Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, myrina είπε:

Κι εγώ κουράζομαι και με πιάνουν ζαλάδες πολυ εύκολα πια.. Τα αντανακλαστικά μου δεν είναι σε καλο επίπεδο.. Η πίεση με το σαλοσπιρ και με τη διατροφη έχει ρυθμιστεί βέβαια, παλι καλα, δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι γλύτωσα την πιθανότητα που μου είχαν δώσει για προεκλαμψια.. Ανυπομωνω για το doppler σε 2 βδομάδες, να μου πουν ότι όλα είναι καλά!

μέχρι πόσο είχε ανέβει η πίεση σου κ πήρες σαλοσπιρ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, myrina είπε:

Προληπτικά μου το έδωσαν, στην Αυχενική έβγαλα 1/180 πιθανότητα για προεκλαμψια..

@myrina Στη β επιπέδου τι σου είπαν; Εμένα στην α μου έβγαλαν 1/35 και με το Salospir στη β ήμουν στη μία αρτηρία κομπλέ και στην άλλη οριακά.. επίσης ο εμβρυολόγος μου είπε ότι η πίεση θα με απασχολήσει (αν με απασχολήσει δλδ) από τις 30 βδομάδες και μετά! 

Μην ανησυχείς όλα καλά θα μας πάνε! Η επιστήμη έχει προχωρήσει πάρα πολύ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , dpilo είπε:

@myrina Στη β επιπέδου τι σου είπαν; Εμένα στην α μου έβγαλαν 1/35 και με το Salospir στη β ήμουν στη μία αρτηρία κομπλέ και στην άλλη οριακά.. επίσης ο εμβρυολόγος μου είπε ότι η πίεση θα με απασχολήσει (αν με απασχολήσει δλδ) από τις 30 βδομάδες και μετά! 

Μην ανησυχείς όλα καλά θα μας πάνε! Η επιστήμη έχει προχωρήσει πάρα πολύ !

Στη β'επιπεδου μου τα έβγαλαν ολα καλα, η ροή από τις μητριαιες ητανε πολυ καλή, και μάλλον λέει δεν θα πάθω, αλλά όσο να'ναι το έχω στο μυαλό μου..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω... Πώς τα πάτε με τους πόνους στη μέση?

Αρχικά πονάω πολύ εύκολα και επίσης έχω έναν πόνο ανάμεσα στα πόδια εδώ κανένα μήνα... Τι γίνεται? Όλα κουνιούνται? Εν τω μεταξύ ούτε κιλά έχω πάρει ούτε μεγάλη κοιλιά έχω... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα δεν με πονάει η μέση πάντα αλλά γενικά αν κάτσω αρκετή ώρα όρθια αρχίζω να αισθάνομαι πολύ βαριά την κοιλιά μου κι εκεί νιώθω ενοχλήσεις με τη μέση. Επίσης έχω αρχίσει να μη βολευομαι στον ύπνο.μια δεξιά μια αριστερά μια ανάσκελα κάθε τρεις και λίγο αλλάζω θέση .

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , dpilo είπε:

Εγώ να ρωτήσω... Πώς τα πάτε με τους πόνους στη μέση?

Αρχικά πονάω πολύ εύκολα και επίσης έχω έναν πόνο ανάμεσα στα πόδια εδώ κανένα μήνα... Τι γίνεται? Όλα κουνιούνται? Εν τω μεταξύ ούτε κιλά έχω πάρει ούτε μεγάλη κοιλιά έχω... 

Στα ποδια αναμεσα πονας γτ ανοιγουν τα κοκκαλα το χα κ εγω μ περασε.μεση δεν με ποναει αλλα αν εχεις μπαλα πιλατες(αν δ εχεις τζαμπο 6 ευρω)θα σε βοηθησει πολυ.εχει πολλες ασκησεις κανοντας  να την χαλαρωνεις βαλε you tube βιντεακια.μας τα εδειξαν κ στο σεμιναριο αλλα γενικα η μπαλα θα σε βοηθησει για ευκολο τοκετο αν κανεις καποιες ασκησεις μεχρι την γεννα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Στα ποδια αναμεσα πονας γτ ανοιγουν τα κοκκαλα το χα κ εγω μ περασε.μεση δεν με ποναει αλλα αν εχεις μπαλα πιλατες(αν δ εχεις τζαμπο 6 ευρω)θα σε βοηθησει πολυ.εχει πολλες ασκησεις κανοντας  να την χαλαρωνεις βαλε you tube βιντεακια.μας τα εδειξαν κ στο σεμιναριο αλλα γενικα η μπαλα θα σε βοηθησει για ευκολο τοκετο αν κανεις καποιες ασκησεις μεχρι την γεννα

@Suzukaki Μπορείς να μου στείλεις κανένα link με βίντεο να δω τι εννοείς ασκήσεις ???

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, dpilo είπε:

Εγώ να ρωτήσω... Πώς τα πάτε με τους πόνους στη μέση?

Αρχικά πονάω πολύ εύκολα και επίσης έχω έναν πόνο ανάμεσα στα πόδια εδώ κανένα μήνα... Τι γίνεται? Όλα κουνιούνται? Εν τω μεταξύ ούτε κιλά έχω πάρει ούτε μεγάλη κοιλιά έχω... 

Επειδή το συζητήσουμε και με μια άλλη φίλη έγκυο, έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα άρθρο και λέει ότι μπορεί να οφείλεται στην πρόσληψη βάρους. Προσωπικά μέχρι τώρα τα έχω καταφέρει και δεν έχω βάλει κιλά, οπότε και το άλλο που διάβασα και ταιριάζει και σε μένα είναι η αλλαγή στο κέντρο βάρους, δλδ που συγκεντρώνεται το βάρος στην κοιλιά. Γενικά κι εγώ πάντως έχω τους ίδιους πόνους, προσπαθώ όσο μπορώ να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι...


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dpilo είπε:

@Suzukaki Μπορείς να μου στείλεις κανένα link με βίντεο να δω τι εννοείς ασκήσεις ???

Αχ πως το κανω αυτο εδω περα;;;δ ξερω.πατα ασκησεις για την μεση στην εγκυμοσυνη....ασκησεις εγκυμοσυνης με την μπαλα....κ θα στα βγαλει.μια πολυ καλη και πρεπει να την κανουμε για να παρει κ το παιδι θεση προς το τελος λογω  βαρυτητας ειναι να καθεσαι στα γονατα κ να σπρωχνεις την μπαλα προς τα εμπρος με τα χερια σου.τεντωνεται η πλατη η μεση ολα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσια! Ουυυ προχωράει το φορουμάκι μας! Μπράβο! Εμένα λογικά σήμερα θα μου πει πότε θα κανονίσουμε το ντοπλερ... είμαι ακριβώς ιδια εβδομάδα και ιδια μερα με τη Φωτεινή, την butterfly! Κορίτσια και εγώ είχα συσπάσεις πολύ εντονες πριν τρεις τεσσερις βδομαδες και μου είπε ο γιατρός να ξεκουραζομαι όσο μπορώ και να πίνω πολύ νερο! Περίεργο, αλλα πιάνει! Επίσης όταν λεμε συσπασεις εννοούμε μαζι με πόνο να πετρωνει και ολη η κοιλιά. Αν εχετε απλά πονάκια ισως απλα μεγαλωνει κ αλλο η μητρα ή είναι το εντερο που εχει εκτοπιστεί! Μερικές φορες συνδεονται με την κινητικότητα του μωρού! Πχ ξερω πως όταν μου κανει συσπαση μετα αυτό χοροπηδαει σαν τρελό μεσα! Κλωτσαει και ερεθιζει τη μητρα! Όσο για πονους μεσης.. πιο πολυ μερικες φορες εχω στην πλάτη... ξυπναω και νομιζω πως εχει ανοιξει στη μεση. Κοριτσια εσεις εχετε πιασει τον εαυτο σας να τεντωνεστε στον ύπνο σας; Ξυπναω πολλες φορες απ το τεντωμα και φοβαμαι μηπως ακουσια κανω καμια ζημιά! Θα τον ρωτήσω...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Δεν είχα καθόλου χρόνο να σας παρακολουθήσω το Σκ γιατί είχαμε πολλές δουλειές!

Εμένα το Σάββατο φίλες και συνάδελφοι μου οργάνωσαν έκπληξη baby shower και ήταν καταπληκτικά! Με ωραίο φαγητό και ατμόσφαιρα (βέβαια όχι σε κάποιο μαγαζί γιατλι ληταν όλα κλειστά) αλλά στο γραφείο.. Μου είπαν ότι κ καλά πρέπει να πάμε για δουλειά για μερικές ώρες και τέτοια.. Το κανόνιζαν για πάνω από 1 μήνα! Και τα δωράκια που μου έφεραν πολύ όμορφα και χρήσιμα! Μου έφεραν έναν κάδο για τις πάνες, 2 τούρτες με πάνες και κρεμούλες, σαμπουάν, πανάκια, φορμάκια, μπουρνουζάκια και άλλα μικρά αλλά χρήσιμα.. Ήδη αφαίρεσα αρκετά από την λίστα που είχα ετοιμάσει.. Κ επίσης χθες στήσαμε και το δωματιάκι του.. Πάμε λαθε τρεις κ λίγο στο δωμάτιο και το χαζεύουμε, κ ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί.. 

Αυτά απο εμένα..

  • Μου αρέσει 7

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Είμαι νέα εδώ.. Εγώ είμαι 28 εβδομάδων ακριβώς και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, κοριτσάκι!! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας!! Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε επειδή τώρα σιγά σιγά αρχίζω με αγορές.. αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί με πολύ καλή ποιότητα και καλές τιμές για τα ρουχαλάκια του μωρού. Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω το καρότσι Kangaroo Moni Pavo 2 in 1, ξέρετε αν είναι καλό ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο 2 σε 1 οικονομικό;; <3 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Δεν είχα καθόλου χρόνο να σας παρακολουθήσω το Σκ γιατί είχαμε πολλές δουλειές!

Εμένα το Σάββατο φίλες και συνάδελφοι μου οργάνωσαν έκπληξη baby shower και ήταν καταπληκτικά! Με ωραίο φαγητό και ατμόσφαιρα (βέβαια όχι σε κάποιο μαγαζί γιατλι ληταν όλα κλειστά) αλλά στο γραφείο.. Μου είπαν ότι κ καλά πρέπει να πάμε για δουλειά για μερικές ώρες και τέτοια.. Το κανόνιζαν για πάνω από 1 μήνα! Και τα δωράκια που μου έφεραν πολύ όμορφα και χρήσιμα! Μου έφεραν έναν κάδο για τις πάνες, 2 τούρτες με πάνες και κρεμούλες, σαμπουάν, πανάκια, φορμάκια, μπουρνουζάκια και άλλα μικρά αλλά χρήσιμα.. Ήδη αφαίρεσα αρκετά από την λίστα που είχα ετοιμάσει.. Κ επίσης χθες στήσαμε και το δωματιάκι του.. Πάμε λαθε τρεις κ λίγο στο δωμάτιο και το χαζεύουμε, κ ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί.. 

Αυτά απο εμένα..

Τελειο που σε σκεφτηκαν!και εμενα ηρθε μια ξαδ του αντρα μ κ μ εφερε ρουχα κ παππουτσια εως 3 ετων 8 κουτες.....γλιτωνω αρκετα χρηματα μονο τα παλτουδακια κ μπουφαν που μου εφερε ...φτανουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KwnKwn10 είπε:

Γεια σας!! Είμαι νέα εδώ.. Εγώ είμαι 28 εβδομάδων ακριβώς και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, κοριτσάκι!! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας!! Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε επειδή τώρα σιγά σιγά αρχίζω με αγορές.. αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί με πολύ καλή ποιότητα και καλές τιμές για τα ρουχαλάκια του μωρού. Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω το καρότσι Kangaroo Moni Pavo 2 in 1, ξέρετε αν είναι καλό ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο 2 σε 1 οικονομικό;; <3 

Με το καλό σου εύχομαι και καλώς ήρθες στην ομάδα μας!! 

Εμάς από μωρουδιακα ρούχα μας άρεσαν πολύ από mothercare,dpam,orchestra,prenatal.αλλα υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα που είναι μια χαρα όπως hm και zara. Ζιπουνακια είχαμε βολεύτει πολύ από minerva. Ωραία σχέδια ποιοτικά  και οικονομικά!

Από τα άλλα μαγαζιά νομίζω το ποιο οικονομικό είναι το orchestra αν βγάλεις κάρτα μέλους. Απλά πρόσεχε γιατί έχουν πολύ μικρή φόρμα.πχ τα μεγάλα μου παιδιά που είναι τώρα 3 εκεί φοράνε το 4.

Ελπίζω να βοήθησα!Αν θες πες μου πότε έχεις ΠΗΤ και που θα γεννήσεις με το καλό να σε βάλω στο πινακακι μας που είμαστε όλες οι μανουλες του Γενάρη.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...