Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Τώρα με πιάνουν αλλά άγχη. Λέτε να είναι εξωμήτρια και γι αυτό να έχω καφέ; Παραλογίζομαι ε; 

      Παραλογιζεσε ναι!! Δεν δίνουν τόσο μεγάλες χοριακες με την πρώτη τα εξωμήτρια . Ξεκινάνε από χαμηλά .

      Τα καφέ είναι συνηθισμένα στην αρχή Κ πολύ πιθανό να είναι Κ δύο μωρά γι'αυτό. Να ξεκουράζεσε θέλει πολύ ξεκούραση ώστε να προσαρμοστεί η μήτρα στην νέα συνθήκη . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Ρούχα ακόμα δεν έχω πάρει, έχω πλύνει και τακτοποιήσει μόνο όσα μου έχουν δώσει!!!επίσης ξεκινήσαμε ραντεβού σε παιδιάτρους! 

Μήπως παραειμαι χαλαρή??? Χιχιχι!!!

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι...εγώ ακόμα φορά τα δικά μου σουτιέν! 

Καλωρισες  @dpilo και με το καλό το αγορακι σου!! Είναι το πρώτο σας;; Ρωτάω επειδή είπες ότι ξεκινήσατε ραντεβού με παιδίατρους, αν είχες ήδη παιδια θα είχες από πριν. Αν είναι έτσι καθόλου χαλαρή δεν σε κόβω, ισα ισα πολυ συνειδητοποιημένη! Εμείς πήγαμε πρώτα σε μια που μας σύστησαν φίλοι, αλλά όταν η μεγάλη μου 2 μηνων παρουσίασε κάτι που δεν ήξερε να το διαχειριστεί η παιδίατρος (και μας ταλαιπώρησε αρκετά) αλλάξαμε, βρήκα μια μόνη μου και έκτοτε είμαστε μαζί της, 8 χρόνια τωρα! Είναι πολύ σημαντικό να έχεις καλό παιδίατρο που να μπορείς να εμπιστευτείς την υγεία του παιδιού σου! Είναι επίσης και θέμα να ταιριάξουν οι νοοτροπίες, πχ εμεις είμαστε υπέρ των εμβολίων (έχουμε κάνει όλα τα υποχρεωτικά και όχι μόνο), αλλά πχ είμαι κατά στο να παίρνουν φάρμακα και αντιβιωσεις αν δεν είναι απαραίτητο, και η παιδίατρος μας είναι ακριβώς αυτής της άποψης! Καλή τύχη στην αναζήτηση!!

Όσο για τα σουτιέν, κι εγώ ακόμα τα φοράω τα κανονικα μου (οποτε είναι να βγω από το σπίτι, γιατί μέσα δεν φοράω καθόλου) αλλά με καταπιέζουν, απλα κάνω υπομονή να δω αν μεγαλώσει το στήθος κι άλλο μέσα στο μηνα, και τέλη Νοέμβρη θα πάω να πάρω σουτιέν θηλασμού!

 


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι είναι το πρώτο μας! Γι αυτό και δεν έχουμε ! Έχουμε δει μια μέχρι στιγμής! Μου άρεσε, ωστόσο θα δω κι ακόμα έναν που μου σύστησαν και είναι πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι όσες γέννησαν. Πρέπει να πάρω νυχτικά για το μαιευτήριο ή είναι οκ και οι πυτζάμες θηλασμού.. επειδή στο χαρτί που μου έδωσε η γυναικολόγος αναφέρει νυχτικά.. λέω μήπως είναι πιο άνετα λόγω της γέννας απλά δεν τα φοράω και σκέφτηκα τουλάχιστον να πάρω κάτι που θα το αξιοποιήσω και αργότερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Ναι είναι το πρώτο μας! Γι αυτό και δεν έχουμε ! Έχουμε δει μια μέχρι στιγμής! Μου άρεσε, ωστόσο θα δω κι ακόμα έναν που μου σύστησαν και είναι πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι όσες γέννησαν. Πρέπει να πάρω νυχτικά για το μαιευτήριο ή είναι οκ και οι πυτζάμες θηλασμού.. επειδή στο χαρτί που μου έδωσε η γυναικολόγος αναφέρει νυχτικά.. λέω μήπως είναι πιο άνετα λόγω της γέννας απλά δεν τα φοράω και σκέφτηκα τουλάχιστον να πάρω κάτι που θα το αξιοποιήσω και αργότερα.

Εγώ να σου πω την αλήθεια αν και δεν φοράω ποτέ νυχτικά στο μαιευτήριο χρησιμοποίησα μόνο τέτοια γιατί είχα κάνει καισαρική και δεν ήθελα να ακουμπάει τίποτα πάνω μου. Τώρα για φυσιολογικό τοκετό δεν ξέρω τι βολεύει πιο πολύ. Εγώ πάντως θα έχω και από τα δυο μαζί μου.

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo   αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη ♡

@dpilo

Σύνολο Μανούλες - 17

Σύνολο Αντράκια - 9

Σύνολο Πριγκίπισσες - 9

 

Έχουμε ισοπαλία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Καλησπέρα !Έχει κάποια κλείσει ντοπλερ? εγώ έκλεισα 17νοεμ. Ποιο πολύ μου το έκλεισε νωρίς λόγο της υδρωνεφωσης να δούμε και αν έχει φύγει μετά.... θα είμαι 29+4

Εμείς δεν το έχουμε κλείσει ακόμη ούτε μου έχει αναφέρει κάτι. Βασικά νόμιζα ότι γίνεται μετά τις 32 εβδομάδες.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, butterfly1986 είπε:

Εμείς δεν το έχουμε κλείσει ακόμη ούτε μου έχει αναφέρει κάτι. Βασικά νόμιζα ότι γίνεται μετά τις 32 εβδομάδες.

Εμενα μ ειπε ο γιατρος καπου στις 31 εβδ αλλα δ εχω κλεισει ακομα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !! Εγώ έχω παιδίατρο υπόψιν, που πηγαίνει ο ανιψιός απο τα 5 του (τωρα είναι 12 χρονών) σε εκείνον κ έχω δει ότι συμπίπτουν οι απόψεις κ η όλη συμπεριφορά. Έχει τύχει να τον έχω πάει κ γω προσωπικά τον μικρο κάποιες φορές οπότε για αυτό τον ξέρω. Θα μιλήσω μαζί του κάποια στιγμή προς Δεκέμβριο ελεγα....

Εμένα doppler μου είπε ο γιατρός θα κάνουμε στην επόμενη επίσκεψη μας που θα πηγαίναμε για υπέρηχο γύρω στις 25 Νοεμβρίου που θα διανύω την 31 εβδομάδα. Θα το κάνουμε στο ιατρείο του 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, butterfly1986 είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια αν και δεν φοράω ποτέ νυχτικά στο μαιευτήριο χρησιμοποίησα μόνο τέτοια γιατί είχα κάνει καισαρική και δεν ήθελα να ακουμπάει τίποτα πάνω μου. Τώρα για φυσιολογικό τοκετό δεν ξέρω τι βολεύει πιο πολύ. Εγώ πάντως θα έχω και από τα δυο μαζί μου.

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                 ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91              αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@Marialena123         αγοράκι -- ΠΗΤ 17/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@myrina                   αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki               ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Dhmh4                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@dpilo   αγοράκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινικη Μητέρα, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@Fotini82                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ρέα, Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

@Τουτουνι               ♡ κοριτσάκι   αγοράκι - ΠΗΤ 29/01 -- Κλινική Μητέρα,Αττικη ♡

@dpilo

Σύνολο Μανούλες - 17

Σύνολο Αντράκια - 9

Σύνολο Πριγκίπισσες - 9

 

Έχουμε ισοπαλία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια μου εγώ έχω διδυμακια αγοράκι και κοριτσάκι!!!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , vivi24 είπε:

Καλησπέρα !Έχει κάποια κλείσει ντοπλερ? εγώ έκλεισα 17νοεμ. Ποιο πολύ μου το έκλεισε νωρίς λόγο της υδρωνεφωσης να δούμε και αν έχει φύγει μετά.... θα είμαι 29+4

Εμένα μου την είχε κλείσει ο εμβρυολογος όταν κάναμε την β'επιπεδου για 16 Νοεμβρίου που θα ειμαι ακριβώς 31 εβδομάδων!

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Καλησπέρα !Έχει κάποια κλείσει ντοπλερ? εγώ έκλεισα 17νοεμ. Ποιο πολύ μου το έκλεισε νωρίς λόγο της υδρωνεφωσης να δούμε και αν έχει φύγει μετά.... θα είμαι 29+4

@vivi24 Εμένα μου έκλεισε 30 Νοεμβρίου θα είμαι περίπου 31 Εβδομάδων αλλά μου είπε ότι γίνεται απο τσ 29-33

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Καλησπέρα !Έχει κάποια κλείσει ντοπλερ? εγώ έκλεισα 17νοεμ. Ποιο πολύ μου το έκλεισε νωρίς λόγο της υδρωνεφωσης να δούμε και αν έχει φύγει μετά.... θα είμαι 29+4

Εμένα θα δούμε την Τετάρτη που έχω ραντεβού εάν θα μου το κάνει εκείνη ή θα με στείλει σε εμβυρολόγο τις επόμενες τρεις εβδομάδες. 

Είχα θέμα με τις μητριαίες αρτηρίες αλλά με το Salospir η πίεση στη μία έφτιαξε και στην άλλη ήταν οριακό. Θα εξαρτηθεί λοιπόν από την πορεία μέχρι στιγμής! Θα είμαι κοντά στις 32 βδομάδες τότε!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη το έκανε 30 και κάτι...Τώρα λόγο υδρωνεφωσης πιο νωρίς... 

Έχει κάποια έντονες συσπάσεις ?  Σήμερα είχα έντονο πόνο χαμηλά που συνέχιζε στην πλάτη...ήμουν έτοιμη να πάρω τον ιατρό να πάω από εκεί...ξάπλωσα λίγο κ με άφησε... Ίσως λόγο κούρασης...Αλλά τρόμαξα !

Link to comment
Share on other sites

@vivi24 αυτό περιγράφεις είναι λογικά εάν κουράστηκες... Σκέψου πριν 10 μέρες η μέση με άφησε κόκαλο στο κρεβάτι από κούραση και αφού πέρασε ένιωθα λες και θα πέσει το μωρό από την κοιλιά μου... 

Ωστόσο εννοείται πως αν δεν περνάνε και τα νιώθεις έντονα παίρνεις τηλ γιατρό. Εγώ την πήρα τηλ και για αρχή με έβαλε ξάπλα αλλά ήθελε να το παρακολουθώ γιατί από την κούραση συμβαίνει να γίνονται συσπάσεις. Μην ξεχνάμε πλέον είμαστε στον 7ο. 

Πάντως σε καταλαβαίνω είναι πολύ σπαστικό αυτό το να προσέχεις όλη την ώρα... Αισθάνομαι ανεπαρκής... Φαντάσου έχω ξεσηκώσει και πλένω ότι ρούχο υπάρχει στη ντουλάπα μου και σιδερώνω μέχρι και κάλτσες από την απελπισία μου... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, dpilo είπε:

@vivi24 αυτό περιγράφεις είναι λογικά εάν κουράστηκες... Σκέψου πριν 10 μέρες η μέση με άφησε κόκαλο στο κρεβάτι από κούραση και αφού πέρασε ένιωθα λες και θα πέσει το μωρό από την κοιλιά μου... 

Ωστόσο εννοείται πως αν δεν περνάνε και τα νιώθεις έντονα παίρνεις τηλ γιατρό. Εγώ την πήρα τηλ και για αρχή με έβαλε ξάπλα αλλά ήθελε να το παρακολουθώ γιατί από την κούραση συμβαίνει να γίνονται συσπάσεις. Μην ξεχνάμε πλέον είμαστε στον 7ο. 

Πάντως σε καταλαβαίνω είναι πολύ σπαστικό αυτό το να προσέχεις όλη την ώρα... Αισθάνομαι ανεπαρκής... Φαντάσου έχω ξεσηκώσει και πλένω ότι ρούχο υπάρχει στη ντουλάπα μου και σιδερώνω μέχρι και κάλτσες από την απελπισία μου... 

Η αλήθεια  είναι ότι η κούραση κάνει συσπάσεις πλέον κ τις σκάλες που ανεβαίνω με ενοχλεί...το είπα του γιατρού μου πήρε την πίεση είναι στο 13....Πριν μείνω εγγυος ήμουν στο 12....Πρέπει να ξεκουραζομαστε κ τώρα Όχι μόνο στις αρχές !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Η αλήθεια  είναι ότι η κούραση κάνει συσπάσεις πλέον κ τις σκάλες που ανεβαίνω με ενοχλεί...το είπα του γιατρού μου πήρε την πίεση είναι στο 13....Πριν μείνω εγγυος ήμουν στο 12....Πρέπει να ξεκουραζομαστε κ τώρα Όχι μόνο στις αρχές !

Κι εγώ κουράζομαι και με πιάνουν ζαλάδες πολυ εύκολα πια.. Τα αντανακλαστικά μου δεν είναι σε καλο επίπεδο.. Η πίεση με το σαλοσπιρ και με τη διατροφη έχει ρυθμιστεί βέβαια, παλι καλα, δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι γλύτωσα την πιθανότητα που μου είχαν δώσει για προεκλαμψια.. Ανυπομωνω για το doppler σε 2 βδομάδες, να μου πουν ότι όλα είναι καλά!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...