Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Διακοπή κύησης στις 24 εβδομάδες


Recommended Posts

Just now, Mary H είπε:

Ναι μπορει να συμβει κι αυτο ειναι ρισκο. Αλλα κανεις γιατρος δεν μπορει να σου εγγυηθει κατι εσυ πρεπει να παρεις την αποφαση. Απλως εμεις που εχουμε ταλαιπωρηθει τοσο πολυ με το θεμα του παιδιου, δυσκολα κανουμε διακοπη κυησης.Απο λοιμωξη εχασεσ το αμνιακο?

Βρες στο ιντερνετ καποιον πολυ καλο γιατρο στην Ελλαδα, ζητησε του τηλεφωνικη επικοινωνια, κ τον πληρωνεις μεσω τραπεζης, αναλυσε του τα στοιχεια κ ζητα τη γνωμη του

Εκανα περιδεση τραχηλου στην 16 εβδομαδα και μετα απο 5 μερες επαθα ρηξη υμενων εγω εχω και διαφραγμα μητρας! Απο λοιμωξη σιγουρα οχι! Ρωτησα τον γιατρο μου που τον ηξερα απο Ελλαδα και δουλευει ΙΑΣΩ και μου ειπε σκουρα να γεννηθει υγιες!

Σημερα εχω ραντεβου με παιδιατρο και αυριο πρεπει να τους δωσω την απαντηση γτ απαγορευετε μετα τις 22 εβδομαδες διακοπη!

Just now, Mary H είπε:

Ναι μπορει να συμβει κι αυτο ειναι ρισκο. Αλλα κανεις γιατρος δεν μπορει να σου εγγυηθει κατι εσυ πρεπει να παρεις την αποφαση. Απλως εμεις που εχουμε ταλαιπωρηθει τοσο πολυ με το θεμα του παιδιου, δυσκολα κανουμε διακοπη κυησης.Απο λοιμωξη εχασεσ το αμνιακο?

Βρες στο ιντερνετ καποιον πολυ καλο γιατρο στην Ελλαδα, ζητησε του τηλεφωνικη επικοινωνια, κ τον πληρωνεις μεσω τραπεζης, αναλυσε του τα στοιχεια κ ζητα τη γνωμη του

Και σκεψου ειμαι μετα απο 4 εξωσωματικες μια παλλινδρομηση και τωρα να κανω διακοπη θελω να με καταπιει η γη! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Hope2019 είπε:

Εκανα περιδεση τραχηλου στην 16 εβδομαδα και μετα απο 5 μερες επαθα ρηξη υμενων εγω εχω και διαφραγμα μητρας! Απο λοιμωξη σιγουρα οχι! Ρωτησα τον γιατρο μου που τον ηξερα απο Ελλαδα και δουλευει ΙΑΣΩ και μου ειπε σκουρα να γεννηθει υγιες!

Σημερα εχω ραντεβου με παιδιατρο και αυριο πρεπει να τους δωσω την απαντηση γτ απαγορευετε μετα τις 22 εβδομαδες διακοπη!

Kανε μια τελευταια ερωτηση σ αυτο τον γιατρο κι αν σου πει τα ιδια προχωρα οπως σου ειπαν. Δυστυχως το διαφραγμα τα εχει αυτα. Εγω εμεινα εγκυος αρχικα σε διδυμα και οταν πηγα για αυχενικη, ο γιατρος της αυχενικης που ειναι ο κορυφαιος στο ειδος του, ειδε οτι το ενα εμβρυακι ειχε παλινδρομησει. Του ειπα οτι εχω μικρο διαφραγμα και μου λεει, καλυτερα που εγιναν ετσι τα πραγματα, γιατι λογω του διαφραγματος θα ειχες προβλημα και ρηξη υμενων ή προωρο τοκετο, τουλαχιστον να σωθει το αλλο εμβρυο


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Kανε μια τελευταια ερωτηση σ αυτο τον γιατρο κι αν σου πει τα ιδια προχωρα οπως σου ειπαν. Δυστυχως το διαφραγμα τα εχει αυτα. Εγω εμεινα εγκυος αρχικα σε διδυμα και οταν πηγα για αυχενικη, ο γιατρος της αυχενικης που ειναι ο κορυφαιος στο ειδος του, ειδε οτι το ενα εμβρυακι ειχε παλινδρομησει. Του ειπα οτι εχω μικρο διαφραγμα και μου λεει, καλυτερα που εγιναν ετσι τα πραγματα, γιατι λογω του διαφραγματος θα ειχες προβλημα και ρηξη υμενων ή προωρο τοκετο, τουλαχιστον να σωθει το αλλο εμβρυο

Εγω εχω μεγαλο διαφραγμα που δεν γινοτανε επεμβαση! Φοβαμαι και οτι στο μελλον σε αλη εγκυμοσυνη θα χω τα ιδια!και αμα συμβει το ιδιο θα χω για παντα τυψεις για την διακοπη ! Τον ρωτησα μου πε καλυτερα διακοπη! Ρωτησα και εναν αλο Αρη Τσιγκρη μεσω facebook  μου πε οτι πολλες οι πιθανοτητες να χει θεμα ! Ολοι τα ιδια λενε! 

Εσυ τελικα τι εγινε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope2019 είπε:

Εγω εχω μεγαλο διαφραγμα που δεν γινοτανε επεμβαση! Φοβαμαι και οτι στο μελλον σε αλη εγκυμοσυνη θα χω τα ιδια!και αμα συμβει το ιδιο θα χω για παντα τυψεις για την διακοπη ! Τον ρωτησα μου πε καλυτερα διακοπη! Ρωτησα και εναν αλο Αρη Τσιγκρη μεσω facebook  μου πε οτι πολλες οι πιθανοτητες να χει θεμα ! Ολοι τα ιδια λενε! 

Εσυ τελικα τι εγινε; 

Aν ειναι να εχεις τα ιδια θεματα και στο μελλον, συζητησε με τους γιατρους εκει, και σκεψου την λυση της παρενθετης, ή της υιοθεσιας. Ιδιως στο εξωτερικο ειναι ευκολο. Εγω το ειχα σκεφτει. Ειναι κριμα να μπαινεις σε τοσο δυσκολες και επιπονες καταστασεις και ισως χωρις αποτελεσμα. Τυψεις να μην εχεις για τη διακοπη, γιατι δε φταις εσυ, εσυ το μωρακι το θελεις, αλλα ειναι ιατρικοι οι λογοι

Εγω εχω στην κοιλια μου ενα μωρακι, κοριτσακι, και μπαινω αυτη τη βδομαδα στον 7ο μηνα. Ολα καλα δοξα τω Θεω, προς το παρον, αλλα ακομη φοβαμαι! Ελπιζω να πανε ολα καλα. Οταν το γεννησω θα ησυχασω. Σου ευχομαι οτι καλυτερο, να βρεθει μια λυση, γιατι εχεις ταλαιπωρηθει πολυ

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Hope2019 είπε:

Γειας σας κοριτσια 

Θελω την βοηθεια σας! Μου σπασανε τα νερα στην 17 η εβδομαδα και τωρα βρισκομαι στην 21 εβδομαδα με καθολου αμνιακο υγρο μεσα! Το μωρο αναπτυσσεται φυσιολογικα και εδω Γερμανια μου προτεινουνε διακοπη κυησης γτ η θα γεννηθει πολυ πρωωορο(αμα αυξηθει τωρα η λοιμωξη) και δεν θα επιβιωσει η θα χει προβλημα με πνευμονες και μπορει να μην ζησει μετα απο καποιες μερες επειδη δεν εχουνε αναπτυχθει η προβλημα με αρθρωσεις, Δεν ξερω τι να κανω γτ δεν φενεται κατι τωρα στον υπερηχονολα αυτα θα φανουνε μολις γεννηθει! 

Καλησπέρα κοπέλα μου ! Λυπάμαι παρά πολύ για όλο αυτό που ζεις ! Έχω κάνει διακοπή αλλά λόγω συνδρόμου , καταλαβαίνω ποσό περίπλοκο είναι αυτό που ζεις εσυ τώρα . Σκέφτομαι ώρα τι να σου γράψω αλλά δεν ξέρω πραγματικά . Εκεί τι λένε ακριβώς ; Από ότι κατάλαβα ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχει κάποια θέμα ; Σου δίνουν κάποιο ποσοστό ; Εγώ θα έπαιρνα τηλ σε εμβρυμητρικο στη Ελλάδα όχι απλά σε ένα γυναικολόγο δηλαδή . Φαντάζομαι ξέρεις ότι κάτι παρόμοιο θα πουν και εδώ αλλά για να μαζέψω γνώμες και να μπορώ να αποφασίσω . Σου έχουν συστήσει κάποιον ; 

  • Μου αρέσει 2

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope2019 είπε:

Εγω εχω μεγαλο διαφραγμα που δεν γινοτανε επεμβαση! Φοβαμαι και οτι στο μελλον σε αλη εγκυμοσυνη θα χω τα ιδια!και αμα συμβει το ιδιο θα χω για παντα τυψεις για την διακοπη ! Τον ρωτησα μου πε καλυτερα διακοπη! Ρωτησα και εναν αλο Αρη Τσιγκρη μεσω facebook  μου πε οτι πολλες οι πιθανοτητες να χει θεμα ! Ολοι τα ιδια λενε! 

Εσυ τελικα τι εγινε; 

Αυτή η απόφαση είναι τόση δύσκολη και αν το παιδί είναι καλά έστω και χωρίς αμνιακό είχα φίλη που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα και γέννησε 34 εβδομάδων δεν ειχε καθόλου αμνιακό μέσα το μωρό μια χαρά είναι τώρα δεν ξέρω σκεψου το τόσο καλά οσο η ζωή σου


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου ! Λυπάμαι παρά πολύ για όλο αυτό που ζεις ! Έχω κάνει διακοπή αλλά λόγω συνδρόμου , καταλαβαίνω ποσό περίπλοκο είναι αυτό που ζεις εσυ τώρα . Σκέφτομαι ώρα τι να σου γράψω αλλά δεν ξέρω πραγματικά . Εκεί τι λένε ακριβώς ; Από ότι κατάλαβα ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχει κάποια θέμα ; Σου δίνουν κάποιο ποσοστό ; Εγώ θα έπαιρνα τηλ σε εμβρυμητρικο στη Ελλάδα όχι απλά σε ένα γυναικολόγο δηλαδή . Φαντάζομαι ξέρεις ότι κάτι παρόμοιο θα πουν και εδώ αλλά για να μαζέψω γνώμες και να μπορώ να αποφασίσω . Σου έχουν συστήσει κάποιον ; 

Γεια  σου!! Ειχαμε ραντεβου με πιδιατρο σημερα στο νοσοκομειο και το προβλημα ειναι οτι 99%δεν θα επιβιωσει λογω πνευμονων σεν θα ναι ανεπτυγμενοι και δεν θα αντεξει γτ ειιναι ενα μηνα σε ξηρα ουτε  1% αμνιακο υγρο εχω! Σε ποια εβδομα ησουνα; Φοβαμαι να γεννησω φυιολογικα γτ εχω δυο κολπους δεν ξερω να φανταστω ειναι τραγικη η εμπειρια σορρυ ποφ σου το υπενθυμιζω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope2019 είπε:

Γεια  σου!! Ειχαμε ραντεβου με πιδιατρο σημερα στο νοσοκομειο και το προβλημα ειναι οτι 99%δεν θα επιβιωσει λογω πνευμονων σεν θα ναι ανεπτυγμενοι και δεν θα αντεξει γτ ειιναι ενα μηνα σε ξηρα ουτε  1% αμνιακο υγρο εχω! Σε ποια εβδομα ησουνα; Φοβαμαι να γεννησω φυιολογικα γτ εχω δυο κολπους δεν ξερω να φανταστω ειναι τραγικη η εμπειρια σορρυ ποφ σου το υπενθυμιζω 

Κοπέλα μου λυπάμαι γι αυτό τουλάχιστον  τώρα άκουσες τους γιατρούς και ξέρεις πως να κινηθείς με βάση τα δεδομένα και αυτό είναι σημαντικό όταν παίρνεις μια τέτοια απόφαση .  Ήμουνα μετά τη β επιπέδου γύρω στις 26 βδ. 

Δεν ξέρω πως θα γίνει στην περίπτωση σου λόγω της ιδιαιτερότητας αυτής αλλά πιστεύω ξέρουν τι κάνουν και δεν θα σου συμβεί κάτι . Νομίζω πιο πολύ το ψυχολογικό κομμάτι είναι επώδυνο πριν και κυρίως μετά . 

Όμως να ξέρεις ότι η απόφαση σου δεν είναι εγωιστική αντιθέτως το κανείς και για σένα και το μωρό ! 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Penny... είπε:

Αυτή η απόφαση είναι τόση δύσκολη και αν το παιδί είναι καλά έστω και χωρίς αμνιακό είχα φίλη που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα και γέννησε 34 εβδομάδων δεν ειχε καθόλου αμνιακό μέσα το μωρό μια χαρά είναι τώρα δεν ξέρω σκεψου το τόσο καλά οσο η ζωή σου

Μηπως της σπασανε λιγο πιο προχωρημενη εβδομαδα;; Γτ εμενα 17 εβδομαδων μου πανε μεχρι 26 θα φτασει γτ ανεβαινει γρηγορα η λοιμωξη οποτε για να γεννησε 34 μαλλον της σπασανε 26-27 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Hope2019 είπε:

Μηπως της σπασανε λιγο πιο προχωρημενη εβδομαδα;; Γτ εμενα 17 εβδομαδων μου πανε μεχρι 26 θα φτασει γτ ανεβαινει γρηγορα η λοιμωξη οποτε για να γεννησε 34 μαλλον της σπασανε 26-27 

Οχι δεν ειχε αμνιακό απο πολύ νωρίς αλλα δεν θυμάμαι και εβδομάδα ακριβής


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Penny... είπε:

Οχι δεν ειχε αμνιακό απο πολύ νωρίς αλλα δεν θυμάμαι και εβδομάδα ακριβής

Εχει πολυ σημασια η εβδομαδα που γινεται!! Ολοι οι γιατροι μου λενε οτι οι πνευμονες δεν αναπτυσσονται καθολου χωρις αμνιακο υπαρχουνε εξαιρεσεις;; Τι να πω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope2019 είπε:

Εχει πολυ σημασια η εβδομαδα που γινεται!! Ολοι οι γιατροι μου λενε οτι οι πνευμονες δεν αναπτυσσονται καθολου χωρις αμνιακο υπαρχουνε εξαιρεσεις;; Τι να πω 

Να σου πω κάτι ομως οι γιατροί δεν είναι Θεοί ξέρεις ούτε μπορουν μπορούν να ξέρουν αν όντως γίνει ετσι δεν σου λέω τι να κανεις απλα πρεπει να το σκεφτείς ολο αυτό και όμως υπάρχουν εξαιρέσεις σε όλα τα πράγματα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Να σου πω κάτι ομως οι γιατροί δεν είναι Θεοί ξέρεις ούτε μπορουν μπορούν να ξέρουν αν όντως γίνει ετσι δεν σου λέω τι να κανεις απλα πρεπει να το σκεφτείς ολο αυτό και όμως υπάρχουν εξαιρέσεις σε όλα τα πράγματα 

Εννοιτε δεν ειναι μπορουν να ξερουνε το μελλον ενος παιδιου αλλα εγω πιο πολυ φοβαμαι οτι αν γεννησω 26 27 εβδομαδων θα  μου κανουνε  καισαρικη και εχω θεμα με τη μητρα και μπορει να γινει τραυματισμος η να δημιουργηθει  ουλη  και θα χω ακομα χειροτερο θεμα για το μελλον συν οτι μπορει να μην επιβιωσει το μωρο!Ρωτησα 4 γιατρους Ελλαδα συν 8 εδω ολοι τα ιδια λενε ! Να βασιστω στη ιατρικη η σε γεγονοτα θαυματα;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny... είπε:

Να σου πω κάτι ομως οι γιατροί δεν είναι Θεοί ξέρεις ούτε μπορουν μπορούν να ξέρουν αν όντως γίνει ετσι δεν σου λέω τι να κανεις απλα πρεπει να το σκεφτείς ολο αυτό και όμως υπάρχουν εξαιρέσεις σε όλα τα πράγματα 

Βρε penny κάπου στο έχω ξαναγράψει δεν είναι πολύ βοηθητικό να παραθέτουμε μια εμπειρία καποιασσσς γνωστής μας που κάτι κάποτε .... δεν βοηθά . Δεν στο λέω επικριτικά στο λέω γιατί πραγματικά εμένα θα με ωθούσε σε απόγνωση . Τι έγινε πως και γιατί δεν το ξέρεις εσυ , πως σου μεταφέρθηκε και τι ισχύει πραγματικά . 

@Hope2019 κοπέλα πραγματικά στο λέω λυπάμαι παρά πολύ . Ξέρεις ποια είναι τα δεδομένα ήδη πήρες τις γνώμες σου που τελικά συγκλίνουν από ότι κατάλαβα . Να βασιστείς στις γιατρούς σου που εμπιστεύεσαι και για τους δυο σας !!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα ! 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Βρε penny κάπου στο έχω ξαναγράψει δεν είναι πολύ βοηθητικό να παραθέτουμε μια εμπειρία καποιασσσς γνωστής μας που κάτι κάποτε .... δεν βοηθά . Δεν στο λέω επικριτικά στο λέω γιατί πραγματικά εμένα θα με ωθούσε σε απόγνωση . Τι έγινε πως και γιατί δεν το ξέρεις εσυ , πως σου μεταφέρθηκε και τι ισχύει πραγματικά . 

@Hope2019 κοπέλα πραγματικά στο λέω λυπάμαι παρά πολύ . Ξέρεις ποια είναι τα δεδομένα ήδη πήρες τις γνώμες σου που τελικά συγκλίνουν από ότι κατάλαβα . Να βασιστείς στις γιατρούς σου που εμπιστεύεσαι και για τους δυο σας !!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα ! 

Βρε summerlove εγραψα την γνώμη μου σε πειράζει δεν γράφω πως οτι σπάθα εγώ σημαίνει οτι σε ολες τις κοπέλες θα είναι ετσι δηλαδή δεν μπορω να καταλάβω τι παθαινετε μαζί μου εγώ ενα ξέρω οποίος έχει την μύγα μυγιαζετε με Εχετε πρηξει ότι γράφω το παρεξηγητε και λέτε οτι οτι γράφω σημαίνει οτι είναι ετσι παντού Οχι φυσικά αλλα λυπάμαι που σσς στεναχωρει που πιστεύω στον Θεο και ναι μπορεί καμια φορά και τόσοι γιατροί να πέφτουν εξω μπορεί και Οχι ας κανει ότι θέλει απο μονη της όπως ολες εξεφρασα την γνώμη μου ετσι οπως την είπα αν δεν σου αρέσει αλλη φορά μην με διαβαζεις

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...