Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

ΓΟΠ ή κατο φυσιολογικό;;


Recommended Posts

@mpempakiΝαι γαλατάκι μέχρι τότε!! Εμείς ξεκινήσαμε φρούτα με το που έγινε 5 μηνών. Μαλιστα έβαζα και μια κουταλιά βρώμη γιατί είχε κατά καιρούς δυσκοιλιότητα και τώρα είναι μια χαρά και με αυτό.

Να μην ανησυχείς, όλα θα φτιάξουν! Ο γυναικολόγος μου όταν του έλεγα για τη γοπ, μου είπε ότι η κόρη του είχε πραγματικά πρόβλημα κι έκανε συνέχεια ρουκέτες 2 μέτρα! Τώρα δεν ξέρω αν το έλεγε για να με καθησυχάσει ή αν όντως έτσι είναι οι ρουκέτες! Χαχαχα

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, εάν το παιδί δε δείχνει να υποφέρει όλα είναι μάλλον φυσιολογικά!

Ο,τι χρειαστείς στείλε μας, τα έχουμε φρέσκα φρέσκα :P

Ωχ καταλάθος έκανα tag άλλη κοπέλα @mpempaki1

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια  SOSSS

θυμάστε που σας έλεγα ότι βγάζει γουλιές; λοιπόν για 4 μέρες έβγαζε σε πολύ λίγα γεύματα και ίσα ίσα γαλατακι.  σήμερα λοιπόν  πάλι ξεκίνησε.. βγάζει  όμως ΠΟΣΌΤΗΤΑ!!τρώγει κάθε μια ώρα όμως..Δεν ξέρω αν 1)τρώει συνέχεια  επειδή το βγάζει η αν 2 το βγάζει επειδή τρώει συνέχει. Επίσης να σας πω ότι συνήθως  9/10 φορές τα βγάζει μαζί με το ρεψιμο

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια  SOSSS

θυμάστε που σας έλεγα ότι βγάζει γουλιές; λοιπόν για 4 μέρες έβγαζε σε πολύ λίγα γεύματα και ίσα ίσα γαλατακι.  σήμερα λοιπόν  πάλι ξεκίνησε.. βγάζει  όμως ΠΟΣΌΤΗΤΑ!!τρώγει κάθε μια ώρα όμως..Δεν ξέρω αν 1)τρώει συνέχεια  επειδή το βγάζει η αν 2 το βγάζει επειδή τρώει συνέχει. Επίσης να σας πω ότι συνήθως  9/10 φορές τα βγάζει μαζί με το ρεψιμο

 

Καλησπέρα και πάλι!! Από τα δύο που λες μάλλον θα ψήφιζα το δεύτερο. Λογικά περνάτε άλμα ανάπτυξης (5η, 8η-9η εβδομάδα εμένα έτρωγε τοοοονους). Επίσης, όπως σου έγραψα και πιο πάνω στους 2 μήνες αρχίζει και γίνεται πιο εμφανής η γοπ, έχει peak στους 3-4 μήνες και μετά συνήθως σιγά σιγά υποχωρεί. 

Να ρωτήσεις το γιατρό σου σίγουρα και θα σε βοηθήσει, πάντως η γνώμη μου όπως ξαναεγραψα είναι ότι αν δείχνει ότι δε βασανίζεται, βάζει βάρος και βρέχει πάνες, υπομονή και θα περάσει... :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα και πάλι!! Από τα δύο που λες μάλλον θα ψήφιζα το δεύτερο. Λογικά περνάτε άλμα ανάπτυξης (5η, 8η-9η εβδομάδα εμένα έτρωγε τοοοονους). Επίσης, όπως σου έγραψα και πιο πάνω στους 2 μήνες αρχίζει και γίνεται πιο εμφανής η γοπ, έχει peak στους 3-4 μήνες και μετά συνήθως σιγά σιγά υποχωρεί. 

Να ρωτήσεις το γιατρό σου σίγουρα και θα σε βοηθήσει, πάντως η γνώμη μου όπως ξαναεγραψα είναι ότι αν δείχνει ότι δε βασανίζεται, βάζει βάρος και βρέχει πάνες, υπομονή και θα περάσει... :)

καλησπέρα κορίτσι μου. όταν της το λέω μου λέει ειναι φυσιολογικό κλπ... αλλά θα την πάρω πάλι να της πω αν συνεχίσει  η ποσότητα...τι  να πω... υπομονή αρκεί να περάσει... νιώθω οτι βασανίζεται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου. όταν της το λέω μου λέει ειναι φυσιολογικό κλπ... αλλά θα την πάρω πάλι να της πω αν συνεχίσει  η ποσότητα...τι  να πω... υπομονή αρκεί να περάσει... νιώθω οτι βασανίζεται 

Αχ εμένα σου λέω μόλις την είχαμε πάρει από 28 ημέρες στην εντατική και για μια εβδομάδα τα πηγαίναμε καλά... Μετά, μόλις σαραντισε άρχισε να έχει τρομερή δυσκολία στο φαγητό. Χτυπιοταν το καημένο, πονούσε... Σε καταλαβαίνω! Περίμενα πως και πως να περάσουν οι μήνες... Μην ανησυχείς, αφού είναι ενήμερη κι η γιατρός θα το παρακολουθείτε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Αχ εμένα σου λέω μόλις την είχαμε πάρει από 28 ημέρες στην εντατική και για μια εβδομάδα τα πηγαίναμε καλά... Μετά, μόλις σαραντισε άρχισε να έχει τρομερή δυσκολία στο φαγητό. Χτυπιοταν το καημένο, πονούσε... Σε καταλαβαίνω! Περίμενα πως και πως να περάσουν οι μήνες... Μην ανησυχείς, αφού είναι ενήμερη κι η γιατρός θα το παρακολουθείτε!!

το είχατε  ψάξει με υπέρηχο  κλπ ή όχι; πόσο είναι τώρα το μωράκι σου;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε λίγες μέρες θα γίνει 6 μηνών. Δεν κάναμε υπέρηχο γιατί ήταν βέβαιο ότι είχε παλινδρόμηση, δεν είχε καθόλου γουλιες, αλλά άκουγα το γάλα να ανεβοκατεβαίνει συνέχεια!

Τώρα όμως είναι πολύ καλά! Γι'αυτό σου λέω... Υπομονή!

Είχα βρει και μια εικόνα με στατιστικά για τη γοπ ανά μήνα. Δεν ξέρω όμως πως μπορώ να τη στείλω. :/

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Τώρα σε λίγες μέρες θα γίνει 6 μηνών. Δεν κάναμε υπέρηχο γιατί ήταν βέβαιο ότι είχε παλινδρόμηση, δεν είχε καθόλου γουλιες, αλλά άκουγα το γάλα να ανεβοκατεβαίνει συνέχεια!

Τώρα όμως είναι πολύ καλά! Γι'αυτό σου λέω... Υπομονή!

Είχα βρει και μια εικόνα με στατιστικά για τη γοπ ανά μήνα. Δεν ξέρω όμως πως μπορώ να τη στείλω. :/

Πώς το άκουγες; Υπάρχουν φορές που και μένα του ανεβαίνει και το κατάπινε πάλι.... αχ.. αν ο υπέρηχος είναι φθηνός θα του τον κάνω να ηρεμησω. σε ποιον μήνα μου είπες είδες διαφορά;αχ καιεγώ μετράω να παει 6

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

ξέρετε πόσο μπορεί να κοστίσει ο υπέρηχος; ο παιδίατρος τον κάνει,

ο υπερηχος δεv ειvαι πολυ ακριβος αλλα ειvαι μεγαλη διαδικασια κ ταλαιπωρια για το μωρο κ γιvετε μοvο σε vοσοκομειο τετοιες εποχες δεv επισκεπτεσε vοσοκομειο ευκολα vα κολλησει τιποτα το μωρο. Αv το μωρο περvει βαρος καvοvικα δεv υπαρχει λογος για υπερηχο. Υπαρχουv τροποι για vα αποφυγεις τις γουλιες . Καταρχας θα κρατας το μωρο στη θεση ρεψιματος παvω απο 20 λεπτα εγω τοv κραταγα 40 λεπτα κοιμοταv στοv ωμο μου. πολλες φορες παρατρωvε δεv καταλαβαιvουv οτι χορτασαv κ το βγαζουv μετα. αv Δεv το βγαζει με φορα σαv ρουκετα συvεχεια κ περvει βαρος δεv υπαρχει λογος vα αvχωvεσε. μοvο στις συvεχομεvες ρουκετες κ στηv στασιμοτητα βαρους μιλας με παιδιατρο 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

Πώς το άκουγες; Υπάρχουν φορές που και μένα του ανεβαίνει και το κατάπινε πάλι.... αχ.. αν ο υπέρηχος είναι φθηνός θα του τον κάνω να ηρεμησω. σε ποιον μήνα μου είπες είδες διαφορά;αχ καιεγώ μετράω να παει 6

Καλημέρα, δεν απάντησα χθες γιατί με πήρε ο ύπνος!!

Λοιπόν, αυτό που λες άκουγα ότι ξανακαταπινει αυτό που είχε ήδη καταπιεί πριν λίγο. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι ταυτόχρονα χτυπιοταν όπως σου είπα πάρα πολύ!

Υπάρχουν παιδάκια που είτε βγάζουν γουλια είτε την ξανακαταπινουν αλλά οπτικά βλέπεις ένα μωράκι ήσυχο που κάνει κάτι από τα δύο (happy spitters στα αγγλικά το έχουν ονομάσει :p )

Οσον αφορά το πότε είδα διαφορα: ο παιδίατρος μου σύστησε αντιαναγωγικο γάλα, ήταν παραμονή Πρωτοχρονιάς το θυμάμαι κι έψαχνα παντού. Όταν γύρισα στο σπίτι και της το έδωσα, ήπιε για πρώτη φορά ήρεμα το γάλα της! Είχα τέτοια ανακούφιση μετά κι εγώ κι εκείνη! Δε θήλαζα, όμως γι'αυτό η λύση σε εμάς ήταν αυτή. Λένε ότι το μητρικό γάλα είναι καλύτερο για την γοπ αλλά εγώ της έβγαζα με το θηλαστρο (λόγω εντατικής) κι από στεναχώρια, στρες, πλήρη αφαγια , έβγαζα δυστυχώς πολύ λίγο και στο μήνα σταμάτησε τελείως.

Είχαμε κάποιες εξάρσεις λίγο μέχρι να γίνει 2-3 μηνων αλλά μετά δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Ξεκινήσαμε και στέρεες 5 μηνών.

Πάντως σε καταλαβαίνω, είναι πολύ δύσκολο να θες να ταισεις το πεινασμένο παιδί σου και να μη μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλημέρα, δεν απάντησα χθες γιατί με πήρε ο ύπνος!!

Λοιπόν, αυτό που λες άκουγα ότι ξανακαταπινει αυτό που είχε ήδη καταπιεί πριν λίγο. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι ταυτόχρονα χτυπιοταν όπως σου είπα πάρα πολύ!

Υπάρχουν παιδάκια που είτε βγάζουν γουλια είτε την ξανακαταπινουν αλλά οπτικά βλέπεις ένα μωράκι ήσυχο που κάνει κάτι από τα δύο (happy spitters στα αγγλικά το έχουν ονομάσει :p )

Οσον αφορά το πότε είδα διαφορα: ο παιδίατρος μου σύστησε αντιαναγωγικο γάλα, ήταν παραμονή Πρωτοχρονιάς το θυμάμαι κι έψαχνα παντού. Όταν γύρισα στο σπίτι και της το έδωσα, ήπιε για πρώτη φορά ήρεμα το γάλα της! Είχα τέτοια ανακούφιση μετά κι εγώ κι εκείνη! Δε θήλαζα, όμως γι'αυτό η λύση σε εμάς ήταν αυτή. Λένε ότι το μητρικό γάλα είναι καλύτερο για την γοπ αλλά εγώ της έβγαζα με το θηλαστρο (λόγω εντατικής) κι από στεναχώρια, στρες, πλήρη αφαγια , έβγαζα δυστυχώς πολύ λίγο και στο μήνα σταμάτησε τελείως.

Είχαμε κάποιες εξάρσεις λίγο μέχρι να γίνει 2-3 μηνων αλλά μετά δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Ξεκινήσαμε και στέρεες 5 μηνών.

Πάντως σε καταλαβαίνω, είναι πολύ δύσκολο να θες να ταισεις το πεινασμένο παιδί σου και να μη μπορείς!

 

Πόσο σε ευχαριστώ  για Όλα!!!να σε ρωτήσω  κάτι; εμένα δεν βγάζει σε όλα τα γεύματα.  Όπως είπα είχε  4 μέρες να βγάλει.. έβγαλε χθες που έφαγα πολλά γαλακτοκομικά . Ίσως φταίει  αυτό..αν είχε γοπ  δεν θα έβγαζε σε ολα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Πόσο σε ευχαριστώ  για Όλα!!!να σε ρωτήσω  κάτι; εμένα δεν βγάζει σε όλα τα γεύματα.  Όπως είπα είχε  4 μέρες να βγάλει.. έβγαλε χθες που έφαγα πολλά γαλακτοκομικά . Ίσως φταίει  αυτό..αν είχε γοπ  δεν θα έβγαζε σε ολα;

Απο όσο ξέρω, δεν είναι απαραίτητο να βγάζει σε ολα. Επίσης, μπορεί να βγάζει για 3-4 μέρες και μετά να σταματήσει και μετά πάλι να ξεκινήσει κλπ. Στην ηλικία που είναι τόσο μικρουλι σίγουρα δεν καταλαβαίνει και πότε χορταινει οπότε μπορεί να τρώει παραπάνω και να βγάζει απλά την περίσσεια χωρίς να σημαίνει κάτι άλλο αυτό. Δεν είναι δυνατός ο σφιγκτήρας και απλά ο,τι περισσεύει το πετάει προς τα επάνω.

Τώρα όσον αφορά τα γαλακτοκομικά, διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι πράγματι σε κάποιες περιπτώσεις δε βοηθούν τα μωράκια με την παλινδρόμηση καθώς κατά 50% η παλινδρόμηση σχετίζεται με αλλεργία στα γαλακτοκομικά. Η μαμά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνει διατροφή αποχής από τα γαλακτοκομικά και τα κρυφά (δηλ κοιτάς συστατικά ορού γάλακτος κλπ σε ο,τι τρως). Ειδική όμως δεν είμαι για τα θέματα θηλασμού απλά σου μεταφέρω ο,τι έχω διαβάσει. Μετά την απόχη, σε περίπτωση που το μωράκι σου έχει αλλεργία, θέλει περίπου 1 μήνα για να ξεπεραστεί τελείως η γοπ.

Μου είχες γράψει πιο πάνω ότι νιώθεις ότι βασανίζεται. Τι ακριβώς εννοείς??

Υ.γ. την πρώτη φορά που είπα στον παιδίατρο για το θέμα μου είπε "ναι μην ανησυχείς κάποιες μέρες έχουν έξαρση παλινδρόμησης", μετά από 3 μέρες τον ξαναπήρα και του είπα "χτυπιέται έντονα, δε μπορεί να ησυχάσει κλπ" και τότε μου είπε "εφόσον έχει φτάσει σε αυτό το σημείο, σου δίνω αντιαναγωγικο" 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας κορίτσια! Έχω ένα κορίτσι 6 μηνών και σχεδόν 2 εβδομάδων. Βάρος 7.600 όταν κλείσαμε τον 6ο. Γενικά όλες μας οι μετρήσεις πολύ καλές. Όμως από την αρχή εβγαζε γαλα. ΓΟΠ ηπιου προς μέτριου βαθμου είχε δείξει ο υπερηχος. Πηραμε και φάρμακο ένα μήνα γιατί είχε ανησυχία στον ύπνο και στον θηλασμό (ακόμα θηλάζω). Τρώμε δεκατιανο φρούτα και μεσημέρι λαχανικά. Αυτό που με ανησυχεί λοιπόν ειναι οτι οι αναγωγες και ίσως και εμετοι κάποιες φορές δεν έχουν σταματήσει... όλοι λένε μετά το 6νηνο σιγα σιγα στρώνει αλλα εγώ δεν έχω δει βελτιωση. Όταν τρωει τροφή ίσως κάπως καλύτερα αλλα γενικα βγάζει αρκετά, είτε την κρατάω είτε την βάζω να κάτσει είτε την ξαπλώσω φυσικά. Έχω απελπιστει τελείως, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Γενικά είναι χαρούμενο μωρο αλλα με αγχώνει που δεν βελτιώνεται η κατάσταση.


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Elinita είπε:

Γειά σας κορίτσια! Έχω ένα κορίτσι 6 μηνών και σχεδόν 2 εβδομάδων. Βάρος 7.600 όταν κλείσαμε τον 6ο. Γενικά όλες μας οι μετρήσεις πολύ καλές. Όμως από την αρχή εβγαζε γαλα. ΓΟΠ ηπιου προς μέτριου βαθμου είχε δείξει ο υπερηχος. Πηραμε και φάρμακο ένα μήνα γιατί είχε ανησυχία στον ύπνο και στον θηλασμό (ακόμα θηλάζω). Τρώμε δεκατιανο φρούτα και μεσημέρι λαχανικά. Αυτό που με ανησυχεί λοιπόν ειναι οτι οι αναγωγες και ίσως και εμετοι κάποιες φορές δεν έχουν σταματήσει... όλοι λένε μετά το 6νηνο σιγα σιγα στρώνει αλλα εγώ δεν έχω δει βελτιωση. Όταν τρωει τροφή ίσως κάπως καλύτερα αλλα γενικα βγάζει αρκετά, είτε την κρατάω είτε την βάζω να κάτσει είτε την ξαπλώσω φυσικά. Έχω απελπιστει τελείως, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Γενικά είναι χαρούμενο μωρο αλλα με αγχώνει που δεν βελτιώνεται η κατάσταση.

Ένα γεύμα την ημέρα στερεών κάνεις? Θα δεις βελτίωση όταν βάλεις περισσότερα γεύματα κ να τρώει καλή ποσότητα. Αλλά μήπως έχει κάποια αλλεργία? Τι γάλα δίνεις? Βέβαια το βάρος καλό μου φαίνεται για 6 μηνών μωράκι. Πόσο γεννήθηκε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...