Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθα κ γω σαν μέλλουσα μαμά με πητ 27/1. Είμαι 8 εβδομάδες κ 4 ημερών . Έχω κάνει 2 φορές υπέρηχο Κ όλα καλά!! Ακούσαμε προχθές καρδιά με 152 παλμούς :) Το επόμενο ραντεβού μου πρότεινε σε ένα μήνα που είναι Κ η Αυχενική.  Αλλά επειδή θα Ηθελα να δω ότι όλα οκ θα πάμε σε 2 εβδομάδες πάλι. Πρώτη εγκυμοσύνη κ δεν είμαι Κ μικρούλα :rolleyes:Ηρθα να πάρω κουράγιο για να δω πως είστε κ να μοιραστώ τον πόνο μου. Είμαι πολύ χάλια από τάση για εμετό, ανάγουλες, ναυτία κλπ .Δε μπορώ να σταθώ ουφφφφφ .... εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες με υγεία!!! 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθα κ γω σαν μέλλουσα μαμά με πητ 27/1. Είμαι 8 εβδομάδες κ 4 ημερών . Έχω κάνει 2 φορές υπέρηχο Κ όλα καλά!! Ακούσαμε προχθές καρδιά με 152 παλμούς :) Το επόμενο ραντεβού μου πρότεινε σε ένα μήνα που είναι Κ η Αυχενική.  Αλλά επειδή θα Ηθελα να δω ότι όλα οκ θα πάμε σε 2 εβδομάδες πάλι. Πρώτη εγκυμοσύνη κ δεν είμαι Κ μικρούλα :rolleyes:Ηρθα να πάρω κουράγιο για να δω πως είστε κ να μοιραστώ τον πόνο μου. Είμαι πολύ χάλια από τάση για εμετό, ανάγουλες, ναυτία κλπ .Δε μπορώ να σταθώ ουφφφφφ .... εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες με υγεία!!! 

Καλώς ήρθες !! Να χεις μιαμκαλη εγκυμοσύνη να ναι γερό το μωράκι σου..κ όλων μας τα μωράκια Παναγία μουυυ!! Άντε το είδες κιόλας δύο φορές..εγώ αύριο έχω ραντεβού κ τρέμει η ψυχή μου ..αλλά ακόμα πιο πολυ τρεμει για την αυχενικη αν είναι αύριο όλα καλά..υπομονή μετά από κάποιο σημείο στρωνουνκ οι αναγουλες!

Link to comment
Share on other sites

@Lottaki καλως ήρθες! Εύχομαι να έχει μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..

@Tegan Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε.. Εγώ από τις πρώτες εβδομάδες είχα κάθε μέρα καφέ υγρά κ από την μέρα που πήγα γα τον πρώτο υπέρυχο κ είδα ότι όλα είναι καλά σταμάτησαν κατευθείαν.. Το σώμα μας καταλαβαίνει κ όταν είμαστε αγχωμένες δεν δουλεύει υπέρ μας.. Οπότε θετική σκέψη κ χαλαρή διάθεση.. Κοίτα να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς..:wub:

Επίσης εμένα μου ξεκίνησαν πιο εντατικά οι εμετοί από την 9 εβδομάδα.. Ενώ πριν μόνο καούρες κ ανακατωσούρες..


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena123 Καλημέρα κορίτσι.. Μάλλον στις 06/07 εννοείς..

Εγώ έχω στις 02/07, μετά τον υπέρυχο θα δώσω αίμα για να γίνουν όλες οι εξετάσεις και έχω ήδη επιλέξει να κάνω το ΝΙΠΤ..

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες!!


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Marialena123 Καλημέρα κορίτσι.. Μάλλον στις 06/07 εννοείς..

Εγώ έχω στις 02/07, μετά τον υπέρυχο θα δώσω αίμα για να γίνουν όλες οι εξετάσεις και έχω ήδη επιλέξει να κάνω το ΝΙΠΤ..

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες!!

Ναι ναι 6/7!!!Εγω θα κάμω για την κυστικη ίνωση.Τι είναι το ΝΙΠΤ;

Link to comment
Share on other sites

@Marialena123 Κορίτσι μου είναι ένας μη επεμβατικός έλεγος ο οποίος γίνεται με αίμα που παίρνουν από την μητέρα απομονώνοντας το αίμα του μωρού για να γίνει έλεγχος για σύνδρομα.. Αν δεν λέω κάτι σωστά παρακαλώ καποιο κορίτσι να διορθώσει..

Απλά είμαι στο εξωτερικό κ οι διαδικασίες είναι διαφορετικές από την Ελλάδα. Για παράδειγμα τώρα μου είπαν ότι μπορώ να διαλέξω ανάμεσα στην αυχενική διαφάνεια και στο νιπτ, κ ότι το πρώτο μερικές φορές δεν είναι τόσο ξεκάθαρο κ μετά ζητάνε ξανά εξέταση το δεύτερο, οπότε για να γλυτώσω τυχόν ταλαιπωρία κ διπλά τρυπήματα θα κάνω κατευθείαν το δεύτερο, κ έχουν το ίδιο κόστος..

Απλά από όσο ξέρω στην Ελλάδα σου κάνουν την αυχενική κ αν δουν κάτι σε στέλνουν για νιπτ η αμνιοπαρακέντηση κτλ..


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!

@Lottaki καλώς όρισες!! Καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη να εχεις και με το καλο το μωράκι σου!! 

@Mikri Ollandeza κι εγώ αναρωτιέμαι τι είναι το ΝΙΠΤ;;

Εγω ειμαι 10Ε1Η σήμερα, η αυχενικη για 9/7 κι εμένα με αγχώνει λίγο, λογω ηλικίας θα εχω ηδη ενα δείκτη αυξημένο..

Κατα τα αλλα σήμερα υποφερω παλι.. Εμενα μου εδωσε ήδη σίδηρο μπας και συνέλθω, αλλα τίποτα.. Και φυλλικο παίρνω επίσης. Με το ζόρι σηκώθηκα απο το κρεββάτι, θα φαμε κατεψυγμενες ψαροκροκετες σήμερα ψημενες στον φούρνο στον αέρα, παλι καλα που υπαρχουν κι αυτα!! Αν και δεν εχω  ιδιαίτερη όρεξη, έχει πάει 3 και ειμαι με ενα κουλούρι Θεσσαλονίκης απο το πρωι, και μόνο στη σκεψη να φαω κατι με πιάνει αναγούλα. 

Τι ωραία πράγματα που σας λεω :razz:

 


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Απλά από όσο ξέρω στην Ελλάδα σου κάνουν την αυχενική κ αν δουν κάτι σε στέλνουν για νιπτ η αμνιοπαρακέντηση κτλ..

Εχω ακούσει για αυτήν την εξέταση, δεν ηξερα πως τη λένε. Μια φίλη από εδω Ελλαδα την έκανε πριν λιγα χρόνια, αλλα έστειλαν το δείγμα στο εξωτερικό, και τους κόστισε 2 χιλιάδες ευρω τοτε. Συνήθως αμνιοπαρακεντηση ή τροφοβλαστηση είναι αυτο που κανεις είναι αν η αυχενικη σου βγάλει υψηλα ποσοστά. Η Αυχενική είναι απλα στατιστικό μοντέλο, σου λέει πιθανότητες, οι αλλες εξετασεις σου λενε 100% για συνδρομα. Η εξεταση αίματος που θα κανεις είναι το καλύτερο νομίζω, καλύπτει μεγαλύτερο εύρος και δεν είναι παρεμβατικό. Αμνιο και τροφοβλαστηση έχουν ρίσκο για την εγκυμοσυνη.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@myrina 2 χιλιάδες? Δεν είναι πάρα πολλά? Εμένα θα μου κοστίσει 175.. Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η οικομική απόκλιση κ δεν ξέρω εάν λέμε για την ίδια εξέταση.. Δεν θα την έκανα αν ήμουν Ελλάδα κ η αυχενική έβγαινε καλή αλλά εδώ θα την κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Lottaki καλως ήρθες! Εύχομαι να έχει μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..

@Tegan Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε.. Εγώ από τις πρώτες εβδομάδες είχα κάθε μέρα καφέ υγρά κ από την μέρα που πήγα γα τον πρώτο υπέρυχο κ είδα ότι όλα είναι καλά σταμάτησαν κατευθείαν.. Το σώμα μας καταλαβαίνει κ όταν είμαστε αγχωμένες δεν δουλεύει υπέρ μας.. Οπότε θετική σκέψη κ χαλαρή διάθεση.. Κοίτα να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς..:wub:

Επίσης εμένα μου ξεκίνησαν πιο εντατικά οι εμετοί από την 9 εβδομάδα.. Ενώ πριν μόνο καούρες κ ανακατωσούρες..

Δυστυχώς άμα σου τύχει κακή έκβαση εγκυμοσύνης,μετά νομίζω δεν έχει επιστροφή στο άγχος .στην πρώτη Μ εγκυμοσύνη κ εγώ δεν είχα τόσο άγχος..τώρα επειδή πριν λίγους μήνες στην αυχενική έμαθα άσχημα νέα ,όσο να πεις τρέμει η καρδούλα μου πάλι! Αλλά ελπίζω ότι θα πάνε καλά ..σ ευχαριστω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tegan said:

Δυστυχώς άμα σου τύχει κακή έκβαση εγκυμοσύνης,μετά νομίζω δεν έχει επιστροφή στο άγχος .στην πρώτη Μ εγκυμοσύνη κ εγώ δεν είχα τόσο άγχος..τώρα επειδή πριν λίγους μήνες στην αυχενική έμαθα άσχημα νέα ,όσο να πεις τρέμει η καρδούλα μου πάλι! Αλλά ελπίζω ότι θα πάνε καλά ..σ ευχαριστω!

Μακάρι! Στο εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Έχεις την θετική μου σκέψη :wub:


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@myrina 2 χιλιάδες? Δεν είναι πάρα πολλά? Εμένα θα μου κοστίσει 175.. Μου φαίνεται πολύ μεγάλη η οικομική απόκλιση κ δεν ξέρω εάν λέμε για την ίδια εξέταση.. Δεν θα την έκανα αν ήμουν Ελλάδα κ η αυχενική έβγαινε καλή αλλά εδώ θα την κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..

Ητανε πριν 4 χρονια και εδω δεν υπήρχε εργαστήριο να την κάνει (τωρα δεν ξερω), οπότε επρεπε να φύγει έξω. Η συγκεκριμένη είχε καποια προβλήματα και ήθελαν απο μονοι τους να την κάνουν για να σιγουρευτούν.

Η Αυχενική κάπου 150-200 κοστίζει κι εδω αναλογα το διαγνωστικό κέντρο.  Αμνιο και τροφοβλαστηση αν θυμάμαι καλά κάπου στα 300. Το θέμα με την Αυχενική είναι οτι είναι απλα στατιστικό μοντέλο και έχει ενα σωρό παραμέτρους που εύκολα μπορεί να έχουν λαθος μετρηση (πχ στον υπέρηχο να μετρηθεί κατι λαθος λογω θέσης του έμβρυου). Δηλαδή αν είχα κι εγώ την επιλογή αυτης της εξέτασης εννοείται θα διαλεγα αυτήν απευθείας!

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...