Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, pap88 είπε:

σκεψου οτι ηδη  διανυεις την 36 οποτε εισαι ηδη πιο μπροστα απ τις φιλες σου!!!! οτι κ να γινει ειναι σε καλες εβδομαδες τα μωρα μας πλεον!!

κ εγω δε θα ειμαι ποτε ετοιμη - κυριως γιατι ειμαι και λιγο φυγοπονη :oops: - οποτε περιμενω απλα να ερθει η στιγμη και να ακολουθησω οτι μου πουν.. αφου τα καταφερνουν ολοι θα τα καταφερω κ εγω :oops: 

τον μικρο μου τον σκεφτομαι καθε ωρα και στιγμη παντως, κ τωρα που καθομαι εδω εχω το ριλαξ του εξω κ ανυπομονω να καθεται μαζι μας. :wub:

Ναι σχεδόν μπηκα στον μήνα μου. Το βάρος με απασχολεί, θα σας γράψω οταν το μάθω ελπιζω να εχουμε πιασει τα 2.500 κιλά.

 Κι εγω αυτο σκέφτομαι ολες κάνανε παιδια εμεις δεν θα τα καταφέρουμε, αυτα θα μας οδηγήσουν!

 Κι εγω το ίδιο , τον ονειρεύομαι δίπλα μου και αναρωτιέμαι πως θα μοιάζει.

  • Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι said:

Ναι σχεδόν μπηκα στον μήνα μου. Το βάρος με απασχολεί, θα σας γράψω οταν το μάθω ελπιζω να εχουμε πιασει τα 2.500 κιλά.

 Κι εγω αυτο σκέφτομαι ολες κάνανε παιδια εμεις δεν θα τα καταφέρουμε, αυτα θα μας οδηγήσουν!

 Κι εγω το ίδιο , τον ονειρεύομαι δίπλα μου και αναρωτιέμαι πως θα μοιάζει.

Θα τα φτασετε!! Εχει ακομη εβδομαδες να παρει. Πιστευω καθε βδομαδα θα βλεπουμε διαφορά!

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Χθες ήταν λαθος συναγερμός!!!!Δεν μου είχε πει ότι θα έβγαζα αίμα και πάω σπίτι και βλέπω κάτι σταγόνες και μετά ξαναπήγα και είχα βλέννη με αίμα!Μου είπε να το παρακολουθώ μέχρι να με δει την Παρασκευή και πιστεύει ότι μέσα στο ΣΚ θα έχει βγει ο κύριος!Εβγαλα λέει αίμα γιατί είναι ώριμος ο τράχηλος και ότι τώρα ότι πόνο νιώθω είναι προπαρασκευαστική για τον τοκετό!!!Που να τα ξέρω η γυναίκα ότι γίνονται τέτοια λίγο πριν τον τοκετό;;;;;Στο τέλος θα είναι όντως να γεννήσω και θα λέω αστο Αθηνά σε έχει πάρει χαμπάρι και σου κάνει πλάκα  το παιδί σου!

 

@Καντι μου αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί!Μεχρι να βγει θα έχει ξεπεράσει και τα 3κιλα!Τωρα είναι που πέρνει βάρος!Φατε κορίτσια φάτε και μην σας νοιάζουν τα κιλά!!!!:grin:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!Χθες ήταν λαθος συναγερμός!!!!Δεν μου είχε πει ότι θα έβγαζα αίμα και πάω σπίτι και βλέπω κάτι σταγόνες και μετά ξαναπήγα και είχα βλέννη με αίμα!Μου είπε να το παρακολουθώ μέχρι να με δει την Παρασκευή και πιστεύει ότι μέσα στο ΣΚ θα έχει βγει ο κύριος!Εβγαλα λέει αίμα γιατί είναι ώριμος ο τράχηλος και ότι τώρα ότι πόνο νιώθω είναι προπαρασκευαστική για τον τοκετό!!!Που να τα ξέρω η γυναίκα ότι γίνονται τέτοια λίγο πριν τον τοκετό;;;;;Στο τέλος θα είναι όντως να γεννήσω και θα λέω αστο Αθηνά σε έχει πάρει χαμπάρι και σου κάνει πλάκα  το παιδί σου!

 

@Καντι μου αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί!Μεχρι να βγει θα έχει ξεπεράσει και τα 3κιλα!Τωρα είναι που πέρνει βάρος!Φατε κορίτσια φάτε και μην σας νοιάζουν τα κιλά!!!!:grin:

Καλό μου γεννας για ποτε έρχεται η Παρασκευή και το σ/κ δεν το συζητώ.!!!

 Βιάζεται ο κύριος.

ελπιζω να μένεις κοντα στο μαιευτήριο.

 Του δικου μου νομιζω οτι δεν του αρέσει να τρώω , οταν τρώω με κλωτσάει απίστευτα και τεντώνεται, οποτε δυσκολεύομαι να κατεβάζω και να πονάω ταυτόχρονα.

 Πριν λιγο τον έπιασα στον ύπνο έφαγα μανταρίνια και τωρα με εκδικείται.

  • Χαχα 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!Χθες ήταν λαθος συναγερμός!!!!Δεν μου είχε πει ότι θα έβγαζα αίμα και πάω σπίτι και βλέπω κάτι σταγόνες και μετά ξαναπήγα και είχα βλέννη με αίμα!Μου είπε να το παρακολουθώ μέχρι να με δει την Παρασκευή και πιστεύει ότι μέσα στο ΣΚ θα έχει βγει ο κύριος!Εβγαλα λέει αίμα γιατί είναι ώριμος ο τράχηλος και ότι τώρα ότι πόνο νιώθω είναι προπαρασκευαστική για τον τοκετό!!!Που να τα ξέρω η γυναίκα ότι γίνονται τέτοια λίγο πριν τον τοκετό;;;;;Στο τέλος θα είναι όντως να γεννήσω και θα λέω αστο Αθηνά σε έχει πάρει χαμπάρι και σου κάνει πλάκα  το παιδί σου!

 

@Καντι μου αυτό με τα κιλά είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί!Μεχρι να βγει θα έχει ξεπεράσει και τα 3κιλα!Τωρα είναι που πέρνει βάρος!Φατε κορίτσια φάτε και μην σας νοιάζουν τα κιλά!!!!:grin:

Κοριτσι μου με το καλο το μωρο σου. 

Βεβαια αν καταλαβα καλα, εβαλε χερι να τσεκαρει διαστολη ετσι?? Οποτε σε αυτην την περιπτωση ολο αυτο το προκαλεσε ας πουμε ο γιατρος και δεν ειναι οτι ησουν ετοιμη. Βαζοντας χερι να τσεκαρουν διαστολη, πειραζουν κ λιγο τον τραχηλο ωστε να ξεκινησει πιο γρηγορα ο τοκετος. Βεβαια γιατι το εκανε απο τοσο νωρις δεν καταλαβαινω. Παντως γενικοτερα δεν σημαινει οτι γεννας. Μπορει να κανεις και 2 μερες μπορει κ βδομαδες. Εκτος αν σε καθε επισκεψη βαζει χερι ωστε να το προκαλεσει ας το πουμε ετσι. 

Οποτε κ να ερθει με το καλο να ερθει το μωρο σου κ με εναν πονο!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Καλό μου γεννας για ποτε έρχεται η Παρασκευή και το σ/κ δεν το συζητώ.!!!

 Βιάζεται ο κύριος.

ελπιζω να μένεις κοντα στο μαιευτήριο.

 Του δικου μου νομιζω οτι δεν του αρέσει να τρώω , οταν τρώω με κλωτσάει απίστευτα και τεντώνεται, οποτε δυσκολεύομαι να κατεβάζω και να πονάω ταυτόχρονα.

 Πριν λιγο τον έπιασα στον ύπνο έφαγα μανταρίνια και τωρα με εκδικείται.

Χαχαχχαχα αυτό με πιανει και μένα!Και η αδερφή μου λέει ότι του έδωσα να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από ότι τον είχα συνηθίσει και του αρέσει!!!χαχαχχα 

 

Just now, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου με το καλο το μωρο σου. 

Βεβαια αν καταλαβα καλα, εβαλε χερι να τσεκαρει διαστολη ετσι?? Οποτε σε αυτην την περιπτωση ολο αυτο το προκαλεσε ας πουμε ο γιατρος και δεν ειναι οτι ησουν ετοιμη. Βαζοντας χερι να τσεκαρουν διαστολη, πειραζουν κ λιγο τον τραχηλο ωστε να ξεκινησει πιο γρηγορα ο τοκετος. Βεβαια γιατι το εκανε απο τοσο νωρις δεν καταλαβαινω. Παντως γενικοτερα δεν σημαινει οτι γεννας. Μπορει να κανεις και 2 μερες μπορει κ βδομαδες. Εκτος αν σε καθε επισκεψη βαζει χερι ωστε να το προκαλεσει ας το πουμε ετσι. 

Οποτε κ να ερθει με το καλο να ερθει το μωρο σου κ με εναν πονο!

Ναι και είχα διαστολή 1.Μετά  του το είπα εγώ αυτό!Οτι και καλά τώρα το προκαλέσαμε για να γίνει!Ισως να το κάνε γιατί έχει πάει ήδη 3κιλα και μπορεί ο συγκεκριμένος να μην διακινδυνεύει το μωρό εάν είναι μεγαλύτερο με φυσιολογικό τοκετό!!!Δεν ξέρω να σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina28 said:

Χαχαχχαχα αυτό με πιανει και μένα!Και η αδερφή μου λέει ότι του έδωσα να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από ότι τον είχα συνηθίσει και του αρέσει!!!χαχαχχα 

 

λιγουρευτηκα μανταρινακια τωρα!!!!!!!!!! 

  • Χαχα 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina28 είπε:

Χαχαχχαχα αυτό με πιανει και μένα!Και η αδερφή μου λέει ότι του έδωσα να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό από ότι τον είχα συνηθίσει και του αρέσει!!!χαχαχχα 

 

Ναι και είχα διαστολή 1.Μετά  του το είπα εγώ αυτό!Οτι και καλά τώρα το προκαλέσαμε για να γίνει!Ισως να το κάνε γιατί έχει πάει ήδη 3κιλα και μπορεί ο συγκεκριμένος να μην διακινδυνεύει το μωρό εάν είναι μεγαλύτερο με φυσιολογικό τοκετό!!!Δεν ξέρω να σου πω!

Ναι μπορει να το εκανε κ για αυτο. Να εισαι ψυχραιμη και ολα θα πανε καλα κοπελα μου. Απιστευτο ποτε εφτασε ο καιρος να τα κρατησουμε αγκαλια τα μωρακια μας! 

  • Μου αρέσει 4

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina28 said:

Ναι και είχα διαστολή 1.Μετά  του το είπα εγώ αυτό!Οτι και καλά τώρα το προκαλέσαμε για να γίνει!Ισως να το κάνε γιατί έχει πάει ήδη 3κιλα και μπορεί ο συγκεκριμένος να μην διακινδυνεύει το μωρό εάν είναι μεγαλύτερο με φυσιολογικό τοκετό!!!Δεν ξέρω να σου πω!

μπορει να ειναι πολυ χαζη η ερωτηση μου, αλλα αυτο σημαινει οτι το μωρο εχει εμπεδωθει κιολας? :oops: εχει κατεβει κατω κατω κ ετοιμαζεται γ φυσιολογικο?


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου με το καλο το μωρο σου. 

Βεβαια αν καταλαβα καλα, εβαλε χερι να τσεκαρει διαστολη ετσι?? Οποτε σε αυτην την περιπτωση ολο αυτο το προκαλεσε ας πουμε ο γιατρος και δεν ειναι οτι ησουν ετοιμη. Βαζοντας χερι να τσεκαρουν διαστολη, πειραζουν κ λιγο τον τραχηλο ωστε να ξεκινησει πιο γρηγορα ο τοκετος. Βεβαια γιατι το εκανε απο τοσο νωρις δεν καταλαβαινω. Παντως γενικοτερα δεν σημαινει οτι γεννας. Μπορει να κανεις και 2 μερες μπορει κ βδομαδες. Εκτος αν σε καθε επισκεψη βαζει χερι ωστε να το προκαλεσει ας το πουμε ετσι. 

Οποτε κ να ερθει με το καλο να ερθει το μωρο σου κ με εναν πονο!

Παντως εχω κι εγω φιλη που έβαζε δάκτυλο η μαια να τσεκάρει καθε εβδομαδα τον τελευταίο μήνα, αλλα το μωρο της τον πηρε όλον τον μήνα , δεν της προκάλεσε τοκετό.  Υπάρχουν ομως χειρισμοί απο κάτω που όντως προκαλούν τοκετό.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Παντως εχω κι εγω φιλη που έβαζε δάκτυλο η μαια να τσεκάρει καθε εβδομαδα τον τελευταίο μήνα, αλλα το μωρο της τον πηρε όλον τον μήνα , δεν της προκάλεσε τοκετό.  Υπάρχουν ομως χειρισμοί απο κάτω που όντως προκαλούν τοκετό.

Εξαρταται τι κανουν. Οι ιδιοι ξερουν αν θελουν να προκαλεσουν κατι τι να κανουν. Πχ η μαια μπορει να εβαζε δαχτυλο,καποιοι γιατροι βαζουν οχι μονο ενα αλλα προσπαθουν παραπανω ωστε να ανοιξουν τον τραχηλο. Ετσι μετα πεφτει η τραχηλικη βλεννη μαζι με αιμα κ ισως επισπευεται η διαδικασια. Υπο κανονικες συνθηκες δεν πρεπει να βαζουν τιποτα, δεν χρειαζεται, οχι τουλαχιστον πριν τις 38 βδομαδες. (Κ μενα μου το εκανε ετσι) 

Απλα λεω οτι συνηθως αυτες οι πρακτικες σκοπο εχουν να επισπευσουν τη διαδικασια η να βοηθησουν να μαλακωσει ο τραχηλος. 

Η προκληση τοκετου μπορει να πετυχει αλλα μπορει να καταληξει κ σε καισαρικη ακριβως επειδη το μωρο δεν ειναι ετοιμο ακομα να βγει ουτε το σωμα απο μονο του. Εγω εν τω μεταξυ με προκληση γεννησα φυσιολογικοτατα, αλλα υπαρχουν κ αρκετες περιπτωσεις που καταληξανε σε καισαρικη. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εξαρταται τι κανουν. Οι ιδιοι ξερουν αν θελουν να προκαλεσουν κατι τι να κανουν. Πχ η μαια μπορει να εβαζε δαχτυλο,καποιοι γιατροι βαζουν οχι μονο ενα αλλα προσπαθουν παραπανω ωστε να ανοιξουν τον τραχηλο. Ετσι μετα πεφτει η τραχηλικη βλεννη μαζι με αιμα κ ισως επισπευεται η διαδικασια. Υπο κανονικες συνθηκες δεν πρεπει να βαζουν τιποτα, δεν χρειαζεται, οχι τουλαχιστον πριν τις 38 βδομαδες. (Κ μενα μου το εκανε ετσι) 

Απλα λεω οτι συνηθως αυτες οι πρακτικες σκοπο εχουν να επισπευσουν τη διαδικασια η να βοηθησουν να μαλακωσει ο τραχηλος. 

Η προκληση τοκετου μπορει να πετυχει αλλα μπορει να καταληξει κ σε καισαρικη ακριβως επειδη το μωρο δεν ειναι ετοιμο ακομα να βγει ουτε το σωμα απο μονο του. Εγω εν τω μεταξυ με προκληση γεννησα φυσιολογικοτατα, αλλα υπαρχουν κ αρκετες περιπτωσεις που καταληξανε σε καισαρικη. 

Συμφωνω μαζι σου , με φιλη μου μαια που μίλησα μου ειπε οτι πριν τις 38 εβδομάδες δεν εχει καμια δουλειά να κανει δακτυλική. Γιατι τι θα δει ;;; Το κεφάλι ψηλα θα ειναι σίγουρα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2.600 το μαναρακι μου έφτασε!

πανω απο μιάμιση ώρα κράτησε το nst  γιατι οσο ήμουν ανάσκελα δεν του άρεσε πολυ και μολις με γύρισαν στα πλαγιά ξύπνησε το πουλάκι μου και πηρε μπρος.

Εκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού.

και δακτυλική επισης. Δεν πόνεσα, δεν ηταν άβολη ή οτιδήποτε. Είδε τον τράχηλο, κλειστό, σκληρό , οπίσθιο και ψηλα. Μου ειπαν δυο ωρες περπάτημα την μερα και να συνεχίσω πιλάτες που κανω κανονικά τρεις φορές την εβδομαδα.

  • Μου αρέσει 5

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρισα απο το γιατρο καπως στεναχωρημενη. Μου ειπε οτι μαλλον θα κανω καισαρικη την επομενη εβδομαδα, στις 37 εβδ. Ανεβαζω πιεση, οχι υπερβολικη, βρισκουν λευκωμα στα ουρα μου (αν και στα 24ωρα ηταν μηδεν 3,3 λιτρα τους πηγα!) και το ζαχαρο, λεει δεν αισθανεται ανετα να με αφησει μεχρι τουλαχιστον την 38η. Αυριο θα παω για nst και καποιες επιπλεον εξετασεις αιματος. 

το μωρο ειναι πολυ ψηλα, το αισθανομαι στο στομαχι μου λολ και κοιταει προς την κοιλια μου. επισης ειναι 2900

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoyla είπε:

Σημερα γυρισα απο το γιατρο καπως στεναχωρημενη. Μου ειπε οτι μαλλον θα κανω καισαρικη την επομενη εβδομαδα, στις 37 εβδ. Ανεβαζω πιεση, οχι υπερβολικη, βρισκουν λευκωμα στα ουρα μου (αν και στα 24ωρα ηταν μηδεν 3,3 λιτρα τους πηγα!) και το ζαχαρο, λεει δεν αισθανεται ανετα να με αφησει μεχρι τουλαχιστον την 38η. Αυριο θα παω για nst και καποιες επιπλεον εξετασεις αιματος. 

το μωρο ειναι πολυ ψηλα, το αισθανομαι στο στομαχι μου λολ και κοιταει προς την κοιλια μου. επισης ειναι 2900

Κοιτα σημασία εχει να ειναι καλα τα παιδακια μας. Καταλαβαινω την στεναχωρια σου, αλλα φαντάζομαι οτι αν ειναι αποφασισμένη η καισαρική και δεν υπήρχε απολύτως καμια ένδειξη για ποιο λόγο να μην σε έβαζε για  καισαρική στις 38 που ούτως ή άλλως όλοι τότε  βάζουν;

 Οποτε δες το απο την άποψη οτι προσπαθεί να προλάβει καταστάσεις.

πωπω φοβερό έφτασε ο καιρός που θα αρχίσουμε να γράφουμε για γεννητούρια.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...