Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Vagia1985 είπε:

Ναι!!!!! Ήσουν κ συ εκεί;;;;:-):-)

Ναιιιιι χαχαχα. Οποτε εχουμε ξαναμιλησει! Με το καλο το αγορακι σου! 

Εχω κ γω ενα αγορακι, γεννησα 20/12 αν κ ειχα ΠΗΤ 30/12. Κ τωρα μου δωσαν ΠΗΤ στην αυχενικη κ στην β επιπεδου 20/12! Θα ναι πολυ ωραιο να κανουν γενεθλια μαζι. Οποτε φανταζομαι κ τα δικα σου αγορακια θα ναι κοντα κοντα!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Ναιιιιι χαχαχα. Οποτε εχουμε ξαναμιλησει! Με το καλο το αγορακι σου! 

Εχω κ γω ενα αγορακι, γεννησα 20/12 αν κ ειχα ΠΗΤ 30/12. Κ τωρα μου δωσαν ΠΗΤ στην αυχενικη κ στην β επιπεδου 20/12! Θα ναι πολυ ωραιο να κανουν γενεθλια μαζι. Οποτε φανταζομαι κ τα δικα σου αγορακια θα ναι κοντα κοντα!

Ποπο ξανά έγκυες μαζί!!! Χαχα πολυ καλο! Κ συ με το καλο το μωράκι σου! Εμένα τότε μου είχαν δώσει 19 Δεκεμβρίου κ γέννησα 14 , τώρα έχω ξανά 15 περιπου οπότε κάπου εκεί παλι θα γεννήσω. Ούτε παραγγελία να τα είχαμε :lol::lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vagia1985 είπε:

Ποπο ξανά έγκυες μαζί!!! Χαχα πολυ καλο! Κ συ με το καλο το μωράκι σου! Εμένα τότε μου είχαν δώσει 19 Δεκεμβρίου κ γέννησα 14 , τώρα έχω ξανά 15 περιπου οπότε κάπου εκεί παλι θα γεννήσω. Ούτε παραγγελία να τα είχαμε :lol::lol:

Που θα γεννήσεις,; μήπως κ βρεθουμε, φαντάζεσαι;-)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vagia1985 είπε:

Ποπο ξανά έγκυες μαζί!!! Χαχα πολυ καλο! Κ συ με το καλο το μωράκι σου! Εμένα τότε μου είχαν δώσει 19 Δεκεμβρίου κ γέννησα 14 , τώρα έχω ξανά 15 περιπου οπότε κάπου εκεί παλι θα γεννήσω. Ούτε παραγγελία να τα είχαμε :lol::lol:

Εγώ στο Αλεξάνδρας. Από Αθήνα είσαι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, nanoula90 said:

Ναιιι Αθηνα!!

 

Τι κανετε κοριτσια??? Πως ειστε? Τα μπεμπακια σας?? 

Καλημερα - Παρασκευουλα σημερα - γιουπι!!! 

Εγω ειμαι πολύ καλά. Εχθες βράδυ είχαμε γιατρό και είδαμε το αστεράκι μας. Έχει φτάσει 1.480!! Επίσης μου έγραψε το εμβόλιο και θεωρεί απαραίτητο να το κάνω. Απ τη συζητηση μας καταλαβα οτι θα δυσκολευτω να το βρω οποτε σκοπευω να παρω σβαρνα τα φαρμακεια :shock: Εσεις θα το κανετε?

Σε αλλα νεα, εχω ξεκινησει ονλαιν μαθηματα γιογκα και πιλατες (1 φορα γιογκα και 1 πιλατες τη βδομαδα). Μου φτιαχνει πολυ τη διαθεση κ επιτελους αισθανομαι τι κανω κατι, μιας κ με τον κορονοιο δε βγαινω σχεδον καθολου εξω!!

Εχω ξεκινησει να μαζευω και εγγραφα για την αδεια εγκυμοσυνης/λοχειας! μου μενουν περιπου 2 εβδομαδες εργασιας ακομη!! (εχω κ καποιες μερες αδεια που θα τις κολλησω).. απ τη μια ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εχω κουραστει πολυ τελευταια - σκεφτομαι ομως οτι απαξ κ ξεκινησει η αδεια θα νιωθω οτι δεν εχω τι να κανω :oops:

Εσεις φουσκοκοιλιτσες πως ειστε?? Σας ευχομαι ενα πολυ καλο Σαββατοκυριακο (λενε με ζεστη αυτο το σκ!!) 

 

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vagia1985 είπε:

Καλημέρα κ από μένα:x

Καλώς την! Καλημερα!

 Γραψε ποτε εχεις πητ και σε ποιο γιατρο εισαι; 

Να σε βάλω στο πινακακι μας.

9 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Ναιιι Αθηνα!!

 

Τι κανετε κοριτσια??? Πως ειστε? Τα μπεμπακια σας?? 

Καλα και ήσυχα θα ελεγα....νομιζω οι μερες για μενα περνάνε σύμφωνα με τους υπερήχους αυτός ειναι ο στόχος.

 Γενικως κανονίζω και βγαίνω για καφε με φιλενάδες , αλλα τρώω πολυ πρήξιμο απο μανούλα και συζυγουλη.

 Δεν μπορώ να κλειστώ μεσα....

 αποφάσισα απο 1 Νοέμβρη να ψωνίσω πετσετες σεντονια κλπ για το μπεμπέ. Εχω βρει ποια θελω και απο ποια μαγαζιά. 

29 με 31 Οκτώβρη θα παραλάβω κούνια συρταριερα.

εσεις πως ειστε απο πράγματα; Τα εχετε πάρει.

 Και το βασικότερο σ αυτόν τον μήνα πρεπει να βγάλω δυο βιβλιοθήκες απο αυτο που θα γίνει παιδικό δωμάτιο....

Just now, pap88 είπε:

Καλημερα - Παρασκευουλα σημερα - γιουπι!!! 

Εγω ειμαι πολύ καλά. Εχθες βράδυ είχαμε γιατρό και είδαμε το αστεράκι μας. Έχει φτάσει 1.480!! Επίσης μου έγραψε το εμβόλιο και θεωρεί απαραίτητο να το κάνω. Απ τη συζητηση μας καταλαβα οτι θα δυσκολευτω να το βρω οποτε σκοπευω να παρω σβαρνα τα φαρμακεια :shock: Εσεις θα το κανετε?

Σε αλλα νεα, εχω ξεκινησει ονλαιν μαθηματα γιογκα και πιλατες (1 φορα γιογκα και 1 πιλατες τη βδομαδα). Μου φτιαχνει πολυ τη διαθεση κ επιτελους αισθανομαι τι κανω κατι, μιας κ με τον κορονοιο δε βγαινω σχεδον καθολου εξω!!

Εχω ξεκινησει να μαζευω και εγγραφα για την αδεια εγκυμοσυνης/λοχειας! μου μενουν περιπου 2 εβδομαδες εργασιας ακομη!! (εχω κ καποιες μερες αδεια που θα τις κολλησω).. απ τη μια ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εχω κουραστει πολυ τελευταια - σκεφτομαι ομως οτι απαξ κ ξεκινησει η αδεια θα νιωθω οτι δεν εχω τι να κανω :oops:

Εσεις φουσκοκοιλιτσες πως ειστε?? Σας ευχομαι ενα πολυ καλο Σαββατοκυριακο (λενε με ζεστη αυτο το σκ!!) 

 

Υποτιθεται οτι απο τις 28 εβδομάδες και μετα ειναι βιώσιμα τα μωράκια μας. Ειναι μεγαλη ανάσα.

 Το αστεράκι σου μεγάλωσε!!!

 Για τα εμβόλια το ήξερα απο φίλες μου οτι ειναι σχεδόν υποχρεωτικό να το κανεις, οποτε ειχα πάει στο φαρμακείο της γειτονιάς απο τον προηγούμενο μήνα και τους ειπα να μας κρατήσουν δυο οταν έρθουν. Με πηρε η φαρμακοποιός προχτές που παρέλαβε την πρώτη παρτίδα με το σταγονόμετρο και μου ειπε τα εχει τα δυο δικά μας αλλα δίνονται μονο με συνταγή γιατρου. Δεν μπορείς να τα αγοράσεις και να θέλεις. Οποτε εςτειλα μήνυμα στον γιατρο μου και μου ειπε οτι θελει να το κάνουμε και μας τα έγραψε και στους δυο και τα πήραμε.

Ως έγκυες ειμαστε απο τις πρώτες κατηγορίες που τα παίρνουμε και οι σύζυγοι απ οτι εχω διαβάσει ως φροντιστές ευπαθών ομάδων. Την αιτιολόγηση δεν την ειδα γιατι έκανα αυλη συνταγογραφηση. Να κάνετε ολες παρεπιπτωντος δυο λεπτά δουλειά.

 Επισης θα τον ρωτήσω απο κοντα τον γιατρο και για το έμβολο του κοκκυτη που κάποιες το κάνουνε. Εχω πάνω απο 20 χρόνια να κανω οποιοδήποτε εμβολιο , αλλα δεν ειναι να πειραματιζόμαστε με τα μωρά μας.

 Μια χαρα θα εισαι σπίτι δεν θα βαρεθείς καθόλου!!! Εγω δεν καταλαβαινω πως περνάει η μερα.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω βγαινω σε αδεια σε καμια 20αρια μερες περιπου!! 

Κατα τ αλλα μου γραψε ο γιατρος το εμβολιο του κοκκυτη κ θα μου γραψει κ της γριπης. Το χα κανει κ στον πρωτο εννοειται και το χαν κανει κ ολοι γυρω μου τοτε, γιαγιαδες παππουδες συζυγος. Δεν αφησα κανεναν ανεμβολιαστο :lol:

Φετος με το σταγονομετρο. Τον λογο δεν τον καταλαβαινω βεβαια. 

Σε αλλα νεα, εγω δεν εχω να ψωνισω κατι, αλλα καποιες μικροαλλαγες τις θελουμε γιατι ο μικρος κοιμαται ακομα μαζι μας στο δωματιο μας αλλα σε δικη του κουνια κ πρεπει να παει στο παιδικο ωστε να ερθει η μπεμπα διπλα μας. Μου φαινεται ακατορθωτο γιατι θελει να μας εχει κοντα οταν κοιμαται. 

Just now, pap88 είπε:

Καλημερα - Παρασκευουλα σημερα - γιουπι!!! 

Εγω ειμαι πολύ καλά. Εχθες βράδυ είχαμε γιατρό και είδαμε το αστεράκι μας. Έχει φτάσει 1.480!! Επίσης μου έγραψε το εμβόλιο και θεωρεί απαραίτητο να το κάνω. Απ τη συζητηση μας καταλαβα οτι θα δυσκολευτω να το βρω οποτε σκοπευω να παρω σβαρνα τα φαρμακεια :shock: Εσεις θα το κανετε?

Σε αλλα νεα, εχω ξεκινησει ονλαιν μαθηματα γιογκα και πιλατες (1 φορα γιογκα και 1 πιλατες τη βδομαδα). Μου φτιαχνει πολυ τη διαθεση κ επιτελους αισθανομαι τι κανω κατι, μιας κ με τον κορονοιο δε βγαινω σχεδον καθολου εξω!!

Εχω ξεκινησει να μαζευω και εγγραφα για την αδεια εγκυμοσυνης/λοχειας! μου μενουν περιπου 2 εβδομαδες εργασιας ακομη!! (εχω κ καποιες μερες αδεια που θα τις κολλησω).. απ τη μια ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εχω κουραστει πολυ τελευταια - σκεφτομαι ομως οτι απαξ κ ξεκινησει η αδεια θα νιωθω οτι δεν εχω τι να κανω :oops:

Εσεις φουσκοκοιλιτσες πως ειστε?? Σας ευχομαι ενα πολυ καλο Σαββατοκυριακο (λενε με ζεστη αυτο το σκ!!) 

 

Πωπω τι τελειο αυτο με τη γιογκαα κ πιλατες!! Μπραβο σου κοριτσι μου. Εγω χρειαζομαι σπρωξιμο για να παρω μπρος χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι ωραία που μεγαλώνουν τα μωράκια μας!! Έχω την άλλη εβδομάδα γιατρό και ανυπομονώ!!

Κατά τα άλλα στον ύπνο δυσκολεύομαι αρκετά γιατί με το που γυρνάω στο πλάι αρχίζει να κουνιέται πολύ οπότε η μόνη λύση είναι ανάσκελα, που δεν με βολεύει ιδιαίτερα αλλά τι να κάνω?

Για το εμβόλιο έχω κάνει κ εγώ κράτηση σε μία φίλη μου φαρμακοποιό γιατί μου είπε ότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής! Θα το κάνουμε εγώ, ο άντρας μου, οι γονείς μου και οι γονείς του, όσοι δηλαδή θα έρθουν σε επαφή με το μωρό τον πρώτο καιρό.

Χθες πήγα και στο ΙΚΑ να ρωτήσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας και μητρότητας!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι ωραία που μεγαλώνουν τα μωράκια μας!! Έχω την άλλη εβδομάδα γιατρό και ανυπομονώ!!

Κατά τα άλλα στον ύπνο δυσκολεύομαι αρκετά γιατί με το που γυρνάω στο πλάι αρχίζει να κουνιέται πολύ οπότε η μόνη λύση είναι ανάσκελα, που δεν με βολεύει ιδιαίτερα αλλά τι να κάνω?

Για το εμβόλιο έχω κάνει κ εγώ κράτηση σε μία φίλη μου φαρμακοποιό γιατί μου είπε ότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής! Θα το κάνουμε εγώ, ο άντρας μου, οι γονείς μου και οι γονείς του, όσοι δηλαδή θα έρθουν σε επαφή με το μωρό τον πρώτο καιρό.

Χθες πήγα και στο ΙΚΑ να ρωτήσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας και μητρότητας!

 

Αααα μπραβο γτ τους παιρνω τηλ κ δεν απαντανε. Ειναι ευκολο να μου πεις τι δικαιολογητικα θελουν?

Just now, Nancy_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι ωραία που μεγαλώνουν τα μωράκια μας!! Έχω την άλλη εβδομάδα γιατρό και ανυπομονώ!!

Κατά τα άλλα στον ύπνο δυσκολεύομαι αρκετά γιατί με το που γυρνάω στο πλάι αρχίζει να κουνιέται πολύ οπότε η μόνη λύση είναι ανάσκελα, που δεν με βολεύει ιδιαίτερα αλλά τι να κάνω?

Για το εμβόλιο έχω κάνει κ εγώ κράτηση σε μία φίλη μου φαρμακοποιό γιατί μου είπε ότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής! Θα το κάνουμε εγώ, ο άντρας μου, οι γονείς μου και οι γονείς του, όσοι δηλαδή θα έρθουν σε επαφή με το μωρό τον πρώτο καιρό.

Χθες πήγα και στο ΙΚΑ να ρωτήσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας και μητρότητας!

 

Οσο για τον υπνο, βαζε ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια σου. Εμενα με βοηθαει πολυ αυτο. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Και γω βγαινω σε αδεια σε καμια 20αρια μερες περιπου!! 

Κατα τ αλλα μου γραψε ο γιατρος το εμβολιο του κοκκυτη κ θα μου γραψει κ της γριπης. Το χα κανει κ στον πρωτο εννοειται και το χαν κανει κ ολοι γυρω μου τοτε, γιαγιαδες παππουδες συζυγος. Δεν αφησα κανεναν ανεμβολιαστο :lol:

Φετος με το σταγονομετρο. Τον λογο δεν τον καταλαβαινω βεβαια. 

Σε αλλα νεα, εγω δεν εχω να ψωνισω κατι, αλλα καποιες μικροαλλαγες τις θελουμε γιατι ο μικρος κοιμαται ακομα μαζι μας στο δωματιο μας αλλα σε δικη του κουνια κ πρεπει να παει στο παιδικο ωστε να ερθει η μπεμπα διπλα μας. Μου φαινεται ακατορθωτο γιατι θελει να μας εχει κοντα οταν κοιμαται. 

Πωπω τι τελειο αυτο με τη γιογκαα κ πιλατες!! Μπραβο σου κοριτσι μου. Εγω χρειαζομαι σπρωξιμο για να παρω μπρος χαχαχα

Εννοειται οποίος έρθει σε επαφή με το μωρο πρεπει να το κανει.

 Του κοκκυτη γινεται σε συγκεκριμένη εβδομαδα, δεν κανω λάθος ε;

 Το να βγάλετε τον μικρο απο το δωμάτιο δεν ειναι μικρή αλλαγή! Το ξέρεις οτι πρεπει να το κανεις άμεσα για να μην νιώσει οτι τον βγάζετε έξω για να μπει η μπουμπου, δεν πρεπει να τα συνδέσει ετσι. Καλο κουράγιο.

Just now, Nancy_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι ωραία που μεγαλώνουν τα μωράκια μας!! Έχω την άλλη εβδομάδα γιατρό και ανυπομονώ!!

Κατά τα άλλα στον ύπνο δυσκολεύομαι αρκετά γιατί με το που γυρνάω στο πλάι αρχίζει να κουνιέται πολύ οπότε η μόνη λύση είναι ανάσκελα, που δεν με βολεύει ιδιαίτερα αλλά τι να κάνω?

Για το εμβόλιο έχω κάνει κ εγώ κράτηση σε μία φίλη μου φαρμακοποιό γιατί μου είπε ότι έχει μεγάλη λίστα αναμονής! Θα το κάνουμε εγώ, ο άντρας μου, οι γονείς μου και οι γονείς του, όσοι δηλαδή θα έρθουν σε επαφή με το μωρό τον πρώτο καιρό.

Χθες πήγα και στο ΙΚΑ να ρωτήσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας και μητρότητας!

 

Κι εμενα ο δικος μου κατα τις 6 το πρωι αρχίζει πρόγραμμα. Άμα ξυπνήσει ο σπόρος και αρχίσει τις γυμναστικές επιδείξεις τελείωσε ο δικος μας ύπνος!

 Σημερα ειχε κολλήσει την μούρη του και τον θώρακα του προς τα  έξω και ενιωθα την καρδια του να χτυπαει με το χέρι μου οπως ακριβως την δικια μου. Βάζω και το χέρι του άνδρα μου που ηταν παγωμένο και γκλουπ έκανε αναστροφή.

 Κι εγω με μαξιλαρι στα πόδια κοιμάμαι.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Εννοειται οποίος έρθει σε επαφή με το μωρο πρεπει να το κανει.

 Του κοκκυτη γινεται σε συγκεκριμένη εβδομαδα, δεν κανω λάθος ε;

 Το να βγάλετε τον μικρο απο το δωμάτιο δεν ειναι μικρή αλλαγή! Το ξέρεις οτι πρεπει να το κανεις άμεσα για να μην νιώσει οτι τον βγάζετε έξω για να μπει η μπουμπου, δεν πρεπει να τα συνδέσει ετσι. Καλο κουράγιο.

Φφφ ασε με ειλικρινα με λουζει κρυος ιδρωτας οταν το σκεφτομαι. Κ ξερω οτι δεν θα γινει ευκολα. Βασικα μεσα μου νομιζω δεν θα γινει ποτε. 

Του κοκκυτη συστηνεται να γινεται απο την 27η εβδομαδα κ μετα!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Αααα μπραβο γτ τους παιρνω τηλ κ δεν απαντανε. Ειναι ευκολο να μου πεις τι δικαιολογητικα θελουν?

Οσο για τον υπνο, βαζε ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια σου. Εμενα με βοηθαει πολυ αυτο. 

Κλείνεις ραντεβού με τον ΕΦΚΑ online από το efka.gov.gr στο τμήμα παροχών. Σου δίνουν από εκεί ένα χαρτί που πάνω υπογράφει ο γιατρός σου την βεβαίωση κυοφορίας και βάζει την ΠΗΤ, μετά υπογράφει από κάτω εργοδότης ότι σταματάς την εργασία και δεν θα επιστρέψεις πριν τις 63 ημέρες και μετά από κάτω υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης. Όταν ξεκινήσει η άδεια σου, δηλαδή 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ, πηγαίνεις στο ΕΦΚΑ, πάλι με ραντεβού, δίνεις αυτό το χαρτί και το iban που είσαι πρώτος δικαιούχος. Μετά τον τοκετό κάνεις μία εξουσιοδότηση στον άντρα σου και μαζί με τρία αντίγραφα πιστοποιητικό γέννησης τα πάει στο ΕΦΚΑ. Αυτά μου είπε!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...