Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Γκάλοπ!! Πόσα κιλά ξεκινήσατε κ πόσα φτάσατε στην εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

 Εγώ όταν γέννησα , εκείνα γάλα κ νερό γτ μου είχαν λειψει μετά από τόσο εμετό.. 

Χαχα κι εγώ...Εγώ έκανα και τον άντρα μου μοντελάκι ότι έτρωγα εγώ έτρωγε και αυτός και κάνα τοστ. Ορισμένα πράγματα με αναγουλιαζαν και μόνο αν τα έβλεπα, ευτυχώς μένει από κάτω η πεθερά μου και την έβαζα να του κάνει κάνα ωραίο φαγητό γιατί τον λυπομουν:)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Δε νομίζω.πηρες όσα έχασες κ τα είχε ανάγκη ο οργανισμός κ το νινι σου Φώφη μου :)

Δυνατή!!!

Κ βασικό να τα έχεις χαρεί :-)

Α δεν τα χάρηκα Δυστυχώς.. οι εγκυμοσύνες μου είναι πολύ χάλια..Η αλήθεια είναι με τόσους εμετούς άπορω πως βάζω τόσα πολλά κιλά!! Ίσως είναι επειδή τρώω γλυκά κ δεν εμφανιζω διαβήτη κύησης.. 

Βέβαια αν ήμουν καλά θα πρόσεχα.  Κ το λέω σε όλα τα κορίτσια που δεν έχουν θέμα, απλα μονο με την δικαιολογία της εγκυμοσύνης να μην τρώνε συνέχεια γτ στο τέλος νιώθεις πολύ βαριά χωρίς λόγο, με το ζόρι περπατας..

Just now, Stelloudia είπε:

Χαχα κι εγώ...Εγώ έκανα και τον άντρα μου μοντελάκι ότι έτρωγα εγώ έτρωγε και αυτός και κάνα τοστ. Ορισμένα πράγματα με αναγουλιαζαν και μόνο αν τα έβλεπα, ευτυχώς μένει από κάτω η πεθερά μου και την έβαζα να του κάνει κάνα ωραίο φαγητό γιατί τον λυπομουν:)

Χαχαχα.. το ίδιο ακριβώς!!!

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια οσες δεν βαλαμε κιλα δεν ειχαμε μυστικη συνταγη ουτε μαγικο κολπο..αν δεις σε ολες ειναι θεμα αυστηροτατης διατροφης λογω διαβητη η λογω εμετων ως τον 9ο. Δεν το επιλεξαμε θελω να πω. Πιστεψτε με παντως οποιαδηποτε εκανε τοσο αυστηρη διατροφη, κιλα δεν θα εβαζε. Σας το εγγυωμαι!!!απλα οταν εισαι υγιης, γιατι να καταπιεστεις ετσι;;;; ουτε εγω θα καταπιεζομουν... Κι εγω πηρα 4 και το μωρο ηταν 3060, γι αυτο κι εχασα κατευθειαν 6, γιατι επι της ουσιας ειχα χασει ηδη κιλα (υγρα, πλακουντας κλπ). Πιστεψτε με ομως κι η καισαρικη ηρθε και με θερισε γιατι δεν ειχα καμια αντοχη και δυναμη και σωματικα ειχα μεινει υπερβολικα αδυνατη ακομα και στο προσωπο πχ..κι ωραια δεν ειμαι ετσι. εμενα δηλαδη με χαλαει!

Εννοείται κορίτσι μου μιλώ για τα κορίτσια που είχαν ομαλή εγκυμοσύνη! Το να βάλεις τώρα κανένα κιλακι και να δυναμώσεις σιγά σιγά πιστεύω τώρα που γέννησες είναι ευκολότερο. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Just now, Stelloudia είπε:

Η αλήθεια είναι ότι όσες δεν βάλαμε κιλά είχαμε κάποιο θέμα ή διαβήτη κύησης ή πολλούς εμετούς εγώ έκανα σε καθημερινή βάση 15-20 εμετούς δεν άντεχα τίποτα γλυκό ούτε καν μια κουταλιά ζαχαρη στο τσάι μου, με ενοχλούσαν οι μυρωδιές του κρέατος μέχρι τον ένατο φαντάσου μήνα Αύγουστο δεν άνοιγα παραθυράκι στο σπίτι μετά τις 8 γιατί έχει στη γειτονιά μου σουβλατζίδικο και μου ερχόταν η μυρωδιά, δεν άντεχα καθόλου τα τηγανητά. Το μόνο που έτρωγα ήταν από φρούτα μηλα,αχλαδια,καρπουζι όλα τα άλλα τα έβγαζα και λαχανικά στον ατμό,ρύζι και στο πολύ κέφι κάνα μακαρόνι και φρυγανιές και ψάρι. Αφού όταν γέννησα δεν ήξερα τι να πρωτοφαω:). Και όλα αυτά ενώ είχα πάρει και φαρμακευτική αγωγή που επιτρέπεται ούτε αυτό βοήθησε...

Αφού κάνω πλάκα στον άντρα μου ότι θα φάω ότι γουστάρω τώρα στην καραντίνα γιατί τον Οκτώβριο-Νοέμβριο θα βάλουμε μπρος το δεύτερο οπότε θα ξαναρέψω.

Με το καλό να σου έρθει γρήγορα το μωράκι μόλις βάλετε μπρος. Σου εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να είναι όμορφη και να τρως ότι θέλεις!! Εγώ δεν είχα καθόλου αναγουλες μόνο τρομερούς πονοκεφάλους που κατέληγαν σε εμετούς και που συνεχίζονται δυστυχώς. Αλλά διατροφικά δεν στερουμαι τίποτα, απλώς που και που προσέχω γιατί ήδη ειχα παραπανισια κιλά.εχω βάλει έως τώρα 4,5 κιλά περίπου.

  • Ευχαριστώ 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εμένα κοιλια δεν μ έμεινε...σε μια βδομαδα έπεσε....Τώρα η κόρη μ έχει μεγαλύτερη από μένα...αχαχχαχαχ

Χαχα η κοιλίτσα που κάνουν δεν υπάρχει...

Just now, Jerina είπε:

Εννοείται κορίτσι μου μιλώ για τα κορίτσια που είχαν ομαλή εγκυμοσύνη! Το να βάλεις τώρα κανένα κιλακι και να δυναμώσεις σιγά σιγά πιστεύω τώρα που γέννησες είναι ευκολότερο. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Με το καλό να σου έρθει γρήγορα το μωράκι μόλις βάλετε μπρος. Σου εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να είναι όμορφη και να τρως ότι θέλεις!! Εγώ δεν είχα καθόλου αναγουλες μόνο τρομερούς πονοκεφάλους που κατέληγαν σε εμετούς και που συνεχίζονται δυστυχώς. Αλλά διατροφικά δεν στερουμαι τίποτα, απλώς που και που προσέχω γιατί ήδη ειχα παραπανισια κιλά.εχω βάλει έως τώρα 4,5 κιλά περίπου.

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι να σταματήσουν σύντομα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Stelloudia είπε:

Χαχα η κοιλίτσα που κάνουν δεν υπάρχει...

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι να σταματήσουν σύντομα. 

σαν μπαλονάκι είναι σ λεω...ειναι κ πρόωρο μωρό...έχει φάση μεγάλη...γέννησα 34 βδομάδες....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

τελικα με τον θηλασμο χανεις ή παιρνεις;;;;;:blink:

Με τον θηλασμό χάνεις πολύ εύκολα πολλές θερμίδες αλλά το θέμα είναι ότι πεινάς κ ακραία πολυ:-? ειδικά αν δεν έχεις χρόνο για μαγειρέματα κ υγιεινή διατροφή κ ολο τσιμπολογας σνακ,κρουασάν κ σαβουριτσα!άσε...εγώ έχασα η αλήθεια είναι αλλά με λίγη αυτοσυγκράτηση!χαχαχααχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Με τον θηλασμό χάνεις πολύ εύκολα πολλές θερμίδες αλλά το θέμα είναι ότι πεινάς κ ακραία πολυ:-? ειδικά αν δεν έχεις χρόνο για μαγειρέματα κ υγιεινή διατροφή κ ολο τσιμπολογας σνακ,κρουασάν κ σαβουριτσα!άσε...εγώ έχασα η αλήθεια είναι αλλά με λίγη αυτοσυγκράτηση!χαχαχααχα

καταλαβα...αλλα οταν θηλαζεις μπορεις να τρως ο,τι θες;;νομιζα οτι πρεπει να τρωμε περιορισμενες κατηγοριες τροφιμων...δεμ ισχυει αυτο;;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

καταλαβα...αλλα οταν θηλαζεις μπορεις να τρως ο,τι θες;;νομιζα οτι πρεπει να τρωμε περιορισμενες κατηγοριες τροφιμων...δεμ ισχυει αυτο;;;

Εγώ είχα ξεκινήσει κ δεν έτρωγα κάποια φαγητά πχ όσπρια αλλά σιγά σιγά όσο έβλεπα ότι δεν ενοχλούσαν τον μικρό,έτρωγα τα παντα και γαλακτοκομικά κ πράσινα λαχανικά,τα πάντα!θα εξαρτηθεί από το νινακι σου!καλό είναι να κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή αλλά εγώ είχα στερηθεί τόσα από την εγκυμοσύνη λόγω διαβήτη κύησης,που η αλήθεια είναι του έδωσα κ κατάλαβε μετά:D πολλά υγρά,νερό,χυμούς κ σούπες να τρως!εγώ ειδικά στις αρχές ένιωθα όταν θήλαζα ότι αφυδατωνομαι,έπινα νερά με το λίτρο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Εγω κοριτσια ξεκινησα 60 και γεννησα στα 72. Με τον θηλασμο ομως μεσα σε 2 βδομαδες εφτασα 75! Με αυτοσυγκρατηση εχω φτασει στα 69. Αλλα πειναω συνεχεια, κανω μεγαλη προσπαθεια να μην τρωω και δεν τρωω κ γαλακτοκομικα. Καμια σωτηρια,χαχα.Ειμαστε 3 μηνων τωρα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ εγώ με Φυσιολογικό βάρος μέχρι τώρα που είμαι στον 9ο έχω βάλει 6 κιλά βέβαια τρώω νορμάλ και όσο πιο υγιεινά μπορώ και γυμνάζομαι σχεδόν κάθε μέρα σημαντικό και αυτό αλλά έχω πάθει λίγο αμοκ με την κοιλιά αν θα επανέλθει γρήγορα η αν θα μείνει χαλαρή γιατι ποτέ μου δεν είχα το παραμικρό λίπος στην κοιλιά φαινόταν και οι κοιλιακοι και επειδή γένναω τώρα και το καλοκαίρι είναι κοντά δεν θα το αντέξω!!! Ελπίζω ο θηλασμός να βοηθήσει γιατί κάποιες περιπτώσεις ακούω πως χάνουν πολύ εύκολα τα κιλά ενώ θηλάζουν άλλες ακούω που πιο πολλά κιλά έβαλαν στο θηλασμό πάρα στην εγκυμοσύνη θα τρελαθώ!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Αχ εγώ με Φυσιολογικό βάρος μέχρι τώρα που είμαι στον 9ο έχω βάλει 6 κιλά βέβαια τρώω νορμάλ και όσο πιο υγιεινά μπορώ και γυμνάζομαι σχεδόν κάθε μέρα σημαντικό και αυτό αλλά έχω πάθει λίγο αμοκ με την κοιλιά αν θα επανέλθει γρήγορα η αν θα μείνει χαλαρή γιατι ποτέ μου δεν είχα το παραμικρό λίπος στην κοιλιά φαινόταν και οι κοιλιακοι και επειδή γένναω τώρα και το καλοκαίρι είναι κοντά δεν θα το αντέξω!!! Ελπίζω ο θηλασμός να βοηθήσει γιατί κάποιες περιπτώσεις ακούω πως χάνουν πολύ εύκολα τα κιλά ενώ θηλάζουν άλλες ακούω που πιο πολλά κιλά έβαλαν στο θηλασμό πάρα στην εγκυμοσύνη θα τρελαθώ!!! 

Αφού γυμνάζεσαι και τρως σωστά μη φοβάσαι!! Και τα κιλά σου είναι τέλεια! μπράβο σου!! Τι γυμναστική κάνεις; γιόγκα; πιλάτες; σκέφτομαι να κάνω και εγώ λίγο γιατί υποφέρω από τους πόνους της πλάτης και της μέσης και επειδή έκανα πριν δύο χρόνια με ανακούφιζε πολύ.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jerina είπε:

Αφού γυμνάζεσαι και τρως σωστά μη φοβάσαι!! Και τα κιλά σου είναι τέλεια! μπράβο σου!! Τι γυμναστική κάνεις; γιόγκα; πιλάτες; σκέφτομαι να κάνω και εγώ λίγο γιατί υποφέρω από τους πόνους της πλάτης και της μέσης και επειδή έκανα πριν δύο χρόνια με ανακούφιζε πολύ.

Πριν την εγκυμοσύνη έκανα διαφορά τώρα που είμαι έγκυος πήγαινα κολυμβητηριο μέχρι τα μέτρα για τον κορωνοϊό ήταν ότι πιο τέλειο θα μπορούσα να κανω στην εγκυμοσύνη πραγματικά ότι πιο ανακουφηστικο δεν μπορώ να το περιγράψω τώρα περπατάω και στο σπίτι κάνω ποδήλατο και ασκήσεις που έχω βρει στο ίντερνετ για την εγκυμοσύνη που σε βοηθάνε και στον Φυσιολογικό τοκετό.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια λόγω ψυχολογίας πριν την εγκυμοσύνη είχα αφεθεί στο φαΐ και μαζί με τις ορμόνες κτλ που πήρα με την εξωσωματική ξεκίνησα 80κιλα. Γεννησα στις 38 εβδομάδες. Στις 36 ζυγιστηκα τελευταία φορά και ήμουν 89. Η ζυγαριά 3 μήνες μετά είχε κολλήσει στα 80. Με λίγη προσπάθεια έφτασα τα 73. 

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...