Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

γεvικα η αυχεvικη δεv κραταει παρα πολυ ωρα αυτα που μπορουv vα δουv στηv αυχεvικη δεv ειvαι τοσο περιπλοκα. Η πιο λεπτομερης εξεταση ειvαι η β επιπεδου εκει μπορουv vα δουv πολλα γιατι το μωρο ειvαι μεγαλο. 

Εγω πριv παω για αυχεvικη  ειχα καvει εvαv υπερηχο στο Ρεα κ ο γιατρος εκει ηταv πιστοποιημεvος κ για αυχεvικες κ επειδη ειχε χροvο κ ηταv μεσα κ μια μαθητευομεvη μου ειπε θα σου πω κ για τηv αυχεvικη σου κ εκειvη τηv ωρα εξηγουσε στηv αλλη κοπελα τι μετραvε σε 10 λεπτα μου ειχε πει η αυχεvικη σου θα ειvαι τελεια κ ειχε βγαλει τις μετρησεις κ μου εξηγησε κ τι βλεπουv  . Υποψιv εγω αυχεvικη θα εκαvα αλλου. Απλα θελω vα σου πω οτι ειvαι πολυ συγκεκριμεvα τα πραγματα που εξεταζουv κ αv το μωρο καθετε σωστα φαιvοvται πεvτακαθαρα.

Για τοv μαλλιγιαvvη κ εγω εχω ακουσει παvτως οτι προτειvει ευκολα αμvιοπαρακεvτηση . Γεvικα εκει vα φοβασε αv σου προτειvουv επεμβατικη εξεταση χωρις ιδιαιτερα ευρηματα. επισης αv σου βγει μια καλη αυχεvικη για vα εισαι σιγουρη καvεις κ το μη επεμβατικο τεστ το  NIpt κ μαζι με μια καλη αυχεvικη δεv εχεις vα φοβασε πολλα. 

Πολυ σωστή σε βρίσκω και το nipt το εχω στο μυαλό μου.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ανέφερα αν μου άρεσε ή όχι..είπα απλά ότι έκανε τη δουλειά του..με εστειλε ο γιατρός μου στον συγκεκριμένο για μια εξεταση κ εφοσον απάντησε σε κάθε μου ερώτηση ,μου έδωσε αντίγραφα από τις μετρήσεις κτλ κ τον είδα κ προσηλωμένο σε αυτό που κάνει, το ανέφερα.

το πως κρίνεται η φήμη κάποιου τώρα τι να πω;!πιστευω εκ του αποτελέσματος..δλδ αν δίνει σωστές διαγνώσεις κτλ..

το να μην μας αρέσει ο τρόπος ενός γιατρού το καταλαβαίνω κ να θελαμε κάποιον άλλο χαμογελαστό ,φιλικό,ομιλητικό κτλ..

ούτε ανέφερα τη γνώμη μου ως πιο αξιόπιστη.απλα εγώ έχω νια θετική γνώμη κ Εσυ μια αρνητική..

το να γράψεις εμένα δε μου άρεσε να το καταλάβω..αυτά τα Μα έκανε στη γνωστή μου αμνιο χωρίς να χρειάζεται κτλ εγώ δε τα καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να ξερουμε αν όντως χρειαζοταν η όχι..κ η λογική μου λέει ότι κανείς δε θα έθετε σε κίνδυνο μια ασθενη βάζοντας την σε μια επεμβατική θεραπεία χωρίς λόγο.

 

Δεν υπάρχει εριστικό ύφος, έντονα διατυπωμένη απορία ηταν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Πολυ σωστή σε βρίσκω και το nipt το εχω στο μυαλό μου.

Θα σου πω τα λογια της γιατρου μου που ειvαι πολυ στεvη συγγεvης κ φυσικα ειχε αvχος vα παvε ολα καλα γιατι εμειvα εγκυος στα 37.5 κ εγω. Μου ειπε αv βγει καλη η αυχεvικη παμε vα καvουμε το Nipt δεv υπαρχει καvεvας λογος vα ριψοκιvδυvεψουμε με αμvιο . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

γεvικα η αυχεvικη δεv κραταει παρα πολυ ωρα αυτα που μπορουv vα δουv στηv αυχεvικη δεv ειvαι τοσο περιπλοκα. Η πιο λεπτομερης εξεταση ειvαι η β επιπεδου εκει μπορουv vα δουv πολλα γιατι το μωρο ειvαι μεγαλο. 

Εγω πριv παω για αυχεvικη  ειχα καvει εvαv υπερηχο στο Ρεα κ ο γιατρος εκει ηταv πιστοποιημεvος κ για αυχεvικες κ επειδη ειχε χροvο κ ηταv μεσα κ μια μαθητευομεvη μου ειπε θα σου πω κ για τηv αυχεvικη σου κ εκειvη τηv ωρα εξηγουσε στηv αλλη κοπελα τι μετραvε σε 10 λεπτα μου ειχε πει η αυχεvικη σου θα ειvαι τελεια κ ειχε βγαλει τις μετρησεις κ μου εξηγησε κ τι βλεπουv  . Υποψιv εγω αυχεvικη θα εκαvα αλλου. Απλα θελω vα σου πω οτι ειvαι πολυ συγκεκριμεvα τα πραγματα που εξεταζουv κ αv το μωρο καθετε σωστα φαιvοvται πεvτακαθαρα.

Για τοv μαλλιγιαvvη κ εγω εχω ακουσει παvτως οτι προτειvει ευκολα αμvιοπαρακεvτηση . Γεvικα εκει vα φοβασε αv σου προτειvουv επεμβατικη εξεταση χωρις ιδιαιτερα ευρηματα. επισης αv σου βγει μια καλη αυχεvικη για vα εισαι σιγουρη καvεις κ το μη επεμβατικο τεστ το  NIpt κ μαζι με μια καλη αυχεvικη δεv εχεις vα φοβασε πολλα. 

Για το nipt δεν υπάρχει ομοφωνία απόψεων των γιατρών. Κι εγώ είχα διαβάσει ότι το κάνεις για να ησυχάσει το κεφάλι σου όταν έχεις καλή αυχένικη.

Έχοντας κάνει προεμφυτευτικο ήθελα να αποφύγω όπως όπως την τροφοβλάστη. Ο εξωσωματικος μου είπε ότι βάσει πρωτοκόλλων την κάνεις, αλλά με καλή αυχένικη δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις εγκυμοσύνη δεύτερη φορά. Του πρότεινα το nipt και μου είπε όχι @Καντι (σου έστειλα πμ). Αλλά και τον μαιευτήρα που ρώτησα μου είπε τζάμπα λεφτά γιατί ελέγχει λίγα.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Για το nipt δεν υπάρχει ομοφωνία απόψεων των γιατρών. Κι εγώ είχα διαβάσει ότι το κάνεις για να ησυχάσει το κεφάλι σου όταν έχεις καλή αυχένικη.

Έχοντας κάνει προεμφυτευτικο ήθελα να αποφύγω όπως όπως την τροφοβλάστη. Ο εξωσωματικος μου είπε ότι βάσει πρωτοκόλλων την κάνεις, αλλά με καλή αυχένικη δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις εγκυμοσύνη δεύτερη φορά. Του πρότεινα το nipt και μου είπε όχι @Καντι (σου έστειλα πμ). Αλλά και τον μαιευτήρα που ρώτησα μου είπε τζάμπα λεφτά γιατί ελέγχει λίγα.

Εχω μπει και εχω ψάξει  το πακέτο με 500 ευρώ ελέγχει 4-5 βασικα σύνδρομα , για ολα τα υπόλοιπα ειναι πάνω απο χιλιάρικο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Εχω μπει και εχω ψάξει  το πακέτο με 500 ευρώ ελέγχει 4-5 βασικα σύνδρομα , για ολα τα υπόλοιπα ειναι πάνω απο χιλιάρικο.

Πολλά τα λεφτά Άρη.... Δεν ξέρω... είναι θέμα προσωπικών επιλογών... Εγώ δεν θα το έκανα γιατί μετά θα με έτρωγε τι γίνεται με τα άλλα σύνδρομα... Για να καταλάβεις...όταν είχα κάνει την τροφοβλάστη βγαίνουν άμεσα τα βασικά σύνδρομα. Σε αυτά ήμαστε εντάξει. Και μας λένε όλα καλά γιατί πολύ σπάνια αν βγουν καλά τα πρώτα, δεν βγαίνουν καλά τα επόμενα. Ε, μάντεψε; Σκατα βγήκαν τα επόμενα....


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Πολλά τα λεφτά Άρη.... Δεν ξέρω... είναι θέμα προσωπικών επιλογών... Εγώ δεν θα το έκανα γιατί μετά θα με έτρωγε τι γίνεται με τα άλλα σύνδρομα... Για να καταλάβεις...όταν είχα κάνει την τροφοβλάστη βγαίνουν άμεσα τα βασικά σύνδρομα. Σε αυτά ήμαστε εντάξει. Και μας λένε όλα καλά γιατί πολύ σπάνια αν βγουν καλά τα πρώτα, δεν βγαίνουν καλά τα επόμενα. Ε, μάντεψε; Σκατα βγήκαν τα επόμενα....

Αν ειναι δυνατον!!! Να μην ξέρεις απο που θα σου έρθει!

  • Λυπημένη/-ος 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 9:55 AM, Luckypregnant42 said:

Καλησπέρα σε όλες,

θα ήθελα να μπω και εγώ στην ομάδα. Είμαι 39 στην πρώτη μου εγκυμοσύνη 10w 3d και πιθανή ημερομηνία 18/12/2020. Δεν έχω κάνει ακόμη αυχενική, θα πάω να με δει την επόμενη εβδομάδα και θα κλείσω ραντεβού. Λόγω ηλικίας θα κάνω και λήψη τροφοβλάστης... Χαίρομαι που σας βρήκα γιατί το γεγονός οτι και άλλες κοπέλες στην ηλικία μου περιμένουν μου δίνει θάρρος... Εύχομαι σε όλες να έχουμε μια καλή εγκυμοσύνη και γερά παιδάκια

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Athina28 είπε:

Το ακύρωσα το ραντεβού στον Μαλλιγιαννη!Εκλεισα στον Κούρτη!Της έκανε επίσης και αμνιοπαρακέντηση γιατί είχε βγει θετική για την νόσο sandhoff και όλα αυτά έπρεπε να γίνουν  σε εκείνη την βδομάδα γιατί αν έβγαινε το μωρό θετικό στην νόσο θα έπρεπε να το αποβάλλει..Είχαμε στην οικογένεια μας ένα παρόμοιο περιστατικό με αυτήν την νόσο και δεν ανιχνεύτηκε ούτε στην αυχενική ούτε στην β επιπέδου τότε αυτή η νόσος...Το ανηψάκι μου είχε γεννηθεί υγιέστατο και μετά τους 6 μήνες παρουσίασε προβλήματα...Όπου φτάσαμε 3 χρόνια και 2 μήνες και το μικρό είναι στην χώρα των αγγέλων!Τι να σου πω; Σκέψου το πολύ καλά γιατί πάλεψες πολύ για αυτό το μωρό που έχεις στην κοιλιτσα σου και είναι αμαρτία με τα ίδια λεφτά να μην πας σε κάποιον που θα σε ψάξει από την κορυφή ως τα νύχια!!

Ένας λόγος που το ακύρωσα ήτανε αυτός...Οι μαρτυρίες άλλων γυναικών που ανακαλύψανε αργότερα ότι δεν είναι όπως ξέρανε!!

Καλώς την tzoe!Καλααα σε γενικές γραμμές!Εσυ;;;;Καλώς ήρθες στις Μανούλες Δεκεμβρίου!!

Καλά είμαι και εγώ.. Εδώ ηρεμία!!!! Κορίτσια μου μήπως έχουμε σελίδα στο φβ; γιατί μου είναι πιο εύκολο; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες Δεκεμβρίου!!Αν και ανήκω στις μανουλες Νοεμβρίου 20 σας παρακολουθώ καμιά φορά...Εγώ αυχενική διαφάνεια έκανα στον κύριο Ιωάννη Παφίλη..Εννοείται ότι έλεγξα αν είναι πιστοποιημένος αλλά μέχρι εκεί..Δεν έχω κάποια άλλη γνώση για να τον κρίνω οπότε η άποψη μου είναι υποκειμενικη..Θα τον σύστηνα και σε εσάς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο κάθε γιατρός ταιριάζει με όλες τις γυναίκες ..Ήταν ήρεμος, επεξηγηματικός,λεπτομερής,ευγενικοτατος και διακριτικοτατος και σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε ότι βιαζόταν!Το κόστος 130 ευρώ και τα αποτελέσματα σε μια μέρα!Εννοείται φωτογραφίες και dvd και σημαντικό για τις μέρες μας...επιτρεπόταν στην εξέταση να είναι και ο άντρας μου!Έχω κλείσει ήδη εκεί και τη Β' Επιπέδου!Και τέλος να σας πω αυτό που Μ είπε και μένα ο γιατρός...όλα είναι πιθανότητες...εκείνοι σου λένε τα δεδομένα και τι επιλογές έχεις..Αυτός π αποφασίζει είναι οι γονείς αποκλειστικά!!

Καλές και τελειομηνες εγκυμοσύνες να έχετε κορίτσια!!!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

n41pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Papakι said:

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανουλες Δεκεμβρίου!!Αν και ανήκω στις μανουλες Νοεμβρίου 20 σας παρακολουθώ καμιά φορά...Εγώ αυχενική διαφάνεια έκανα στον κύριο Ιωάννη Παφίλη..Εννοείται ότι έλεγξα αν είναι πιστοποιημένος αλλά μέχρι εκεί..Δεν έχω κάποια άλλη γνώση για να τον κρίνω οπότε η άποψη μου είναι υποκειμενικη..Θα τον σύστηνα και σε εσάς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο κάθε γιατρός ταιριάζει με όλες τις γυναίκες ..Ήταν ήρεμος, επεξηγηματικός,λεπτομερής,ευγενικοτατος και διακριτικοτατος και σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε ότι βιαζόταν!Το κόστος 130 ευρώ και τα αποτελέσματα σε μια μέρα!Εννοείται φωτογραφίες και dvd και σημαντικό για τις μέρες μας...επιτρεπόταν στην εξέταση να είναι και ο άντρας μου!Έχω κλείσει ήδη εκεί και τη Β' Επιπέδου!Και τέλος να σας πω αυτό που Μ είπε και μένα ο γιατρός...όλα είναι πιθανότητες...εκείνοι σου λένε τα δεδομένα και τι επιλογές έχεις..Αυτός π αποφασίζει είναι οι γονείς αποκλειστικά!!

Καλές και τελειομηνες εγκυμοσύνες να έχετε κορίτσια!!!

Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! στην Αθήνα είναι ο γιατρός που λες; 

 

 

 

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; πότε άρχισε να φαίνεται η κοιλιά σας; γιατί δεν το έχω πει ακόμα πουθενά (εννοείται ο άντρας μου το ξέρει) και θέλω να δω πόσο καιρό με παίρνει ακόμη να το κρύβω... ήδη παρατηρώ ένα φουσκωματάκι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! στην Αθήνα είναι ο γιατρός που λες; 

 

 

 

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; πότε άρχισε να φαίνεται η κοιλιά σας; γιατί δεν το έχω πει ακόμα πουθενά (εννοείται ο άντρας μου το ξέρει) και θέλω να δω πόσο καιρό με παίρνει ακόμη να το κρύβω... ήδη παρατηρώ ένα φουσκωματάκι...

Με το καλο το μωρακι σου!!

Δεν φουσκωνει καθε μανουλα την ιδια περιοδο.. αλλα θα σου πω για μενα, οτι στο πρωτο μου παιδακι αρχισε να φαινεται αν φορουσα πχ πιο κολλητα ρουχα την 14η βδομαδα κοντα. Τωρα φαινεται ηδη και η κοιλια μου ειναι οσο ημουν 4,5 μηνων στον πρωτο!! 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2020 at 6:47 PM, Ele@n said:

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά διαβάζω όσα λέτε για την αυχενική. Κατ αρχάς θα κοιτάξετε σε όποιον πάτε να είναι πιστοποιημένος. Υπάρχει σάιτ με τα ονόματα. Δεύτερον σημασία δεν έχει η ώρα που σε έχει κάτω. Σημασία έχει η εμπειρία και το μάτι το σωστό του υπερηψιγραφιστη. Δύο εγκυμοσύνες έχω και δύο αυχενικες. Και τις δύο τις έκανα 11η βδομάδα. Όταν το οστό είναι υποπλαστικο ξέρει ο γιατρός ποτέ θα σου πει ξαναελα ή προχωρά σε τροφοβλάστη. Στην πρώτη προχώρησα άμεσα σε τροφοβλάστη. Σου κάνουν ξυλοκαινη και σε καμία περίπτωση δεν πονάει. Μπορώ αν θέλετε να σας πω τι θα νιώσετε... Τρίτον το αν κάνεις τροφοβλάστη ή αμνιο δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Έχει να κάνει με τα ευρήματα. Τώρα έκανα προεμφυτευτικο. Αν και τα πρωτόκολλα λένε κάνε αμνιο για επιβεβαίωση, εγώ ξέροντας ότι έχει ελεγχθεί και με τη σύμφωνη γνώμη μαιευτήρα και υπερηψιγραφιστη αν και είμαι 39 δεν έκανα. Ενώ την πρώτη με έστειλαν οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δεύτερη κουβέντα. 

Μην σπέρνετε τον φόβο στις εγκυουλες μας...δεν άξιζει...

Τα ονόματα αυτών που αναφέρετε δεν τα ξέρω. Αν όμως έχετε αμφιβολία μπορω να σας συστήσω υπερηχογραφιστη που είναι ο τοπ στην Αθήνα σε π.μ.

Ele@n θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις την εμπειρία σου με την τροφοβλάστη και να μου στείλεις το όνομα του υπερηχογραφιστή; Θέλω να κάνω και εγώ για να έχω μια περισσότερο ήμερη εγκυμοσύνη ... σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

Ele@n θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις την εμπειρία σου με την τροφοβλάστη και να μου στείλεις το όνομα του υπερηχογραφιστή; Θέλω να κάνω και εγώ για να έχω μια περισσότερο ήμερη εγκυμοσύνη ... σε ευχαριστώ

Σου στέλνω π.μ.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xxolga είπε:

Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! στην Αθήνα είναι ο γιατρός που λες; 

 

 

 

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; πότε άρχισε να φαίνεται η κοιλιά σας; γιατί δεν το έχω πει ακόμα πουθενά (εννοείται ο άντρας μου το ξέρει) και θέλω να δω πόσο καιρό με παίρνει ακόμη να το κρύβω... ήδη παρατηρώ ένα φουσκωματάκι...

Καλημέρα!!!Ο γιατρός που ανέφερα είναι στην Αθήνα,στο Κολωνάκι!


n41pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...