Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      περιμένουμε τον ανδρολογο να μας παρει αλλα είχε πει οτι σε μερικούς δεν ανεβαίνουν τα επίπεδα παρόλο που παίρνουν συμπληρώματα. έχω αγωνία.. έχουμε πολυ κακή μορφολογία.

      Στην μικρογονιμοποιηση δεν βρίσκουν κάποιο καλό σπερματοζωάριο ;

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, xxolga είπε:

Γειά σας κορίτσια! καλώς ήρθατε... καλές εγκυμοσύνες σε όλες μας!

να σας ρωτήσω κάτι.. συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου πότε ξεκινούν να δίνουν οι γιατροί; είμαι 13w4d και δεν μου είπε κάτι ακόμη... Εσείς ξεκινήσατε να παίρνετε;

Εγω τον σίδηρο τον έπαιρνα απο πριν να μείνω εγκυος, οποτε τον συνεχίζω κανονικά. Για μαγνήσιο και ασβέστιο ομως δεν μου έχουν πει κατι.

 Ολγα μου με την αυχενική σου τι εγινε, ολα καλα με τον τροφοβλαστη ετσι;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι said:

Εγω τον σίδηρο τον έπαιρνα απο πριν να μείνω εγκυος, οποτε τον συνεχίζω κανονικά. Για μαγνήσιο και ασβέστιο ομως δεν μου έχουν πει κατι.

 Ολγα μου με την αυχενική σου τι εγινε, ολα καλα με τον τροφοβλαστη ετσι;

Κάντι δεν έχω πάρει ακόμη αποτελέσματα και περίμένω. Μόνο για την κυστική ίνωση βγήκε η πιο κοινή μετάλλαξη και δεν έχει... Η αυχενική ήταν πολύ καλή! Ελπίζω να βγουν και τα υπόλοιπα καλά και να ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

Κάντι δεν έχω πάρει ακόμη αποτελέσματα και περίμένω. Μόνο για την κυστική ίνωση βγήκε η πιο κοινή μετάλλαξη και δεν έχει... Η αυχενική ήταν πολύ καλή! Ελπίζω να βγουν και τα υπόλοιπα καλά και να ηρεμήσω...

Ιιιι ακομα; Φαντάζομαι την αγωνία σου, εγω περιμενω απο χτες την αιματολογική κι εχω εκνευριστεί. Ποτε σου ειπαν οτι προβλέπεται να τα πάρετε;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι said:

Ιιιι ακομα; Φαντάζομαι την αγωνία σου, εγω περιμενω απο χτες την αιματολογική κι εχω εκνευριστεί. Ποτε σου ειπαν οτι προβλέπεται να τα πάρετε;

O μοριακός θα βγει σχετικά γρήγορα νομίζω αλλά ο έλεγχος εξονίων θέλει 15 ημέρες από τη λήψη (μεσολάβησε και 3ημερο...) οπότε ελπίζω στις 26... Η αγωνία που έχω δεν περιγράφεται .. τί να σου πω.... επίσης δεν το έχω πει πουθενά... μόνο ο συντροφός μου το ξέρει αλλά λείπει...οπότε φαντάζεσαι...Ελπίζω να μην καθυστερήσουν και άλλο τα αποτελέσματα γιατί έχω αρχίσει ήδη να φαίνομαι και δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να το κρύβω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

O μοριακός θα βγει σχετικά γρήγορα νομίζω αλλά ο έλεγχος εξονίων θέλει 15 ημέρες από τη λήψη (μεσολάβησε και 3ημερο...) οπότε ελπίζω στις 26... Η αγωνία που έχω δεν περιγράφεται .. τί να σου πω.... επίσης δεν το έχω πει πουθενά... μόνο ο συντροφός μου το ξέρει αλλά λείπει...οπότε φαντάζεσαι...Ελπίζω να μην καθυστερήσουν και άλλο τα αποτελέσματα γιατί έχω αρχίσει ήδη να φαίνομαι και δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να το κρύβω...

Φαντάζομαι κι εγω το ίδιο. Υπομονη 10 μερες ειναι θα περάσουν.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xxolga είπε:

Γειά σας κορίτσια! καλώς ήρθατε... καλές εγκυμοσύνες σε όλες μας!

να σας ρωτήσω κάτι.. συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου πότε ξεκινούν να δίνουν οι γιατροί; είμαι 13w4d και δεν μου είπε κάτι ακόμη... Εσείς ξεκινήσατε να παίρνετε;

Καλημέρα κοριτσι μου κ εγω είμαι 13w3d και ξεκίνησα χθες ασβέστιο κ σίδηρο μαγνήσιο μου είχε δώσει από την αρχή .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria95 said:

Καλημέρα κοριτσι μου κ εγω είμαι 13w3d και ξεκίνησα χθες ασβέστιο κ σίδηρο μαγνήσιο μου είχε δώσει από την αρχή .

ωωω... ευχαριστώ για την απάντηση....θα πάρω ένα τηλ τον γιατρό αν είναι να τον ρωτήσω....Κοίτα πόσο κοντά είμαστε στις ημέρες.... μακάρι να πάνε όλα καλά να το πάμε παρέα μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

ωωω... ευχαριστώ για την απάντηση....θα πάρω ένα τηλ τον γιατρό αν είναι να τον ρωτήσω....Κοίτα πόσο κοντά είμαστε στις ημέρες.... μακάρι να πάνε όλα καλά να το πάμε παρέα μέχρι το τέλος!

Εγω είχα ραντεβού για υπέρηχο τη δευτερα κ γι αυτο μ τα έδωσε ...ναιιι μια μέρα διαφορά ...μακάρι ...!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά! Αρχικά εύχομαι σε όλες τελειόμηνες κ όμορφες εγκυμοσύνες!

Να σας πω ότι εγώ είμαι mommy to be τον Ιανουάριο 2020, κ είναι η πρώτη μου φορά οπότε καταλαβαίνετε την ασχετοσύνη μου.. Σας παρακολουθώ γιατί έχουμε πολύ κοντινά συμπτώματα κ ανυσηχίες, μόνο ένας μήνας μας χωρίζει κ εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Βοηθήστε με λοιπόν με τις απορίες μου παρακαλώ! Ζω στο εξωτερικό, στην Ολλανδία συγκεκριμένα, είμαι 9 εβδομάδων κ είμαι 28 χρονών κ μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχα τον πρώτο υπέρυχο λέγοντας μου ότι όλα φανονται τέλεια κτλ αλλά χωρίς να ακούσουμε καρδούλα (περίεργο μου φάνηκε αλλά τεσπα), και συζητούσαμε για μελοντικές ξετάσεις. Στο επόμενο ραντεβού θα είμαι 11,5 εβδομάδων κ μου είπαν μετά από αυτό θα πρέπει να κάνω εγώ κάποιες εξετάσεις αίματος κ σε περίπτωση που θέλω μπορώ να κάνω κ κάποιες επιπλέον για να δούμε εάν υπάρχει καμία πιθανότητα για σύνδρομο, μου είπαν έχω δύο επιλογές, το NIPT κ ένα άλλο Combination test, μου λένε πιο ακριβές είναι το NIPT, σε περίπτωση που κάνεις το άλλο κ δεν είναι κάτι ξεκάθαρο θα πρέπει να ξαναδώσεις αίμα για να κάνεις το NIPT. Εγώ θέλω να γνωρίζω οπότε θα το κάνω. Τι άλλες επιλογές έχω κ εσείς τι κάνατε? Ουσιαστικά αυτός ο υπέρυχος θα είναι η Α επιπέδου σωστά?


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια μου γλυκά! Αρχικά εύχομαι σε όλες τελειόμηνες κ όμορφες εγκυμοσύνες!

Να σας πω ότι εγώ είμαι mommy to be τον Ιανουάριο 2020, κ είναι η πρώτη μου φορά οπότε καταλαβαίνετε την ασχετοσύνη μου.. Σας παρακολουθώ γιατί έχουμε πολύ κοντινά συμπτώματα κ ανυσηχίες, μόνο ένας μήνας μας χωρίζει κ εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Βοηθήστε με λοιπόν με τις απορίες μου παρακαλώ! Ζω στο εξωτερικό, στην Ολλανδία συγκεκριμένα, είμαι 9 εβδομάδων κ είμαι 28 χρονών κ μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχα τον πρώτο υπέρυχο λέγοντας μου ότι όλα φανονται τέλεια κτλ αλλά χωρίς να ακούσουμε καρδούλα (περίεργο μου φάνηκε αλλά τεσπα), και συζητούσαμε για μελοντικές ξετάσεις. Στο επόμενο ραντεβού θα είμαι 11,5 εβδομάδων κ μου είπαν μετά από αυτό θα πρέπει να κάνω εγώ κάποιες εξετάσεις αίματος κ σε περίπτωση που θέλω μπορώ να κάνω κ κάποιες επιπλέον για να δούμε εάν υπάρχει καμία πιθανότητα για σύνδρομο, μου είπαν έχω δύο επιλογές, το NIPT κ ένα άλλο Combination test, μου λένε πιο ακριβές είναι το NIPT, σε περίπτωση που κάνεις το άλλο κ δεν είναι κάτι ξεκάθαρο θα πρέπει να ξαναδώσεις αίμα για να κάνεις το NIPT. Εγώ θέλω να γνωρίζω οπότε θα το κάνω. Τι άλλες επιλογές έχω κ εσείς τι κάνατε? Ουσιαστικά αυτός ο υπέρυχος θα είναι η Α επιπέδου σωστά?

Εγω στις 5w 5d δεν άκουσα καρδούλα, ακούστηκε στις 6w 5d. Παίζει νομιζω πολυ ρόλο ποτε θα ακουστεί η καρδια το μηχάνημα που χρησιμοποιεί ο γιατρος.

Στην Ελλάδα το nipt ειναι το πιο διαδεδομένο και το συστήνουν ανάλογα με τα ευρήματα. Εγω περιμενω ακομα τις αιματολογικές για να γίνει ο συνδυασμός με τον υπέρηχο. Λογικά πρώτα παιρνεις τα αποτελέσματα και μετα σε κατευθύνουν. Πιο αξιόπιστη ειναι σίγουρα η λήψη τροφοβλαστη και βλέπει για ολα τα σύνδρομα νομιζω και κοστίζει οσο το nipt μονο για τα τρία σύνδρομα. Με ενα μικρο ρίσκο βεβαια να πάρει μικρόβιο.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/6/2020 at 6:13 ΜΜ, nanoula90 είπε:

Να σαι καλα κοριτσι μου, επισης, μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!! Οσον αφορα το φυλο, εξαρταται απο την θεση που θα εχει το παιδι και επισης αν ειναι αγορι συνηθως φαινεται πιο ευκολα ηδη απο την αυχενικη. Εμενα στο πρωτο μου παιδακι, ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη μου ειπε με 100% σιγουρια οτι ειναι αγορι! Δεν αφησε περιθωριο αμφισβητησης δηλαδη. Ημουν 11+5 οταν την ειχα κανει. Κ επεσε μεσα. 

Αλλα εννοειται πως αυτο ειναι απλα περιεργεια, το τι θα ειναι δεν μας νοιαζει, μονο να ειναι καλα και να γεννηθουν υγιη τα παιδακια μας, τιποτα αλλο!! 

Γεια σου κοριτσι με το καλο το μωράκι σου δεν ειχα δει οτι εισαι έγκυος και λεω σήμερα δεν μπαινω σε αυτο το κοριτσι τι κανει και βλεπω τα ευχάριστα!! Ο μικρουλης ω ατακτουλης τι κανει τι λέει για το μωρακι; 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου επειδή αναρωτιοσασταν να ξέρετε συνήθως σίδηρο δίνουν από την αρχή μαζί με το φυλλικό οξύ..

Αλλιώς θα δώσουν σίγουρα από αρχή φυλλικό οξύ και σίδηρο μαζί με το ασβέστιο από τον 4ο μήνα(2ο τρίμηνο δλδ) περίπου 13η 14η εβδομάδα..

Όσο για το μαγνήσιο δεν το παίρνουν όλες οι γυναίκες..το δίνουν σε περίπτωσεις που η γυναίκα έχει συσπάσεις ή κράμπες..

Εμένα πχ μου το έδωσε εδώ και 1-1.5 εβδομάδα (από την 22η δλδ ) επειδή είχα αρχίσει κ είχα συσπάσεις..

Αυτά...ελπίζω να σας ξεμπερδεψα λίγο..

Σας φιλώ!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Καντι Ευχαριστώ κορίτσι μου, αλλά δεν είναι πιο επικίνδυνο να πάρει μικρόβιο? Κ με ποιο τρόπο γίνεται αυτή η εξέταση?

Με τον ίδιο που γινεται η αμνιοπαρακέντηση .


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια μου γλυκά! Αρχικά εύχομαι σε όλες τελειόμηνες κ όμορφες εγκυμοσύνες!

Να σας πω ότι εγώ είμαι mommy to be τον Ιανουάριο 2020, κ είναι η πρώτη μου φορά οπότε καταλαβαίνετε την ασχετοσύνη μου.. Σας παρακολουθώ γιατί έχουμε πολύ κοντινά συμπτώματα κ ανυσηχίες, μόνο ένας μήνας μας χωρίζει κ εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Βοηθήστε με λοιπόν με τις απορίες μου παρακαλώ! Ζω στο εξωτερικό, στην Ολλανδία συγκεκριμένα, είμαι 9 εβδομάδων κ είμαι 28 χρονών κ μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχα τον πρώτο υπέρυχο λέγοντας μου ότι όλα φανονται τέλεια κτλ αλλά χωρίς να ακούσουμε καρδούλα (περίεργο μου φάνηκε αλλά τεσπα), και συζητούσαμε για μελοντικές ξετάσεις. Στο επόμενο ραντεβού θα είμαι 11,5 εβδομάδων κ μου είπαν μετά από αυτό θα πρέπει να κάνω εγώ κάποιες εξετάσεις αίματος κ σε περίπτωση που θέλω μπορώ να κάνω κ κάποιες επιπλέον για να δούμε εάν υπάρχει καμία πιθανότητα για σύνδρομο, μου είπαν έχω δύο επιλογές, το NIPT κ ένα άλλο Combination test, μου λένε πιο ακριβές είναι το NIPT, σε περίπτωση που κάνεις το άλλο κ δεν είναι κάτι ξεκάθαρο θα πρέπει να ξαναδώσεις αίμα για να κάνεις το NIPT. Εγώ θέλω να γνωρίζω οπότε θα το κάνω. Τι άλλες επιλογές έχω κ εσείς τι κάνατε? Ουσιαστικά αυτός ο υπέρυχος θα είναι η Α επιπέδου σωστά?

να σε ρωτησω κατι, την αυχενικη στην κανει μαια στην Ολλανδια;.γιατι νομιζω αυτο ισχυε.παντως αν το νιπτ ειναι δωρεαν, προφανως κ να το κανεις, δεν χανεις τιποτα.με ληψη αιματος γινεται. απο εκει κι επειτα,εφοσον ο υπερηχος,το pap a και το νιπτ βγουν καλα, δε νομιζω να υπαρχει κανενας λογος για τροφοβλαστη η αμνιοπαρακεντηση.οποτε να μην αγχωνεσαι.εξαλλου εισαι πολυ νεα κ οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. οσο γι αυτο που λες οτι δεν ακουσες καρδουλα, πιθανον κ η μαια να μην εχει την απαραιτητη τεχνογνωσια, εδω οι γιατροι το σπουδαζουν τοσα χρονια κι υπαρχει ακομη κ ειδικοτητα υπερηχογραφιστων εμβρυομητρικης.η μηπως το μηχανημα να ειναι πιο παλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...