Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Δόση αντιπηκτικης -θρομβοφιλια


Recommended Posts

Κορίτσια μου μια απορία που μου δημιουργήθηκε... 

Σε προετοιμασία εμβρυομεταφορας εχει πάρει κάποια από εσάς αντιπηκτική δύο φορές την ημέρα, κάθε 12 ώρες δλδ, λόγω θρομβοφιλιας?

Έχω αντικρουόμενες απόψεις από γιατρούς που έχω επισκεφτεί και ήθελα απλά να δω αν είναι συνήθης τακτική η διπλή αντιπηκτικη.

(Ο γιατρός που μου πρότεινε τη διπλή θα επανεξετάσει αν με καλύπτει η δόση τρεις φορές πριν και μετά την ετ. Ο άλλος δεν είπε κάτι τέτοιο).


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Σελίνα είπε:

Κορίτσια μου μια απορία που μου δημιουργήθηκε... 

Σε προετοιμασία εμβρυομεταφορας εχει πάρει κάποια από εσάς αντιπηκτική δύο φορές την ημέρα, κάθε 12 ώρες δλδ, λόγω θρομβοφιλιας?

Έχω αντικρουόμενες απόψεις από γιατρούς που έχω επισκεφτεί και ήθελα απλά να δω αν είναι συνήθης τακτική η διπλή αντιπηκτικη.

(Ο γιατρός που μου πρότεινε τη διπλή θα επανεξετάσει αν με καλύπτει η δόση τρεις φορές πριν και μετά την ετ. Ο άλλος δεν είπε κάτι τέτοιο).

Ναι εγώ ξέρω αλλά το θέμα η κάθε ένεση που κανείς ποσο είναι των 35 των 45 τον ποσών;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σελίνα είπε:

Κορίτσια μου μια απορία που μου δημιουργήθηκε... 

Σε προετοιμασία εμβρυομεταφορας εχει πάρει κάποια από εσάς αντιπηκτική δύο φορές την ημέρα, κάθε 12 ώρες δλδ, λόγω θρομβοφιλιας?

Έχω αντικρουόμενες απόψεις από γιατρούς που έχω επισκεφτεί και ήθελα απλά να δω αν είναι συνήθης τακτική η διπλή αντιπηκτικη.

(Ο γιατρός που μου πρότεινε τη διπλή θα επανεξετάσει αν με καλύπτει η δόση τρεις φορές πριν και μετά την ετ. Ο άλλος δεν είπε κάτι τέτοιο).

Μια φιλη μου εμενα έκανε καθε 12 ωρες αντιπηκτική αλλα ειχε προχωρήσει η εγκυμοσυνη της αρκετά. Κανονικά αυτο χρειαζεται να γινεται έλεγχος πηκτικοτητας και μετα να καθορίζεται η δόση.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σελίνα είπε:

Innohep 0.45 μου έδωσε

Το θεμα είναι ότι για να κανεις δυο δοσεις μέσα σε μια μερα πρέπει να πηγαίνουν ανάλογα με τα κιλά που είσαι και αναλογα με το ποσο πηκτικο γίνεται το αίμα σου οπως είπε και η κοπελα παρακάτω αυτά θέλουν αιματολογο να σου το πουν Οχι γυναικολόγο Οχι γιατρό αλλά αιματολογο

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Καντι @Penny... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είδα αιματολογο (Αναγνώστου) ο οποίος έδωσε την ινοχεπ 0.45 μια φορά την ημέρα και δεν απάντησε ποτέ στις ερωτήσεις μου αν έχω θρομβοφιλια σύμφωνα με τις εξετάσεις και μετά είδα φάρμακογενετιστή ειδικό αναπαραγωγής (Οικονόμου) ο οποίος μου είπε ότι έχω θρομβοφιλια και πρέπει να κουβαλάω το χαρτί μαζί μου σε επεμβάσεις κλ κλ και είπε να παίρνω την ινοχεπ 0.45 δύο φορές την ημέρα και θα μου κάνει έλεγχο πηκτικοτητας τρεις φορές για ρυθμιση δοσης. Για αυτό μπερδεύτηκα. 

 


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σελίνα είπε:

@Καντι @Penny... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είδα αιματολογο (Αναγνώστου) ο οποίος έδωσε την ινοχεπ 0.45 μια φορά την ημέρα και δεν απάντησε ποτέ στις ερωτήσεις μου αν έχω θρομβοφιλια σύμφωνα με τις εξετάσεις και μετά είδα φάρμακογενετιστή ειδικό αναπαραγωγής (Οικονόμου) ο οποίος μου είπε ότι έχω θρομβοφιλια και πρέπει να κουβαλάω το χαρτί μαζί μου σε επεμβάσεις κλ κλ και είπε να παίρνω την ινοχεπ 0.45 δύο φορές την ημέρα και θα μου κάνει έλεγχο πηκτικοτητας τρεις φορές για ρυθμιση δοσης. Για αυτό μπερδεύτηκα. 

 

Τι να πω εδώ απο οτι ξέρω ο Αναγνώστου είναι πολύ καλός αιματολογος τον Οικονόμου δεν τον ξέρω αλλά ποιον εμπιστευεσαι; 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Τι να πω εδώ απο οτι ξέρω ο Αναγνώστου είναι πολύ καλός αιματολογος τον Οικονόμου δεν τον ξέρω αλλά ποιον εμπιστευεσαι; 

Ο Αναγνώστου με ξενέρωσε παρά πολυ, είμαι μακριά και μου είχε πει θα μιλήσουμε τηλεφωνικά και μου έστειλε ένα ξερό μέιλ με μια γραμμή, και στο τηλ ήταν αποτομος και δεν μου απαντουσε. Ο Οικονόμου φάνηκε εξαιρετικός, σχολαστικός και επεξηγηματικός... 

Σύγκρινα σημειώσεις και με μια άλλη κοπελα και με ανησύχησε με τις 2 αντιπηκτικες και γι'αυτό ρώτησα αν γενικά δίνονται... Φαντάζομαι αφού θα με ελέγξει 3 φορές δεν θα έχω φόβο... 


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σελίνα είπε:

Ο Αναγνώστου με ξενέρωσε παρά πολυ, είμαι μακριά και μου είχε πει θα μιλήσουμε τηλεφωνικά και μου έστειλε ένα ξερό μέιλ με μια γραμμή, και στο τηλ ήταν αποτομος και δεν μου απαντουσε. Ο Οικονόμου φάνηκε εξαιρετικός, σχολαστικός και επεξηγηματικός... 

Σύγκρινα σημειώσεις και με μια άλλη κοπελα και με ανησύχησε με τις 2 αντιπηκτικες και γι'αυτό ρώτησα αν γενικά δίνονται... Φαντάζομαι αφού θα με ελέγξει 3 φορές δεν θα έχω φόβο... 

Οχι φυσικά και δίνονται αλλά πρέπει να πηγαίνουν με βαση τα κιλά και εγώ ήτανε να πάρω δυο αντηπικτικες  αλλά τελικά μου αυξησε την δόση της ένεσης αφού ενιωσες καλύτερα με τον Οικονόμου να τον εμπιστευτεις

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Σελίνα είπε:

@Καντι @Penny... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είδα αιματολογο (Αναγνώστου) ο οποίος έδωσε την ινοχεπ 0.45 μια φορά την ημέρα και δεν απάντησε ποτέ στις ερωτήσεις μου αν έχω θρομβοφιλια σύμφωνα με τις εξετάσεις και μετά είδα φάρμακογενετιστή ειδικό αναπαραγωγής (Οικονόμου) ο οποίος μου είπε ότι έχω θρομβοφιλια και πρέπει να κουβαλάω το χαρτί μαζί μου σε επεμβάσεις κλ κλ και είπε να παίρνω την ινοχεπ 0.45 δύο φορές την ημέρα και θα μου κάνει έλεγχο πηκτικοτητας τρεις φορές για ρυθμιση δοσης. Για αυτό μπερδεύτηκα. 

 

Καλησπέρα. Ο Οικονόμου αν διαβασεις αναρτήσεις και από άλλες κοπέλες αλλά και σε εμένα έδωσε επίσης 2 innohep που δεν έχω θρομβοφιλια. Έχω μόνο την μετάλλαξη του MTHFR 677 που δεν θεωρείται θρομβοφιλια.Ειναι πανέξυπνος γιατί όπως έγραψα σε άλλο post αυτός  μονο είδε κάποιο θέμα που είχα. Αλλά η άποψη του αυτή δεν επιβεβαιωθηκε από άλλους αιματολογους.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anoulious είπε:

Καλησπέρα. Ο Οικονόμου αν διαβασεις αναρτήσεις και από άλλες κοπέλες αλλά και σε εμένα έδωσε επίσης 2 innohep που δεν έχω θρομβοφιλια. Έχω μόνο την μετάλλαξη του MTHFR 677 που δεν θεωρείται θρομβοφιλια.Ειναι πανέξυπνος γιατί όπως έγραψα σε άλλο post αυτός  μονο είδε κάποιο θέμα που είχα. Αλλά η άποψη του αυτή δεν επιβεβαιωθηκε από άλλους αιματολογος.. 

Δεν είχα διαβάσει αντίστοιχη ανάρτηση! Εγώ έχω μετάλλαξη του  F II G20210A και ο ίδιος μου είπε ότι είναι θρομβοφιλια και μάλιστα ευθύνεται για αποβολές μετά το α' τρίμηνο. Με τις 2 ινοχεπ είχες κάποια παρενέργεια? Με ποια εξέταση ελέγχει την πηκτικοτητα?


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σελίνα είπε:

Δεν είχα διαβάσει αντίστοιχη ανάρτηση! Εγώ έχω μετάλλαξη του  F II G20210A και ο ίδιος μου είπε ότι είναι θρομβοφιλια και μάλιστα ευθύνεται για αποβολές μετά το α' τρίμηνο. Με τις 2 ινοχεπ είχες κάποια παρενέργεια? Με ποια εξέταση ελέγχει την πηκτικοτητα?

Δεν εκανα τις 2 αντιπηκτικες γιατί η άποψη του δεν επιβεβαιωθηκε από 3 άλλους αιματολογους. Μπες στο καφέ εξωσωματικής και ρώτησε αλλιώς μπες στο προφίλ μου και δες μιλούσα με μια κοπέλα πριν λίγες ημέρες και έλεγε και αυτή νομίζω για τις 2 innohep. Η πηκτικοτητα νομίζω μετριέται με μια εξέταση που λέγεται anti ha.. Κάπως έτσι. Υπάρχουν κορίτσια που το έχουν ψάξει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Σελίνα είπε:

Ο Αναγνώστου με ξενέρωσε παρά πολυ, είμαι μακριά και μου είχε πει θα μιλήσουμε τηλεφωνικά και μου έστειλε ένα ξερό μέιλ με μια γραμμή, και στο τηλ ήταν αποτομος και δεν μου απαντουσε. Ο Οικονόμου φάνηκε εξαιρετικός, σχολαστικός και επεξηγηματικός... 

Σύγκρινα σημειώσεις και με μια άλλη κοπελα και με ανησύχησε με τις 2 αντιπηκτικες και γι'αυτό ρώτησα αν γενικά δίνονται... Φαντάζομαι αφού θα με ελέγξει 3 φορές δεν θα έχω φόβο... 

Μηπως να πας σ εναν ακομα αιματολόγο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Μηπως να πας σ εναν ακομα αιματολόγο;

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και μου ανεβαίνει η πίεση... Είπα να τα ψαξω όλα πριν τη 2η ετ αλλά νομίζω το παρακανα χαχα... Και σε μια άλλη κοπέλα η Λευκού είπε να μην πάρει 2 αντιπηκτικες αλλά κι αυτή είπε πως δεν έχει θρομβοφιλια ενώ εγώ εχω (σύμφωνα με Οικονομου)... 

Βαρέθηκα να γινόμαστε γιατροί πια, ας συμφωνήσουν μεταξύ τους επιτέλους...


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...