Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!

@Mikri Ollandeza Για τον 3D υπέρηχο ρώτησα ότι είναι καλύτερα να τον κάνουμε μετά την 28η εβδομάδα που θα φαίνεται καλύτερα το μωρό, θα είναι πιο αναπτυγμένο και τα χαρακτηριστικά του θα είναι πιο ξεκάθαρα.

Επίσης, σε προηγούμενα μηνύματα διάβασα για την φωλιά και κατά πόσο είναι βολική/ εύχρηστη. Στην αρχή είχα πει ότι θα πάρω αλλά μετά από διάφορα που διάβασα αποφάσισα να μην αγοράσω. Διάβασα ότι στα περισσότερα βρεφάκια αρέσει γιατί νιώθουν μια ασφάλεια/ ότι είναι σε μικρό χώρο, αλλά θα πρέπει να είναι πιστοποιημένη και όταν το μωράκι σας κοιμάται να το ελέγχετε τακτικά. Και προτείνεται να γίνεται χρήση κατά τη διάρκεια της ημέρας και να την έχετε π.χ. στο σαλόνι και όχι για τον βραδινό ύπνο, όπου κοιμάστε και εσείς. 

Δεν έχω κάνει ακόμη, καμία αγορά. Σκέφτομαι από βδομάδα να ετοιμάσω 4 διαφορετικές λίστες με αυτά που θα χρειαστώ, π.χ. μια λίστα με τα ρουχαλάκια του, μια λίστα με τα λευκά είδη, μουσελίνες κτλ, μια λίστα με τα καλλυντικά, ορούς, μπιμπερό, θερμόμετρο κτλ, και μια λίστα με τα επίπλα, καρότσι κτλ.

Κορίτσια, εσείς έχετε πόνους στην πλάτη/μέση; Την τελευταία εβδομάδα πονάω στην αριστερή πλευρά της πλάτης, ίσως είναι επειδή κοιμάμαι τις περισσότερες φορές αριστερά!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σακχαραιμία νηστείας (πριν τη χορήγηση γλυκόζης): 92 mg/dL
•    Σακχαραιμία 1 ώρα μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 180 mg/dL
•    Σακχαραιμία 2 ώρες μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 153 mg/dL μιλά με τον γιατρό σου κοπέλα μου να δεις τι θα σε πει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Σακχαραιμία νηστείας (πριν τη χορήγηση γλυκόζης): 92 mg/dL
•    Σακχαραιμία 1 ώρα μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 180 mg/dL
•    Σακχαραιμία 2 ώρες μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 153 mg/dL μιλά με τον γιατρό σου κοπέλα μου να δεις τι θα σε πει

Του στειλα μειλ περιμενω να τα δει.αυτα που μ εστειλες ειναι τα δικα σου  η οι φυσιολ τιμες;;γτ εγω εχω αλλες φυσιολ τιμες διπλα

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι φυσιολογικές τιμές  για 75 γραμμάρια γλυκόζης..  Παίζουν ρόλο και οι μετρήσεις όμως ανάλογος τι θα βάλει ο κάθε γιατρός.. Στον μεγάλο μου με πήραν 5 φορές αιμα και στον δεύτερο 3 φορές εγώ δεν έχω κάνει ακόμα θα κάνω σε κάνα 10 μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dhmh4 είπε:

Είναι οι φυσιολογικές τιμές  για 75 γραμμάρια γλυκόζης..  Παίζουν ρόλο και οι μετρήσεις όμως ανάλογος τι θα βάλει ο κάθε γιατρός.. Στον μεγάλο μου με πήραν 5 φορές αιμα και στον δεύτερο 3 φορές εγώ δεν έχω κάνει ακόμα θα κάνω σε κάνα 10 μέρες.. 

Εμενα στις φυσιολ γραφει αλλα.πιο χαμηλα 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε κάθε εργαστήριο οι φυσιολογικές τιμές δεν είναι πάντα ακριβώς ίδιες...

Είδα κι εγώ το μπέμπη μου σήμερα! 824 γρ! :-) ηρεμησα γιατί είχα αγχωθει πολύ.ακουω από όλους ότι ακούνε συχνά το μωρό .εγώ καθόλου δεν τον αισθάνομαι.μπορει να νιώσω πχ 2-3 χτυπήματα και και μετά για 3 μέρες τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι έχει να κάνει με τη θέση του πλακούντα και του μωρόυ.

Ρώτησα και για το εμβόλιο της γρίπης και μου είπε να το κάνω.

  • Μου αρέσει 6

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ μεγάλωσε  ο μπέμπης!!!! Και εγώ περιμένω να πάω 27 να την δω θα σκάσω.. Δεν ξέρω για τα εργαστήρια αλλά σε άλλες γράφουν και πιο πολύ γλυκόζη..  Εμένα πρωί βράδυ με δίνει κλωτσιές άλλες φορές σιγά σιγά και άλλες με ταράζει η μικρή 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκλεισα όταν θα είμαι 28 κ 3, δηλαδή στις 31/10.. Αχ ανυπομονώ!! Κ έχω κ έναν απλό υπέρηχο στις 19/10.. Οπότε θα το δω το καμάρι μου 2 φορές αυτό τον μήνα!

@butterfly1986 Καλέ ολόκληρος άντρας!! Όντως ο πλακούντας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.. Κάθε παιδάκι κ κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά.. Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και τις σκέψεις που μπορεί να σε κατακλύζουν.. Υπομονή κ περνάει ο καιρός.. Αν και τα παιδάκια μας βρίσκονται στο πιο ασφαλές μέρος.. Μετά αρχίζει το άγχος..

  • Μου αρέσει 3

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Γεια σας.κοριτσια σοςςςςς πηρα τις απαντησεις της καμπυλης κ μ λεει στην 120' οτι εχω 137 με οριο το 120.την εβαψα;;στο σαγχαρο νηστεως κ στα 60' ειμαι εντος οριων

@Suzukaki μια χαρά το ζάχαρο σου είναι βάση τς δίκης μου στο λέω (κάθε εργαστήριο έχει και άλλες μονάδες)

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Τελικά την έκλεισα όταν θα είμαι 28 κ 3, δηλαδή στις 31/10.. Αχ ανυπομονώ!! Κ έχω κ έναν απλό υπέρηχο στις 19/10.. Οπότε θα το δω το καμάρι μου 2 φορές αυτό τον μήνα!

@butterfly1986 Καλέ ολόκληρος άντρας!! Όντως ο πλακούντας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.. Κάθε παιδάκι κ κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά.. Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και τις σκέψεις που μπορεί να σε κατακλύζουν.. Υπομονή κ περνάει ο καιρός.. Αν και τα παιδάκια μας βρίσκονται στο πιο ασφαλές μέρος.. Μετά αρχίζει το άγχος..

Με το καλό να δεις το μωράκι σου !!Εγω αύριο έχω ραντεβού και μετά πάλι την Παρασκευή όποτε δυο φορές αυτη την εβδομάδα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maria mariaa είπε:

@Suzukaki μια χαρά το ζάχαρο σου είναι βάση τς δίκης μου στο λέω (κάθε εργαστήριο έχει και άλλες μονάδες)

Με το καλό να δεις το μωράκι σου !!Εγω αύριο έχω ραντεβού και μετά πάλι την Παρασκευή όποτε δυο φορές αυτη την εβδομάδα 

Δεν με πηρε ο γιατρος οποτε ισως δ ειναι κατι κακο γτ συνηθωςαμα ειναι οκ κατι δεν με καλει 21 του μηνα θα παω αλλωστε να με δει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Δεν με πηρε ο γιατρος οποτε ισως δ ειναι κατι κακο γτ συνηθωςαμα ειναι οκ κατι δεν με καλει 21 του μηνα θα παω αλλωστε να με δει

@Suzukaki όλα καλα θα είναι !!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω πέραν της καμπύλης κάνατε εξετάσεις για αιματοκρίτη και φερρίτινη;γνωρίζω τις φυσιολογικές τιμές λόγω επαγγέλματος αλλά ήθελα να δω αν στην εγκυμοσύνη έχετε και εσείς παρόμοιες.

Αιματοκρίτη 34 και φερρίτινη 18

Σα πολύ να "ρουφάει η μπέμπα"φοβάμαι μη στερεψω ενώ παίρνω σίδηρο φουλ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Angelvas είπε:

Κοριτσάκια μου να σας ρωτήσω πέραν της καμπύλης κάνατε εξετάσεις για αιματοκρίτη και φερρίτινη;γνωρίζω τις φυσιολογικές τιμές λόγω επαγγέλματος αλλά ήθελα να δω αν στην εγκυμοσύνη έχετε και εσείς παρόμοιες.

Αιματοκρίτη 34 και φερρίτινη 18

Σα πολύ να "ρουφάει η μπέμπα"φοβάμαι μη στερεψω ενώ παίρνω σίδηρο φουλ

Μονο αιματοκριτη εκανα προχθες οχι σιδηρο κ φεριττινη .33.6.τωρα θα πεφτει συνεχεια μας τραβαει το παιδι.μ ειπαν στο σεμιναριο οι μαιες οτι οταν βγουμε απο το μαιευτηριο επειδη θα εχουμε χασει κ αιμα θα εχουμε 28 με 29.εγω ξερω πως ειναι γτ  παλιοτερα ειχα κ 26.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...