Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Αφού έχεις τη δυνατότητα για nipt πιο καλά φεύγει το άγχος τελείως! Εδώ στην Ελλάδα συστήνουν την Αυχενική γτ είναι πιο οικονομική αλλά αν βγει κάτι ανεβασμένο μετά πρέπει να κάνεις αμνοιοπαρακεντηση που στοιχίζει 600€. Μακάρι να είχαμε όλες τα προνόμια του εξωτερικού στις γέννες!

Όσο για τις αναγουλες δεν ξέρω αν φταίει ότι προχωράνε οι εβδομάδες ή οι βιταμίνες β12. Κάντε μια ερώτηση τους γιατρούς σας βιταμίνες είναι απλές, κι μιλάω εγώ που ούτε νερό δεν μπορούσα να πιω!

  • Μου αρέσει 2

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Tegan είπε:

Εχω κι εγω κακη εμπειρία από αυχενικη αλλα με καλή έκβαση της εγκυμοσύνης, οποτε δεν την υπολογίζω πολυ. Εννοείται ότι θα την κανω βέβαια και θέλω να να είναι ολα καλα! 

Στην δευτερη μου εγκυμοσύνη μου έδιναν 1/200 για down, και μου πρότειναν να κανω αμνιο ή τροφοβλαστηση, οπου μετα θα είχα ομως 1/100 για αποβολή. Επελεξα να περιμένω και να μην κανω τίποτα. Προφανως δεν κατακρίνω κανέναν για οποιαδηποτε επιλογή, αλλα προσωπικά δεν θα προχωρούσα σε διακοπή κύησης οποτε δεν με ενδιεφερε. Τελικα το κοριτσάκι μου γεννηθηκε μια χαρα, κατι που επιβεβαιώθηκε και με τη Β' επιπέδου πριν την γεννα, οτι δλδ ητανε αρτιμελης και ολα καλα. Το 1/200 προέκυψε αποκλειστικα απο το ρινικο οστό που εβγαινε στον υπέρηχο λιγο πιο κοντο απο το αναμενόμενο (υποπλαστικο το λενε). Όλο αυτο το θεμα ειχε προκαλέσει ένταση βέβαια με τον σύζυγό οποιος εχει διαφορετική άποψη, δλδ ότι αν ξέρεις ότι θα γεννηθεί το παιδί με πρόβλημα υγείας καλύτερα να μην το κάνεις. Αυτα ολα είναι πολυ προσωπικές επιλογές και η καθεμία μας ξέρει καλύτερα! Πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό της εννοείται! Στη  δικη μας περίπτωση είχε αίσιο τελος, παρα την κακη αυχενικη.

Υ.Γ. το Tegan απο το HTGAWM?? Φανατική εδω!! :cool:


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@myrina Χαίρομαι κορίτσι μου που πήγαν όλα καλά κ να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Αυτές οι ιδιαιτερότητες υπάρχουν στην ζωή κ όντως η επιλογή του κάθε ζευγαριού δεν μπορεί να κριθεί από κανέναν αλλά είναι διαφορετικό να γνωρίζεις κ να είσαι προετοιμασμένος με ότι αυτό συνεπάγεται παρά όχι.. Αυτή είναι η άποψη μου..

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@myrina Χαίρομαι κορίτσι μου που πήγαν όλα καλά κ να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Αυτές οι ιδιαιτερότητες υπάρχουν στην ζωή κ όντως η επιλογή του κάθε ζευγαριού δεν μπορεί να κριθεί από κανέναν αλλά είναι διαφορετικό να γνωρίζεις κ να είσαι προετοιμασμένος με ότι αυτό συνεπάγεται παρά όχι.. Αυτή είναι η άποψη μου..

Προφανώς συμφωνώ γι'αυτό και θα την κανω και αυτη τη φορα την αυχενικη. Ειναι και εντελώς υποκειμενικό το το τι θα επιλεξει ο καθένας. Πχ τωρα με αλλα δυο μεγαλύτερα παιδιά θα είναι πολυ πιο δύσκολη η αποφαση. Μεταβάλλονται οι παράμετροι..

Ας σκεφτόμαστε όλες μας το καλύτερο δυνατό σενάριο, αν κάτι προκύψει έχουμε ολον τον καιρό να ανησυχήσουμε μετα!!

:)

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου τι και ποιες είναι οι πιθανότητες ή που οφείλονται ώστε να βγει η αυχενική κακή, με κάποιο σύνδρομο ή άλλη χρ. Ανωμαλία κτλ? 

Εύχομαι σε όλες μας να είναι όλα καλά:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Γεια σας κοριτσάκια!!

@Lottaki καλώς όρισες!! Καλη και τελειομηνη εγκυμοσύνη να εχεις και με το καλο το μωράκι σου!! 

@Mikri Ollandeza κι εγώ αναρωτιέμαι τι είναι το ΝΙΠΤ;;

Εγω ειμαι 10Ε1Η σήμερα, η αυχενικη για 9/7 κι εμένα με αγχώνει λίγο, λογω ηλικίας θα εχω ηδη ενα δείκτη αυξημένο..

Κατα τα αλλα σήμερα υποφερω παλι.. Εμενα μου εδωσε ήδη σίδηρο μπας και συνέλθω, αλλα τίποτα.. Και φυλλικο παίρνω επίσης. Με το ζόρι σηκώθηκα απο το κρεββάτι, θα φαμε κατεψυγμενες ψαροκροκετες σήμερα ψημενες στον φούρνο στον αέρα, παλι καλα που υπαρχουν κι αυτα!! Αν και δεν εχω  ιδιαίτερη όρεξη, έχει πάει 3 και ειμαι με ενα κουλούρι Θεσσαλονίκης απο το πρωι, και μόνο στη σκεψη να φαω κατι με πιάνει αναγούλα. 

Τι ωραία πράγματα που σας λεω :razz:

 

Καλησπέρα κορίτσι μου,

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά να προσπαθείς να τρως!Επειση κ εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα σου συνιστώ να τρων μικρά κ συχνά γεύματα.Κ εγώ στην ιδέα τ φαγητού αηδιάζω αλλά μόλις φάω την πρώτη μπουκιά με αφήνουν όλα...μετά από 2 ώρας π αδειάζει τ στομάχι μ έχω πάλι τα ίδια.
Υγρα μπορεί κ πίνεις!

Εγω ούτε νερό!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Κορίτσια μου τι και ποιες είναι οι πιθανότητες ή που οφείλονται ώστε να βγει η αυχενική κακή, με κάποιο σύνδρομο ή άλλη χρ. Ανωμαλία κτλ? 

Εύχομαι σε όλες μας να είναι όλα καλά:)

Μετράνε την αυχενική διαφανεια, το μηκος του ρινικου οστού και δεν ξέρω τι άλλο βλέπουν στον υπέρηχο, σίγουρα μετράνε και αλλες παραμέτρους. Μετα ειναι και το Παπ-Α που είναι εξέταση αίματος, αλλα και άλλοι δείκτες οπως η ηλικία της μητέρας, κοκ. Συνδυαστικα απο ολα τα παραπάνω (και αλλα σίγουρα) βγαίνει ενα ποσοστό, μια πιθανότητα πχ στην μεγαλη μου ητανε 1/10000, αρκετα καλό, πολυ μικρή πιθανότητα, ενώ στην μικρή 1/200, γενικα ότι μεγαλύτερο από 1/300 θεωρείται μεγάλο και σου προτείνουν αν θέλεις να κανεις τροφοβλαστηση ή αμμιοπαρακεντηση οπου εκεί σου λενε σίγουρα για καποια σύνδρομα. Ευχομαι σε ολες μας να ειναι υπερκαλες οι αυχενικες μας και να μην χρειαστεί να εξετάσουμε επιλογές!!

@Marialena123 με τα υγρα δεν εχω θεμα, ασε τώρα τσάκισα 3 κομμάτια σπσπανακοτυροπιτα γιατι είχα αρχίσει να τρέμω από την πεινα!! Αυριο εχω γιατρό, θα του πω αυτο για τις βιταμίνες να μου πει τη γνώμη του.

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλώς σας βρήκα! Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας κ εύχομαι κ σε εσάς να είναι όλα καλά τόσο για τις ίδιες όσο κ για τα μωράκια σας. Εγώ έχω ξεκινήσει τρελές ανάγουλες κλπ από την 6η εβδομάδα. Κάνω υπομονή κ είμαι ταβλα χαχα. Θα περάσει κ αυτό...Έχω σε ένα μήνα ραντεβού όπως προείπα αλλά δε θα κάνουμε Αυχενική αλλά κατευθείαν τροφοβλαστη. Λόγω ηλικίας θα έκανα έτσι κ αλλιώς αμνιοπαρακεντηση οπότε τα συζητήσαμε με γιατρό κ θα προβούμε σε αυτήν την ενέργεια. Θα σας πω εντυπώσεις σε ένα μήνα.

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, myrina είπε:

Εχω κι εγω κακη εμπειρία από αυχενικη αλλα με καλή έκβαση της εγκυμοσύνης, οποτε δεν την υπολογίζω πολυ. Εννοείται ότι θα την κανω βέβαια και θέλω να να είναι ολα καλα! 

Στην δευτερη μου εγκυμοσύνη μου έδιναν 1/200 για down, και μου πρότειναν να κανω αμνιο ή τροφοβλαστηση, οπου μετα θα είχα ομως 1/100 για αποβολή. Επελεξα να περιμένω και να μην κανω τίποτα. Προφανως δεν κατακρίνω κανέναν για οποιαδηποτε επιλογή, αλλα προσωπικά δεν θα προχωρούσα σε διακοπή κύησης οποτε δεν με ενδιεφερε. Τελικα το κοριτσάκι μου γεννηθηκε μια χαρα, κατι που επιβεβαιώθηκε και με τη Β' επιπέδου πριν την γεννα, οτι δλδ ητανε αρτιμελης και ολα καλα. Το 1/200 προέκυψε αποκλειστικα απο το ρινικο οστό που εβγαινε στον υπέρηχο λιγο πιο κοντο απο το αναμενόμενο (υποπλαστικο το λενε). Όλο αυτο το θεμα ειχε προκαλέσει ένταση βέβαια με τον σύζυγό οποιος εχει διαφορετική άποψη, δλδ ότι αν ξέρεις ότι θα γεννηθεί το παιδί με πρόβλημα υγείας καλύτερα να μην το κάνεις. Αυτα ολα είναι πολυ προσωπικές επιλογές και η καθεμία μας ξέρει καλύτερα! Πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό της εννοείται! Στη  δικη μας περίπτωση είχε αίσιο τελος, παρα την κακη αυχενικη.

Υ.Γ. το Tegan απο το HTGAWM?? Φανατική εδω!! :cool:

Δεν είχε σύνδρομο ντάουν το παιδάκι μου..έκανα κ τροφοβλάστη τότε που επιβεβαίωσε ότι είχε τα χρωμοσώματα σε τριάδες αντί για ζεύγη γιατί μάλλον κατάφεραν δύο σπερματοζωάρια και γονιμοποίησαν το ίδιο ωάριο..γκαντεμια μας είπαν απλά..λάθος στη διαδικασία..δε θα ζούσε καν...θα πέθαινε κάποια στιγμή πριν γεννηθεί..ήταν μονόδρομος δυστυχώς...το ονομα όμως δεν είναι από τη σειρά αν κ είμαι κ εγώ φαν!:P

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθα κ γω σαν μέλλουσα μαμά με πητ 27/1. Είμαι 8 εβδομάδες κ 4 ημερών . Έχω κάνει 2 φορές υπέρηχο Κ όλα καλά!! Ακούσαμε προχθές καρδιά με 152 παλμούς :) Το επόμενο ραντεβού μου πρότεινε σε ένα μήνα που είναι Κ η Αυχενική.  Αλλά επειδή θα Ηθελα να δω ότι όλα οκ θα πάμε σε 2 εβδομάδες πάλι. Πρώτη εγκυμοσύνη κ δεν είμαι Κ μικρούλα :rolleyes:Ηρθα να πάρω κουράγιο για να δω πως είστε κ να μοιραστώ τον πόνο μου. Είμαι πολύ χάλια από τάση για εμετό, ανάγουλες, ναυτία κλπ .Δε μπορώ να σταθώ ουφφφφφ .... εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες με υγεία!!! 

Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι και με το καλό!!!καλώς ήρθες στην παρέα μας!είμαστε πολύ κοντά.εγω είμαι σήμερα 8+4. Τις τρεις προηγούμενες βδομάδες ήμουνα χάλια από θέμα ανακάτεμα τις αλλά ομολογώ ότι εδώ κ 3 μέρες είμαι λίγο καλύτερα.βεβαια αν δεν φάω κάθε 2 ώρες κάτι την πάτησα.κι εγώ αυχενική σε κάνα μήνα φαντάζομαι.ακομη δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός.απλα πάω κάθε βδομάδα περίπου κ κάνουμε υπέρηχο.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Αφού έχεις τη δυνατότητα για nipt πιο καλά φεύγει το άγχος τελείως! Εδώ στην Ελλάδα συστήνουν την Αυχενική γτ είναι πιο οικονομική αλλά αν βγει κάτι ανεβασμένο μετά πρέπει να κάνεις αμνοιοπαρακεντηση που στοιχίζει 600€. Μακάρι να είχαμε όλες τα προνόμια του εξωτερικού στις γέννες!

Όσο για τις αναγουλες δεν ξέρω αν φταίει ότι προχωράνε οι εβδομάδες ή οι βιταμίνες β12. Κάντε μια ερώτηση τους γιατρούς σας βιταμίνες είναι απλές, κι μιλάω εγώ που ούτε νερό δεν μπορούσα να πιω!

Καλημερα κοριτσι. Απλα να σου πω οτι το νιπτ δεν αντικαθιστα την αυχενικη και δινει μονο καποια ποσοστα προβλεψης για το αν υπαρχει συνδρομο, αρα υπαρχει η πιθανοτητα λαθους. Οποτε γι αυτο σε περιπτωση καποιου ευρηματος στην αυχενικη, συνισταται αμνιοπαρακεντηση, γιατι ειναι ο μονος τροπος για 100% εγκυροτητα αποτελεσματων. Σου παραθετω παρακατω κατι που ισως βοηθησει σχετικα με το νιπτ τεστ:

Έχει υπολογιστεί ότι για το σύνδρομο Down (τρισωμία 21) και για τις τρισωμίες 13 και 18 η ακρίβεια είναι περίπου 99%. Όσον αφορά τα φυλετικά χρωμοσώματα έχει υπολογιστεί ότι η ακρίβεια της εξέτασης είναι περίπου 95%, ενώ για τις υπόλοιπες σπάνιες τρισωμίες, όπως τρισωμία 9, 16, 22, καθώς και για τα 63 μικροελλειπτικά/μικροδιπλασιαστικά σύνδρομα, η ακρίβεια δεν έχει ακόμα προσδιορισθεί.

Επισης να προσθεσω οτι η βασικη τιμη για το νιπτ, συμπεριλαμβανει προβλεψεις μονο για τα 3 βασικα συνδρομα. Αν θες να ελεγξεις και τα υπολοιπα η τιμη ανεβαινει. Αλλα οπως βλεπεις, δεν υπαρχει 100% εγκυροτητα στις προβλεψεις. Οποτε ολες ξεκιναμε με την αυχενικη που ειναι το α και το ω κι αναλογως πραττουμε. Προσοχη σε ολες, να την πραγματοποιησετε σε πιστοποιημενο εμβρυογενετιστη κι οχι απλο μαιευτηρα γυναικολογο. Ειναι οι μονοι με πραγματικη πειρα, γνωση και καταρτιση επ αυτου. Στην Ελλαδα ειμαστε πολυ τυχερες γιατι εχουμε εξαιρετικους επιστημονες και τη δυνατοτητα ενημερωσης κι επιλογης. Ακομα ομως και για μια μανουλα που δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα, η αυχενικη μπορει να γινει και σε δημοσιο νοσοκομειο.

Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημερα κοριτσι. Απλα να σου πω οτι το νιπτ δεν αντικαθιστα την αυχενικη και δινει μονο καποια ποσοστα προβλεψης για το αν υπαρχει συνδρομο, αρα υπαρχει η πιθανοτητα λαθους. Οποτε γι αυτο σε περιπτωση καποιου ευρηματος στην αυχενικη, συνισταται αμνιοπαρακεντηση, γιατι ειναι ο μονος τροπος για 100% εγκυροτητα αποτελεσματων. Σου παραθετω παρακατω κατι που ισως βοηθησει σχετικα με το νιπτ τεστ:

Έχει υπολογιστεί ότι για το σύνδρομο Down (τρισωμία 21) και για τις τρισωμίες 13 και 18 η ακρίβεια είναι περίπου 99%. Όσον αφορά τα φυλετικά χρωμοσώματα έχει υπολογιστεί ότι η ακρίβεια της εξέτασης είναι περίπου 95%, ενώ για τις υπόλοιπες σπάνιες τρισωμίες, όπως τρισωμία 9, 16, 22, καθώς και για τα 63 μικροελλειπτικά/μικροδιπλασιαστικά σύνδρομα, η ακρίβεια δεν έχει ακόμα προσδιορισθεί.

Επισης να προσθεσω οτι η βασικη τιμη για το νιπτ, συμπεριλαμβανει προβλεψεις μονο για τα 3 βασικα συνδρομα. Αν θες να ελεγξεις και τα υπολοιπα η τιμη ανεβαινει. Αλλα οπως βλεπεις, δεν υπαρχει 100% εγκυροτητα στις προβλεψεις. Οποτε ολες ξεκιναμε με την αυχενικη που ειναι το α και το ω κι αναλογως πραττουμε. Προσοχη σε ολες, να την πραγματοποιησετε σε πιστοποιημενο εμβρυογενετιστη κι οχι απλο μαιευτηρα γυναικολογο. Ειναι οι μονοι με πραγματικη πειρα, γνωση και καταρτιση επ αυτου. Στην Ελλαδα ειμαστε πολυ τυχερες γιατι εχουμε εξαιρετικους επιστημονες και τη δυνατοτητα ενημερωσης κι επιλογης. Ακομα ομως και για μια μανουλα που δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα, η αυχενικη μπορει να γινει και σε δημοσιο νοσοκομειο.

Καλη συνεχεια!!

Καλημέρα,  δεν είμαι ειδική την άποψη μου είπα γτ έχοντας εμπειρία κι δική μου αλλά κι από γνωστές μου στην Αυχενική μπορεί το μωρό να μην είναι 100% Στη θέση που πρέπει και να βγάλει κάποια νούμερα κι αναγκαστικά θα μπεις στη διαδικασία της αμνοιοπαρακεντησης,  δεν έχω κάνει nipt  ούτε εγώ ούτε κάποια γνωστή μου αλλά θεωρησα οτι αφου σοτ παιρνουν πλασμα ισως ειναι καλυτερα.

Δεν είμαι ειδική το ξανά λέω την άποψή μιας αγχωμένης Μαμας λέω, κι αν κι δεύτερομανα το άγχος είναι πολύ μεγαλύτερο!

  • Μου αρέσει 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...