Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Φυσιολογική συλληψη άνω 37 ετών εμπειρίες;


Recommended Posts

Just now, Bellas είπε:

Δεν έχω πάει σε ομοιοπαθητικό 

Το επόμενη βήμα μου είναι να πάω σε Ενδοκρινολογο 

Απλά έχω ακούσει πολλές κοπέλες που πηγαίνουν σε ομοιοπαθητικό για διαφορες γυναικολογικες αιτίες, όχι μόνο για συλληψη 

ναι και εγω το ιδιο.αλλα σιγουρα πρωτα θα πας σε ενδοκρινολογο και μετα με τις εξετασεις σου θα πας στον ομοιοπαθητικο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ στα 37 έκανα το πρώτο παιδάκι μου, τώρα πριν 15 μέρες το δεύτερο και είμαι 40 χρ. Και εμείς προσπαθήσαμε πολύ και στις 2 εγκυμοσύνες,το 2 ο παιδάκι έκανε σχεδόν 2 χρόνια να έρθει. Αφού είδα ότι μετά από μια παλινδρομη κύηση ότι δυσκολεύουν να μείνω ξανά έγκυος, άλλαξα γυναικολόγο, έκανα και εγώ και ο σύζυγός όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και είχαμε υπογονιμότητα άγνωστης αιτιολογίας. Θα ξεκινουσαμε με σπέρμα/ση,όμως δεν χρειάστηκε έμεινα μόνη μου τελικά και στις δύο εγκυμοσύνες,εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις γιατρό γιατί αυτός που είχα πριν κάνω τα παιδιά μου με έστελνε για εξωσωματική και τελικά ποτέ δεν χρειάστηκε, ο γιατρός μου είναι στο τμήμα υπογονιμότητας στο Αρεταίειο. Έκανε από την αρχή όλα τα σωστά βήματα, δεν με πήγε για εξωσωματική από την αρχή! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2020 at 1:56 PM, Nephelie said:

ναι και εγω το ιδιο.αλλα σιγουρα πρωτα θα πας σε ενδοκρινολογο και μετα με τις εξετασεις σου θα πας στον ομοιοπαθητικο..

Για να πω την αλήθεια δεν έχω σκεφτεί ακόμα για ομοιοπαθητικό γιατρό σίγουρα πάντως θα πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη!

On 5/5/2020 at 4:41 PM, Betty 79 said:

Εγώ στα 37 έκανα το πρώτο παιδάκι μου, τώρα πριν 15 μέρες το δεύτερο και είμαι 40 χρ. Και εμείς προσπαθήσαμε πολύ και στις 2 εγκυμοσύνες,το 2 ο παιδάκι έκανε σχεδόν 2 χρόνια να έρθει. Αφού είδα ότι μετά από μια παλινδρομη κύηση ότι δυσκολεύουν να μείνω ξανά έγκυος, άλλαξα γυναικολόγο, έκανα και εγώ και ο σύζυγός όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και είχαμε υπογονιμότητα άγνωστης αιτιολογίας. Θα ξεκινουσαμε με σπέρμα/ση,όμως δεν χρειάστηκε έμεινα μόνη μου τελικά και στις δύο εγκυμοσύνες,εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις γιατρό γιατί αυτός που είχα πριν κάνω τα παιδιά μου με έστελνε για εξωσωματική και τελικά ποτέ δεν χρειάστηκε, ο γιατρός μου είναι στο τμήμα υπογονιμότητας στο Αρεταίειο. Έκανε από την αρχή όλα τα σωστά βήματα, δεν με πήγε για εξωσωματική από την αρχή! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σίγουρα θα πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη 

Εσείς δύο χρόνια κάνατε προσπάθειες φουλ 

Δηλαδή μέρα πάρα μέρα κτλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

@Bellas τι κάνεις, πώς είσαι; 

Οι υπόλοιπες; καλό μήνα και καλό καλοκαίρι να έχουμε! Κυρίως καρπερό!

Για ένα γεια μπήκα, χαθήκαμε τελείως. 

Εδώ συνεχίζουμε τις προσπάθειες. Είμαι ακριβώς στο μέσο του κύκλου μου. Δεν το σκέφτομαι τόσο πολύ πλέον. Τις δύο τελευταίες μέρες πριν αδιαθετησω το σκέφτομαι πιο έντονα που με πιάνει μια αγωνία. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ! Είμαι 41 και έχω δύο κοριτσάκια τα οποία τα έκανα στα 31 και στα 35 ... Τώρα στα 40 αποφασίσαμε για τριτο, πραγματικά έμεινα έγκυος το οποίο παλινδρομησε στις 8 εβδομάδες ... Δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο η ηλικία στην φυσιολογική σύλληψη...είναι θέμα οργανισμού, γονιδίων και ορμονών της κάθε γυναίκας... Σκέψου αισιόδοξα ... Αν βέβαια υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην επίτευξη γονιμοποίησης με φυσιολογικό τρόπο επιβεβλημένο είναι να γίνουν κάποιες εξετάσεις ορμονολογικες κτλ...αλλά αυτό δεν έχει οπωσδήποτε σχέση με την ηλικία...ξέρω πάμπολλες μικρές σε ηλικία γυναίκες που δυσκολεύονται στην σύλληψη και άλλες μεγαλύτερες που πιάνουν για πλάκα. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτό το μήνα μου ήρθε περίοδος 4 μέρες νωρίτερα... Απογοητευτηκα πάλι. Έκλεισα ραντεβού τη Δευτέρα που θα είμαι 5η μέρα του κύκλου, για πλήρη ορμονικό έλεγχο και σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για τον άντρα μου. Θα πάρω τα αποτελέσματα θα τα πάω στον γυναικολόγο και θα ψάξω και ενδοκρινολογο. Δε γίνεται άλλο να περιμένω έτσι. Ο καιρός κυλάει, 38 έφτασα, όπου να ναι τα κλείνω. Με παρηγορεί που τουλάχιστον υπερηχογραφικά με βρήκε εντάξει και το ΠΑΠ ήταν πεντακάθαρο. Τώρα, τι άλλο θα βγει... Έστω να έχουμε μια γραμμή κατευθυντηρια. Ίσως χρειαστεί υπερηχογραφικη παρακολούθηση της ωορρηξιας ή πρόκληση... Δεν ξέρω. Απελπίστηκα. Όλο και ξεμακραινει το όνειρο. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2020 at 3:25 ΠΜ, Agatte είπε:

Αυτό το μήνα μου ήρθε περίοδος 4 μέρες νωρίτερα... Απογοητευτηκα πάλι. Έκλεισα ραντεβού τη Δευτέρα που θα είμαι 5η μέρα του κύκλου, για πλήρη ορμονικό έλεγχο και σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια για τον άντρα μου. Θα πάρω τα αποτελέσματα θα τα πάω στον γυναικολόγο και θα ψάξω και ενδοκρινολογο. Δε γίνεται άλλο να περιμένω έτσι. Ο καιρός κυλάει, 38 έφτασα, όπου να ναι τα κλείνω. Με παρηγορεί που τουλάχιστον υπερηχογραφικά με βρήκε εντάξει και το ΠΑΠ ήταν πεντακάθαρο. Τώρα, τι άλλο θα βγει... Έστω να έχουμε μια γραμμή κατευθυντηρια. Ίσως χρειαστεί υπερηχογραφικη παρακολούθηση της ωορρηξιας ή πρόκληση... Δεν ξέρω. Απελπίστηκα. Όλο και ξεμακραινει το όνειρο. 

 

Καλημερα! Συνηθως ορμονολογικες γινονται 2η-4η μερα του κυκλου. Να τις κανεις εννοειτε! Αυτος ο κυκλος σου ηταν φυσιολογικος? Δλδ, ο κυκλος σου κρατησε οσο κραταει συνηθως? Ωορηξια εκανες, ποια μερα? Απο την ωορηξια μεχρι την περιοδο ποσες μερες ηταν? Επαιρνες αντιβιωση? Ο θυρεοειδης σου ειναι ρυθμισμενος?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2020 at 12:40 ΜΜ, tina79 είπε:

Καλημερα! Συνηθως ορμονολογικες γινονται 2η-4η μερα του κυκλου. Να τις κανεις εννοειτε! Αυτος ο κυκλος σου ηταν φυσιολογικος? Δλδ, ο κυκλος σου κρατησε οσο κραταει συνηθως? Ωορηξια εκανες, ποια μερα? Απο την ωορηξια μεχρι την περιοδο ποσες μερες ηταν? Επαιρνες αντιβιωση? Ο θυρεοειδης σου ειναι ρυθμισμενος?

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα ωορρηξια γύρω στις 12 μέρες πριν την περίοδο. Ο κύκλος μου είναι πάντα μηνιαίος αλλά εδώ και 2,5 χρόνια που απεβαλα, μου κάνει κάτι μικρές αποκλίσεις οι οποίες όμως, θεωρούνται νορμάλ. Για τις εξετάσεις ο γιατρός μου είπε 2η με 5η μερα. Πήγα τη Δευτέρα λοιπόν που ήταν η πέμπτη μέρα και τις έκανα. Έχω ήδη κλείσει ραντεβού με ενδοκρινολογο μιας και τα αντιθυρεοειδικα αντισωματα είναι πολύ ανεβασμένα. Οι υπόλοιπες ορμόνες βγήκαν καλές, αλλά η AMH μου φάνηκε πολύ χαμηλή... 2.26 όταν η ικανοποιητική γονιμότητα ξεκινάει από 2.20 ελάχιστη και φτανει ως 4.00. Είμαι στα όρια νομίζω... Το απόγευμα θα πάρω και τον γυναικολόγο και αύριο θα έχουμε και τα αποτελέσματα από την καλλιέργεια και το σπερμοδιαγραμμα του συζύγου. 

Στεναχωρηθηκα πολύ... Φρίκαρα και με τον θυρεοειδή γιατί έκανα τρελό σενάριο στο κεφάλι μου και τώρα 24 ώρες μετά, είμαι στην φάση που προσπαθώ να ηρεμήσω και να επεξεργαστω τα νέα δεδομένα. 

Επεξεργάστηκαν by Agatte
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2020 at 6:47 ΜΜ, Agatte είπε:

Τρελούς καιρούς δε λες τίποτα! 

Θα το δω κι εγώ στο προσεχές μέλλον και με ενδοκρινολογο. Τώρα κοιτάω να ανεβάσω λίγο το σίδηρο μου που είναι χάλια. 

Στο μεταξύ μ' αρέσει που ήμουν και ορεξατη... Τίποτα δεν κάναμε ακόμα. Ο άντρας μου δουλεύει όλες τις μέρες με τρέλα ωράρια κι όταν γυρνάει σπίτι είναι πτώμα, φορτωμένος με όλη την ένταση και κούραση της ημέρας. Πού διάθεση για άλλα... 

Τώρα για τις εξετάσεις των ανδρών... Ο γυναικολόγος μου είπε πως αρκεί ένα σπερμοδιαγραμμα. Παλιότερο σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου, ήταν πολύ καλό αλλά πάνε και χρόνια από τότε. Ελπίζω αν καταφέρει να ξανακάνει, να είναι εξίσου καλό. Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Η γυναίκες αλλιώς διαχειριζομαστε τις δυσκολίες. Οι άντρες πελαγωνουν και απογοητευονται πιο εύκολα. 

Καλησπέρα κορίτσι ! Να κάνετε οπωσδήποτε ακόμη ένα σπερματοδιαγραμμα γιατί τα δεδομένα αλλάζουν. Κι εμείς έχουμε ένα γιο 7 ετών με πολύ εύκολη σύλληψη . Μάλιστα ο σύζυγος μου έχει και μια κόρη από τον πρώτο του γάμο. Κι όμως προσπαθούσαμε 1 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα κάναμε εξετάσεις και βγήκε το σπερματοδιαγραμμα μαύρο χάλι. Πήρε αντιβίωση και βιταμίνες αλλά έφτιαξε μόνο ως προς την ποσότητα. Οπότε πάμε για εξωσωματική. Να σου πω ότι είμαι 31 και ο σύζυγός 41.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Anna Boo89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι ! Να κάνετε οπωσδήποτε ακόμη ένα σπερματοδιαγραμμα γιατί τα δεδομένα αλλάζουν. Κι εμείς έχουμε ένα γιο 7 ετών με πολύ εύκολη σύλληψη . Μάλιστα ο σύζυγος μου έχει και μια κόρη από τον πρώτο του γάμο. Κι όμως προσπαθούσαμε 1 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα κάναμε εξετάσεις και βγήκε το σπερματοδιαγραμμα μαύρο χάλι. Πήρε αντιβίωση και βιταμίνες αλλά έφτιαξε μόνο ως προς την ποσότητα. Οπότε πάμε για εξωσωματική. Να σου πω ότι είμαι 31 και ο σύζυγός 41.

Σήμερα θα πάει δείγμα για σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια. Στο μεταξύ μου ξεκαθάρισε πως για εξωσωματική μιας και έχουμε ένα παιδί, είναι απόλυτα αρνητικός. Μόνο με θεραπείες όπου χρειαστεί δέχεται να προχωρήσουμε. Το θέμα είναι ότι και οι δικές μου εξετάσεις κάθε άλλο παρά καλές βγήκαν... 

Καλά εσείς είστε και πολύ νέοι και οι δύο! Αλλά απ' ότι φαίνεται, δεν παίζει ρόλο τελικά... Δεν καταλαβαίνω ωστόσο πως μπορεί να προκύψουν τέτοιες βλάβες στο σπέρμα ενώ πριν ήταν εντάξει. Εύχομαι σύντομα να έχετε καλά νέα και να αποκτήσετε ακόμα ένα παιδάκι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 44 λεπτά , Agatte είπε:

Σήμερα θα πάει δείγμα για σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια. Στο μεταξύ μου ξεκαθάρισε πως για εξωσωματική μιας και έχουμε ένα παιδί, είναι απόλυτα αρνητικός. Μόνο με θεραπείες όπου χρειαστεί δέχεται να προχωρήσουμε. Το θέμα είναι ότι και οι δικές μου εξετάσεις κάθε άλλο παρά καλές βγήκαν... 

Καλά εσείς είστε και πολύ νέοι και οι δύο! Αλλά απ' ότι φαίνεται, δεν παίζει ρόλο τελικά... Δεν καταλαβαίνω ωστόσο πως μπορεί να προκύψουν τέτοιες βλάβες στο σπέρμα ενώ πριν ήταν εντάξει. Εύχομαι σύντομα να έχετε καλά νέα και να αποκτήσετε ακόμα ένα παιδάκι! 

Αχ ακόμη αναρωτιέμαι πώς συνέβη και κυρίως από τι συνέβη ! Πάντως δεν βρέθηκε ποτέ κανένα μικρόβιο στις καλλιέργειες που έκανε ούτε σε αυτόν ούτε σε μένα. Είπε ο ανδρολογος μάλλον προστάτιδα . Πήρε αντιβίωση 1.5 όμως οι ανώμαλες μορφές δεν έφτιαξαν μόνο ο αριθμός έφτιαξε πολύ.  Χαρακτηριστικά τον αποκάλεσε εν δυνάμει υπογονιμο..Ούτε εμένα ήθελε στην αρχή. Όμως με έβλεπε πόσο στεναχωρημένη ήμουν όλη την ώρα. Μακάρι να συμβεί το θαύμα και για τις δυο μας είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο. ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2020 at 4:53 ΜΜ, Anna Boo89 είπε:

Αχ ακόμη αναρωτιέμαι πώς συνέβη και κυρίως από τι συνέβη ! Πάντως δεν βρέθηκε ποτέ κανένα μικρόβιο στις καλλιέργειες που έκανε ούτε σε αυτόν ούτε σε μένα. Είπε ο ανδρολογος μάλλον προστάτιδα . Πήρε αντιβίωση 1.5 όμως οι ανώμαλες μορφές δεν έφτιαξαν μόνο ο αριθμός έφτιαξε πολύ.  Χαρακτηριστικά τον αποκάλεσε εν δυνάμει υπογονιμο..Ούτε εμένα ήθελε στην αρχή. Όμως με έβλεπε πόσο στεναχωρημένη ήμουν όλη την ώρα. Μακάρι να συμβεί το θαύμα και για τις δυο μας είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο. ❤️❤️❤️

Μακαρι αλλά όσο πάω απελπιζομαι περισσότερο. Τώρα μου φαίνεται λες και έχω ενα βουνό μπροστά μου. 

Βγήκαν σήμερα τα αποτελέσματα των εξετάσεων του. Η καλλιέργεια βγήκε πεντακάθαρη αλλά το σπερμοδιαγραμμα... Δράμα! Το 86% είναι ακίνητα. Ένα 2% ζωηρά και ένα 12% μέτρια κινητικότητα. Κι όλα αυτά την πρώτη ώρα. Στο 24ωρο όλα ακίνητα! Δεν θέλησα να του το αναλύσω για να μην τον φρικάρω. Οι άντρες νομίζω τα παίρνουν λίγο πιο βαριά από εμάς. Έκλεισε ήδη ραντεβού με το γιατρό του και βοήθειά μας. Η μικροβιολογος μου είπε πως δεν είναι απαγορευτικες τιμές για σύλληψη αλλά δεν διευκρινησε αν μιλούσε για φυσιολογική σύλληψη. Επίσης και η ποσότητα φαίνεται μικρή και ο αριθμός. Τώρα πόσο μπορεί να φτιάξουν αυτά και σε τι χρονικό διάστημα... Μέχρι να φτιάξουν θα μπω εγώ στην κλιμακτήριο, χαχαχ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Μακαρι αλλά όσο πάω απελπιζομαι περισσότερο. Τώρα μου φαίνεται λες και έχω ενα βουνό μπροστά μου. 

Βγήκαν σήμερα τα αποτελέσματα των εξετάσεων του. Η καλλιέργεια βγήκε πεντακάθαρη αλλά το σπερμοδιαγραμμα... Δράμα! Το 86% είναι ακίνητα. Ένα 2% ζωηρά και ένα 12% μέτρια κινητικότητα. Κι όλα αυτά την πρώτη ώρα. Στο 24ωρο όλα ακίνητα! Δεν θέλησα να του το αναλύσω για να μην τον φρικάρω. Οι άντρες νομίζω τα παίρνουν λίγο πιο βαριά από εμάς. Έκλεισε ήδη ραντεβού με το γιατρό του και βοήθειά μας. Η μικροβιολογος μου είπε πως δεν είναι απαγορευτικες τιμές για σύλληψη αλλά δεν διευκρινησε αν μιλούσε για φυσιολογική σύλληψη. Επίσης και η ποσότητα φαίνεται μικρή και ο αριθμός. Τώρα πόσο μπορεί να φτιάξουν αυτά και σε τι χρονικό διάστημα... Μέχρι να φτιάξουν θα μπω εγώ στην κλιμακτήριο, χαχαχ! 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εμείς δώσαμε πολλά λεφτά σε βιταμίνες και γιατρό και πάλι όμως δεν μπορώ να πω ότι έγινε το σπέρμα καλό..έφτιαξε αλλά οι ανώμαλες μορφές είναι πολλές. Κάντε μια θεραπεία ένα τρίμηνο κι μετά αν δεν φτιάξει θα πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο της ετ ..Μακάρι να φτιάξει και να μείνεις σύντομα εγκυουλα ! Στο εύχομαι ολόψυχα όπως και σε όλες τις κοπέλες εδώ μέσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γράφω εν τάχει τα νέα μας... Εγώ διαγνώστηκα με hashimoto που όμως στην παρούσα φαση6δε χρήζει φαρμακευτικής αγωγής μια και η φλεγμονή στον αδένα είναι πολύ μικρή ακόμα. Ο ενδοκρινολογος είπε πως δεν ευθύνεται για την αποβολή ή για υπογονιμοτητα. Ο γυναικολόγος υποστηρίζει πως παίζει ρόλο. Ο ουρολόγος του άντρα μου αφού του πρότεινε να κόψει το τσιγάρο και να πάρει βιταμίνες, του σύστησε έναν ανδρολογο που ασχολείται με την υπογονιμοτητα και του είπε πως ακόμα και με αυτές τις τιμές, μπορούμε να πετύχουμε φυσική σύλληψη αρκεί να έχουμε καθημερινές επαφές. Ο γυναικολόγος λέει πως μόνο με σπερματεγχυση μπορούμε να πετύχουμε κάτι κι αν. Μου είπε μάλιστα πως η διαδικασία γίνεται 3 με 4 φορές. Κι όλα αυτά με ενέσεις για διέγερση και σε εμένα και στον άντρα μου. Πείτε μου εγώ τώρα τι να κάνω. Είπα να πάω να δω και τον ομοιοπαθητικό μου μιας και έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ενίσχυσης της γονιμοτητας μέσω ομοιοπαθητικής. Έχω πελαγώσει... Να πάω κι αλλού; πόσες γνώμες να πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agatte είπε:

Γράφω εν τάχει τα νέα μας... Εγώ διαγνώστηκα με hashimoto που όμως στην παρούσα φαση6δε χρήζει φαρμακευτικής αγωγής μια και η φλεγμονή στον αδένα είναι πολύ μικρή ακόμα. Ο ενδοκρινολογος είπε πως δεν ευθύνεται για την αποβολή ή για υπογονιμοτητα. Ο γυναικολόγος υποστηρίζει πως παίζει ρόλο. Ο ουρολόγος του άντρα μου αφού του πρότεινε να κόψει το τσιγάρο και να πάρει βιταμίνες, του σύστησε έναν ανδρολογο που ασχολείται με την υπογονιμοτητα και του είπε πως ακόμα και με αυτές τις τιμές, μπορούμε να πετύχουμε φυσική σύλληψη αρκεί να έχουμε καθημερινές επαφές. Ο γυναικολόγος λέει πως μόνο με σπερματεγχυση μπορούμε να πετύχουμε κάτι κι αν. Μου είπε μάλιστα πως η διαδικασία γίνεται 3 με 4 φορές. Κι όλα αυτά με ενέσεις για διέγερση και σε εμένα και στον άντρα μου. Πείτε μου εγώ τώρα τι να κάνω. Είπα να πάω να δω και τον ομοιοπαθητικό μου μιας και έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ενίσχυσης της γονιμοτητας μέσω ομοιοπαθητικής. Έχω πελαγώσει... Να πάω κι αλλού; πόσες γνώμες να πάρω; 

βασικα δεv χρειαζετε vα πελαγωvεις πρεπει καποιες αποφασεις vα τις παρεις με βαση τοv χροvο που εχεις. Δηλαδη αv βιαζεσε λογο ηλικιας καλο ειvαι vα μηv καvεις πολλα πειραματα περιμεvοvτας φυσικη συλληψη. γεvικα οι αποψεις τωv γιατρωv διαφερουv. Εγω με χασιμοτο μου λεγαv vα μηv πααρω χαπι τελικα με συζητησεις διαφορες με διαφορους γιατρους  πηρα χαπι χαμηλη δοση κ οvτως εμειvα εγκυος. Γεvικα δεv φοβηθηκα vα δοκιμασω θεραπειες που δεv κοστιζουv κ δεv επιρεαζουv τηv υγεια μου. Οποτε καvε αυτο που σου λεει η λογικη σου ακολουθα τοv γιατρο που εμπιστευεσε καλητερα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...