Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Και εγώ κορίτσια που έκανα την β επιπέδου ο μικρός βγήκε με ήπια υδρωνεφωση... είναι 1.2εκ πιο μεγάλο το ένα νεφρό γτ έχει κατακράτηση ούρων...μου είπαν ότι τα αγοράκια είναι πιο ευαίσθητα σε κάτι τέτοιο... ότι στην ουσία η ουρήθρα του είναι πιο στενή και δεν προλαβαίνει να αδειάζει το νεφρό καλά... σε 1 μηνα έχω πάλι υπέρηχο αυτή την φορά για τα νεφρά του αν τυχόν δεν φύγει μέχρι να γεννήσω θα βάλουμε πόνους 2 εβδομάδες νωρίτερα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 14

Σύνολο Αντράκια - 6

Σύνολο Πριγκίπισσες - 8

Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!!!

  • Μου αρέσει 6

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 14

Σύνολο Αντράκια - 6

Σύνολο Πριγκίπισσες - 8

Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!!!

Κορίτσια εγώ είμαι μανούλα Φεβρουαρίου κανονικά αλλά λόγο διδύμων θα γεννήσω Οι 22 ως 29/1!!! Έχω ένα αγόρι ένα κορίτσι και θα γεννήσω στο Μητέρα!!! Χωράω στο πινακακι σας????

  • Μου αρέσει 8

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια εγώ είμαι μανούλα Φεβρουαρίου κανονικά αλλά λόγο διδύμων θα γεννήσω Οι 22 ως 29/1!!! Έχω ένα αγόρι ένα κορίτσι και θα γεννήσω στο Μητέρα!!! Χωράω στο πινακακι σας????

@Τουτουνι με το καλό τα μωράκια σου καλώς ήρθες :grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια εγώ είμαι μανούλα Φεβρουαρίου κανονικά αλλά λόγο διδύμων θα γεννήσω Οι 22 ως 29/1!!! Έχω ένα αγόρι ένα κορίτσι και θα γεννήσω στο Μητέρα!!! Χωράω στο πινακακι σας????

Καλημέρα διδυμομανουλα!Είσαι η πρώτη της ομάδας!!Με το καλό τα μωράκια σου!!!!!!

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

 @Τουτουνι       ♡ κοριτσάκι   αγοράκι

- ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη♡

 

Σύνολο Μανούλες - 15

Σύνολο Αντράκια - 7

Σύνολο Πριγκίπισσες - 9

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Καλημερα με το καλο τα μωρα σου!!!!εγω βλεπω οτι τελικα τα κοριτσακια ξεκινησαν δειλα δειλα και εχουμε γυναικοκρατια!!χαχαχα

Ειδες;;;οι γυναίκες πάλι θα κάνουν κουμαντο:grin::grin:

Τουτουνι καλωσηρθες!υπέροχο το ότι έχεις ένα κι ένα παιδάκι!τα πρώτα είναι?με το καλό να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου:oops:

 

12 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Και εγώ κορίτσια που έκανα την β επιπέδου ο μικρός βγήκε με ήπια υδρωνεφωση... είναι 1.2εκ πιο μεγάλο το ένα νεφρό γτ έχει κατακράτηση ούρων...μου είπαν ότι τα αγοράκια είναι πιο ευαίσθητα σε κάτι τέτοιο... ότι στην ουσία η ουρήθρα του είναι πιο στενή και δεν προλαβαίνει να αδειάζει το νεφρό καλά... σε 1 μηνα έχω πάλι υπέρηχο αυτή την φορά για τα νεφρά του αν τυχόν δεν φύγει μέχρι να γεννήσω θα βάλουμε πόνους 2 εβδομάδες νωρίτερα... 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.Πραγματικα με ξεπερνάει που βλέπουν στη β επιπέδου τόσες λεπτομέρειες.:roll: είναι ανησυχητικό ή γενικά συμβαίνει στα αγοράκια και μετά το ξεπερνάνε?

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Και εγώ κορίτσια που έκανα την β επιπέδου ο μικρός βγήκε με ήπια υδρωνεφωση... είναι 1.2εκ πιο μεγάλο το ένα νεφρό γτ έχει κατακράτηση ούρων...μου είπαν ότι τα αγοράκια είναι πιο ευαίσθητα σε κάτι τέτοιο... ότι στην ουσία η ουρήθρα του είναι πιο στενή και δεν προλαβαίνει να αδειάζει το νεφρό καλά... σε 1 μηνα έχω πάλι υπέρηχο αυτή την φορά για τα νεφρά του αν τυχόν δεν φύγει μέχρι να γεννήσω θα βάλουμε πόνους 2 εβδομάδες νωρίτερα... 

Καλησπέραααα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου!Εγω πρώτα ο Θεός θα είμαι μανούλα Δεκεμβρίου!!!Και εμάς  στην β επιπέδου μας βρήκαμε το ίδιο πράγμα και τότε μας είχε πει ότι μπορεί μέχρι το Doppler να έχει φύγει ή στην χειρότερη να γεννηθεί με αυτό και να του δοθεί αντιβίωση για να του φύγει!Δεν μας είπαν κάτι πάντως για να μας βάλουν να γεννήσω 2 βδομαδες νωρίτερα!!!Αντιθετως με καλμάρανε και ο εμβρυολογος και ο γυναικολόγος  και μου είπανε ότι δεν είναι τίποτα...Εσένα σου είπε ότι αν δεν φύγει θα μπεις νωρίτερα; Σου είπε το γιατί;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 14

Σύνολο Αντράκια - 6

Σύνολο Πριγκίπισσες - 8

Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!!!

Καλησπέρα κορίτσια!Εγω εγώ ΠΗΤ μέχρι 17/1 στο μητέρα.Δεν έχει αποφασιστεί ακόμη εαν θα είναι φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Εγω εγώ ΠΗΤ μέχρι 17/1 στο μητέρα.Δεν έχει αποφασιστεί ακόμη εαν θα είναι φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική!

Καλησπέρα!αγοράκι η κοριτσάκι έχεις?? Σόρρυ αν το έχεις ξαναπεί αλλά είμαστε τόσες που δεν θυμάμαι!!! :-P


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Καλησπέρα!αγοράκι η κοριτσάκι έχεις?? Σόρρυ αν το έχεις ξαναπεί αλλά είμαστε τόσες που δεν θυμάμαι!!! :-P

Αγοράκι έχουμε!Ειναι το πρώτο μας!!!

 

Καλημερα κορίτσια!!!Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν πίνεται καφέ και εαν ναι σε καθημερινή βάση;

Εμενα γενικά η γυναικολογος μου είναι χαλαρή μ αφήνει κ πίνω κανονικά,πχ μπορεί ν πιώ έναν φρεντο κανονικό το πρωί κ έναν ντε καφεΐνέ τ απόγευμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Αγοράκι έχουμε!Ειναι το πρώτο μας!!!

 

Καλημερα κορίτσια!!!Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν πίνεται καφέ και εαν ναι σε καθημερινή βάση;

Εμενα γενικά η γυναικολογος μου είναι χαλαρή μ αφήνει κ πίνω κανονικά,πχ μπορεί ν πιώ έναν φρεντο κανονικό το πρωί κ έναν ντε καφεΐνέ τ απόγευμα.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Εγώ πίνω κάθε Κυριακή έναν ντεκαφεινε, αλλα από επιλογή. Ο γιατρός δεν μου το είχε απαγορέψει, σε φυσιολογικά πλαίσια δλδ μπορούμε να πίνουμε.

Αχ κορίτσια περασε ο καιρός, είμαστε στην τελική ευθεία! Αν και οι μηνες που μας μένουν θα ειναι δύσκολοι κι αυτοί, καθώς βαραίνουμε περισσότερο, παρόλα αυτά νοιώθω μεγαλύτερη ασφαλεια για το μωράκι!

Έχω αρχίσει να ετοιμάζω το δωμάτιο μας, πρέπει να βγαλω μια βιβλιοθήκη για να μπει η κούνια!! Πόσο μου αρέσουν αυτές οι ετοιμασίες! 

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina said:

Καλημερα κορίτσια!!!Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν πίνεται καφέ και εαν ναι σε καθημερινή βάση;

εμενα ο γυναικολογος μου ειχε πει να αποφευγω αν μπορω τον καφε... δηλαδη οχι πληρη απαγορευση αλλα αν αντεχω ας μη πινω!

μεχρι τον 5ο δεν επινα καθολου. μετα ξεκινησα ομως και πλεον πινω 4-5 φορες την εβδομαδα εναν καφε την ημερα. αν πιω καπουτσινο τον πινω ολο - αν πιω κατι αλλο (τυπου φρεντο εσπρεσο, φρεντο καπουτσινο) πινω τον μισο ή τα 3/4 (για καποιο λογο δε μου κανει ορεξη νατο πιω ολο)

εχει προτεινει και τον ντεκαφεινε, λεγοντας μου ομως οτι περιεχει περισσοτερα χημικα... δεν τον επιλεγω καθως μου δημιουργει πονοκεφαλο.

οι περισσοτεροι λενε παντως πως μεχρι 200 mg καφεινη την ημερα ειναι οκ. απλα προσεχε γιατι και αλλα ειδη περα απ τον καφε περιεχουν καφεινη! πχ. τσαι, κακαο (αρα και η σοκολατα..)

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Το πινακάκι μας ανανεωμένο!

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη ♡

 

Σύνολο Μανούλες - 16

Σύνολο Αντράκια - 8

Σύνολο Πριγκίπισσες - 9

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...