Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

@Suzukaki Κορίτσι μου μην ακούς κανέναν ο οποίος δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις.. Αλλά καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.. Αν θυμάμαι καλά κ εσύ θα πάρεις λίκνο, και αυτά τα κρεβατάκια έχουν επιλογή να ρυθμίζεις το ύψος, δηλαδή το κεφαλάκι να είναι λίγο πιο ψηλά από το κορμάκι, για να μην έχεις άγχος.. Αλλά αν ακολουθείς κανονικά τα βήματα, δλδ φαγητό, ρέψιμο κτλ δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.. Και το παιδί δεν θα κοιμάται μόνο το βράδυ αλλά και την μέρα, οπότε θα βλέπεις πως αντιδρά.. Αλλά μην αγχώνεσαι καθόλου, γιατί πιστεύω τα πρώτα βράδια δεν πρόκειται να κοιμηθούμε, απλά θα τα χαζε'υουμε..


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Suzukaki Κορίτσι μου μην ακούς κανέναν ο οποίος δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις.. Αλλά καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.. Αν θυμάμαι καλά κ εσύ θα πάρεις λίκνο, και αυτά τα κρεβατάκια έχουν επιλογή να ρυθμίζεις το ύψος, δηλαδή το κεφαλάκι να είναι λίγο πιο ψηλά από το κορμάκι, για να μην έχεις άγχος.. Αλλά αν ακολουθείς κανονικά τα βήματα, δλδ φαγητό, ρέψιμο κτλ δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.. Και το παιδί δεν θα κοιμάται μόνο το βράδυ αλλά και την μέρα, οπότε θα βλέπεις πως αντιδρά.. Αλλά μην αγχώνεσαι καθόλου, γιατί πιστεύω τα πρώτα βράδια δεν πρόκειται να κοιμηθούμε, απλά θα τα χαζε'υουμε..

Πορτ μπεμπε θα εχω αλλα εχει ανακλησεις σε 6 θεσεις ναι.οσα εχω δει πια κοιμουνται ανασκελα και απο οτι μου ειπε κ ο γιατρος μου εχει απαγορευτει το μπρουμυτα αλλα με παιδιατρο δ εχω μιλησει ακομα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. Εγώ ποτέ δεν Κοιμησα τα παιδιά Μπρούμυτα πάντα ανάσκελα τα έβαζα.. Όσο για υπνοσακο εγώ θα πάρω έναν για αρχή γιατί θα μου χρειαστεί πιστεύω.. Το εμβόλιο δεν θα το κάνω.. Λίκνο ψάχνομαι ακόμα αλλά θα το πάρω τον επόμενο μήνα όπως και όλα τα άλλα.. Χαίρομαι που είστε όλες καλά...  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Κοριτσια θα παρει καμια σας υπνοσακο;;;;εχω διαβασει οτι δ κανει να σκεπαζουμε το μωρο τον πρωτο καιρο μην παθει ασφυξια καταλαθως κτλ κτλ κ απο την αλλη λες θα το εχω ξεσκεπαστο το παιδι χειμωνα;;;επισης μια θεια μου μου ειπε οτι μα καλα ανασκελα το παιδι λενε οι γιατροι πλεον;;ειναι δυνατον;κ αν παθει αναρροφηση;και αγχωθηκα

Εγώ πήρα εναν υπνοσακο απο τα πρεναταλ χωρις μανικι και ενα με μανικια κ πιο ζεστο υφασμα. και εγω αυτο εχω διαβασει, οτι δε κανει να τα σκεπαζεις οταν ειναι νινακια γιατι μπορει κατα λαθος στον υπνο να κουκουλωθουν και...

και για τον υπνο ανασκελα, οτι ετσι πρεπει και οχι μπρουμυτα.. μπρουμυτα λεει οταν θα αρχισει να σταθεροποιειται και να γυρναει μονο του. 

αλλά η @Mikri Ollandeza εχει τοσο δικιο! θα καθομαστε να τα χαζευουμε στην αρχη απο τη χαρα μας <3

ευχαριστω και τις υπολοιπες για τις απαντησεις για το εμβολιο! τελικα απο βδομαδα και εμεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Maria mariaa Εγώ τον τελευταίο μήνα ειδικα όλη την ώρα.. Και πριν αλλά όχι τόσο έντονα κ συχνα.. Τώρα όμως μου δίνει και καταλαβαίνω.. Ρίχνει κάτι δυνατές στα ξαφνικά κ βλέπω την κοιλιά να πάει μία δεξιά μία αριστερά.. Έχει πλάκα.. Καλά όταν του μιλάει ο μπαμπάς κάνει σαν τρελός!! Αχ τι έρωτας θεέ μου!! Και έχω παρατηρήσει ότι σε ανύποπτο χρόνο, όταν θα δω κάποιο βίντεο με μωράκια αρχίζει κ κουνιέται κ λέω βρε που το καταλαβαίνει? Μπας κ ζηλεύει? Χαχαχα.. Εσύ κορίτσι?

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Maria mariaa Εγώ τον τελευταίο μήνα ειδικα όλη την ώρα.. Και πριν αλλά όχι τόσο έντονα κ συχνα.. Τώρα όμως μου δίνει και καταλαβαίνω.. Ρίχνει κάτι δυνατές στα ξαφνικά κ βλέπω την κοιλιά να πάει μία δεξιά μία αριστερά.. Έχει πλάκα.. Καλά όταν του μιλάει ο μπαμπάς κάνει σαν τρελός!! Αχ τι έρωτας θεέ μου!! Και έχω παρατηρήσει ότι σε ανύποπτο χρόνο, όταν θα δω κάποιο βίντεο με μωράκια αρχίζει κ κουνιέται κ λέω βρε που το καταλαβαίνει? Μπας κ ζηλεύει? Χαχαχα.. Εσύ κορίτσι?

Εγω το βραδυ πολυ έντονα εκει που κάθομαι στο καναπέ λες και τρωω χαστούκια :grin: και αυτο με τν μπαμπα το έχω παρατηρήσει και εγω και μου λέει ο άντρας βλέπεις το παιδι όταν του μιλάει ο μπαμπάς του :unsure: Εμενα βλέπω την κοιλιά μου τρέμει διαρκώς μια δεξιά μια αριστερά...Άλλα μου ειπε ο γιατρός επειδή μεγαλώνει και δεν έχω μεγάλη κοιλιά θα αρχίζει να περιορίζεται από εδώ και πέρα...Αντε σιγά σιγά με την βοήθεια του θεού να μας πάνε όλα καλα!!Εχω αρχίσει και βλέπω ότι φουσκώνω αρκετά και όταν τρωω μετά νιώθω σαν να έχω πέτρες :D:D

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa said:

Εγω το βραδυ πολυ έντονα εκει που κάθομαι στο καναπέ λες και τρωω χαστούκια :grin: και αυτο με τν μπαμπα το έχω παρατηρήσει και εγω και μου λέει ο άντρας βλέπεις το παιδι όταν του μιλάει ο μπαμπάς του :unsure: Εμενα βλέπω την κοιλιά μου τρέμει διαρκώς μια δεξιά μια αριστερά...Άλλα μου ειπε ο γιατρός επειδή μεγαλώνει και δεν έχω μεγάλη κοιλιά θα αρχίζει να περιορίζεται από εδώ και πέρα...Αντε σιγά σιγά με την βοήθεια του θεού να μας πάνε όλα καλα!!Εχω αρχίσει και βλέπω ότι φουσκώνω αρκετά και όταν τρωω μετά νιώθω σαν να έχω πέτρες :D:D

 

Εγώ βλέπω την κοιλιά μου πραγματικά να έχει μεγαλώσει αυτή την εβδομάδα.. Δηλαδή καταλαβαίνω την διαφορά και είναι αισθητή.. Κυκλοφορώ στο σπίτι με μπλουζάκια που οκ είναι λίγο μικρά για την κοιλιά μου τώρα, και ξεπροβάλει ένα κομμάτι κοιλιάς ανάμεσα από την μπλούζα και την φόρμα.. Κ ο άντρας μου άρχισε να με αποκαλεί νταλικέρη!!! Πόσο γέλασα την πρώτη φορά.. Λέω ναι και η κοιλιά είναι από τις μπύρες!!!

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Opheliav είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια μου με τις όμορφες κοιλιτσες!

Πώς είστε?

Ήθελα να ρωτήσω, αν κάνατε το εμβόλιο γρίπης και αν είχατε καθόλου συμπτώματα/παρενέργειες..  θα το κάνω 1η φορά και ένα άγχος το έχω.. 

Και εμείς σιγά σιγά ξεκινάμε τα ψώνια, κ με έχει πιάσει ένα άγχος με τα κρούσματα,  μη κλείσουν τα μαγαζιά κ γενικά τι θα γίνει..  φοβάσαι να βγεις έξω.. 

@Opheliav Εγω γενικά το κάνω κάθε χρόνο επειδή έχω άσθμα..Και ο γυναικολόγος μου μας ειπε θα το κάνουμε όλοι όσοι θα έρχονται σε στενή επαφή με το μωρό εμείς, παππούδες αλλά μας ειπε τέλος του μήνα..Εγω τώρα δεν δουλεύω αλλά μετά τς 40 ημηερες θα παω για δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας όμορφες μανούλες,  διάβασα τα νέα σας και χαίρομαι που πατ2 καλά!! Εγώ κορίτσια τον μικρο τον κοιμηζα πάντα στο πλάι ανάσκελα μου είχε πει η παιδίατρος αλλά η μαία μου είπε στο πλάι πάντα να τον έχω κι για να μην γυρίσει έβαζα ένα σεντονακι διπλωμένο σαν ρολακι στην κοιλιά σαν αντίσταση.    

 Πάντως σε αυτήν την  εγκυμοσύνη εμένα πρέπει να με έχουν μουτζωσει έβγαλα κι ουλιτιδα εγκυμοσύνης πολύ πόνο στα δόντια γενικά ,έχει κάποια άλλη κάτι παρόμοιο; ο οδοντίατρος μόνο πλύσεις με χαμομήλι μου είπε κι βουρτσισμα πολλές φορές την μέρα....


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Κοριτσια θα παρει καμια σας υπνοσακο;;;;εχω διαβασει οτι δ κανει να σκεπαζουμε το μωρο τον πρωτο καιρο μην παθει ασφυξια καταλαθως κτλ κτλ κ απο την αλλη λες θα το εχω ξεσκεπαστο το παιδι χειμωνα;;;επισης μια θεια μου μου ειπε οτι μα καλα ανασκελα το παιδι λενε οι γιατροι πλεον;;ειναι δυνατον;κ αν παθει αναρροφηση;και αγχωθηκα

@Suzukaki Εμενα η κολλητή μου είναι παιδίατρος όποτε θα έχουμε αυτή μου ειπε να πάρω σφήνα το παιδι στο πλάι μέσα στην σφήνα του και όχι πολυ ζεστη μέχρι 20 βαθμούς στο σπιτι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Marian91 Ωχ κορίτσι, πολύ λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι. Έχεις δοκιμάσει την οδοντόκρεμα της Frezyderm η οποία είναι αποκλειστικά γισ την εγκυμοσύνη? Είναι πιο ήπια από τις υπόλοιπες και βοηθάει αρκετά. Εγώ αυτήν χρησιμοποιώ από την αρχή, έχω αιμοραγία κατα το βούρτσισμα αλλά όχι κάτι περισσότερο. Είχα πάει και για καθαρισμό όταν ήμουν περίπου 3,5 μηνών.. Περαστικά και υπομονή.. Επίσης πάρε μία πολύ μαλακιά οδοντόβουρτσα για να μην ασκείς πολύ πίεση στα ούλα..

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Marian91 Ωχ κορίτσι, πολύ λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι. Έχεις δοκιμάσει την οδοντόκρεμα της Frezyderm η οποία είναι αποκλειστικά γισ την εγκυμοσύνη? Είναι πιο ήπια από τις υπόλοιπες και βοηθάει αρκετά. Εγώ αυτήν χρησιμοποιώ από την αρχή, έχω αιμοραγία κατα το βούρτσισμα αλλά όχι κάτι περισσότερο. Είχα πάει και για καθαρισμό όταν ήμουν περίπου 3,5 μηνών.. Περαστικά και υπομονή.. Επίσης πάρε μία πολύ μαλακιά οδοντόβουρτσα για να μην ασκείς πολύ πίεση στα ούλα..

@Marian91 και εγω αυτη αγορασα της Frezyderm. εχω αρκετη αιμορραγια και που κ που κατι πονακια. την προηγουμενη εβδομαδα πηγα και εκανα και καθαρισμο, βεβαια μου τον εκανε πολυ πιο απαλα απο οτι συνηθως, κ ειπε κανα 2 μηνο αφου γεννησω να παω να κανω κ ακτινογραφιες να δουμε γενικα αν εγινε καποια ζημια κ στα δοντια κτλ, γιατι ειχα τρομερο θεμα με τους εμετους και τις ξινιλες.. αλλα νομιζω την ουλιτιδα, ή εστω μια ελαφρια μορφη δε τη γλιτωνεις. 

στις αρχες εκανα το λαθος και τα ζοριζα με δυνατο βουρτσισμα, αλλα αυτο που λεει η @Mikri Ollandeza, μαλακη οδοντοβουρτσα και απαλα , και καπου 2-3 φορες τη μερα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Maria mariaa Εγώ τον τελευταίο μήνα ειδικα όλη την ώρα.. Και πριν αλλά όχι τόσο έντονα κ συχνα.. Τώρα όμως μου δίνει και καταλαβαίνω.. Ρίχνει κάτι δυνατές στα ξαφνικά κ βλέπω την κοιλιά να πάει μία δεξιά μία αριστερά.. Έχει πλάκα.. Καλά όταν του μιλάει ο μπαμπάς κάνει σαν τρελός!! Αχ τι έρωτας θεέ μου!! Και έχω παρατηρήσει ότι σε ανύποπτο χρόνο, όταν θα δω κάποιο βίντεο με μωράκια αρχίζει κ κουνιέται κ λέω βρε που το καταλαβαίνει? Μπας κ ζηλεύει? Χαχαχα.. Εσύ κορίτσι?

Κορίτσια εγώ που είμαι 22 w ειναι λογικό που δεν τα νιώθω συνέχεια???


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που είστε καλά και τα μωράκια σας μεγαλώνουν και κάνουν τσαχπινιες!

Εγώ το εμβόλιο γρίπης το έκανα πριν περίπου 2 εβδομάδες και δεν είχα καμία παρενέργεια και ήταν η πρώτη φορά που το έκανα! 

Επίσης, εδώ στην Αγγλία εκτός από το εμβόλιο γρίπης, προτείνουν στις έγκυες και το εμβόλιο για κοκκυτη/ διφθερίτιδα (αν έχω καταλάβει σωστά την μετάφραση στα ελληνικά). Και θα το κάνω στις επόμενες 2 βδομάδες. Στην Ελλάδα  προτείνουν οι γιατροί σας να κάνετε αυτό το εμβόλιο;

Την Δευτέρα πήγα στο νοσοκομείο να κάνω την καμπύλη ζαχάρου, μου πήραν αίμα, ήπια το ωραιότατο σιρόπι και σε 20 λεπτά έκανα εμετό! Αποτυχία σκέτη!

Την Τρίτη μου ξανακλείσανε ραντεβού να το επαναλάβω πάλι, πήρα και ένα καλαμάκι από το σπίτι για να με βοηθήσει να το πιω χωρίς να το πολυκαταλαβω, και όλα πήγαν καλά! Ούτε τάση για εμετό είχα, ούτε νερό θέλησα να πιω πολύ! Αφού μου έκαναν και την δεύτερη μέτρηση και έφυγα, στο δρόμο για το σπίτι τσακισα και ένα kinder Bueno! Μετά από τόσο σιρόπι! 

Όσο για τα φορμάκια διάβασα ότι είναι πολύ χρηστικά για τα νεογέννητα ,αυτά που έχουν και ενσωματωμένα γαντάκια στα μανίκια, για μην γρατσουνιούνται τα μωράκια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...