Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Αν τα κατάφερα εγώ, όλες θα τα καταφέρετε!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ηταν η μονη φορα που αυτην την προσπαθεια την ήξερα εγω και ο ανδρας μου. Η κατάσταση και το κλίμα λόγω κορονοϊού ηταν πολυ περίεργη και δεν ηθελα να ακούσω κανένα σχόλιο, τύπου κακή ιδέα η μεταφορά αυτόν τον καιρό κλπ. Το συζήτησα με τον γιατρο μου μου ειπε την άποψη του,  πλεον την εχει γράψει αναλυτικά και στο σαιτ του, τον εμπιστεύομαι και δεν ηθελα να επηρεαστω.

Εννοιωσα οτι πηρα εγω θετικη χοριακη με τα νεα σου!!!! Ειμαι πολυ χαρουμενη,να ξεκουραστεις και να χαρεις μια τελειομηνη κ ηρεμη εγκυμοσυνη!!!!

Σε ποιο σαιτ εχει μιλησει ο γιατρος μας; Αν μπορεις να μου στειλεις το link με ενδιαφερει πολυ να το διαβασω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 445
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Tsini said:

Εννοιωσα οτι πηρα εγω θετικη χοριακη με τα νεα σου!!!! Ειμαι πολυ χαρουμενη,να ξεκουραστεις και να χαρεις μια τελειομηνη κ ηρεμη εγκυμοσυνη!!!!

Σε ποιο σαιτ εχει μιλησει ο γιατρος μας; Αν μπορεις να μου στειλεις το link με ενδιαφερει πολυ να το διαβασω!!

πετάγομαι εγω γιατί το διαβασα! στο site του sfakianoudis.gr εχει ενα άρθρο

«Κορωνοϊός και γονιμότητα. Ας μην επιτρέψουμε στον κορωνοϊό να «λαβώσει» το θαύμα της γέννησης«

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω βουρκωσει με τα νέα σου,  η χαρά σου είναι κ δικιά μας, ξέρω την ιστορία σου κ το ποσό χάρηκα  κ το τι κουράγιο μας δίνεις για να συνεχίσουμε το ξέρεις πολύ καλά μιας κ εσύ απ εδώ πήρες  τόσα χρόνια κουράγιο για να συνεχίσεις. Σου εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Ξερω οτι πρεπει να ειναι υψηλή για να μείνεις εγκυος. Γι αυτόν τον λόγο μας φορτώνουν τόσα ουτρο, αν δεν ειναι κοροϊδεύεις το έμβρυο οτι ολα ειναι καλα πήγαινε και εμφυτεύσουν.

Πω πω αλήθεια!!; Πήγα και είδα τις ορμόνες την ημέρα της μεταφοράς. Η prg ήταν 26. Δηλαδή από κ@ωλοφαρδια πήγαν καλά τα πράγματα; Η e2 ήταν 190.

 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Πω πω αλήθεια!!; Πήγα και είδα τις ορμόνες την ημέρα της μεταφοράς. Η prg ήταν 26. Δηλαδή από κ@ωλοφαρδια πήγαν καλά τα πράγματα; Η e2 ήταν 190.

 

Ε2 ειχαμε την ίδια εγω 186

prg ειχα 75. Περυσι ηταν 120 και πρόπερσι 12 χάος γενικως μάλλον υπάρχει χρυσή τομή ή εχει να κανει και με το πάχος του ενδομητριου πιάνουν και κοριτσια με 7 πιάνουν και με 12. Για μενα το σημαντικό ειναι να ελέγχεται για να γίνονται τροποποιήσεις.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ε2 ειχαμε την ίδια εγω 186

prg ειχα 75. Περυσι ηταν 120 και πρόπερσι 12 χάος γενικως μάλλον υπάρχει χρυσή τομή ή εχει να κανει και με το πάχος του ενδομητριου πιάνουν και κοριτσια με 7 πιάνουν και με 12. Για μενα το σημαντικό ειναι να ελέγχεται για να γίνονται τροποποιήσεις.

Νόμιζα ότι η prg έπρεπε να είναι χαμηλή και καλά ότι δεν έχει γίνει ωορρηξία. Το ενδομήτριο μια βδομάδα πριν ήταν 8,5 αλλά είχα ξεκινήσει cyclacur utrogestan από την αρχή του κύκλου και μια βδομάδα. κακώς που δεν τα είχα γράψει τότε να τα θυμάμαι για την επόμενη φορά.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Νόμιζα ότι η prg έπρεπε να είναι χαμηλή και καλά ότι δεν έχει γίνει ωορρηξία. Το ενδομήτριο μια βδομάδα πριν ήταν 8,5 αλλά είχα ξεκινήσει cyclacur utrogestan από την αρχή του κύκλου και μια βδομάδα. κακώς που δεν τα είχα γράψει τότε να τα θυμάμαι για την επόμενη φορά.

Νομιζω οτι η προγεστερονη κορυφώνεται την 21η μερα του κυκλου και αν εισαι εγκυος πρεπει να παραμείνει ψηλα. 21η μερα δεν εννοειται οτι εγινε η ωορρηξία; Μπορει ναμήν εχω καταλάβει σωστά.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Νομιζω οτι η προγεστερονη κορυφώνεται την 21η μερα του κυκλου και αν εισαι εγκυος πρεπει να παραμείνει ψηλα. 21η μερα δεν εννοειται οτι εγινε η ωορρηξία; Μπορει ναμήν εχω καταλάβει σωστά.

Έχεις δίκιο. Την θέλουν χαμηλή μέχρι την ωορρηξία. Από την ωορρηξία και μετά ανεβαίνει και πρέπει να παραμείνει υψηλή. Στην επαναληπτική χοριακή με είχε βάλει να την επαναλάβω και με όριο το 20ng/ml είχα 25. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει.... Μια μέρα δεν μπήκα να διαβάσω νέα σας κ τώρα μπαίνω κ βλέπω ΤΟ απόλυτο νέο!!!!!! Κάντυ μου δεν ξέρεις ποοοοοσο έχω χαρεί!!! Όπως κ όλες μας νομίζω.... Με το καλό κοπέλα μου!!! Όλα θα πάνε καλά, μην έχεις καμία αμφιβολία για το αντίθετο!!! Καλά, διδυμακια είναι στάνταρ.. καλωσηλθες στο κλαμπ αγαπημένη!!! Έχω κατασυγκινηθει!!! :wub::wub::wub:

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ε2 ειχαμε την ίδια εγω 186

prg ειχα 75. Περυσι ηταν 120 και πρόπερσι 12 χάος γενικως μάλλον υπάρχει χρυσή τομή ή εχει να κανει και με το πάχος του ενδομητριου πιάνουν και κοριτσια με 7 πιάνουν και με 12. Για μενα το σημαντικό ειναι να ελέγχεται για να γίνονται τροποποιήσεις.

Πω πω.... Τώρα καταλαβαίνω ότι ο προηγούμενος γιατρός με είχε τελείως στην τύχη... Τπτ δε μετρούσε στις εμβρυομεταφορες... 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Πω πω.... Τώρα καταλαβαίνω ότι ο προηγούμενος γιατρός με είχε τελείως στην τύχη... Τπτ δε μετρούσε στις εμβρυομεταφορες... 

Σίγουρα παίζουν κάποιο ρόλο οι ορμόνες αλλα και οι γυναίκες που μένουν φυσιολογικά έγκυες δεν παιρνουν τιποτα ουτε μετράνε τιποτα πριν την συλληψη. Για μενα περισσότερο ρόλο παίζουν μετα στην υποστήριξη της εγκυμοσύνης.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Σίγουρα παίζουν κάποιο ρόλο οι ορμόνες αλλα και οι γυναίκες που μένουν φυσιολογικά έγκυες δεν παιρνουν τιποτα ουτε μετράνε τιποτα πριν την συλληψη. Για μενα περισσότερο ρόλο παίζουν μετα στην υποστήριξη της εγκυμοσύνης.

Πιστεύω ότι εμείς που δυσκολευόμαστε να μείνουνε, υπάρχει κάποιος λόγος ή λόγοι που συμβαίνει αυτό άρα η όλη διαδικασία για εμας είναι πιο δύσκολη. 

Εγώ είμαι σίγουρη πλέον ότι ο προηγούμενος γιατρος(αναφερομαι σε αυτόν γιατί ήταν ο μόνος με τον οποίο έκανα εμβρυομεταφορες) άφησε πράγματα στην τύχη τους, προφανώς δεν πίστευε σε εμένα. 

Όχι επειδή είναι γιατρός μας αλλά βλέπω τεράστια διαφορα με το Σφ και το πως με αντιμετωπίζει σε πολλά πράγματα. 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...