Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά!

Η εξέταση ντοπλερ είδα που έγραψε κάποια ότι είναι για εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου. Πράγματι ετσι?εμένα μου την έκλεισε ο εμβρυολογος από όταν κάναμε τη β επιπέδου κ νόμιζα γενικά πως είναι μέσα στο πρόγραμμα. Πάντως θα φανεί και εκεί 3d? Αχ μακαρι....Ένας σαν μεγάλος υπέρηχος μου είπαν απλώς ότι θα είναι..

 

Πολύ καλά είστε όλες με τα κιλακια! Μπράβο. Εγώ επειδή έχασα πολλά στην αρχή με τους εμετούς, τα ξανά πήρα πισω και είμαι +3-4 από τα αρχικά μού, οπότε προς το παρόν καλά είμαστε.. 

 

Μην αγχώνεστεμε τα μαγαζιά ,  ευτυχώς υπάρχουν κ σχεδόν τα πάντα ηλεκτρονικά. @myrinaΠω πω δεν ήξερα ότι Ηράκλειο φτάσατε επίπεδο 3 :(

ποτέ θα τελειώσει αυτό το πράγμα...? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Dhmh4 είπε:

Όχι λόγο βάρους φαίνεται μια εβδομάδα πίσω στην ανάπτυξη.. Ναι η γιατρός δεν με είπε κάτι κακό.. μόνο αυτό ότι είναι πίσω αλλά πήρα τον έμβρυολογο που έκανα β επιπέδου κ τώρα με είπε να  πάω για ντοπλερ πιο νωρίς και ότι δεν του αρέσει που φαίνεται μικρότερο.. 

Εγω επαθα το αλλο και τωρα σε συνδυασμο με αυτο που λες κ εσυ αγχωνομαι κ.εγω...εγω εκανα την β επιπεδου 22 σεπτ κ 30 σεπτ ειχα ραντεβου στον γιατρο μ.κ στην β επιπ ηταν 500 γραμ οταν πηγα στον.δικο μ.μ λεει 770 γραμ κ μ.εκανε εντυπωση λεω τοσα πολλα  σε 8 μερες;;;;;τωρα που πηγα εκτακτως 8 οκτωβ μ λεει μεγαλωσε 690 γραμ του λεω μ ειχες πει 770 κ τωρα 690;;;;δ το θυμοταν!!!μ.λεει αν ειχαμε κανει υπερηχο νωρις απο την β επιπεδου μπορει να ηταν ψευδη τα στοιχεια που μας εβγαλε θελει 2 εβδ για να τα δειξει σωστα.ποσο εβδ εισαι κ τι βαρος σ βγαζει;;;

Just now, Opheliav είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά!

Η εξέταση ντοπλερ είδα που έγραψε κάποια ότι είναι για εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου. Πράγματι ετσι?εμένα μου την έκλεισε ο εμβρυολογος από όταν κάναμε τη β επιπέδου κ νόμιζα γενικά πως είναι μέσα στο πρόγραμμα. Πάντως θα φανεί και εκεί 3d? Αχ μακαρι....Ένας σαν μεγάλος υπέρηχος μου είπαν απλώς ότι θα είναι..

 

Πολύ καλά είστε όλες με τα κιλακια! Μπράβο. Εγώ επειδή έχασα πολλά στην αρχή με τους εμετούς, τα ξανά πήρα πισω και είμαι +3-4 από τα αρχικά μού, οπότε προς το παρόν καλά είμαστε.. 

 

Μην αγχώνεστεμε τα μαγαζιά ,  ευτυχώς υπάρχουν κ σχεδόν τα πάντα ηλεκτρονικά. @myrinaΠω πω δεν ήξερα ότι Ηράκλειο φτάσατε επίπεδο 3 :(

ποτέ θα τελειώσει αυτό το πράγμα...? 

Δεν ισχυει .το ντοπλερ το κανουμε ολες .απλα μηπως αν θεωρηθεις υψηλου κινδυνου πας πιο νωρις αλλα σαν εξεταση ολες την κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια κ γω γνωρίζω ότι το doppler το κάνουμε όλες, όχι αν είσαι υψηλού κινδύνου κλπ. 

Όλα συνυπάρχουν στην εγκυμοσύνη κλινική εικόνα, εξετάσεις, όλα! Εύχομαι να είναι όλα καλά @Dhmh4 που το πιστεύω βέβαια. 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι έγινε δεν ζύγισε σωστα το μωρό; δεν καταλαβαίνω αφού η μετρήσεις γίνονται εκείνη την ώρα και γράφει και στο χάρτι που μας δίνουν μετά τα γραμμάρια δεν έχεις αυτό τον υπέρηχο να το δεις; είμαι 25 εβδομάδα τώρα πήγα στην γιατρό την προηγούμενη και με είπε οτι ειμαι 1 εβδομάδα πίσω η μικρή ήταν 557  γραμμάρια στις 23 εβδομάδες . Lottaki μου να είσαι καλααα τώρα θα πάω 27 στον γιατρό και 30 για ντοπλερ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dhmh4 είπε:

Δηλαδή τι έγινε δεν ζύγισε σωστα το μωρό; δεν καταλαβαίνω αφού η μετρήσεις γίνονται εκείνη την ώρα και γράφει και στο χάρτι που μας δίνουν μετά τα γραμμάρια δεν έχεις αυτό τον υπέρηχο να το δεις; είμαι 25 εβδομάδα τώρα πήγα στην γιατρό την προηγούμενη και με είπε οτι ειμαι 1 εβδομάδα πίσω η μικρή ήταν 557  γραμμάρια στις 23 εβδομάδες . Lottaki μου να είσαι καλααα τώρα θα πάω 27 στον γιατρό και 30 για ντοπλερ 

Οχι οτι και καλα αν εδειξε 770 γραμ αλλα ειχαν περασει μονο 8 μερες που το ξαναειδαμε δεν θα ηταν αληθινη η μετρηση θελει 2 εβδ λεει για να ισχυει το βαρος που δειχνει.βεβαια οταν την ειδε παλι στα 690 γραμ μ ειπε δ αδυνατισε μια χαρα ειναι γισ την εβδ της αλλα τωρα που το σκεφτηκα αγχωθηκα.εγω τωρα μεθαυριο μπαινω στην 27η.παντως εγω εκανα β επιπεδ 22 εβδ κ 3 ημερων ηταν 500 γραμ κ με ειπε μια χαρα βαρος εχει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα...  Οπότε είσαι καλά με το βάρος δεν υπάρχει κάποιο θέμα; εμένα δείχνει στις εβδομάδες μια πίσω οπωτε όταν  έκανα το β επιπέδου αντί για 22 ήμουν 21 ακριβώς ήταν 374 γρ απλά μου Κανει εντυπώση πως δεν το είδε ο γιατρός να με το πει γιατί στο β επιπέδου γράφει ότι είμαι 22 εβδομάδων.. Και όλες η μετρήσεις και αυτά που είδε ήταν όλα καλά δεν υπήρχε κάποιο θέμα έτσι μου είπε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Α κατάλαβα...  Οπότε είσαι καλά με το βάρος δεν υπάρχει κάποιο θέμα; εμένα δείχνει στις εβδομάδες μια πίσω οπωτε όταν  έκανα το β επιπέδου αντί για 22 ήμουν 21 ακριβώς ήταν 374 γρ απλά μου Κανει εντυπώση πως δεν το είδε ο γιατρός να με το πει γιατί στο β επιπέδου γράφει ότι είμαι 22 εβδομάδων.. Και όλες η μετρήσεις και αυτά που είδε ήταν όλα καλά δεν υπήρχε κάποιο θέμα έτσι μου είπε 

Μου ειπε οτι ειναι οκ και οτι εχει χοντρα μπουτια αλλα θα ξαναπαω σε μια εβδ κ ευχομαι να αναπτυσεται κανονικα....ε μπορει απλα σε εσενα συμφωνα με τις μετρησεις να εχεις πιο μετα πητ κ απο την αυχενικη θα μπορουσε να εχει γινει αυτο.πως κ δ το ειδαν απο τοτε;;εμενα στην αυχενικη ειχαΝ δει τοτε οτι ειναι 3 ημερες μεγαλυτερη και αλλαξε η πητ μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το doppler στις 2 πρώτες δεν μου το είχαν ζητήσει οι γιατροί τοτε,  γι αυτό θεωρώ ότι τώρα επειδή είμαι υψηλού κινδύνου μου το ζήτησαν. Δηλαδή στις αλλες 2 εγκυμοσυνες μου δεν το έκανα καθόλου, μόνο Αυχενική και β'επιπεδου είχα κάνει σε εξειδικευμένο γιατρό, κατά τα άλλα μόνο στο γιατρό μου πήγαινα τοτε. Και τώρα δεν μου το έβαλε νωρίτερα, 16 Νοεμβρίου μου τον έχει προγραμματίσει, @Dhmh4 αν δεν κάνω λάθος μαζί παμε εμεις 26+3 είμαι τώρα, στο έβαλε νωρίτερα εσένα όντως..

Τα γραμμάρια παντως είναι κατά προσέγγιση, μπορεί να υπάρχει απόκλιση που οφείλεται και στη θέση του μωρού, στο μηχάνημα, στο ποσό σωστα έβαλε τα σημάδια ο γιατρος (αυτα που μετράει). Τη μεγάλη μου στον τελευταίο υπέρηχο μου την έβγαζε 2500 και λίγες μέρες μετά γεννήθηκε 3180... Οπότε μην ανησυχείς Δημητρούλα, περίμενε και θα δεις σύντομα!

 

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2020 at 8:26 ΠΜ, myrina είπε:

@Marialena123 τι απεγινε τελικά με την καμπύλη?? Μίλησες με τον γιατρό σου??

@Marian91 πόσο δύσκολο να είσαι ξαπλα με ενα μωρο, έχεις καθόλου βοηθεια μέσα στη μέρα? Αυτό τώρα για να πάρει θέση και να γυρίσει το κεφάλι κάτω ή για τους πόνους και τις ενοχλήσεις που νοιωθεις? Σχετίζονται τα 2 μεταξύ τους (θέση και πόνοι) ? Πάντως για τη θέση νομίζω είναι αρκετά νωρίς προλαβαίνει να γυρίσει, τι σου είπε και η γιατρός? Για τα ρουχαλάκια συμφωνώ, άσε που προσωπικά ότι ρουχαλάκια μου έφεραν στο μαιευτήριο άχρηστα ήταν (συνήθως φέρνουν φανταχτερά και αυτά είναι τα λιγότερο χρήσιμα) και δεν είχα και το χρόνο να πάω καν τα αλλάξω, και τα περισσότερα απλα δεν φορεθηκαν ή στην καλύτερη να φέρθηκαν 1-2 φορές. Το πιο χρήσιμο δώρο που μου έκανε κάνεις στο μαιευτήριο (χωρις πλακα) ητανε δύο πακέτα babylino! Αν και τώρα με την κατάσταση που επικρατεί πιστεύω δεν θα έχουμε καν επισκέψεις, και για μένα καλύτερα! Είναι αυτές οι πρώτες μέρες που εχεις να βρεις τους ρυθμούς σου με το μωρό, το να έρχονται κάθε τόσο είναι κουραστικό.. Βέβαια αλλες την θέλουν την παρέα, αλλα εγώ όταν είχα νεογέννητα δεν ήθελα κανέναν.

@Mikri Ollandeza Κοίτα κι εγώ στην πρώτη ήμουν πολύ αγχωμένη λόγω απειριας, και με όσα έτυχαν (πρόωρος τοκετός, νοσηλεία στα νεογνά, κοκ) η ψυχολογία μου ήταν άσχημη. Το είχα βάλει πείσμα ομως, εχεις δικιο ότι αυτό εμπεριεχει και πολλά ενοχικα. Δεν το μετάνιωσα πάρα την ταλαιπωρία γιατί τα οφέλη ήταν πολλά. Τα κυριότερα οφέλη για μένα είναι η ευελιξία και ευκολία (έχεις το φαι έτοιμο παντού και πάντα, εμεις βγαίναμε συνεχεια και πηγαίναμε και εκδρομές από όταν ητανε 2 εβδομάδων), στην υγεία που καμια από τις δύο δεν έκανε πυρετό όσο θήλαζαν, και φυσικά το οικονομικό, το να αγοράζεις σκονογαλατα εει ενα κοστος, εμένα ειδικά που η μεγάλη έκανε και αλλεργία στα γαλακτοκομικά θα έπρεπε να παίρνουμε υποαλλεργικο απο το φαρμακείο που από ότι έχω ακούσει είναι ακόμα πιο ακριβό. Οσον αφορά στην δευτερη τώρα παρά που υπήρχε κι εκεί μια ταλαιπωρία λόγω γρήγορης επιστροφής μου στη δουλειά δεν ήμουν αγχωμένη και έγιναν όλα πολυ φυσιολογικά γιατί το ειχα ξανακάνει και ήμουν άνετη.

Γενικά δεν θέλω να είμαι απόλυτη γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα, όπως και με τον φυσιολογικό τοκετό που υπάρχει μεγάλο "κίνημα". Έχω 2 φυσιολογικούς τοκετους στο ιστορικό μου όπου ολα πηγαν καλα, θήλασα και τα δύο μου παιδιά για μεγάλο διάστημα, αλλα τώρα οι συνθήκες είναι αλλιώς. Λογω της υψηλης πιθανότητας που μου έδωσαν για προεκλαμψια είμαι προετοιμασμένη ότι ενδέχεται να χρειαστεί να μου το πάρουν νωρίτερα με καισαρική, και αν γίνει αυτό και είναι πρόωρο οπως η πρώτη και νοσηλευτεί, με 2 παιδιά με τις δικές τους απαιτήσεις πλέον δεν θα έχω την δυνατότητα να ακολουθήσω το πρόγραμμα που είχα στην πρώτη μου για να εδραιωσω το θηλασμό ενώ δεν είχα το μωρό. Το σημαντικό είναι να έρθουμε ζωντανοί και γεροί και οι δύο στο σπίτι όσο αφορά τον τοκετο, και όσον αφορά το θηλασμό εάν δεν τα καταφέρουμε εντάξει μεγαλώνουν κι αλλιώς τα παιδιά δεν θα πεθάνουμε κιολας. Απλα αυτό που λέω είναι ότι όταν γίνονται πχ η καισαρική αναίτια επειδή θέλει να πάει διακοπές ο γιατρος, ή ο θηλασμός να μην πετύχει γιατί εχεις κακες επιρροές και λάθος οδηγίες (πχ δώσε χαμομήλι, νερό, κοκ) ειμαι κριμα κι άδικο κατά τη γνώμη μου. 

Πρέπει να κάνω διατροφή και να τρωω κάθε 3 ώρες...γενικά να μην μένει άδειο το στομάχι...και θα την επαναλάβω σε 2 εβδομάδες...πάντως φοβάμαι πολύ γιατί είμαι 26η εβδομάδα και το μωράκι μ ζυγίζει 860γραμμαρια ,θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλο...και διαβάζω πως οφείλεται στο ότι έχω πολύ χαμηλό ζάχαρο 

πρίν από 50 λεπτά , Opheliav είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά!

Η εξέταση ντοπλερ είδα που έγραψε κάποια ότι είναι για εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου. Πράγματι ετσι?εμένα μου την έκλεισε ο εμβρυολογος από όταν κάναμε τη β επιπέδου κ νόμιζα γενικά πως είναι μέσα στο πρόγραμμα. Πάντως θα φανεί και εκεί 3d? Αχ μακαρι....Ένας σαν μεγάλος υπέρηχος μου είπαν απλώς ότι θα είναι..

 

Πολύ καλά είστε όλες με τα κιλακια! Μπράβο. Εγώ επειδή έχασα πολλά στην αρχή με τους εμετούς, τα ξανά πήρα πισω και είμαι +3-4 από τα αρχικά μού, οπότε προς το παρόν καλά είμαστε.. 

 

Μην αγχώνεστεμε τα μαγαζιά ,  ευτυχώς υπάρχουν κ σχεδόν τα πάντα ηλεκτρονικά. @myrinaΠω πω δεν ήξερα ότι Ηράκλειο φτάσατε επίπεδο 3 :(

ποτέ θα τελειώσει αυτό το πράγμα...? 

Καλησπέρα κορίτσι μου!Ντομπλερ γίνεται σε όλες δις εγκυουλες μην αγχώνεσαι!

Εγω πήγα την 25η εβδομάδα και το αγοράκι μ ζύγιζε 860 γραμμάρια...λίγο παραπάνω δηλ από το κανονικό αλλά αγχώνομαι γιατί βγήκε πολύ χαμηλή κ καμπύλη σακχασου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marialena123 είπε:

Πρέπει να κάνω διατροφή και να τρωω κάθε 3 ώρες...γενικά να μην μένει άδειο το στομάχι...και θα την επαναλάβω σε 2 εβδομάδες...πάντως φοβάμαι πολύ γιατί είμαι 26η εβδομάδα και το μωράκι μ ζυγίζει 860γραμμαρια ,θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλο...και διαβάζω πως οφείλεται στο ότι έχω πολύ χαμηλό ζάχαρο 

Καλησπέρα κορίτσι μου!Ντομπλερ γίνεται σε όλες δις εγκυουλες μην αγχώνεσαι!

Εγω πήγα την 25η εβδομάδα και το αγοράκι μ ζύγιζε 860 γραμμάρια...λίγο παραπάνω δηλ από το κανονικό αλλά αγχώνομαι γιατί βγήκε πολύ χαμηλή κ καμπύλη σακχασου

@Marialena123 τι μετρησεις ειχες κ σ ειπε να την επαναλαβεις;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

@Marialena123 τι μετρησεις ειχες κ σ ειπε να την επαναλαβεις;;

Στο 0-78 στο 90-119 και στα 120-53 προσπαθώ τώρα να τρωω κάθε 3 ώρες μικρά γεύματα και θα την επαναλαβω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Στο 120  53;αυτο σημαινει πεσμενο σαγχαρο;

Ναι υπογλυκαιμία δηλαδή...στο εργαστήριο μου είπαν ότι επρεπε να έχω ζαλιστεί αλλά εγώ δεν ενοιωσα τίποτα...δεν ξέρω σκέφτομαι μήπως έβγαλαν λάθος αποτέλεσμα...πάντως θα το επαναλαβώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Ναι υπογλυκαιμία δηλαδή...στο εργαστήριο μου είπαν ότι επρεπε να έχω ζαλιστεί αλλά εγώ δεν ενοιωσα τίποτα...δεν ξέρω σκέφτομαι μήπως έβγαλαν λάθος αποτέλεσμα...πάντως θα το επαναλαβώ

Ναι καλα κανεις να το επαναλαβεις για να σαι σιγουρη.εχει μια κυρια που ξερω μεγαλη γυναικα υπογλυκαιμιες κ ναι παραπαταει λιποθυμαει κ της εχουν πει να τρωει καθε 3 ωρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...