Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

να ρωτησω πως καταλαβενετε ποιο εμβολιο σας ηρθε; εμενα μου ηρθε τωρα μηνυμα για α δοση αυτη τη βδομαδα και β δοση σε 3 βδομ..αλλα δεν γραφει ποιο ειναι...το αποδεχτηκα παντως.

Απο το ποτε ειναι η δεύτερη δόση καταλαβαίνεις ποιο θα κανεις. Το fisher θα κανεις. Άντε καλη ανοσία!

 Απο περιέργεια, ποσο χρόνων εισαι;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Καντι είπε:

Απο το ποτε ειναι η δεύτερη δόση καταλαβαίνεις ποιο θα κανεις. Το fisher θα κανεις. Άντε καλη ανοσία!

 Απο περιέργεια, ποσο χρόνων εισαι;

32! ευχαριστω, επισης...αμην γιατι εχω κουραστει απιστευτα με την ολη κατασταση...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pagotoula said:

να ρωτησω πως καταλαβενετε ποιο εμβολιο σας ηρθε; εμενα μου ηρθε τωρα μηνυμα για α δοση αυτη τη βδομαδα και β δοση σε 3 βδομ..αλλα δεν γραφει ποιο ειναι...το αποδεχτηκα παντως.

Pfizer

Το συγκεκριμενο εχει 3 εβδομαδες αναμονη για τη δευτερη δοση

το μοντερνα εχει 4 εβδομαδες κ το αστρα ζενεκα 12

1 hour ago, Καντι said:

Απο το ποτε ειναι η δεύτερη δόση καταλαβαίνεις ποιο θα κανεις. Το fisher θα κανεις. Άντε καλη ανοσία!

 Απο περιέργεια, ποσο χρόνων εισαι;

Δεν ειχα δει οτι εχει κι αλλη σελιδα κ απαντησα κ εγω, χαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τι κανουν οι χειμερινές μανούλες ;

εμας έσκασε το πρώτο δοντάκι μας και ειναι πολυ κοφτερό!ο μικρός κανει σαν πιράνχας προσπαθεί απεγνωσμένα να μου δαγκώσει τα δάχτυλα ή όπου. με πετύχει!

 Το θρεφτάρι μου έξι μηνών ακριβως έφτασε 8,5 κιλά και 71 ποντους. Στέκεται στον πωπω του για λιγο και μπουσουλάει με την όπισθεν με τεντωμένα χέρια.

για πείτε τι κανουν τα παιδακια σας;

απο φαγητό τι τρώτε και ποσο;

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Καντι said:

Τι κανουν οι χειμερινές μανούλες ;

εμας έσκασε το πρώτο δοντάκι μας και ειναι πολυ κοφτερό!ο μικρός κανει σαν πιράνχας προσπαθεί απεγνωσμένα να μου δαγκώσει τα δάχτυλα ή όπου. με πετύχει!

 Το θρεφτάρι μου έξι μηνών ακριβως έφτασε 8,5 κιλά και 71 ποντους. Στέκεται στον πωπω του για λιγο και μπουσουλάει με την όπισθεν με τεντωμένα χέρια.

για πείτε τι κανουν τα παιδακια σας;

απο φαγητό τι τρώτε και ποσο;

τον γλυκο μου με το δοντακι του!! ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση!!! εγω σημερα εντοπισα το δοντακι που μολισ ξεκινησε να βγαινει και καταχαρηκα!!

εχουμε κλεισει κ εμεις τον εκτο κ ειμαστε 9300 και 72 ποντους!! κ εμενα σηκωνεται συνεχεια σαν σανιδα (χερια κατω και μυτες ποδιων και πανω ο πωπος) και φερνει συνεχεια σβουρες στο πατωμα. στη μια ακρη του χαλιου τον βαζεις, στην αλλη τον βρισκεις.

πηγαμε επισης το πρωτο μασ ταξιδι με αυτοκινητο το 3ημερο και ηταν πολυ καλα!!!!!!!! περιμενα να ειναι εφιαλτικο αλλα δεν ηταν τοσο. ειχα κουβαλησει σχεδον ολα του τα παιχνιδια κ επαιζα πισω μαζι του. καναμε και σταση και τον κοιμισα.

στην θαλασσα δεν τον εβαλα, αλλα οταν πλησιασαμε αγκαλια κοντα το νερο εβαλε κατι απιστευτα κλαματα και ετρεμε!! κακομοιρουλης μου. ελπιζω να τον ενοχλησε μονο ο ηχοσ απο τα κυματα που ηταν δυνατα και οταν παμε διακοπες να χαρει λιγο και τη θαλασσα. Του παρηγγειλα και κουβαδακια σημερα (χαχα)

απο φαγητο ειμαστε στα δυο γευματα - φρουτοκρεμα το πρωι (κανω συνδιασμους με μηλο, μπανανα, αχλαδι, πορτοκαλι, μανγκο και αβοκαντο). το μεσημερι τρωμε καθε μερα μοσχαρακι μαζι με γλυκοπατατα πατατα καροτο και κολοκυθι. εσεις τι τρωτε?

στα νεα του υπνου, εμενα ακομη ξυπναει. ακομη κ μετα το μπουκαλι του ξυπναει μαξ στο τριωρο και τον παιρνω συνηθως αγκαλια οπου κανουμε πλαγιο θηλασμο και υπνο ταυτοχρονα!! 

για πειτε εσεις αλλα νεακια - δραστηριοτητες, μπανια κτλπ  :wub:

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!Εμεις σε λιγες μερες θα κλεισουμε τον 6ο μηνα! Με σχεδον αποκλειστικο θηλασμο (δινω βραδυ μονο συμπληρωμα για να μας πιασει ο καλος υπνος), ειμαστε 7,500 kg και 66 ποντους. Λιγο πετιτ δηλαδη! Μπουσουλαμε με την οπισθεν μονο. Στις στερεες δεν μπηκαμε ακομα. Η παιδιατρος ειπε να κλεισουμε κ τον 6ο μηνα.Αν κ βλεπω οτι ολες αρχιζουν νωριτερα… Απο ομιλια, εχουμε ακομα ιδιαιτερη αγαπη στα φωνηντα. Αααα, ιιιι, εεε. Α, και στο γκου. Απο μαμαμα ή μπαμπαμπα τιποτα. Κ αρχιζω να αγχωνομαι λιγο…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Lou_ είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Εμεις σε λιγες μερες θα κλεισουμε τον 6ο μηνα! Με σχεδον αποκλειστικο θηλασμο (δινω βραδυ μονο συμπληρωμα για να μας πιασει ο καλος υπνος), ειμαστε 7,500 kg και 66 ποντους. Λιγο πετιτ δηλαδη! Μπουσουλαμε με την οπισθεν μονο. Στις στερεες δεν μπηκαμε ακομα. Η παιδιατρος ειπε να κλεισουμε κ τον 6ο μηνα.Αν κ βλεπω οτι ολες αρχιζουν νωριτερα… Απο ομιλια, εχουμε ακομα ιδιαιτερη αγαπη στα φωνηντα. Αααα, ιιιι, εεε. Α, και στο γκου. Απο μαμαμα ή μπαμπαμπα τιποτα. Κ αρχιζω να αγχωνομαι λιγο…

Όχι ρε τι μαμά και μπαμπά ειναι πολυ νωρίς! Εγω προσπαθώ να τον κανω να χαιρετάει κι ακομα δεν.  Εμεις την πρώτη κρέμα την βάλαμε πέντε μηνών και 10 ημερών και μας πηρε πολλές μερες για να μπουν ολα.

21 ώρες πρίν, pap88 είπε:

τον γλυκο μου με το δοντακι του!! ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση!!! εγω σημερα εντοπισα το δοντακι που μολισ ξεκινησε να βγαινει και καταχαρηκα!!

εχουμε κλεισει κ εμεις τον εκτο κ ειμαστε 9300 και 72 ποντους!! κ εμενα σηκωνεται συνεχεια σαν σανιδα (χερια κατω και μυτες ποδιων και πανω ο πωπος) και φερνει συνεχεια σβουρες στο πατωμα. στη μια ακρη του χαλιου τον βαζεις, στην αλλη τον βρισκεις.

πηγαμε επισης το πρωτο μασ ταξιδι με αυτοκινητο το 3ημερο και ηταν πολυ καλα!!!!!!!! περιμενα να ειναι εφιαλτικο αλλα δεν ηταν τοσο. ειχα κουβαλησει σχεδον ολα του τα παιχνιδια κ επαιζα πισω μαζι του. καναμε και σταση και τον κοιμισα.

στην θαλασσα δεν τον εβαλα, αλλα οταν πλησιασαμε αγκαλια κοντα το νερο εβαλε κατι απιστευτα κλαματα και ετρεμε!! κακομοιρουλης μου. ελπιζω να τον ενοχλησε μονο ο ηχοσ απο τα κυματα που ηταν δυνατα και οταν παμε διακοπες να χαρει λιγο και τη θαλασσα. Του παρηγγειλα και κουβαδακια σημερα (χαχα)

απο φαγητο ειμαστε στα δυο γευματα - φρουτοκρεμα το πρωι (κανω συνδιασμους με μηλο, μπανανα, αχλαδι, πορτοκαλι, μανγκο και αβοκαντο). το μεσημερι τρωμε καθε μερα μοσχαρακι μαζι με γλυκοπατατα πατατα καροτο και κολοκυθι. εσεις τι τρωτε?

στα νεα του υπνου, εμενα ακομη ξυπναει. ακομη κ μετα το μπουκαλι του ξυπναει μαξ στο τριωρο και τον παιρνω συνηθως αγκαλια οπου κανουμε πλαγιο θηλασμο και υπνο ταυτοχρονα!! 

για πειτε εσεις αλλα νεακια - δραστηριοτητες, μπανια κτλπ  :wub:

Εχετε μπουτακια αξιοθαύμαστα οπως καταλαβαινω!!!

ασε αυτο με το χαλι, δεν ειναι να τον αφηνω πλεον τον βρίσκω στα πλακάκια και το γυμναστήριο να τον εχει καλύψει. Πολυ ζωηρός!

επισης καναμε τρίωρο ταξίδι , στο πήγαινε πλανταξε και πολυ κακώς τον έβγαζα να ηρεμήσει λιγο και ξανά απο την αρχη, στην επιστροφή τον ειχα αφήσει άυπνο και ξεράθηκε σε όλη την διαδρομή. Προβληματίζομαι τι ταξίδια θα κάνουμε.

 Ανυπομονώ να τον παμε θάλασσα να δω αντιδράσεις, στο μπανακι παντως δημιουργεί μόνος του το κύμα και μας κανει λούτσα!

εξαιρετικη ιδέα το Μαγκί και το αβοκάντο! Ηθελα να του βάλω αβοκάντο αλλα δεν ήξερα που. Επιπλεον απο φρούτα κεράσι , ροδάκινα, βερίκοκα και πεπόνι. Αρνείται την κρέμα που εχει μήλο. Κι εγω το σιχαίνομαι.

 Απο μεσημεριανο ο γιατρος μας ειπε δυο μερες μοσχάρι, δυο μερες κοτόπουλο, δυο χωρις κρέας οποτε με εχει βολέψει πολυ του μαγειρεύω και για την επόμενη. Τωρα μου ειπε να αρχίσω ζυμαρικά με αστρακι, όπου έβγαλα την πατάτα. Επιπλεον βάζω λεμόνι ή ντομάτα. Γενικως δεν τρελαίνεται τρώει στην αρχη με προθυμία και μετα αηδιάζει. Καταφέρνει απο 80 έως 100 γραμμάρια.

 Το απογευμα που εχουμε βρώμη ή κεχρί ή dinkel τρώει 150-180.

με τον ύπνο ξυπνάει παρά πολυ συχνά! Χάνω το μέτρημα τις μισές φορές σηκώνομαι τον θηλαζω ή τον κουνάω και ξανά στο λίκνο και συνήθως κατα τις 5 τον θηλαζω στο κρεβάτι μας και κοιμόμαστε μαζι.

τωρα που εχει ζέστη εχουμε κλειστεί μεσα. 

Σκεφτομουν για τα Gymboree εχει καμια σας άποψη, θα παρω ενα τηλεφωνο αν και δεν ξερω τωρα με τον κοβιντ αν λειτουργούν.

με το εμβολιο της μηνιγγίτιδας τι θα κάνετε;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!Το μωράκι μου είναι 5,5 μηνών!Μεχρι τον 5ο θήλαζα αποκλειστικά αλλά επειδή ξεκίνησα δουλειά τώρα του δίνω και ξένο αλλά επειδή γενικά του αρέσει το μπιμπερό το δικό μου κόβεται σιγά σιγά...αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής .Έχει 2 μέρες που με το ζόρι να πιει 30μλ γάλα εκεί που ρούφαγε 90-120 κ κρέμα τρώει την μισή...λέτε να είναι από την ζέστη;αλλ έχουμε κλιματιστικό στο σπίτι...τα δικά σας περάσανε τέτοια φάση;Να ανησυχήσω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marialena123 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας!Το μωράκι μου είναι 5,5 μηνών!Μεχρι τον 5ο θήλαζα αποκλειστικά αλλά επειδή ξεκίνησα δουλειά τώρα του δίνω και ξένο αλλά επειδή γενικά του αρέσει το μπιμπερό το δικό μου κόβεται σιγά σιγά...αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής .Έχει 2 μέρες που με το ζόρι να πιει 30μλ γάλα εκεί που ρούφαγε 90-120 κ κρέμα τρώει την μισή...λέτε να είναι από την ζέστη;αλλ έχουμε κλιματιστικό στο σπίτι...τα δικά σας περάσανε τέτοια φάση;Να ανησυχήσω;

Μωρε για το γάλα δεν ξερω να σου πω, τωρα για την κρέμα κι εμενα άλλες φορές τρώει περισσότερο άλλες λιγότερο. Δεν εχεις ζυγαριά να το τσεκάρεις;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Καντι είπε:

Μωρε για το γάλα δεν ξερω να σου πω, τωρα για την κρέμα κι εμενα άλλες φορές τρώει περισσότερο άλλες λιγότερο. Δεν εχεις ζυγαριά να το τσεκάρεις;

Οχι δεν έχω ,όλοι τον λένε τροφαντουλη πάντως θα ρωτήσω και την παιδίατρο γιατί δεν ξέρω το επαθε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 6/23/2021 at 5:49 PM, Lou_ said:

Καλησπερα κοριτσια!Εμεις σε λιγες μερες θα κλεισουμε τον 6ο μηνα! Με σχεδον αποκλειστικο θηλασμο (δινω βραδυ μονο συμπληρωμα για να μας πιασει ο καλος υπνος), ειμαστε 7,500 kg και 66 ποντους. Λιγο πετιτ δηλαδη! Μπουσουλαμε με την οπισθεν μονο. Στις στερεες δεν μπηκαμε ακομα. Η παιδιατρος ειπε να κλεισουμε κ τον 6ο μηνα.Αν κ βλεπω οτι ολες αρχιζουν νωριτερα… Απο ομιλια, εχουμε ακομα ιδιαιτερη αγαπη στα φωνηντα. Αααα, ιιιι, εεε. Α, και στο γκου. Απο μαμαμα ή μπαμπαμπα τιποτα. Κ αρχιζω να αγχωνομαι λιγο…

και εγω νομιζω οτι τα μαμαμα μπαμπαμπα αργουν λιγο... θα περιμενα κατα τον ενατο. ρωτα και την παιδιατρο - εμενα καθε φορα που

τη βλεπω μου λεει τι να αναμενω ή τι καταφερνει να κανει ο μικρος και αυτου του τυπου η ομιλια δεν ειναι μεσα..

 

On 6/24/2021 at 8:56 AM, Καντι said:

Επιπλεον απο φρούτα κεράσι , ροδάκινα, βερίκοκα και πεπόνι.

 

εχω δοκιμασει μονο το πεπονι!! θα προσθεσω κ τετοια! 

το ζυμαρικο εννοεις αλεσμενο οτι το προσθετεις?? ενδιαφερον... εμεις θα βαλουμε γιαουρτι τωρα για 3ο γευμα

γενικα εχει μειωθει και η παραγωγη μου και σιγα σιγα προσπαθω να αποθηλασω. μες τη νυχτα  βεβαια δε ξερω πως θα παρηγοριεται αλλα σιγα σιγα θα συνηθισει... καντι μου και εμεις με τον υπνο οπως τα περιγραφεις! μπορω να πω οτι εγω τον παιρνω και νωριτερα στο κρεβατι. ειναι παντως πιο ξεκουραστο κ για εμενα να τον παιρνω αγκαλια κ να τον θηλαζω πλαγια και να κοιμομαστε μαζι

το εμβολιο της μηνιγγιτιδας θα το κανουμε τον Σεπτεμβρη τελικα. εσεις? λενε οτι κανει πυρετο στα μικρουλια γενικα

υπο κανονικες συνθηκες θα τον πηγαινα κ εγω gymboree - τα πηγαινε η αδερφη μου παλιοτερα τα δικα της κα ιτους αρεσε πολυ.. τωρα να πω την αληθεια φοβαμαι σε οποιονδηποτε εσωτερικο χωρο

πωπω σημερα εχουμε ηδη πεθανει απ τη ζεστη. τον βγαζω νωρις το πρωι βολτιτσα αλλα ολη μερα πηζει το παιδακι στο σπιτι

 

 

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, pap88 είπε:

και εγω νομιζω οτι τα μαμαμα μπαμπαμπα αργουν λιγο... θα περιμενα κατα τον ενατο. ρωτα και την παιδιατρο - εμενα καθε φορα που

τη βλεπω μου λεει τι να αναμενω ή τι καταφερνει να κανει ο μικρος και αυτου του τυπου η ομιλια δεν ειναι μεσα..

 

 

εχω δοκιμασει μονο το πεπονι!! θα προσθεσω κ τετοια! 

το ζυμαρικο εννοεις αλεσμενο οτι το προσθετεις?? ενδιαφερον... εμεις θα βαλουμε γιαουρτι τωρα για 3ο γευμα

γενικα εχει μειωθει και η παραγωγη μου και σιγα σιγα προσπαθω να αποθηλασω. μες τη νυχτα  βεβαια δε ξερω πως θα παρηγοριεται αλλα σιγα σιγα θα συνηθισει... καντι μου και εμεις με τον υπνο οπως τα περιγραφεις! μπορω να πω οτι εγω τον παιρνω και νωριτερα στο κρεβατι. ειναι παντως πιο ξεκουραστο κ για εμενα να τον παιρνω αγκαλια κ να τον θηλαζω πλαγια και να κοιμομαστε μαζι

το εμβολιο της μηνιγγιτιδας θα το κανουμε τον Σεπτεμβρη τελικα. εσεις? λενε οτι κανει πυρετο στα μικρουλια γενικα

υπο κανονικες συνθηκες θα τον πηγαινα κ εγω gymboree - τα πηγαινε η αδερφη μου παλιοτερα τα δικα της κα ιτους αρεσε πολυ.. τωρα να πω την αληθεια φοβαμαι σε οποιονδηποτε εσωτερικο χωρο

πωπω σημερα εχουμε ηδη πεθανει απ τη ζεστη. τον βγαζω νωρις το πρωι βολτιτσα αλλα ολη μερα πηζει το παιδακι στο σπιτι

 

 

Ναι αλεσμένο το ζυμαρικό αντί να βράσω πχ πατάτα με το καρότο και το κολοκύθι βάζω το αστρακι κι ολα στο μπλέντερ.

ακριβως αυτο για τον ύπνο για την δίκη μου ξεκουραση τον παίρνω, στο λίκνο ειναι ακομα, ουτε λόγος για το δωμάτιο του.

 Εχουμε της ηπατίτιδας αυτόν τον μήνα , για της μηνιγγίτιδας δεν ξερω ποτε θα μας πει , φαντάζομαι μετα τις διακοπές.

ασε αυτές τις μερες εχουμε σκασει όχι απο την ζέστη αφου το κλιματιστικό δουλεύει μερα νύχτα στους 26, αλλα απο την κλεισούρα. Δεν αλλάζει παραστάσεις κι ο μικρός και δεν κουράζεται. Κοιμόταν λιγο και στο καρότσι τωρα το μάτι γαρίδα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Η μικρή μας είναι 6,5 μηνών περίπου, 8.800 kg και έχουμε κάνει αρκετά λαχανικά εισαγωγή ( προτιμά σπανάκι, μπρόκολο, μοσχαρι). Από φρούτα λιγότερα μιας και δεν βλέπω να τα προτιμά ( μπανάνα ούτε να την δεί!). Επιλέγω αχλάδι, πεπόνι, μάνγκο και τωρα θα δοκιμάσω κεράσια. Ρυζόκρεμα τρελένεται και στην φρουτόκρεμα προσθέτω βρώμη για δυσκοιλιότητα. Γάλα άλλες φορες ζητάει πολύ, άλλες μου κάνει νερά. Γενικά δεν την πιέζω, όσο θέλει λόγω ζέστης και εμφάνισης δοντιών.

Σήμερα κάθισε μόνη της στον πωπώ και γελούσαμε με τον μπαμπά της σαν παιδάκια. Μπουσουλιγμα, βαρελάκι κτλ δεν θέλει αν και έχουμε παρατηρήσει οτι μπορεί. Προσπαθεί να σηκώθει απο την στάση μπουσούλιγμα όρθια...η παιδίατρος την Πέμπτη μας ενημέρωσε θα περπατήσει πολύ γρήγορα να μην περιμένουμε μπουσούλιγμα....

Γενικά λατρεύει τον υπνο και μόνο όταν την ενοχλεί κάτι θα έχει γκρίνια. Κατά τα άλλα η μόνη δυσκολία θέλει μόνιμα παρέα δίπλα της και κοιμάται ακόμα στο κρέβατι μας. Αν και μετακομίσαμε σε μεγαλύτερο σπίτι, δεν θέλει με τίποτα το δωμάτιο της και το κρεβάτι της. Νομίζω θέλει χρόνο να προσαρμοστεί.

Θάλασσα την βάλαμε λίγο και δεν ήθελε να βγεί. Το λατρεύει το νερό!

  • Μου αρέσει 2

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Η μικρή μας είναι 6,5 μηνών περίπου, 8.800 kg και έχουμε κάνει αρκετά λαχανικά εισαγωγή ( προτιμά σπανάκι, μπρόκολο, μοσχαρι). Από φρούτα λιγότερα μιας και δεν βλέπω να τα προτιμά ( μπανάνα ούτε να την δεί!). Επιλέγω αχλάδι, πεπόνι, μάνγκο και τωρα θα δοκιμάσω κεράσια. Ρυζόκρεμα τρελένεται και στην φρουτόκρεμα προσθέτω βρώμη για δυσκοιλιότητα. Γάλα άλλες φορες ζητάει πολύ, άλλες μου κάνει νερά. Γενικά δεν την πιέζω, όσο θέλει λόγω ζέστης και εμφάνισης δοντιών.

Σήμερα κάθισε μόνη της στον πωπώ και γελούσαμε με τον μπαμπά της σαν παιδάκια. Μπουσουλιγμα, βαρελάκι κτλ δεν θέλει αν και έχουμε παρατηρήσει οτι μπορεί. Προσπαθεί να σηκώθει απο την στάση μπουσούλιγμα όρθια...η παιδίατρος την Πέμπτη μας ενημέρωσε θα περπατήσει πολύ γρήγορα να μην περιμένουμε μπουσούλιγμα....

Γενικά λατρεύει τον υπνο και μόνο όταν την ενοχλεί κάτι θα έχει γκρίνια. Κατά τα άλλα η μόνη δυσκολία θέλει μόνιμα παρέα δίπλα της και κοιμάται ακόμα στο κρέβατι μας. Αν και μετακομίσαμε σε μεγαλύτερο σπίτι, δεν θέλει με τίποτα το δωμάτιο της και το κρεβάτι της. Νομίζω θέλει χρόνο να προσαρμοστεί.

Θάλασσα την βάλαμε λίγο και δεν ήθελε να βγεί. Το λατρεύει το νερό!

Μπρόκολο και σπανάκι ακομα δεν εβαλα. Αυριο λέω να φτιάξω αρακά ή φασολάκια με το μοσχάρι.

 Σημερα του εφτιαξα αβοκάντο, πεπόνι, ροδάκινο, δαμάσκηνο ξετρελάθηκε!

εμενα εχει δυο εβδομάδες που κάθεται στον πωπω του και μου λύθηκαν καπως τα χέρια παίζει με τα παιχνιδάκια του.

 Για μποσουλημα δεν τον βλέπω,τεντώνει τα χέρια  του , τα πόδια τα εχει κολλημένα στο πάτωμα και σέρνεται  προς τα πίσω.

 Θάλασσα μου φαίνεται ταλαιπωρία να τον πάω κλαίει παρά πολυ στο αυτοκίνητο.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ranial83 said:

Καλησπέρα κορίτσια. Η μικρή μας είναι 6,5 μηνών περίπου, 8.800 kg και έχουμε κάνει αρκετά λαχανικά εισαγωγή ( προτιμά σπανάκι, μπρόκολο, μοσχαρι). Από φρούτα λιγότερα μιας και δεν βλέπω να τα προτιμά ( μπανάνα ούτε να την δεί!). Επιλέγω αχλάδι, πεπόνι, μάνγκο και τωρα θα δοκιμάσω κεράσια. Ρυζόκρεμα τρελένεται και στην φρουτόκρεμα προσθέτω βρώμη για δυσκοιλιότητα. Γάλα άλλες φορες ζητάει πολύ, άλλες μου κάνει νερά. Γενικά δεν την πιέζω, όσο θέλει λόγω ζέστης και εμφάνισης δοντιών.

Σήμερα κάθισε μόνη της στον πωπώ και γελούσαμε με τον μπαμπά της σαν παιδάκια. Μπουσουλιγμα, βαρελάκι κτλ δεν θέλει αν και έχουμε παρατηρήσει οτι μπορεί. Προσπαθεί να σηκώθει απο την στάση μπουσούλιγμα όρθια...η παιδίατρος την Πέμπτη μας ενημέρωσε θα περπατήσει πολύ γρήγορα να μην περιμένουμε μπουσούλιγμα....

Γενικά λατρεύει τον υπνο και μόνο όταν την ενοχλεί κάτι θα έχει γκρίνια. Κατά τα άλλα η μόνη δυσκολία θέλει μόνιμα παρέα δίπλα της και κοιμάται ακόμα στο κρέβατι μας. Αν και μετακομίσαμε σε μεγαλύτερο σπίτι, δεν θέλει με τίποτα το δωμάτιο της και το κρεβάτι της. Νομίζω θέλει χρόνο να προσαρμοστεί.

Θάλασσα την βάλαμε λίγο και δεν ήθελε να βγεί. Το λατρεύει το νερό!

μπραβο η μπουμπουκα σου!!! πολυ καλη!! τελειο που λατρευει και το νερακι - ελπιζω κ ο δικος μας να το αγαπησει!

 

15 hours ago, Καντι said:

Μπρόκολο και σπανάκι ακομα δεν εβαλα. Αυριο λέω να φτιάξω αρακά ή φασολάκια με το μοσχάρι.

 Σημερα του εφτιαξα αβοκάντο, πεπόνι, ροδάκινο, δαμάσκηνο ξετρελάθηκε!

εμενα εχει δυο εβδομάδες που κάθεται στον πωπω του και μου λύθηκαν καπως τα χέρια παίζει με τα παιχνιδάκια του.

 Για μποσουλημα δεν τον βλέπω,τεντώνει τα χέρια  του , τα πόδια τα εχει κολλημένα στο πάτωμα και σέρνεται  προς τα πίσω.

 Θάλασσα μου φαίνεται ταλαιπωρία να τον πάω κλαίει παρά πολυ στο αυτοκίνητο.

μου ειπαν κ εμενα για φασολακια και ακουγεται πολυ καλη ιδεα!! το δοκιμασες?

ασχετο - δαμασκηνο φρεσκο? ή αποξηραμενο? - λοιπον εγω του εδωσα δυο μερες γιαουρτι για απογευματινο... μια κουταλιτσα καθε φορα. και τις δυο φορες μου εκανε κατευθειαν εμετο!!! τυπου αηδιασε.... μου ειπε η παιδιατρος σημερα να του αφησω το γιαουρτι για τωρα και να του δινω για 3ο γευμα το ιδιο με το μεσημερι. μεχρι τωρα τον θηλαζα.

κ εμενα καθεται πωπο αν και προτιμα να ειναι μπρουμυτα και να σηκωνεται ειτε σε τραπεζακι ειτε σανιδα κ να προσπαθει να μπουσουλησει. πολυ πλακα

κ εμεις θαλασσα στις διακοπες μονο.. εδω μου φαινεται βασανιστικο να τον παμε για μπανιο

 

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...