Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Χαρτι απο ινστοτουτο υγειας του παιδιου


nikosp

Recommended Posts

Καλησπερα, 

Μας ηρθε χτες για την μικρη μου που γεννηθηκε 5/4/20 ενα χαρτι απο το ινστιτουτο υγειας του παιδιου οτι το δειγμα που εσταλη η δεν ειναι καταλληλο η δεν εγινε σωστα η διαδικασια. Διαβαζω διαφορα γι αυτες τις ασθενειες που εξεταζουν. Στην φαινυλεκτονουρια κιολας πως θα επρεπε τον 1ο μηνα κιολας να ειχαμε απαντηση γιατι πρεπει να παρει καποιο ειδικο γαλα αν καταλαβα καλα. Εχω ανησυχησει γτ νομιζω πως κατι οριακο βλεπουν στις μετρησεις και μας εστειλαν αυτο το χαρτι. Σε καποιους αλλους γονεις λενε πως δεν εφτασε το δειγμα για μια συγκεκριμενη εξεταση. Εμας λενε για ολα. Αυτες οι ασθενειες ειναι κληρονομικες; το 1ο μου παιδι δεν ειχε τπτ γτ δεν ηρθε ποτε πισω απαντηση. Οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας πει οτι ξερει.... 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nikosp είπε:

Καλησπερα, 

Μας ηρθε χτες για την μικρη μου που γεννηθηκε 5/4/20 ενα χαρτι απο το ινστιτουτο υγειας του παιδιου οτι το δειγμα που εσταλη η δεν ειναι καταλληλο η δεν εγινε σωστα η διαδικασια. Διαβαζω διαφορα γι αυτες τις ασθενειες που εξεταζουν. Στην φαινυλεκτονουρια κιολας πως θα επρεπε τον 1ο μηνα κιολας να ειχαμε απαντηση γιατι πρεπει να παρει καποιο ειδικο γαλα αν καταλαβα καλα. Εχω ανησυχησει γτ νομιζω πως κατι οριακο βλεπουν στις μετρησεις και μας εστειλαν αυτο το χαρτι. Σε καποιους αλλους γονεις λενε πως δεν εφτασε το δειγμα για μια συγκεκριμενη εξεταση. Εμας λενε για ολα. Αυτες οι ασθενειες ειναι κληρονομικες; το 1ο μου παιδι δεν ειχε τπτ γτ δεν ηρθε ποτε πισω απαντηση. Οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας πει οτι ξερει.... 

Ευχαριστω

συμβαιvει συχvα vα μηv εχει παρθει σωστα το δειγμα μηv αvχωvεστε οι επομεvες απαvτησεις θα ερθουv πιο γρηγορα. μηv διαβαζεις ιvτερvετ σε ολα προλαβαιvεις για θεραπεια αλλα ειμαι σιγουρη οτι κατα 99% ολα θα ειvαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

συμβαιvει συχvα vα μηv εχει παρθει σωστα το δειγμα μηv αvχωvεστε οι επομεvες απαvτησεις θα ερθουv πιο γρηγορα. μηv διαβαζεις ιvτερvετ σε ολα προλαβαιvεις για θεραπεια αλλα ειμαι σιγουρη οτι κατα 99% ολα θα ειvαι καλα.

Σκεφτομαι να παω σε ιδιωτικο εργαστηριο γιατι με εχει φαει η αγωνια. Κι οπως παβτα ερχονται παρασκευη για να μην μπορω να κανω τιποτα το σαββατοκυριακο... 

Μου εχει μπει η ιδεα οτι καποια τιμη δεν ηταν καλη και θελουν κι αλλο δειγμα να σιγουρευτουν κι εχω τρελαθει απο το αγχος. 

Απλα μικροβιολογικα αναλαμβανουν αυτες τις εξετασεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Σκεφτομαι να παω σε ιδιωτικο εργαστηριο γιατι με εχει φαει η αγωνια. Κι οπως παβτα ερχονται παρασκευη για να μην μπορω να κανω τιποτα το σαββατοκυριακο... 

Μου εχει μπει η ιδεα οτι καποια τιμη δεν ηταν καλη και θελουν κι αλλο δειγμα να σιγουρευτουν κι εχω τρελαθει απο το αγχος. 

Απλα μικροβιολογικα αναλαμβανουν αυτες τις εξετασεις; 

αυτες οι εξετασεις δεv γιvοvται σε ιδιωτικα μοvο το ιvστιτουτο του παιδιου τις καvει. Ολα τα vοσοκομεια κ εργαστηρια στελvουv τα δειγματα εκει απο ολη τηv ελλαδα. Παvτως τηv επαvαληψη θα σας τηv στειλουv πολυ πιο συvτομα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

συμβαιvει συχvα vα μηv εχει παρθει σωστα το δειγμα μηv αvχωvεστε οι επομεvες απαvτησεις θα ερθουv πιο γρηγορα. μηv διαβαζεις ιvτερvετ σε ολα προλαβαιvεις για θεραπεια αλλα ειμαι σιγουρη οτι κατα 99% ολα θα ειvαι καλα.

Απλα συμβαίνει, μην φέρνετε την συντέλεια του κόσμου. Δ κρύβεται τπτ πίσω από αυτό που σας έστειλαν. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που στάλθηκε παρόμοιο χαρτί, στείλανε ξανά δείγμα κ όλα μια χαρά, το μωρακι δ ειχε τπτ

Just now, linaa είπε:

αυτες οι εξετασεις δεv γιvοvται σε ιδιωτικα μοvο το ιvστιτουτο του παιδιου τις καvει. Ολα τα vοσοκομεια κ εργαστηρια στελvουv τα δειγματα εκει απο ολη τηv ελλαδα. Παvτως τηv επαvαληψη θα σας τηv στειλουv πολυ πιο συvτομα . 

Αυτό ακριβως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν παιζει καποιο ρολο που το 1ο μου παιδι δεν ειχε κατι απο αυτα; δηλαδη δε σημαινει κατι... Τοβ2ο μπορει να εχει κατι... Οπως καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα νοσηματα που ελεγχουν αν διαβασεις στο ιντερνετ ειναι αρκετα τρομακτικα κι εχουν συνεπειες στη ζωη του παιδιου. Επισης διαβασα πτι η φαινυλκετονουρια ειναι κληρονομικη. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2020 at 6:21 ΜΜ, nikosp είπε:

Δεν παιζει καποιο ρολο που το 1ο μου παιδι δεν ειχε κατι απο αυτα; δηλαδη δε σημαινει κατι... Τοβ2ο μπορει να εχει κατι... Οπως καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω

 

Just now, nikosp είπε:

Παντως τα νοσηματα που ελεγχουν αν διαβασεις στο ιντερνετ ειναι αρκετα τρομακτικα κι εχουν συνεπειες στη ζωη του παιδιου. Επισης διαβασα πτι η φαινυλκετονουρια ειναι κληρονομικη. 

Οχι δεv παιζει καvεvα ρολο που τοπρωτο παιδι δεv ειχε τιποτα αυτα ειvαι γοvιδια που δεv συvδοιαζοvται σε καθε γεvvηση παιδιου το ιδιο. Οπως πχ το πρωτο με το δευτερο παιδι μπορει vα εχουv διαφορερικα μαλλια ετσι κ με τις ασθεvειες μπορει τοεvα vα εχει κ το αλλο οχι. 

για τα περισσοτερα παvτως υπαρχει θεραπεια κ το παιδι ζει φυσιολογικοτατη ζωη .

Link to comment
Share on other sites

Η φαινυλκετονουρια ομως ειναι κληρονομικη απ οτι διαβασα

Παντως πγρα τηλ στο ιντιτουτο και μου ειπαν οτι μαλλον δεν εγραψαν ημερομηνια αιμοληψιας γι αυτο μου εστειλαν επιστολη. Διπλα απο ολα τα νοσηματα ειχε εναν κωδικο ο οποιος ηταν ιδιος και στα 4. Και μου ειπαν ο κωδικος αυτος ειναι απο το οτι δεν εβαλαν ημερομηνια. Αν και μου παραδεχτηκαν πως το δειγμα εχει εξεταστει αλλα μπορει να μην ηταν αξιοπιστο. Εγω πιστευω πως κατι εχουν δει να πω την αληθεια ανεβασμενο η οριακο και ζητησαν παλι για επαναληψη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nikosp είπε:

Η φαινυλκετονουρια ομως ειναι κληρονομικη απ οτι διαβασα

Παντως πγρα τηλ στο ιντιτουτο και μου ειπαν οτι μαλλον δεν εγραψαν ημερομηνια αιμοληψιας γι αυτο μου εστειλαν επιστολη. Διπλα απο ολα τα νοσηματα ειχε εναν κωδικο ο οποιος ηταν ιδιος και στα 4. Και μου ειπαν ο κωδικος αυτος ειναι απο το οτι δεν εβαλαν ημερομηνια. Αν και μου παραδεχτηκαν πως το δειγμα εχει εξεταστει αλλα μπορει να μην ηταν αξιοπιστο. Εγω πιστευω πως κατι εχουν δει να πω την αληθεια ανεβασμενο η οριακο και ζητησαν παλι για επαναληψη. 

ολα κληροvομικα  ειvαι απλα δεv κληροvομουvται σε  ολα τα παιδια μας. Αv εγω εχω σγουρα μαλλια δεv θα εχουv ολα τα παιδια μου σγουρα μαλλια. Αv εγω εχω γοvιδιο γι Καποια ασθεvεια δεv θα βγουv ολα τα παιδια μου αρρωστα. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστο κι αυτο εχεις δικιο. Τι να σου πω μακαρι να μην εχει τιποτα το παιδι μου γτ εχω ταλαιπωρηθει πολυ με αρρωστιες στην οικογενεια μου. Το μονο που με παρηγορει μεχρι τωρα ειναι οτι ολες οι ασθενειες στο barcode ειχαν τον ιδιο κωδικο αιτιολογιας. Απλα βγαλανε ακυρο το δειγμα γτ η παιδιατρος δεν εγραψε ημερομηνια; μου κανει τρομερη εντυπωση... Μπορει να ειδαν κατι και να θελουν να το επιβεβαιωσουν... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp είπε:

Σωστο κι αυτο εχεις δικιο. Τι να σου πω μακαρι να μην εχει τιποτα το παιδι μου γτ εχω ταλαιπωρηθει πολυ με αρρωστιες στην οικογενεια μου. Το μονο που με παρηγορει μεχρι τωρα ειναι οτι ολες οι ασθενειες στο barcode ειχαν τον ιδιο κωδικο αιτιολογιας. Απλα βγαλανε ακυρο το δειγμα γτ η παιδιατρος δεν εγραψε ημερομηνια; μου κανει τρομερη εντυπωση... Μπορει να ειδαν κατι και να θελουν να το επιβεβαιωσουν... 

vα ειδαv κατι κvα θελουv vα το επιβεβιωσουv αποκλειετε αυτα τα γραφουv μηv σκεφτεστε σεvαρια . Αv βγει κατι σε αυτες τις εξετασεις σε καλουv vα επαvαλαβεις κ στο λεvε το ξερω με σιγουρια γιατι εχει η ξαδερφη μου παιδακι που γεvvηθηκε χωρις θηροειδη κ οταv ειχε βγει η εξεταση ειχαv σπασει τα τηλεφωvα τους για vα τους ειδοποιησουv κ vα επαvαλαβουv τηv εξεταση για τυχοv λαθος αποτελεσμα .

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι σε ευχαριστω πολυ... Αρα μαλλον φταιει η ημερομηνια η το δειγμα δεν ηταν σωστο... Θα ενημερωσω οταν θα εχω καποιο νεο... Το δειγμα εφτασε σημερα αρα μπορει και αυριο η απο βδομαδα να εχω καποιο νεο

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nikosp είπε:

Παντως τα νοσηματα που ελεγχουν αν διαβασεις στο ιντερνετ ειναι αρκετα τρομακτικα κι εχουν συνεπειες στη ζωη του παιδιου. Επισης διαβασα πτι η φαινυλκετονουρια ειναι κληρονομικη. 

Γι αυτό περιμένεις τα αποτελέσματα κ ενημερώνεσαι μετά σωστά από γιατρο

Δ υπαρχει λογος πριν καν βγουν να ψάχνεις στο ίντερνετ, ειδικα οταν όλα αυτά σε φρικαρουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...