα την εωτησω απο κοντα την επομεν εβδομαδα. Μου εχουν πει παντως οτι ειναι απ τα εμβολια που πονανε και επηρρεαζουν τη διαθεση του παιδιου :shock:

αλλα οκ εγω ειμαι υπερ να το κανουμε, απλα περιμενω να τα πουμε απο κοντα για το ποτε ειναι η καταλληλη ηλικια


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμετό έχει κάνει σε καμία σας το μωρό; Έκανε τα ξημερώματα κ έχω τρελαθεί. Σημειωτέον, θηλάζει κ που κ που δίνω φόρμουλα, αν δεν προλάβω να αντλήσω,για να μην ξεχνα την τέχνικη του μπιμπερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constance_79 είπε:

Εμετό έχει κάνει σε καμία σας το μωρό; Έκανε τα ξημερώματα κ έχω τρελαθεί. Σημειωτέον, θηλάζει κ που κ που δίνω φόρμουλα, αν δεν προλάβω να αντλήσω,για να μην ξεχνα την τέχνικη του μπιμπερο.

Κοιτα εμενα κανει πολυ μεγάλες γουλιές οταν τον ρευω που θα μπορούσε να θεωρηθεί και εμετός.  χτες το πρωί αυτο που έβγαλε δεν ηταν κάτασπρο ως συνήθως αλλα και λιγο κίτρινο. Το απέδωσα στα θαλασσινά σε ποσοτητα που δεν ειχα ξαναφάει. Παντωςτις μεγαλύτερες αναγωγές τις κανειμετο ξένο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Constance_79 είπε:

Εμετό έχει κάνει σε καμία σας το μωρό; Έκανε τα ξημερώματα κ έχω τρελαθεί. Σημειωτέον, θηλάζει κ που κ που δίνω φόρμουλα, αν δεν προλάβω να αντλήσω,για να μην ξεχνα την τέχνικη του μπιμπερο.

Σου εκανε ρουκετα ή ετρεξε εμετος; σε ρωταω γιατι η μικρη μας εχει εντονη παλινδρομηση και μετα τις 40 μερες εκανε 3 μερες ρουκετες εμετο και ετσι το καταλαβαμε. Γενικα μας ειπε η παιδιατρος οτι σε ολα σχεδον τα μωρακια δεν εχει ολοκληρωθει ο σφιχτηρας στο κατωτερο οισοφαγο,οποτε και βλεπουμε επιστροφη τροφης. Ειναι πολυ λιγοτερη η ποσοτητα απ'οτι νομιζουμε. Αν στο συνεχισει μιλα μαζι της μηπως ειναι κατι,αλλο αλλα γενικα μεμονωμενα περιστατικα εως τους 12 μηνες θεωρουνται φυσιολογικα,οπου και σφιγει ο σφιχτηρας.

  • Μου αρέσει 1

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/3/2021 at 10:56 ΠΜ, Καντι είπε:

Κοιτα εμενα κανει πολυ μεγάλες γουλιές οταν τον ρευω που θα μπορούσε να θεωρηθεί και εμετός.  χτες το πρωί αυτο που έβγαλε δεν ηταν κάτασπρο ως συνήθως αλλα και λιγο κίτρινο. Το απέδωσα στα θαλασσινά σε ποσοτητα που δεν ειχα ξαναφάει. Παντωςτις μεγαλύτερες αναγωγές τις κανειμετο ξένο.

Ναι κ εμένα βγάζει κάποιες φορές μεγάλες γουλιές μετά το ρέψιμο αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι εμετός.. πάντως δεν δείχνει να τον ενοχλεί! 
Κορίτσια εσείς βάζετε τα μικρά σας να καθίσουν καθόλου; Πχ πάνω στον καναπέ η πάνω σας; Εμένα θέλει να είναι καθιστός αλλά στο ριλαξ δεν κάθεται πάνω από 5 λεπτά! Και δεν ξέρω αν επιτρέπετε να κάθετε εκτός ριλαξ 

On 16/3/2021 at 8:27 ΜΜ, pap88 είπε:

Δε το εχω συζητησει ακομη, θα την εωτησω απο κοντα την επομεν εβδομαδα. Μου εχουν πει παντως οτι ειναι απ τα εμβολια που πονανε και επηρρεαζουν τη διαθεση του παιδιου :shock:

αλλα οκ εγω ειμαι υπερ να το κανουμε, απλα περιμενω να τα πουμε απο κοντα για το ποτε ειναι η καταλληλη ηλικια

Ούτε εμάς μας είπε η παιδίατρος αυτό για αυτό το εμβόλιο.. μόνο για ένα της γαστρεντερίτιδας που μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο στο πρώτο παιδί, μόνο αν έχεις κ άλλο παιδάκι στο σπίτι κ μπορεί να σου το φέρει από το σχολείο!

On 16/3/2021 at 1:54 ΠΜ, Καντι είπε:

Θερμομετρηση με το θερμόμετρο που το χτυπάς στο μέτωπο. Σαν αυτο που σου κανουν θερμομετρηση στα σούπερ μάρκετ. Εμεις μ αυτο το θερμόμετρο μετράμε και το γάλα του και το νερό στο μπανακι. Μεγαλη επιτυχία.

ελεγχος ακοής και ισχύων ηταν δυο απο τις 5  προαιρετικές εξετασεις που κάνανε στο μαιευτήριο. Και μας τις ζήτησε ο παιδίατρος να τις κάνουμε εκεί με 160 ευρώ.

Ποιο θερμόμετρο έχεις;; Έχω έχω πάρει ένα Hartman και είναι ότι να ναι! Βγάζει την ίδια στιγμή 3 διαφορετικές θερμοκρασίες!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Ναι κ εμένα βγάζει κάποιες φορές μεγάλες γουλιές μετά το ρέψιμο αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι εμετός.. πάντως δεν δείχνει να τον ενοχλεί! 
Κορίτσια εσείς βάζετε τα μικρά σας να καθίσουν καθόλου; Πχ πάνω στον καναπέ η πάνω σας; Εμένα θέλει να είναι καθιστός αλλά στο ριλαξ δεν κάθεται πάνω από 5 λεπτά! Και δεν ξέρω αν επιτρέπετε να κάθετε εκτός ριλαξ 

Ούτε εμάς μας είπε η παιδίατρος αυτό για αυτό το εμβόλιο.. μόνο για ένα της γαστρεντερίτιδας που μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο στο πρώτο παιδί, μόνο αν έχεις κ άλλο παιδάκι στο σπίτι κ μπορεί να σου το φέρει από το σχολείο!

Ποιο θερμόμετρο έχεις;; Έχω έχω πάρει ένα Hartman και είναι ότι να ναι! Βγάζει την ίδια στιγμή 3 διαφορετικές θερμοκρασίες!!

Σίγουρα δεν τον ενοχλούν οι γουλιές.

 Για καθιστό ειναι στις απορίες μου προς τον παιδίατρο θα σας πω την Δευτέρα, στο σπίτι εκτος ριλαξ δεν τον βάζω καπου αλλα σκεφτόμουν στις βόλτες να σηκώνω το καρότσι σε καθιστή θεση, για να βλέπει καλυτερα

εχω το θερμόμετρο infrared ειναι άψογο μεχρι στιγμής.

αν θέλετε ψάξτε για βιντεάκια tummy time, ειναι οι ασκησούλες που φαντάζομαι σας ειπαν οι παιδίατροι σας, αλλα ειδα οτι τωρα που ειμαστε τριών μηνών πρεπει να κάθονται μια ώρα την μερα. Οποτε εχει διάφορες προτάσεις, εμενα το λαμόγιο σημερα γύρισε ανάσκελα δυο φορές σημερα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το κάθισμα κορίτσια ρωτάτε τον γιατρό...στον μηνιαίο έλεγχο βλέπει αν μπορεί και θα σας το πει και αυτός/ή...αν δεν μπορεί επιβαρύνει τη μέση χωρίς λόγο... το ίδιο ισχύει και για το καρεκλάκι και για το καρότσι. Όχι σε οριζόντια θέση απαραίτητα, αλλά όχι και σε καθιστή αν πει όχι ο γιατρός.

@Καντι ποια μάρκα είναι το θερμόμετρό σας; infrared λογικά είναι οι υπέρυθρες. Λέει κάποια μάρκα στο κουτί;

Για τη μηνιγγίτιδα υπάρχει και η τύπου c αν δεν κάνω λάθος που είναι στο πλαίσιο του βασικού εμβολιασμού στον χρόνο. Το άλλο της μηνιγγίτιδας έχει διάφορους συνδυασμούς ηλικιακούς για τις βασικές δόσεις και την επαναληπτική. Εμεις 13 μηνών δεν το έχουμε κάνει ακόμα, αν και ξέρω ότι η γιατρός μας το κάνει κάποια στιγμή "υποχρεωτικά".


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Ele@n είπε:

Για το κάθισμα κορίτσια ρωτάτε τον γιατρό...στον μηνιαίο έλεγχο βλέπει αν μπορεί και θα σας το πει και αυτός/ή...αν δεν μπορεί επιβαρύνει τη μέση χωρίς λόγο... το ίδιο ισχύει και για το καρεκλάκι και για το καρότσι. Όχι σε οριζόντια θέση απαραίτητα, αλλά όχι και σε καθιστή αν πει όχι ο γιατρός.

@Καντι ποια μάρκα είναι το θερμόμετρό σας; infrared λογικά είναι οι υπέρυθρες. Λέει κάποια μάρκα στο κουτί;

Για τη μηνιγγίτιδα υπάρχει και η τύπου c αν δεν κάνω λάθος που είναι στο πλαίσιο του βασικού εμβολιασμού στον χρόνο. Το άλλο της μηνιγγίτιδας έχει διάφορους συνδυασμούς ηλικιακούς για τις βασικές δόσεις και την επαναληπτική. Εμεις 13 μηνών δεν το έχουμε κάνει ακόμα, αν και ξέρω ότι η γιατρός μας το κάνει κάποια στιγμή "υποχρεωτικά".

Έτσι αναζήτησε το στο Σκρουτζ, infrared, ειναι το τρίτο στη σειρά gp300

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Έτσι αναζήτησε το στο Σκρουτζ, infrared, ειναι το τρίτο στη σειρά gp300

Να υποθέσω ότι έκανες cross check με υδραργυρικό για την ακρίβεια των θερμομετρησεων, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...