Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΓΟΠ ή κατο φυσιολογικό;;


Recommended Posts

μανούλες  θέλω την βοήθεια σας. έχω έναν μπέμπη 40 ημερών. Όταν τρώει  σε κάθε γεύμα θα βγάλει γουλιες

. Όμως τώρα βγάζει μεγαλύτερη  ποσότητα σε σημείο να λερώνει και αυτός και εγω. όχι ρουκέτα.

Είναι γοπ; δεν θέλω να τον πάω για υπέρηχο. Είμαστε δύσκολα οικονομικά  και λέω μην δώσω λεφτά αδικα.( για το μωρο μας τα πάντα δεν αμφιβάλλω αλλά.. ) έχουμε ραντεβού σε 20 μέρες..  Δεν είναι εύκολο σε 20 μέρες 2 φορες παιδίατρο... τι να κάνω;

Τον ταΐζω σε ορθια θέση..  20λ αγκαλιά..  αλλά έτσι κ αλλιώς το γάλα βγαίνει 2 3λ Αφού φάει..  βάρος δοξα τον θεό παίρνει .. και από ύπνο το βράδυ ακόμα και 5 ώρες κοιμάται.  Δεν πεινάει δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Είχαμε γοπ και δείχνουν τώρα να είναι καλύτερα τα πράγματα στους 6 μήνες.

Κι εμάς ξεκίνησε περίπου στην ηλικία σας, όταν άρχισε δηλαδή να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες. Εμάς είχε κρυφή γοπ, άκουγα το γάλα να ανεβοκατεβαίνει και το καημένο πονούσε γιατί δεν είχε ησυχία την ώρα του φαγητού κι ενώ πεινούσε δε μπορούσε να φάει!

Το μωράκι σου θηλάζει ή πίνει γάλα σκόνη?

Εξ ορισμού οι γουλιες είναι αποτέλεσμα της γοπ, χωρίς να σημαίνει ότι πάντα θέλει θεραπεία ή πάντα είναι κάτι παθολογικό (μιας και θεωρείται φυσιολογικό για όλα τα μωράκια). Παθολογική θεωρείται η ΓΟΠΝ όπου τα συμπτώματα είναι εντονότερα, εμετό με ρουκέτες, στασιμότητα βάρους, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Είχαμε γοπ και δείχνουν τώρα να είναι καλύτερα τα πράγματα στους 6 μήνες.

Κι εμάς ξεκίνησε περίπου στην ηλικία σας, όταν άρχισε δηλαδή να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες. Εμάς είχε κρυφή γοπ, άκουγα το γάλα να ανεβοκατεβαίνει και το καημένο πονούσε γιατί δεν είχε ησυχία την ώρα του φαγητού κι ενώ πεινούσε δε μπορούσε να φάει!

Το μωράκι σου θηλάζει ή πίνει γάλα σκόνη?

Εξ ορισμού οι γουλιες είναι αποτέλεσμα της γοπ, χωρίς να σημαίνει ότι πάντα θέλει θεραπεία ή πάντα είναι κάτι παθολογικό (μιας και θεωρείται φυσιολογικό για όλα τα μωράκια). Παθολογική θεωρείται η ΓΟΠΝ όπου τα συμπτώματα είναι εντονότερα, εμετό με ρουκέτες, στασιμότητα βάρους, κλπ.

εμένα δεν δυσανασχετεί ούτε έχει θέμα με τα κιλά του.. κάθε άλλο..  

Αλλά αγχώνομαι  πάρα πολύ. 

θηλάζω αποκλειστικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, είναι πολύ λογικό να ανησυχείς, αλλά πίστεψέ με είναι κάτι που θα περάσει με τον καιρό. Έχει ένα peak γύρω στους 3-4 μήνες και μετά σιγά σιγά υποχωρεί.. Γενικά έχει εξάρσεις και υφέσεις αυτό με τις γουλιες.

Από ότι έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες, υπάρχουν περιπτώσεις που οι μαμάδες έκαναν αποχή από τα γαλακτοκομικά και τα πράγματα πήγαν καλύτερα με τα μωράκια τους. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσι μου. Να σου ζησει το μωρακι σου! Ειναι φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις, να ξερεις σχεδον ολα τα μωρακια εχουν καποιας μορφης γοπ, να βγαζουν γουλιτσες δηλαδη. Δεν ειναι κατι να σε τρομαζει. Η μαλλον μπορει να σε τρομαζει, αλλα στην πορεια θα δεις οτι δεν ειναι κατι. Οπως ειπε κ η κοπελα απο πανω, υπαρχει και παθολογικη γοπ, οπου το μωρο οντως δυσανασχετει, κλαιει στο ταισμα, ενω πειναει δεν τρωει, κ.α. 

Εσυ επειδη θηλαζεις κιολας να ξερεις οτι το καλυτερο φαρμακο ειναι το μητρικο σου γαλα. Οσο παιρνει βαρος και δεν δυσανασχετει στον θηλασμο και δεν κανει ρουκετες, μην αγχωνεσαι. Εμενα ειχε τυχει να κανει και ρουκετες κανα 2 φορες, αλλα δεν ηταν ανησυχητικο και παλι. Κ επισης τα θηλαζοντα πολλες φορες ισως τις περισσοτερες δεν ρευονται. Αν θες απλα κρατα το λιγο σε ορθια θεση και αν δεν ρευτει, δεν πειραζει. Το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο και δεν καταπινουν αερα με το στηθος. 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοπέλα μου.συμφωνω με όσα σου είπε το @Νεκταρινακι .εσύ δεν κάνεις κάτι λάθος κ να μην αγχώνεσαι.κι εγώ θήλαζα αποκλειστικά κ παρ'ολο που τον έρευα πάντα,τον κρατούσα όρθιο,πάντα έβγαζε γουλιες.στο 4 μηνο το έκοψε σταδιακά.τα δύο σημαντικά είναι να μην βγάζει το παιδί ρουκέτες και να παίρνει βάρος.αφου κάνει αυτά τα δύο,δεν χρειάζεται να ανησυχείς.(κι εγώ έκανα διατροφή κοντά ένα μήνα αλλά δεν είδα διαφορά κ η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω κ ότι δεν έχει νόημα,αν θες μπορείς να το δοκιμάσεις κ εσύ,μήπως και..) ψυχραιμία,μην στεναχωριέσαι κ με τον καιρό θα περάσει.να σου ζήσει το μπεμπακι:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Σε καταλαβαίνω, είναι πολύ λογικό να ανησυχείς, αλλά πίστεψέ με είναι κάτι που θα περάσει με τον καιρό. Έχει ένα peak γύρω στους 3-4 μήνες και μετά σιγά σιγά υποχωρεί.. Γενικά έχει εξάρσεις και υφέσεις αυτό με τις γουλιες.

Από ότι έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες, υπάρχουν περιπτώσεις που οι μαμάδες έκαναν αποχή από τα γαλακτοκομικά και τα πράγματα πήγαν καλύτερα με τα μωράκια τους. 

φοβάμαι μη χρειαστεί γαλα αντιαναγωγικο και κόψωτον θηλασμό..αποχή ε; πω πω δύσκολο.. θα το δοκιμάσω όμως μήπως ειναι καλα το μωράκι μου 

Just now, MumMaria είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου.συμφωνω με όσα σου είπε το @Νεκταρινακι .εσύ δεν κάνεις κάτι λάθος κ να μην αγχώνεσαι.κι εγώ θήλαζα αποκλειστικά κ παρ'ολο που τον έρευα πάντα,τον κρατούσα όρθιο,πάντα έβγαζε γουλιες.στο 4 μηνο το έκοψε σταδιακά.τα δύο σημαντικά είναι να μην βγάζει το παιδί ρουκέτες και να παίρνει βάρος.αφου κάνει αυτά τα δύο,δεν χρειάζεται να ανησυχείς.(κι εγώ έκανα διατροφή κοντά ένα μήνα αλλά δεν είδα διαφορά κ η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω κ ότι δεν έχει νόημα,αν θες μπορείς να το δοκιμάσεις κ εσύ,μήπως και..) ψυχραιμία,μην στεναχωριέσαι κ με τον καιρό θα περάσει.να σου ζήσει το μπεμπακι:x

κορίτσι  μου σε ευχαριστώ  πολύ. σε τι ποσότητα  ήταν εσάς οι γουλιες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

φοβάμαι μη χρειαστεί γαλα αντιαναγωγικο και κόψωτον θηλασμό..αποχή ε; πω πω δύσκολο.. θα το δοκιμάσω όμως μήπως ειναι καλα το μωράκι μου 

κορίτσι  μου σε ευχαριστώ  πολύ. σε τι ποσότητα  ήταν εσάς οι γουλιες; 

Τώρα δεν μπορώ να υπολογίσω,αλλά σκέψου έπαιρνα την παιδίατρο έντρομη κ της έλεγα ότι το παιδί έκανε εμετό κ μου έλεγε 'γέμιζε ποτηράκι;έφευγε με πηδακα;αν όχι,δεν θεωρείται ανησυχητικο' άρα υπήρξε φορές που δεν ήταν μια δυο γουλιτσες αλλά μεγαλύτερη ποσότητα.αλλα δεν το θεωρούσε ρουκέτα πάλι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Τώρα δεν μπορώ να υπολογίσω,αλλά σκέψου έπαιρνα την παιδίατρο έντρομη κ της έλεγα ότι το παιδί έκανε εμετό κ μου έλεγε 'γέμιζε ποτηράκι;έφευγε με πηδακα;αν όχι,δεν θεωρείται ανησυχητικο' άρα υπήρξε φορές που δεν ήταν μια δυο γουλιτσες αλλά μεγαλύτερη ποσότητα.αλλα δεν το θεωρούσε ρουκέτα πάλι.

Σαν εσένα και εγώ έτσι... 

@Νεκταρινακι να σε ρωτήσω  κάτι για πιο μετα; χαχχα.

Στον 6ο ξεκινάνε οι στέρεες τροφές; μέχρι τότε ΜΟΝΟ γαλα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,να σου ζησει το μωρακι,σχεδον όλα τα μωράκια στην αρχή βγάζουνε γουλιές το.πεπτικο τους συστημα ειναι ακομη ανώριμο,αν σε ανησυχεί κάτι πάρε ένα τηλ τον παιδίατρο να του εξηγήσεις και να σε καθησυχάσει.

Just now, mpempaki1 είπε:

Στον 6ο ξεκινάνε οι στέρεες τροφές; μέχρι τότε ΜΟΝΟ γαλα; 

Εννοείται πως μέχρι να αρχίσει τις στέρεες τροφές πίνει μόνο γάλα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

Σαν εσένα και εγώ έτσι... 

@Νεκταρινακι να σε ρωτήσω  κάτι για πιο μετα; χαχχα.

Στον 6ο ξεκινάνε οι στέρεες τροφές; μέχρι τότε ΜΟΝΟ γαλα; 

Σου απαντάω κ σε αυτό γιατί το έχω κ πρόσφατο;-)αν το παιδί παίρνει βάρος,ξεκινάς στέρεες συνήθως στους 6.εμεις ξεκινήσαμε με φρουτάκια στους 5 μισή (μην φανταστείς 2-3 κουταλιτσες)κ κανονικά έτρωγε στους 6. Θα ακολουθήσεις κ τις οδηγίες του παιδιάτρου σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Σου απαντάω κ σε αυτό γιατί το έχω κ πρόσφατο;-)αν το παιδί παίρνει βάρος,ξεκινάς στέρεες συνήθως στους 6.εμεις ξεκινήσαμε με φρουτάκια στους 5 μισή (μην φανταστείς 2-3 κουταλιτσες)κ κανονικά έτρωγε στους 6. Θα ακολουθήσεις κ τις οδηγίες του παιδιάτρου σου.

αα ωραια  ναι όποιες ξέρει αχχα . με τα φρουτάκια μαζί οι θηλασμοι  πάνε κανονικά ε; εννοω δεν αραιώνουν... ξέρεις ήδη ψάχνω να βρω πότε θα θηλάζω πιο αραιά. Δεν μπορώ άλλο κάθε 2 ωρες χαχα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να εδραιωθούν τα γεύματα κ να τρώει κανονικά,θα δίνεις γάλα ναι.τωρα τρώει κάθε 2 ώρες,μετά κάθε 3,αργότερα κάθε 4. Κάνε λίγη υπομονή στην αρχή ο θηλασμός είναι δύσκολος(τουλάχιστον εμένα με δυσκόλεψε) μετά σε ένα τεταρτακι θα τελειώνετε κ θα είναι χορτατο το μωράκι!βήμα βήμα.ολα καλα θα πάνε.;-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Μέχρι να εδραιωθούν τα γεύματα κ να τρώει κανονικά,θα δίνεις γάλα ναι.τωρα τρώει κάθε 2 ώρες,μετά κάθε 3,αργότερα κάθε 4. Κάνε λίγη υπομονή στην αρχή ο θηλασμός είναι δύσκολος(τουλάχιστον εμένα με δυσκόλεψε) μετά σε ένα τεταρτακι θα τελειώνετε κ θα είναι χορτατο το μωράκι!βήμα βήμα.ολα καλα θα πάνε.;-)

το βραδυ τρώει κάθε 4.. αλλά την μέρα.... 2...1μιση.. αχ ας γίνει 4 έστω και την μέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

φοβάμαι μη χρειαστεί γαλα αντιαναγωγικο και κόψωτον θηλασμό..αποχή ε; πω πω δύσκολο.. θα το δοκιμάσω όμως μήπως ειναι καλα το μωράκι μου 

κορίτσι  μου σε ευχαριστώ  πολύ. σε τι ποσότητα  ήταν εσάς οι γουλιες; 

Ακούγεται για τις νορμαλ αναγωγές που έχουν συνήθως τα μωρακια.δοκιμασε να κόψεις κ τα γαλακτοκομικα, αν βγάζει το βράδυ βάλε σε κλίση το στρώμα, μπορείς να το ταΐζεις σε πιο όρθια στάση το μωρο, η αν χρειάζεται να το ρευεις ενδιαμεσα

Αν δ εχει θεμα με ρουκέτες, στασιμότητα στο βάρος, κ να δείχνει να πονάει στον θηλασμο, δ χρειαζεται να κανεις κτ αλλο

Το μητρικο είναι η καλύτερη επιλογή σε γαλα, δ θα χρειαστεί να δώσεις άλλο γι αυτό τον λογο

Στερεες μετά τον 6π,κ εφόσον δείχνει σημάδια ετοιμότητας το μωρο. Μεχρι τοτε μπορεί να τρώει στο 3ωρι,κ θα πινει κ γρήγορα λογικα

Μερικές φορές με τις στερεες αραιώνουν θηλασμους, αλλα οχι απαραιτητα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...