Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εξέταση αίματος είναι. Εμένα μου ειχαν πει 6 εργάσιμες αλλά βγήκαν νωρίτερα. Κορίτσια μόλις μίλησα με την οικονομ για το θέμα (ο γυναικολόγος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα). Εκείνη μου είπε πως συμφωνεί με τον γυναικολόγο στο ότι δεν είχα κανένα λόγο να μπω σε διαδικασία εξετάσεων για κληρονομική θρομβοφιλια. Το συγκεκριμένο γονιδιο  που με προβληματίζει δεν έχει καμία κλινική σημασια στην κύηση. Και ότι η χρήση ή όχι αντιπηκτικών εξαρτάται κυρίως απο το ιστορικό της γυναικασ και τη φάση της κύησης.. αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή ποιος θα μου πει αν χρειάζομαι.. ο γυναικολόγος έλεγε όχι πριν τις εξετάσεις αυτές.. μου είπε αν θέλω να παω και στο Έλενα για περαιτέρω συζήτηση.. έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι γίνεται… 

      Η αιματολογος που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη,μου είχε πει πως υπάρχουν κάποιοι παραγοντες που παίζουν ρόλο στο αν πρέπει μια γυναίκα να κάνει προληπτικά αντιπηκτικες ενέσεις στην εγκυμοσύνη.Καπνισμα,ηλικια,φάρμακα εξωσωματικής, κληρονομικότητα.Αν δεν έχεις θρομβοφιλια,θα κάνεις μικρή δόση ηπαρινης,για προληπτικούς λόγους.Αυτο βέβαια μετά από συνεννόηση με την αιματολογο και τον γυναικολόγο

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

@Pagotoula @Καντι  Κορίτσια τι να σας πω, τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά το ραντεβού το έχω μαζί τους τώρα αν θα είναι κ κάποιος ειδικός εκεί δεν ξέρω.. Αλλά όλα είναι δωρεάν εκτός της νιπτ η οποία κοστίζει 175€ κ δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωτική.. Κ εδώ το 80% δεν την επιλέγουν.. Θα πάω κ θα δω τι εντυπώσεις θα αποκομισω κ θα έχω κ λίστα με όλες τις απορίες μου.. 

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδί. Είμαι 34 και 13 εβδομάδων. Έκανα εχθές την αυχενική και είχαν βγει για down 1:1566, με τις βιοχημικες εξετάσεις πήγε στο 1:3118. Αυτό φαντάζομαι είναι καλό; μου έστειλε ο γιατρός μου σε email τα αποτέλεσμα αλλά θα με καλέσει αύριο. Φαντάζομαι πως είναι καλό αλλά με τέτοιο άγχος που έχω, θέλω συνεχώς επιβεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Pagotoula @Καντι  Κορίτσια τι να σας πω, τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά το ραντεβού το έχω μαζί τους τώρα αν θα είναι κ κάποιος ειδικός εκεί δεν ξέρω.. Αλλά όλα είναι δωρεάν εκτός της νιπτ η οποία κοστίζει 175€ κ δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωτική.. Κ εδώ το 80% δεν την επιλέγουν.. Θα πάω κ θα δω τι εντυπώσεις θα αποκομισω κ θα έχω κ λίστα με όλες τις απορίες μου.. 

το ξερω μωρε κ παλιοτερα το συστημα στην ολλανδια ετσι ηταν..με τις μαιες μονο. εχω γνωστη που πηγαινε βελγιο καθε μηνα για να της κανει υπερηχο γυναικολογος. στο αμστερνταμ εφτασε 5 μηνων για να δει το φυλο η μαια..ειναι κ θεμα γνωσης κ εξειδικευσης...κακα τα ψεματα.αλλιως τι λογο θα ειχε η υπαρξη της ιατρικης ειδικοτητας; που αυτοι οι ανυρωποι εξειδικετουονται σε αυτο 6, 7 χρονια..για να μην πω για τους εμβρυογενετιστες..αυτη μου λεγε ειναι κ λιγο λαχειο αν θα πεσεις σε εμπειρη μαια που να τα πιανει ολα το ματι της με τη μια..αλλα οπως λες οι ξενες ειναι μακραν πιο χαλαρες σε αυτα τα θεματα, δεν ασχολουνται, το αφηνουν στον αυτοματο..βεβαια εγω πχ που χω καει, δις κιολας, δεν θα την παλευα ετσι...οποτε δεν μπορω να σου πω οτι τις καταλαβαινω.οκ, ολα δωρεαν κλπ...αλλα ειναι τοσο ευαισθητη περιοδος που ισως μια γυναικα χρειαζεται πιο εξατομικευμενη κ συνεχη παρακολουθηση κ μονο απο γιατρο..εστω κ για ψυχολογικους λογους.κ εκει δεν ξερω αν εχεις την επιλογη καν..τλσπ κ το νιπτ πολυ φτηνο το εχουν, οποτε δεν χανεις τιποτα να το κανεις..κατα τα αλλα την επομενη φορα σιγουρα θα ακουσεις καρδια.συνεχιζω να πιστευω οτι η μαια πιθανον να μην μπορουσε, αλλα ενας γιατρος πιστευω θα το ειχε ηδη κανει..οποτε μην αγχωνεσαι γι αυτο.εκτος αν εχουν πολυ παλια μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoyla είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδί. Είμαι 34 και 13 εβδομάδων. Έκανα εχθές την αυχενική και είχαν βγει για down 1:1566, με τις βιοχημικες εξετάσεις πήγε στο 1:3118. Αυτό φαντάζομαι είναι καλό; μου έστειλε ο γιατρός μου σε email τα αποτέλεσμα αλλά θα με καλέσει αύριο. Φαντάζομαι πως είναι καλό αλλά με τέτοιο άγχος που έχω, θέλω συνεχώς επιβεβαίωση. 

Πολυ καλα σε έβγαλε εμενα 1:2240 με ηλικία 38 ετών. Εμενα μου ειπαν ουτε nipt ουτε τιποτα αλλο χρειαζεται να κανω.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Pagotoula Δυστυχώς ή ευτυχώς (το λέω γιατί έχω φίλες πολύ ικανοποιημένες κ άλλες όχι τόσο) η μαία σε παρακολουθεί καθ΄όλη την διάρκεα της εγκυμοσύνης. Ο γυναικολόγος παρεμβαίνει σε περίπτωση ανάγκης.. Θα περιμένω κ το επόμενο ραντεβού.. Υπάρχει βέβαια μία ελληνική κλινική αλλά θα ακολουθούν την ίδια διαδικασία, θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αλλά μου πέφτει μακριά να πηγαινοέρχομαι..

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Pagotoula Δυστυχώς ή ευτυχώς (το λέω γιατί έχω φίλες πολύ ικανοποιημένες κ άλλες όχι τόσο) η μαία σε παρακολουθεί καθ΄όλη την διάρκεα της εγκυμοσύνης. Ο γυναικολόγος παρεμβαίνει σε περίπτωση ανάγκης.. Θα περιμένω κ το επόμενο ραντεβού.. Υπάρχει βέβαια μία ελληνική κλινική αλλά θα ακολουθούν την ίδια διαδικασία, θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αλλά μου πέφτει μακριά να πηγαινοέρχομαι..

αυτο λεω ρε γαμωτο εμπιστευεσαι την κριση μιας μαιας για το αν χρειαζεται παρεμβαση γιατρου..κ αν μια μαια δεν ειναι τοσο εμπειρη η δεν γνωριζει;; προσωπικα θεωρω πως ο καθενας πρεπει να κανει τη δουλεια του. οι γιατροι παιρνουν ειδικοτητα μετα απο 6χρ σπουδων κι 6χρ δουλειας..συν εξετασεις και, και, και..οι εμβρυογενετιστες κανουν κ εξτρα εξειδικευση τουλ 18μηνες. μονο υπερηχους κ μετα εξετασεις..πως να συγκριθει αυτο με τις γνωσεις ακομη κ της καλυτερης μαιας; δεν γινεται να τα εξισωνουμε ολα. τλσπ εσυ αναγκαστικα ακολουθεις αυτη την πολιτικη..το ξερω...σου λεω εχω ακουσει κ για ολλανδια κ για γερμανια..απλα προσωπικα εχω ενα κολλημα με την παρακολουθηση μιας εγκυμοσυνης..αλλα επαναλαμβανω προσωπικα εζησα πολλες αναποδιες κι ειμαι πολυ πιο ευαισθητοποιημενη. πιθανως αν ολα μου ειχαν παει καλα να μην με ενοιαζε...σε ποια ποκη ζεις; ποσα χρονια; ο συζυγος σου ειναι ελληνας;

Link to comment
Share on other sites

@Pagotoula Το καταλαβαίνω κορίτσι, κ εγώ αγχώνομαι κ δεν ξέρω εάν όλα πρέπει να γίνονται καθ'αυτό τον τρόπο κτλ αλλά κ τι να κάνω.. Θα επικοινωνήσω με την ελληνική κλινική για να δω εάν ακολουθούν διαφορετική πολιτική κ σκέφτομαι επίσης εάν μπορέσω να κατέβω Ελλάδα το καλοκαίρι να πάω κ στον γιατρό μου κ να με καθοδηγήσει.. Μία φίλη μου γέννησε τον Μάρτιο κ έμεινε πολύ ικανοποιημένη, βέβεια δεν υπήρξε καμία επιπλοκή.. Τεσπα θα δούμε τι θα μου πουν.. Εγώ μένω νότια κοντά στο Αϊντχόβεν κ ο άντρας μου είναι Έλληνας.. Οπότε μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες..

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2020 at 2:44 ΠΜ, Καντι είπε:

Μια χαρουλα περιμένουμε τις αιματολογικές τωρα.

Μπραβο κοριτσι μου!!! Τις πηρες τις αιματολογικες??? 

On 17/6/2020 at 12:00 ΜΜ, xxolga είπε:

Γειά σας κορίτσια! καλώς ήρθατε... καλές εγκυμοσύνες σε όλες μας!

να σας ρωτήσω κάτι.. συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου πότε ξεκινούν να δίνουν οι γιατροί; είμαι 13w4d και δεν μου είπε κάτι ακόμη... Εσείς ξεκινήσατε να παίρνετε;

Δεν υπαρχει κατι στανταρ. Εγω δεν παιρνω σιδηρο σε αυτην την εγκυμοσυνη ακομα, γιατι ο αιματοκριτης μου ηταν 44. Αν χρειαστει θα παρω αν ομως ειμαι καλυμμενη τοτε οχι! 

 

22 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια μου γλυκά! Αρχικά εύχομαι σε όλες τελειόμηνες κ όμορφες εγκυμοσύνες!

Να σας πω ότι εγώ είμαι mommy to be τον Ιανουάριο 2020, κ είναι η πρώτη μου φορά οπότε καταλαβαίνετε την ασχετοσύνη μου.. Σας παρακολουθώ γιατί έχουμε πολύ κοντινά συμπτώματα κ ανυσηχίες, μόνο ένας μήνας μας χωρίζει κ εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Βοηθήστε με λοιπόν με τις απορίες μου παρακαλώ! Ζω στο εξωτερικό, στην Ολλανδία συγκεκριμένα, είμαι 9 εβδομάδων κ είμαι 28 χρονών κ μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχα τον πρώτο υπέρυχο λέγοντας μου ότι όλα φανονται τέλεια κτλ αλλά χωρίς να ακούσουμε καρδούλα (περίεργο μου φάνηκε αλλά τεσπα), και συζητούσαμε για μελοντικές ξετάσεις. Στο επόμενο ραντεβού θα είμαι 11,5 εβδομάδων κ μου είπαν μετά από αυτό θα πρέπει να κάνω εγώ κάποιες εξετάσεις αίματος κ σε περίπτωση που θέλω μπορώ να κάνω κ κάποιες επιπλέον για να δούμε εάν υπάρχει καμία πιθανότητα για σύνδρομο, μου είπαν έχω δύο επιλογές, το NIPT κ ένα άλλο Combination test, μου λένε πιο ακριβές είναι το NIPT, σε περίπτωση που κάνεις το άλλο κ δεν είναι κάτι ξεκάθαρο θα πρέπει να ξαναδώσεις αίμα για να κάνεις το NIPT. Εγώ θέλω να γνωρίζω οπότε θα το κάνω. Τι άλλες επιλογές έχω κ εσείς τι κάνατε? Ουσιαστικά αυτός ο υπέρυχος θα είναι η Α επιπέδου σωστά?

Με το καλο το μωρακι σου!! Δεν γνωριζω να σου πω για τα υπολοιπα που ρωτας, αλλα ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

21 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Γεια σου κοριτσι με το καλο το μωράκι σου δεν ειχα δει οτι εισαι έγκυος και λεω σήμερα δεν μπαινω σε αυτο το κοριτσι τι κανει και βλεπω τα ευχάριστα!! Ο μικρουλης ω ατακτουλης τι κανει τι λέει για το μωρακι; 

Πουυυ σαι ρε κοριτσιιιι. Τι κανει το μπουμπουκακι σου??? Εσυ??? Ο δικος μου ταλιμπαν κανονικος, με εχει ριμαξει αχαχαχα. Για το μωρακι, μου σηκωνει τη μπλουζα και κανει μα (φιλακι) την κοιλια μου χεχεχε.

On 17/6/2020 at 11:58 ΠΜ, Καντι είπε:

Καλώς την! Ξεκινήσατε πολυ καλα κι εσεις μπραβο σας!

Καλη επιτυχία κοριτσι μου για σημερα, να μας γράψεις τα νεα σου!

Ολα καλα Καντι μου, τουλαχιστον ετσι εδειξε ο υπερηχος. Αναμενω τις αιματολογικες. Και μου ειπε οτι μαααλλον... εχω κοριτσακι. Οχι οτι με εκαιγε, αλλα ειχα μια περιεργεια κ το ρωτησα :oops:

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, nanoula90 είπε:

Μπραβο κοριτσι μου!!! Τις πηρες τις αιματολογικες??? 

Δεν υπαρχει κατι στανταρ. Εγω δεν παιρνω σιδηρο σε αυτην την εγκυμοσυνη ακομα, γιατι ο αιματοκριτης μου ηταν 44. Αν χρειαστει θα παρω αν ομως ειμαι καλυμμενη τοτε οχι! 

 

Με το καλο το μωρακι σου!! Δεν γνωριζω να σου πω για τα υπολοιπα που ρωτας, αλλα ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Πουυυ σαι ρε κοριτσιιιι. Τι κανει το μπουμπουκακι σου??? Εσυ??? Ο δικος μου ταλιμπαν κανονικος, με εχει ριμαξει αχαχαχα. Για το μωρακι, μου σηκωνει τη μπλουζα και κανει μα (φιλακι) την κοιλια μου χεχεχε.

 

Δεν ξέρω γιατί μου βγάζει να απαντήσω σε αυτα τα σχόλια, δεν μπορώ να τα σβήσω. 

 

Είμαι 13 εβδομάδων και σήμερα είδα για πρώτη φορά  παχιά πρασινοκιτρινα υγρά, σαν μυξες. Όχι πολλα. Δεν μυρίζουν ιδιαίτερα, περισσότερο δλδ από ότι γενικά τα υγρά. Πήρα τον γιατρό και είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά αν θέλω μπορώ να περάσω να κάνουμε καλλιέργεια αλλά με πονάει κ η κοιλία μου. Μου είπε ότι είναι λογικό να πονάει η κοιλιά ανά περίοδος λόγω ότι μεγαλώνει η μήτρα. Έχετε εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθα στην παρέα σας! Είμαι 13w3d! Στο παρελθόν είχα 3 παλινδρομες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σταματήσει να φοβάμαι!! Έχω και χαμηλό εμπρόσθιο πλακούντα και φοβάμαι για αιματακι, το οποίο έχω δει πολλές φορές δυο μήνες τωρα λόγο αποκολλησεων...

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες!!! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoyla είπε:

Δεν ξέρω γιατί μου βγάζει να απαντήσω σε αυτα τα σχόλια, δεν μπορώ να τα σβήσω. 

 

Είμαι 13 εβδομάδων και σήμερα είδα για πρώτη φορά  παχιά πρασινοκιτρινα υγρά, σαν μυξες. Όχι πολλα. Δεν μυρίζουν ιδιαίτερα, περισσότερο δλδ από ότι γενικά τα υγρά. Πήρα τον γιατρό και είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά αν θέλω μπορώ να περάσω να κάνουμε καλλιέργεια αλλά με πονάει κ η κοιλία μου. Μου είπε ότι είναι λογικό να πονάει η κοιλιά ανά περίοδος λόγω ότι μεγαλώνει η μήτρα. Έχετε εμπειρία; 

Κι εμενα με χαζόπονούσε σαν περίοδος και ειχα φόβο για την αυχενική, αλλα ολα εντάξει.

3 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Μπραβο κοριτσι μου!!! Τις πηρες τις αιματολογικες??? 

Δεν υπαρχει κατι στανταρ. Εγω δεν παιρνω σιδηρο σε αυτην την εγκυμοσυνη ακομα, γιατι ο αιματοκριτης μου ηταν 44. Αν χρειαστει θα παρω αν ομως ειμαι καλυμμενη τοτε οχι! 

 

Με το καλο το μωρακι σου!! Δεν γνωριζω να σου πω για τα υπολοιπα που ρωτας, αλλα ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Πουυυ σαι ρε κοριτσιιιι. Τι κανει το μπουμπουκακι σου??? Εσυ??? Ο δικος μου ταλιμπαν κανονικος, με εχει ριμαξει αχαχαχα. Για το μωρακι, μου σηκωνει τη μπλουζα και κανει μα (φιλακι) την κοιλια μου χεχεχε.

Ολα καλα Καντι μου, τουλαχιστον ετσι εδειξε ο υπερηχος. Αναμενω τις αιματολογικες. Και μου ειπε οτι μαααλλον... εχω κοριτσακι. Οχι οτι με εκαιγε, αλλα ειχα μια περιεργεια κ το ρωτησα :oops:

Βγηκαν αγαπημένη, ολα τα βρήκαν ολα πολυ καλα! Ο γιατρος μου μου ειπε δεν χρειαζεται καν nipt test να κανω. Οποτε λέω να τον ακούσω.

 Κοριτσάκι ;;; Τελεια!!! Με το καλο!!!

Just now, korina84 είπε:

Καλησπέρα ήρθα στην παρέα σας! Είμαι 13w3d! Στο παρελθόν είχα 3 παλινδρομες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σταματήσει να φοβάμαι!! Έχω και χαμηλό εμπρόσθιο πλακούντα και φοβάμαι για αιματακι, το οποίο έχω δει πολλές φορές δυο μήνες τωρα λόγο αποκολλησεων...

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες!!! 

Καλώς την! Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να εχεις μια ανέφελη εγκυμοσυνη!!! Ο φόβος σου ειναι λογικός , μηπως να εκανες τιποτα αντιστρες ζωγραφική ή κατι αλλο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoyla είπε:

Δεν ξέρω γιατί μου βγάζει να απαντήσω σε αυτα τα σχόλια, δεν μπορώ να τα σβήσω. 

 

Είμαι 13 εβδομάδων και σήμερα είδα για πρώτη φορά  παχιά πρασινοκιτρινα υγρά, σαν μυξες. Όχι πολλα. Δεν μυρίζουν ιδιαίτερα, περισσότερο δλδ από ότι γενικά τα υγρά. Πήρα τον γιατρό και είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά αν θέλω μπορώ να περάσω να κάνουμε καλλιέργεια αλλά με πονάει κ η κοιλία μου. Μου είπε ότι είναι λογικό να πονάει η κοιλιά ανά περίοδος λόγω ότι μεγαλώνει η μήτρα. Έχετε εμπειρία; 

Κ γω θα σου λεγα να κανεις μια καλλιεργεια, αν και ειναι φυσιολογικο να εχουμε παραπανω υγρα. 

Just now, korina84 είπε:

Καλησπέρα ήρθα στην παρέα σας! Είμαι 13w3d! Στο παρελθόν είχα 3 παλινδρομες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σταματήσει να φοβάμαι!! Έχω και χαμηλό εμπρόσθιο πλακούντα και φοβάμαι για αιματακι, το οποίο έχω δει πολλές φορές δυο μήνες τωρα λόγο αποκολλησεων...

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες!!! 

Με το καλο το παιδακι σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχεις μια τελειομηνη ανεφελη εγκυμοσυνη. Ειναι λογικο να φοβασαι κοριτσι μου, εχε πιστη και προσπαθησε να κανεις πραγματα που σε χαλαρωνουν.

 

Just now, Καντι είπε:

Κι εμενα με χαζόπονούσε σαν περίοδος και ειχα φόβο για την αυχενική, αλλα ολα εντάξει.

Βγηκαν αγαπημένη, ολα τα βρήκαν ολα πολυ καλα! Ο γιατρος μου μου ειπε δεν χρειαζεται καν nipt test να κανω. Οποτε λέω να τον ακούσω.

 Κοριτσάκι ;;; Τελεια!!! Με το καλο!!!

Καλώς την! Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να εχεις μια ανέφελη εγκυμοσυνη!!! Ο φόβος σου ειναι λογικός , μηπως να εκανες τιποτα αντιστρες ζωγραφική ή κατι αλλο;

Ααα τελεια κοπελα μου, πολυ ομορφα τα νεα σου!! Ελπιζω τωρα να χαλαρωσεις λιγακι αν κ καταλαβαινω οτι στα λογια ευκολο ειναι!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...